HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Dezbateri Filosofie

Acest subforum este destinat dezbaterilor filosofice. Pentru discutii religioase va initam sa vizitati subforumul Universul Credintei.

3 Pagini V  < 1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Moral Sau Imoral ?
Figaro
mesaj 24 Jul 2003, 10:46 AM
Mesaj #36


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



QUOTE ("Catalin")

Faptul ca si tu ai proceda la fel nu inseamna ca nu e un pacat.


N-am spus ca e un pacat, dar nu este nici o fapta de care sa fiu mandru. Nimeni nu recurge la un asemenea furt decat cu motiv bine intemeiat. In momentul in care fac o fapta cu efecte bune nu am nevoie de o motivatie speciala. Cand fac o fapta cu efecte negative am nevoie de o motivatie puternica. Din cate stiu cleptomania e o boala.

QUOTE ("Catalin")

Daca gindim asa putem spune "E OK sa omorim atita timp cit lumea va deveni mai buna".


Nu incurca borcanele. Barbatul din articol nu e un fel de visator. Fapta lui a fost una de stricta necesitate. Barbatul nu visa la indreptarea lumii. Avea pur si simplu o urgenta.

QUOTE ("Catalin")

Nu e obligat sa fure. Alege sa fure pentru a-si salva sotia. Diferenta e enorma.


Nu, e chiar obligat sa fure ca sa-si salveze sotia. Nu are alta solutie pentru a-si salva sotia. Alegerea nu se face intre furt si viata sotiei, ci intre furt si o alta solutie posibila (imprumut, vanzare de bunuri etc.)

Dupa cum decurge din cele postate de Marky barbatul nu a ales intre furt si viata sotiei, ci intre furt si alte solutii.

QUOTE

Barbatul se duce acasa strange toti banii care ii are , vinde din casa tot ce se putea vinde se duce la toti prietenii si se imprumuta de bani si tot nu strange suma necesara cumpararii medicamentelor. Se duce la farmacie , discuta cu farmacistul si ii spune acestuia ca ii da toti banii de care a facut rost si restul de bani in maxim 1 luna 2 dar farmacistul refuza pe motivul ca are si el afacerile lui si nu pate da medicamente in rate.


Rezulta ca barbatul nu s-a gandit din start la furt; dupa cum era si de asteptat, furtul a aparut ca ULTIMA solutie. In opinia mea a fost OBLIGAT.

QUOTE ("Catalin")

Cred ca si prostituatele ar prefera o alta solutie. Asta nu face fapta lor morala.


Te inseli. Unele considera ca e o meserie comoda si chiar banoasa.

QUOTE ("Catalin")

daca prostituata ar avea bani s-ar mai prostitua? evident ca nu.


Ai o gandire foarte... taioasa... Ce spui e logic, dar e o logica fortata, falsa. Unele da, altele nu. Depinde de planurile pe care si le fac.

Acest topic a fost editat de Figaro: 24 Jul 2003, 10:47 AM


--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 24 Jul 2003, 10:55 AM
Mesaj #37


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



QUOTE

Nu incurca borcanele. Barbatul din articol nu e un fel de visator. Fapta lui a fost una de stricta necesitate. Barbatul nu visa la indreptarea lumii. Avea pur si simplu o urgenta.


Si Hitler tot o urgenta avea. Probabil nici ce a facut el nu e imoral...

QUOTE

Nu, e chiar obligat sa fure ca sa-si salveze sotia. Nu are alta solutie pentru a-si salva sotia. Alegerea nu se face intre furt si viata sotiei, ci intre furt si o alta solutie posibila (imprumut, vanzare de bunuri etc.)


Figaro, nu ne intelegem. Barbatul isi dorea ca sotia lui sa traiasca. Isi dorea medicamentele. Nu vad cum putea fi obligat de cineva la ceva.

QUOTE

Rezulta ca barbatul nu s-a gandit din start la furt; dupa cum era si de asteptat, furtul a aparut ca ULTIMA solutie. In opinia mea a fost OBLIGAT.


De cine a fost obligat? De ce nu a intervenit Dumnezeu ca sa-l salveze pe bietul om de la asa o incalcare a liberului arbitru? wink.gif

QUOTE

Te inseli. Unele considera ca e o meserie comoda si chiar banoasa.


De unde stii? biggrin.gif

QUOTE

Ai o gandire foarte... taioasa... Ce spui e logic, dar e o logica fortata, falsa

Poate exista si d-alea care o fac pentru placere, dar, sa fim seriosi, majoritatea o fac ca sa nu moara de foame. Asta nu inseamna ca fapta lor e morala...


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Figaro
mesaj 24 Jul 2003, 11:46 AM
Mesaj #38


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



QUOTE ("Catalin")

Si Hitler tot o urgenta avea. Probabil nici ce a facut el nu e imoral...


biggrin.gif Incep sa se vada firele... Nu e greu ca cineva sa demonteze masinaria pe care o construiesti, cu conditia sa fie foarte atent la ce spui. Atentie sporita.

Nu, Hitler nu avea o urgenta. Nu compara o actiune de lunga durata cu o necesitate imediata.

QUOTE ("Catalin")

Figaro, nu ne intelegem. Barbatul isi dorea ca sotia lui sa traiasca. Isi dorea medicamentele. Nu vad cum putea fi obligat de cineva la ceva.


Din nou sistemul tau are vicii de logica. Ai devenit previzibil. Rationamentul tau e din nou un sofism. Atentie tuturor, sofismele sunt periculoase, dar pot fi demontate.

Tu ai transformat fraudulos - mai e nevoie sa specific? - scopul in solutie. Scopul era ca sotia sa traiasca, dar, dupa cum se vede si in articol, au existat o serie de solutii care au cazut pe rand, solutia finala fiind furtul.

QUOTE ("Catalin")

De cine a fost obligat? De ce nu a intervenit Dumnezeu ca sa-l salveze pe bietul om de la asa o incalcare a liberului arbitru?


Orice fapta nu are o valoare in sine, ci se leaga de restul sistemului. Cu alte cuvinte Dumnezeu merge pe mai multe planuri. Femeia a fost salvata prin fapta barbatului, insa fapta a avut implicatii mult mai mari. Una ar fi fost ca a sensibilizat opinia publica. Oamenii au tendita sa intre in hibernare. Fapta a aratat ca sistemul nu e corect si ca produce asemenea drame. Sa fie cumva scanteia care poate salva sistemul sau doar o picatura in paharul care se acumuleaza? Greu de spus. Cert este ca fapta a existat si deznodamantul nu a fost dramatic. Orice medic iti poate spune ca tratamentele nu sunt panacee. Iar faptul ca discutam acum pe marginea acestui articol e un lucru bun.

QUOTE ("Catalin")

Poate exista si d-alea care o fac pentru placere, dar, sa fim seriosi, majoritatea o fac ca sa nu moara de foame. Asta nu inseamna ca fapta lor e morala...



QUOTE ("Catalin")

De unde stii?


Daca puneam pariu pe un miliard ca pui o asemenea intrebare castigam din greu. De unde sa stiu? Sa zicem ca nu traiesc in padure, inconjurat de fragi si mure.

Majoritatea o fac ca sa nu moara de foame, dar e tot o meserie. Exista si alte meserii in care mori de foame. In afara de cazurile dramatice, in care sunt sechestrate si obligate sa se prostitueze, majoritatea aleg calea cea mai comoda. Problema e nuantata. Nu poti spune ca sunt pasionate dupa treaba asta - desi poate ca exista si asa ceva - dar nici nu le poti spune ca le repugna. Sau poate ca unele sunt scarbite. Cred ca e dupa om. Nu stiu daca putem da o formula generala, in felul in care incerci tu.




--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 24 Jul 2003, 11:46 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Catalin
mesaj 24 Jul 2003, 11:54 AM
Mesaj #39


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



QUOTE

Nu, Hitler nu avea o urgenta.


El asa zicea, ca era absolut urgent ca evreii sa fie eliminati din structurile Reich-ului.

QUOTE

Nu compara o actiune de lunga durata cu o necesitate imediata.


Nu stiu ce e aia "lunga durata".

QUOTE

Tu ai transformat fraudulos - mai e nevoie sa specific? - scopul in solutie. Scopul era ca sotia sa traiasca, dar, dupa cum se vede si in articol, au existat o serie de solutii care au cazut pe rand, solutia finala fiind furtul.


Sunt de acord, scopul lui era ca sotia lui sa traiasca si, in realizarea acestui scop, el a calcat unilateral una dintre cele 10 porunci. Asta face ca fapta lui sa fie imorala.

QUOTE

Orice fapta nu are o valoare in sine, ci se leaga de restul sistemului. Cu alte cuvinte Dumnezeu merge pe mai multe planuri. Femeia a fost salvata prin fapta barbatului, insa fapta a avut implicatii mult mai mari. Una ar fi fost ca a sensibilizat opinia publica. Oamenii au tendita sa intre in hibernare. Fapta a aratat ca sistemul nu e corect si ca produce asemenea drame. Sa fie cumva scanteia care poate salva sistemul sau doar o picatura in paharul care se acumuleaza? Greu de spus. Cert este ca fapta a existat si deznodamantul nu a fost dramatic. Orice medic iti poate spune ca tratamentele nu sunt panacee. Iar faptul ca discutam acum pe marginea acestui articol e un lucru bun.


Exact aceleasi vorbe goale le pot spune si eu la intrebarea "de ce nu era un lucru rau ca femei sa moara?" In schimb, furtul este "rau" prin definitie, nu vad de ce ne certam aici.


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Figaro
mesaj 24 Jul 2003, 12:06 PM
Mesaj #40


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



QUOTE ("Catalin")

Nu stiu ce e aia "lunga durata".


Avansezi, avansezi... Sistemul tau incepe sa frizeze penibilul.

Nu compara fapta barbatului cu actiunile lui Hitler. Prima e o stricta necesitate, a doua e o actiune de lunga durata. Consider intrebarea rezolvata. In fapt cunosti cum stau lucrurile, dar ai alte planuri. Asta te cam incurca in propria logica. Catalin, esti absolut grozav! Sunt curios pana unde poti merge.

QUOTE ("Catalin")

Sunt de acord, scopul lui era ca sotia lui sa traiasca si, in realizarea acestui scop, el a calcat unilateral una dintre cele 10 porunci. Asta face ca fapta lui sa fie imorala.


Imorala in sine, insa nu prin efectele ei. Nici o fapta nu este morala sau imorala in mod absolut. Intotdeauna exista o proportie, in functie efectele faptei. Barbatul a facut o fapta imorala (a furat), dar prin aceasta a facut practic si una morala (a salvat o viata).

QUOTE ("Catalin")

Exact aceleasi vorbe goale le pot spune si eu la intrebarea "de ce nu era un lucru rau ca femei sa moara?"


Pentru simplul fapt ca suntem oameni. In fine, unii mai putin...

==============================================

Ai auzit cumva de termenul de psycho killers? E folosit in psihiatrie. E un termen de ultima ora. Desemneaza un exces de logica in boli de genul schizofreniei.

Acest topic a fost editat de Figaro: 24 Jul 2003, 12:08 PM


--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 24 Jul 2003, 12:19 PM
Mesaj #41


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



QUOTE

Avansezi, avansezi... Sistemul tau incepe sa frizeze penibilul.

Nu compara fapta barbatului cu actiunile lui Hitler. Prima e o stricta necesitate, a doua e o actiune de lunga durata. Consider intrebarea rezolvata. In fapt cunosti cum stau lucrurile, dar ai alte planuri. Asta te cam incurca in propria logica. Catalin, esti absolut grozav! Sunt curios pana unde poti merge.


Sa inteleg ca nu ai de gind sa definesti ce e aia "lunga durata"?

QUOTE

Imorala in sine, insa nu prin efectele ei. Nici o fapta nu este morala sau imorala in mod absolut. Intotdeauna exista o proportie, in functie efectele faptei.


Daca eu omor premeditat si cu buna stiinta pe cineva, si apoi reiese ca acea persoana urma sa produca un accident in care ar fi murit 50 de persoane, inseamna ca am facut o fapta morala?

QUOTE

Barbatul a facut o fapta imorala (a furat), dar prin aceasta a facut practic si una morala (a salvat o viata).


Figaro, iar vrei sa te certi cind sustinem acelasi lucru? Fapta lui e imorala, eu n-am zis nimic altceva si vad ca esti de acord cu mine

QUOTE

Ai auzit cumva de termenul de psycho killers? E folosit in psihiatrie. E un termen de ultima ora. Desemneaza un exces de logica in boli de genul schizofreniei.


Nu inteleg legatura...



--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Figaro
mesaj 24 Jul 2003, 12:29 PM
Mesaj #42


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



QUOTE ("Catalin")

Sa inteleg ca nu ai de gind sa definesti ce e aia "lunga durata"?


Nu cred ca am cuvinte. In orice caz, se pare ca scopurile tale au devenit vizibile. Daca incurci fapta barbatului cu barbarismele nazismului e clar. Nu cumva barbatul era nazist? E si asta o posibilitate...

QUOTE ("Catalin")

Figaro, iar vrei sa te certi cind sustinem acelasi lucru? Fapta lui e imorala, eu n-am zis nimic altceva si vad ca esti de acord cu mine


Fapta lui da, el insa nu.

QUOTE ("Catalin")

Nu inteleg legatura...


Incepe sa devina un fel de motto al tau... Nu stiu cum sa explic... Sa zicem ca de dragul de a-ti demonstra principiile iti contorsionezi creierul intr-un mod foarte ciudat. Si periculos dupa parerea mea. Din fericire nu esti primul care incerci chestia asta. Si din pacate nici ultimul.





--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gand
mesaj 25 Jul 2003, 02:31 PM
Mesaj #43


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 60
Inscris: 9 July 03
Forumist Nr.: 441



Probabil voi fi oof topic cu replicile de mai sus, n-am avut rabdare sa le citesc... asta e un defect de-al meu. biggrin.gif

Mi se pare imoral, de exemplu, sa actionezi in deplina cunostinta de cauza in defavoarea altuia.


--------------------
"Libertatea consta in a spune DA"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
1,618033
mesaj 25 Jul 2003, 04:58 PM
Mesaj #44


Cronicar
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.500
Inscris: 6 May 03
Forumist Nr.: 267



morala este un domeniu destul de larg si de dependent de sistem/timp pentru ca noi sa operam cu situatii alb/negru...

de exemplu, daca se prabuseste o coloana de marmura dintr-un muzeu peste un om, si, pentru a-l elibera, singura modalitate este sa spargi cat mai repede acea coloana (poate valorand si 10000$), ce vei face?
va fi imoral sa distrugi un bun de 10000$ pentru a-i salva viata?

curios este insa cum, daca intervine factorul timp (scade sentimentul de urgenta), aceeasi interventie poate deveni imorala...

in drept exista principiul egalitatii, dar in morala?...

fapta unui semen de-al nostru care fura pentru a salva o viata este morala doar atata timp cat el se afla sub urgenta salvarii unei vieti, si nu avea alte modalitati de a o salva. dar si atata timp cat rezultatul faptelor sale este pe masura.

de aceea, cred eu, nu este imorala o astfel de fapta, caci s-a salvat o viata.
ilegala este, insa si in acest caz apar circumstantele atenuante.
asa ca nu exista nici un pericol ca fiecare dintre noi sa inceapa sa prade farmaciile -are grija legea de asta.

imoral este sa ameninti viata cuiva pentru a salva viata altcuiva.

dar si atunci, alegerile sunt extrem de greu de judecat de ceilalti.

veti judeca un parinte care alege care dintre siamezii sai sa traiasca, in caz de urgenta riscand sa-i piarda pe amandoi?


ps. catalin, morala crestina tine cont de un fapt: viata asta nu inseamna totul. orice pierdere pe aceasta lume va fi stearsa prin invierea mortilor. deci doctrina crestina nu ii face pe crestini sa se agate cu orice sfortare de aceasta viata. si raul din ea va fi inlaturat in cele din urma, caci este doar tolerat, iar nicidecum dorit.


--------------------
<span style='font-size:8pt;line-height:100%'>
An angel led me when I was blind
I said take me back, I've changed my mind
Now I believe
From the blackest room, I was torn
He called my name, a love was born
So I believe.

DM - Suffer Well (Playing the Angel)</span>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MonicaV
mesaj 12 Jan 2004, 06:13 AM
Mesaj #45


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 518
Inscris: 13 December 03
Forumist Nr.: 1.472



Fapta este imorala. Daca as fi judecatoare, as pedepsi-o foarte aspru nu pentru ca este mai imorala decit altele, ci pentru exemplul prost pe care il da, care este cu atit mai convingator cu cit fapta pare oarecum justificata sau usor de inteles. Poate ca oamenii care ar face si ei la fel in asemenea circumstante sint mai multi decit cei care se fac tilhari de drumul mare. Tocmai de aceea pedeapsa trebuie sa fie foarte serioasa.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
marky
mesaj 12 Jan 2004, 09:22 AM
Mesaj #46


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.146
Inscris: 13 May 03
Din: Bukale
Forumist Nr.: 287



Monica tu nu ai fi facut la fel ? Ai prefera sa-ti pastrezi cinstea si sa-ti lasi persoana iubita sa moara?


--------------------
Life is a sexually transmitted disease.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MonicaV
mesaj 12 Jan 2004, 10:55 PM
Mesaj #47


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 518
Inscris: 13 December 03
Forumist Nr.: 1.472



In mod sigur, ca sa nu ajung la inchisoare. Daca persoana iubita ar fi de alta parere, sa fure ea.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
marky
mesaj 13 Jan 2004, 10:09 AM
Mesaj #48


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.146
Inscris: 13 May 03
Din: Bukale
Forumist Nr.: 287



Nu mi-as dori sa fiu iubitul tau spoton.gif


--------------------
Life is a sexually transmitted disease.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MonicaV
mesaj 14 Jan 2004, 12:36 AM
Mesaj #49


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 518
Inscris: 13 December 03
Forumist Nr.: 1.472



O persoana care nu e in stare nici macar sa traiasca nu poata sa aiba pretentia ca altcineva, care poate trai, sa isi ruineze viata ca sa incerce sa prelungeasca acea viata firava (ceea ce nici nu functioneaza intotdeauna).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Storm
mesaj 15 Jan 2004, 10:39 AM
Mesaj #50


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 131
Inscris: 13 January 04
Forumist Nr.: 1.805



MonicaV, ai iubit vreodata pe cineva?
Daca nu esti in stare sa te sacrifici pt persoana iubita, atunci de ce o mai iubesti?
Ce inseamna pt tine iubirea?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ryan
mesaj 16 Jan 2004, 07:57 AM
Mesaj #51


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 361
Inscris: 14 December 03
Forumist Nr.: 1.487



Furtul ramane imoral in orice conditii DAR se pune problema daca e scuzabila totusi fapta, imorala sau nu, mai putin conteaza. Eu as ierta-o, in calitate de judecator. Cred totusi ca problema pusa e putin trasa de par. S-ar mai fi gasit si alte solutii, parerea mea. Daca as fi facut la fel sau nu, greu de zis. Nu pentru ca mi-ar fi fost teama sa fac inchisoare pentru asta ci pentru ca s-ar fi putut totusi sa gasesc o alta metoda.


--------------------
Be civil to all; sociable to many; familiar with few; friend to one; enemy to none.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mahen
mesaj 16 Jan 2004, 07:13 PM
Mesaj #52


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 15
Inscris: 12 January 04
Forumist Nr.: 1.794




marky; sa presupunem ca esti amoral : cum ti se pare problema?
Sau ca am trai intr-o societate cu nivel mare de constiinta?
In lumea noastra o femeie care isi insala barbatul e acuzata mai grav decat un politician care delapideaza miliarde.
Care crima crezi ca e mai mare?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
marky
mesaj 16 Jan 2004, 08:54 PM
Mesaj #53


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.146
Inscris: 13 May 03
Din: Bukale
Forumist Nr.: 287



Sunt multe lucruri mult mai grave.
Aici e vorba de un gest imoral pe care l-am face majoritatea dintre noi in acele conditii.


--------------------
Life is a sexually transmitted disease.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MonicaV
mesaj 16 Jan 2004, 11:58 PM
Mesaj #54


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 518
Inscris: 13 December 03
Forumist Nr.: 1.472



Iubirea inseamna ca persoana imi este foarte simpatica si tin la ea. Asta nu inseamna ca trebuie sa fac pentru acea persoana ceva care este impotriva interesului meu personal. Dimpotriva, acea relatie trebuie sa ma ajute cu ceva sau sa imi faca placere. Cu toate ca bineinteles ca as fi dispusa sa ii ajut pe altii daca pot si imi convine, daca nu e in interesul meu, imi pare rau, dar, cum zice proverbul, mai aproape-s dintii decit parintii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana-Maria
mesaj 17 Jan 2004, 12:25 AM
Mesaj #55


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.796
Inscris: 22 August 03
Forumist Nr.: 654



Sistemul a fost creat ca sa protejeze individul.
Nu mi se pare imoral gestul barbatului.As fi facut la fel.
Iar daca sistemul zice ca nu e bine, ar trebui schimbat.


--------------------

NIHIL SINE DEO!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
marky
mesaj 17 Jan 2004, 12:32 AM
Mesaj #56


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.146
Inscris: 13 May 03
Din: Bukale
Forumist Nr.: 287



Diana sistemul nu poate fi schimbat.. nu putem fura din farmacii oricand avem nevoie.. ar duce la haos. E un cerc vicios aici.
In legatura cu gestul respectiv si eu as face la fel, stiind ca e imoral si constient de consecinte.

Monica, mai vorbim dupa ce te vei indragosti pt prima data tongue.gif


--------------------
Life is a sexually transmitted disease.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Storm
mesaj 17 Jan 2004, 03:15 PM
Mesaj #57


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 131
Inscris: 13 January 04
Forumist Nr.: 1.805



MonicaV, nici macar pt copilul tau daca ar fi bolnav nu ai risca sa furi din farmacie?


QUOTE
acea relatie trebuie sa ma ajute cu ceva sau sa imi faca placere



Sau trebuie sa obtii profit de pe urma relatie mama-copil? mellow.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mahen
mesaj 17 Jan 2004, 06:20 PM
Mesaj #58


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 15
Inscris: 12 January 04
Forumist Nr.: 1.794



Cine zice ca sistemul e facut sa il protejeze(ajute) pe individ acela e ipocrit , sau nu vede bine.
Buun! Nu furam din magazin , mergem la sistem sa vedem daca ne ajuta wub.gif
Sa vad si eu cine te ajuta ?nimeni...asta e realitatea!
Poate daca ajungi la gigi becali ,da.
Eu zic ca daca acea persoana fura din magazin, arata ce inseamna iubirea, pe care o pune mai
presus decat easi spiritul de sacrificiu! Cine e capabil de asa ceva in ziua de azi?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MonicaV
mesaj 17 Jan 2004, 10:22 PM
Mesaj #59


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 518
Inscris: 13 December 03
Forumist Nr.: 1.472



M-am indragostit deja cu multi ani in urma dar nu as fi facut asemenea sacrificii pentru acea persoana si cu atit mai putin pentru un copil, care se poate inlocui (bineinteles, nu cu unul identic). In ziua de azi, oamenilor li se pare ca un copil e mare lucru pentru ca nu au multi copii. Multi au unul singur, iar unii nici nu au de loc. Ar putea sa aiba o gramada. Daca ar avrea vreo 12, ce ar mai conta unul in plus sau in minus?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
allexa
mesaj 18 Jan 2004, 12:04 AM
Mesaj #60


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 440
Inscris: 12 August 03
Forumist Nr.: 594



QUOTE
M-am indragostit deja cu multi ani in urma dar nu as fi facut asemenea sacrificii pentru acea persoana si cu atit mai putin pentru un copil, care se poate inlocui (bineinteles, nu cu unul identic).
yikes.gif
Eu am doar o intrebare, tu chiar esti convinsa de ce spui? blink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ryan
mesaj 18 Jan 2004, 08:01 AM
Mesaj #61


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 361
Inscris: 14 December 03
Forumist Nr.: 1.487



QUOTE (MonicaV @ Jan 17 2004, 10:24 PM)
In ziua de azi, oamenilor li se pare ca un copil e mare lucru pentru ca nu au multi copii. Multi au unul singur, iar unii nici nu au de loc. Ar putea sa aiba o gramada. Daca ar avrea vreo 12, ce ar mai conta unul in plus sau in minus?

In primul rand, ca sa faci un copil trebuie sa te gandesti daca ai cu ce sa-l cresti. Si daca nu ai, mai bine nu il faci, de aia nu pot toti sa faca o gramada cum zici tu. Pe urma mai sunt si femeile care nu pot sa ramana insarcinate etc, si care si-ar dori mai mult decat orice un copil, unul singur. Si cred ca si atunci cand ai 12 copii il iubesti pe fiecare in parte fiindca este unic si mi se pare aberant si crud sa spui tu ca ce conteaza unul in plus sau in minus. E pentru prima data cand raman masca la un reply dat la Han. Nu vreau sa fac atac la persoana, daca am spus ceva nepotrivit o sa fiu editata, asta e. Dar mi s-a facut rau cand am citit si nu m-am putut abtine sa nu comentez. Apropo, ai copii?? Nu vreau sa fiu rautacioasa, dar fa si tu mai multi asa cum zici si vino din nou si scrie daca poti ca ce conteaza inca unul sau fara unul. 50.gif


--------------------
Be civil to all; sociable to many; familiar with few; friend to one; enemy to none.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 18 Jan 2004, 05:59 PM
Mesaj #62





Guests






Fetele, asa e monicaV ii place sa epateze, sa shocheze..Lasati-o in pace, nu cred ca poate fi atat de haina la sufelt cum se arata biggrin.gif
Cat despre fapta, parca am mai zis asta o data: moralitatea e atat de relativa incat nu cred ca merita discutata.Ilegalitatea e mai clara, in cazul de fata s-a produs o ilegalitate, insa si eu as fi facut la fel...Ba poate chiar mai rau pt a-mi salva fiinta iubita.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Storm
mesaj 19 Jan 2004, 05:20 PM
Mesaj #63


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 131
Inscris: 13 January 04
Forumist Nr.: 1.805



Sunt de acord cu afrodita, nici eu nu cred ca MonicaV vorbeste serios. Altfel, ar fi traznita de remuscari.
Pt fiinta iubita mi-as da o mana, un picior, o viata, dar trebuie sa stiu ca si ea e in stare de acelasi lucru.
De fapt, nu mi-as sacrifica viata daca as sti ca nu ma iubeste.

De altfel, am auzit ca o femeie sufera Iadul pe pamant in timpul nasterii. Asa ca nu cred ca MonicaV ar renunta asa usor la pruncul ei, pt ca acel Iad il sufera pt iubirea ce o poarta copilului. Altfel, nu l-ar naste.

Acest topic a fost editat de Storm: 19 Jan 2004, 05:22 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MonicaV
mesaj 19 Jan 2004, 06:23 PM
Mesaj #64


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 518
Inscris: 13 December 03
Forumist Nr.: 1.472



Nasterea e unul din mijloacele de a elimina copilul din uter. Celalalt este avortul. Daca o femeie hotaraste sa il lase pe copil sa traiasca, asta nu inseamna ca il iubeste atit de mult incit sa faca mari sacrificii pentru el. Exista si au existat intotdeauna mame indiferente sau care apreciaza copilul la valoarea lui reala, adica la valoarea unui copii dintre multi altii pe care ii poate face o femeie in viata ei. In ceea ce priveste dragostea pentru altcineva, ca de exemplu o persoana de sexul opus, chiar daca nu dispare, se mai potoleste cu timpul. Mie asa mi s-a intimplat. Asa ca tot mai bine e ca fiecare sa se gindeasca la interesul personal si sa nu faca sacrificii pentru nimeni.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Figaro
mesaj 19 Jan 2004, 06:55 PM
Mesaj #65


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



Daca nu vrei copil atunci nu-l faci. Am senzatia ca medicina a avansat atat de mult incat sa sa permita alegerea. Prezervative, anticonceptionale... Etc. Optiuni exista. Vointa sa existe, respect pentru partener si pentru viata in general.

Acest topic a fost editat de Figaro: 19 Jan 2004, 06:57 PM


--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lumashel
mesaj 21 Jan 2004, 02:35 PM
Mesaj #66


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 43
Inscris: 19 January 04
Forumist Nr.: 1.890



Vizavi de povestea asta cu barbatul care fura medicamentul pentru a-si salva sotia...mi s-a parut ca se cauta mai mult vinovatii decat raspunsul la intrebarea este sau nu morala fapta barbatului.
Vinovatia si imoralitatea nu sunt sinonime.Ca sa fii vinovat trebuie sa te raportezi la mai multe obiecte(fata de sotie,de farmacist,etc),imoral nu poti fi decat in raport cu un singur lucru:LEgea morala.Ea reprezinta criteriul Dreptatii.
LEGE MORALA,DREPTATE=termeni absoluti.DEci imi pare rau ca trebuie sa contrazic pe cel care a afirmat ca moralitatea se alcatuieste in functie de persoana.
Sistemul juridic se vrea impartial,dar de fapt nu este,iar legea lui nu trebuie confundata cu cea morala.MOralitatea poate fi de multe ori inumana(curios dar adevarat!)Legea sistemului juridic este o lege morala deformata ce se muleaza pe oameni diferiti.Este interpretabila.Este maleabila.E toleranta in incercarea de a fi umana,astfel "pacatuind"in fata DREPTATII.
DE ce a trebuit sa se modifice legea morala pentru a putea imbraca un individ?Pentru ca individul nu e o entitate absoluta.
Astfel barbatul are atat o doza de imoralitate cat si una de moralitate.Moral inseamna a respecta ceea ce este un om si a nu-l discrimina prin egocentrismul instinctual.Barbatul il discrimineaza pe farmacist.Dar pentru ce?Dreptatii nu ii pasa de cauze,dar oamenilor ,da.A facut asta pentru ca a pretuit prea mult o viata si nu a gandit din punct de vedere economic(e! si asa moare,la ce mai imi este de folos.Nu mai investesc in acel om).
Cand urmaresti ceva benefic pentru un alt om,riscand sa incalci legea statului si legea morala,mi se pare ca devii OM.Cu adevarat.Iti asumi raspunderea faptei si platesti.
Renunti la a fi victima unei democratii hibrid.Te sustragi legilor economice care domina si care masacreaza in special femeile tinere,obsedate de emancipare.Noroc ca unele pot avea copii.Monica sper ca vei avea curand un copil(e clar ca nu ai unul din ceea ce sustii) si ca vei invata si ce poate deveni omul(atentie!nu ceea ce este.Actualmente omul este doar un narcisit sau opusul lui,care actioneaza conform propriilor interese ,si a carui mare problema este chiar el.)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 22 Jan 2004, 12:20 AM
Mesaj #67





Guests






Frumos spus!
Bine ai venit la Han! spoton.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lumashel
mesaj 22 Jan 2004, 06:27 PM
Mesaj #68


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 43
Inscris: 19 January 04
Forumist Nr.: 1.890



Multumesc ,afrodita! Incepusem sa cred ca urarile de bun venit se fac pe anumite criterii...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
khali
mesaj 23 Jan 2004, 10:39 AM
Mesaj #69


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 68
Inscris: 22 January 04
Forumist Nr.: 1.934



Ia sa vad cine sare sa-mi dea una peste bot. Lumashel, ingaduie-mi sa te contrazic: legea morala, dreptatea nu sunt absolute (Kant, go shoot yourself), sunt constructe sociale, indeplinesc o functie sociala, aceea de a ordona sistemul si de a asigura supravietuirea lui. Aceasta e privirea din afara, ce trateaza si morala ca fiind un "fapt social".

MORÁLĂ, morale, s.f. 1. Ansamblul normelor de convieţuire, de comportare a oamenilor unii faţă de alţii şi faţă de colectivitate şi a căror încălcare nu este sancţionată de lege, ci de opinia publică; etică. ♦ Comportare (lăudabilă); moravuri. Sursa, DEX.

Acum, privirea din interior, daca luam in considerare morala ca imperativ universal. Inegalitatea si imoralitatea nu se suprapun perfect; exista destule acte legale dar imorale, cu precadere in sfera activitatilor economice. Reciproca e valabila, la fel ca si in cazul oferit mai sus. Consider gestul barbatului ca fiind moral, in masura in care societatea catalogheaza acest gest ca justificabil, laudabil (si intind sa cred ca aceasta ar fi opinia).


--------------------
Caminante, no hay camino. Se hace el camino al andar.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 23 Jan 2004, 11:02 AM
Mesaj #70


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



Bun venit la Han, Lumashel ! welcome.gif

Urarile de bun venit se fac atunci cand simti nevoia, cand iti e atrasa atentia de catre un nou venit, cand ai timp... smile.gif

In afara de gazda noastra, Mihai, nu am vazut pe nimeni sa vaneze pe fiecare nou venit, intampinandu-l. smile.gif

On topic: Interesanta (destul de complexa) analiza ta. Grea problema ... morala.


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pagini V  < 1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 March 2024 - 11:15 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman