HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor având ca temă principală Politica Externa. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

3 Pagini V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Extremul Orient - Un Foc Mocnit !
March
mesaj 27 Apr 2005, 12:51 PM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Despre zona asta nu prea s-a vorbit pe aici. Cred ca situatia politica de acolo nu-i de mai mica importanta, pentru linistea lumii, decat cea din alte regiuni de pe glob. Ba din contra, "gigantii" de acolo pot zgudui serios arena politica internationala

Deci :

Despre ce este vorba, de fapt, în disputa dintre China si Japonia?

GAZETA WYBORCZA (Polonia) - Ocuparea Chinei de catre Japonia (1931-1945) a fost plina de atrocitati. Japonezii au pe constiinta, printre altele, masacrul din Nankin, unde au murit circa 300.000 de persoane. În total, în timpul razboiului au murit circa 20 de milioane de chinezi. Japonezii au folosit în timpul razboiului arma bacteriologica si chimica, iar China afirma ca Japonia nu si-a cerut niciodata iertare în mod oficial pentru crime. Minia lor a fost trezita de manualul scolar aparut în luma martie, care trece sub tacere actiunile armatei imperiale japoneze. Începind din anul 2001, un factor suplimentar care a provocat protestele Beijingului sint vizitele politicienilor japonezi, printre care si ale premierului Junichiro Koizumi, la templul sintoist Yasukuni, unde sint pastrate ramasitele pamintesti ale victimelor japoneze în al II-lea razboi mondial, dar si ale unor criminali de razboi. Japonia raspunde ca a cerut de mai multe ori iertare Chinei. În anul 2001, în China, premierul Koizumi si-a exprimat "regretul si durerea" din cauza celor întimplate acum 60 de ani. El a mai declarat ca isi da seama de atrocitatile razboiului. Nu vede însa nimic rau în vizitele sale la Yasukuni, unde - spune el - se roaga pentru pace.

Despre Insula Senkaku/Diaoyu si zacamintele de gaze si petrol din Marea Chinei de Est

În anul 1895, Japonia a ocupat arhipelagul nepopulat Senkaku (Diaoyu în chineza) în Marea Chinei de Est, la 410 km de insula Okinawa. China n-a formulat pretentii la acest arhipelag nici atunci, nici dupa al II-lea razboi mondial. China si Taiwanul si-au amintit de el la sfirsitul anilor `60, cind raportul ONU a afirmat ca în apele din insule, a caror delimitare este obiect de disputa teritoriala între Japonia si China, se afla zacaminte de petrol si gaze. China exploateaza deja zacamintele, iar Japonia afirma ca o parte din ele se afla exclusiv în zona ei economica. În aprilie, Japonia a anuntat
ca accepta oferta firmelor japoneze de exploatare a zacamintelor. China a considerat acest lucru ca fiind o provocare. În noiembrie 2004, în apele japoneze a patruns un submarin chinez. China afirma ca din greseala.

Despre Taiwan

În martie anul curent, China a adoptat legea antisecesiune, care ameninta Taiwanul cu razboi în cazul proclamarii independentei. La putin timp dupa aceasta, Statele Unite si Japonia au dat o declaratie comuna împotriva rezolvarii problemei Taiwanului cu forta. Japonia a suparat Beijingul, pronuntindu-se împotriva ridicarii embargoului
european impus pe vinzarea de arme Chinei.

Despre candidatura Japoniei în Consiliul de Securitate

Japonia este unul dintre finantatorii principali ai actiunilor ONU. Ea aspira la un loc în viitorul Consiliu de Securitate largit. China, membru permanent al Consiliului cu drept de veto, blocheaza candidatura ei pe motiv ca Japonia "trebuie mai întii sa faca fata trecutului sau" - afirma premierul chinez, Wen Jiabao.



O multime de chestiuni de discutat pe marginea celor de mai sus.


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achernar
mesaj 27 Apr 2005, 01:16 PM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



Daca se introduc in ecuatie Coreea (Nord si Sud) + SUA + Rusia + evolutia (in)amicitiilor politico-economice intre diversele parti rezulta un mare talmes-balmes. Cred ca au depasit deja Balcanii la capitolul asta.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 27 Apr 2005, 05:45 PM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (March @ 27 Apr 2005, 01:51 PM)
O multime de chestiuni de discutat pe marginea celor de mai sus.

Asa e. rolleyes.gif

Inainte de asta as vrea sa stiu daca mai impartaseste cineva o ... sa-i zicem perceptie/presimtire de-a mea : ca la ora actuala China este ( sau daca nu risca sa devina in scurt timp ) victima propriului succes economic ? unsure.gif
Si situatia mi se pare teribil de asemanatoare cu cea a Germaniei spre sfirsitul sec. al XIX-lea. sorry.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 27 Apr 2005, 05:45 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
talusa
mesaj 27 Apr 2005, 05:59 PM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.427
Inscris: 4 March 03
Forumist Nr.: 15



QUOTE (MIA @ 27 Apr 2005, 06:45 PM)
QUOTE (March @ 27 Apr 2005, 01:51 PM)
O multime de chestiuni de discutat pe marginea celor de mai sus.

Asa e. rolleyes.gif

Inainte de asta as vrea sa stiu daca mai impartaseste cineva o ... sa-i zicem perceptie/presimtire de-a mea : ca la ora actuala China este ( sau daca nu risca sa devina in scurt timp ) victima propriului succes economic ? unsure.gif
Si situatia mi se pare teribil de asemanatoare cu cea a Germaniei spre sfirsitul sec. al XIX-lea. sorry.gif

Sunt de acord cu tine in privinta situatiei Chinei!

Si exista si material care impartaseste aceasta idee.


--------------------
Cu prostia insasi, pana si zeii lupta in zadar! Schiller

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 27 Apr 2005, 06:24 PM
Mesaj #5


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Vezi mai MIA ca Talusa are si puncte comune cu pareri de ale tale biggrin.gif
Se pare ca aceasta crestere economica extraordinara a Chinei ( cu yuanul tinut pe loc fata de dolar ! ) e ca un balon care nu mai va suporta la un moment dat presiunea si va face ... bummm ! Si sa vezi atunci "tzunami" economic la nivel mondial !


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
talusa
mesaj 27 Apr 2005, 06:26 PM
Mesaj #6


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.427
Inscris: 4 March 03
Forumist Nr.: 15



China restrange mandatul liderului din Hong Kong



http://www.realitatearomaneasca.ro/content...articol_id=5444


--------------------
Cu prostia insasi, pana si zeii lupta in zadar! Schiller

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 28 Apr 2005, 08:35 AM
Mesaj #7


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (MIA @ 27 Apr 2005, 06:45 PM)
Inainte de asta as vrea sa stiu daca mai impartaseste cineva o ... sa-i zicem perceptie/presimtire de-a mea : ca la ora actuala China este ( sau daca nu risca sa devina in scurt timp ) victima propriului succes economic ?

Vrei sa detaliezi? Ce intelegi prin "victima", in contextul asta?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 28 Apr 2005, 08:54 AM
Mesaj #8


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (abis @ 28 Apr 2005, 09:35 AM)
QUOTE (MIA @ 27 Apr 2005, 06:45 PM)
Inainte de asta as vrea sa stiu daca mai impartaseste cineva o ... sa-i zicem perceptie/presimtire de-a mea : ca la ora actuala China este ( sau daca nu risca sa devina in scurt timp ) victima propriului succes economic ?

Vrei sa detaliezi? Ce intelegi prin "victima", in contextul asta?

Pai simplu. smile.gif

Ambele state au avut si au ( fiecare la vremea lui ) o crestere economica spectaculoasa si constata dar ... intr-un mediu geopolitic trasat cu citeva decenii inainte ( fara consultarea lor tongue.gif ). Mediul geopolitic fiind aici important - din punctul meu de vedere - din cauza ca stabilea practic o anumita zona de influente ( si la piete de desfacere si la resurse ), anumite pozitii in schimburile internationale s.a.m.d.
China cam e in situatia de adolescent bine facut silit sa poarte haine de pustan ... si asta in circumstantele in care materialele pentru costume noi sunt cam greu de procurat si e mare zgircenie cu ele. sorry.gif

Sti ca nu-s prea clar si ma exprim prea metaforic si poetic acuma, dar de-abia mi-am baut capucino-ul de dimineata. wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
talusa
mesaj 28 Apr 2005, 09:03 AM
Mesaj #9


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.427
Inscris: 4 March 03
Forumist Nr.: 15



Abis, incearca sa vizionezi filmul "Pantofii Pescarului"!!

Este un film care a fost turnat in anii 70, cu Antony Quinn in rolul Papei, proaspat ales!

Pe langa faptul ca este un film BUN de tensiune, poate vei afla si....anumite adevaruri wink.gif [in general, poate fi vazut pe canalul TCM]


--------------------
Cu prostia insasi, pana si zeii lupta in zadar! Schiller

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achernar
mesaj 28 Apr 2005, 09:48 AM
Mesaj #10


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



Si-adica ce mama naibii se poate intampla cu China ?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 28 Apr 2005, 10:43 AM
Mesaj #11


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



MIA,

Pai piata de desfacere pentru produsele chinezesi e cam toata lumea... Pot vinde ce vor si unde vor. Inclusiv in Europa sau America de Nord. Nu prea imi imaginez ca si-ar arata muschii cuiva (n-au nevoie!), in afara de Taiwan. Fie vorba intre noi, la faza cu armele vandute Chinei sunt de parere ca americanii procedeaza corect, nu europenii.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
talusa
mesaj 28 Apr 2005, 11:07 AM
Mesaj #12


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.427
Inscris: 4 March 03
Forumist Nr.: 15



QUOTE (abis @ 28 Apr 2005, 11:43 AM)
MIA,

Pai piata de desfacere pentru produsele chinezesi e cam toata lumea... Pot vinde ce vor si unde vor. Inclusiv in Europa sau America de Nord. Nu prea imi imaginez ca si-ar arata muschii cuiva (n-au nevoie!), in afara de Taiwan. Fie vorba intre noi, la faza cu armele vandute Chinei sunt de parere ca americanii procedeaza corect, nu europenii.

Poate ca, in viitor, cei amenintati de "marfurile chinezesti ieftine", vor introduce si niste taxe vamale care le vor apara "productiile autohtone"?

Sa vezi cum se intampla atunci "miracolul" si piata produselor chinezesti nu va mai fi "toata lumea"!!


--------------------
Cu prostia insasi, pana si zeii lupta in zadar! Schiller

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 28 Apr 2005, 11:22 AM
Mesaj #13


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (abis @ 28 Apr 2005, 11:43 AM)
MIA,

Pai piata de desfacere pentru produsele chinezesi e cam toata lumea...

Asa e - dar asta se mentine doar atita timp cit accepta sa lucreze la salarii foarte mici. sorry.gif
Daca o sa vrea sa creasca si ei nivelul de trai si implicit salariile ... atunci lucrurile nu o sa fie asa simple nici macar la acest aspect.

Dar oricum - mai importanta decat problema pietelor de desfacere cred ca e problema accesului la resursele necesare celei mai populate tari de pe Glob a carei economie creste intr-un ritm apreciabil. rolleyes.gif

QUOTE

Fie vorba intre noi, la faza cu armele vandute Chinei sunt de parere ca americanii procedeaza corect, nu europenii.


Habar nu am ce sa zic. Oricum chinezii au si din productie proprie niscai arme ( chiar si din cele moderne ), plus de asta - daca ar ar exista imbirligarea reciproca de interese dintre SUA si China nu erau atitea investii si comert ... deci nici bani de arme ... tongue.gif
Si - the last, but not the least - rusii au arme destul de bunicele ... doar un cumparator interesant si cu bani le trebuie ... hh.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 28 Apr 2005, 11:26 AM
Mesaj #14


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (abis @ 28 Apr 2005, 12:43 PM)
MIA,
Pai piata de desfacere pentru produsele chinezesi e cam toata lumea... Pot vinde ce vor si unde vor. Inclusiv in Europa sau America de Nord.

Tu ai cumparat vreodata marfuri/produse chinezesti care au invadat piata noastra la preturi imbatabile ? Eu si alti prieteni ai mei da. Dupa catva timp, daca nu chiar dupa doua trei zile, foarte multe au dat chix tongue.gif Iar in Occident stii unde se vand asemenea marfuri ? La magazine de felul " Everything 10 Pence " ! ( un pound are 100 pence !) . Stii cine intra in ele sa cumpere ? Toti imigrantii din lumea a treia si cateodata junkies locali tongue.gif Astea sunt marfurile fabricate cu miile de tone in China, deocamdata.
Si era sa uit artifiiciile ( alea care fac bum si scot ochii ) pe care le comercializeaza in Estul Europei, Africa, etc. pentru ca in majoritatea tarilor vestice sunt interzise (de ex. in UK te insfaca imediat politia daca ai dat drumul la asa ceva !


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 28 Apr 2005, 11:33 AM
Mesaj #15


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (MIA @ 28 Apr 2005, 01:22 PM)

Oricum chinezii au si din productie proprie niscai arme ( chiar si din cele moderne ),

Au desigur, ca au. Dar le lipseste tehnica aia de varf care le face mai " destepte" tongue.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 28 Apr 2005, 11:41 AM
Mesaj #16


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (MIA @ 28 Apr 2005, 12:22 PM)
Daca o sa vrea sa creasca si ei nivelul de trai si implicit salariile ... atunci lucrurile nu o sa fie asa simple nici macar la acest aspect.

Daca salariile chinezilor nu vor creste brusc (si asta nu cred ca se va intampla), ci suficient de lent pentru a nu produce socuri, nu va fi nici o problema. Vor urma in mare parte drumul deja parcurs de Japonia, iar in vreo 50 de ani vor ajunge prima putere economica a lumii.

Singura problema pare, asa cum ai spus, accesul la resurse (in special la petrol). Dar nu-i exclus sa se gaseasca o rezolvare - in fond, China e mult mai aproape de Rusia decat America, nu? Pare deja o certitudine ca secolul al XXI-lea va fi asiatic, asa cum secolul al XIX-lea a fost al Germaniei si secolul XX al Statelor Unite.

Ca o paranteza: ultimul producator de autoturisme britanic, Rover, este in pragul falimentului. Singura sansa de salvare era preluarea companiei de catre un producator chinez de autoturisme... Chestie care, dupa parerea mea, este semnificativa.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 28 Apr 2005, 11:44 AM
Mesaj #17


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (March @ 28 Apr 2005, 12:26 PM)
Astea sunt marfurile fabricate cu miile de tone in China, deocamdata.

Cuvantul cheie este "deocamdata"...

Crede-ma, nu mi se pare deloc imbucuratoare perspectiva ca puterea mondiala numarul unu sa fie un stat comunist. Insa cred ca-i inevitabil, cel putin in actualele conditii.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 28 Apr 2005, 12:09 PM
Mesaj #18


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (abis @ 28 Apr 2005, 01:44 PM)
QUOTE (March @ 28 Apr 2005, 12:26 PM)
Astea sunt marfurile fabricate cu miile de tone in China, deocamdata.

Cuvantul cheie este "deocamdata"...

Crede-ma, nu mi se pare deloc imbucuratoare perspectiva ca puterea mondiala numarul unu sa fie un stat comunist. Insa cred ca-i inevitabil, cel putin in actualele conditii.

@ Abis,

Si peste 5o de ani cand China va deveni prima putere economica mondiala, americanii unde vor fi ? Pe alta planeta probabil tongue.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achernar
mesaj 28 Apr 2005, 12:23 PM
Mesaj #19


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



Au trecut 16 ani de cand Japonia a realizat ultima balanta anuala excedentara in relatiile comerciale cu China. Presupun ca in Japonia e la moda sa cumperi porcarii chinezesti pentru a avea ce arunca la gunoi.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 28 Apr 2005, 12:25 PM
Mesaj #20


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (abis @ 28 Apr 2005, 12:41 PM)
QUOTE (MIA @ 28 Apr 2005, 12:22 PM)
Daca o sa vrea sa creasca si ei nivelul de trai si implicit salariile ... atunci lucrurile nu o sa fie asa simple nici macar la acest aspect.

Daca salariile chinezilor nu vor creste brusc (si asta nu cred ca se va intampla), ci suficient de lent pentru a nu produce socuri, nu va fi nici o problema. Vor urma in mare parte drumul deja parcurs de Japonia, iar in vreo 50 de ani vor ajunge prima putere economica a lumii.

My dear friend ... don't forget : history repeat itself in different ways !! smile.gif

Na - ca am reusit sa scot o franza in engleza din mine ... biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif

Nu-i asa simplu. Calea urmata de Japonia ( si Coreea de Sud ) nu prea mai poate fi urmata de alte state, din diverse motive ( nici eu nu le stiu pe toate, dar am citit mai demult carti si dezbateri prin reviste pe tema asta si e clar ca ce a mers odata de demult ... acuma e cam imposibil ). Dar nu ar fi asta problema.
Ci ca - in mare masura - SUA si China sunt legate ... intr-o relatie care s-ar putea sa nu mai convina la un moment dat vreunuia din ei ... tongue.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 28 Apr 2005, 01:21 PM
Mesaj #21


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (March @ 28 Apr 2005, 01:09 PM)
Si peste 5o de ani cand China va deveni prima putere economica mondiala, americanii unde vor fi ? Pe alta planeta probabil

Probabil ca ceva asemanator spuneau si cetatenii Imperiului Roman, cand vorbeau despre barbarii din Germania sau Britania.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 28 Apr 2005, 02:35 PM
Mesaj #22


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (abis @ 28 Apr 2005, 03:21 PM)
QUOTE (March @ 28 Apr 2005, 01:09 PM)
Si peste 5o de ani cand China va deveni prima putere economica mondiala, americanii unde vor fi ? Pe alta planeta probabil

Probabil ca ceva asemanator spuneau si cetatenii Imperiului Roman, cand vorbeau despre barbarii din Germania sau Britania.

Abis,
Am vazut ca cineva la alt topic spunea ca esti ateu. Deci nu cred ca vrei sa spui ca va veni vreun Armaghedon peste America ca sa-i pedepseasca ptr. "pacatele" lor ?! Ca daca ar fi asa atunci sa stii ca "gaura neagra" care se va produce acolo ii va absorbi pe toti !


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 28 Apr 2005, 03:01 PM
Mesaj #23


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Ce Armaghedon?!

Eu ma gandesc acum doar la cresterea economica... China are an de an o rata de crestere de 9-10%. Exporturile ii cresc vertiginos, PIB-ul este impresionant, balanta de plati super-pozitiva... In orasele Chinei (nu doar Shanghai si Hong Kong - am vazut de pilda niste fotografii uimitoare din Shenzen) se construieste in draci, maine-poimaine or sa trimita oameni pe Luna... Iar regimul pare de neclintit!

Daca or sa puna mana si pe Taiwan, atunci sa te tii...

Nu se pune problema daca vor deveni "No. 1", ci cand... Si nu ma bucur deloc.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
carpatic
mesaj 28 Apr 2005, 03:05 PM
Mesaj #24


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 650
Inscris: 4 November 03
Forumist Nr.: 1.128



Interesant subiect si important totodata ca tematica.
QUOTE
Inainte de asta as vrea sa stiu daca mai impartaseste cineva o ... sa-i zicem perceptie/presimtire de-a mea : ca la ora actuala China este ( sau daca nu risca sa devina in scurt timp ) victima propriului succes economic ?

China a aratat pana acum (in ultimul timp mai ales) ca stie sa-si gestioneze succesul fulminant si stie sa si-l LIMITEZE atunci cand ameninta sa devina un foactor de destabilizare. Desigur statele europene viseaza cresteri economice care macar sa se apropie de cresterea Chinei, dar si chinezii stiu ca o crestere galopanta trebuie sa fie controlata si tinuta in parametrii decenti pentru a nu provoca socuri. In ultimii 5 ani PIB-ul Chinei a crescut cu 135% si investitiile cu 322%. Rata mare a inflatiei si un ritm de consum intern insuficient au dus la situatii de dezechilibru economic in anumite ramuri. Printre masurile concrete luate de China pt a reduce ritmul de crestere se numara restrangferea disponibilitatilor de credit. O urmare directa a acestor masuri (in afara scaderii efective a ritmului de crestere a investitiilor) este ca multe capacitati de productie nu isi vor mai permite sa lucreze la capacitatea maxima, asadar apare un surplus de inventar si... de muncitori. Surplusul de inventar, logic, se va incerca sa invadeze pietele externe, in special cele europene, unde vor fi date la pret de dumping. Ramane doar ca europenii (si nu numai) sa adopte masuri protectioniste pentru a-si proteja piata.

March insa a ridicat probleme de natura politica. Aici cred ca noi cei de pe aici (de la han adica) avem o problema - nu prea stim (bun, hai sa vorbesc numai in numele meu, nu vreau sa fac pe altii nestiutori... sorry.gif ) ce se intampla acolo, pt ca imi (ne) lipseste experienta directa si nici prin media noastra informatiile nu abunda.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 28 Apr 2005, 03:12 PM
Mesaj #25


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



QUOTE

Exporturile ii cresc vertiginos, PIB-ul este impresionant,


insa PIB/capita mai putin:

in 2003: 5000$

pentru Romania indicatorul in acel an era 7000$

50% din populatia activa lucreaza in agricultura. pe vremea lu' ceasca asta se numea "tara in curs de industrializare".

iar bugetul de stat:
revenues: $265.8 billion
expenditures: $300.2 billion,

iar datoriile sunt aproape de 200 milliarde $.

mai au treaba baietii. si stai sa vezi daca au citiva anisori de deflatie.


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
talusa
mesaj 28 Apr 2005, 05:30 PM
Mesaj #26


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.427
Inscris: 4 March 03
Forumist Nr.: 15



Chinezii au acaparat piata instrumentelor muzicale



De la viori la piane, continuand apoi cu fagoturi, chitare, violoncele si aproape orice instrument muzical, China cucereste, rapid, piata muzicala mondiala, informeaza site-ul The State.com.



China produce deja mai multe viori si piane decat orice alta tara de glob iar numarul instrumentelor din alama, de suflat si electronice creste exponential, potrivit site-ului mentionat. Pozitia de lider este consolidata de preturile mici practicate de producatorii locali in comparatie cu concurentii occidentali in conditiile in care produsele destinate pietei muzicale “made in China” devin tot mai bune.



”La un moment dat, marfa din China era ingrozitor de proasta. Pur si simplu se desfacea. Dar au facut imbunatatiri. Fac inovatii in orice domeniu. Asistam la o explozie de mici fabrici”, afirma Brian Majeski, editor la The Music Trades, o revista specializata cu o experienta de 115 ani. Produsele muzicale din China “sunt foarte bune - poate nu grozave, dar foarte bune. Iar in curand vor avea si produse grozave”, este de parere Joe Lamond, presedintele unui grup nonprofit din Carlsbad, California, International Music Products Association.

China produce circa 370.000 dintre cele 600.000 de piane fabricate anual in intreaga lume, afirma Zeng Zemin, managerul general al Beijing Xinghai Piano Group Ltd, unul dintre cei mai mari fabricanti de piane din China. Fabricile din China scot pe piata de asemenea 900.000 dintre cele 1,5 milioane de instrumente de suflat fabricate anual pe glob, potrivit Zeng. Totodata, China detine 65 sau 70% din piata pentru viori si violoncele din SUA. Restul provin din Romania, Germania, Italia, si Cehia.
ZIARUL DE PRAHOVA





--------------------
Cu prostia insasi, pana si zeii lupta in zadar! Schiller

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
talusa
mesaj 28 Apr 2005, 06:33 PM
Mesaj #27


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.427
Inscris: 4 March 03
Forumist Nr.: 15



ARTICOLUL A APARUT IN APRILIE 2004:

QUOTE
China in reforma

Incepind din 1998, China a inceput sa-si dezvaluie imensul potential si rezultatele spectaculoase ale genului de reforma practicata pe teritoriul "Marelui Dragon". Exporturile au crescut cu 122 de suta, Produsul Intern Brut a sporit cu peste 9 la suta intr-un singur an, constructia de automobile, camioane si autobuze a "sarit" la 172 la suta, iar tehnologia de virf a "explodat" efectiv, inregistrindu-se un plus de 363 la suta intre iulie 2000 si iulie 2003, se arata intr-un amplu material din revista franceza "Capital", numarul din luna martie a acestui an.


Cresterea economica a Chinei este ametitoare. Produsele chinezesti au invadat planeta, iar santierele lucreaza fara oprire. Cea de-a 12-a putere economica a lumii este, in ultimii ani, imaginea transformarii paradisului proletarilor intr-unul al patronilor. Performantele "capitalismului rosu" sint impresionante. Douazeci si cinci de ani dupa reformele instituite de Deng Xiaoping, China a devenit una dintre locomotivele cresterii economice mondiale. "In conditiile in care 60 la suta din cei 1,3 miliarde de locuitori ai Chinei sint agricultori, inseamna ca 40 la suta din economie creste cu 18 la suta pe an, lucru nemaiintilnit in istorie", arata economistul Patrik Certus. In acest ritm - de 9 la suta pe an -, conform estimarilor bancii americane Goldman - Sachs, China va depasi Japonia in 2020 si va lasa in urma Statele Unite ale Americii in 2050.

Marx se rasuceste in mormint

China datoreaza aceasta evolutie de supersonic celui mai autentic liberalism. Contrar exemplului oferit de Coreea, care, prin politici protectioniste, a frinat infiintarea de societati mixte cu capital strain, China a devenit o adevarata campiona in domeniu. "China nu numai ca-si pastreaza independenta limitind importurile si plafonindu-si datoria externa, dar, fabricind in tara produse tot mai sofisticate, a implementat sistemul occidental", explica analistul Guilhem Fabre.

China atrage investitiile straine cu un set de argumente imbatabile, cum ar fi impozitul redus pe profit, uzine foarte flexibile, o infrastructura in progres continuu, mina de lucru calificata, inepuizabila si disciplinata (dat fiind faptul ca nu exista dreptul la greva). "Cu 700 de milioane de tarani, economia chineza are in fata 50 de ani de rezerve de forta de munca platita cu 33 de centi pe ora", arata statisticianul Françoise Lemoine. Astfel, in 2003, China era prima zona de interes pentru investitori, cu 53,5 miliarde dolari investitii straine, din care 60 la suta au provenit din capital chinezesc "reciclat" in Hong-Kong sau in paradisuri fiscale. Aceasta tara nu este un "El Dorado" numai pentru capitalistii straini, ci si pentru propriii intreprinzatori.

Traducere si adaptare Roxana Istudor


--------------------
Cu prostia insasi, pana si zeii lupta in zadar! Schiller

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 28 Apr 2005, 06:45 PM
Mesaj #28


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



China are un vechi " dinte" contra Japoniei. Care se va "toci" foarte, foarte greu :

Banala si inspaimantatoarea Unitate 731

In 1996, Statele Unite au interzis accesul pe teritoriul lor a 16 japonezi suspectati de crime abominabile impotriva umanitatii in cel de-al doilea razboi mondial. Cei 16 sunt savanti apartinand teribilei unitati 731 si au facut experimente tinute in secret de guvernul nipon. Ei sunt acuzati de fapte comise in China si Pacific in timpul razboiului si ar fi implicati in afacerea „doamnelor de consum“: coreene, chinezoaice, filipineze, olandeze obligate sa se prostitueze in bordeluri militare, inclusiv in cel al unitatii 731.
Unitatea 731: ce se ascunde sub aceste cuvinte banale? O realitate inspaimantatoare, deoarece in acest centru din Manciuria oamenii de stiinta japonezi, condusi de un anume Shiro Ishii si cu sprijinul elitei militare, au practicat, intre anii 1936 si 1945, experimente biologice pe mii de fiinte umane, cu scopul de a procura arme bacteriologice.
Afacerea a inceput in 1936, inainte ca Japonia sa fi invadat intreaga Manciurie
( continuare...)


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
talusa
mesaj 29 Apr 2005, 02:08 PM
Mesaj #29


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.427
Inscris: 4 March 03
Forumist Nr.: 15



Invazia chineza ne-a redus exporturile

http://www.cotidianul.ro/index.php?a=6085&shift=1


--------------------
Cu prostia insasi, pana si zeii lupta in zadar! Schiller

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Maria Luiza
mesaj 30 Apr 2005, 07:52 AM
Mesaj #30


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 372
Inscris: 13 February 05
Forumist Nr.: 5.695



QUOTE (talusa @ 29 Apr 2005, 03:08 PM)
Invazia chineza ne-a redus exporturile

http://www.cotidianul.ro/index.php?a=6085&shift=1

Foarte bun articolul, elocvent, la subiect...doar ca lipseste cu desavarsire! Asa-i cand nu stii unde ti-ai pus ochelarii!


--------------------
Nu trimiteti copii la umplut cu sifoane.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
talusa
mesaj 30 Apr 2005, 09:08 AM
Mesaj #31


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.427
Inscris: 4 March 03
Forumist Nr.: 15



QUOTE (Maria Luiza @ 30 Apr 2005, 08:52 AM)
QUOTE (talusa @ 29 Apr 2005, 03:08 PM)
Invazia chineza ne-a redus exporturile

http://www.cotidianul.ro/index.php?a=6085&shift=1

Foarte bun articolul, elocvent, la subiect...doar ca lipseste cu desavarsire! Asa-i cand nu stii unde ti-ai pus ochelarii!

[M]ariana-Luiza, te rog sa-mi raspunzi sincer!!

Tu , cu sotul tau homosexual, va certati dimineata , in baie, pe ruj!![sau numai pe...ochelari?] wub.gif



user posted image

Acest topic a fost editat de talusa: 30 Apr 2005, 09:34 AM


--------------------
Cu prostia insasi, pana si zeii lupta in zadar! Schiller

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
talusa
mesaj 30 Apr 2005, 10:27 AM
Mesaj #32


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.427
Inscris: 4 March 03
Forumist Nr.: 15



Conflict de proportii intre China si Japonia

http://www.ziua.net/display.php?id=11068&data=2005-04-30


--------------------
Cu prostia insasi, pana si zeii lupta in zadar! Schiller

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 30 Apr 2005, 02:05 PM
Mesaj #33


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



QUOTE (talusa @ 30 Apr 2005, 10:08 AM)
QUOTE (Maria Luiza @ 30 Apr 2005, 08:52 AM)
QUOTE (talusa @ 29 Apr 2005, 03:08 PM)
Invazia chineza ne-a redus exporturile

http://www.cotidianul.ro/index.php?a=6085&shift=1

Foarte bun articolul, elocvent, la subiect...doar ca lipseste cu desavarsire! Asa-i cand nu stii unde ti-ai pus ochelarii!

[M]ariana-Luiza, te rog sa-mi raspunzi sincer!!

Tu , cu sotul tau homosexual, va certati dimineata , in baie, pe ruj!![sau numai pe...ochelari?] wub.gif



user posted image

Doar pe brici Coane rofl.gif rofl.gif


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 16 May 2005, 09:16 AM
Mesaj #34


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (abis @ 28 Apr 2005, 12:44 PM)
Crede-ma, nu mi se pare deloc imbucuratoare perspectiva ca puterea mondiala numarul unu sa fie un stat comunist.

China mai e stat comunist doar asa ... cu numele ... rolleyes.gif
La multe faze e mai "capitalista" decit multe alte state. devil.gif

QUOTE

Insa cred ca-i inevitabil, cel putin in actualele conditii.


Inevitabila e doar moartea ( la nivel individual ). wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 20 May 2005, 09:22 AM
Mesaj #35


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



Hopa !!! ohmy.gif

Se pare ca deja americanii s-au cam suparat !! devil.gif

E nasol, dar asta s-ar putea sa fie primul pas spre escaladarea unui viitor conflict ... sorry.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pagini V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 08:39 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman