HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

3 Pagini V  < 1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Intre Extreme, [Cronica de film a lui Mistinguett]
Mrs. Rogers
mesaj 26 Jun 2005, 06:38 PM
Mesaj #36


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



Tipul nu e elevul ei la scoala . E la ceva facultate de inginerie. Nu varsta e importanta aici .Nu vreau sa spun mai mult .

Acest topic a fost editat de toxic: 26 Jun 2005, 06:42 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 18 Jul 2005, 08:47 PM
Mesaj #37


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



The Piano Teacher m-a dezgustat profund. L-am vazut acum vreo 2 ani si ramane unul din filmele care imi raman in memorie ca exemple de mizerie umana si imbalanta psihica. Banuiesc ca si-a atins scopul prin faptul ca nu reusesc sa-l uit.

The Station Agent - ****
Despre prietenie si singuratate, dar mai ales despre ce vrem cu adevarat cateodata, oricat nu vrem sa admitem. Si ca oricat ne consideram noi de deosebiti si neintelesi de lumea din jur, pana la urma toti vrem acelasi lucru. Il consider de vazut. Incantator film.

People I know - *** 1/2 cu Al Pacino, Thea Leoni, Ryan O'Neal.
Dus in carca de jocul magistral al lui Pacino, subiectul este poate neinteresant pentru omul de rand - masinatiunile din umbra unui fundraiser si cum iti joci cartile.


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 20 Jul 2005, 04:39 AM
Mesaj #38


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



QUOTE (Mistinguett @ 18 Jul 2005, 10:47 PM)
The Piano Teacher m-a dezgustat profund. L-am vazut acum vreo 2 ani si ramane unul din filmele care imi raman in memorie ca exemple de mizerie umana si imbalanta psihica. Banuiesc ca si-a atins scopul prin faptul ca nu reusesc sa-l uit.


Ma distreaza teribil cum oameni diferiti ,dar cat de cat asemanatori, pot percepe acelasi film in mod atat de diferit .
De ce te-a dezgustat? E doar o alta fata a sexualitatii. Sexualitatea nu e la fel pentru toti, asa cum frumosul nu e perceput la fel de toti. Mie sau tie imi plac un anumit gen de barbati care poate alteia i s-ar parea grotesti. Spre exemplu Adrian Pintea ( asa cred ca il chema pe cel ce l-a jucat pe Iancu Jianu in filmul pe care l-am vazut cu totii cand eram copii) este masochist . Cand am aflat treaba asta, tipul m-a dezgustat total. Dar cu varsta am invatat ca si din punctul asta de vedere suntem diferiti si deci accept si asta, si masochismul in sine nu ma mai dezgusta ( atat cat stiu despre el).

Biata profesoara de pian e doar o fata batrana terorizata de mama ei care a invatat sa gaseasca placere in a fi terorizata de altii. Partea proasta e ca nu are un psihic echilibrat si nu reuseste sa aibe o personalitate frumoasa in ciuda preferintelor ei sexuale. Dar partea interesanta a filmului e ca tanarul, care e un om deosebit in sensul ca are un suflet bun , e inteligent , arata bine, si are skillsuri sociale foarte bune, pana la urma descopera ca e si el masochist .
Deci fimul ne invata ca maoschismul nu e legat de un anumit tip de personalitate patologica , e doar o preferinta sexuala. Eu asa am avzut filmul asta .

Am vazut si One Million Dollar Baby care pe mine m-a enervat si dezgustat fara masura biggrin.gif . Ii dau 2 stele jumate. E un film trist, plin de mizerie , din care n-am avut de invatat nimic . Daca cineva a prins vreo idee de aici , m-as bucura sa o aflu. M-a enervat foarte mult antrenorul atunci cand tipa l-a rugat sa o omoare . Ce raspuns imbecil " te rog nu ma ruga asta ". Asta e raspuns pe care il dai unui om depresiv , la pat? De ce sa o omoare ? Oamenii nu pot sa traiasca frumos decat daca sunt vedete si pe coperta magazinelor ?Si ce daca nu mai avea un picior ? Exista oameni fara ambele picioare , sau fara maini, care au o viata frumoasa si produc bucurie in jurul lor . Vreau sa-l uit !!!


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 20 Jul 2005, 04:39 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Michelle
mesaj 20 Jul 2005, 09:07 AM
Mesaj #39


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



toxic@
referitor la Million dollar baby ...nici eu n-as fi vrut sa ia Oscarul pentru cel mai bun film pentru ca pur si simplu nu e cel mai bun film al anului ,iar scenarii din astea induiosatoare tot au mai fost ecranizate...dar necunoscute sunt caile Academieisi n-are rost sa ne batem capul cu asta...
altceva vroiam sa te lamuresc...este vorba de ce spuneai tu:

QUOTE
De ce sa o omoare ? Oamenii nu pot sa traiasca frumos decat daca sunt vedete si pe coperta magazinelor ?Si ce daca nu mai avea un picior ? Exista oameni fara ambele picioare , sau fara maini, care au o viata frumoasa si produc bucurie in jurul lor


problema tipei nu era ca nu mai avea un picior ci ca era complet paralizata...adica maduva ei era sectionata de undeva de la nivelul gatului ...practic nici de respirat nu mai respira singura ...piciorul s-a amputat in urma escarelor pe care le fac cei care sunt tintuiti pe viata la pat ...escare care apar indiferent de cit de bine sunt ingrijiti acesti oameni ...practic ea a decis sa moara cind si-a dat seama ca nu exista nici cea mai mica sansa sa-si mai revina vreodata citusi de putin...si ca viata ei de-acum in colo va fi doar un lung sir de suferinte din ce in ce mai insuportabile care vor duce inevitabil la exitus...
o situatie similara a fost cea a lui Cristopher Reeve ...practic acesti oameni mor datorita complicatiilor cardio-respiratorii avind in vedere ca nici functia respiratorie nu si-o mai pot exercita neasistat fac pneumonii si in final stop cardiac
...nu cred ca stiind asta tu ai mai fi ales sa traiesti! si in final asta e mesajul filmului daca vrei ...ca fata era o tipa de milioane,cu o forta si o vointa iesita din comun de a-si construi o cariera si a-si depasi conditia ; care pina si distrusa fiind dar constienta si perfect lucida are puterea sa ia o decizie irevocabila si radicala ...decizia de a muri in plina tinerete!


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Contessina
mesaj 20 Jul 2005, 06:58 PM
Mesaj #40


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 435
Inscris: 3 June 05
Din: derriere la colline
Forumist Nr.: 6.391



Desi paralizat , Christopher Reeve a interpretat rolul unui barbat paralizat intr-un thriller care mi-a placut enorm atunci cand l-am vazut prima data " Fereastra din spate".


--------------------
Vision de synthese
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 21 Jul 2005, 12:25 AM
Mesaj #41


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



QUOTE (Michelle @ 20 Jul 2005, 11:07 AM)


problema tipei nu era ca nu mai avea un picior ci ca era complet paralizata...

Nu mi-am dat seama ca era quadriplegica fiindca in ultimele faze ma ridicasem deja de pe canapea de cateva ori fiindca ma enerva filmul . Eu am vazut doar faza in care medicul ii spune ca probabil o sa-i amputeze piciorul. Ma rog, asta schimba total situatia. Insa chiar si asa , filmul tot nu mi-a placut si asa cum spui, departe de a merita un Oscar .


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 21 Jul 2005, 04:53 AM
Mesaj #42


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



Multam fain tongue.gif ca mi-ati explicat filmul inainte sa-l vad. laugh.gif Il am si isi asteapta randul. La timpul Oscarului, fara sa vad filmul sau sa stiu despre ce e vorba decat ca o ea boxeaza, am avut impresia ca nu a meritat sa ia Oscarul. Poate imi schimb parerea dupa ce-l vad.
Toxic, categoric n-avem acelasi gust la filme. Si se pare ca nici aceleasi pareri despre sexualitate. laugh.gif In filmul ala tipa a depasit masochismul: auto-mutilarea genitala intrece limitele mele de a intelege placerea sexuala. Eu ma consider foarte... hai sa zicem intelegatoare biggrin.gif fata de diferite fatete ale sexului, nu ma socheaza prea multe. Dar masochismul e una (sau sado-masochismul) - si mutilarea genitala ca ai pitici pe creieri e alta. Dar banuiesc ca daca-si taia creierul cu-n ciob de sticla nu mai era la fel de interesant filmul.
Anyway multam fain despre informatia cu Adrian Pintea. O sa-l privesc cu alti ochi de-acum incolo wub.gif - dar tot am profund respect si admiratie pentru el ca actor.

Hide and seek ** - Bob DeNiro, Dakota Fanning

De-acum stie toata lumea ca musiu DeNiro stie actorie, dar filmul asta e dus in spate de micuta Dakota (care sper sa-si continue cariera de actrita pana la adanci batraneti, am eu asa o parere ca va reusi sa devina una din cele mai bune actrite dintotdeauna). Scenariul mi-a adus aminte de la inceput de The Secret Window cu Depp, si s-a dovedit ca am avut fler, aceiasi lalaiala si acelasi deznodamant. Trebuie ca i-a fost foame rau lui Bobby sa faca un film atat de prost (pentru talia lui).

Acest topic a fost editat de Mistinguett: 21 Jul 2005, 04:55 AM


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 21 Jul 2005, 11:03 PM
Mesaj #43


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



Termenul de automutilare e exagerat fiindca profesoara de pian isi producea durere , nu se mutila prin taierea unei bucati de carne . Ca de fapt asta inseamna mutilare, a amputa , a schilodi . Daca compari ce a facut ea cu avorturile provocate , e chiar inocenta rolleyes.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Aramis
mesaj 22 Jul 2005, 11:59 AM
Mesaj #44


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.948
Inscris: 23 January 04
Din: Luna
Forumist Nr.: 1.955



Imi cer scuze ca intervin, dar am o intrebare: the piano theacher e o ecranizare a cartii "Pianista" de Elfriede Jelinek?


--------------------
humanity is overrated
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 22 Jul 2005, 02:45 PM
Mesaj #45


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



Da, Aramis. Titlul original al filmului este La Pianiste si este o adaptare a nuvelei. Nu stiu cat de mult respecta cartea, nu am citit-o. Si nu trebuie sa te scuzi smile.gif
Poate ai si tu o parere, ca eu inca sustin ca tipa se automutila.
Toxic, aia de se taie pe maini (stii tu, si miss Jolie a facut asa in tinereti) ce se cheama ca-si fac?


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Contessina
mesaj 22 Jul 2005, 04:18 PM
Mesaj #46


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 435
Inscris: 3 June 05
Din: derriere la colline
Forumist Nr.: 6.391



Se numeste algofilie (sin masochism, algo-durere + filie) exista si masochism nonsexual si masochism moral in psihiatrie.Nu am vazut filmul , dar isi facea cumva o cruce cu lama ?
Este necesar de mentionat ca masochismul nu se refera neaparat (!) la o perversiune sexuala, termenul include si satisfactia pur spirituala pe care o obtine subiectul in urma asumarii pozitiei de victima,a acceptarii cu voluptate a umilintei.

Acest topic a fost editat de Contessina: 22 Jul 2005, 04:26 PM


--------------------
Vision de synthese
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Aramis
mesaj 22 Jul 2005, 06:39 PM
Mesaj #47


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.948
Inscris: 23 January 04
Din: Luna
Forumist Nr.: 1.955



Misti, eu doar am citit cartea acum cateva saptamani si m-a ingrozit. Cred ca tipa era absolut nebuna si se auto-mutila. Ceea ce m-a socat cel mai mult a fost sa citesc faptul ca "Pianista" are puternice trasaturi autobiografice. Adica scriitoarea chiar a trait asa ceva?! Ma intreb cum poate un om normal sa suporte o asemenea viata, o asemenea mama si cum poate sa nu faca nimic...
In ceea ce-l priveste pe barbat, in carte e un baiat care nu-mi pare a avea nimic nobil in el, e pur si simplu un pusti care vrea sa-si treaca in cont cucerirea unei femei mai in varsta decat el... Cartea m-a socat si nu cred ca as vrea sa vad si filmul.
Misti, ai vazut "What dreams may come"? L-am vazut de cateva ori si mi-a placut grozav. E genul de film la care ar trebui sa te uiti impreuna cu persoana iubita wink.gif


--------------------
humanity is overrated
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 22 Jul 2005, 11:59 PM
Mesaj #48


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



Nu am citit cartea si imi pare rau ca acum nu pot sa fac o comparatie cu filmul. Filmul insa a primit multe premii in Europa .
Apropo de carte , mi-am adus aminte ca demult am citit "Luna de fiere " de Pascal Bruckner si apoi am vazut filmul. Cartea mi-a placut mult , dar nu mai tin minte cum mi-a placut filmul. In orice caz si asta e un film bun .

Acest topic a fost editat de toxic: 23 Jul 2005, 12:34 AM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 23 Jul 2005, 02:52 AM
Mesaj #49


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



Contessina, n-au aratat ce modele isi facea, ca se mutila genital. Cand spargi o sticla si cu cioburile te tai genital, indiferent de traseul ciobului, depaseste masochismul si algofilia.
QUOTE
Ma intreb cum poate un om normal sa suporte o asemenea viata, o asemenea mama si cum poate sa nu faca nimic...

Sunt oameni care se lasa dominati si isi inghit frustrarile, si apoi vine o zi cand intr-un fel sau altul defuleaza. Daca te uiti in jur cu atentie, ai sa observi fenomenul in diferite grade si cu diferite intensitati, se intampla mult mai frecvent decat ne-ar placea sa credem. Pianista in viata de zi cu zi parea o fiinta foarte normala si in control. Poate in asta a constat si factorul "shoc" al filmului.
"What dreams may come" l-am vazut de tare mult, excelent film - si subiectul si realizarea. Mai mult ca sigur il voi revedea candva.
QUOTE
Filmul insa a primit multe premii in Europa .

Si "Million dollar baby" a luat Oscarul. laugh.gif
Care inca incerc sa ma conving sa-l vad. Cica singura, ca al meu sot nu vrea sa faca efortul sa-l vada, si mie nu-mi place sa ma uit la filme singura.

Acest topic a fost editat de Mistinguett: 23 Jul 2005, 06:05 PM


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 23 Jul 2005, 04:44 AM
Mesaj #50


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



QUOTE (Mistinguett @ 23 Jul 2005, 04:52 AM)
QUOTE
Filmul insa a primit multe premii in Europa .

Si "Million dollar baby" a luat Oscarul. laugh.gif
Care inca incerc sa ma conving sa-l vad. Cica singura, ca al meu sot nu vrea sa faca efortul sa-l vada, si mie nu-mi place sa ma uit la filme singura.

Exista o mare diferenta intre un premiu de la Cannes si un Oscar , parerea mea. One milion baby nu cred ca ar fi fost nici macar nominalizat la Cannes.


QUOTE
si apoi vine o zi cand intr-un fel sau altul refuleaza

Cred ca ai vrut sa spui defuleaza .


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 23 Jul 2005, 06:41 PM
Mesaj #51


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



Defuleaza (refulari) am vrut sa spun biggrin.gif , multam, am modificat.

Si am vazut si Million Dollar Baby. Eu ii dau ****
Desi Oscarurile au devenit la fel de ridicole si politice ca si Miss Univers, cam vad de ce a luat Oscarul. Jucat bine si cu un subiect controversat.
Pentru mine filmul asta a fost despre eutanasie (pentru care votez pro) si nu despre box (care e probabil unicul sport pe care il consider o barbarie si as milita sa fie eradicat de pe fata planetei). M-a facut sa realizez ca daca as fi in locul ei as face aceeasi alegere, dar ca in locul lui Frankie nu as avea puterea sa omor pe cineva. Motiv pentru care as vrea ca sinuciderea asistata medical sa fie in vigoare, consider ca nimeni drag n-ar trebui pus in situatia sa o faca pentru tine.
Cat despre "poveste induiosatoare americana", l-as fi incadrat in categoria asta daca mi-o aratau pe Maggie ca in ciuda a tot ce ziceau doctorii, reusea sa se ridice din pat si sa-si reia cariera sportiva. tongue.gif Nu spun ca nu e emotionant filmul, pentru ca este in momentul in care iti pui intrebarea tu ce ai face in locul celor doi. Nu m-a adus la lacrimi insa.

Si pentru cei care se ridica de pe canapea in momentele cheie (ca tot s-a dezvaluit aici subiectul si s-a stricat surpriza pentru cei care nu l-au vazut inca): Maggie avea coloana fracturata la C1-C2 fara posibilitatea de a fi reparata. Nu putea nici sa respire singura, aerul ii era pompat fortat in plamani.


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michelle
mesaj 23 Jul 2005, 08:24 PM
Mesaj #52


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



apropos de filme induiosatoare...mie la categoria asta mi-a placut de departe mai mult The english patient...pe care de 3 ori l-am vazut ...de 3 ori am plans si cind am citit cartea tot impresionata am ramas...poate sunt eu prea sensibiloasa si romantioasa? sorry.gif
imi pare rau ca am dezvaluit un pic din clue-ul filmului,Misti...dar toxic cam pierduse esentialul si ma gandeam ca tu l-ai vazut deja!

Acest topic a fost editat de Michelle: 23 Jul 2005, 09:01 PM


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Contessina
mesaj 23 Jul 2005, 08:28 PM
Mesaj #53


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 435
Inscris: 3 June 05
Din: derriere la colline
Forumist Nr.: 6.391



Michelle , m-ai facut sa-mi doresc sa vad si eu" One million dollar baby".Imi plac f mult comentariile tale pentru ca reusesti sa surprinzi esenta.Am cautat filmul si am vazut ca Hillary Swank joaca in rolul principal.


--------------------
Vision de synthese
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michelle
mesaj 23 Jul 2005, 08:34 PM
Mesaj #54


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



mersi,mersi...d-aia imi si place sa pove filme...si la cabinet ma mai lansez in comentarii din astea ...si pacientii n-au ce sa zica ca doar stau cu gura deschisa! tongue.gif laugh.gif


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Contessina
mesaj 23 Jul 2005, 08:37 PM
Mesaj #55


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 435
Inscris: 3 June 05
Din: derriere la colline
Forumist Nr.: 6.391



Atunci vin si eu la tine daca imi povestesti filme.


--------------------
Vision de synthese
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 23 Jul 2005, 08:53 PM
Mesaj #56


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



Incredibil, dar nu am vazut inca The English Patient.
Michelle, stai linistita cu dezvaluitul. Poate ca m-ar fi surprins un pic daca nu stiam, dar nu cred ca mi-a influentat parerea asupra filmului.


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michelle
mesaj 23 Jul 2005, 09:23 PM
Mesaj #57


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



pai sa-l vezi ,ca daca nu ti-l povestesc! rofl.gif


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 23 Jul 2005, 09:34 PM
Mesaj #58


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



Atata-ti trebuie! laugh.gif (kidding)


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 23 Jul 2005, 10:52 PM
Mesaj #59


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



Ieri seara am vazut Distant , un film turcesc. Ii dau 3 stele , maxim 3 jumate . E un film bun, insa e foarte lent si monoton. E un somnifer perfect . In orce caz eu am asociat lentoarea filmului cu ritmul vietii in Turcia , asa ca nu m-a deranjat .


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 23 Jul 2005, 10:56 PM
Mesaj #60


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



QUOTE (Mistinguett @ 23 Jul 2005, 08:41 PM)
Si pentru cei care se ridica de pe canapea in momentele cheie (ca tot s-a dezvaluit aici subiectul si s-a stricat surpriza pentru cei care nu l-au vazut inca): Maggie avea coloana fracturata la C1-C2 fara posibilitatea de a fi reparata. Nu putea nici sa respire singura, aerul ii era pompat fortat in plamani.

Daca esenta filmului e in ultimele 10- 15 minute de ce nu l-au facut mai scurt ca oricum prima parte nu a adus nimic in plus calitatii sau mesajului filmului? biggrin.gif
Just kidding . mwah1.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 26 Jul 2005, 09:03 AM
Mesaj #61


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



Constantine **
Ma gandeam sa-i dau inca 1/2 de stea pentru efecte, dar cred ca asa si-a castigat cele **.
Daca esti obosit si nu vrei sa gandesti, e galagios vizual si merge.

Dar vorba e ca am reusit sa dau peste ceva si mai prost. The Omega Code *
M-a intrigat subiectul si mi-am zis "cat de prost poate fi cu asa subiect?"
Hm. E prost rau. Demult n-am mai vazut actori atat de prosti (cu exceptia lui Michael York, care oricat imi place de el nu se ridica mai sus de "O.K."), dar si regia ingrozitoare. Aveam impresia ca ma uit la un film cu martieni facut prin anii '60.
Subiectul: Omega Code este presupusul cod care ar exista in Biblie si ne prezice viitorul omenirii.


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 3 Aug 2005, 06:45 AM
Mesaj #62


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



Kinsey - ***
Sincer, m-am gandit mult pentru ultima 1/2 de *. E un film bunut, dar nu stiu sa spun de ce nu spectacular. Sa zicem ca am dat-o pentru subiect - in onoarea lui Kinsey, care a avut curajul sa exploreze sexualitatea umana intr-o epoca cand educatia sexuala consta in predici religioase. E de vazut fie si numai pentru incredibilele vremuri de puritanism (fals, dupa cum Kinsey avea sa descopere) si pentru ideea de multumire ca nu traiesc in vremurile alea.


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 18 Aug 2005, 05:04 AM
Mesaj #63


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



Cateva filme care m-au dezamagit, mai mult si mai putin.
Primer * 1/2
Jumatate de stea este pentru ideea subiectului (care m-a intrigat si m-a facut sa vreau sa-l vad) - 2 prieteni inventeaza o oarecare masinarie care, realizeaza ei la un moment dat, ii pot duce inapoi in timp - mai mult ca o repetitie a zilei anterioare.
Nimic pentru realizarea ei. Daca n-ai diploma in fizica, banuiesc ca nu intelegi exact ce se intampla - dezlanat, te lasa sa ghicesti sau sa intelegi ce vrei. Si asta cu subtitrarea ON. Pierdere de timp sa continui sa scriu despre el.

The Hotel - * 1/2
Distributia m-a facut sa-l iau de pe raft: John Malcovich, Salma Hayek etc.
Prea abstract pentru mine, plictisitor si din nou, nu foarte clar in intentii. Cu exceptia unei vagi idei de canibalism si a catorva scene erotice.

Monsieur N **1/2
Nu de vazut neaparat, dar pentru mine un subiect interesant: ultimele luni din viata lui Napoleon pe insula Sfanta Elena. Unii spun ca nu a murit acolo si ca in cosciugul lui de la Les Invalides in Paris ar zace trupul prietenului(?)/fratelui(?) sau. Jucat bine, dar pe alocuri cam lalait - deci usor plictisitor.

Nuevo Cinema Paradiso ***
Denise l-a comentat mult mai bine decat as putea eu. Da, romantat (buh, e film italian doar) dar superb.

Acest topic a fost editat de Mistinguett: 18 Aug 2005, 05:07 AM


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 21 Aug 2005, 04:58 PM
Mesaj #64


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



N-am mai avut timp de un film in ultima vreme


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 29 Aug 2005, 02:07 AM
Mesaj #65


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



Sin City , foarte multi actori cunoscuti. cam 3 stele si jumate , maximum 4. Cam multa violenta, dar mi-a placut.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 29 Aug 2005, 04:24 AM
Mesaj #66


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Pe mine nu prea m-a incintat sin city....si in filmarile alea, nici macar femeile nu se vedeau bine....din partea mea are un 2 , ca joaca bruce willis si Rourke....


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 29 Aug 2005, 06:51 AM
Mesaj #67


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



Am vazut si eu Sin City, eu ii dau *** desi nu ma pasioneaza benzile desenate. Dar mi-a placut mult cum a fost realizat, trecerea de la desen la film, fluiditatea... Prea mult sange, bineinteles, dar mai putin obscen decat in Kill Bill, caruia ii e net superior. Fie si doar pentru ca este asa deosebita realizarea, il consider de vazut. Chiar ma asteptam sa nu-mi placa.

bdl-ule, de-aia nu ti-a placut tie, ca erau femeile alea mai mult desenate rofl.gif

Am mai vazut un film mexican, Cilantro e perejil - **
O comedioara O.K. de pierdut vremea in lipsa de altceva, dar nu de vazut neaparat. Despre relatii care stagneaza sau se destrama si ce vrem de fapt cu adevarat. Eh... Daca ai ambele emisfere ale creierului, nu e nimic nou in filmul asta.


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 29 Aug 2005, 08:53 PM
Mesaj #68


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



Merci, docteur Rey - ***

Comedie franceza, am ales-o de pe raft pentru ca e filmata in Paris si am un dor de el indescriptibil. Cu Diane Wiest (poate cel mai bun rol al ei vazut de mine), Jane Birkin si cameos cu Jerry Hall si Vanessa Redgrave.
Subiectul, usor absurd (a nu fi luat in serios), este despre coincidente, dar nici nu conteaza. Actoria este de nota 10.

Se pare ca nu este pe gustul tuturor - sotul meu nu s-a distrat asa bine ca mine (dar lui i-a placut Men in Black, asa ca nu pun baza pe parerea lui laugh.gif ).


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 29 Aug 2005, 11:52 PM
Mesaj #69


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



QUOTE (bdl @ 29 Aug 2005, 06:24 AM)
Pe mine nu prea m-a incintat sin city....si in filmarile alea, nici macar femeile nu se vedeau bine....din partea mea are un 2 , ca joaca bruce willis si Rourke....

E ceva cu filmul asta . Nu mi-a placut foarte mult dar totusi m-a tinut captivata . Banuiesc ca a fost bine realizat desi la genul asta de desene animate /film nu ma pricep . Ii dau 3 stele jumate totusi .


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Aramis
mesaj 30 Aug 2005, 10:23 AM
Mesaj #70


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.948
Inscris: 23 January 04
Din: Luna
Forumist Nr.: 1.955



Misti, cum ti s-a parut Kill Bill? Ai vazut ambele parti si m-am intrebat de ce am pierdut cam 3 ore din viata pe un asemenea macel... in fine... smile.gif tu ce zici de el?


--------------------
humanity is overrated
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pagini V  < 1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 23 April 2024 - 11:54 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman