HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Panouri Izolante si Panouri Sandwich

Va recomandam panouri termoizolante Topanel si Panouri Isopan, un sistem modern de termoizolare dezvoltat de compania romaneasca Topanel.

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >  
Reply to this topicStart new topic
> Afaceri Virtuale - Joc Educativ, inscrieri, regulament, idei, comentarii
actionmedia
mesaj 8 Feb 2006, 02:47 PM
Mesaj #71


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



Cum se calculeaza datele din ziarul Cashcaval?

Populatia: Se genereaza pe www.random.org un numar aleator intreg cuprins intre -10 si +15 care se imparte la 1000 si se inmulteste cu populatia din saptamana anterioara. Numarul astfel obtinut se aduna la populatia din saptamana anterioara. Rotunjirea se face doar in plus

Venitul: Se genereaza un numar aleator intreg cuprins intre -30 si +60 care se imparte la 1000 si apoi se inmulteste cu venitul din saptamana anterioara. Numarul astfel obtinut se aduna la venitul din saptamana anterioara. Rotunjirea se face doar in plus.

Coeficientul de cumparaturi: se genereaza un numar aleator intreg cuprins intre 80 si 120. Se adauga la numarul obtinut semnul % si se obtine astfel coeficientul de cumparaturi.

Vremea: deocamdata le bag din burta. Probabil ar trebui sa facem o lista de starea vremii si apoi generam aleator un numar si trecem starea vremii corespunzatoare numarului respectiv.

Evenimente neprevazute: idem ca la vreme.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 8 Feb 2006, 11:19 PM
Mesaj #72


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



O cerere de credit se face aici sau dincolo?


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 9 Feb 2006, 12:11 PM
Mesaj #73


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (bdl @ 8 Feb 2006, 11:19 PM)
O cerere de credit se face aici sau dincolo?

Evident ca dincolo, dar trebuie sa spui pentru ce o faci, ca sa vedem daca poti sa dai banii inapoi.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 9 Feb 2006, 12:11 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
actionmedia
mesaj 9 Feb 2006, 12:58 PM
Mesaj #74


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



Koeficientii ne omoara rolleyes.gif

Cred ca 80% din acest joc este facut de coeficientii de diverse feluri. Trebuie sa invatam sa lucram cu ei si sa avem reguli precise pentru folosire. De aceea voi aloca destul de mult timp explicarii fiecatrui coeficient si va invit sa ma intrebati daca nu intelegeti ceva.

Am spus desa ca efectul modificarii venitului este de scurta durata, pentru ca Vo este intotdeauna cel de saptamana trecuta deci raportarea se face mereu la venitul din saptamana anterioare. Problema este ca mi s-au parut foarte mari variatiile de la -10% la + 15% asa ca am schimbat la -3%; +6% cum se poate vedea la metoda de calcul de mai sus. In acest caz trebuie modificate treptele de venit pentru Kv iata noile trepte:

V0-3%; V0-2,2%; V0-1,5%; V0-1%; V0-0,5%; V0; V0+1%; V0+2%; V0+3%; V0+4,5%; V0+6%

Acum este corect.

Nu stiu daca am precizat ca daca de exemplu venitul este intre V0 - 0,5% si V0 se considera V0-0,5, Daca e intre V0+4,5% si V0+6% se considera V0+6% , Doar daca ramane constant (adica=V0) Kv este 1. In rest se ia intotdeauna prima treapta mai mare/repsectiv mai mica decat venitul de la V0 catre extremitati. Nu ma pricep sa explic prea bine insa sper ca ati prins ideea.

Mai sunt si alti coeficienti dinamici si vom mai vorbi despre ei.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 9 Feb 2006, 01:17 PM
Mesaj #75


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



Sa zicem ca investesc 8000 si imi pregatesc angajatii temeinic (Kwp = 1.355). Acest Kwp se pastreaza indefinit de acum incolo? Si inca ceva. Se considera ca ii pregatesc impreuna sau separat?

Acest topic a fost editat de Catalin: 9 Feb 2006, 01:17 PM


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 9 Feb 2006, 02:47 PM
Mesaj #76


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (Catalin @ 9 Feb 2006, 01:17 PM)
Sa zicem ca investesc 8000 si imi pregatesc angajatii temeinic (Kwp = 1.355). Acest Kwp se pastreaza indefinit de acum incolo? Si inca ceva. Se considera ca ii pregatesc impreuna sau separat?

mad.gif 'gamias picioarele in el de server.
A treia oara cand nu reusesc sa postez, iar am uitat sa ii dau copy textului pentru siguranta

Revenind on topic.

Prima intrebare: Nu ar fi normal ca Kwp sa raman asa la nesfarsit. Ma gandeam sa existe o perioada de acomodare, dupa care sa modificam productivitatea corespunzator pregatirii, iar Kwp sa devina 1. Asta ar fi o varianta, poate aveti si voi alte idei. Perioada nu stiu cat sa fie. Probabil ar trebui sa fie proportionala. De asemena, ma gandeam ca ar trebui sa tinem seama si de uitare, oamenii mai uita. Deci probabil ca productivitatea nu poate fi modificata cu valoarea lui Kwp ci cu una mai mica. Nu stiu care sa fie aia. Le mai gandim.

Intrebarea doi: Banuiesc ca ma intrebi daca trebuie sa inmultesi pretul cu nr de angajati. Raspunsul e nu. Altfel nu are relevanta cum ii pregatesti. Dai banii si obtii un coeficient pe care il aplici unei medii, marind astfel productia. Daca vrei poti sa iti imaginezi ca ii pregatesti pe toti sau doar 1 sau doar o parte, nu are importanta. Important este rezultatul.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 13 Feb 2006, 02:54 PM
Mesaj #77


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



Credeti ca ar fi bine sa facem timpul sa treaca mai repede? mi se pare ca e prea lung intervalul de o saptamana pentru 5 decizii amarite. smile.gif


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Olaf
mesaj 13 Feb 2006, 03:30 PM
Mesaj #78


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.591
Inscris: 22 September 03
Forumist Nr.: 826



Imi cer scuze ca nu am zis nimic pana acum, dar am o perioada mai aglomerata... sad.gif
Am intrat ca sa votez laugh.gif
Deci, votez pentru propunerile lui Catalin, in varianta cu 3%...
Coeficientul Kn mi se pare o idee buna, dar nu este cam putin 0,5?
Oricum, as propune posibilitatea cresterii mai rapide a lui Kn prin investitii in publicitate.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 14 Feb 2006, 10:18 AM
Mesaj #79


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (Catalin @ 13 Feb 2006, 02:54 PM)
Credeti ca ar fi bine sa facem timpul sa treaca mai repede? mi se pare ca e prea lung intervalul de o saptamana pentru 5 decizii amarite. smile.gif

Nu toti au timp sa stea pe han. M-am gandit ca o saptamana ar fi suficient pentru ca fiecare sa isi faca treaba.

QUOTE
Coeficientul Kn mi se pare o idee buna, dar nu este cam putin 0,5?


Este 0,5 doar in prima saptamana.
Da, se poate corecta cu investitiile in publicitate, pentru asta avem Km.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Olaf
mesaj 16 Feb 2006, 04:54 PM
Mesaj #80


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.591
Inscris: 22 September 03
Forumist Nr.: 826



Intrebare: cred ca exista o limita pentru creditul pe care poate sa-l ia un jucator, la un moment dat. Cum se stabileste limita?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 16 Feb 2006, 05:04 PM
Mesaj #81


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (Olaf @ 16 Feb 2006, 04:54 PM)
Intrebare: cred ca exista o limita pentru creditul pe care poate sa-l ia un jucator, la un moment dat. Cum se stabileste limita?

Teoretic, valoarea activelor pe care le are un jucator trebuie sa acopere atat valoarea creditului cat si dobanda aferenta perioadei de creditare. Aceasta ar trebui sa fie limita.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Olaf
mesaj 16 Feb 2006, 05:26 PM
Mesaj #82


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.591
Inscris: 22 September 03
Forumist Nr.: 826



Da, numai ca eu, de exemplu, nu am active in momentul asta. Doar daca dobanda pe care o primesc pe hanii mei poate fi considerata activ... Si chiar daca este, nu are valoare prea mare, nu?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 16 Feb 2006, 05:33 PM
Mesaj #83


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



Banii pe care ii ai sunt sunt tot active.
La acordarea creditului se tine seama si de activele ce urmeaza a fi dobandite cu creditul respectiv.
De exemplu, daca ai 10000 de hani si iei un credit de 50000 hani pentru a cumpara un activ de 55000 hani, valoarea activului + valoarea cashului pe care il mai ai ar trebui sa acopere in totalitate valoarea creditului si a dobanzii aferente pe toata perioada de creditare.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Olaf
mesaj 16 Feb 2006, 05:37 PM
Mesaj #84


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.591
Inscris: 22 September 03
Forumist Nr.: 826



Ahaa, am inteles. Deci, intr-un fel, garantez cu ceea ce urmeaza sa cumpar smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 16 Feb 2006, 05:41 PM
Mesaj #85


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



Da, iar creditul ti se da dupa ce ai semnat contractul de vanzare cumparare.

Ca pasi de urmat. Licitezi, castigi licitatia, ceri creditul, platesti activul.

Acuma vad o problema. Ce facem daca cineva liciteaza si castiga desi nu poate lua credit? Cred ca ar trebui bagata o garantie. Daca castigi si nu platesti, sa pierzi garantia. Ce ziceti?

Acest topic a fost editat de actionmedia: 16 Feb 2006, 05:44 PM


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Olaf
mesaj 16 Feb 2006, 07:34 PM
Mesaj #86


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.591
Inscris: 22 September 03
Forumist Nr.: 826



As dori sa-mi deschid o firma de transport: (aici trebuie depusa cererea, sau dincolo?)

1. Denumire
Inghesuiala SRL

2. Profil (cu ce se ocupa)
Transport persoane

3. Produse sau servicii (lista produselor sau serviciilor oferite)
Linii regulate de transport acoperind interiorul Ancopolisului si regiunile de la marginea acestuia.

4. Nr. salariati
12

5. Capacitatea de productie (maximum de oferta posibil)
92571 persoane transportate pe saptamana

6. Cheltuieli Administrative (fixe – sunt aceleasi indiferent daca firma produce sau nu ceva)
430 hani +881,88 hani costul de operare al autobuzelor

7. Costuri unitare de productie (variabile, in functie de cat produci, nu includ cheltuielile cu salariile si nici cheltuielile administrative, in cazul in care faci comert, sunt egale cu pretul de achizitie a marfii)
0

8. Cheltuieli cu Salariile
4800 hani

9. Formula determinare cerere pentru fiecare produs sau serviciu
10158 (persoane) * 9,27 (coef specific)

10. Preturi unitare pentru fiecare produs
0,2 hani

11. Cost modificare fisa (procent sau suma fixa - optional)
Nu stiu... unsure.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 17 Feb 2006, 10:36 AM
Mesaj #87


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (Olaf @ 16 Feb 2006, 07:34 PM)
As dori sa-mi deschid o firma de transport: (aici trebuie depusa cererea, sau dincolo?)

E bine ca ai depus-o aici, ca sa o putem discuta, sa vada si alti jucatori cam ce trebuie sa aiba in vedere.

QUOTE
5. Capacitatea de productie (maximum de oferta posibil)
92571 persoane transportate pe saptamana


Trebuie sa ne spui si cati bani investesti ca sa obtii aceasta capacitate. Eventual cate autobuze si la ce pret
Am observat ca este o capacitate mai mica decat cererea. Asta nu ar fi nici o problema. Iei cati oameni incap, numai ca nu prea este specific acestui tip de activitate. De obicei la o firma de transport, cererea si oferta inseamna cel mult jumatate din capacitate (autobuzele mai si stau, mai le repari, le mai alimentezi, in plus nu ai acelasi flux pe toata perioada zilei, uneori mai circuli si pe jumatate gol). Daca vrei sa pastrezi aceasta capacitate si aceesi cerere, trebuie sa umbli cumva la oferta, eu recomand ca oferta sa fie undeva la 80% din capacitatea de productie. Apropo de asta, trebuie sa ne spui si productivitatea muncii, in functie de care determinam oferta.
Atentie: O oferta mult mai mica decat cererea lasa loc concurentei.

QUOTE
6. Cheltuieli Administrative (fixe – sunt aceleasi indiferent daca firma produce sau nu ceva)
430 hani +881,88 hani costul de operare al autobuzelor

Cheltuielile administrative mi se par cam foarte mici pentru o firma de transport. Ai reparatii, ai un garaj de intretinut, oameni care nu sunt direct productivi, nu mai vorbesc de cheltuielile de exploatare.

Salariile mi se par mari, dar e alegerea ta cu cat iti platesti angajatii, nu ma bag aici.

Ks cred ca e O.K. dar nu prea mi se pare in concordanta cu pretul, pretul mi se pare relativ mare 0,2 hani pentru un orasel asa mic. 0,2 x 2 calatorii/zi x 60 zile (cat are o saptamana) = 24 adica aproximativ 10% din venitul mediu, cred ca e cam mult pentru transport

Nu cred ca consiliul va aproba o astfel de cerere.

Acest topic a fost editat de actionmedia: 17 Feb 2006, 10:38 AM


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Olaf
mesaj 17 Feb 2006, 11:36 AM
Mesaj #88


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.591
Inscris: 22 September 03
Forumist Nr.: 826



In principiu, m-am gandit ca o sa am cate un autobuz pentru fiecare sofer. Nu sunt sigur, dar am senzatia ca asa se intampla si in viata reala. Pentru a calcula capacitatea, am presupus ca fiecare sofer va lucra 5 zile din 7 (nu prea stiu cum e cu weekendurile in Hancutia) si ca va transporta, in medie, 50% din capacitatea pe care o are. Eu cred ca asta acopera cumva si orele de varf, cand vei avea foarte multi oameni, unii mergand de la un capat la altul, altii numai o statie sau doua...
Deci, pentru productivitatea muncii am considerat ca fiecare autobuz face aproximativ 12 drumuri pe zi, cu o capacitate de 30 de calatori la fiecare drum, (iarasi, asta este redusa...), lucrand 5/7 din timp, pe durata a 60 de zile, cu o eficienta de 50% (deci, practic, va duce in medie 15 calatori la fiecare drum: asta este mult sub capacitate). 12*30*60*5/7*0,5=7714,286
Pentru intretinere/costuri de operare, am considerat motorina la 0,13 hani pe litru (stiu, e relativ ieftina, dar daca iau en-gros poate obtin un pret mai bun decat cel de la pompa tongue.gif ) si am presupus ca un autobuz consuma 30 de litri/km... si aici era greseala, de unde si cheltuieli asa mici... considerasem consumul pe ora hh.gif
Deci, rectific: un autobuz lucreaza 6 ore pe zi (deh, e o meserie stresanta), cu o viteza medie de 20 km/h, de unde ne duce un cost al motorinei, pentru fiecare autobuz de 469,8 hani pe zi. Am presupus ca autobuzele sunt destul de fiabile, asa ca am considerat un cost pentru reparatii de 100 de hani pe saptamana, pentru fiecare autobuz. Soferii vor fi bine platiti: 300 de hani/sapt. Asta duce la un cost total de operare a autobuzelor de 10437 de hani/saptamana.
In plus, mai am un sediu (600 de hani pe sapt. - initial considerasem 400, dar... unsure.gif ), 3 femei (sau barbati tongue.gif ) de serviciu (600 de hani/sapt) care folosesc si produse de curatenie (aprox 100 de hani/sapt). (am trecut persoanele responsabile cu curatenia la cheltuieli salariale)

Deci as avea de facut o rectificare in fisa:

Cheltuieli administrative: 7467,6 (din care 630 vor fi sediul si produsele de curatenie)

Cheltuieli cu salariile: 4200 (am mai taiat din salariul soferilor - initial le dadusem 350 devil.gif )

Ceea ce, la un pret al biletului de 0,2 hani, imi lasa mie un profit de 3246 de hani si ceva maruntis. sad.gif Oricum, nici un hancutian nu o sa calatoreasca 60 de zile pe saptamana... Sau foarte putini, in orice caz...
Ramane sa ma uit de pretul unui autobuz.

Edit: la costurile astea, daca scad biletul sub 0,17, intru pe minus...

Acest topic a fost editat de Olaf: 17 Feb 2006, 11:39 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 17 Feb 2006, 12:22 PM
Mesaj #89


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (Olaf @ 17 Feb 2006, 11:36 AM)
In principiu, m-am gandit ca o sa am cate un autobuz pentru fiecare sofer.

S-ar putea sa iti iasa niste icheltuieli de investitii foarte mari (daca pretul unui autobuz ar fi de 10.000 hani, te-ar costa 120.000 hani doar autobuzele). In plus daca soferul lucreaza doar 6 ore pe zi. Autobuzul sta 18 ore degeaba. Eu zic ca e cam ineficient. Te-ai putea gandi la lucrul in ture, 2 sau 3 soferi pe un autobuz. Si sa ii mai lasi si timp de reparatii 12 sau 6 ore.

Capacitatea ar fi: nr autobuze * nr de ore de lucru pe saptamana * nr de calatori pe ora. Capacitatea autobuzului nu vad cum altfel ar putea fi evidentiata decat in nr total de calatori.

La productivitate cred ca ai fost prea drastic. Cred ca se poate mai mult (in medie).

Cheltuielile administrative mi se par destul de ok acum (poti chiar sa le mai reduci un pic daca reduci nr autobuzelor).

Mai joaca-te cu foaia de calcul vezi ce iese. E cea mai simpla metota de a gasi combinatia optima.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Olaf
mesaj 17 Feb 2006, 12:51 PM
Mesaj #90


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.591
Inscris: 22 September 03
Forumist Nr.: 826



QUOTE (actionmedia @ 17 Feb 2006, 11:22 AM)
S-ar putea sa iti iasa niste icheltuieli de investitii foarte mari (daca pretul unui autobuz ar fi de 10.000 hani, te-ar costa 120.000 hani doar autobuzele).

Daca ma uit la cat costa un bordel ... rolleyes.gif N-ar fi asa mult... tongue.gif
Fata de cafenea si piata, insa, e scump... Ma mai uit in seara asta pe calcule.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 17 Feb 2006, 01:43 PM
Mesaj #91


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



QUOTE (actionmedia @ 16 Feb 2006, 05:41 PM)
Da, iar creditul ti se da dupa ce ai semnat contractul de vanzare cumparare.

Ca pasi de urmat. Licitezi, castigi licitatia, ceri creditul, platesti activul.

Acuma vad o problema. Ce facem daca cineva liciteaza si castiga desi nu poate lua credit? Cred ca ar trebui bagata o garantie. Daca castigi si nu platesti, sa pierzi garantia. Ce ziceti?

Sunt de acord cu politica garantiei.


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Endgegner
mesaj 17 Feb 2006, 01:49 PM
Mesaj #92


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.352
Inscris: 16 January 05
Din: Saint Augustine /FLA
Forumist Nr.: 5.455



Si eu sunt de acord!


--------------------
user posted imageuser posted imageuser posted image

Die for your government
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Olaf
mesaj 17 Feb 2006, 01:53 PM
Mesaj #93


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.591
Inscris: 22 September 03
Forumist Nr.: 826



Si eu sunt de acord...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 17 Feb 2006, 02:00 PM
Mesaj #94


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



Cum se calculeaza dobanda anuala? adica raportata la ce? suma minima pe care ai avut-o la banca in timpul anului?


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 17 Feb 2006, 02:14 PM
Mesaj #95


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE (Catalin @ 17 Feb 2006, 01:43 PM)

Sunt de acord cu politica garantiei.

Si eu sunt pentru.


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Olaf
mesaj 17 Feb 2006, 05:59 PM
Mesaj #96


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.591
Inscris: 22 September 03
Forumist Nr.: 826



Intrebare: oare as putea obtine o subventie de la stat pentru a scadea preturile la transport? laugh.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marcus
mesaj 17 Feb 2006, 06:36 PM
Mesaj #97


forumistul sahist - cel mai pasionat forumist
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.308
Inscris: 26 January 04
Din: Bucuresti / Braila
Forumist Nr.: 1.995



QUOTE
Sunt de acord cu politica garantiei.


Si eu sunt de acord. wink.gif


--------------------
* * * Nu lăsa visele să piară, pentru că dacă visele mor, viața nu este decât o pasăre cu aripi rupte care nu mai poate să zboare! (Langston Hughes) * * *

Turneul de Sah HanuAncutei 2012
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 17 Feb 2006, 11:11 PM
Mesaj #98


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



QUOTE (Olaf @ 17 Feb 2006, 05:59 PM)
Intrebare: oare as putea obtine o subventie de la stat pentru a scadea preturile la transport? laugh.gif

Abonamente pentru pensionari si elevi/studenti... sunt suportate pe jumatate de stat.


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Endgegner
mesaj 17 Feb 2006, 11:33 PM
Mesaj #99


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.352
Inscris: 16 January 05
Din: Saint Augustine /FLA
Forumist Nr.: 5.455



QUOTE (Catalin @ 17 Feb 2006, 10:11 PM)

Abonamente pentru pensionari si elevi/studenti... sunt suportate pe jumatate de stat.

says who? sa vedem ce zice shefu' rolleyes.gif


--------------------
user posted imageuser posted imageuser posted image

Die for your government
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 20 Feb 2006, 06:02 PM
Mesaj #100


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



Catalin a depus o declaratie de avere. Vin aici cu cateva comentarii pentru a invata toata lumea sa o faca corect.

1. Declaratia de avere se depune intotdeauna in saptamana n+1 pentru saptamana n, deci catalin trebuia sa depuna declaratia abia saptamana viitoare
2. Datele folosite pentru calcularea valorii activului vor fi intotdeauna cele publicate in ziar in saptamana n+1, ele se refera intotdeauna la saptamana n.
3. Referitor la eventuale modificari (angajari, cresteri de salarii, cresteri de capacitati, etc) trebuie respectat ceea ce scrie in fisa. Orice altceva presupune modificari ale fisei si asta inseamna supunere la vot. Deci cresterea capacitatii de productie la brutarie se face din 10 in 10 (e ceva specific domeniului respectiv - sa zicem ca pentru fiecare 10 iti trebuie un cuptor in plus, nu poti lua doar 60% din cuptor).


Acum am mai vazut o problema. Nu stiu daca am abordat-o in regulament, dar daca dobandesti o proprietate in ziua 3 sau 4 a unei saptamani, nu cred ca e corect ca modificarile operate in aceeasi zi sa se reflecte asupra intregii saptamani. Pentru a nu ne complica inutil, m-am gandit ca orice modificari operezi in saptamana n sa intre in vigoare in saptamana n+1, este un delay intalnit si in realitate, nu se modifica paramentrii imediat ce ai facut investitia.

Acelasi lucru cred ca e valabil si pentru achizitii. Chiar daca nu faci nici o modificare. Cred ca e rezonabil ca orice achizitie noua, sa inceapa sa produca efecte abia din saptamana urmatoare achizitiei. Astfel in declaratia referitoare la saptamana achizitiei se va inscrie valoarea de achizitie a activului. In cazul particular al lui catalin, 20.700 + cash - cheltuieli.

M-am uitat fugitiv pe regulament si nu am gasit vreo precizare referitoare la dobanda pentru cash, desi eram convins ca am bagat si asta. Poate am vrut sa o fac dar am uitat. Pastrarea banilor cash ar trebui sa produca o dobanda. Eu m-am gandit sa fie 0,5% pe saptamana. Aceasta dobanda se capitalizeaza. Adica se socoteste si se adauga cashului in fiecare saptamana, urmand ca urmatoarea dobanda sa fie calculata raportat la cash+dobanda

Pentru credite am precizat aici dobanda de referinta, este de 1,99% pe saptamana. Creditul se acorda pe un numar de X saptamani. In Ancopolis este altfel. Dobanda se calculeaza pe saptamana si nu pe an. Trebuie facut un calculator de credit pe care il va putea folosi toata lumea ca sa vada daca isi permite sau nu creditul. Problema e ca eu nu prea am timp acum. Erau niste formule gata facute prin cartile de economie politica, poate isi face cineva timp sa le caute si sa folosim una din ele. Un sistem simplu ar fi plata dobanzii la suma ramasa de plata, asta face ca dobanda sa fie descrescatorare. In prima saptamana ai de plata mai mult, iar in ultima foarte putin. De exemplu daca iei un credit de 100.000 pe 50 saptamani, vei avea o rata de 2000 pe saptamana + o dobanda de 1990 in prima saptamana, 1950,2 in a doua, 1910,4 in a treia .... 79,6 in a 49-a saptamana si 39,8 in ultima saptamana. Aste e foarte simplu de simulat in excel.
Mai trebuie retinut ca dobanda se negociaza. Iar banca poate pretinde dobanda mai mare in cazul unui risc mai mare sau poate sa accepte o dobanda mai mica daca creditul e mare, iar clientul are bonitate mare. Decizia este si un pic subiectiva.

Vad ca s-a aprobat si garantia (cu votul meu desigur). Acum cat sa fie?
1%, 2%, 3%, 5% din pretul de pornire? Sau poate o suma fixa rolleyes.gif 300, 500, 1000 hani?

Cat despre sefi, nu exista asa ceva aici. Totul e supus dezbaterii si se voteaza in mod democratic.
Vis-a-vis de subventie nu stiu, la ce te-ai gandit? Poate faci un joint-venture cu comunitatea... rolleyes.gif


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Olaf
mesaj 20 Feb 2006, 07:07 PM
Mesaj #101


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.591
Inscris: 22 September 03
Forumist Nr.: 826



Hmm... nu stiu, am auzit ca astea, in parteneriat cu comunitatea, tind sa se prabuseasca destul de repede... unsure.gif
Ma gandeam la... nu stiu, o reducere a pretului motorinei? De exemplu. Daca ne gandim ca cea mai mare parte din pret e formata din taxe/accize rolleyes.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 20 Feb 2006, 10:02 PM
Mesaj #102


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Am nevoie de un contabil.... blink.gif


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 20 Feb 2006, 10:48 PM
Mesaj #103


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



Eu propun 5% din pretul de pornire. Ca sa nu incurajam pierderea de vreme.


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Endgegner
mesaj 20 Feb 2006, 11:22 PM
Mesaj #104


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.352
Inscris: 16 January 05
Din: Saint Augustine /FLA
Forumist Nr.: 5.455



de acord cu Catalin, 5%


--------------------
user posted imageuser posted imageuser posted image

Die for your government
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Olaf
mesaj 20 Feb 2006, 11:55 PM
Mesaj #105


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.591
Inscris: 22 September 03
Forumist Nr.: 826



QUOTE (actionmedia @ 17 Feb 2006, 11:22 AM)
(daca pretul unui autobuz ar fi de 10.000 hani, te-ar costa 120.000 hani doar autobuzele)

Pretul de 8000 de hani pentru un autobuz pare ok? Cred ca pot gasi si mai ieftin, dar n-as vrea sa cumpar la mana a doua tongue.gif

Altfel, si eu sunt de acord cu 5%

Acest topic a fost editat de Olaf: 20 Feb 2006, 11:56 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 24 April 2024 - 07:06 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman