HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii Subforum

Acest Subforum este dedicat discutiilor avānd ca temă principală Integrarea Romaniei in Uniunea Europeana. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

5 Pagini V  « < 2 3 4 5 >  
Reply to this topicStart new topic
> Ce Nu-mi Place Acum In Romania, Lucruri , atitudini, stari de fapt
Marduk
mesaj 8 Sep 2009, 10:39 AM
Mesaj #106


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(March @ 8 Sep 2009, 11:01 AM) *
Ai auzit ce TVA se plateste pentru alimente pe acolo ?

ai dreptate in privinta TVA-ului la alimente, dar nu cred ca asta este problema, este vorba de pretul de la raft pe care il plateste consumatorul care nu-si recupereaza nici un TVA. de ce de craciun si de pasti in Romania preturile urca, in loc sa scada ca in alte tari din UE? este sau nu orientat vanzatorul pe castig mare?

QUOTE(turbo trabant @ 8 Sep 2009, 11:07 AM) *
vorbesc de zona euro , preturile in uk mi s-au parut de toata jena ( mari).

mie nu mi s-au parut, vorbesc de supermarket-uri si de magazine fara fite, restaurante sau baruri.





--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 8 Sep 2009, 12:16 PM
Mesaj #107





Guests






Preturi la carne in UK in unul din cele mai ieftine supermarketuri de unde imi fac cumparaturile saptamanal:

1kg carne de pui - £ 2.89

1 kg de sunca de porc (bacon) - £ 5.80

1kg de carne de vita de pe coaste (rib joint) - £ 9.98 (muschiul e cel mai scump £ 15.47/kg si cel mai ieftin e carnea tocata de vita marca supermarketului care e £ 3.60/kg)

Mda, dupa ce m-am gandit mai bine am decis sa va pun link-ul, ca mi-e lene sa caut in atata detaliu rofl.gif

Preturi la carne, oua, lapte, etc in UK

Si da, preturile au crescut si aici destul de mult de cand cu nenorocita de criza, asa ca e de ales: mancare super ieftina da' de calitate indoielnica sau mai scumpa dar mai buna si mai sanatoasa?

Edit, ca sa fiu si on topic: Ce nu-mi place la Ro acum? S-a tiganit rau de tot fata de cum era acum 3 ani sad.gif

Acest topic a fost editat de Afrodita: 8 Sep 2009, 12:17 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 8 Sep 2009, 12:21 PM
Mesaj #108


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(marduk @ 8 Sep 2009, 10:39 AM) *
mie nu mi s-au parut, vorbesc de supermarket-uri si de magazine fara fite, restaurante sau baruri.

vezi scorurile puse de afrodita mai jos la uk. la banane erau 2 lire kilu non -bio rofl.gif

cand era leu 3.1 erau scumpe in ro. acu in criza la 4.2 leul sunt mai ieftine in ro dar nu cu mult. dar in romanica mai iei un porc de la tara niste legume si fructe te mai scoti cu ceva. in vest ioc.

@afro: sa nu imi spui ca tu cumperi mancare bio smile.gif . asta e cea mai mare teapa ever....

Acest topic a fost editat de turbo trabant: 8 Sep 2009, 12:28 PM


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 8 Sep 2009, 12:21 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
(Afrodita)
mesaj 8 Sep 2009, 01:01 PM
Mesaj #109





Guests






Nope, nu cumpar "bio" - am incercat-o, sa vad care-i treaba si cand ceapa si cartofii mi-au lasat balta pe fundul de bucatarie, cand ardeiul avea numai gust de apa - da' era mare si frumos colorat biggrin.gif - cand carnea nu dadea nici un gust la mancare, am decis ca fac ceva pe ea de mancare bio super scumpa, mai bine iau din cealalta "mai putin sanatoasa" cu grasimi naturale si alte cele, ca pana la urma atata timp cat cumperi din supermarketuri tot chimicale bagi in tine, doar cantitatea difera.

Avem si noi piete aici in fiecare saptamana. Din pacate preturile ce le au la tarabe pe legume si fructe sunt prea piparate sa ma pot apropia de ele si cand vad carnea si oule cum stau toata ziua in soare, parca nu-mi mai vine sa le cumpar - mai ales ca-s mai scumpe decat cele de la supermau.

Aia e, asta inseamna industrializarea agriculturii si vestul... Pana si rosiile de le cresti in gradina au alt gust decat cele din Ro, din cauza ca au trebuit sa fie modificate sa se adapteze climei de aici (adica 98% ploaie, restul nori biggrin.gif ).

Mi-e dor de gustul oului luat din cuibar, de laptele proaspat muls de la vaca, de gustul puiului crescut in curte, de rosiile, ardeii, castravetii, strugurii din curte, de branzeturile de la noi - mai ales de telemea mi-e dooooooooooor, offf sad.gif Sper ca taranii romani vor face tot posibilul sa pastreze traditia cultivatului in gradina si vandului la piata.

Acest topic a fost editat de Afrodita: 8 Sep 2009, 01:03 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 8 Sep 2009, 02:03 PM
Mesaj #110


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



@Turbo
vezi scorurile puse de afrodita mai jos la uk.

este posibil ca situatia sa se fi schimbat, totusi sunca, ouale nu mi se par diferite ca pret, avand in vedere salariul mediu consider ca in Romania preturile sunt foarte mari, as mai adauga ca nu prea am vazut la noi in supermarket preturi mai mici pentru 2 sau 3 produse. ceea ce pentru mine denota faptul ca vanzatorii mizeaza pe castiguri ce au ca baza pretul mare si nu cantitatea vanduta.



--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 8 Sep 2009, 02:27 PM
Mesaj #111


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Afrodita @ 8 Sep 2009, 01:16 PM) *


Multumesc pentru lista, extrem de interesanta, ma uit si nu-mi vine sa cred ce nemernici au pus stapanire pe comertul din Romania, avand in vedere salariul minim si TVA-ul.

Acest topic a fost editat de marduk: 8 Sep 2009, 02:29 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 8 Sep 2009, 02:28 PM
Mesaj #112


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(marduk @ 8 Sep 2009, 02:03 PM) *
avand in vedere salariul mediu consider ca in Romania preturile sunt foarte mari, as mai adauga ca nu prea am vazut la noi in supermarket preturi mai mici pentru 2 sau 3 produse. ceea ce pentru mine denota faptul ca vanzatorii mizeaza pe castiguri ce au ca baza pretul mare si nu cantitatea vanduta.

crede ma ca nu te mint ca nu am de ce , dar marjele producatorilor au scazut mult , strivite de pretul crescut al ingredientelor venite din import cu euro mare ( ca in romanica oha productie) si pe de alta parte de scaderea cererii ( consumatorul roman a mancat si baut mai putin!).

nu prea conteaza cat e salariul in ro cat timp puiul ala se poate vinde si la paris, asta e intr-o piata unica, cel mai slab sufera.


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 8 Sep 2009, 02:36 PM
Mesaj #113


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Am scos din frigider un pui pentru rotisor 9,90 lei/kg=2.35 euro/kg; piept de porc feliat 15.29 lei/kg=3.64 euro/kg, la un salariu mediu de 357 euro/luna. Chestia asta cu "cel mai slab sufera" nu mi se pare corecta.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 8 Sep 2009, 02:39 PM
Mesaj #114


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(marduk @ 8 Sep 2009, 02:36 PM) *
Chestia asta cu "cel mai slab sufera" nu mi se pare corecta.

nu e corect dar nu ai ce sa faci . daca saracu nu poate sa cumpere, puiul ia directia paris ca nu sta sa se strice in ro.

asta e , piata unica, neprotejata pe alimente. sad.gif


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Elena Z
mesaj 8 Sep 2009, 04:20 PM
Mesaj #115


[Ileana]
*****

Grup: Membri
Mesaje: 963
Inscris: 19 November 03
Din: Cuba
Forumist Nr.: 1.242



Acum in Romania, Oradea, mai bine zis, nu imi plac baietii de bani gata, nu imi plac fetele care isi vand trupul si sufletul baietilor de bani gata. Nu imi place ca inca exista gandirea ca "afara" sunt caini cu colaci in coada si ca oriunde e mai bine decat in Romania! Nu imi place ca oameni au uitat sa mai zambeasca, nu imi place ca parinti incaruntesc prea devreme si batrani mor prea repede, prea saraci si prea singuri.


--------------------
Power is the ultimate aphrodisiac ! - Henry Kissinger
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 8 Sep 2009, 05:05 PM
Mesaj #116


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Ileana @ 8 Sep 2009, 05:20 PM) *
Nu-mi place ca inca exista gandirea ca "afara" sunt caini cu colaci in coada si ca oriunde e mai bine decat in Romania! Nu imi place ca oameni au uitat sa mai zambeasca, nu imi place ca parinti incaruntesc prea devreme si batrani mor prea repede, prea saraci si prea singuri.

Aici in aceasta tara, putem sa traim mai bine decat multi altii, totul este sa ne organizam, sa nu mai visam la averi adunate peste noapte, sa muncim mai mult si mai bine. Cea mai buna dovada ca am reusit va fi atunci cand in Romania, copii, batranii si animalele nu vor mai avea probleme si toti vom intelege ca respectul fata de cei neajutorati este respectul fata de sine.



--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 8 Sep 2009, 05:07 PM
Mesaj #117


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(marduk @ 8 Sep 2009, 06:05 PM) *
Aici in aceasta tara, putem sa traim mai bine decat multi altii, totul este sa ne organizam, ... sa muncim mai mult si mai bine.

Cand ? In urmatorii 20 de ani ? Dupa care sa traim mai bine ? unsure.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 8 Sep 2009, 05:19 PM
Mesaj #118


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(March @ 8 Sep 2009, 06:07 PM) *
Cand ? In urmatorii 20 de ani ? Dupa care sa traim mai bine ? unsure.gif

Nu, saltul spiritual, economic, poate fi mult mai scurt daca cei care ne conduc vor da dovada de intelepciune. Pentru romani semnele trebuie sa fie simple, la obiect, fara gargara politica. Cine este vinovat sa plateasca. Tiganul care a furat cupru din calea ferata, romanul care a furat o fabrica si-a vandut-o la tigani ca fier vechi, grecul, francezul, rusul, austriacul, italianul, turcul, etc. care au venit in aceasta tara su 10 $ dolari in buzunar si au facut averi imense, sa plateasca. Putem sa traim bine incepand de anul viitor daca vom miza pe agricultura moderna, potentialul Romaniei in acest domeniu nu poate fi egalat decat de stepele ucraineene si rusesti, eu mizez pe acest domeniu, agricultura si nu zic bio ca daca ne uitam prin satele romanesti cam asta se face.



--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 8 Sep 2009, 05:24 PM
Mesaj #119


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(marduk @ 8 Sep 2009, 05:19 PM) *
eu mizez pe acest domeniu, agricultura

iar eu mizez ca dupa ce tu ai dreptate si se face recolta babana in noaptea urmatoare dispare recolta din hambar smile.gif.

daca te uiti pe A2 , patruleaza niste masini pe banda de avarie cu reflectoare noaptea. cineva ( mosierii ) i-a tocmit sa le pazeasca culturile.



--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 8 Sep 2009, 05:27 PM
Mesaj #120


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(turbo trabant @ 8 Sep 2009, 06:24 PM) *
daca te uiti pe A2 , patruleaza niste masini pe banda de avarie cu reflectoare noaptea. cineva ( mosierii ) i-a tocmit sa le pazeasca culturile.

cu pusca frate, pusca cu glont cu sare sa stea hotul 2 saptamani cu c..u in ligheanul cu apa.



--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 8 Sep 2009, 05:29 PM
Mesaj #121


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



probabil au si pusti, nu am de unde sa spun. in ungaria insa nu vezi asa ceva si tot putori de politicieni au.


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 8 Sep 2009, 05:32 PM
Mesaj #122


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(turbo trabant @ 8 Sep 2009, 06:29 PM) *
in ungaria insa nu vezi asa ceva si tot putori de politicieni au.

e acolo e alta poveste, populatia majoritara este formata din unguri care nu are probleme cu discriminatii.



--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 8 Sep 2009, 05:35 PM
Mesaj #123


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(marduk @ 8 Sep 2009, 06:19 PM) *
Putem sa traim bine incepand de anul viitor daca vom miza pe agricultura moderna, potentialul Romaniei in acest domeniu nu poate fi egalat decat de stepele ucraineene si rusesti, eu mizez pe acest domeniu, agricultura si nu zic bio ca daca ne uitam prin satele romanesti cam asta se face.

Astea sunt vise frumoase si atat ! Ia spune matale ce facilitati / ajutoare a primit taranul roman de cand este " Sa traiti bine " la putere ? Dar mai ales in ultimile 8 luni de guvernare sub "Breloc" ? Isi pot cumpara taranii utilaje agricole cu imprumut de la stat rambursabil pe termen lung si cu dobanda mica ? Cum ajuta statul taranul roman astfel ca acesta sa nu mai dea laptele la porci din cauza pretului de batjocora platit de cei ce-l colecteaza ? Ce ajutoare ofera statul atunci cand taranul isi pierde recolta din cauza unor calamitati ? Etc, etc.


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 8 Sep 2009, 05:52 PM
Mesaj #124


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(March @ 8 Sep 2009, 06:35 PM) *
QUOTE
Ia spune matale ce facilitati / ajutoare a primit taranul roman de cand este " Sa traiti bine " la putere ?

Nu este vorba de "taranul roman" ala de ara pamantul cu calul, magarul sau cu boul, ori mai rau cu vaca, este vorba de FERMIERI care au luat in arenda terenuri pe care "taranul roman" batran si fara chef de munca nu poate sa le lucreze, din cauza varstei (vezi legea prin care guvernul dadea 100 de euro pentru cei care nu mai pot lucra pamantul.
QUOTE
Isi pot cumpara taranii utilaje agricole cu imprumut de la stat rambursabil pe termen lung si cu dobanda mica ?

Cred ca a venit timpul sa recunoastem ca "taranul roman" cel care isi asigura necesarul din propria productie, iar excedentul il trimtea la copiii de la oras ori il vindea, este perimat, terminat, e timpul sa vorbim deschis de zeci de mii de hectare necultivate doar ca "taranul roman" nu poate sau nu vrea sa cultive nimic pe acel teren.
QUOTE
Cum ajuta statul taranul roman astfel ca acesta sa nu mai dea laptele la porci din cauza pretului de batjocora platit de cei ce-l colecteaza

Simplu, porcii respectivi sa respecte standardul de grasime cu cei din UE, in acest mod cei care achizitioneaza porcii respectivi nu vor mai putea sa invoce stratul de grasime.
QUOTE
Ce ajutoare ofera statul atunci cand taranul isi pierde recolta din cauza unor calamitati ? Etc, etc.

Nu statul trebuie sa ofere aceste ajutoare ci firmele de asigurari.





--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 8 Sep 2009, 06:01 PM
Mesaj #125


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



@ marduck
Dupa comentariul/raspunsul tau de mai sus , la pastele cailor o sa vezi tu agricultura moderna in Romanica. Doar daca nu te gandeste la vreo nou forma de colectivizare ! tongue.gif
Altfel, de teorii sunt satui taranii nostri ( sau ma rog, fermierii, cum iti place sa zici )

In America " taranul" impreuna cu familia lucreaza sute de hectare de teren. Iar guvernele locale ( din Statele respective) le acorda o serie de ajutoare, facilitati si garantii. De asta sunt acum unde sunt.



--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 8 Sep 2009, 06:06 PM
Mesaj #126


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(March @ 8 Sep 2009, 05:35 PM) *
Astea sunt vise frumoase si atat ! Ia spune matale ce facilitati / ajutoare a primit taranul roman de cand este " Sa traiti bine " la putere ? Dar mai ales in ultimile 8 luni de guvernare sub "Breloc" ? Isi pot cumpara taranii utilaje agricole cu imprumut de la stat rambursabil pe termen lung si cu dobanda mica ? Cum ajuta statul taranul roman astfel ca acesta sa nu mai dea laptele la porci din cauza pretului de batjocora platit de cei ce-l colecteaza ? Ce ajutoare ofera statul atunci cand taranul isi pierde recolta din cauza unor calamitati ? Etc, etc.

Taranu roman acum ar putea trai perioada lui de glorie. De la mama ue sunt subventii cacalau si care tot cresc in primii 5 ani de ue.

Tot ce trebuie sa faca este sa se asocieze dar asta e ceva de sf.

Acest topic a fost editat de turbo trabant: 8 Sep 2009, 06:06 PM


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 8 Sep 2009, 06:12 PM
Mesaj #127


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(March @ 8 Sep 2009, 07:01 PM) *
marduk
QUOTE
Doar daca nu te gandeste la vreo nou forma de colectivizare !

Nu, comasarea terenurilor preluate de "fermieri" iar pentru cei care au luat in arenda un control mai strict din partea celor care le-au cedat pamantul.
QUOTE
Altfel, de teorii sunt satui taranii nostri ( sau ma rog, fermierii, cum iti place sa zici )

Cred si eu ca sunt satui, au si de ce, partidul care aduce in discutie aceasta situatie va avea de castigat.
QUOTE
In America " taranul" impreuna cu familia lucreaza sute de hectare de teren.

USA, este departe de Romania, ne despart 100 de ani doar in domeniul agriculturii, ca sa-i ajungem pe americani din urma va trebui sa facem un efort imens, mai ales in ceea ce priveste tehnologia. Dar eu nu ma gandesc la americani cand discut despre asta, mai degraba as vrea sa compar Romania cu Olanda, Danemarca, Belgia.





--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 9 Sep 2009, 12:14 PM
Mesaj #128


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



QUOTE(marduk @ 8 Sep 2009, 06:19 PM) *
Cine este vinovat sa plateasca. Tiganul care a furat cupru din calea ferata, romanul care a furat o fabrica si-a vandut-o la tigani ca fier vechi, grecul, francezul, rusul, austriacul, italianul, turcul, etc. care au venit in aceasta tara su 10 $ dolari in buzunar si au facut averi imense, sa plateasca. Putem sa traim bine incepand de anul viitor daca vom miza pe agricultura moderna, potentialul Romaniei in acest domeniu nu poate fi egalat decat de stepele ucraineene si rusesti, eu mizez pe acest domeniu, agricultura si nu zic bio ca daca ne uitam prin satele romanesti cam asta se face.


ma iarta ca ma bag in seama, dar esti etalon pentru starea de fapt... si ma refer la faptul ca nu vrei sa vezi ce e in jur
spuneam pe undeva pe han, ca in romania totul se invarte in jur la mica ciupeala... furturile nu sunt mari, dar sunt multe, fiecare baga ceva in buzunar si duce acasa... si cel mai nasol, suntem tara in care cel mai mult fura paznicii

in plus, este o discordanta majora intre valoarea lucrului furat si pretul obtinut - din exemplul tau cuprul de cale ferata vandut pe 3 lei kilu, dar care a costat milioane sa fie adus si instalat, si care genereaza pierderi de miliarde prin sabotarea echipamentului...
in tara asta nu este respect pt cel de linga tine... noi ne plangem de gunoi, si apoi aruncam gunoiul in acelasi loc...

totul pleaca de la educatie si etica... exact ceea ce ne lipseste cu desavarsire


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 9 Sep 2009, 02:36 PM
Mesaj #129


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(mutulica @ 9 Sep 2009, 01:14 PM) *
QUOTE
ma iarta ca ma bag in seama, dar esti etalon pentru starea de fapt... si ma refer la faptul ca nu vrei sa vezi ce e in jur

n-am de ce sa te iert, aici este un forum unde se poate discuta despre orice fara patima. te rog vrei sa-mi explici cum ai reusit sa-ti dai seama ca sunt un etalon pentru starea de fapt si ce ar trebui sa vad in jurul meu, asta deoarece cam totul imi miroase si-mi pute, desi poate e vorba de altceva. wacko.gif
QUOTE
furturile nu sunt mari, dar sunt multe, fiecare baga ceva in buzunar si duce acasa...

asta se intampla pe vremea comunistilor, dupa "revolutie" s-a furat in stil mare si cu acte in regula, exemple sunt destule dar de ce sa ma chinuiesc sa le prezint daca tu crezi ca nu vreau sa vad ceea ce vad, adica ce este in jur.

QUOTE
din exemplul tau cuprul de cale ferata vandut pe 3 lei kilu, dar care a costat milioane sa fie adus si instalat, si care genereaza pierderi de miliarde prin sabotarea echipamentului...

asa si? adica furtul asta se incadreaza la "fiecare baga ceva in buzunar si duce acasa" sau la sabotaj? cum o fi mai bine d.p.d.v. pentru nemernicii care fura astfel de echipamente?
QUOTE
noi ne plangem de gunoi, si apoi aruncam gunoiul in acelasi loc...

io nu stiu unde arunci tu gunoiul, eu stiu sigur ca acasa la mine il sortez, plastic la plastic, hartie la hartie, etc. si cand ajung cu el la ghena il pun la comun pentru ca administratorul, primaria, guvernul sau CE nu mi-au pus la dispozitie tomberoane diferite.
QUOTE
totul pleaca de la educatie si etica... exact ceea ce ne lipseste cu desavarsire

cred ca asta nu are legatura cu faptul ca eu nu sunt de acord cu faptul ca tiganii fura, romanii fura, grecii fura, austriecii fura, etc. pana la urma vorba ta, totul tine de educatie m...a iei de educatie. dar nu am inteles ce vrei sa-mi explici de fapt unsure.gif





--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 9 Sep 2009, 02:42 PM
Mesaj #130


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



De pilda mie nu-mi place acum in Romania ca Lidia Barbulescu va fi numita presedintele ICCJ. Daca un astfel de personaj a ajuns in aceasta tara presedintele ICCJ, atunci ai dreptate am ceva la cap si nu vad ceea ce este in jurul meu, sau poate la ochi, desi m-am spalat de dimineata si mi-am pus si colir.

Acest topic a fost editat de marduk: 10 Sep 2009, 01:48 AM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 9 Sep 2009, 09:19 PM
Mesaj #131


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Nu-mi plac multe da eu tot ma intorc...


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 9 Sep 2009, 11:53 PM
Mesaj #132





Guests






Cand te intorci bdl? smile.gif Si unde? In ce oras?

Mah, eu tot traiesc cu ideea ca daca doar fiecare roman s-ar schimba pe sine insusi doar putin si tot ar fi mai bine. Fiecare roman sa recicleze cum zzice marduk, sa respecte pe ceilalti de langa el, sa decida sa nu mai fure, sa nu mai dea spaga si sa fie corect. Daca doar romanii din tara noastra draga Romania s-ar schimba putin - nu zic de alte natii de pe la noi - atunci am trai intr-o tara mai buna si mai civilizata.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 10 Sep 2009, 12:08 AM
Mesaj #133


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Afrodita, mare dreptate ai: nu poti spera la schimbare daca nu incepi cu tine insuti. Stiu ca suna tampit, ca o lozinca mobilizatoare, dar te costa mai mult sa dai spaga decat sa fii corect. Da, stiu, tentatia e al naibii de mare - daca te-a prins radarul sa zicem, preferi sa dai o spaga decat sa platesti amenda; si dupa aia ii injuri pe politistii spagari. De fapt vina apartine in egala masura atat celui corupt, cat si celui care corupe; pentru ca spaga sa existe trebuie sa ai pe cineva care sa primeasca, dar si pe cineva care este dispus sa dea. Hai sa nu cerem imposibilul, adica de maine sa nu mai dea nimeni spaga; eu as fi multumit daca, din toate ocaziile in care li se cere asa ceva, romanii ar incepe macar din cand in cand sa spuna "NU".

Da, am gresit, am trecut pe rosu/am depasit viteza, recunosc, platesc amenda si data viitoare o sa am grija sa nu se mai intample. Dar nu dau spaga politistului. Da, m-am urcat in tramvai si am uitat sa compostez biletul, sunt vinovat, recunosc si platesc amenda, si data viitoare o sa am grija sa nu se mai intample. Dar nu dau spaga controlorului. Macar un gest zilnic de genul asta si cine stie, poate ca incetul cu incetul devine o obisnuinta.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 10 Sep 2009, 12:38 AM
Mesaj #134





Guests






smile.gif Ai spus de spaga - care e o chestie imensa in Ro si fara de care de multe ori ai de suferit (vezi cazurile din spitale, la operatii, cand pe unii doctori ii doare in dos de pacient si pana nu-si primesc spaga nu au grija de el cum trebuie).

Din punctul meu de vedere a da/ a primi spaga e o chestiune destul de majora de schimbat si va fi greu de schimbat. E drept ca se poate incepe cu cele de la circulatie sau transportul in comun - si tot va fi mai bine. Uite, aici ne luam amenzi de parcare cam o data la 2-3 saptamani (poveste lunga si ce nu poate fi rezolvata usor, poate-oi explica prin jurnal cand imi trece lehamitea) - si le platim. Am mers pe tren fara bilet o data - s-a-ntamplat, mi-a dat amenda si-am platit-o pe loc - ca nu merge cu spaga. La chestiile astea eu cred ca romanii se vor schimba dupa ce traiesc ceva timp prin tarile unde majoritatea legilor sunt impuse si se respecta - desi unii nici atunci.

Dar eu ma refeream la ceva foarte simplu de schimbat, ce tine numai de vointa fiecaruia: respectul pentru cei din jur. Putin mai mult respect si putin mai multa indulgenta si mai putini nervi si lehamite si "vai ce victima a sistemului sunt". Si stiu ca asta e usor de schimbat in fiecare din noi - trebuie doar s-o vrem.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 10 Sep 2009, 12:48 AM
Mesaj #135


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Afrodita @ 10 Sep 2009, 01:38 AM) *
Nu ma refeream la ceva foarte simplu de schimbat, ce tine numai de vointa fiecaruia: respectul pentru cei din jur. Putin mai mult respect si putin mai multa indulgenta si mai putini nervi si lehamite

Ce bine-ar fi sa fie simplu de schimbat!

Din pacate schimbarea modului de comportament (care este de fapt urmare a schimbarii modului in care ne raportam la semenii nostri) mi se pare teribil de grea. Obisnuintele formate in zeci de ani nu se pot schimba peste noapte. Paradoxal, ne-a salbaticit, ne-a indobitocit, ne-a instrainat comunismul. Totul al tuturor insemna totul al nimanui; oamenii stramutati din casele lor, din satele lor, fortati sa-si schimbe radical modul de viata cu unul neprietenos, pe care nu-l intelegeau si pentru care nu erau pregatiti, au dezvoltat o agresivitate tepoasa ca un scut de aparare. Habar nu am care este solutia pentru a schimba ceva in jurul nostru. Cred ca cel mai bine este sa renunti la ideea de a schimba ceva in jur, si sa te comporti tu asa cum ai vrea sa se poarte toata lumea. Si chiar daca ti-o vei lua din cand in cand din cauza asta, poate ca, cine stie, se va gasi cineva intr-un final care sa-ti urmeze exemplul. Si altul, si altul, si tot asa... Nu poti schimba nimic si pe nimeni daca nu incepi intai cu tine.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 10 Sep 2009, 11:55 AM
Mesaj #136


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



spaga generalizata arata doar ca unele servicii nu sunt remunerate sau masurate corect...
adica, daca medicii ar fi platiti corect, functie de valoarea adaugata pe care o are munca lor, nu s-ar mai pune problema spagii... cel putin eu nu mi-am pus problema spagii la particular...
la fel si in invatamant, daca ar exista institutii unde sa platesti serviciul de invatamant aliniat cu valoarea efectiva adaugata... adica scoala cu rata mare de admitere sau reusita in viata sa coste mai mult decat aia de baza... evident ca si mica spaga si aiureala de atentii si cadouri ca sa fii bagat in seama ar fi altfel considerate

exemplele pot fi continuate in administratie, unde nici un primar, sau director administrativ nu este evaluat dupa performantele imediate. practic, acolo asteptam 4 ani ca sa validam alegerea facuta anterior, sau sa schimbam... si de multe ori facem alegeri gresite... pt ca oricum nu aveam alte optiuni
sa nu vorbim de politie, unde deja e haos... de ce dracu sa se mai agite sa prinda hotii, ca oricum aia au relatii mai tari in judiciar, si apoi amarasteanul de politai se mai trezeste si dat in judecata

noi tre sa gasim pe cineva curios sa schimbe sistemul... dar asta tre sa tina de fiecare din noi...
am multi prieteni, care se vaita de coruptie si toate cele, dar care scot din scurt spaga ca sa isi rezolve problemele si sa sara etape... asa ca... parerea mea e ca nu facem nimic sa indreptam lucrurile


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 10 Sep 2009, 12:03 PM
Mesaj #137


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Sa stii ca nu tine doar de nivelul de salarizare. Chiar si cei care castiga bine, nu ma refer doar la medici, sunt tentati sa isi rotunjeasca astfel veniturile. Tine mai mult de o cutuma inradacinata mult prea adanc ca sa o putem eradica dintr-o data. De asta de multe ori ai senzatia ca te lovesti cu capul de un zid, incercand sa fii altfel.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 10 Sep 2009, 02:23 PM
Mesaj #138


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(mutulica @ 10 Sep 2009, 12:55 PM) *
spaga generalizata arata doar ca unele servicii nu sunt remunerate sau masurate corect...

spaga arata cat de imorali suntem, lipsiti de orice fel de educatie a lucrului corect si bine facut, suntem o natiune bolnava de sindromul comunist. sunt unii care au avut salarii foarte mari si-au luat spaga caltabosi si damigene de palinca, spaga e o boala nationala si sunt bolnavi atat cei care dau cat si cei care primesc.



--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 10 Sep 2009, 02:30 PM
Mesaj #139


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(marduk @ 10 Sep 2009, 02:23 PM) *
suntem o natiune bolnava de sindromul comunist.

spaga exista bine mersi si in natiuni care nu au cunoscut comunismul. tine de un anume nivel de relationare intre individ si societate " lasa mah sa imi fie mie bine , nu conteaza ca de fapt ii fur pe altii".


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 11 Sep 2009, 02:01 PM
Mesaj #140


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



stiu ca spaga exista peste tot, ca doar cei ce o dau se propaga peste tot...
imi este doar ciuda ca la noi e mai mult decat putem duce


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

5 Pagini V  « < 2 3 4 5 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 27 April 2024 - 11:42 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman