HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

3 Pagini V  < 1 2 3  
Reply to this topicStart new topic
> Pomul Cunoasterii, A Binelui Si Raului, A ispitit Dumnezeu pe Om?
abis
mesaj 14 Sep 2005, 09:22 AM
Mesaj #71


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (Bolt @ 14 Sep 2005, 09:38 AM)
QUOTE
Singurul lucru pe care D-zeu il face e sa-i blesteme si sa-i dea afara pentru a nu putea manca din pomul vietii.

Musiu, habar nu ai de gramatica ebrica si de aia bati campii. Vezi ca textul nu-i scris de Ion Creanga. Iar nu stii ce si-n fata cui spui.

Hai sa vedem textul:
QUOTE (Geneza)
Femeii i-a zis: Voi mari foarte mult suferinta si insarcinarea ta; cu durere vei naste copii, si dorintele tale se vor tinea dupa barbatul tau, iar el va stapini peste tine.
Omului i-a zis: Fiindca ai ascultat de glasul nevestei tale, si ai mincat din pomul despre care iti poruncisem: Sa nu maninci deloc din el, blestemat este acum pamintul din pricina ta. Cu multa truda sa-ti scoti hrana din el in toate zilele vietii tale; spini si palamida sa-ti dea, si sa maninci iarba de pe cimp.
[...]
Domnul Dumnezeu a zis: Iata ca omul a ajuns ca unul din Noi, cunoscind binele si raul. Sa-l impiedicam dar acum ca nu cumva sa-si intinda mina, sa ia si din pomul vietii, sa manince din el, si sa traiasca in veci.

Ce a gresit ueit? Exact asta scrie in textul citat, Dumnezeu l-a blestemat pe om si l-a alungat din Eden pentru a nu deveni nemuritor, acum dupa ce ajunsese "ca unul dintre noi".

Nu-i suficient sa spui ca ueit greseste, daca nu arati care este greseala si care este de fapt adevarul. Pentru ca textul biblic e limpede aici, nu lasa loc de interpretari.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bolt
mesaj 14 Sep 2005, 06:11 PM
Mesaj #72


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.458
Inscris: 15 June 05
Forumist Nr.: 6.455



@abis :
QUOTE
Ce a gresit ueit? Exact asta scrie in textul citat, Dumnezeu l-a blestemat pe om si l-a alungat din Eden pentru a nu deveni nemuritor, acum dupa ce ajunsese "ca unul dintre noi".

@ueit a gresit involuntar dar explicabil, atunci cand a aplicat propria intelegere a blestemului divin asupra infidelitatii omului. El considera ca D-zeu nu a fost corect atunci cand Adam si Eva au incalcat "termenii contractuali" iar consecintele alegerii lor, considera @ueit, nu ar fi trebuit sa-i urmeze pe cei doi.
QUOTE
Pentru ca textul biblic e limpede aici, nu lasa loc de interpretari.

Cat se poate de corect, numai ca textul biblic nu-L incrimineaza pe D-zeu ca unul consecvent cu propriul caracter si propria ordine universala. Din contra, El ramane un model si un exemplu pt. restul fiintelor create si consensuale. Cine doreste exceptii sa-si faca propriul Univers, ar suna o replica cinica dar cat se poate de justa. Daca nu e suficient revin.


--------------------
Ceea ce ajunge omul sa creada despre originea sa, va determina succesul sau esecul vietii sale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 5 Oct 2005, 03:22 AM
Mesaj #73


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



QUOTE
Stii, desigur, ca parerile credinciosilor cu privire la acest lucru sunt impartite. Am intalnit deseori opinia (cred ca si pe forumul asta) ca abia dupa pacatul primilor oameni a aparut moartea, ca pana atunci toate animalele se hraneau cu iarba...


Daca toate animalele se hraneau cu iarba, ele nu procreau, ca de n-ar fi fost pradatori, si nici moarte, animalele ar fi napadit pamintul, cum face omul azi de altfel.
Omul, inainte de pacatul original, a fost prevenit "vei muri negresit", deci Moartea ca si Entitate Creationala era prezenta inaintea Pacatului Original. Cu toate acestea, Omul esre pazit de Moarte cit timp traia in Jugul Tatalui.
Inaintea Pacatului Original, Moartea era o Notiune Abstracta pentru Om, era una dintre Regulile Creatiei care se aplica Creatiei dar nu si Omului. De aceea, Omul nu gustase Moartea si nu stia ce este aceea, dar va ajunge prin Pacat la Dorita dar Dureroasa Cunoastere, care este de fapt o amarnica Cadere.
Inainte de Pacatul Original nu exista Moartea Omului dar a venit in existenta prin Facerile Omului. Omul, care fusese Nemuritor, ajunse dintr-o data Muritor.
Intrebarea care se pune, si care este in tematica subiectului, este Omul Nemuritor de aceeasi Natura cu Omul Muritor? Omul, care traia in Jugul Tatalui, este acelasi cu Omul catre traieste in Jugul Somatic? Are Pomul Cunoasterii de a face cu Jugul Tatalui versus Jugul Somatic? Are Fiul de a face cu Pomul Cunoasterii: "Cine cauta, gaseste!"?


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 5 Oct 2005, 03:22 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
abis
mesaj 5 Oct 2005, 08:03 AM
Mesaj #74


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Sunt curios daca majoritatea credinciosilor iti impartasec opinia, si anume ca inainte de a manca din fructul cunoasterii omul era nemuritor.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 6 Oct 2005, 03:40 AM
Mesaj #75


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



Moartea este o Notiune Somatica care nu se aplica in afara Sferei Somatice. Mintuitorul spune [Dialog 20] "Ceea ce este nascut din femeie, moare." Ceea ce este de Natura Somatica, innascuta sau dobindita, se supune Legilor Somatice si ajunge sa guste Moartea mai devereme sau mai tirziu: [Gen II] "în ziua în care vei mânca din el, vei muri negresit."
Adam a fost Nemuritor dar prin Cadere a ajuns Muritor. Moartea Omului s-a nascut din Adam si continua prin noi. Noi sintem Pacatul lui Adam cit timp curge singe in venele noastre. Ca sa ai Pacatul lui Adam in tine nu trebuie decit sa te fi nascut pe Lume si sa existi ca un Om Mamifer. Atunci, trebuie sa lupti cu Sinele tau impotriva Caderii lui Adam, care este Caderea ta.
Daca Omul a fost Nemuritor sau nu, nu este o o decizie democratica votata de credinciosi ci este un Adevar Divin care este cunoscut sau nu. Dumnezeu l-a prevenit pe Om, [Gen II] "în ziua în care vei mânca din el, vei muri negresit.", deci Omul nu cunoastea Moartea in afara Pomului Cunoasterii. Omul a crezut ca poate deveni Creator ajungind propria lui victima. Adam a trait aproape 1000 de ani, dar tot a gusta Moartea in cele din urma... exact cum i se spusese mai inainte de toate.
Primul Om care a gustat Moartea a fost totusi Abel, prin mina fratelui sau. Pe urma, nu mai conteaza. Moartea lui Abel este si Moartea ta.


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 6 Oct 2005, 04:00 AM
Mesaj #76


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



QUOTE
Oricum ei pentru Dumnezeu au murit chiar in secunda in care au pacatuit, caci s-au deconectat de la Sursa vietii.
Moartea lor spirituala este fara de intoarcere. Si a fost instantanee. Faptul ca au fost lasati in viata ca materie are legatura cu salvarea descesdentilor lor.


ueit,
Eva a pacatuit inaintea lui Adam, precum Cartea spune. Acum, daca Adam nu ar fi urmat-o, cum ar fi fost Omul, Viu sau Mort? Daca Moartea lor a intervenit in secunda Pacatului, atunci la un moment dat Eva era Moarta si Adam era Viu, pentru ca Adam a gustat dupa ce Eva cunoscuse deja Gustul Fructului.
Daca tu stii secunda Mortii Omului, poti sa ne spui si noua Gustul Fructului, Forma lui, Culoarea si restul?
Omul a inceput sa moara treptat, ajungind c timpul sa-si cunoasca Goliciune Trupeasca: "si mi-a fost frică pentru că eram gol,". Omul fusese mai inainte altfel: "Omul si nevasta lui erau amândoi goi, si nu le era rusine." Acum, Omul trecut prin Pacat, ajunge sa se ascunda de Dumnezeu... precum Iona incercase mai tirziu.
Dobindirea Rusinii este dobindirea Mortii iar ridicarea deasupra Rusinii este dobindirea Vietii: [Tomas 37] "Cind va veti dezbraca goi fara a simti rusinea, cind va veti lua hainele asezindu-le sub picioarele voastre si calca pe ele ca niste copii, atunci veti vedea pe Fiul celui Viu fara a va teme." Rusinarea este masura Caderii. Des-Rusinarea este masura Inaltarii.


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Grabillion
mesaj 29 Oct 2005, 04:47 AM
Mesaj #77


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 396
Inscris: 22 October 05
Forumist Nr.: 7.131



Gasesc interesanta discutia si as vrea sa adaug cateva noi puncte de vedere din
care s-ar mai putea privii problema "mortii" lui Adam si ca urmare si a noastra.

Daca asumam ca nu mai exista posibilitatea de a traii mai departe viata in alt plan (planul astral, spiritual, lumea de apoi, etc) se poate trage concluzia logica ca viata omului fara moarte fizica si ca urmare si fara imbatranire
ar fii binevenita. Biblia ne arata insa ca exista totusi un alt plan in care se poate traii vesnic. Intrebarea este daca o viata
vesnica, oricat de fericita pe pamant ar avea sens, caci daca privim :

1. posibilitatile putine de fericire, actiune si invatare pe care poate ni le ofera materia in comparatie cu
celalat plan spiritual. Chiar in deplina viata crestina, pace, etc.
2. Insusi Dumnezeu este duh, nu isi are originea in materie si chiar a trebuit sa vina in materie pentru noi.
El este deci spirit si poate si noi trebuie, ca copii ai Lui sa ne intoarcem candva la el
3. Ingerii ca spirite trebuie sa duca o viata fericita in lumea spirituala, caci in materie nu vin decat cu anumite misiuni
4. nu cunoastem exact motivul si mai ales scopul pentru care a fost creat pamantul si cosmosul material
(daca cineva il stie din biblie sau de altundeva sa il adauge aici)
5. "Duhul este cel ce dă viată; trupul nu foloseste la nimic. " - Materia nu este viata adevarata !

atunci poate ca moartea de care a avut parte Adam se poate privii cu totul alti ochi si anume:

Moartea ca trecerea in planul spiritual prin transformarea directa corpului intr-un corp eteric, adecvat
planului spiritual fara nevoia de putrezire.

Desi pare deocamdata, la prima vedere, ceva mai degraba esoteric decat biblic, se poate aduce
pentru asta o dovada foarte puternica si anume:

ISUS Insusi a facut asta !
“sufletul Lui si nici trupul Lui n-a văzut putreziciunea.“
Corpul lui nu a murit, cum murim noi si putrezim ci el a murit, transformandu-si trupul direct in trup eteric.
In termeni biblici: Trupul lui a devenit una cu sufletul la moarte, el fiind fara pacat, prin nasterea deosebita
si modul de viata. In Biblie Deci si-a luat trupul cu el, cum s-ar spune, desi termenul acesta nu este bun, pentru ca Isus
nu si-a putut lua trupul de carne, caci carnea apartine numai de planul material.

Isus si-a transformat trupul pe pamant in deplina masura, ceea ce noi nu mai putem face complez din cauza nasterii.
Insa ajunge sa putem sa il transformam pana la un anumit grad si asta merge numai prin dragoste ca si Isus si
prin respectarea poruncilor date, care au toate o influenta asupra sufletului si ca urmare si a trupului.

Acesta ar putea fii deci un alt fel de a "murii" in planul material si reprezinta forma de moarte in general
pe mai toate planetele, oamenii de acolo fiind constienti de Dzeu si traind conform legilor vesnice ale Dragostei.

Cine ar spune aici: bun, dar Isus nu a fost un om oarecare ci a fost Fiul lui Dumnezeu. Si eu as replica: Da asa este, insa totusi a trebuit sa fie ca om pe pamant, desi era in acelasi timp Dumnezeul vesnic. Si desi nu vreau sa intru in detalii aici, ca nu etse locul, o sa-l citesc in numai o fraza, cea inainte de moarte in care El spune: Tata, de ce mai parasit ?

Isus a trebuit ca om sa aduca ispasirea pe cruce si pentr asta Dumnezeirea nu a fost prezent in el tot timpul
ci numai cand trebuia sa invete lumea. Numai ca om cineva putea aduce jertfa pe cruce pentru Dumnezeu,
deci el ca om s-a jertfit si nu ca Dumnezeu, caci Dumnezeu ca Duh nu poate nici suferii si nici lasa omorat.

Deci faptul ca un om pe pamant, chiar daca Dumnezeu a fost in Duhul lui asa cum si noi avem un Duh in noi,
el a murit o asemenea moarte cum ar fii trebuit sa o moara Adam, si ca urmare si noi.

Faptul ca noi trebuie sa murim si sa ne chinuim la moarte a fost din cauza slabiciunii lui Adam.
Insa pe de alta parte, Eva a fost ademenita de sarpe ?
Insa cine a fost sarpele ? Sarpele a fost duhul lui Lucifer, primul inger creat si care a cazut, cel care l-a facut si pe Cain sa il omoare pe Abel. (Daca sunt citeva chestii aici ce nu sunt in biblie, sa le lasam deocamdata numai ca supozitii ale mele si sa ne concentram la esentialul temei)

Adam si Eva au fost pusi la proba. Caci conditia a fost pusa de Dumnezeu. Conditia ar fi putut fi oricare alta, caci nu asta conta ci faptul ca Adam si Eva il cunosteau pe Dumnezeu, au fost invatati de Dumnezeu, pe care il stiau ca Tata insa si cunosteau si regula pe care nu aveau voie sa o incalce precum si repercusiunile acestora.

Ar fii fost de fapt usor ca sa nu incalce regula insa incalcarea ei a adus ceva care a fost planuit de mult timp, desi nu trebuia sa aiba loc:

si anume posibilitatea lui Dumnezeu de a se intrupa pe pamant ca om si prin aceasta de a devenii copiilor lui vizibil ca Tata, in Isus. Caci pe Dumnezeu inainte nu il putea vedea nimeni, el nefiind visibil ca om si nici intr-o alta forma. Sufletul lui Isus ca om si Dumnezeu s-au contopit, s-au mai exact spus Duhul lui Dumnezeu a luat lacas in sufletul lui Isus ( asumand ca in afirmatia mea din threadul cu sufletul ca, duhul este cel ce creaza forma si sufletul este forma creata, deci lacasul si forma in care sta duhul, sursa vietii data din Dumnezeu)

Dumnezeu a prevazut insa dinainte ca Adam ar pica proba si Adam a picat-o intradevar. Deja lui Adam (in Moise) i s-a spus ca Ievoha va trebuii sa vina pe Pamant ca salvator, ca Mesia, din cauza probei picate. Dar acesta nu a fost singurul motiv, ci au fost multe motive importante.

Totul s-a facut insa cu respectarea liberei vointe a lui Adam si Eva, deci nu a fost soarta si a trebuit sa se intimple,
ci s-a intamplat pt. ca asa a facut Eva, fapt pe care Dumnezeu l-a prevazut si ca atare folosit.

Venirea lui Isus este mult mai importanta decat pare si a fost o necesitate mare pentru intrega creatie.
Caci acum Dumnezeu a devenit vizibil pentru toate fiintele spirituale care nu l-au putut vedea niciodata inainte,
si nici iubii ca Tata. Creatorul a trebuit sa vina in forma fiintei create pentru a devenii visibil si putea fii iubit de acesta.
Nu numai pentru pamant, caci acolo nu l-au putut recunoaste decat f. putini ci in principiu pentru lumea spirituala, pentru vesnicie.

Deci desi picarea examenului lui Adam are urmari negative pentru omenire, in aceleasi timp ea poate a oferit o posibilitate
care nu se poate vedea fara cunoastere mai adanca, asa cum poate nici o asemenea argumentare nu poate fii inteleasa
direct din biblie, fara o luminare mai adanca.

Mai ramane de privit mai atent punctul 4. Scopul pamantului.
Cel putin din punctul meu de vedere, planul spiritual ar oferii mult mai multe sanse de dezvoltare si mai ales
de actionare decat cel material. Caci materia are limitele impuse prin legile date. Deci planul material trebuie sa fii fost creat cu un anumit scop si deci nu ca loc permanent de viata pentru oameni. Caci materia este privita de Isus nu ca ceva "bun", ci ca ceva necesar pentru viata pe pamant si de care trebuie sa ne dezlipim, pentru a intra intr-un alt plan cu sufletul cat mai curat. Si este mult mai logic, ca planul spiritual sa fie telul final, avand in vedere originea ingerilor si a lui Dumnezeu.

Deci si de aici se poate deduce ca pamantul este poate doar o scoala de examinare, in care omul trebuie sa dea o proba si materia in sine nu este scopul, ci drumul prin care se poate atinge acest scop si universul material a fost creat dintr-un anumit motiv mai adanc si inca necunoscut noua. Si se poate presupune cu mare certitudine ca toate planete sunt locuite, de oameni caci daca pamantul are asa un scop de ce oare sa creeze Dumnezeu trilliarde de stele si planete fara rost ?

Cum ar fost insa oare viata pe pamant daca nu am fi cunoscut forma prezenta de moarte ci pe cealalta si deci Adam nu ar fi picat la examen ?

In orice caz nu am fi cunoscut bolile si nici suferintele, nici influenta lui Lucifer, caci el nu ar mai fi avut pe cine
sa influenteze si deci o viata extrem de placuta si totusi extrem de plictisitoare din punctul nostru de vedere actual.

Caci fiind in deplina cunoastere de Dumnezeu am fi respectat 100% legile lui, am fi construit totul la fel, fara ca unul sa aiba mai mult ca altul, nici unul din noi nu s-ar fi imbracat mai frumos ca altul, pentru a nu starnii patimi si sentimente negative, am fi trait ca frati si surori , nu ne-am procrea prin actul fizic ci prin cel spiritual (deci no sex!) si am fii avut intelepciune cu carul. Insa ne-ar fi lipsit cunostinta unui lucru foarte exotic pentru astfel de fiinte intelepte:
Dragostea ! Oare ce inseamna sa alini pe cineva fiindca acesta sufera sau e bolnav ?
Oare ce inseamna sa iubesti din suflet sau sa-ti dai viata pentru cineva ? Sacrificiu din dragoste ?

Astfel de intrebari nu le-am fi putut raspunde cu adevarat.

De aceea acesta planeta este cea mai importanta planeta din intreg cosmosul material si cred ca singura care cunoaste moartea in sensul pe care o cunoastem noi.

Acest topic a fost editat de Grabillion: 30 Oct 2005, 02:22 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bolt
mesaj 18 Dec 2005, 10:13 PM
Mesaj #78


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.458
Inscris: 15 June 05
Forumist Nr.: 6.455



@abis :
QUOTE
Sunt curios daca majoritatea credinciosilor iti impartasec opinia, si anume ca inainte de a manca din fructul cunoasterii omul era nemuritor.

Am doua observatii :
1. O corectie. Nu e vorba de un pom doar al cunoasterii (trunchierea textului biblic in zona asta, o intalnesc adesea la reprezentatii ateismului in idea de a-L invinovati pe D-zeu), ci de un pom al cunoasterii binelui si raului, unul in raport de celalalt si prin experienta personala. E cu totul altceva decat insinuarea ca D-zeu ne-ar fi vrut prosti si gratie "binefacatorului" Satan suntem in sfarsit luminati. Oricum, respectivul pom, desi o prezenta literala, avea doar valoare simbolica.
2. Un raspuns. Da, toti credinciosii biblici admit faptul ca inainte de actul de neloialitate, omul era nemuritor. traim intr-un univers eminamente moral si e firesc ca orice alegere-n acest plan sa aibe consecinte si-n celelalte. Adica nu poti fi neloial Creatorului si-n acelasi timp sa traiesti perpetuu in creatia Sa bine-merci. E firesc sa suporti un tratament de izolare si corectie.

Acest topic a fost editat de Bolt: 18 Dec 2005, 10:16 PM


--------------------
Ceea ce ajunge omul sa creada despre originea sa, va determina succesul sau esecul vietii sale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 19 Dec 2005, 09:49 AM
Mesaj #79


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (Bolt @ 18 Dec 2005, 10:13 PM)
Da, toti credinciosii biblici admit faptul ca inainte de actul de neloialitate, omul era nemuritor.

Adica putea sa sara, sa zicem, intr-o prapastie si nu parea nimic? Putea sa stea o ora sub apa si nu se ineca? Putea sa-l calce elefantul, din greseala, si el se ridica linistit si se scutura de praf?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bolt
mesaj 19 Dec 2005, 09:02 PM
Mesaj #80


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.458
Inscris: 15 June 05
Forumist Nr.: 6.455



Eh, uite vezi, cateodata le zici tare bine dar cateodata pui niste intrebari cu premise de pici. Da-o-ncolo ... m-ai dezamagit. smile.gif
Eu inteleg ca ti-e greu sa-ti imaginezi o lume perfecta, c-o alta natura, legitate si determinism pt. ca n-ai datele necesare, dar nici chiar asa. Auzi tu la el - "putea sa-l calce elefantul din greseala si el ridica linistit si se scutura de praf". Am ras de unul singur vreo juma de ora. Cu intermitente, desigur. E un tablou super nostim. Si asa eram eu bine-dispus si ma chinuiam sa fiu serios... laugh.gif


--------------------
Ceea ce ajunge omul sa creada despre originea sa, va determina succesul sau esecul vietii sale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 20 Dec 2005, 09:59 AM
Mesaj #81


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Imi pare bine ca te-am amuzat, dar raspuns la intrebare inca nu am primit... smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
geriA3e
mesaj 20 Dec 2005, 04:23 PM
Mesaj #82


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 344
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.401



QUOTE (abis @ 20 Dec 2005, 09:59 AM)
Imi pare bine ca te-am amuzat, dar raspuns la intrebare inca nu am primit...  smile.gif

(Iar dacă ai să-l primeşti, ce-ai să faci cu el? vei avansa de un peţiol lungime sau măcar cât grosimea unei frunze in respectivul "pom al cunoaşterii binelui şi răului" ?) blink.gif


--------------------
" 'Mai bine' decât bine, înseamnă 'moartea binelui'. " - autor anonim...dar nu şi pentru mine :)
( El afirmă concis prin asta, că cine încercă să îmbunătăţească încă ce deja este bine, practic îl strică ! Susţin că are dreptate şi aşa se întâmplă: nu se poate merge mai sus de piscul muntelui, ci dincolo de vârf se merge la vale. )
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 20 Dec 2005, 04:25 PM
Mesaj #83


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Nu stiu, depinde de raspuns.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bolt
mesaj 20 Dec 2005, 09:23 PM
Mesaj #84


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.458
Inscris: 15 June 05
Forumist Nr.: 6.455



@abis :
QUOTE
Adica putea sa sara, sa zicem, intr-o prapastie si nu parea nimic? Putea sa stea o ora sub apa si nu se ineca? Putea sa-l calce elefantul, din greseala, si el se ridica linistit si se scutura de praf?

Abis, intr-o lume perfecta, spectrul eventualitatilor mentionate de tine nu-si gaseste locul. Atentie, nu spun ca omul era nemuritor neconditionat. El putea muri in orice clipa, legea-i lege pt. toti si oriunde si oricand. Dar de ce sa sara in prapastie si de ce ar exista o prapastie potential generatoare de accidente ? Probabil sub apa ar fi avut multe motive sa stea atat de mult, poate chiar mai mult, dar trebuie sa privim potentialul biologic de atunci tot prin prisma acelei naturi. Cat depsre chestia cu elefantul e trasnet, iar ma ia rasul laugh.gif , aici gata, am capotat. laugh.gif Abis, in acea lume nu exista "din greseala". laugh.gif Gata nu mai pot, m-a dat gata scenariul asta hazliu. laugh.gif Mai vorbim de asta, acum nu pot. oricum, orice dar sa nu mai amintesti de asta cu elefantul si stalcitul ca mor... laugh.gif


--------------------
Ceea ce ajunge omul sa creada despre originea sa, va determina succesul sau esecul vietii sale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 21 Dec 2005, 08:34 AM
Mesaj #85


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



QUOTE
QUOTE
QUOTE (Bolt @ 18 Dec 2005, 10:13 PM)
Da, toti credinciosii biblici admit faptul ca inainte de actul de neloialitate, omul era nemuritor. 

Adica putea sa sara, sa zicem, intr-o prapastie si nu parea nimic? Putea sa stea o ora sub apa si nu se ineca? Putea sa-l calce elefantul, din greseala, si el se ridica linistit si se scutura de praf?

Bolt are dreptate! Si Abis are drepatate!
Pare un paradox dar numai in lipsa Cunoasterii. Omul era nemuritor, cum zice Bolt, dar Omul a ajuns Muritor, cum zice Abis. Taina este in legatura dintre Omul Ne-Muritor si Omul Muritor: erau ei de aceeasi natura? Raspunsul la aceasta intrebare este raspunsul la tematica subiectului: ce este Pomul Cunoasterii? Daca afli Pomul Cunoasterii, afli si legatura dintre Omul lui Bolt si Omul lui Abis.
Raspunsul la intrebare l-a dat Dumnezeu, prin glasul Profetului: "In ziua in care vei gusta din el, vei muri negresit" Omul strain de Pomul Cunoasterii era Nemuritor... cum bine zice Bolt. Omul ce a gustat Pomul Cunoasterii, este Muritor, cum Dumnezeu l-a prevenit, dupa cum constata Abis.
Revenind acum la dilema Bolt-Abis, daca Elefantul (Mamutul de fapt...) calca peste Adam, se scutura Adam de praf...? Raspundul este ca Elefantul nu putea sa calce peste Adam, deci Adam nu avea nevoie sa se scuture de praf, in acelasi fel in care Adam nu putea pica intr-o prapastie si nu putea nici sa se inece... Elefantul si Praspatia sint Notiuni Somatice care au semnificatie numai in Sfera Somatica, unde actioneaza Legile Somatice. Aceste Legi Somatice sint Legi Virtuale in esenta lor, dupa cum Isus Cristos a demonstrat-o, dar in acelasi timp sint Legi Reale in cadrul Virtualitatii Somatice. Daca iti este foame si nu maninci, mori. Daca nu stii ce este Foamea, nu mori... Daca ti-e frica de Apa, cum a fost Petru, te scufunzi. Daca esti deasupra Substantei, cum a fost Isus Cristos, umbli pe apa...
Ce spune Abis, este Petru. Ce spune Bolt, este Isus. Amindoi aveti dreptate dar dreptatea lui Bolt o implica pe a lui Abis, pe cind drepatatea lui Abis nu o implica pe a lui Bolt.

QUOTE
legea-i lege pt. toti si oriunde si oricand

Apleaca-te putin asupra Invataturii Divine a lui Isus: "vor lua in mana serpi; daca vor bea ceva de moarte, nu-i va vatama; isi vor pune mainile peste bolnavi, si bolnavii se vor insanatosa." Prin urmare, legea nu este lege pentru toti... nici oriune... si nici oricind...
Ne intoarcem iar la Sfera Somatica, Virtuala in esenta ei, dar Reala in Limitele Virtualitatii. Cu alte cuvinte, daca tot ceea ce cunoasti tu sint Legile Somatice, acestea sint reale pentru tine: daca sari in prapastie, mori; daca te calca elefantul, nu te mai scuturi de praf... (chiar ca este hazliu...) Acum, daca Cunoasterea ta depaseste Limitele Somatice si ajungi la Cunoasterea Spirituala, Legile Somatice nu se mai aplica oricind si oriunde, deoarece Legile Somatice izvorasc din Legile Spirituale.
Din interiorul Sferei Somatice, Bolt are dreptate, legile sint legi. Din exteriorul Sferei Somatice, legile nu mai sint legi...

Acest topic a fost editat de edinide: 21 Dec 2005, 08:44 AM


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bolt
mesaj 21 Dec 2005, 10:48 PM
Mesaj #86


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.458
Inscris: 15 June 05
Forumist Nr.: 6.455



@edinide :
QUOTE
Apleaca-te putin asupra Invataturii Divine a lui Isus: "vor lua in mana serpi; daca vor bea ceva de moarte, nu-i va vatama; isi vor pune mainile peste bolnavi, si bolnavii se vor insanatosa." Prin urmare, legea nu este lege pentru toti... nici oriune... si nici oricind...

Ba da. Nu confunda situatiile normale cu cele exceptionale. Acolo unde ai o misiune esti supervizat de D-zeu si sprijinit unde natura ti-e potrivnica, dar acolo unde nu e cazul de asa ceva iar tu "vrei sa sari in prapastie" laugh.gif (a fost super @abis cu exemplele astea), iti garantez ca mori pe loc. Datorita unui act nejustificat. Noi vorbeam de lumi cu naturi diferite. Adu-ti aminte ca-n Eden se mai afla si un pom al vietii. Pt. ce ? Pt. ca omul o fi fost el nemuritor dar nu traia neconditionat. Adica nu putea face foamea (incalca legea) oricat de mult si sa mai si traiasca. El trebuia periodic sa consume un produs mentenant. Omul nu era nemuritor prin natura lui. El traia intr-o natura perfecta, echilibrata ce-i era favorabila s-l ajuta, nu ca acum (cand il trage in groapa).
QUOTE
Din interiorul Sferei Somatice, Bolt are dreptate, legile sint legi. Din exteriorul Sferei Somatice, legile nu mai sint legi...

Nu. TOTUL exista si functioneaza (indiferent de sfera) pe baza unor legi. Le incalci - suporti consecintele.

Acest topic a fost editat de Bolt: 21 Dec 2005, 10:51 PM


--------------------
Ceea ce ajunge omul sa creada despre originea sa, va determina succesul sau esecul vietii sale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 22 Dec 2005, 07:30 AM
Mesaj #87


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



QUOTE
Ba da. Nu confunda situatiile normale cu cele exceptionale. Acolo unde ai o misiune esti supervizat de D-zeu si sprijinit unde natura ti-e potrivnica, dar acolo unde nu e cazul de asa ceva iar tu "vrei sa sari in prapastie"

Ascultind la Isus, aflu ca Omul care are Credinta, poate face faptele lui Isus, "chiar mai mari" decit faptele Lui. Isus nu vorbeste de Pronia Cereasca ci vorbeste despre Credinta (chiar daca sint legate pe undeva...)
Isus a umblat pe apa. Omul cu Credinta, ar putea zbura prin vazduh. Isus a tranformat Apa in Vin. Omul cu Credinta ar putea muta Muntele din locul lui.
Asta poti afla din Invatatura Crestina: nu exista Limite Somatice sau Legi Somatice restrictive in calea Omului ce s-a invrednicit de Credinta Spirituala. Omul care poate muta Muntele cu o singura vorba, "arunca-te in Mare", nu o va face oricum...
Daca Omul ajuns la Credinta Spirituala, si poate zbura prin Vazduh sa zicem, cum va pica el in... Prapastie? Nu mai poate pica...

QUOTE
*** El trebuia periodic sa consume un produs mentenant. Omul nu era nemuritor prin natura lui.

Isus ne indeamna catre ne-murire, El spune repetat "Viata Vesnica", de ce crezi ca Omul nu era Ne-Muritor? Conforma lui Isus Cristos, Omul era Ne-Muritor si Omul are acum o Poarta deschis catre Ne-Murire din nou. Aceasta este esenta Invataturii Divine a lui Isus: descopera-ti Ne-Murirea din Sine.
Daca Omul este Ne-Muritor, in Lumea potrivita, sa nu te astepti ca Omul are nevoie de friptura de porc, cirnaciori, caltabosi si restul... Daca Omul traieste in Jugul Tatalui, nu trebuie sa traga la Jugul de Lumina, ci sa se lase tras, de bunavoie. Atunci, Omul nu maninca, deoarece nu va cunoaste Foamea, nu va bea, deoarece nu va cunoaste Setea, nu va imbatrini deoarece nu va cunoaste Moartea. Viata Vesnica nu este Materiala deoarece Viata Materiala este trecatoare, cum bine stii si tu... Viata Vesnica este o Viata Spirituala, de o infinita Lumina, o infinita Fericire, infinita Tinerete, infinita Sanatate, infinita Viata... Este Dumnezeirea din Jugul Tatalui, care hraneste, lumineaza, fericeste si vietuieste, mereu si mereu...

QUOTE
Nu. TOTUL exista si functioneaza (indiferent de sfera) pe baza unor legi. Le incalci - suporti consecintele.

Umblind pe Apa, respecta Isus legea lui Arhimede, deja cunoscuta pe vremea Lui? Inviind pe Lazar, respecta Isus oare Legile Naturii? Transformind Apa in Vin, respecta Isus oare Legea Conservarii Substantei? Ridicindu-se spre Cer, respecta Isus oare Legea Gravitatiei?
Legile Somatice se aplica numai la Nivel Somatic dar nu mai au putere la Nivel Spiritual deoarece Legile Somatice inzvorasc din Sfera Spirituala. Dumnezeu a creat Legea Gravitatiei dar Dumnezeu nu cade spre Pamint...


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bolt
mesaj 22 Dec 2005, 08:36 AM
Mesaj #88


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.458
Inscris: 15 June 05
Forumist Nr.: 6.455



@edinide :
QUOTE
Ascultind la Isus, aflu ca Omul care are Credinta, poate face faptele lui Isus, "chiar mai mari" decit faptele Lui.

Nu neconditionat.
QUOTE
Isus a umblat pe apa. Omul cu Credinta, ar putea zbura prin vazduh. Isus a tranformat Apa in Vin. Omul cu Credinta ar putea muta Muntele din locul lui.

Avem vreun raport concret in acest sens de unde putem intelege cateva principii ce stau la baza unor astfel de manifestari acum ? Scop, motivatie, conditii etc ? NU, nu avem. Atunci sa fim prudenti, nu sa ne indoim ca-i posibil dar nici sa lasam impresia ca-i simplu si la-ndemana oricui. Trebuie doar asta si gata. Isus nu-i tonomat. El a spus ca se poate dar conditiile (nu numai conditia) se subinteleg din TOT discursul Sau si pedagogia Sa.
QUOTE
Isus ne indeamna catre ne-murire, El spune repetat "Viata Vesnica", de ce crezi ca Omul nu era Ne-Muritor? Conforma lui Isus Cristos, Omul era Ne-Muritor si Omul are acum o Poarta deschis catre Ne-Murire din nou.

Asta am spus si eu intr-o alta forma.
QUOTE
Aceasta este esenta Invataturii Divine a lui Isus: descopera-ti Ne-Murirea din Sine.

Gresit. Ia uite ce scrie aici : 1 Timotei 6.13-16 - "Te îndemn, înaintea lui Dumnezeu, care dă viaţă tuturor lucrurilor, şi înaintea lui Hristos Isus, care a făcut acea frumoasă mărturisire înaintea lui Pilat din Pont, să păzeşti porunca, fără prihană şi fără vină pînă la arătarea Domnului nostru Isus Hristos, care va fi făcută la vremea ei de fericitul şi singurul Stăpînitor, Împăratul împăraţilor şi Domnul domnilor, SINGURUL CARE ARE NEMURIREA, care locuieşte într-o lumină, de care nu poţi să te apropii, pe care niciun om nu L-a văzut, nici nu-L poate vedea, şi care are cinstea şi puterea vecinică! Amin."
Acum ai inteles ? Singurul care are nemurirea-n sine este D-zeu si nciodata nici o creatura nu va putea dispune de acest prerogativ datorita naturii sale - creatura, efect.
QUOTE
Atunci, Omul nu maninca, deoarece nu va cunoaste Foamea, nu va bea, deoarece nu va cunoaste Setea, nu va imbatrini deoarece nu va cunoaste Moartea.

Nu va cunoaste foamea si setea asa cum o cunoaste in aceasta lume, dar placerea si nevoia de a bea si manca o va cunoaste intotdeauna.
QUOTE
Viata Vesnica nu este Materiala deoarece Viata Materiala este trecatoare, cum bine stii si tu...

Viata vesnica este si materiala. Nimic din domeniul lui D-zeu nu este inutil sau ignorabil. Om fara trup nu-i om.
QUOTE
Umblind pe Apa, respecta Isus legea lui Arhimede, deja cunoscuta pe vremea Lui? Inviind pe Lazar, respecta Isus oare Legile Naturii? Transformind Apa in Vin, respecta Isus oare Legea Conservarii Substantei? Ridicindu-se spre Cer, respecta Isus oare Legea Gravitatiei?

Asta confirma perfect ceea ce am zis eu : in situatii exceptionale si cu-n scop si motivatie precise si benefice - DA, regulile se suspenda. Eu vorbeam despre lumea viitoare. Acolo nu va mai fi nevoie ca Isus Sa-si arate divinitatea prin diferite miracole (suspendari temporare ale legitatii) sau ca noi sa ne etalam cumva potentele. E o alta lume cu alta natura cu altfel de minti. Acolo nu mai e loc de miracole. Va fi-n natura lucrurilor sa fie asa cum va fi, adica perfect.

Acest topic a fost editat de Bolt: 22 Dec 2005, 08:36 AM


--------------------
Ceea ce ajunge omul sa creada despre originea sa, va determina succesul sau esecul vietii sale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 4 Apr 2006, 02:44 AM
Mesaj #89


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



QUOTE
QUOTE
Clopotel,
In Cultura Ortodoxa, cam cit timp a durat Gredina Edenului, pina s-a trezit Omul alungat afara? O zi, un milion de ani? De asemenea, de ce natura era Edenul, Material sau Spiritual? Iar Reintoarcerea in Eden, este aceasta Materiala sau Spirituala? Sau nu exista Reintoarcere? Si de ce?

Edinide,
Cu ajutorul lui Dumnezeu, o sa incercam sa lamurim si lucrurile acestea, dar deschide, te rog, un topic dedicat, caci aici sunt offtopic.. Thanks..

Din moment ce TriRegnum s-a reintors, poate ne lamureste despre felul in care Catolicismul vede Gradina Raiului, inainte de alungarea Omului de acolo. Apoi, Raiul Final, promis de Apocaliposa, este acelasi cu Raiul Initial, sau este un alt Rai, si de ce?
Dar Pomul Cunoasterii, ce Natura ar fi avut acesta? Dar Pomul Vietii?


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pagini V  < 1 2 3
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 April 2024 - 07:47 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman