HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

6 Pagini V  « < 2 3 4 5 6 >  
Reply to this topicStart new topic
> Sa Nu Uitam Acele Vremuri...
Felina
mesaj 13 Jun 2005, 01:22 PM
Mesaj #106


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.489
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE (dead-cat @ 13 Jun 2005, 02:19 PM)
centrale exista si pe aici.

Se poate, probabil centrale care alimenteaza cateva blocuri si se alfa pe langa blocurile respective... Este?

Edit: Unde anume pe aici?

Acest topic a fost editat de Felina: 13 Jun 2005, 01:22 PM


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 13 Jun 2005, 03:47 PM
Mesaj #107


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



Dupa cum si-a dat seama majoritatea, am scris separat care au fost chestiile pe care eu le consider neplacute (cel putin) in perioada comunista. Despre anii '50, tov. W. ar trebui sa te abtii daca ai fost comunist...macar asa, din jena.

Apoi am aratat nivelul preturilor din acea perioada, din cate imi amintesc eu. In felul asta isi pot face o idee cei care erau prea mici atunci, si vor sa afle, cum a fost atunci- si sa judece in consecinta...
Eu am facut liceul si facultatea in anii '80, asa ca imi pot aminti oarecum fidel acele lucruri.

Pentru a informa pe carcotasul de serviciu W: eu am trait binisor si atunci (fara sa fiu in partid, fara sa fur), traiesc bine si acum (fara sa fiu in partid, fara sa fur-sic!).
Atunci un pachet de Carpati fara' costa 3,25 lei contra Kent 100 lei ; acum raportul e 21.000 la 38.000 lei.
Ce o insemna asta!!?? rofl.gif

Un apartament nou de 3 cam. costa in 80' cam 180.000 lei, daca il luai de la stat direct, un Aro diesel cam la fel (dar era coada de 8 ani, asa ca daca voiai asa ceva trebuia sa dai 300.000 lei, la bisnitari). Dupa cum se vede, cu un salariu de incepator in munca, nu te atingeai nici atunci de asemenea produse...cand aveai 1.200-1.800 lei/luna.
Dobanda care o primeai la bani daca ii depuneai la CEC era de 3,5-6% pe an. Daca te imprumutai la CEC plateai intre 6-12% pe an.
Un kg de zahar costa 9-12-19 lei. O biblioteca 5 piese costa 17.000 lei, un 'hol' mare 2+3+1+coltar = 16.500 lei.
In acea vreme in anumite orase/zone se ''dadea'' apa 4 ore pe zi; apa calda 4 ore, o data pe saptamana; caldura iarna 4-6 ore pe zi, curent electric iarna 6-8 ore pe zi. Am fost acolo...parintii mei aveau 2 baterii de tractor uzate + redresor auto si pusesem o retea de becuri de masina in locurile stategice...rad amar cand ma gandesc retrospectiv...aveam si boiler in baie/buc., si un drac de instalatie ce o puneai la aragaz ca sa-ti lumineze si sa faca, caldura...unii mai dibaci si-au facut sobe cu lemne sau carbuni...

Revin data viitoare cu chestiile bune din perioada comunista.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 13 Jun 2005, 04:02 PM
Mesaj #108


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (Freemann @ 13 Jun 2005, 04:47 PM)
Revin data viitoare cu chestiile bune din perioada comunista.

Erau si chestii bune, in afara de bancuri?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 13 Jun 2005, 04:02 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
MIA
mesaj 13 Jun 2005, 05:23 PM
Mesaj #109


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (Freemann @ 13 Jun 2005, 04:47 PM)
Dupa cum se vede, cu un salariu de incepator in munca, nu te atingeai nici atunci de asemenea produse...cand aveai 1.200-1.800 lei/luna.

In "anii de pe urma" nu te mai descurcai prea bine fara o retea de pile bine dezvoltata nici cu 3000-3500 de lei. tongue.gif

Aaa - plus ca, daca e sa zic o chestie pe care o retin foarte bine si ma stresa la vremea aia, mama-mea a luat vreo 4-5 ani "in gazda" cite un elev-doi nu de alta dar na ... se lansase zvonul ca, in orasele mai maricele, daca te lafai in prea mult spatiu locativ ( si noi eram doar 2 persoane intr-un apartament cu 4 camere sorry.gif ) se fac controale si-ti baga chiriasi pe git in mod fortat ca de ... criza de locuinte era si atunci. devil.gif

P.S. : Nu stiu sa se fi intimplat asta cuiva dar na ... ca idee de "inspaimintat imburghezitii". wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 13 Jun 2005, 05:36 PM
Mesaj #110


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.489
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE (MIA @ 13 Jun 2005, 06:23 PM)
daca te lafai in prea mult spatiu locativ ( si noi eram doar 2 persoane intr-un apartament cu 4 camere sorry.gif ) se fac controale si-ti baga chiriasi pe git in mod fortat ca de ... criza de locuinte era si atunci. devil.gif

P.S. : Nu stiu sa se fi intimplat asta cuiva dar na ... ca idee de "inspaimintat imburghezitii". wink.gif

S-a intamplat. In Slanic-Moldova, familia unui unchi de-al meu era obligata sa primeasca in gazda.


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 13 Jun 2005, 06:00 PM
Mesaj #111


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (Felina @ 13 Jun 2005, 06:36 PM)
QUOTE (MIA @ 13 Jun 2005, 06:23 PM)
daca te lafai in prea mult spatiu locativ ( si noi eram doar 2 persoane intr-un apartament cu 4 camere  sorry.gif ) se fac controale si-ti baga chiriasi pe git in mod fortat ca de ... criza de locuinte era si atunci.  devil.gif

P.S. : Nu stiu sa se fi intimplat asta cuiva dar na ... ca idee de "inspaimintat imburghezitii".  wink.gif

S-a intamplat. In Slanic-Moldova, familia unui unchi de-al meu era obligata sa primeasca in gazda.

Locuia intr-un apartament de bloc sau la casa ? rolleyes.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 13 Jun 2005, 06:04 PM
Mesaj #112


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.489
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



Apartament, la bloc.


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wluiki
mesaj 13 Jun 2005, 06:38 PM
Mesaj #113


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 535
Inscris: 17 February 04
Forumist Nr.: 2.256



QUOTE
Despre anii '50, tov. W. ar trebui sa te abtii daca ai fost comunist...macar asa, din jena.
Si daca n-am fost comunist, smechere, ce ar trebui sa fac? Stiu, sa stau aici sa enervez idiosincratici ca tine.
Ce se intampla in anii '50 si n-am eu voie sa comentez? unsure.gif

QUOTE
Eu am facut liceul si facultatea in anii '80, asa ca imi pot aminti oarecum fidel acele lucruri.
Daca esti de buna credinta si ai o memorie buna. Doua lucuri neprobabile si ... improbabile biggrin.gif

QUOTE
eu am trait binisor si atunci (fara sa fiu in partid, fara sa fur),
Pai parca ziceai ca n-ai trait bine. Ah, argumentu' si directia vantului. Se mai intampla.
Despre furat, stii cum e cu hotu' neprins wink.gif

QUOTE
Atunci un pachet de Carpati fara' costa 3,25 lei contra Kent 100 lei ; acum raportul e 21.000 la 38.000 lei.
Ce o insemna asta!!??  rofl.gif
Ti-am mai explicat ce inseamna marfa de lux/contrabanda.

QUOTE
Un apartament nou de 3 cam. costa in 80' cam 180.000 lei, daca il luai de la stat direct, un Aro diesel cam la fel (dar era coada de 8 ani, asa ca daca voiai asa ceva trebuia sa dai 300.000 lei, la bisnitari). Dupa cum se vede, cu un salariu de incepator in munca, nu te atingeai nici atunci de asemenea produse...cand aveai 1.200-1.800 lei/luna.
Cand te angajai (cel putin in orase) primeai si casa. Cu chirie, daca voiai sa devii proprietar te imprumutai la Stat. Cu salariu asa mic si vazandu-te atat de oropsit, mai ca ma mir la oare ce erai angajat?
Un calcul sumar 180000/1800 lei ai matale (salariu mic, dupa cum iti spuneam) = 100.
Astazi un apartament cu 3 camere e de pe la 20000 de euro in sus (si 30 si 40 depinde de zona si etaj). Aro nu prea se mai fabrica, dar vezi cat costa un 4x4, Jeep, chestii, socoteli.
Cati romani crezi ca lucreaza peste salarii de 200 de euro? Cam asta este salariul mediu astazi. In conditiile in care unii au salarii de 2000 gandeste-te cati amarati echilibreaza acesta medie. Amarati care nu-si pot lua nici din 100 de salarii o casa, amarati care nu-si pot face credite (cand au salariul cat rata pe care trebuie s-o plateasca).
Sa nu iti zic ca chiria la un astfel de apartament nu era cat tot salariul cum este astazi. Asa ca la bloc, foarte multi erau chiriasi.




Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 13 Jun 2005, 06:48 PM
Mesaj #114


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.489
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE (Wluiki @ 13 Jun 2005, 07:38 PM)
Si daca n-am fost comunist, smechere, ce ar trebui sa fac? Stiu, sa stau aici sa enervez idiosincratici ca tine.

Pentru cine nu intelege (asa... ca mine tongue.gif )

(Edit: idiosincratic n-am gasit unsure.gif .)

IDIOSINCRÁSI//C ~că (~ci, ~ce) Care ţine de idiosincrasie; propriu idiosincrasiei. /Din idiosincrasie
Trimis de siveco, 21/08/2004. Sursa: NODEX


IDIOSINCRASÍE, idiosincrasii, s.f. Reacţie proprie unor indivizi, caracterizată prin sensibilitate sau intoleranţă la unele medicamente, alimente, mirosuri etc. şi care se manifestă, de obicei, prin urticarie. [Pr.: -di-o-] – Din fr. idiosyncrasie.
Trimis de gall, 13/01/2003. Sursa: DEX '98

IDIOSINCRASÍ//E ~i f. Reacţie a organismului unor persoane, provocată de sensibilitatea sporită a acestuia faţă de unele substanţe sau senzaţii şi manifestată prin urticarie. [G.-D. idiosincrasiei; Sil. -di-o-sin-cra-] /<fr. idiosyncrasie
Trimis de siveco, 21/08/2004. Sursa: NODEX

IDIOSINCRASÍE s.f. Predispoziţie a cuiva de a reacţiona într-un anumit fel la unele alimente, medicamente. ♦ (p. ext.) Aversiune faţă de ceva. [Gen. -iei. / < fr. idiosyncrasie, cf. gr. idios – propriu, syn – cu, krasis – temperament].
Trimis de LauraGellner, 21/04/2005. Sursa: DN

P.S. Nu cred ca e cazul nici sa ne acuzam unii pe altii ca suntem comunisti, nici ca suntem smecheri.

Acest topic a fost editat de Felina: 13 Jun 2005, 06:49 PM


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 13 Jun 2005, 06:50 PM
Mesaj #115


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Alergie fac si eu, la indivizi care traiesc in trecut si generalizeaza binefacerile unui regim care n-a facut decat sa ne indobitoceasca. Ma rog, pe unii dintre noi. wink.gif


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wluiki
mesaj 13 Jun 2005, 07:12 PM
Mesaj #116


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 535
Inscris: 17 February 04
Forumist Nr.: 2.256



Felina, in engleza si in franceza exista forma echivalenta lui "idiosincratic". Si spre deosebire de sensul pe care il vad expus din DEX, in limbile respective exista si cu sensul care in romana apare la figurat. Nu stiam ca nu exista in romana si forma adjectivala pe care am folosit-o.

nefertiti, despre ce binefaceri este vorba?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 13 Jun 2005, 07:42 PM
Mesaj #117


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



O sa ma limitez la ultimul tau mesaj, deocamdata, ca mi-e lene sa frunzaresc paginile in spate. De exemplu

QUOTE
Cand te angajai (cel putin in orase) primeai si casa. Cu chirie, daca voiai sa devii proprietar te imprumutai la Stat.


Cati aveau parte de asta?

sau

QUOTE
Cati romani crezi ca lucreaza peste salarii de 200 de euro? Cam asta este salariul mediu astazi. In conditiile in care unii au salarii de 2000 gandeste-te cati amarati echilibreaza acesta medie. Amarati care nu-si pot lua nici din 100 de salarii o casa, amarati care nu-si pot face credite (cand au salariul cat rata pe care trebuie s-o plateasca).


Cati romani nu lucrau deloc atunci, ca nu aveau unde? Sau crezi ca nu exista somaj pentru ca nu scria in Scanteia? Cati romani castigau atunci doar cat sa isi duca ziua de azi pe maine? Sau crezi ca toti aveau salariul tau?

Am impresia ca tu ai cunoscut doar o fata a realitatii de atunci.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wluiki
mesaj 13 Jun 2005, 07:58 PM
Mesaj #118


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 535
Inscris: 17 February 04
Forumist Nr.: 2.256



QUOTE
Cand te angajai (cel putin in orase) primeai si casa. Cu chirie, daca voiai sa devii proprietar te imprumutai la Stat.
Asta nu este nici-o binefacere si nimic de lauda. Este un fapt ignorat de cineva care prezenta viata-n negru. Sau altfel, sunt unii care li se pare ca comunismul a fost Iadul pe pamant, dar din punctul meu de vedere sunt niste viziuni exagerate, distorsionate, viziuni care emana frustrare.

Si foarte multi aveau parte de-asta. De pilda, Bucurestiul este plin de blocuri construite in acest scop. De acele blocuri de tipu' A 63 care contin, cred ca si astazi, majoritatea locuitorilor capitalei. Nu am informatii despre alte orase, daca stii, spune-mi tu.

QUOTE
Cati romani nu lucrau deloc atunci, ca nu aveau unde? Sau crezi ca nu exista somaj pentru ca nu scria in Scanteia?
Cat era somajul atunci, cat este somajul acum? Cu cifre. Nu Scanteia este sursa mea de comparatie, ci experienta mea, valoare anecdotica desigur, nu am cifra. Vrei sa-ti fac o statistica pe cele 52 de apartamente de pe scara mea? biggrin.gif

QUOTE
Cati romani castigau atunci doar cat sa isi duca ziua de azi pe maine?
Cati? Cat era salariul minim? Cat era salariul mediu? Spune-mi tu.
Si tot n-am inteles care este binefacerea pe care o preamaresc? Cred faci o mare confuzie. Este una sa corectez o viziune sumbra, alta este sa cladesc eu o viziune roz.

QUOTE

Sau crezi ca toti aveau salariul tau?
Nici nu aveam salariu. De asa cecitate si prezumtivitate nici n-ar mai trebui sa ma mir. M-a avertizat cineva ca daca intru si arunc cu noroi pe threadu' asta o sa mi se puna in carca de toate, acum mi-ati dat si ani.

QUOTE
Am impresia ca tu ai cunoscut doar o fata a realitatii de atunci.
Iar eu am impresia ca unii oameni nu stiu sa cunoasca, sa inteleaga. Nici atunci, nici acum. Intelegerea cere si putina atentie, nu doar emotie!

Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 13 Jun 2005, 08:38 PM
Mesaj #119


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



QUOTE
Nu am informatii despre alte orase, daca stii, spune-mi tu.


Ca sa iti explic, o sa fac un ocol. Imi aduc aminte de o discutie despre perioada dinainte de '89, cu un bucurestean, foarte revolatat si el pe impresiile mele despre vremurile alea. Eu sunt venita aici din Ardeal, in ultimii ani. Omul imi dadea diverse exemple, prin prisma vietii traite aici, in Capitala. Ca se construiau locuinte, cum spui tu. Da, aici se construiau niste cutii de chibrituri, ca sa aiba unde sa ii inghesuie pe toti cei veniti sa faca metroul, Casa Poporului s.a. Ca se gasea de mancare, inclusiv unt, banane, portocale (dau doar cateva exemple spuse de el). Da, probabil ca aici le gaseai, dar in provincie era sarbatoare cand dadeai de ele si apucai sa iei! In Satu Mare, de exemplu, era o vreme cand lumea efectiv facea naveta la Timisoara, ca sa cumpere untura. Nu unt, ci untura!!! Eu nu spun ca in Bucuresti nu le-or fi gasit mai usor, e logic, aici nu isi permiteau sa fie atat de scarbe, pentru ca muncitorii aia adusi din toata tara erau prea aproape de ei. Si nu erau chiar prosti, mai slabeau latul cate un pic, din cand in cand. Tot in zona aia, imi amintesc ca, daca nu era Ungaria aproape, nu vedeam sapunuri, deodorante, faimoasa guma de mestecat, dulciuri si multe, multe altele.
Exemple mai sunt si nu e vorba de emotii, e o realitate pe care am trait-o si pe care nu as vrea sa o repet. Sa nu iti inchipui ca acum eu o duc prea bine. Nu, nu ma numar printre cei cu salarii mult peste 200 de euro, imi lipsesc multe, dar asta nu ma poate face sa regret vremurile alea. Si nici sa le compar cu cele de acum. Sunt doua sisteme de referinta absolut diferite si orice comparatie e absurda.

Acest topic a fost editat de nefertiti: 13 Jun 2005, 08:40 PM


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mărăcine
mesaj 14 Jun 2005, 09:15 AM
Mesaj #120


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 433
Inscris: 19 September 04
Din: campul ars de soare
Forumist Nr.: 4.510



Eu n-am apucat prea mare lucru din vechiul regim, insa indraznesc sa spun ca existau unele conditii care, fata de cele de astazi, aveau un anumit farmec. Evident, asta nu poate fi un avantaj decat intr-o viziune destul de ingusta, de vreme ce ele existau ca urmare a faptului ca nu aveai dreptul la initiativa privata, totusi tocmai prin faptul ca multe aspecte erau mentiune intr-o stare de simplitate, puteai gasi o placere deosebita in ele, pe care rareori o mai afli in cele de azi. Ca sa nu mai bat campii in generalitati, as exemplifica prin faptul ca pentru mine avea o anumita fascinatie faptul ca mergeam cu bunicii la Cuptorul cu Placinte din Satul de Vacanta de langa Mamaia, sau ca intram intr-o cofetarie simpla si puteam sa beau un suc absolut obisnuit, fara mai-stiu-eu-ce marca si fara promotii peste promotii. Si nu era numai cazul meu, care eram copil, multi dintre intelectualii clujeni, de pilda, apreciau locatii turistice ca satul Vama Veche, tocmai pentru conditiile simple si turismul restrans. In prezent totul a devenit incredibil de sofisticat, ma apuca tremuratul gandindu-ma ca majoritatea copiilor de astazi cresc cu KFC, SpiderMan, Coca-Cola, Nokia si Counter-Strike. Vama Veche, de care am amintit mai sus, a inceput sa fie vizitata de mii de rockeri si o multime de tineri care vor sa consume alcool si sa lase sticlele pe plaja. Exista pretutindeni zeci si zeci de stimuli vizuali, mai toti agresivi, care vor sa-ti atraga atentia si sa te faca sa cumperi. Cine merge acum la mare (tot dau exemple cu litoralul pentru ca am trait mult in zona) nu se mai duce la delfinariu sau sa se plimbe pe faleza, ci isi cumpara direct bilet la Aqua-Magic, unde petrece toata ziua pe un sezlong. Si exemplele sunt nenumarate. Dar, cum spuneam, daca privesti aceste conditii numai in mod izolat, poti gasi in ele unele lucruri deosebite. De indata ce iei in calcul si factorii care le-au generat, devine limpede ca lumina zilei ca nu poti vorbi de asa ceva precum un avantaj.

Fata de cele care s-au discutat aici pana acum, as dori sa adaug ca raul cel mai mare produs de comunism nu imi pare a fi infometarea populatiei, cat in primul rand inchistarea culturala, uciderea din fasa a oricarei dezbateri sociale si mai ales acea atrocitate incredibila denumita in mod conventional "sistem de invatamant", care in prezent a ajuns sa fie imbinata cu un fel de educatie de tip laissez faire. Inteleg foarte bine ce temeri, angoase si frustrari imense poate produce neasigurarea nevoilor de baza, si nu vreau nicidecum sa incerc sa diminuez importanta lor, ci numai sa subliniez efectele care mi se par inca si mai dramatice, ale marginirii care s-a creat pe plan cultural-spiritual. Din nefericire, din pricina socului care a existat in anii '80, dupa revolutie atentia societatii a fost indreptata in cea mai mare parte catre domeniul economic, in ceva mai mica masura catre cel social, dar intr-un grad total insuficient catre ceea ce ne aduce practic umanitatea, anume viata culturala si spirituala. Ceea ce spun acum nu e deloc ceva elitist, sunt probleme care privesc sau influenteaza pe toata lumea precum educatia, stiinta, arta, religia, care prin evolutia lor recenta au produs cele mai drastice schimbari sociale in toata lumea, dar care in mod ciudat sunt privite numai ca produse secundare. In fine, nu vreau sa critic pe nimeni, ci numai sa spun ca aceasta din urma categorie este cea care produce cele mai profunde efecte pe termen lung (si poate tocmai ca urmare a faptului ca ele nu sunt atat de imediate nu sunt privite cu foarte mare atentie), iar cele din domeniul economic sunt cele care dureaza cel mai putin, dar care de multe ori genereaza socurile cele mai mari.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 14 Jun 2005, 09:29 AM
Mesaj #121


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (nefertiti @ 13 Jun 2005, 09:38 PM)
Ca se construiau locuinte, cum spui tu. Da, aici se construiau niste cutii de chibrituri, ca sa aiba unde sa ii inghesuie pe toti cei veniti sa faca metroul, Casa Poporului s.a.

Eu zic ca totusi e bine ca in orice critica/relatare sa existe totusi un element de rezonabilitate ... rolleyes.gif

O.K. - erau "cutii de chibrituri" ( desi in treacat fie spus calitatea si dimensiunea apartamentelor s-au imbunatatit constant din '70 pina in '89 - spre finalul regimului majoritatea blocurilor construite la mine in oras aveau cel putin trei camere, baracile muncitoresti comune fusesera demolate - una din ultimile imi amintesc ca a fost demolata cind eram in clasa a II-a, ca fugeam de la scoala sa jucam pac-pac in ruinele ei tongue.gif ) dar totusi ... la ce ne-am fi asteptat la forta economica a Romaniei de-atunci ? unsure.gif

La cartiere rezidentiale de tip american ? biggrin.gif biggrin.gif
Si francezii au construit citeva decenii dupa razboi asa numitele ZUP-uri ( zone d'urbanisation en prioritaire - parca inseamna ... ). Sa fim totusi rezonabili zic eu - pentru mai mult de atit nu cred ca existau resurse. hmm.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 14 Jun 2005, 10:27 AM
Mesaj #122


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Mama draga, de ce vrei tu sa ma faci sa renunt la limbajul civilizat laugh.gif ?
Referirea mea era la Bucuresti, dar probabil nu ai citit cu atentie. Desi, pot extinde si pot spune lejer ca si in provincie era la fel, cu mici exceptii. Si nu mai veni cu penibilisme d'astea cu forta economica de atunci, in contextul asta, ca nu isi au locul.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 14 Jun 2005, 10:37 AM
Mesaj #123


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Cum, te iei de "forta economica" a Romaniei lui Ceasca? Romania nu era a' mai tare din lagarul socialist, ba poate chiar din Europa, pe vremea Iepocii de Aur? laugh.gif

Apropo de "cutiile de chibrituri", sunt tare curios de ce s-a putut ca orase ca Budapesta ori Praga (cine a fost pe acolo stie...) sa isi construiasca si blocuri "muncitoresti", dar sa-si pastreze si specificul, zonele vechi, iar in Bucuresti asa ceva nu a fost posibil... Au fost comunistii lor mai destepti decat ai nostri?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 14 Jun 2005, 11:07 AM
Mesaj #124


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.489
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE (abis @ 14 Jun 2005, 11:37 AM)
Au fost comunistii lor mai destepti decat ai nostri?

S-ar putea, s-ar putea!


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 14 Jun 2005, 12:01 PM
Mesaj #125


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



Felina, multumesc pentru ca explici cu eleganta cuvinte neintelese celor ce le folosesc... mwah1.gif

Mai Wluiki, ar trebui sa fi mai ponderat, asa e civilizat (daca vrei sa ma 'injuri' trimite-mi PM-uri, nu trebuie ca ceilalti sa vada cum ma gratulezi).
Eu vad acest topic despre cum erau acele vremuri comuniste, fiecare cum le tine minte si cum le-a perceput. Eu n-am fost comunist, dar nu am nici o problema cu cei ce au fost. Nici nu incerc sa schimb parerile cuiva.

Apartamente in anii '80 se luau numai pe pile/spaga (coruptia era foarte extinsa) sau doar daca erai omul sistemului respectiv.
Iar oameni saraci au fost si sunt in orice societate. Unii sunt saraci ca sunt pur si simplu puturosi, altii sunt delasatori, altii n-au vointa, dar se cred destepti, altii 'n-au noroc', altii sunt vitregiti de soarta.

Lucruri bune in perioada comunista:
-nu trebuia sa citesti ziare (dar erai abonat fortat), sa te uiti la tv, la internet.
-citeam carti foarte multe (nu prea aveai ce face cu multul timp liber).
-purtam discutii intelectualiste (ca urmare a lecturii masive).
-bancurile (Abis thumb_yello.gif ).
-exista un usor spirit de camaraderie vs. individualismul de acum.
-practicam sporturi si sportul era dezvoltat binisor, dar si turism cu piciorul pe munti.
-echipele de fotbal ca Argesu', Craiova, Dinamo si Steaua jucau bine (sic!)
-sentimentul ca erai roman nu era asa peiorativ ca acum pentru unii (hoti, lebede, nu stiu ce sex imi vine sa fac cu tara mea...).

Astept sa completati si voi.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 14 Jun 2005, 12:08 PM
Mesaj #126


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (nefertiti @ 14 Jun 2005, 11:27 AM)
Desi, pot extinde si pot spune lejer ca si in provincie era la fel, cu mici exceptii. Si nu mai veni cu penibilisme d'astea cu forta economica de atunci, in contextul asta, ca nu isi au locul.

Eu tu nu stiu ce te basici asa de fapt ... rolleyes.gif

Daca citesti cu atentie o sa realizezi ca ce am scris eu e valabil si in cazul altor orase din Romania si nu are nici o legatura cu Bucurestiul. wink.gif
Iar daca nu-ti convine termenul de "forta economica" ( termen oricum neutru - si sensul replicii mele era tocmai ca ea era redusa ) poti sa-l inlocuiesti cu alt sinonim. wink.gif Oricum tonul replicii e total nejustificat. sad.gif

Sincer acuma - pot sa stiu ce te-a iritat totusi ?? blink.gif

QUOTE

Apropo de "cutiile de chibrituri", sunt tare curios de ce s-a putut ca orase ca Budapesta ori Praga (cine a fost pe acolo stie...) sa isi construiasca si blocuri "muncitoresti", dar sa-si pastreze si specificul, zonele vechi, iar in Bucuresti asa ceva nu a fost posibil...


In alte orase din Romania zonele vechi s-au pastrat in buna parte. rolleyes.gif
Sunt curios totusi cit de valoros/reusit arhitectural era Bucurestiul pe la ... 1935 sa zicem ( dincolo de gargaragelile epocii de atunci cu "Micul Paris ... tongue.gif ).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 14 Jun 2005, 12:20 PM
Mesaj #127


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.489
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE (Freemann @ 14 Jun 2005, 01:01 PM)
Lucruri bune in perioada comunista:[...]-citeam carti foarte multe (nu prea aveai ce face cu multul timp liber.
[...]
Astept sa completati si voi.

Carti multe, daca aveai norocul sa te fi nascut intr-o familie care poseda deja o biblioteca buna, sau daca aveai pile la librarie. Stiu ca mama a cumparat Patul lui Procust pe sub mana.

Edit: deci se pare ca avea pile la librarie...

Acest topic a fost editat de Felina: 14 Jun 2005, 12:21 PM


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 14 Jun 2005, 12:21 PM
Mesaj #128


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



QUOTE
Sincer acuma - pot sa stiu ce te-a iritat totusi ??


Daca pana acum nu ai inteles, presupun ca nu are rost sa iti mai explic, nu? ohyeah.gif



--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 14 Jun 2005, 12:23 PM
Mesaj #129


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.489
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



Hai nu va certati, e un subiect prea bun ca sa-l incarcam cu sicane.


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 14 Jun 2005, 12:29 PM
Mesaj #130


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (nefertiti @ 14 Jun 2005, 01:21 PM)
QUOTE
Sincer acuma - pot sa stiu ce te-a iritat totusi ??


Daca pana acum nu ai inteles, presupun ca nu are rost sa iti mai explic, nu? ohyeah.gif

Nu - nu am inteles. rolleyes.gif

Eu sunt de parere ca nu ai citit cu atentie replica mea anterioara. unsure.gif
Oricum - repet intrebarea : care trebuia sa fie alternativa in locul "cutiilor de chibrite" in conditiile masivului exod de la sate la orase ? smile.gif

QUOTE

Hai nu va certati, e un subiect prea bun ca sa-l incarcam cu sicane.


Eu personal nu ma cert deloc.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 14 Jun 2005, 12:29 PM
Mesaj #131


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Oook innocent.gif .

Revenind la lecturile de pe vremea aceea. E drept ca oferta era infinit mai limitata decat acum, dar, totusi, am avut parte de ceea ce as numi strictul necesar pentru a-mi deschide apetitul pentru citit. Din punct de vedere al belestristicii nu era chiar atat de rau, doar eu eram copil si aveam toti clasicii romani si straini. Oricum, din acest punct de vedere, un lucru mi-e clar: cine a citit atunci, citeste si acum. Cine nu, nu.
Carti de specialitate nu prea gaseai, e drept.


edit: MIA, in primul rand nu as fi fost de acord cu acel exod. De aici deriva celelalte.

Acest topic a fost editat de nefertiti: 14 Jun 2005, 12:31 PM


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 14 Jun 2005, 12:37 PM
Mesaj #132


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (nefertiti @ 14 Jun 2005, 01:29 PM)
edit: MIA, in primul rand nu as fi fost de acord cu acel exod. De aici deriva celelalte.

hmm.gif Astfel de exod a avut loc cam in toate statele "civilizate si dezvoltate"...
Acuma e drept ca nici eu nu as prea fi de acord cu anumite aspecte - dar na ... a adus multe in directia "modernizarii". smile.gif

QUOTE

citeam carti foarte multe (nu prea aveai ce face cu multul timp liber.


Mda - dar mai ales beletristica si in special din aceea "clasica". Si cum mie unul imi plac mai mult lecturile din alte domenii cred ca eram mooooort ... devil.gif
Din fericire Revolutia si valul post-revolutionar de traduceri in diverse domenii a venit exact la fix din acest punct de vedere pt. mine personal. smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 14 Jun 2005, 06:52 PM
Mesaj #133


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (Felina @ 13 Jun 2005, 01:08 PM)
In ziua de azi e un cosmar sa-ti intemeiezi o familie, sarac fiind, pentru ca nu ai unde sa locuiesti. Din generatia mea cunosc multe cupluri care nu fac copii, desi isi doresc, pentru ca nu au o locuinta.

Aham ... cam asa e. rolleyes.gif

Apropo - chestia cu media salariilor 200 de euroi ... unsure.gif - unde dom'le ?
Un debutant/angajat cu 1-2 ani experienta nu prea primesc atit decit in anumite domenii mai favorizate - si in rest, la lejerescu costul unei chirii medii + intretinere pe luna trece cu vreo 20-25% de un salariu mediu. sorry.gif

Dar na ... faza asta generatiile care au peste 35-40 de ani nu o prea pot pricepe ... li se pare eventual asa ... un moft tineresc ce apare la aia <25 ani ... devil.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MonicaV
mesaj 15 Jun 2005, 03:00 AM
Mesaj #134


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 518
Inscris: 13 December 03
Forumist Nr.: 1.472



Pe vremea aceea, daca nu faceai anumite chestii interzise ca de exemplu sa critici regimul, aveai siguranta zilei de miine, inclusiv un loc de munca si o repartitie. La inceput, mie mi-a fost greu sa inteleg somajul din societatea capitalista. Stiam ca insemna sa nu ai servici, dar eram convinsa ca un om care vrea sa munceasca isi gaseste in curind de lucru si numai incapabilii si lenesii nu gasesc. Unde mai gasesti o asemenea siguranta?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 15 Jun 2005, 05:27 AM
Mesaj #135


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



La puscarie....ai haine, ai mincare, zilnic acelasi program.... wink.gif
Si daca esti cuminte, te lasa cu elefantelul.... hh.gif

Acest topic a fost editat de bdl: 15 Jun 2005, 05:28 AM


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 15 Jun 2005, 07:40 AM
Mesaj #136


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



QUOTE

aveai siguranta zilei de miine, inclusiv un loc de munca si o repartitie.

siguranta unui venit ce e compus din bani de monopoly nu e siguranta zilei de maine.
cit despre repartitie... mama a "prins" una, undeva in bihor unde mergeai 7km pe jos prin cimp sa ajungi in satu cu pricina.
sau daca terminai poli la Timisoara, aproape sigur iti faceai stagiul la dorohoi. inapoi veneai cu "pile". altfel...


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 15 Jun 2005, 07:40 AM
Mesaj #137


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



QUOTE
Stiam ca insemna sa nu ai servici, dar eram convinsa ca un om care vrea sa munceasca isi gaseste in curind de lucru si numai incapabilii si lenesii nu gasesc. Unde mai gasesti o asemenea siguranta?


Pai tocmai aceasta siguranta e daunatoare, pentru ca, daca stii ca, orice s-ar intampla, tu vei avea un loc de munca, nu te mai intereseaza sa progresezi. Timpul trece, leafa merge...


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 15 Jun 2005, 07:47 AM
Mesaj #138


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



QUOTE (MonicaV @ 15 Jun 2005, 04:00 AM)
eram convinsa ca un om care vrea sa munceasca isi gaseste in curind de lucru si numai incapabilii si lenesii nu gasesc. Unde mai gasesti o asemenea siguranta?

Asta e inca unul dintre miturile despre epoca de aur. Nu e deloc adevarat. Ai uitat ca erau 'la moda' casnicele? Si nu cum sunt alea de acum, care stau acasa pentru ca barbatul castiga destul, iar lor li se pare mai interesant sa bantuie pe la coafura, manichiura, cosmetica si shopping. Nu. Pentru simplul fapt ca nu aveau unde sa lucreze. Cunosc personal o gramada de cazuri, atat de la orase, cat si de la tara. Dar, ca multe alte chestii, ai tot auzit sintagma asta cu 'oricine avea un loc de munca' si ai luat-o de buna.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 15 Jun 2005, 07:55 AM
Mesaj #139


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE (bdl @ 15 Jun 2005, 07:27 AM)
La puscarie....ai haine, ai mincare, zilnic acelasi program.... wink.gif
Si daca esti cuminte, te lasa cu elefantelul.... hh.gif

Mai e un loc asa frumos: la balamuc. Am vazut prin filme ca acolo au si televizor...


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oiski-Poiski
mesaj 15 Jun 2005, 08:39 AM
Mesaj #140


femeia de pe luna
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.998
Inscris: 22 January 05
Din: LUNA
Forumist Nr.: 5.504



Daca nu mi-ar fi prea lene v-as povesti ca la puscarie nu esti in siguranta.Am vazut eu un singur episod (mi-a ajuns )dintr-un film fooooarte apreciat pe la noi blink.gif unde se omorau si se violau pe rupte la inchisoare 6.gif
Si iara mi-e prea lene da tot va intreb, exista cu adevarat cineva la care ii pare rau dupa vremurile alea ???


--------------------
"Vorbeste doar atunci cand cuvintele tale sunt mai valoroase decat tacerea"
Go to the top of the page
 
+Quote Post

6 Pagini V  « < 2 3 4 5 6 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 08:26 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman