HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

3 Pagini V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Cum Stati Cu Ochii?
ypsilonalpha
mesaj 12 May 2003, 09:31 PM
Mesaj #1


Cel Mai Bun Moderator :: Premiul 'ARTA de a conversa'
******

Grup: Moderator Global
Mesaje: 2.573
Inscris: 3 March 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7



Avind in vedere si luind in considerare ca toti cei de de pe forum folosesc calculatorul (macar in alea 10-15 minute cit posteaza rolleyes.gif ) sint curios sa stiu cum stati cu vederea? Si cam cum influenteaza statul in fatza monitorului ochii vostri?



--------------------
This is my last act as your King. Do not be afraid. All things change. I am Arthur of Camelot and I command you now...to fight! Fight like you never fought before! Never Surrender! Never Surrender!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
oaspetele
mesaj 14 May 2003, 11:32 AM
Mesaj #2


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 266
Inscris: 12 May 03
Din: Bistrita
Forumist Nr.: 284



Doamne-ti multam , inca stau bine , desi petrec cel putin 1 ora pe zi in fata monitorului.

Pentru cei care cred ca e nevoie , pot sa recomnad cateva produse care amelioreaza putin acuitatea vizuala si sunt indicate chiar celor care se ocupa cu calculatoarele.
wink.gif

Important : vitamina A si E , precum si extractele de afin !!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 14 May 2003, 11:35 AM
Mesaj #3





Guests






Si eu si al meu ar cam trebui sa ne facem un control la oki...Amandoi am avut niste probleme cu vederea cand eram mai mici si, de catva timp, stam foarte mult in fata calculatorului si se cunoaste...Deja dupa 2-3 ore incepem sa vedem cam incetosat monitoru' biggrin.gif
Si pt oki mai sunt buni si morcovii(contin f. multa vitamina A), compresele cu musetel sau castravetii..Felii de castraveti tinute pe okii inchisi vreo 10-15 minute..
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 14 May 2003, 11:35 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Carmi
mesaj 16 May 2003, 03:45 PM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.677
Inscris: 29 March 03
Forumist Nr.: 141



Eu cred ca ecranele Lcd nu prea afecteaza vederea ...sau cel putin asa mi se pare mie ca nu am absolut nici un fel de probleme desi stau uneori si 12 ore in fata calculatorului. blink.gif


--------------------
Am zis!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bubu
mesaj 16 May 2003, 04:56 PM
Mesaj #5


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 993
Inscris: 30 March 03
Din: BUCURESTI
Forumist Nr.: 144



QUOTE (Carmi @ May 16 2003, 04:08 PM)
...nu am absolut nici un fel de probleme desi stau uneori si 12 ore in fata calculatorului. blink.gif

...ba uite ca cel din stinga este mai mare, sau nu vad eu bine?wacko.gif


--------------------
"Frica de Dumnezeu este inceputul intelepciunii"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Carmi
mesaj 17 May 2003, 11:47 AM
Mesaj #6


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.677
Inscris: 29 March 03
Forumist Nr.: 141



laugh.gif eu vroiam de fapt sa insemne oboseala psihica okishoru ala mai maricel.....cred ca vezi bine......deocamdata......


--------------------
Am zis!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
genicon
mesaj 17 May 2003, 01:19 PM
Mesaj #7


Cronicar oPsedat
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.227
Inscris: 8 March 03
Din: Din sud
Forumist Nr.: 45



De fapt bubu, ceea ce vezi tu si zici ca e "cel din stanga" este de fapt cel din dreapta tongue.gif pt ca asa e pe la televizoare - stanga ta e dreapta pt telespectator tongue.gif

Asa... cum stau eu cu ochii? Pai stau cu ei pe fatza, la distante egale de baza nasului biggrin.gif ... si incep sa am ceva probleme, din cauza calculatorului, la cei doar 18 anisori ai mei... blink.gif


--------------------
Am incalcat cel putin 5 din 10 porunci/Ma pocaiesc la 90 de ani, pacatuiesc pana atunci

PreaoPsedatul genicon
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 17 May 2003, 01:56 PM
Mesaj #8


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Deocamdata bine,
Ultima pereche pe care am comandat-o sint de sticla incasabila si-si schimba culoarea in functie de luminozitate. Probleme deci n-am ,pot sta cit vreau, ii mai scot din cind in cind sa nu oboseasca.


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
black ice
mesaj 17 May 2003, 10:07 PM
Mesaj #9


blue-eyed dreamer
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.367
Inscris: 14 April 03
Din: Cluj / Bucuresti
Forumist Nr.: 192



Eu nu stau prea bine cu ochii....chiar ziceam zilele astea ca trebuie sa ma duc la un control....

Voi cam cate ore petreceti pe zi in fata monitorului?


--------------------
"Mai bine o noapte eternă decāt o zi fadă, mai bine obscuritatea decāt o lumină ştearsă" (E. Cioran)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
genicon
mesaj 18 May 2003, 03:16 PM
Mesaj #10


Cronicar oPsedat
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.227
Inscris: 8 March 03
Din: Din sud
Forumist Nr.: 45



Black ice - in ultimul timp, intre 3-8 ore... non-stop sad.gif


--------------------
Am incalcat cel putin 5 din 10 porunci/Ma pocaiesc la 90 de ani, pacatuiesc pana atunci

PreaoPsedatul genicon
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ypsilonalpha
mesaj 18 May 2003, 08:45 PM
Mesaj #11


Cel Mai Bun Moderator :: Premiul 'ARTA de a conversa'
******

Grup: Moderator Global
Mesaje: 2.573
Inscris: 3 March 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7



Aoleo, iar mi-aduc aminte ca miine ma duc la lucru ...

Pai, vreo 9-10 ore la serviciu + 2-3 acasa. Si okisorii inca rezista, ptiu! ptiu! sa nu ma deochi!


--------------------
This is my last act as your King. Do not be afraid. All things change. I am Arthur of Camelot and I command you now...to fight! Fight like you never fought before! Never Surrender! Never Surrender!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Carmi
mesaj 30 May 2003, 07:39 PM
Mesaj #12


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.677
Inscris: 29 March 03
Forumist Nr.: 141



Am un coleg de faculta care i- cumparat nush ce oculare ca-l ajuta cica si nu-l mai dor ochii deoarece reflecta radiatiile. Rama ....marca armani...lentilele din material plastic....cea mai usoara pereche de ochelari....pret? ohmy.gif
deci exista ochelari de protectie si mai in gluma mai in serios sunt de adoptat deoarece tusa care-i 'ftamoloaga ii recomanda chiar si daca nu se fac simtite deocamdata probleme....
v-am zis vreodata ca sunt ciocusa? biggrin.gif


--------------------
Am zis!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ypsilonalpha
mesaj 1 Jun 2003, 09:00 PM
Mesaj #13


Cel Mai Bun Moderator :: Premiul 'ARTA de a conversa'
******

Grup: Moderator Global
Mesaje: 2.573
Inscris: 3 March 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7



Ca veni vorba de protectie, care folositi ecrane de protectie la calculator? Ca eu le-am folosit o perioada, si am renuntat la ele, parca mai rau era ...

(Carmi, ce-i aia "ciocusa"? Banuiesc eu sensul, da' nu-s sigur ... smile.gif )


--------------------
This is my last act as your King. Do not be afraid. All things change. I am Arthur of Camelot and I command you now...to fight! Fight like you never fought before! Never Surrender! Never Surrender!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
petman
mesaj 2 Jun 2003, 09:38 AM
Mesaj #14


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 85
Inscris: 27 March 03
Forumist Nr.: 133



destul de bine.... port biciclete de vreo 12 ani si cam de 5 ani mi s-a stabilizat dioptria la -1. Acu vreau sa merg la un control ca sa-mi fac o noua pereche de ochelari. Stau de stul de mult in fata monitorului, chiar daca uneori este inchis smile.gif, de ce oare? tongue.gif
Am ochelari cu sticla heliomata si ma ajuta destuld e mult.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Carmi
mesaj 2 Jun 2003, 06:32 PM
Mesaj #15


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.677
Inscris: 29 March 03
Forumist Nr.: 141



nu-mi plac deloc ecranele de protectie.Pur si simplu iti fac mai negru ecranul....cel putin asta e efectul constatat de mine dry.gif

Acest topic a fost editat de Carmi: 2 Jun 2003, 06:35 PM


--------------------
Am zis!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Carmi
mesaj 2 Jun 2003, 06:34 PM
Mesaj #16


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.677
Inscris: 29 March 03
Forumist Nr.: 141



laugh.gif ciocusa inseamna ca unul din ochi nu are axa glbului paralela cu a celuilalt.....banuiesc ca banuiesti corect.... smile.gif


--------------------
Am zis!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
adi
mesaj 17 Jun 2003, 09:55 AM
Mesaj #17


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 10
Inscris: 12 June 03
Forumist Nr.: 374



Wxista intr-adevar lentile speciale pentru cei care stau foarte mult in fata calculatorului. Stiu pe cineva care lucreaza in domeniul IT si sta la calculator (cu monitor super bun) vreo 10-11 ore pe zi + si acasa. Inainte de a-si lua acesti ochelari avea probleme serioase, il durea tot timpul capul, ochii, era obosit. Acum, la doi ani de folosire a lor, nu are nici cea mai mica problema. Dar daca-i uita acasa... E jale. Spune ca-i dau lacrimile, incepe sa-l doara ochii si capul si i se incetoseaza vederea in juma' de ora...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Petru
mesaj 17 Jun 2003, 01:19 PM
Mesaj #18


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.480
Inscris: 24 March 03
Din: Husi
Forumist Nr.: 120



Eu inca nu am probleme din cauza calculatorului dar sunt miop asa ca pot spune ca problemele cu ochii sunt la ele acasa.


--------------------
"noi suntem simboluri si traim simboluri!" - Ralph Waldo Emerson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Iarina
mesaj 23 Jun 2003, 04:36 AM
Mesaj #19


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 308
Inscris: 3 April 03
Forumist Nr.: 160



Pe mine ma dor ochii pretty often de-atata citit sau stat la calculator. Deocamdata stau bine, dar cand sunt obosita foarte tare sau stresata incepe sa mi se zbata ochiul stang, am auzit ca e din lipsa de Calciu.


--------------------
Success usually comes to those who are too busy to be looking for it.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
liana
mesaj 23 Jun 2003, 05:32 AM
Mesaj #20


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 33
Inscris: 15 June 03
Forumist Nr.: 382



Lentilele pt asa ceva sint facte de o firma = Crizal. www.crizal.com si intr-adevar sint foarte bune. Unele zile stau cu orele 10-12 si nu se intimpla nimic dar in altele dupa 15 minute fara ochelari scriu si pling ..si mai pling si iara scriu. ohmy.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Carmi
mesaj 24 Jun 2003, 08:13 PM
Mesaj #21


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.677
Inscris: 29 March 03
Forumist Nr.: 141



Am auzit cum ca vit A ajuta mult....asa ca mai rontaiti cate un morcov..... biggrin.gif
sau ma rog incercati Visine....


--------------------
Am zis!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nana Floare
mesaj 14 Dec 2003, 07:09 PM
Mesaj #22


Debutul Fulminant
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 2.165
Inscris: 12 September 03
Forumist Nr.: 757



Mie mi-a fost frica sa n-ajung la ochelari, asa ca acuma iau niste pilule pentru intarirea ochilor: contin trei vitamine (cred ca betacaroten, C si D sau E) si trei minerale (seleniu, magneziu si inca ceva)...si efectul e super... spoton.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bunicu'Gilbert
mesaj 14 Dec 2003, 08:50 PM
Mesaj #23


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 187
Inscris: 8 September 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 733



QUOTE (Nicodim @ Dec 14 2003, 07:19 PM)
Mie mi-a fost frica sa n-ajung la ochelari,....

De la o anumita varsta nu mai ai nici-o sansa, trebuie sa porti ochelari.
Eu port ochelari:-3,50 de apropiere si 1,50 departare.
Petrec 6-8 ore la serviciu si 2-3 ore acasa in fata monitorului.
Mari probleme am avut in '90 cu un monitor alb-negru, care in decurs de doi ani m-a facut sa avansez puternic la dioptrii.
Folosesc un ecran acasa si mi se pare eficient.


--------------------
Doar un las are curajul sa spuna ca nu a cunoscut niciodata frica.
F. Foch
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 15 Dec 2003, 07:48 AM
Mesaj #24


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



Eu sint miop din clasa a treia, dar se pare ca procesul s-a stabilizat, de 10 ani am aceleasi dioptrii.
Nu am incercat niciodata lentilele, si nici nu sint vurios, am insa ochelari spoton.gif (cam 1 000 E perechea...) ca... nu le platesc din buzunar (ma rog, o pereche pe an...) smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nana Floare
mesaj 15 Dec 2003, 11:48 AM
Mesaj #25


Debutul Fulminant
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 2.165
Inscris: 12 September 03
Forumist Nr.: 757



...azi dimineata cand m-am luat pastila pt. ochi, am vazut ca ieri am dat ingredientele inexact. Corectez:
3 vitamine: betacaroten + C + E
3 minerale: cupru + zinc + seleniu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ypsilonalpha
mesaj 15 Dec 2003, 12:55 PM
Mesaj #26


Cel Mai Bun Moderator :: Premiul 'ARTA de a conversa'
******

Grup: Moderator Global
Mesaje: 2.573
Inscris: 3 March 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7



Tocmai ce-am facutara un control la okisori (prin firma) si a reiesit ca am o provire de vultur, desi as putea jura contrariul ... ia sa intreb si io cum e cu ochelarii astia oferiti gratis pen'ca imi stric ochii la monitaur. spoton.gif


--------------------
This is my last act as your King. Do not be afraid. All things change. I am Arthur of Camelot and I command you now...to fight! Fight like you never fought before! Never Surrender! Never Surrender!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ares
mesaj 15 Dec 2003, 01:30 PM
Mesaj #27


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 805
Inscris: 5 September 03
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 711



@Liana - Ai vreo idee de unde se pot achizitiona lentile Crizal pe la noi prin tarishoara?
Eu am deja niste ochelari cu diptrii infime speciali pentru calculator, m-au ajutat foarte mult, dar daca exista ceva mai bun m-ar interesa...


--------------------
Atat de multe carti si atat de putin timp... Vizitati "Pagina Cronicarului".
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 15 Dec 2003, 01:38 PM
Mesaj #28


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



QUOTE (ypsilonalpha @ Dec 15 2003, 01:05 PM)
Tocmai ce-am facutara un control la okisori (prin firma) si a reiesit ca am o provire de vultur, desi as putea jura contrariul ... ia sa intreb si io cum e cu ochelarii astia oferiti gratis pen'ca imi stric ochii la monitaur. spoton.gif

Daca pe mine ma intrebai, e vorba de securitatea sociala "privata" la care patronul (si eu) cotizam (se cheama "mutuelle") si am dreptul, prin ea, la una pereche gratis pe an, si ca romanul, profit la maxim biggrin.gif (rame de titan, lentilele cele mai scumpe din raft smile.gif ca ...plateste patronul biggrin.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ypsilonalpha
mesaj 15 Dec 2003, 01:59 PM
Mesaj #29


Cel Mai Bun Moderator :: Premiul 'ARTA de a conversa'
******

Grup: Moderator Global
Mesaje: 2.573
Inscris: 3 March 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7



Da, dar eu shed in Romania sad.gif smile.gif o sa incerc sa vad care ni-s drepturile pentru astia de stam cu ochii belitzi in display ... cica ziua de munca ar trebui sa fie de 6 sau 7 ore ... good joke. laugh.gif

Oricum, multumesc pentru raspuns.


--------------------
This is my last act as your King. Do not be afraid. All things change. I am Arthur of Camelot and I command you now...to fight! Fight like you never fought before! Never Surrender! Never Surrender!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cain
mesaj 15 Dec 2003, 08:01 PM
Mesaj #30


Domnitor
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.533
Inscris: 18 March 03
Forumist Nr.: 93



" sa incerc sa vad care ni-s drepturile pentru astia de stam cu ochii belitzi in display" > nici unu.. daca nu intri intr-o anumita categorie de munca. daca chiar te arde chestia asta (adica daca poti obtine ceva avantaje de la patron), da-mi un PM.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ryan
mesaj 16 Dec 2003, 10:18 AM
Mesaj #31


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 361
Inscris: 14 December 03
Forumist Nr.: 1.487



Cred c-ar trebui sa ne despagubeasca cineva pentru orele pe care le stam cu ochii in calculator ca sa facem referate si alte balarii pentru facultate. Nu-mi ajunge cat stau eu pentru internet si alte interese personale, astia mai vor sa folosim calculatorul si pentru interesul lor biggrin.gif


--------------------
Be civil to all; sociable to many; familiar with few; friend to one; enemy to none.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 16 Dec 2003, 10:30 AM
Mesaj #32


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



Eu stau cam mult la calculator....si la birou si acasa.

Am de vreo cativa ani, totusi iau si eu antioxidantele mele mentru prevenirea imbatranirii.
Mi-e de ajuns cu Betacaroten, Seleniu, Vitamina C, E, Coenzima Q10, Spirulina, Zinc, Crom, Magneziu...luate toate dimineata(ca seara dau insomnie, si asa nu prea pot dormi), nu calculati numarul tabletelor, ca ma inrosesc pana in varful urechilor.
(fac si pauza cam o luna, ca sunt prea multe...)

Tin minte ca i-am cumparat si mamei mele antioxidantele respective, iar ea avand tenul uscat si mereu se da cu creme, dupa o luna nu mai avea nevoie de cremele zilnice, tenul era elastic si ridurile nu se mai vedeau asa. Aceste antioxidante m-au tentat de cand am vazut la televizor un cuplu de vreo 50 de ani care luau aceste adjuvante de la 30 de ani si aratau excelent pentru varsta lor, ce-i drept faceau si sport mai mult.

Acest topic a fost editat de TriRegnum: 16 Dec 2003, 10:33 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ypsilonalpha
mesaj 16 Dec 2003, 11:12 AM
Mesaj #33


Cel Mai Bun Moderator :: Premiul 'ARTA de a conversa'
******

Grup: Moderator Global
Mesaje: 2.573
Inscris: 3 March 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7



QUOTE (Cain @ Dec 15 2003, 08:11 PM)
" sa incerc sa vad care ni-s drepturile pentru astia de stam cu ochii belitzi in display" > nici unu.. daca nu intri intr-o anumita categorie de munca. daca chiar te arde chestia asta (adica daca poti obtine ceva avantaje de la patron), da-mi un PM.

Off-topic: Mersi pentru oferta, da' nu e cazul sad.gif , ma indoiesc sa iasa ceva avantaje in plus in sensul asta smile.gif


--------------------
This is my last act as your King. Do not be afraid. All things change. I am Arthur of Camelot and I command you now...to fight! Fight like you never fought before! Never Surrender! Never Surrender!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cain
mesaj 16 Dec 2003, 11:39 AM
Mesaj #34


Domnitor
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.533
Inscris: 18 March 03
Forumist Nr.: 93



la fel offtopic: pai da, ca daca ne culcam pe o ureche, si lasam patronii si statul sa ne toceasca pana la final.... nu e vina lor; a noastra e wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kristina
mesaj 19 Jan 2004, 05:38 PM
Mesaj #35


Vornic
****

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 428
Inscris: 12 September 03
Forumist Nr.: 759



Cam 8-10 ore pe zi in fata monitorului la o distanta de 40-50 cm de monitor. Deocamdata nu simt decat oboseala si usturime. Oftalmologul inca nu recomanda ochelari dar mi-e teama sa nu ajung la un control de rutina si sa ma trezesc cu nu stiu ce dioptrii cum am mai auzit la altii.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pagini V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 March 2024 - 11:08 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman