HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor având ca temă principală Politica Externa. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

3 Pagini V  < 1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Extremul Orient - Un Foc Mocnit !
abis
mesaj 20 May 2005, 11:20 AM
Mesaj #36


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Conflict comercial. Nu se va ajunge la conflict militar pentru tricourile chinezesti...

Ma intreb daca regulile OMC permit statelor occidentale sa impuna Chinei de cote la export. In fond, este normal ca in China sa se produca mai ieftin decat in vest: odata ca sunt costuri cu forta de munca mult mai mici, iar pe de alta parte cu cat producio marfa in cantitati mai mari, cu atat costul/unitate produsa e mai mic...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 20 May 2005, 11:28 AM
Mesaj #37


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



QUOTE (abis @ 20 May 2005, 11:20 AM)
Conflict comercial. Nu se va ajunge la conflict militar pentru tricourile chinezesti...

Ma intreb daca regulile OMC permit statelor occidentale sa impuna Chinei de cote la export. In fond, este normal ca in China sa se produca mai ieftin decat in vest: odata ca sunt costuri cu forta de munca mult mai mici, iar pe de alta parte cu cat producio marfa in cantitati mai mari, cu atat costul/unitate produsa e mai mic...

aia nu, dar pot impune taxe de import pentru produse chinezesti, ceea ce reprezinta in fond, cam acelasi lucru.


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 20 May 2005, 11:31 AM
Mesaj #38


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Nu stiu daca pot pune taxe de import cum vor muschii lor (si asta am impresia ca ar incalca regulile OMC, daca am inteles eu bine in urma cu ceva vreme cand era un razboi comercial SUA-UE, parca pe tema otelului).

Oricum, am vazut ca sunt unii pentru care perspectiva unui conflict militar SUA-China pare chiar iminenta... Uite aici.


edit: Vad acum ca la linkul de mai sus nu se poate citi tot articolul fara a subscrie... Nu-i nimic, este postat in intregime aici.

Acest topic a fost editat de abis: 20 May 2005, 11:32 AM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 20 May 2005, 11:31 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
dead-cat
mesaj 20 May 2005, 11:35 AM
Mesaj #39


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



QUOTE (abis @ 20 May 2005, 11:31 AM)
Nu stiu daca pot pune taxe de import cum vor muschii lor (si asta am impresia ca ar incalca regulile OMC, daca am inteles eu bine in urma cu ceva vreme cand era un razboi comercial SUA-UE, parca pe tema otelului).


era vorba despre gradul de subventionare a otelului in SUA.


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 20 May 2005, 11:37 AM
Mesaj #40


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (abis @ 20 May 2005, 12:20 PM)
Conflict comercial. Nu se va ajunge la conflict militar pentru tricourile chinezesti...

Nu direct - dar poate fi un prim pas ... sorry.gif

P.S. : O sa caut si eu un articol mai vechi si extrem de interesant pe tema "colision-course"-ului pe care se afla ( dupa unele pareri ) SUA si China.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 20 May 2005, 11:51 AM
Mesaj #41


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



MIA,

Cat de mare crezi ca este sansa de a izbucni un conflict militar intre SUA si China in viitorul apropiat? Parerea mea este ca-i mai mica decat era, pe vremuri, sansa unui razboi intre SUA si URSS.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 20 May 2005, 12:31 PM
Mesaj #42


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (abis @ 20 May 2005, 12:51 PM)
MIA,

Cat de mare crezi ca este sansa de a izbucni un conflict militar intre SUA si China in viitorul apropiat? Parerea mea este ca-i mai mica decat era, pe vremuri, sansa unui razboi intre SUA si URSS.

Sansa unui conflict militar declarat, deschis si total ( fireste - doar cu arme conventionale ) cred ca e totusi mica. smile.gif

Dar asta nu exclude sansa unui "conflict neconventional" - chestie care se teoretizeaza deja prin China de citiva ani. devil.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 20 May 2005, 01:10 PM
Mesaj #43


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



De asta nu stiu nimic. Ce inseamna, mai exact, acest "conflict neconventional"?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 20 May 2005, 01:35 PM
Mesaj #44


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (abis @ 20 May 2005, 02:10 PM)
De asta nu stiu nimic. Ce inseamna, mai exact, acest "conflict neconventional"?

Aaa - nu mai am documentul cu pricina si nici nu mai stiu de la ce adresa l-am luat ... sad.gif

Era o chestie interesanta - un document de cam 200 de pagini scris de nu stiu ce generali chinezi ca "ipoteza a viitorului". devil.gif
Si acolo erau citeva idei interesante de genul :

- Soros era considerat un "financial terrorist" pentru misculatiile care le facuse prin '97 contra tigrilor asiatici si se considera ca astfel de "atacuri financiare" merita tot interesul ( si aici e ceva interesant - China si Japonia sunt printre cei mai mari cumparatori de bonuri de tezaur ale SUA rolleyes.gif );
- ca rusii au luat-o in freza si pentru ca nevoia de a fi superputere i-a impins sa sustina toti cocotierii care tipau ca sunt comunisti;
- ca armata SUA, desi extrem de eficace, are costuri de operare in misiuni uriase comparativ cu armatele altor tari si ca - desi nu i-ar fi imposibil propriu-zis - ar putea ezita sa se angajeze in anumite conflicte-cheie din primele momente din cauza aceasta;
- noi directii de cercetare si aplicare a unor concepte de "gherila extrema" ...

S.a.m.d., s.a.m.d. ...

Sau altfel spus - ideea principala am perceput-o ca fiind ceva de genul "razboiul direct contra unui stat poate fi inlocuit pina la momentul tzi cu subminarea intereselor sale in diverse colturi din lume" ... unsure.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
talusa
mesaj 3 Jun 2005, 10:13 AM
Mesaj #45


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.427
Inscris: 4 March 03
Forumist Nr.: 15



Axa asiatica pune lumea la cale

http://www.averea.ro/display.php?data=2005-06-03&id=1542


--------------------
Cu prostia insasi, pana si zeii lupta in zadar! Schiller

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
talusa
mesaj 3 Jun 2005, 05:04 PM
Mesaj #46


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.427
Inscris: 4 March 03
Forumist Nr.: 15



Dragonul vrea petrol

http://www.cadranpolitic.ro/view_article.a...nul_vrea_petrol


--------------------
Cu prostia insasi, pana si zeii lupta in zadar! Schiller

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
talusa
mesaj 6 Jun 2005, 05:49 PM
Mesaj #47


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.427
Inscris: 4 March 03
Forumist Nr.: 15



Bugetul armatei chineze îi dă fiori lui Rumsfeld

Secretarul american al Apărării, Donald Rumsfeld, s-a arătat îngrijorat de faptul că bugetul armatei chineze este cel mai mare din regiunea Asia-Pacific, în opinia sa, acest lucru pune în pericol echilibrul de forţe zonal.
În cadrul unei conferinţe organizate sâmbătă, în Singapore, de către Institutul de Studii Strategice (ISS), Donald Rumsfeld a declarat că, potrivit unui raport al Pentagonului, bugetul alocat de autorităţile de la Beijing pentru apărare este al treilea ca mărime din lume, după cel al Statelor Unite şi Federaţiei Ruse, dar a refuzat să dea cifre. "De vreme ce nici o ţară nu ameninţă China, ne putem întreba: De ce au crescut aceste cheltuieli? De ce se achiziţionează în continuare cantităţi mari de arme?", a mai spus Rumsfeld, care nu a vizitat niciodată China de la numirea sa în funcţie, acum patru ani.
Replica Beijingului a venit rapid, prin vocea lui Cui Tiankai, responsabilul Ministerului chinez de Externe pentru zona Asia. "Având în vedere că SUA alocă mai mulţi bani armatei sale decât China, ar trebui să înţeleagă că fiecare stat este îndreptăţit să cheltuiască sumele pe care le consideră necesare pentru propria securitate", a afirmat Cui Tiankai. Ulterior, el l-a întrebat pe Donald Rumsfled dacă SUA se simt ameninţate de creşterea puterii militare a Chinei.
"Nu, nu ne simţim ameninţaţi", a răspuns secretarul american al Apărării, dar a adăugat: "Putem fi îngrijoraţi că această consolidare a puterii Chinei compromite fragilul echilibru militar din regiune, în special în ceea ce priveşte Taiwanul".
Totuşi, nici autorităţile de la Taipei nu par să stea cu mâinile în sân şi au efectuat, cel mai probabil în luna martie, un test al primei sale rachete de croazieră, armă care poate atinge ţinte situate în sud-estul Chinei. Racheta, numită Hsiung Feng, cu o rază de acţiune de 1.000 de kilometri, reprezintă o armă strategică cu un impact militar şi politic considerabil, potrivit "China Times".
Taiwanul încearcă să-şi consolideze apărarea în condiţiile ameninţării reprezentate de cele circa 700 de rachete balistice chineze îndreptate către insulă. Guvernul taiwanez a aprobat, luna trecută, cumpărarea de armament american în valoare de peste 15 miliarde de dolari.
Ca şi cum relaţiile sino-americane nu erau destul de tensionate, Statele Unite au cerut, sâmbătă, Chinei să "reevalueze" evenimentele din piaţa Tiananmen, înregistrate la 4 iunie 1989, şi să elibereze persoanele care se află încă în închisoare pentru legături cu mişcarea de protest din urmă cu 16 ani.
Potrivit purtătorului de cuvânt al Departamentului de Stat american, Sean McCormack, "în afară de cei care au murit, mii de cetăţeni chinezi au fost arestaţi şi condamnaţi fără proces, iar 250 încă se află în închisoare pentru acţiuni care au avut legătură cu evenimentele din piaţa Tiananmen".
Dan Stancu



AZI


--------------------
Cu prostia insasi, pana si zeii lupta in zadar! Schiller

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 6 Jun 2005, 06:54 PM
Mesaj #48


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Americanii plaseaza un "ghimpe" sub calcaiul Beijingului. Legaturi tot mai stranse cu India in domeniul militar si economic. La sfarsitul lunii iulie primul ministru indian , Dr. Manmohan Singh, va vizita SUA la invitatia partii americane si va tine si un discurs in fata Camerelor reunite ale Congresului. Onoare acordata foarte rar sefilor de stat sau guverne care viziteaza SUA.


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
talusa
mesaj 6 Jun 2005, 07:46 PM
Mesaj #49


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.427
Inscris: 4 March 03
Forumist Nr.: 15



Alt "ghimpe" de peste un miliard de "guri"! wink.gif

Acest topic a fost editat de talusa: 6 Jun 2005, 07:47 PM


--------------------
Cu prostia insasi, pana si zeii lupta in zadar! Schiller

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 6 Jun 2005, 11:12 PM
Mesaj #50


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE (talusa @ 6 Jun 2005, 07:49 PM)
Bugetul armatei chineze îi dă fiori lui Rumsfeld

Secretarul american al Apărării, Donald Rumsfeld, s-a arătat îngrijorat de faptul că bugetul armatei chineze este cel mai mare din regiunea Asia-Pacific, în opinia sa, acest lucru pune în pericol echilibrul de forţe zonal.
În cadrul unei conferinţe organizate sâmbătă, în Singapore, de către Institutul de Studii Strategice (ISS), Donald Rumsfeld a declarat că, potrivit unui raport al Pentagonului, bugetul alocat de autorităţile de la Beijing pentru apărare este al treilea ca mărime din lume, după cel al Statelor Unite şi Federaţiei Ruse, dar a refuzat să dea cifre. "De vreme ce nici o ţară nu ameninţă China, ne putem întreba: De ce au crescut aceste cheltuieli? De ce se achiziţionează în continuare cantităţi mari de arme?", a mai spus Rumsfeld, care nu a vizitat niciodată China de la numirea sa în funcţie, acum patru ani.
Replica Beijingului a venit rapid, prin vocea lui Cui Tiankai, responsabilul Ministerului chinez de Externe pentru zona Asia. "Având în vedere că SUA alocă mai mulţi bani armatei sale decât China, ar trebui să înţeleagă că fiecare stat este îndreptăţit să cheltuiască sumele pe care le consideră necesare pentru propria securitate", a afirmat Cui Tiankai. Ulterior, el l-a întrebat pe Donald Rumsfled dacă SUA se simt ameninţate de creşterea puterii militare a Chinei.
"Nu, nu ne simţim ameninţaţi", a răspuns secretarul american al Apărării, dar a adăugat: "Putem fi îngrijoraţi că această consolidare a puterii Chinei compromite fragilul echilibru militar din regiune, în special în ceea ce priveşte Taiwanul".
Totuşi, nici autorităţile de la Taipei nu par să stea cu mâinile în sân şi au efectuat, cel mai probabil în luna martie, un test al primei sale rachete de croazieră, armă care poate atinge ţinte situate în sud-estul Chinei. Racheta, numită Hsiung Feng, cu o rază de acţiune de 1.000 de kilometri, reprezintă o armă strategică cu un impact militar şi politic considerabil, potrivit "China Times".
Taiwanul încearcă să-şi consolideze apărarea în condiţiile ameninţării reprezentate de cele circa 700 de rachete balistice chineze îndreptate către insulă. Guvernul taiwanez a aprobat, luna trecută, cumpărarea de armament american în valoare de peste 15 miliarde de dolari.
Ca şi cum relaţiile sino-americane nu erau destul de tensionate, Statele Unite au cerut, sâmbătă, Chinei să "reevalueze" evenimentele din piaţa Tiananmen, înregistrate la 4 iunie 1989, şi să elibereze persoanele care se află încă în închisoare pentru legături cu mişcarea de protest din urmă cu 16 ani.
Potrivit purtătorului de cuvânt al Departamentului de Stat american, Sean McCormack, "în afară de cei care au murit, mii de cetăţeni chinezi au fost arestaţi şi condamnaţi fără proces, iar 250 încă se află în închisoare pentru acţiuni care au avut legătură cu evenimentele din piaţa Tiananmen".
Dan Stancu



AZI

In acest caz, chinezii au dreptate. Americanii nu au nici un motiv sa comenteze despre bugetele pentru aparare ale altor state atata timp cat al lor e cel mai mare.

De fapt, si americanii au un pic de dreptate. Legat de evenimentele din 1989. Dupa ce s-au facut de kko cu afirmatiile despre bugetul pentru aparare al Chinei, trebuia sa faca si ei ceva ca sa mai spele rusinea wink.gif


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
talusa
mesaj 7 Jun 2005, 08:51 AM
Mesaj #51


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.427
Inscris: 4 March 03
Forumist Nr.: 15



China - iritata de declaratiile SUA cu privire la evenimentele care au avut loc in 1989 in piata Tien An Men

China a criticat astazi SUA pentru cererea de revizuire a verdictului dat in cazul evenimentelor care au avut loc in 1989 in piata Tien An Men. Statele Unite ar face mai bine sa se procupe de incalcarile drepturilor omului in propria tara, a afirmat purtatorul de cuvant al Ministerului chinez de Externe, invocand progresele inregistrate de tara sa in ultimii 16 ani. Statele Unite au reactionat acum doua zile fata de pozitia adoptata de China, care a justificat din nou reprimarea sangeroasa a miscarii democratice. Pe langa cererea de revizuire a verdictului, Washingtonul a mai cerut Beijingului sa dea explicatii pentru miile de persoane ucise, detinute sau date disparute si sa-i elibereze pe cei aflati inca in inchisori.

06-06-2005 15:48

RADOR


--------------------
Cu prostia insasi, pana si zeii lupta in zadar! Schiller

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 7 Jul 2005, 08:47 AM
Mesaj #52


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



SUA - somate de Rusia si China sa se retraga din Asia Centrala:

QUOTE
Organizatia pentru Cooperare de la Shanghai (OCS), incluzand Rusia, China, Kazahstan, Kargazstanul, Uzbekistanul si Tadjikistanul a solicitat retragerea trupelor straine (in fapt, americane) de pe teritoriul republicilor ex-sovietice


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 20 Jul 2005, 04:00 PM
Mesaj #53


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Curtea de Apel din Tokyo a respins solicitarea ca Japonia să-şi ceară scuze şi să ofere compensaţii victimelor experimentelor cu arme biologice făcute în China în timpul celui de-al doilea război mondial. Procesul a fost intentat acum opt ani de un grup de 200 de chinezi


Asteptam reactia chinezilor !


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 20 Jul 2005, 04:03 PM
Mesaj #54


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Potrivit unui raport al Departamentului american al apărării, China cheltuieşte circa 90 de miliarde de dolari pe an pentru înarmare, ceea ce poate deteriora echilibrul de putere stabilit în Asia în ultimele decenii. Washington-ul crede că Beijing-ul continuă cursa înarmării cu intenţia de a se impune în faţa Taiwan-ului.

Pana la urma batalia directa se va da intre cei doi giganti : China si Japonia ! Cu americanii in asteptare

Acest topic a fost editat de March: 20 Jul 2005, 04:12 PM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 20 Jul 2005, 04:21 PM
Mesaj #55


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Batalie directa?! Nu cred ca vom asista la un razboi intre China si Japonia...

Suma de 90 de miliarde de dolari pe an pentru inarmare este mare? Ca sa ne facem o idee, cat or cheltui SUA, Rusia, UE?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 20 Jul 2005, 04:25 PM
Mesaj #56


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Ei, nu neaparat razboi intre China si Japonia !


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 20 Jul 2005, 04:28 PM
Mesaj #57


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Ok! Asa interpretasem eu "batalia directa".

Iar in ceea ce priveste Taiwanul, o amica din Franta al carei baiat este student la Taipei (ce inseamna si globalizarea asta...) spune ca pe acolo oamenii cred ca intr-un viitor mai mult sau mai putin indepartat Taiwanul va urma in mare modelul Hong-Kongului...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 13 Aug 2005, 04:03 PM
Mesaj #58


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Statele Unite sustin India, drept contrapondere la ascensiunea Chinei

Vizita in Statele Unite a primului-ministru indian Manmohan Singh a
demonstrat ca Washingtonul este hotarat sa sprijine India pentru a
deveni o putere mondiala, astfel incat sa contrabalanseze pe plan
regional ascensiunea Chinei. Luni, 18 iulie 2005, presedintele Bush
si premierul Singh au proclamat impreuna transformarea relatiilor
dintre tarile lor intr-un "parteneriat global". Pana acum
oficialitatile americane si indiene vorbeau doar de un "parteneriat
strategic", care includea schimburi economice, stiintifice, tehnice
si mai ales militare. Scopul noului "parteneriat global" ar fi,
potrivit presedintelui Bush, acela de a "promova stabilitatea,
democratia, prosperitatea si pacea pe intregul glob".

In realitate, potrivit analistilor americani, Administratia Bush este
profund ingrijorata de ascensiunea fulminanta a Chinei, ca si de
recenta axa Rusia-China, si incearca sa transforme India intr-o
contrapondere la ambitiile de mare putere ale Beijingului. In acest
sens, Casa Alba a promis tot sprijinul pentru indeplinirea mai vechii
dorinte a Indiei de a ocupa un loc permanent in Consiliul de
Securitate al ONU.


Aflat intr-o vizita la Washington, consilierul pentru securitate
nationala al Indiei, Mishra, i-a propus lui Bush o alianta - in
razboiul contra terorismului - intre SUA, Israel si India. Mishra si-
a repetat propunerea si in speech-ul tinut in fata lui "American
Jewish Committee".


Embargoul nuclear impotriva Indiei a fost ridicat
Cel mai important punct al agendei intalnirii dintre presedintele
Bush si premierul Singh s-a referit la o intelegere intre Washington
si New Delhi privind embargoul nuclear impus de Statele Unite in
1974, cand India a efectuat prima explozie nucleara controlata. Noua
disponibilitate a SUA recunoaste Indiei - care s-a proclamat in 1998
stat posesor al armei atomice - un "statut" special". Potrivit
intelegerii Bush-Singh, India este acum definita de Washington
drept "un stat responsabil, cu o tehnologie nucleara avansata", ceea
ce va permite Indiei sa devina o achizitoare si vanzatoare de
tehnologie nucleara, cu binecuvantarea Statelor Unite.
..................

Toata analiza din "Washington Post" aici :

http://www.ziua.net/display.php?id=182632&data=2005-08-13


EHEEI, CUM SE MAI SCHIMBA TIMPURILE , DOMNE' !

Acest topic a fost editat de March: 13 Aug 2005, 04:04 PM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
talusa
mesaj 19 Aug 2005, 09:59 AM
Mesaj #59


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.427
Inscris: 4 March 03
Forumist Nr.: 15



Exercitii militare in Extremul Orient: China si Rusia pun in discutie sistemul geopolitic mondial

http://www.gardianul.ro/index.php?a=externe2005081905.xml


--------------------
Cu prostia insasi, pana si zeii lupta in zadar! Schiller

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
talusa
mesaj 24 Aug 2005, 09:13 PM
Mesaj #60


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.427
Inscris: 4 March 03
Forumist Nr.: 15



Sentinţă istorică în Masacrul de la Nanjing
http://www.bbc.co.uk/romanian/news/story/2...g-japonia.shtml


--------------------
Cu prostia insasi, pana si zeii lupta in zadar! Schiller

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
talusa
mesaj 25 Aug 2005, 08:49 AM
Mesaj #61


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.427
Inscris: 4 March 03
Forumist Nr.: 15



QUOTE
O insulita "face valuri" in relatiile chino-japoneze  Joi 25 August 2005


O insulita din Pacific, care in timpul mareelor se reduce la doar cativa metri patrati, agita apele intre Tokyo si Beijing intr-un moment cand se parea ca vechile dispute dintre cele doua tari s-au mai calmat.
Intentia Japoniei de a construi un far pe atolul Okinotori, situat la 1700 de kilometri sud de Tokyo, pentru a-si confirma drepturile asupra acestuia, nu este vazuta cu ochi buni in China. Potrivit cotidianului japonez Sankei Shinbun, farul cu energie solara va fi construit in martie 2007, pentru evitarea naufragiilor in zona. In ultimii zece ani, cel putin patru nave au esuat in jurul atolului Okinotori, cunoscut si drept Reciful Douglas. China obiecteaza insa ca Okinotori este doar o insulita nelocuita, care nu poate fi considerata entitate teritoriala in sensul Conventiei ONU privind dreptul maritim. Beijingul refuza, in consecinta, dreptul Japoniei de a constitui o zona economica exclusiva pe o raza de 200 de mile in jurul atolului. In decembrie anul trecut, o nava chineza s-a apropiat de insula fara a cere autorizatia Japoniei, provocand proteste la Tokyo. Disputa se reaprinde intr-o perioada cand relatiile chino-japoneze par sa se fi normalizat. Tokyo si Beijingul isi exprimau ieri vointa comuna de a convinge regimul nord-coreean sa renunte la programul nuclear. Chiar si "razboiul manualelor" pare de domeniul trecutului, o data cu anuntul guvernului de la Tokyo ca manualele de istorie din Japonia vor fi traduse in chineza pentru a risipi suspiciunile ca ar trece sub tacere crimele de razboi. Mai mult, cele doua tari vor semna maine un acord de cooperare in domeniul telefoniei mobile de a patra generatie (4G), sperand sa contracareze marile firme americane si europene.



--------------------
Cu prostia insasi, pana si zeii lupta in zadar! Schiller

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
talusa
mesaj 2 Sep 2005, 11:09 AM
Mesaj #62


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.427
Inscris: 4 March 03
Forumist Nr.: 15



QUOTE
Cinematograful asiatic isi dezvaluie istoria secreta la Venetia

Asa cum ne-au obisnuit toate festivalurile de prim-rang, si Mostra venetiana ne invita sa urmarim o "suita" de festivaluri paralele. Vom urmari asadar sectiunile: in concurs, in afara concursului, sectiunea "Orizont", dedicata talentelor tinerei generatii, sectiunea scurtmetrajelor, sectiunea intitulata "Istoria secreta a cinematografului asiatic" al carei accent este pus pe istoria cinematografului chinez, dar si o sectiune speciala dedicata cinematografiei italiene, o monografie a anilor 1946-1976. Este vorba de un program de maxima anvergura, caruia ii vom face cu greu fata, insa ce bucurie oportunitatea unei asemenea intalniri! Aceasta orientare masiva catre filmul asiatic o datoram in special noului director al sectiunii cinematografice a Mostrei, Marco Muller, succesorul ilustrului Moritz de Hadeln. Muller face parte din tanara generatie, si prin jocul destinului a urmat cursurile gimnaziale si liceale in China, cunoscand, asadar, nu numai tara, dar si limba chineza, si nefiind complet strain nici de japoneza si alte aproximativ zece limbi europene, putandu-si astfel apropia cultura si istoria acestora. Pentru noi, profesionisti ai filmului, o personalitate cu o asemenea paleta culturala nu poate fi decat atragatoare.


http://www.adevarulonline.ro/index.jsp?pag...ticle_id=149795

Cine stie ce mai mocneste acolo!!!


Incearca sa devii mai bun si sa te cunosti pe tine insuti inainte de a incerca sa descoperi cine sunt altii sau sa astepti ca ei sa te cunoasca asa cum esti cu adevarat.GABRIEL GARCIA MARQUEZ



--------------------
Cu prostia insasi, pana si zeii lupta in zadar! Schiller

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
talusa
mesaj 2 Sep 2005, 12:58 PM
Mesaj #63


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.427
Inscris: 4 March 03
Forumist Nr.: 15



China someaza Casa Alba sa nu mai sprijine Taiwanul
http://www.averea.ro/display.php?data=2005-09-02&id=6972


--------------------
Cu prostia insasi, pana si zeii lupta in zadar! Schiller

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
talusa
mesaj 4 Sep 2005, 05:02 PM
Mesaj #64


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.427
Inscris: 4 March 03
Forumist Nr.: 15



Japonia, sursa de petrol a SUA

Japonia discuta cu Agentia Internationala pentru Energie o serie de masuri destinate sa asigure aprovizionarea cu petrol a SUA, grav afectata de uraganul Katrina. Este luata in calcul si o posibila eliberare a unei parti din rezervele strategice de petrol ale Japoniei, dupa cum a declarat ieri un înalt oficial din Ministerul japonez al Economiei si Comertului. "Am primit un telefon de la IEA si am demarat discutiile pentru identificarea solutiilor pentru acoperirea necesitatilor petroliere ale SUA. Eliberarea unei parti din rezervele noastre stra0tegice este una din optiuni", a declarat, sub protectia anonimatului, oficialul japonez. Un alt înalt oficial japonez a declarat ca, pina în prezent, nu este clar daca Japonia va furniza petrolul direct SUA sau il vor vinde pe piata internationala.

Ajutor surpriza

Cu doua zile in urma, IEA (o agentie a OECD) a demarat consultari cu membrii sai pentru a elibera o parte din rezervele lor strategice pentru a ajuta SUA, cel mai mare consumator mondial de petrol. Uraganul Katrina a afectat grav instalatiile petroliere din Golful Mexic, zona care asigura aproximativ un sfert din productia petroliera a SUA. Japonia si Coreea de Sud se numara printre tarile asiatice membre ale IEA, organism care recomanda tuturor membrilor sai sa detina rezerve petroliere strategice, care sa acopere o perioada de consum neîntrerupt de 90 de zile. La data de 30 iunie 2005, guvernul japonez dispunea de rezerve petroliere strategice de 320,7 milioane barili, unele dintre cele mai mari rezerve din lume. La acestea se adauga rezervele de 140,9 milioane barili de titei si 129,5 milioane barili de produse rafinate, aflate în posesia companiilor petroliere japoneze. Japonia este însa cea de-a doua economie din lume si unul dintre cei mai mari consumatori mondiali de petrol. În plus, spre deosebire de SUA, Japonia este în întregime dependenta de importurile de petrol
TRICOLORUL


--------------------
Cu prostia insasi, pana si zeii lupta in zadar! Schiller

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 4 Sep 2005, 05:04 PM
Mesaj #65


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



QUOTE
Cu doua zile in urma, IEA (o agentie a OECD) a demarat consultari cu membrii sai pentru a elibera o parte din rezervele lor strategice pentru a ajuta SUA, cel mai mare consumator mondial de petrol.


E vorba despre un o donatie sau despre un imprumut ?


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
talusa
mesaj 4 Sep 2005, 05:34 PM
Mesaj #66


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.427
Inscris: 4 March 03
Forumist Nr.: 15



DACA AR FI SA FOLOSIM CUVANTUL IMPRUMUT, CRED CA JAPONIA AR TB, SA "REINTOARCA UN IMPRUMUT", CA SI IN CAZUL EUROPEI!


--------------------
Cu prostia insasi, pana si zeii lupta in zadar! Schiller

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 21 Oct 2005, 01:34 PM
Mesaj #67


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



De ce nu retrocedeaza Moscova Kurilele

Nu este o supriza !


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
talusa
mesaj 22 Nov 2005, 04:18 PM
Mesaj #68


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.427
Inscris: 4 March 03
Forumist Nr.: 15



QUOTE (talusa @ 4 Sep 2005, 05:02 PM)
Japonia, sursa de petrol a SUA

Japonia discuta cu Agentia Internationala pentru Energie o serie de masuri destinate sa asigure aprovizionarea cu petrol a SUA, grav afectata de uraganul Katrina. Este luata in calcul si o posibila eliberare a unei parti din rezervele strategice de petrol ale Japoniei, dupa cum a declarat ieri un înalt oficial din Ministerul japonez al Economiei si Comertului. "Am primit un telefon de la IEA si am demarat discutiile pentru identificarea solutiilor pentru acoperirea necesitatilor petroliere ale SUA. Eliberarea unei parti din rezervele noastre stra0tegice este una din optiuni", a declarat, sub protectia anonimatului, oficialul japonez. Un alt înalt oficial japonez a declarat ca, pina în prezent, nu este clar daca Japonia va furniza petrolul direct SUA sau il vor vinde pe piata internationala.

Ajutor surpriza

Cu doua zile in urma, IEA (o agentie a OECD) a demarat consultari cu membrii sai pentru a elibera o parte din rezervele lor strategice pentru a ajuta SUA, cel mai mare consumator mondial de petrol. Uraganul Katrina a afectat grav instalatiile petroliere din Golful Mexic, zona care asigura aproximativ un sfert din productia petroliera a SUA. Japonia si Coreea de Sud se numara printre tarile asiatice membre ale IEA, organism care recomanda tuturor membrilor sai sa detina rezerve petroliere strategice, care sa acopere o perioada de consum neîntrerupt de 90 de zile. La data de 30 iunie 2005, guvernul japonez dispunea de rezerve petroliere strategice de 320,7 milioane barili, unele dintre cele mai mari rezerve din lume. La acestea se adauga rezervele de 140,9 milioane barili de titei si 129,5 milioane barili de produse rafinate, aflate în posesia companiilor petroliere japoneze. Japonia este însa cea de-a doua economie din lume si unul dintre cei mai mari consumatori mondiali de petrol. În plus, spre deosebire de SUA, Japonia este în întregime dependenta de importurile de petrol
TRICOLORUL


Acest topic a fost editat de abis: 24 Nov 2005, 11:57 AM


--------------------
Cu prostia insasi, pana si zeii lupta in zadar! Schiller

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 29 Nov 2005, 06:50 PM
Mesaj #69


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Viitorul unei imense neintelegeri
Insulele Kurile si Axa Moscova-Tokio


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 11 Dec 2005, 10:36 AM
Mesaj #70


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



China are asa de mult armament in stoc incat a inceput sa faca troc cu el. tongue.gif Dau arme si vehicule blindate contra 100.000 tone fructe longan din Thailanda !

Acest topic a fost editat de March: 11 Dec 2005, 10:37 AM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pagini V  < 1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 24 April 2024 - 05:42 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman