HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

12 Pagini V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Exorcizarea, Alungarea duhurilor rele
Crestin fiind, credeti ca exorcizare este necesara ?
Nu puteti vizualiza rezultatele sondajului inainte de a vota. Va invitam sa va logati si sa votati pentru vizualizarea rezultatelor.
Nr. Voturi: 60
Musafirii nu pot vota. Va invitam sa va logati / inregistrati. 
milimetru
mesaj 28 Jun 2005, 02:28 PM
Mesaj #36


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Mulţumesc Clopoţel pentru detaliile pe care ai binevoit să le dai. Vorbeşti atīt de īnfllăcărat īncīt stană de nesimţire să fii şi tot te "ating" cumva-cumva vorbele tale.

Ştii Clopoţel cum văd eu lucrurile? Eu nu-l văd pe diavol ca fiind rudimentar, primitiv. Eu cred că este versat. De aceea "intrările" sale īn oameni sīnt subtile, acoperite de tot felul de şiretlicuri astfel īncīt să-i reuşească "păcăleala". Persoanele care se zvīrcolesc pe jos, cu spume la gură, urlīnd ca din gură de şarpe da, poate că sīnt atinse de necuratul. Dar de un necurat aflat īn... pană de idei.

Foarte periculoase, īn schimb, mi se par acele intrări subtile, de care ziceam mai sus, īn urma cărora nici posedatul nici cei din jurul său nu-şi dau seama imediat că ceva nu e īn regulă. Şi lucrurile decurg sub o mască de bonomie, de bună credinţă, de amabilităţi şamd, īn timp ce "dedesubt" zac prefăcătoria, vicleşugul, interesul meschin etc...

Īmi aduc aminte de ispitirea lui Isus, acolo unde satana a venit "pregătit". Ai observat cīt de logice erau argumentările sale? Cīt de dispus era la dialog, bonom chiar, dornic să "facă bine"?

Pentru mine exorcizarea ca fenomen care implică şi altceva decīt ceea ce ai pomenit tu (rugăciuni, post, Sf Maslu) iese din sfera īnţelegerii mele...

Da, este o mare greşeală să argumentezi (da' nici nu am intenţionat) cu necunoaşterea, de acord. Dar nu toată lumea poate pricepe orice şi oricīnd. Cīnd "vezi drumul bun...", spuneai. Da, dar trebuie să-l vezi...

Iar īn aşteptarea luminării şi īn faţa poll ului tău tranşant eu deocamdată am votat "nu", fără să fiu īmpotrivă, ci din cauză că nu am avut alternativa "nu ştiu" sau "nu cunosc" sau "mă abţin" sau ceva asemănător...

PS (later edit) Clopoţel, observ totuşi īn mesajele tale o oarecare adversitate faţă de anumite hotărīri, vorbe, fapte ale īnalţilor prelaţi ortodocşi; nu cumva această atitudine contravine dreptei credinţe?... Nu ai nici o datorie, īn calitate de credincios, faţă de ce spun şi hotărăsc ei? Operezi cumva o selecţie după... după ce?

Acest topic a fost editat de caa: 28 Jun 2005, 02:40 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 28 Jun 2005, 02:29 PM
Mesaj #37


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Dead-Cat,
QUOTE
"first of all, must not consider people to be vexed by demons who are suffering above all from some psychic illness."
Pe mine, exprimari din acestea care vin de la Vatican sau chiar de la inalti prelati ortodocsi, nu ma impresioneaza. De altfel, repet, sunt ilogice: cum poti tu sa afirmi ca esti credincios si sa crezi in cuvantul Bibliei, iar in fapt sa-l contrazici prin negarea fenomenului de posesiune?! ohmy.gif
Tu ai crede ce spune un credincios care afirma ca nu crede in diavol sau chiar in Dzeu.?? Este un non sens...

Nu vreau sa spun mai multe despre capii Bisericii, ca nu e treaba mea sa-i judec, dar faptul ca cocheteaza cu politicul, cu masonii, cu afacerile financiare, arata de la sine "credinta" lor in Dzeu. In acest context, te mira ca multi dintre ei au conceptii ateiste, sau chiar vorbesc ca ateii? Mai ales cand e vorba de lucruri "grele" cum sunt exorcizarile, la care doar cativa preoti, ii numeri pe degete, dintr-o generatie, se pot incumeta...

PS1... in cazul nostru, asta de la Tanacu, eu observ si sunt mahnit de lucrarea necuratului care face ca tradarea, si lepadarea sa vina din interior...Ca una era sa fie judecat doar de atei, si alta e sa le vina in ajutor chiar cei ce trebuiau sa sara primii in ajutorul calugarului, cu tot suportul de care dispun (inclusiv fapte reale, documente, marturii etc.) Aici eu simt mahnirea sufleteasca a calugarului, care nu de judecatori se temea el, ci de faptul ca este tradat si lepadat chiar de "fratii" lui intru credinta... De aceea eu indemn credinciosii ortodocsi la rugaciune pentru el, ca sa-l intareasca Dzeu. si sa fim alaturi de el si de maicute, caci nu de inchisoare se tem ei acum, ci de faptul ca se va profita si se va discredita Biserica si dreapta credinta, facand din iubirea de Dzeu. doar o figura de stil, fara aplicabilitatea practica, doar o chestie care da bine, buna de pus in rama. Ca se va lovi in calugari si in manastiri, acelea care cu adevarat sunt varful de lance impotriva vrajmasului, si care tin treaza si neintinata credinta asa cum ne-a venit ea de la Mantuitorul si de la Parintii nostri.

PS2...Intrebare pentru cei ce vor sa-si puna intrebari smile.gif
De ce multi "ortodocsi" cand se intalnesc pe strada cu un preot sau calugar, se intristeaza si cred ca li se va intampla ceva rau? Analizati un pic substratul acestei fapte...


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 28 Jun 2005, 02:37 PM
Mesaj #38


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



QUOTE

Pe mine, exprimari din acestea care vin de la Vatican sau chiar de la inalti prelati ortodocsi, nu ma impresioneaza. De altfel, repet, sunt ilogice: cum poti tu sa afirmi ca esti credincios si sa crezi in cuvantul Bibliei, iar in fapt sa-l contrazici prin negarea fenomenului de posesiune?!

nu-l neaga. dar, tinind cont de stadiul actual al medicinei, inaspresc conditiile in care se considera exorcismul o solutie.
propozitia inseamna: "oamenii nu trebuie sa fie considerati posedati, daca inainte de toate sufera de boli psihice". unde se neaga posesiunea?
sau pentru tine "boala psihica" = posedat ? huh.gif

QUOTE

PS1... in cazul nostru, asta de la Tanacu, eu observ si sunt mahnit de lucrarea necuratului care face ca tradarea,

mult mai mult ar trebui sa te mihneasca faptul ca nepriceputul a cauzat pierderea unei vieti.

QUOTE

De ce multi "ortodocsi" cand se intalnesc pe strada cu un preot sau calugar, se intristeaza si cred ca li se va intampla ceva rau? Analizati un pic substratul acestei fapte...

nefiind ortodox, habar n-am. dar avind in vedere ca tatal meu a fost preot catolic ar cam fi aiurea sa ma intristez.


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 28 Jun 2005, 02:37 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
gypsyhart
mesaj 28 Jun 2005, 03:24 PM
Mesaj #39


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



Eu nu am asistat pana acum la o exorcizare, in intelesul clasic (prezentat si aici). Consider ca aceasta este mai necesara unor anumiti oameni decat altora. Este si logic. Cu cat esti mai putin stapan pe tine insuti, cu atat ai mai mare nevoie de ajutor. Vreau sa punctez doua aspecte insa:
1. Daca ai fost supus unei exorcizari nu inseamna ca ai scapat de tot de "tentatii". Termenul "exorcizare" sugereaza ceva definitiv si iremediabil, insa adevarata curatenie are nevoie si de cooperarea/ constientizarea "pacientului".
2. Daca nu ai fost supus unei exorcizari nu inseamna ca nu esti posedat intr'un anumit grad...A, ca ai invatat sa ascunzi asta, sa te minti pe tine ca esti bine mersi, e alta poveste. Asa cum au zis si altii, acest gen de posesiune este mult mai parsiv, pentru ca te loveste cand nu te astepti...precum luptatorii de gerila. Si ca sa "invingi", este necesar sa fii tot timpul "cu ochii in patru" (metaforic vorbind)....

PS. Nu am votat, pentru ca nu ma consider crestin tongue.gif
In principiu, asa cum am zis sunt pentru utilizarea ei, de catre cei capabili de acest lucru.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 28 Jun 2005, 03:44 PM
Mesaj #40


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Felina,
QUOTE
La felul in care te miri, nu mai inteleg de ce ai pus sondajul. Asta cu vrasmasii lui imi e destul de neclara. De altfel e destul de neclara povestea in sine. Adica diavolul intra intr-un om, si D-zeu permite asta, pentru a-i testa credinta, dar in acelasi timp trebuie alungat. Mi-e neclar. N-are nici o legatura cu iubirea mea fata de D-zeu.

De ce am pus sondajul? Pentru binele unora din semenii mei care punandu-si aceste intrebari se vor autoanaliza pe ei si isi vor da seama ca desi ei au impresia ca sunt pe drumul cel bun, adica sunt ortodocsi, cand e vorba sa iei o decizie de credinta, nu stiu ce sa faca, si ezita, putand astfel, usor sa fie luati de diavol in primire...
De ce iti este neclara asta cu vrajmasii? Nu stii cine sunt ei? Ei sunt diavolii draga mea, si acesta nu e doar un cuvant urat, sau interesant pentru unii, care il scriu pe tot felul de chestii, iar unii chiar zic ca sunt diavoli si incearca sa-l imite sad.gif
Daca te indoiesti ca diavolul intra in om, daca te indoiesti de cuvantul Bibliei, atunci trebuie sa te indoiesti, sau macar sa-ti spui intrebari, la cat de mare e credinta ta.... Iti marturisesc ca niciodata credinta si iubirea de Dzeu. nu este suficient de mare pe cat ar trebui...
Da, Dzeu. permite diavolului sa intre in om, dar motivele pentru care Dzeu. ingaduie asta nu poate omul sa le afle in totalitate. Totusi, tot cu ajutorul lui Dzeu. diavolul poate fi alungat din om, atat pentru mila catre acel om, care a patimit destul, dar si pentru a fi preaslavit numele Lui, prin astfel de fapte, asupra celor cu credinta mai putina, sau a celor necredincioasi, care vazand aceasta sa ia aminte la ei isisi, si sa se indrepte...
QUOTE
N-are nici o legatura cu iubirea mea fata de D-zeu.
La asta nu pot raspunde eu, tu trebuie sa iti raspunzi singura...

Draga Caa,
QUOTE
Ştii Clopoţel cum văd eu lucrurile? Eu nu-l văd pe diavol ca fiind rudimentar, primitiv. Eu cred că este versat. De aceea "intrările" sale īn oameni sīnt subtile, acoperite de tot felul de şiretlicuri astfel īncīt să-i reuşească "păcăleala". Persoanele care se zvīrcolesc pe jos, cu spume la gură, urlīnd ca din gură de şarpe da, poate că sīnt atinse de necuratul. Dar de un necurat aflat īn... pană de idei.
smile.gif Nu e nici pe departe in pana de idei impielitatul, asa cum bine spui...
Dar trebuie sa intelegem dimensiunea luptei care se acolo, in corpul omului... Scopul diavolului, nu e ca omul sa se zvarcoleasca pe jos, sau sa faca spume la gura smile.gif, aceasta e doar ce se vede smile.gif
QUOTE
Foarte periculoase, īn schimb, mi se par acele intrări subtile, de care ziceam mai sus, īn urma cărora nici posedatul nici cei din jurul său nu-şi dau seama imediat că ceva nu e īn regulă.

O... asa e...dar totusi, de regula, se vede mai clar in cateva zile, ...si sa nu uitam ca el a intrat acolo cu ingaduinta lui Dzeu. Aceasta e foarte important.. Diavolul se simte acolo, oarecum stapan pe situatie, dar cand vine preotul cu Sfintele Taine ca sa-l izgneasca, el nu mai vrea sa plece... Si atunci incepe lupta...
QUOTE
Ai observat cīt de logice erau argumentările sale? Cīt de dispus era la dialog, bonom chiar, dornic să "facă bine"?
Asa e... buna observatia... Dar sa nu uitam ca diavolul stia cu cine sta de vorba, statea ca un talhar in fara Judecatorului, de aceea tremura si era cu grija...
QUOTE
Pentru mine exorcizarea ca fenomen care implică şi altceva decīt ceea ce ai pomenit tu (rugăciuni, post, Sf Maslu) iese din sfera īnţelegerii mele...
Altceva, nu implica niciodata... , ce te-a facut sa crezi asta? Poate vreun preot nevrednic sa mai faca si alte chestii neortodoxe, dar in mod normal, nu ar trebui sa implice nimic altceva...Mai ales ce nu e legat de Biserica Ortodoxa..
QUOTE
Da, dar trebuie să-l vezi...

Asa este, tu singur de multe ori nu il vezi sau chiar nu poti sa-l vezi, si atunci trebuie sa ceri ajutorul celor care sunt mai intariti incredinta. De regula acestia sunt preotii calugari, din manastiri. Care duc viata ascetica, de adevarati calugari. Nu ca unii episcopi, in cladiri marete, cu mese bogate si cu masini luxoase. Pe calugarii aia, luminati de Dzeu. sa-i intrebi de calea ce trebuie sa o urmezi, cu curaj si daruire, caci spre mantuirea sufletului tau si a altora faci asta... Nu e lucru de gluma aici...
QUOTE
Iar īn aşteptarea luminării şi īn faţa poll ului tău tranşant eu deocamdată am votat "nu", fără să fiu īmpotrivă, ci din cauză că nu am avut alternativa "nu ştiu" sau "nu cunosc" sau "mă abţin" sau ceva asemănător...

Eu sper ca acum, cu voia lui Dzeu. sper ca te-ai mai lamurit. Daca nu, mai intreaba, caci poate vor vorbi si altii care cunosc, si poate voi mai spune si eu mai multe, desi, datorita limitarii mele, sunt destule foloase necunoscute mie ...
Draga Bolt,
QUOTE
Cine nu-i "nascut din nou" sa nu se mire de "incapacitatile" sale de a intelege un mesaj specific domeniului pe care-l discutam.

Si acum, ca si in alte dati, sunt de acord cu tine si sustin asta smile.gif

Acest topic a fost editat de Clopotel: 28 Jun 2005, 07:28 PM


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 28 Jun 2005, 03:58 PM
Mesaj #41


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.489
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE (Clopotel @ 28 Jun 2005, 04:44 PM)
Draga Felina,
De ce am pus sondajul? Pentru binele unora din semenii mei care punandu-si aceste intrebari se vor autoanaliza pe ei si isi vor da seama ca desi eu au impresia ca sunt pe drumul cel bun, adica sunt ortodocsi, cand e vorba sa iei o decizie de credinta, nu stiu ce sa faca, si ezita, putand astfel, usor sa fie luati de diavol in primire...

Cum adica sa fie luati de diavol in primire?

P.S. Nu mi-ai raspuns daca ai prefera sa mint doar pentru a spune ceea ce trebuie.


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 28 Jun 2005, 03:59 PM
Mesaj #42


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Dead-cat,
QUOTE
sau pentru tine "boala psihica" = posedat ?

Eu am inteles formularea de acolo, dar am raspuns intentiei cu care se vrea ea facuta...
Preotii fac (sau ar trebui sa faca) o distintie clara, si sa fie capabili sa recunoasca, intre bolile fizice si mentale si bolile spirituale.... Este foarte important asta, e chiar vital. Este vorba de diagnostic.. daca diagnosticul e gresit, si rezultatul va fi dramatic...
Observatie: Sa ne aducem aminte ca la inceput preotii erau si medici si invatatori. Apoi lucrurile s-au despartit pe meserii...
Dar un preot adevarat le cunoaste inca pe toate, desi medicina nu presupune obligatoriu lucrul la aparate si computere, ci in primul rand un diagnostic bun, si un tratamet pe masura, fie el si naturist... Deci a separa preotii din start de medicina, mi se pare o ciudatenie moderna, caci in fapt, adevaratii preoti trebuie si pot sa trateze atat sufletul cat si trupul... Desigur, cand constata ca boala trupeasca depaseste nivelul lui de pricepere sau de dotare, trimite bolnavul la un doctor, dar aceasta fac chiar medicii intre ei, cand isi trimit bolnavii unul la altul sau de la un spital la altul...
QUOTE
dar, tinind cont de stadiul actual al medicinei, inaspresc conditiile in care se considera exorcismul o solutie.

Probabil ca daca esti ateu nu ai sanse sa intelegi sensul acestei fraze... Intre medicina si alungarea duhurilor rele nu exista nici o legatura, decat ca, daca medicul constata ca nu e boala trupeasca trebuie sa trimita omul la preot. Dar asta presupune un medic credincios. Daca e ateu, se pune cu pastile si cu droguri pe om, la fel cum face mecanicul, din exemplul lui Abis, care se pune cu ciocanul pe masina, desi trebuia sa-l trimita la Peco, caci acolo e benzina...smile.gif
Draga Gypsyshart,
desi spui ca nu te consideri crestin sad.gif, totusi eu recunosc cele doua puncte expuse de tine ca fiind adevarate...
Sigur nu esti crestin? smile.gif





--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 28 Jun 2005, 04:09 PM
Mesaj #43


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



QUOTE

Eu am inteles formularea de acolo, dar am raspuns intentiei cu care se vrea ea facuta...

intentia e clara: nu aplicati criterii de capul vostru in de-ale posedarii ca iese naspa. in dubiu, intrebati un doctor. mi se pare sanatoasa atitudinea.

daca s-ar fi aplicat in cazul discutat, aveam o fata inca in viata si alti 5 care n-ar merge la zdup cu cunostinta incarcate de a fi fost partas la moartea unui om.


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 28 Jun 2005, 04:11 PM
Mesaj #44


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



astazi mi-am luat liber... smile.gif
Draga Felina,
QUOTE
Cum adica sa fie luati de diavol in primire?

Acolo unde nu este Dzeu. sau unde nu este primit Dzeu. locul este luat imediat in primire de diavol.
Asa cum la o cetate, exista un punct slab si pe acolo intra dusmanii si o vor cuceri in intregime, asa si omul in credinta: daca are o slabiciune, sau din netentie, sau din prea putina ravna nu face cele de cuviinta, atunci diavolul nu pierde ocazia si pune stapanire pe acel om, prin acea mica spartura, pe care omul singur, din neglijenta si-a facut-o ...
Armele de aparare ale omului sunt cele ce ni le-a dat Mantuitorul:
- iubirea
- rugaciunea
- smerenia
-taierea voii
- spovedania
- impartasirea cu Sfintele Taine
- o viata plina de credinta si dedicata lui Dumnezeu.
- iubirea de Dzeu. sa fie pe primul plan, si nu fata de cei apropiati (mama, tata, copiii, iubit etc) sau fata de lucruri materiale
etc.
QUOTE
P.S. Nu mi-ai raspuns daca ai prefera sa mint doar pentru a spune ceea ce trebuie.

Cum, Doamne fereste, sa te indemn la asa ceva...?! Cand ti-am spus eu sa minti?! ohmy.gif


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 28 Jun 2005, 04:24 PM
Mesaj #45


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Felina,
Am uitat de asta....scuze...
QUOTE
Nu am precizat ce e asta si aia. Ironia e ca ma refeream chiar la viata.

Si viata e tot un dar de la Dzeu. ca si celelalte, cel mai pretios, este adevarat... Dar nici daca o sa-ti pierzi viata tot sa nu-ti slabeasca iubirea fata de El. Sa nu te iubesti pe tine mai mult ca pe Dzeu., aceasta ne invata Mantuitorul...


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 28 Jun 2005, 04:25 PM
Mesaj #46


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (Clopotel @ 28 Jun 2005, 02:33 PM)
Sfantul Maslu care consta in rugaciuni speciale, si ungerea (in forma de cruce) pe frunte si la incheieturile mainilor cu ulei sfintit, cu ajutorul unui betisor inmuiat in ulei

Atat cat am citit eu biblia, stiu ca Isus spune ceva de genul "Daca ati avea credinta cat un strop de mustar, ati putea muta si muntii". Dupa cat ma duce pe mine capul, daca in trupul cuiva chiar ar intra un diavol ar fi suficient ca cel care vrea sa-l scoata de acolo sa aiba suficienta credinta si sa se roage la Dumnezeu.
Tu vii acum si-mi spui ca asta nu ajunge, mai trebuie si un betisor inmuiat in ulei...?
QUOTE
Preotii fac (sau ar trebui sa faca) o distintie clara, si sa fie capabili sa recunoasca, intre bolile fizice si mentale si bolile spirituale.... Este foarte important asta, e chiar vital.

Daca e asa de important, sugereaza-le celor de la Patriarhie sa introduca ore de medicina la seminar. Asa preotii vor avea o sansa mult mai mare sa recunoasca bolile.

PS: Ce inseamna "taierea voii"?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 28 Jun 2005, 04:49 PM
Mesaj #47


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.489
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE (Clopotel @ 28 Jun 2005, 05:11 PM)
Draga Felina,
QUOTE
Cum adica sa fie luati de diavol in primire?

Acolo unde nu este Dzeu. sau unde nu este primit Dzeu. locul este luat imediat in primire de diavol.
Asa cum la o cetate, exista un punct slab si pe acolo intra dusmanii si o vor cuceri in intregime, asa si omul in credinta: daca are o slabiciune, sau din netentie, sau din prea putina ravna nu face cele de cuviinta, atunci diavolul nu pierde ocazia si pune stapanire pe acel om, prin acea mica spartura, pe care omul singur, din neglijenta si-a facut-o ...
Armele de aparare ale omului sunt cele ce ni le-a dat Mantuitorul:
- iubirea
- rugaciunea
- smerenia
-taierea voii
- spovedania
- impartasirea cu Sfintele Taine
- o viata plina de credinta si dedicata lui Dumnezeu.
- iubirea de Dzeu. sa fie pe primul plan, si nu fata de cei apropiati (mama, tata, copiii, iubit etc) sau fata de lucruri materiale
etc.


Am inteles cum trebuie sa te aperi si am inteles chestia cu punctul slab.

Dar tot nu am inteles ce inseamna efectiv 'sa fie luati de diavol in primire'. Inseamna ca intra diavolul in persoana care-si permite diverse 'slabiciuni'?

QUOTE (Clopotel @ 28 Jun 2005, 05:11 PM)

QUOTE
P.S. Nu mi-ai raspuns daca ai prefera sa mint doar pentru a spune ceea ce trebuie.

Cum, Doamne fereste, sa te indemn la asa ceva...?! Cand ti-am spus eu sa minti?! ohmy.gif


Nu mi-ai spus tu sa mint, te-am intrebat ceva si nu mi-ai raspuns. Vezi al doilea mesaj al meu de pe pagina 3 a acestui topic.



--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 28 Jun 2005, 04:52 PM
Mesaj #48


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Abis,
QUOTE
Atat cat am citit eu biblia, stiu ca Isus spune ceva de genul "Daca ati avea credinta cat un strop de mustar, ati putea muta si muntii". Dupa cat ma duce pe mine capul, daca in trupul cuiva chiar ar intra un diavol ar fi suficient ca cel care vrea sa-l scoata de acolo sa aiba suficienta credinta si sa se roage la Dumnezeu.
Tu vii acum si-mi spui ca asta nu ajunge, mai trebuie si un betisor inmuiat in ulei...?
Atentie! In ulei sfintit am spus...
Cine are credinta cat un bob de mustar? Cine crede despre sine ca are credinta cat un bob de mustar?
Nimeni din cei credinciosi cu adevarat, zic eu, draga Abis...
Problema ridicata de tine o ridica si sectarii, caci si ei refuza Sintele Taine si Adghiasma si Mirul...
Discutia ar fi prea lunga sa-ti explic, si ar fi si off topic, dar pe langa faptul ca partea teoretica legata de aceasta este foarte bine pusa la punct si documentata pe textul Biblic, efectele sunt vizibile si cu ochiul liber, caci atunci cand se apropie potirul cu Sfintele Taine sau cand e stropit cu aghiasma omul, diavolul intra in panica si straga ca "il arde" si ca "il topeste". Daca ar fi materie simpla, fara ceva sfant in ea, atunci de ce s-ar teme diavolul asa tare?
Si mai e un lucru curios: bolnavii de scizofrenie sau de epilepsie nu se agita deloc cand se impartasecs sau cand beau Aghiasma, posedatii de ce o fac?
QUOTE
PS: Ce inseamna "taierea voii"?

Taierea voii inseamna sa nu faci voia ta ci a lui Dzeu. Doamne faca-se voia Ta si nu a mea! - se roaga credinciosii ortodocsi...
Ascultarea , de asemenea este vitala...
Parintele Cleopa zicea uneori catre ucenicii sai:
-Fratilor, aceste doua lucruri sa le tineti in toata viata voastra: taierea voii si pazirea binecuvantarii. Ca cine calca aceste porunci nu poate fi calugar si niciodata nu-i merge bine. Ca noi suntem fii ai binecuvantarii, iar nu ai blestemului!
Iar alta data:
Asa că intrarea īn mānăstire este intrare īn cer. E o lume mai putin ca lumea. Din contră: desi călugării sunt oameni si ei, au, īnsă, rānduieli unde trebuie să-si taie voia. Si nu e usor, bineīnteles. Vezi, eu v-am spus de atātea ori: dacă te duci la mānăstire nu te duci ca să găsesti neapărat mānăstirea. Sā faci tu mānăstire! Să duci o viată asa cum trebuie. Si asta īnseamnă că tu faci mānăstire. Sunt voturile călugăresti, tăierea voii. Mai ales, asta trebuie să o faci cu dragoste, si neapărat trebuie facută. Ăsta ar putea să fie punctul care ar caracteriza viata unui călugăr bun - tăierea voii.
Pentru intelegerea importantei acestora (a ascultarii si a taierii voii), in Patericul romanesc stau marturie diferite intamplari. Iata una doua:
Spuneau parintii ca ori de cate ori cineva calca cuvantul staretului patimea multe ispite. Caci el cerea ca toate sa se faca cu binecuvantare.
Odata, doi frati s-au sfatuit sa posteasca si sa se roage intr-un beci, nestiuti de nimeni. Dupa o saptamana au venit la egumen si i-au zis:
- Parinte, va rugam sa ne spovediti, ca maine vrem sa ne impartasim.
- Da' unde ati fost pana acum?
- Am postit si ne-am rugat in beci.
- Cine v-a dat binecuvantare sa faceti aceasta?
- Dar pentru post si rugaciune mai trebuie binecuvantare?
- Eu nu va marturisesc pana nu va caiti de neascultarea voastra, a zis batranul.
A doua zi, fratii s-au imbolnavit amandoi. Atunci staretul a pus obstea la post si rugaciune pentru ei, li s-a facut Sfantul Maslu si s-au vindecat. Asa s-au izbavit cei doi frati de neascultare.


Alta data, un frate de manastire cerea sa fie facut calugar. Dar staretul Ioanichie, cunoscandu-i inima, mereu il amana. Intr-o zi, fratele a zis catre staret:
- Ma duc la Targu Neamt sa cumpar niste timbre si hartie pentru cererea mea de calugarie.
- Nu te duce acum, ca este Postul Mare si nu se cade sa umblam prin lume.
Fratele insa a plecat. Dar nu a mers decat un kilometru si i-au iesit inainte sapte duhuri rele in chip de oameni infricosati, care au inceput sa-l bata cu toiege, zicand:
- Hai sa-l prindem pe acesta ca a plecat din manastire fara binecuvantarea staretului! De frica, fratele a fugit in padure. Apoi s-a intors la manastire, strigand:
- Nu ma lasati, sapte fug dupa mine!
Parintii, vazandu-l stapanit de duh necurat, l-au dus la o chilie si au spus staretului. Iar batranul i-a citit moliftele Sfantului Vasile si a zis:
- Dezlegati-l si dati-i drumul.
- Daca fuge iar?
- Nu va temeti. Daca l-a dezlegat Dumnezeu, nu-l mai stapaneste vrajmasul. Asa s-a vindecat fratele.
Din ceasul acela, nimeni nu mai calca binecuvantarea staretului.

Intr-o iarna, un frate a uitat beciul deschis si au inghetat cartofii. A doua zi a intrebat staretul la trapeza:
- Cine a lasat beciul deschis? Il rog sa-si marturiseasca greseala aici, in public. Dar nimeni nu recunostea. Atunci batranul a zis:
- Daca cel vinovat nu spune, o sa-l certe Dumnezeu.
In clipa aceea, unul din frati a cazut la pamant cuprins de duh necurat. Era tocmai cel vinovat. Deci, indata a fost dus la biserica, i s-a facut Sfantul Maslu si s-a vindecat, caci Protosinghelul Ioanichie primise de la Dumnezeu darul izgonirii duhurilor necurate din oameni.

Dar sunt multe de spus aici si de inteles, si nu e topicul potrivit pentru asta, dar daca citesti Patericul si daca mergi la manastiri care respecta traiul ascetic vei intelege despre ce e vorba. Oricum taierea voii este un lucru de baza dar foarte greu de suportat de cel ce nu are credinta mare..



--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 28 Jun 2005, 04:52 PM
Mesaj #49


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.489
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE (abis @ 28 Jun 2005, 05:25 PM)
PS: Ce inseamna "taierea voii"?

Inseamna renuntarea (pe cat se poate) la propriile dorinte/vreri/voiri. Din cate stiu eu.


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 28 Jun 2005, 04:57 PM
Mesaj #50


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.489
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE (Clopotel @ 28 Jun 2005, 05:52 PM)
QUOTE
PS: Ce inseamna "taierea voii"?

Taierea voii inseamna sa nu faci voia ta ci a lui Dzeu. Doamne faca-se voia Ta si nu a mea! - se roaga credinciosii ortodocsi...
Ascultarea , de asemenea este vitala...
Parintele Cleopa zicea uneori catre ucenicii sai:
-Fratilor, aceste doua lucruri sa le tineti in toata viata voastra: taierea voii si pazirea binecuvantarii. Ca cine calca aceste porunci nu poate fi calugar si niciodata nu-i merge bine. Ca noi suntem fii ai binecuvantarii, iar nu ai blestemului!

Ce citezi tu aici este pentru calugari. Numai calugarii pot fi posedati? Iar daca nu, atunci mai e valabila taierea voii pentru alungarea diavolului?


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 28 Jun 2005, 05:31 PM
Mesaj #51


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Felina,
QUOTE
Ce citezi tu aici este pentru calugari. Numai calugarii pot fi posedati? Iar daca nu, atunci mai e valabila taierea voii pentru alungarea diavolului?

smile.gif Zici tu ca e valabila numai pentru calugari... Da' ce calugarii nu sunt si ei oameni? Sunt extraterestrii...
Crezi tu ca in Imparatia lui Dzeu. sunt doua porti, una pentru calugari si alta pentru mireni? Crezi tu ca se judeca cu alte masuri?
Nu draga mea, calugarii sunt si ei oameni, numai ca spre deosebire de noi, astia cu mai putina vointa si credinta, ei si-au dedicat viata lui Dzeu. Incearca sa urmeze intocmai poruncile Mantuitorului...
Iata cateva dintre acestea:
34. Nu socotiţi că am venit să aduc pace pe pămānt; n-am venit să aduc pace, ci sabie.
35. Căci am venit să despart pe fiu de tatăl său, pe fiică de mama sa, pe noră de soacra sa.
36. Şi duşmanii omului (vor fi) casnicii lui.
37. Cel ce iubeşte pe tată ori pe mamă mai mult decāt pe Mine nu este vrednic de Mine; cel ce iubeşte pe fiu ori pe fiică mai mult decāt pe Mine nu este vrednic de Mine.
38. Şi cel ce nu-şi ia crucea şi nu-Mi urmează Mie nu este vrednic de Mine.
39. Cine ţine la sufletul lui īl va pierde, iar cine-şi pierde sufletul lui pentru Mine īl va găsi.
(Matei)

16. Şi, iată, venind un tānăr la El, I-a zis: Bunule Īnvăţător, ce bine să fac, ca să am viaţa veşnică?
17. Iar El a zis: De ce-Mi zici bun? Nimeni nu este bun decāt numai Unul Dumnezeu. Iar de vrei să intri īn viaţă, păzeşte poruncile.
18. El I-a zis: Care? Iar Iisus a zis: Să nu ucizi, să nu săvārşeşti adulter, să nu furi, să nu mărturiseşti strāmb;
19. Cinsteşte pe tatăl tău şi pe mama ta şi să iubeşti pe aproapele tău ca pe tine īnsuţi.
20. Zis-a lui tānărul: Toate acestea le-am păzit din copilăria mea. Ce-mi mai lipseşte?
21. Iisus i-a zis: Dacă voieşti să fii desăvārşit, du-te, vinde averea ta, dă-o săracilor şi vei avea comoară īn cer; după aceea, vino şi urmează-Mi.
22. Ci, auzind cuvāntul acesta, tānărul a plecat īntristat, căci avea multe avuţii.
23. Iar Iisus a zis ucenicilor Săi: Adevărat zic vouă că un bogat cu greu va intra īn īmpărăţia cerurilor.
24. Şi iarăşi zic vouă că mai lesne este să treacă cămila prin urechile acului, decāt să intre un bogat īn īmpărăţia lui Dumnezeu.
25. Auzind, ucenicii s-au uimit foarte, zicānd: Dar cine poate să se māntuiască?
26. Dar Iisus, privind la ei, le-a zis: La oameni aceasta e cu neputinţă, la Dumnezeu īnsă toate sunt cu putinţă.
27. Atunci Petru, răspunzānd, I-a zis: Iată noi am lăsat toate şi Ţi-am urmat Ţie. Cu noi oare ce va fi?
28. Iar Iisus le-a zis: Adevărat zic vouă că voi cei ce Mi-aţi urmat Mie, la īnnoirea lumii, cānd Fiul Omului va şedea pe tronul slavei Sale, veţi şedea şi voi pe douăsprezece tronuri, judecānd cele douăsprezece seminţii ale lui Israel.
29. Şi oricine a lăsat case sau fraţi, sau surori, sau tată, sau mamă, sau femeie, sau copii, sau ţarine, pentru numele Meu, īnmulţit va lua īnapoi şi va moşteni viaţa veşnică.
30. Şi mulţi dintāi vor fi pe urmă, şi cei de pe urmă vor fi īntāi.
(Matei 19)
Acestea incearca sa faca calugarii, si de aceea eu cred ca ei sunt cei mai intariti in credinta, si nu trebuie sa cugetam ca ei sunt calugari si ei trebuie sa faca, iar noi suntem oameni din lume si ca noua ne sunt ingaduite multe, caci nu exista nici doi judecatori ci doar Unul, nu exista doua porti si nici doua masuri de judecata...
Nu zic insa ca si in randul calugarilor, diavolul nu a facut victime smintind pe multi. Acolo unde lupta e mai mare si diavolul lupta mai aprig si face mai multe victime, la vedere...


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 28 Jun 2005, 05:47 PM
Mesaj #52


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.489
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE (Clopotel @ 28 Jun 2005, 06:31 PM)
Draga Felina,
QUOTE
Ce citezi tu aici este pentru calugari. Numai calugarii pot fi posedati? Iar daca nu, atunci mai e valabila taierea voii pentru alungarea diavolului?

smile.gif Zici tu ca e valabila numai pentru calugari... Da' ce calugarii nu sunt si ei oameni? Sunt extraterestrii...
Crezi tu ca in Imparatia lui Dzeu. sunt doua porti, una pentru calugari si alta pentru mireni? Crezi tu ca se judeca cu alte masuri? [...]


Nu zic eu, cLOPOTEL, tu ai dat citatul din Cleopa:

QUOTE

Parintele Cleopa zicea uneori catre ucenicii sai:
-Fratilor, aceste doua lucruri sa le tineti in toata viata voastra: taierea voii si pazirea binecuvantarii. Ca cine calca aceste porunci nu poate fi calugar si niciodata nu-i merge bine. Ca noi suntem fii ai binecuvantarii, iar nu ai blestemului!


Tu dai raspunsuri asa de lungi si pline de invataturi, dar nu raspunzi clar la intrebari. As prefera sa-mi raspunzi scurt, dar clar la intrebare.


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 28 Jun 2005, 05:49 PM
Mesaj #53


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



QUOTE
Armele de aparare ale omului sunt cele ce ni le-a dat Mantuitorul:
- iubirea
- rugaciunea
- smerenia
-taierea voii
- spovedania
- impartasirea cu Sfintele Taine
- o viata plina de credinta si dedicata lui Dumnezeu.
- iubirea de Dzeu. sa fie pe primul plan, si nu fata de cei apropiati (mama, tata, copiii, iubit etc) sau fata de lucruri materiale
etc.

Dintre cele de mai sus lipsesc 3 elemente esentiale:
- Faptele bune (fara de care venerarea lui Dumnezeu intr-un varf de munte este egala fix cu zero, caci El nu-si doreste animale de companie care sa-l adore, ci Fii care aleg constient sa-I implineasca Voia in impreuna-lucrare)
- Iubirea de aproapele (in virtutea careia este permis accesul in Imparatia Cerurilor), inclusiv - si mai ales - a dusmanilor
- Iertarea (fara de care crestinismul n-ar fi superior altor religii. Prin iertare, este.)


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 28 Jun 2005, 05:55 PM
Mesaj #54


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Caa,
QUOTE
PS (later edit) Clopoţel, observ totuşi īn mesajele tale o oarecare adversitate faţă de anumite hotărīri, vorbe, fapte ale īnalţilor prelaţi ortodocşi; nu cumva această atitudine contravine dreptei credinţe?... Nu ai nici o datorie, īn calitate de credincios, faţă de ce spun şi hotărăsc ei? Operezi cumva o selecţie după... după ce?

Am vazut mai tarziu asta... scuze..
Mai presus de toate e Dzeu., apoi Biserica si apoi statul. Daca dintre slujitorii Bisericii cineva zice ceva care contravine legilor lui Dzeu., cum as putea fi eu de acord...?!
Draga Felina,
Exista calugari si exista mireni, toti suntem crestini ortodocsi si toti dorim sa ne mantuim... Eu nu zic ca nu se mantuiesc si mirenii si ca numai calugarii. Nu, nici pe departe, ba se poate chiar unii calugari sa nu se mantuiasca iar unii laici da...
Dar de principiu, calugarii isi dedica viata numai lui Dzeu. pe cand laicii se pare ca mai au si alte prioritati...
De aceea daca ceva se recomanda calugarilor, noi trebuie sa ciulim urechile si sa incercam sa urmam si noi acestea, cu binecuvantare desigur... Numai cu binecuvantare...


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 28 Jun 2005, 05:58 PM
Mesaj #55


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga IO,
Ai dreptate si iti multumesc ca ai intervenit wub.gif , sper sa nu te opresti aici...
Sunt multe cele pe care trebuie sa le facem ca sa fim desavarsiti..., dar cu nadejde in Dzeu. speram sa le facem cat mai bine si cat mai multe...


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 28 Jun 2005, 08:16 PM
Mesaj #56


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.489
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE (Clopotel @ 28 Jun 2005, 06:55 PM)

Draga Felina,
Exista calugari si exista mireni, toti suntem crestini ortodocsi si toti dorim sa ne mantuim... Eu nu zic ca nu se mantuiesc si mirenii si ca numai calugarii. Nu, nici pe departe, ba se poate chiar unii calugari sa nu se mantuiasca iar unii laici da...
Dar de principiu, calugarii isi dedica viata numai lui Dzeu. pe cand laicii se pare ca mai au si alte prioritati...
De aceea daca ceva se recomanda calugarilor, noi trebuie sa ciulim urechile si sa incercam sa urmam si noi acestea, cu binecuvantare desigur... Numai cu binecuvantare...

Ok, foarte frumos, dar nu vorbeam despre mantuire.
Clopotel, eu nu ma descurc printre monologurile tale.
Caci daca tu crezi ca poti o conversatie, te minti pe tine insuti.
Dar asta bineinteles nu e problema mea.
O sa mai citesc aici sa vad cum decurge discutia, dar nu mai intervin.



--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 28 Jun 2005, 08:31 PM
Mesaj #57


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Felina, wub.gif
Intamplator mai sunt pe aici la ora asta si sunt si cam obosit..
Te rog nu te supara pe mine, trebuie sa fie o neintelegere la mijloc.. Eu nu incerc si nici nu-mi doresc un monolog...nu mi-ar folosi la nimic...
Spune-mi te rog la ce intrebare vrei sa-ti raspund, si cu ajutorul lui Dzeu. o sa incercam sa lamurim problemele...
Doamne ajuta!


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 28 Jun 2005, 10:57 PM
Mesaj #58


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Clopotel,
Te-am intrebat daca e normal sa se moara in urma exorcizarii...si am si precizat ca nu ma refer la cazul tanacu....
Ce ai raspuns tu: ai facut din preotul ala alba ca zapada, ai cautat toate argumentele ca sa-l scoti basma curata, ai mai dat si niste pareri pe care eu le-as accepta numai daca vin de la un medic.... si nu ai spus nimic despre intrebarea mea...
Asa cum a observat si felina, iti place sa monologhezi... wink.gif


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 29 Jun 2005, 06:52 AM
Mesaj #59


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



Clopotel,
Nu am reusit sa frunzaresc tot ce ai spus mai sus, incepi sa maintreci pe mine in lungimea mesajelor, ce este mai rau il intreci chiar pe Thunder... din perioada cind isi dadea drumul liber. Poti te rog sa te mentii in limte citible, ca sa putem discuta la obiect?
Cu totii sintem Oameni, inclusiv Sfintii Parinti, si altii, din care tu citezi cu predilectie. Ai putea oare sa ne faci lumina in problema exorcizarii prin referinta la Cuvintul Adevarului, si nu numai exclusiv la Cuvintul Omului? Ma tot mir, pentru tine Isus Cristos nu exista de fel, numai Sfintii? Nu au fost ei Sfinti ptin Isus Cristos?


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 29 Jun 2005, 06:59 AM
Mesaj #60


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



@Felina
QUOTE
Printre multele sentimente de atunci, imi aduc aminte ca mi-a trecut prin cap o fractiune de secunda ca diavolul ar putea sa iasa din fata aia si ar putea intra in mine. Zic o fractiune de secunda pt ca mi-am dat seama ca daca nu-l alung imediat din minte, gandul asta ar putea sa puna stapanire pe mine.

Ma tem ca ai dreptate aici. Gindul Slabiciunii este Inceputul Slabiciunii! Gindul ca Diavolul poate intra in tine, este intrarea Diavolului in tine. Aceasta se intimpla pentru ca Teama de Diavolul este pur si simplu slabirea Credintei in Tatal Ceresc. Cind Omul are in Sine pe Tatal, nu este loc si pentru Diavol. Cind Diavolul se strecoara, Tatal este indepartat.
Clopotel a insirat multe cele, completate de IO, de care Omul are nevoie sa se pazeasca de Diavol. Sint acelea toate, si sint si altele, toate numite Fiul Tatalui. Cit timp Fiul este cu tine, si tu esti cu Fiul, confirmata prin prezenta Iubirii Divine in Inima ta, Diavolul sta departe de tine.


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 29 Jun 2005, 07:39 AM
Mesaj #61


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



Haideti sa stabilim un teren de discutie inainte de discutia in sine.
Isus se refera la Duhuri Necurate: "Duhul necurat, cind a iesit dintr-un om, umbla prin locuri fara apa, cautind odihna, si n-o gaseste." sau "In sinagoga lor era un om, care avea un duh necurat."
Isus se refera la Draci: "N-am scos noi draci in Numele Tau?" sau "Dupa ce a fost scos dracul din el, mutul a vorbit
Isus vorbeste despre Diavolul "Diavolul I-a zis: "Daca esti Fiul lui Dumnezeu, porunceste pietrei acesteia sa se faca piine."" sau "apoi vine diavolul si ia Cuvintul din inima lor, ca nu cumva sa creada, si sa fie mintuiti"
Isus vorbeste despre Satana, ca atunci cind il cearta pe Petru: "Inapoia Mea, Satano: tu esti o piatra de poticnire pentru Mine!" sau "Am vazut pe Satana cazind ca un fulger din cer."
Isus vorbeste de Ispititor: "Ispititorul s-a apropiat de El, si i-a zis: "Daca esti Fiul lui Dumnezeu, porunceste ca pietrele acestea sa se faca piini."
Deci, avem un spectru bogat de referinte: Duhul Necurat, Dracul, Diavolul, Satana, Ispititorul.
Acum, in contextul exorcizarii, este aici vre-o diferenta semantica intre aceste Entitati Negative, sau nu este nici una? Adica, exorcizarea tinteste catre acestea toate, sau numai catre unele dintre ele?
O situatia aparte o are Duhul, care poate fi: "Duhul Sfint", "Duhul lui Dumnezeu", "Duhul Tatalui", "si-a dat Duhul", "Duhul a manat pe Isus in pustie" sau chiar "duhurile necurate".
Ce credti voi ca sint toate aceste Entitati Spirituale, Pozitive si Negative, si ce legatura au ele cu Exorcizarea, iar inainte de asta, cu afectarea Omului in prima instanta?


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 29 Jun 2005, 09:15 AM
Mesaj #62


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



@Clopotel
QUOTE
desi spui ca nu te consideri crestin , totusi eu recunosc cele doua puncte expuse de tine ca fiind adevarate...
Sigur nu esti crestin?


Sigur. Pentru mine acest termen e doar o eticheta.....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 29 Jun 2005, 11:31 AM
Mesaj #63


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Bdl,
QUOTE
Te-am intrebat daca e normal sa se moara in urma exorcizarii...si am si precizat ca nu ma refer la cazul tanacu....

Si eu ti-am raspuns... ce nu-ti e clar de fapt...?! Nu e mai normal sa se moara in urma exorcizarii decat in urma unei operatii reusite, sau in urma unui efort fizic desosebit, sau in urma urcatului scarilor in fuga. Au murit oameni pe strada, asa din senin, la fel in autobuz - dupa mintea ta ar trebui sa-i condamnam pe toti...Oricum exorcizarea nu presupune decat citirea rugaciunilor din care nu am auzit pana acum sa moara cineva...
Dar nu are rost sa mai insist ca e inutil..
QUOTE
Ce ai raspuns tu: ai facut din preotul ala alba ca zapada, ai cautat toate argumentele ca sa-l scoti basma curata, ai mai dat si niste pareri pe care eu le-as accepta numai daca vin de la un medic....

Eu nu am facut din preotul acela nimic, el e nevinovat si gata... De ce trebuie sa-l scoatem obligatoriu vinovat ca vor unii... Eu am combatut simplu toate acuzatiile false si partinitoare care i se aduc... Ca tie nu-ti convine, e problema ta... poti sa mergi la medic, dar daca ala o sa te trimita la preot?! ohmy.gif
QUOTE
si nu ai spus nimic despre intrebarea mea...

Eu am incercat sa raspund cu inima deschisa la toate intrebarile care mi s-au pus si pe care le-am vazut, atat cat de putin cunosc. Daca consideri ca mi-ai pus o intrebare si eu nu am raspuns la ea, te rog pe tine si pe Felina, sa mai mi le puneti odata, si o sa va raspund cu placere, daca stiu raspunsul...
QUOTE
Asa cum a observat si felina, iti place sa monologhezi... 

Eu am incercat sa explic ce inseamna exorcizarea, de care multi au auzit dar putini cunosc ce e... Dar toti iti dau cu parerea... Consider ca am facut bine, caci iata, avem 9 "crestini" care au votat nu, dar in afara de Maharajah nu a mai vorbit nimeni, de ce oare?!
Daca asta inseamna monolog atunci e monolog... E interzis de codul penal?

Draga Edinide,
O sa incepi iara, si pe acest topic, cu denigrarea si batjocorirea Bisericii Ortodoxe si a preotilor? sad.gif
Banuiesc ca in yogacrestina a ta, ai gasit o metoda proprie de exorcizare, sau inca mai lucrezi la ea...
QUOTE
Deci, avem un spectru bogat de referinte: Duhul Necurat, Dracul, Diavolul, Satana, Ispititorul.

Banuiesc ca dupa dogma ta astia sunt 5 denumiri care nu se refera la acelasi lucru, adica diavolul si satana nu ar avea legatura unul cu altul..., altfel nu vad de ce ai tinut neaparat sa-i etalezi cu atata fast...

Acest topic a fost editat de Clopotel: 29 Jun 2005, 03:29 PM


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 29 Jun 2005, 11:40 AM
Mesaj #64


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



http://www.algoritma.ro/dilema/75/VintilaM.htm
de unde citez

QUOTE

Statul de drept. Cīnd reprezentanţii bisericii sīnt maltrataţi de localnici şi de un "călugăr vagabond", poliţia asistă neputincioasă. Cīnd părintele Daniel se refugiază īn biserică, poliţia refuză să intervină. După ce autorităţile, atīt cele religioase cīt şi cele laice, absolut convinse de crimă, părăsesc locul faptelor, părintele Daniel īşi continuă slujba şi mai oferă, rapid, o mostră de exorcizare. Autorităţile continuă să privească neputincioase. Dacă, Doamne fereşte, vreun părinte Daniel ne-ar agresa familia "posedată de diavol", statul de drept, īn loc să-l aducă pe acesta la judecătorie, ne-ar recomanda probabil nouă să aşteptăm cu īncredere Judecata de Apoi, căci autorităţile lumeşti nu pot interfera, nu-i aşa, cu "cele sfinte"! Oare visez?


QUOTE

De ce trebuie sa-l scoatem obligatoriu vinovat ca vor unii

pentru ca a contribuit in mod activ la moartea unui om.


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 29 Jun 2005, 11:46 AM
Mesaj #65


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Dead Cat,
Daca a citi rugaciuni inseamna a contribui activ la moartea cuiva, atunci eu zic ca ai o problema de logica si realitate...
Ok... eu propun atunci tuturor ce vor (nesiliti de nimeni) sa intre intr-o Biserica sau Manastire sa dea o declaratie la intrare ca daca mor dupa ce aud rugaciunile, sa nu se faca responsabili preotii pentru asta, pentru ca sunt multi care chiar au nevoie de rugaciuni...In fond, oamenii de ce vin la Biserica daca nu pentru rugaciuni?! Mda... mai sunt unii care mai vin si pentru imagine , e adevarat...


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 29 Jun 2005, 11:48 AM
Mesaj #66


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



daca s-ar fi limitat la rugaciuni, n-ar fi fost cazul sa deplingem un deces acum.

dar e vorba despre privare de libertate combinata cu infometare/insetare plus sufocare (calus). e cam lumeasca cauza decesului.


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 29 Jun 2005, 11:56 AM
Mesaj #67


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Din linkul dat de tine:
QUOTE
Mai īntīi faptul: la mănăstirea Sfīnta Treime din comuna Tanacu, ieromonahul Daniel, secondat de cele patru maici, au crucificat timp de cīteva zile o maică "posedată de diavol" (schizofrenie). Moartea acesteia a fost produsă, se pare, prin sufocare. Explicaţia: "Dracii nu pot fi vindecaţi cu pastile!".

Fenomenul? Acesta este mai complicat şi se desfăşoară la mai multe niveluri, de la cel local pīnă la cel al integrării europene a ţării noastre. Să o luăm pe rīnd.

Comunitatea monahală. Prima problemă este legată de originea acesteia: cum s-a constituit ea? Prin ce şcoli şi vămi bisericeşti au trecut "vieţuitoarele" acesteia? Ceea ce ştim deocamdată din presă despre slujitorii acestei mănăstiri este de natură să nască o bănuială cumplită: orice persoană smerită cu delir mistic poate fi unsă păstor de suflete. Ceea ce ştiu personal din sutele de sate prin care am umblat nu este de natură să zdruncine temeinic această bănuială.

Se vede clar ca individul asta bate campii, caci pe langa faptul ca-i vorbeste gura fara ca mintea lui sa stie sau sa gandeasca ceva, mai si dezinformeaza zicand ca sora aceea a murit prin sufocare. Nu l-a dus mintea sa intelegea ca daca murea prin sufocare in Salvare, dupa cateva ore de la slujba, erau de vina medicii de pe salvare, caci un om sufocat moare in maxim 4 sau 5 minute. Nu poti sa sufoci un om acum si el sa mai traiasca cateva ore...
Desigur dupa mintea lui dracii se vindeca cu pastile..., dar aceasta e totusi e afirmatie logica pentru un ateu...
Ce ma mira este faptul ca au ajuns ateii sa judece Biserica si modul intern de organizare a ei...
Culmea e ca vad ca multi chiar ii cred pe cuvant... ohmy.gif


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 29 Jun 2005, 12:20 PM
Mesaj #68


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (Clopotel @ 29 Jun 2005, 12:56 PM)
Nu l-a dus mintea sa intelegea ca daca murea prin sufocare in Salvare, dupa cateva ore de la slujba, erau de vina medicii de pe salvare, caci un om sufocat moare in maxim 4 sau 5 minute.

Da, daca il strangi de gat. Insa moartea prin sufocare se poate produce si altfel. Unui om slabit de boala ori de relele tratamente la care a fost supus, plus lipsa de apa si alimente, starea generala i se poate inrautati suficient de mult pentru ca ingreunandu-i respiratia sa-l omori.
Medicii de la Salvare au luat de la manastire o muribunda pe care nu au reusit sa o salveze. Daca femeia nu ar fi fost legata, daca nu ar fi fost tinuta fara mancare si fara apa, daca nu ar fi avut calus la gura, ar fi trait. Pentru moartea ei sunt vinovati cei care au legat-o si au tinut-o in conditii inumane. Daca ei nu ar fi facut ceea ce au facut, ea ar fi fost astazi in viata. Iar indivizii se pretind curati si nevinovati...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 29 Jun 2005, 12:47 PM
Mesaj #69


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Abis,
Am mai explicat asta, dar se pare ca nu ai citit...
QUOTE
Medicii de la Salvare au luat de la manastire o muribunda pe care nu au reusit sa o salveze.

Aha, si daca o luau de la tine de acasa, sau de la mine, sau de la spital, eram toti de pusi in lanturi...?!
Doctorul psihiatru care a tratat-o la spital a spus ca si acolo a fost legata chiar mai mult timp si ca nici acolo nu a vrut sa manace. De altfel el a spus in direct ca preotul nu poate fi vinovat din cauza ca a legat-o de maini sau ca nu i-a dat apa sau mancare. In fapt daca legi un bolnav si pentru 3 ore chiar, desi aici nu e cazul, dupa ce-l dezlegi si ii e foame sau sete, sau vrea sa plece, nu-l opreste nimeni... Maicuitele i-au dat ceai cu paine, ceaiul e mai bun ca apa in aceste cazuri... iar fata nu vroia sa bea... Ele totusi ii udau buzele... Din toate aceste ce minte inceata ar putea crede ca fata a murit de sete sau de foame?! Daca a avut loc o deshidratare brusca a organismului in urma unui efort extrem (generat din interior si nu din exterior), poti tu sa bei si un butoi de bere, caci tot deshidratat esti...
QUOTE
Unui om slabit de boala ori de relele tratamente la care a fost supus, plus lipsa de apa si alimente, starea generala i se poate inrautati suficient de mult pentru ca ingreunandu-i respiratia sa-l omori.

A citi rugaciuni nu inseamna tratament rau. A lega un om agitat grav de maini 40 min, nu inseamna tratatment rau caci si la spital se leaga, si alta metoda nu e... Iar asta cu ingreunatul respiratiei este o inventie de-a ta, caci nu i-a astupat nimeni nasul... Ea putea respira liber... Dar nu-i asa ca e mai horror cand aduci vorba de sufocare....?!
Oricum materialele din EVZ se stie ca sunt la comanda facute..., ... nasol de cei ce "pun botu" cum se spune...
QUOTE
Pentru moartea ei sunt vinovati cei care au legat-o si au tinut-o in conditii inumane.
Pai au legat-o si aia de la spital, dar aia au legat-o legal sau cum? Iar in ceea ce priveste conditiile inumane, asta iar este o inventie de-a ta, caci au tinut-o intr-o chilie dotata cu tot ce trebuia traiului (nu avea TV si aer conditionat e adevarat) si au stat langa ea mai tot timpul... Nici in spital nu o supravegheau asa... si asta chiar medicul a recunoscut...

Voi acum ce incercati sa spuneti, ca nu e real ce real, ci e real ce inventati voi... sad.gif
QUOTE
Iar indivizii se pretind curati si nevinovati...

banuiesc ca si tu cand o sa fi acuzat pe nedrept tot curat si nevinovat o sa te crezi, nu-i asa? Sau aici e vorba de altu'...



--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 29 Jun 2005, 01:07 PM
Mesaj #70


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Clopotel,
Daca starea femeii era atat de proasta trebuia sa fie dusa la spital, nu tinuta legata. Nu gaseau o masina, o caruta, ceva?
QUOTE
A citi rugaciuni nu inseamna tratament rau.

Nu intelegi ca nu la rugaciuni ne referim cand spunem ca a fost tratata inuman, ci la faptul ca a fost tinuta legata, fara apa, fara mancare si cu gura acoperita?
QUOTE
Iar asta cu ingreunatul respiratiei este o inventie de-a ta, caci nu i-a astupat nimeni nasul... Ea putea respira liber...

Desigur... Si marmota invelea ciocolata...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

12 Pagini V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 01:20 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman