HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Recomandari

Siteuri partenere: Auto-Dealer.RO

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Despre Huliganismul Din Fotbalul Romanesc !
March
mesaj 15 Apr 2005, 11:47 AM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Huliganism, rasism, xenofobie, violenta... cititi aici si spuneti-va parerea


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 15 Apr 2005, 12:38 PM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



Din fotbal, din hockey ... din pacate cam toate sporturile cu public ( organizat si in numar mare ) sufera de o astfel de plaga. sorry.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marcus
mesaj 15 Apr 2005, 01:06 PM
Mesaj #3


forumistul sahist - cel mai pasionat forumist
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.308
Inscris: 26 January 04
Din: Bucuresti / Braila
Forumist Nr.: 1.995



E scandalos ce se intampla, nimeni nu mai incearca sa fie un bun exemplu, traim in salbaticie. Gigi Becali, desi afirma ca el crede in Dumnezeu, de fapt se crede Dumnezeu. Ceea ce se intampla la Steaua e un exemplu de huliganism. Dar de ce sa particularizam, cazul nu e singular... se intampla si la nivel mai inalt. wink.gif


--------------------
* * * Nu lăsa visele să piară, pentru că dacă visele mor, viața nu este decât o pasăre cu aripi rupte care nu mai poate să zboare! (Langston Hughes) * * *

Turneul de Sah HanuAncutei 2012
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 15 Apr 2005, 01:06 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
March
mesaj 17 Apr 2005, 01:22 PM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Joi seara , la emisiunea "Nasul" de pe B1TV , un derbedeu, care se pretinde gentleman si raspunde la numele de "Giovanni", propietar al unei carute de bani, si-a adus ligheanul cu zoaie de acasa ( dupa ce a facut baie si s-a parfumat ptr. emisune ) si l-a aruncat in capul unui ziarist care nu intelege sa-i inalte osanele ! Iar moderatorul Moraru, in loc sa-i taie microfonul , se uita prostit la el !

Balaceala din mocirla existenta in fotbalul romanesc continua !

Acest topic a fost editat de March: 17 Apr 2005, 03:12 PM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marcus
mesaj 20 Apr 2005, 02:09 PM
Mesaj #5


forumistul sahist - cel mai pasionat forumist
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.308
Inscris: 26 January 04
Din: Bucuresti / Braila
Forumist Nr.: 1.995



Consiliul National pentru Combaterea Discriminarii a amendat clubul Steaua cu suma de 40 milioane lei pentru incidentele si remarcele rasiste din meciul cu Rapid. Crainicul arenei din Ghencea a fost de asemenea amendat cu suma de 20 milioane lei.
Presedintele executiv, Mihai Stoica, a declarat ca asa ceva e inadmisibil si a spus ca va face recurs la tribunal.


--------------------
* * * Nu lăsa visele să piară, pentru că dacă visele mor, viața nu este decât o pasăre cu aripi rupte care nu mai poate să zboare! (Langston Hughes) * * *

Turneul de Sah HanuAncutei 2012
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 20 Apr 2005, 02:21 PM
Mesaj #6


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



QUOTE (MIA @ 15 Apr 2005, 12:38 PM)
Din fotbal, din hockey ... din pacate cam toate sporturile cu public ( organizat si in numar mare ) sufera de o astfel de plaga.  sorry.gif

in hockey in RO poate. in Canada, SUA etc. nu se obisnuieste. la Köln vs. Düsseldorf (un fel de Steaua-Dinamo) fanii nici macar nu stateau in sectoare diferite. la plecare au plecat toti impreuna.

asta in contextul in care, daca in Köln ceri o bere "Alt" la birt risti in mod serios s-o iei in freza.

din cauza unor loseri pentru care sportul nu-i o delectare ci o supapa pentru problemele lor personale apar apoi emisiuni TV in Canada cu batai la meciuri de hockey, sub titlul "hockey in tari exotice".
mad.gif


apropo de rasism.
era un african la Craiova (Njock cred), venit de la UTA. intrebat fiind, cum se compara Craiova cu Arad ca oras, a facut cu ou si otzet Craiova (interviu aparut acu 2 ani in ziar) si vorbea negativ despre sansele Craiovei sa ajunga in vreo cupa europeana in sezonul respectiv.

la care presedintele(?) Craiovei pe vremea aceea, a spus intr-un interviu ceva de genul "pe vremea cind noi jucam in cupele europene, el mai dormea in copac."

Acest topic a fost editat de dead-cat: 20 Apr 2005, 02:21 PM


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Superunknown
mesaj 9 May 2005, 05:48 PM
Mesaj #7


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 911
Inscris: 15 February 04
Forumist Nr.: 2.236



QUOTE
Huliganism, rasism, xenofobie, violenta...

Simple etichete din partea unora care nu inteleg ce inseamna fenomenul ultras. Walter Zenga spunea ca cel mai trist meci din cariera lui de antrenor a fost meciul disputat de Steaua fara spectatori in tribune. Nu stiu daca vreunul din cei care-si dau cu parere pe topicul asta a fost vreodata pe stadion (probabil ca nu), dar incercati un exercitiu de imaginatie si inchiputi-va un meci de fotbal in absenta galeriilor. Cu toata miza meciului, cred ca atmosfera ar fi comparabila cu un picnic la padure, pigmentata eventual cu injuraturile antrenorilor si jucatorilor si cu zgomotul de semintze sparte al spectatorilor. Nici un jucator n-ar suporta prea mult atmosfera asta. Daca fotbalul a ajuns sportul numarul 1 in lume ca audienta, asta se datoreaza in mare parte fenomenului ultras.

Spectacolul tribunelor e o forma de arta, uneori mai captivanta chiar decit spectacolul din teren. Feeria de sunet si culoare ce acompaniaza marile derby-uri e mult mai valoroasa decit alte manifestari artistice contemporane cum ar fi impachetarea de cladiri, improscarea unei pinze cu trei pete de vopsea sau cine stie ce alte timpenii numite generic "arta contemporana".

Sigur ca violenta face parte din acest peisaj, e o trasatura ancestrala a barbatului si e prezenta in toate activitatile specific masculine: razboiul, vinatoarea, sportul. E chiar benefic ca violenta se manifesta pe stadioane, intr-un cadru organizat in care pagubele pot fi limitate, pentru ca in felul asta se reduce gradul de violenta din celelalte medii (in familie, la serviciu, pe strada). Priviti ce se intimpla in Anglia, unde violenta a fost aproape eradicata de pe stadioane (spectatorii au devenit niste legume incapabile sa se mai ridice de pe scaune): celebrii hooligans nu se mai agreseaza verbal, in tribune, ci fizic, pe strazi.

In incheiere, va dau un sfat: daca va ingrijoreaza sincer violenta in fotbal, criticati adevaratul vinovat: mass-media, care popularizeaza personaje precum Gigi Becali sau Giovanni Becali.

Acest topic a fost editat de Superunknown: 9 May 2005, 05:49 PM


--------------------
"Screw you guys, I'm going home" (E. Cartman)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 9 May 2005, 05:56 PM
Mesaj #8


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



QUOTE
Spectacolul tribunelor e o forma de arta, uneori mai captivanta chiar decit spectacolul din teren.


Io sper ca nu la galeriile de la noi te referi, in special la cele din Capitala. Adica, nu vad cum ar putea fi calificate drept arta urlete de genul: m********ieeee si multe altele, nu le mai insir ca mi-e sila.

Da, unde sunt galerii adevarate, e spectacol. Dar la noi nu am vazut asa ceva. Poate la Poli TM, dar nu pot spune exact, ca nu am fost acolo pe stadion, doar din ce am vazut la tv. In rest... hh.gif


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 9 May 2005, 06:25 PM
Mesaj #9


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



QUOTE

Nu stiu daca vreunul din cei care-si dau cu parere pe topicul asta a fost vreodata pe stadion (probabil ca nu), dar incercati un exercitiu de imaginatie si inchiputi-va un meci de fotbal in absenta galeriilor.

io cred ca am fost la mai multe meciuri in viata mea deciti gogosi a mincat autorul acelor rinduri. de la meciuri de judet la cupa UEFA. fotbal, handbal, hockey. acasa si in deplasare. a face atmosfera nu inseamna a-si da in cap.
QUOTE

Priviti ce se intimpla in Anglia, unde violenta a fost aproape eradicata de pe stadioane (spectatorii au devenit niste legume incapabile sa se mai ridice de pe scaune): celebrii hooligans nu se mai agreseaza verbal, in tribune, ci fizic, pe strazi.

iti amintesti? mai 29 1985, Bruxelles, Heysel?
apoegeul fenomenului hooligan.

bine ca-i eradicat. fotbal e entertainment, nu un ventil pentru frustrarile antisocialiilor. locul lor nu-i in tribune ci la zdup.


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 9 May 2005, 06:36 PM
Mesaj #10


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (Superunknown @ 9 May 2005, 07:48 PM)
Huliganism, rasism, xenofobie, violenta...
Simple etichete din partea unora care nu inteleg ce inseamna fenomenul ultras.

Maistre,
Te faci ca uiti ce striga unii atunci cand joaca de ex. "Rapidul" ?! Ceva despre Antonescu si despre tigani ?! Sau aia care arunca cu sticle in cap arbitrilor ?! Sau cand la Constanta , dupa o victorie a Farului, au devastat , ce zic eu, aproape au demolat, mijloace de transport in comun ? Asa ca mai gandeste-te la fenomenul asta pe care-l numesti cu bunavointa " ultras " !


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 9 May 2005, 06:57 PM
Mesaj #11


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (dead-cat @ 20 Apr 2005, 03:21 PM)
din cauza unor loseri pentru care sportul nu-i o delectare ci o supapa pentru problemele lor personale apar apoi emisiuni TV in Canada cu batai la meciuri de hockey, sub titlul "hockey in tari exotice".
mad.gif

Nu mai stiu unde am citit o chestie care mi-a placut ... un fost mare jucator englez de fotbal ( retras înca de la vremea aia ) spunea - si asta chiar înainte de Heysel - ca-i place fotbalul enorm în continuare, dar nu mai vrea sa suporte mizeriile si violenta pe care o fac unii folosind ca pretext acest sport ... smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Superunknown
mesaj 9 May 2005, 10:48 PM
Mesaj #12


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 911
Inscris: 15 February 04
Forumist Nr.: 2.236



QUOTE
Adica, nu vad cum ar putea fi calificate drept arta urlete de genul: m********ieeee si multe altele, nu le mai insir ca mi-e sila.

Poate nu stii cum arata arta contemporana. Citeste "Romanul romanesc pervers" sau "Letopizdet", doua "perle" ale literaturii romanesti actuale, sau intra intr-o galerie cu fitze, vei gasi acolo mai multa m*ie decit pe toate stadioanele Romaniei la un loc.
QUOTE
bine ca-i eradicat. fotbal e entertainment, nu un ventil pentru frustrarile antisocialiilor. locul lor nu-i in tribune ci la zdup.

Se vede ca toate meciurile alea cu care te lauzi nu ti-au folosit la nimic. Fotbalul si tot ce-l inconjoara formeaaz un fenomen mult mai complex decit simplul "entertainment". Doar pentru ca nu-i intelegi pe acesti oameni nu inseamna ca sint antisociali. Marea majoritate a ultrasilor sint oameni normali, cel putin la fel de normali ca oamenii de pe forumul asta.
QUOTE
Te faci ca uiti ce striga unii atunci cand joaca de ex. "Rapidul" ?! Ceva despre Antonescu si despre tigani ?!

Unele din acele scandari sint de-a dreptul grozave laugh.gif Asta-i folclorul, ce vrei? Cum ziceam si-n mesajul precedent, e mai bine ca violenta sa se manifeste verbal decit fizic.
QUOTE
Sau aia care arunca cu sticle in cap arbitrilor ?! Sau cand la Constanta , dupa o victorie a Farului, au devastat , ce zic eu, aproape au demolat, mijloace de transport in comun ?

Incidente regretabile, dar izolate. Nu sint definitorii pentru fenomenul ultras.


--------------------
"Screw you guys, I'm going home" (E. Cartman)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 10 May 2005, 07:38 AM
Mesaj #13


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



QUOTE
Poate nu stii cum arata arta contemporana. Citeste "Romanul romanesc pervers" sau "Letopizdet", doua "perle" ale literaturii romanesti actuale


Le stiu si or fi arta pentru tine. Io mi-am spus parerea despre ele la o discutie chiar aici la Han. As zice io de ce anume au nevoie autorii aia, ca si ultrasii tai ca sa scape de frustrari, da' mi-e c-o incasez de la Mihai. laugh.gif


QUOTE
Doar pentru ca nu-i intelegi pe acesti oameni nu inseamna ca sint antisociali.


Ce e de inteles la ei? Ca nu sunt in stare sa isi manifeste 'sustinerea' civilizat? Si nu numai pe stadion, dar i-am vazut mergand spre meci. Fratele meu, zici ca erau puscariasi scapati de dupa gratii: n-auzi decat ce p*la mea vrei, baa? 'tu-tzi gatu' maaaa-tiiiii! imping pe toti, cine se uita la ei e injurat la greu, flegme peste tot... Astia erau ultrasii care mergeau la meci la Steaua, mancati-as. Socializeaza tu cu ei si intelege-i, dar io am alte propuneri.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 10 May 2005, 09:44 AM
Mesaj #14


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



QUOTE

Se vede ca toate meciurile alea cu care te lauzi nu ti-au folosit la nimic. Fotbalul si tot ce-l inconjoara formeaaz un fenomen mult mai complex decit simplul "entertainment".

este pe dracu. fotbalul e un sport(si pentru unii o profesie).atit. aia sunt o sleahta de huligani cu frustrari personale. ceea ce nu trebuie sa fie valabil pentru toti "ultrasii", ca mai sunt unii care pot merge la stadion fara sa trebuiasca sa devasteze ceva.


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Superunknown
mesaj 10 May 2005, 01:06 PM
Mesaj #15


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 911
Inscris: 15 February 04
Forumist Nr.: 2.236



Dead-cat, si handbalul, popicele sau biliardul sint doar niste sporturi. Si arhitectura sau lacatuseria sint doar niste profesii. Cum se face ca nu suscita aceleasi pasiuni pe care le suscita fotbalul? Cum se face ca nu scot in strada sute de mii de oameni dupa o victorie? Sigur ca toata agitatia din jurul fotbalului o sa ti se para o galagie de neinteles daca nu faci un efort sa intelegi fenomenul.

Nefertiti, comportamentele pe care le citezi tu sint intr-adevar deranjante pentru cei din afara, dar asa se comporta omul in grupuri mari. Omul se comporta diferit cind face parte dintr-o multime, e mai dezinhibat, mai "infierbintat", decit atunci cind e singur sau in grupuri mici. Nu doar ultrasii se poarta asa, ci si fanii la un concert rock, sindicalistii la un miting de protest de exemplu, sau chiar femeile la un spectacol Chippendales.


--------------------
"Screw you guys, I'm going home" (E. Cartman)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 10 May 2005, 01:18 PM
Mesaj #16


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



QUOTE (Superunknown @ 10 May 2005, 02:06 PM)


Nefertiti, comportamentele pe care le citezi tu sint intr-adevar deranjante pentru cei din afara, dar asa se comporta omul in grupuri mari. Omul se comporta diferit cind face parte dintr-o multime, e mai dezinhibat, mai "infierbintat", decit atunci cind e singur sau in grupuri mici. Nu doar ultrasii se poarta asa, ci si fanii la un concert rock, sindicalistii la un miting de protest de exemplu, sau chiar femeile la un spectacol Chippendales.

Te inseli. Am vazut 'grupuri mari' care se comporta civilizat. Poti incerca sa aduci cate explicatii vrei la mahalagismele din galeriile noastre, ca tot nu le transforma in altceva decat sunt: mizerie!


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 10 May 2005, 01:32 PM
Mesaj #17


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (Superunknown @ 9 May 2005, 11:48 PM)
Incidente regretabile, dar izolate. Nu sint definitorii pentru fenomenul ultras.

Pai fa-ne o lista cu ce anume e "definitoriu" pentru fenomenul asta...

Tu ti-ai duce prietena la stadion, la un derby bucurestean?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 10 May 2005, 01:53 PM
Mesaj #18


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



QUOTE

Dead-cat, si handbalul, popicele sau biliardul sint doar niste sporturi. Si arhitectura sau lacatuseria sint doar niste profesii. Cum se face ca nu suscita aceleasi pasiuni pe care le suscita fotbalul?

de cine spune ca nu? in diferite tari handbalul e sportul national. in altele e hockey. sau baschet.
QUOTE

Cum se face ca nu scot in strada sute de mii de oameni dupa o victorie?

ai vazut vreo "Stanley Cup Victory Parade"?
QUOTE

Sigur ca toata agitatia din jurul fotbalului o sa ti se para o galagie de neinteles daca nu faci un efort sa intelegi fenomenul.

agitatie != devastat. pentru cine este acelasi lucru, la exact ala m-am referit cind am spus antisocial.


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Superunknown
mesaj 11 May 2005, 12:57 PM
Mesaj #19


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 911
Inscris: 15 February 04
Forumist Nr.: 2.236



QUOTE
Poti incerca sa aduci cate explicatii vrei la mahalagismele din galeriile noastre, ca tot nu le transforma in altceva decat sunt: mizerie!

Cu alte cuvinte, "oricite argumente ai aduce, tot eu am dreptate". Bun, m-ai convins laugh.gif
QUOTE
Pai fa-ne o lista cu ce anume e "definitoriu" pentru fenomenul asta...

S-au scris deja carti si tratate intregi pe tema asta. Pe scurt, a fi ultras inseamna prezenta constanta la meciuri, incurajarea continua a echipei favorite, implicare in viata peluzei si in realizarea unui spectacol audio-vizual de calitate in tribune.
QUOTE
Tu ti-ai duce prietena la stadion, la un derby bucurestean?

Tu te-ai duce cu sotia la un bar de strip-tease?
QUOTE
ai vazut vreo "Stanley Cup Victory Parade"?

Hocheiul nord-american e un sport exotic pentru toti cei din afara SUA si Canada.N-am vazut vreo astfel de parada, nici nu e pe lista mea de prioritati, si presupun ca la fel gindesc 99% din oamenii care nu traiesc in SUA si Canada.
QUOTE
agitatie != devastat. pentru cine este acelasi lucru, la exact ala m-am referit cind am spus antisocial.

Si eu tot la ei m-am referit cind am spus "Incidente regretabile, dar izolate. Nu sint definitorii pentru fenomenul ultras."


--------------------
"Screw you guys, I'm going home" (E. Cartman)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Superunknown
mesaj 11 May 2005, 01:09 PM
Mesaj #20


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 911
Inscris: 15 February 04
Forumist Nr.: 2.236



Citeva ziceri despre fenomenul ultras:

Adrian Beiu, doctorand la Université Libre de Bruxelles, pregăteşte o lucrare de doctorat pe tema galeriilor de fotbal din România (de atunci si-o fi terminat doctoratul); Text publicat in revista "Dilema Veche":
QUOTE
Pentru o parte din cei ce vin pe stadion, spectacolul sportiv trece pe un plan secundar. Ei vin să-şi încurajeze echipa prin diferite metode: cîntece, bătăi ritmice din tobe şi din palme, folosirea de fumigene, petarde şi torţe şi prin metoda cea mai costisitoare, dar şi cea mai spectaculoasă - crearea de coregrafii. Aceşti suporteri sînt suporterii ultra.

Suporterii ultra sînt organizaţi în grupuri. În interiorul unei galerii din România, există în jur de zece astfel de grupuri. Membrii unui astfel de grup plătesc o cotizaţie lunară, iar deciziile privind activitatea grupului sînt luate într-un mod democratic - prin vot egal. Trebuie făcută încă de la început o distincţie clară: suporterii ultra nu reprezintă ansamblul galeriei unui club, ci numai o parte a acesteia - nucleul ei dur şi liderii ei de opinie. De altfel, galeriile au o ierarhie foarte clară, conformă unei structuri piramidale.

(...)

Primii care au fost atraşi de acest stil de sprijinire a echipei au fost tinerii cu vîrste între 15 şi 25 de ani. Acest fapt este normal, dacă ne gîndim că acest stil este prin definiţie un stil rebel. Pentru un tînăr, faptul că el se poate reprezenta social ca un ultras, deci ca un rebel care nu se supune nici unei reguli, constituie o atracţie foarte mare. Astfel el iese din conformismul monoton specific vîrstei sale pentru a intra în rîndurile unor rebeli contemporani.

Contrar ideii generale, liniştitoare, că suporterii radicali provin din medii defavorizate, puţin educate, printre ultraşi găsim un mare număr de persoane cu studii superioare - terminate sau în curs. Astfel, studiile efectuate de Dal Lago şi Moscati în Italia au arătat că la Milano şi la Bergamo nivelul mediu de educaţie al ultraşilor este superior mediei italiene la această categorie de vîrstă. Acest lucru se poate explica prin momentul de apariţie a grupurilor ultra - în 1969, imediat după revoltele studenţeşti din Europa. Putem presupune că există o legătură între aceste două elemente, legătură ce a făcut ca încă de la început să găsim un număr mare de studenţi în rîndul grupurilor ultra.

Acest nivel relativ ridicat de educaţie al ultraşilor îl întîlnim şi în România. Astfel, în urma unei anchete efectuate personal în rîndul ultraşilor marilor echipe bucureştene, Dinamo, Rapid şi Steaua, din cei 182 de suporteri chestionaţi 37,3% au declarat că au studii superioare.

Apartenenţa la acest nivel înalt, elitist, poate oferi o explicaţie pentru faptul că suporterii ultra devin uneori violenţi. Sentimentul natural de rebeliune al studenţilor - împotriva guvernului, poliţiştilor etc. s-a transferat pe stadion. Inamicul principal nu mai este sistemul, ci echipa adversă. Şi, cum suporterii se identifică şi sînt identificaţi cu echipa pe care o susţin, este clar că adversarii devin nişte duşmani de temut.


Mandeus, ultras din peluza Sud - Dinamo Bucuresti (mesaj pe un forum de profil):
QUOTE
Eu stiu de ce vin pe stadion! sa incurajez ekipa, sa beau o bere inainte de meci cu oamenii la fel mie, sa defulez, sa ma bucur la un gol asa cum nu ma bucur toata saptamana, sa cant din tot sufletul pana simt ca imi explodeaza capul, sa ajut peluza cu o idee de mesaj sau cu o idee de coregrafie, sa pun ideile in practica cand va fi cazul, sa incerc sa skimb atitudinea jandarmilor vis-a-vis de suporteri, sa combat ziaristii mincinosi sau malitziosi!

...si Doamne ce imi place atunci cand poti raspunde unui jandarm la intrebarea "Cine e sef aici la voi?" sa zic "NIMENI", kiar daca unii se sacrifica si isi risca integritatea fizica si linistea doar pentru a putea sa stam in peluza...


--------------------
"Screw you guys, I'm going home" (E. Cartman)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 11 May 2005, 01:15 PM
Mesaj #21


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (Superunknown @ 11 May 2005, 01:57 PM)
Pe scurt, a fi ultras inseamna prezenta constanta la meciuri, incurajarea continua a echipei favorite, implicare in viata peluzei si in realizarea unui spectacol audio-vizual de calitate in tribune.

Pai pe astea nu le interzice nimeni. Ci doar acele "incidente regretabile si izolate".
Sper doar ca nu-mi vei spune ca "spectacol de calitate" reprezinta o masa de indivizi surescitati care urla cu ochii iesiti din orbite "M*ie Rapiduuuu!" sau "Mori, tigane!".
QUOTE
Tu te-ai duce cu sotia la un bar de strip-tease?

De ce nu?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 11 May 2005, 01:21 PM
Mesaj #22


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



QUOTE
Pe scurt, a fi ultras inseamna prezenta constanta la meciuri, incurajarea continua a echipei favorite, implicare in viata peluzei si in realizarea unui spectacol audio-vizual de calitate in tribune.



Bun, teoria suna bine. Dar, unde anume la noi ai vazut asa ceva? Pe Steaua, pe Dinamo??? Unde? Acolo e spectacol audio-vizual, dar nu de calitate. Adica, ma rog, depinde care iti sunt asteptarile. Ca io una nu ma duc la meci pe stadion ca sa aud pornosagurile alea, ci ca sa vad meciul. Daca pe tine si pe altii va excita chestia asta, e problema voastra. Daca ar fi o atmosfera cum e pe marile stadioane din lume, da, nu am nimic de spus, ba chiar imi place foarte mult. Dar NU ESTE.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Superunknown
mesaj 11 May 2005, 01:30 PM
Mesaj #23


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 911
Inscris: 15 February 04
Forumist Nr.: 2.236



QUOTE
Daca ar fi o atmosfera cum e pe marile stadioane din lume, da, nu am nimic de spus, ba chiar imi place foarte mult. Dar NU ESTE.

Nefertiti, pe cite mari stadioane ale lumii ai fost tu ca sa-ti dai cu parerea? Habar n-ai cum e in Italia, Spania, America de Sud. Acolo sa vezi ce se injura, se bat si se omoara aia, nu la noi.
QUOTE
Ca io una nu ma duc la meci pe stadion ca sa aud pornosagurile alea, ci ca sa vad meciul.

Meciul poti sa-l vezi acasa la televizor, daca esti asa pasionata laugh.gif Ai si reluari, stai mai confortabil, poti sa mai crosetezi ceva in pauza...
QUOTE
Sper doar ca nu-mi vei spune ca "spectacol de calitate" reprezinta o masa de indivizi surescitati care urla cu ochii iesiti din orbite "M*ie Rapiduuuu!" sau "Mori, tigane!".

In functie de context, si scandarile triviale fac parte dintr-un spectacol de calitate. Nimic nu e mai motivant pentru jucatori decit un "Pe ei, pe mama lor" scandat de tot stadionul, chiar daca asta ar putea sa irite urechile sensibile si sa ridice intrebarea "Ce legatura are mama lor cu jocul de fotbal?".
QUOTE
Tu te-ai duce cu sotia la un bar de strip-tease?
De ce nu?

Atunci poti s-o duci linistit si la un meci de fotbal. Daca ii place sa-i danseze o panarama in poala, o sa-i placa si scandarile triviale ale galeriilor. laugh.gif


--------------------
"Screw you guys, I'm going home" (E. Cartman)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 11 May 2005, 01:41 PM
Mesaj #24


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



QUOTE

Hocheiul nord-american e un sport exotic pentru toti cei din afara SUA si Canada.N-am vazut vreo astfel de parada, nici nu e pe lista mea de prioritati, si presupun ca la fel gindesc 99% din oamenii care nu traiesc in SUA si Canada.

deci, fiind in necunostinta de cauza, nu poti aprecia gradul de interes si pasiune care-l genereaza.
QUOTE

presupun ca la fel gindesc 99% din oamenii care nu traiesc in SUA si Canada.

exact. presupui.
QUOTE

Si eu tot la ei m-am referit cind am spus "Incidente regretabile, dar izolate. Nu sint definitorii pentru fenomenul ultras."

regretabile, da. izolate pe naiba. stau relativ aproape de un stadion de divizia I si-i vad pe "fani" de minim 17 ori pe sezon trecind prin fata casei, tzuca-i mama de ultrasi ce sunt.
QUOTE

In functie de context, si scandarile triviale fac parte dintr-un spectacol de calitate. Nimic nu e mai motivant pentru jucatori decit un "Pe ei, pe mama lor" scandat de tot stadionul, chiar daca asta ar putea sa irite urechile sensibile si sa ridice intrebarea "Ce legatura are mama lor cu jocul de fotbal?".

de "pi ei si pi mama lor" nici nu se leaga (mai) nimeni (in ziua de azi). mai demult, cind se dadea trofeul Petchovski se tinea cont si de asta.
in schimb se leaga de batai, masini sparte, baruri devastate etc.
QUOTE

Habar n-ai cum e in Italia, Spania, America de Sud. Acolo sa vezi ce se injura, se bat si se omoara aia, nu la noi.

si de asta au probleme mari in Italia. iar cind s-o retrage sponsorii, ca nu-si mai vor imaginea patata de asocierea cu "fani" ca a lu' AS Roma sau Inter si cind acele echipe si-or putea permite jucatori care sa-i plaseze in a 2-a jumatate a tabelei, atunci sa vezi bucurie printre fani.



--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 11 May 2005, 01:43 PM
Mesaj #25


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



QUOTE
Meciul poti sa-l vezi acasa la televizor, daca esti asa pasionata  Ai si reluari, stai mai confortabil, poti sa mai crosetezi ceva in pauza...



Pai la tv le vad, ca acolo macar am telecomanda si pot lua piuitul la injuraturi daca am chef sau, daca am noroc, nu se aud mai tare decat comentatorii. Iar in pauza, crede-ma, pot sa fac ceva mult mai util si mai placut decat sa crosetez. ohyeah.gif

QUOTE
In functie de context, si scandarile triviale fac parte dintr-un spectacol de calitate. Nimic nu e mai motivant pentru jucatori decit un "Pe ei, pe mama lor" scandat de tot stadionul, chiar daca asta ar putea sa irite urechile sensibile si sa ridice intrebarea "Ce legatura are mama lor cu jocul de fotbal?".


Daca ar fi numai asta cu 'pe ei, pe mama lor', ar fi ok, dar nu e, ca baetii vor mai mult si trec la bagat si scos organe in mamicile alea nevinovate. Verbal doar, slava Domnului, da' poate faci un efort si incerci sa pricepi ce zic eu, mancati-as! spoton.gif





--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 11 May 2005, 01:43 PM
Mesaj #26


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (Superunknown @ 11 May 2005, 02:30 PM)
In functie de context, si scandarile triviale fac parte dintr-un spectacol de calitate.

Desigur. La fel ca scaunele rupte, scuiparea arbitrilor, aruncarea cu pietre in autocarul adversarilor... Ai citit articolul indicat de March la inceputul topicului? Se pare ca nu. Iti ofer aici un fragment:
QUOTE
Acum citiva ani, rapidistii i-au taiat nasul unuia dintre liderii galeriei steliste. Tot “visiniii” s-au facut de pomina la mijlocul deceniului trecut, cind au urinat, in timpul unui meci Rapid-Gloria, pe ocupantii bancii de rezerve a oaspetilor. [...]Saptamina trecuta, fanii echipei “U” Cluj i-au batut cu bestialitate pe jucatorii rivalei CFR Cluj. Constantenii sint si ei recunoscuti pentru agresivitate, iar timisorenii nu scapa nici un prilej sa-si manifeste dispretul si intoleranta fata de romanii care nu sint banateni.
De o violenta iesita din comun sint si suporterii olteni. A devenit o traditie, la Craiova, ca galeria sa aiba iesiri agresive. De-a lungul anilor, sediul clubului a fost devastat de citeva ori, iar jandarmii au fost nevoiti chiar sa poarte razboaie de strada cu multimea intaritata.


QUOTE
Nimic nu e mai motivant pentru jucatori decit un "Pe ei, pe mama lor" scandat de tot stadionul

Cine a spus ca huligani sunt numai in tribuna, nu si pe teren?
QUOTE
Atunci poti s-o duci linistit si la un meci de fotbal. Daca ii place sa-i danseze o panarama in poala, o sa-i placa si scandarile triviale ale galeriilor.

Nu stiu daca-i place, ca n-am intrebat-o. Daca o duc la un asemenea bar are aceleasi sanse sa se intoarca acasa intreaga cu cele pe care le-ar avea daca ar merge in Ghencea, la Steaua-Dinamo? Tine cont ca ii place combinatia rosu-alb.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 11 May 2005, 01:58 PM
Mesaj #27


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.489
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE
S-au scris deja carti si tratate intregi pe tema asta. Pe scurt, a fi ultras inseamna ...realizarea unui spectacol audio-vizual de calitate in tribune.


de calitate e una, de violenta verbala si nu numai e alta.

QUOTE
Tu te-ai duce cu sotia la un bar de strip-tease?


laugh.gif eu ma si duc cu sotul.


QUOTE (Superunknown @ 11 May 2005, 02:30 PM)

QUOTE
Tu te-ai duce cu sotia la un bar de strip-tease?
De ce nu?

Atunci poti s-o duci linistit si la un meci de fotbal. Daca ii place sa-i danseze o panarama in poala, o sa-i placa si scandarile triviale ale galeriilor. laugh.gif


laugh.gif

deci stripteozele = intotdeauna panarame
a fi ultras = scandaluri triviale

hmm.gif

si in acelasi timp
QUOTE (Superunknown)
Incidente regretabile, dar izolate. Nu sint definitorii pentru fenomenul ultras.


Hotaraste-te, ori - ori smile.gif


QUOTE (Superunknown @ 11 May 2005, 02:30 PM)
QUOTE
Daca ar fi o atmosfera cum e pe marile stadioane din lume, da, nu am nimic de spus, ba chiar imi place foarte mult. Dar NU ESTE.

Nefertiti, pe cite mari stadioane ale lumii ai fost tu ca sa-ti dai cu parerea? Habar n-ai cum e in Italia, Spania, America de Sud. Acolo sa vezi ce se injura, se bat si se omoara aia, nu la noi.

Am fost eu, in Irlanda. Nu injura nimeni pe nimeni. Se faca galerie in mod civilizat rolleyes.gif .

Iar in afara stadioanelor suporterii defileaza pe strazi, in grupuri mai mari sau mai mici, galagiosi, imbracati in culorile echipei preferate. daca sunt cu masinile, claxoneaza si se saluta cu altii, ce sa mai, o splendoare. Se opresc evident in baruri, dar si acolo atmosfera continua la fel de placut. smile.gif

Acest topic a fost editat de Marcus: 11 May 2005, 07:46 PM


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Superunknown
mesaj 11 May 2005, 02:37 PM
Mesaj #28


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 911
Inscris: 15 February 04
Forumist Nr.: 2.236



QUOTE
iar cind s-o retrage sponsorii, ca nu-si mai vor imaginea patata de asocierea cu "fani" ca a lu' AS Roma sau Inter si cind acele echipe si-or putea permite jucatori care sa-i plaseze in a 2-a jumatate a tabelei, atunci sa vezi bucurie printre fani.

Nici nu stii ce mare adevar graiesti. Cind s-or retrage sponsorii va fi cea mai mare victorie a fotbalului in dauna entertainmentului. Cind vor disparea sutele de panouri publicitare de pe stadioane, cind jucatorii vor avea salarii potrivite cu munca lor, nu astronomice ca acum, cind nu va mai trebui sa suportam o mie de reclame ca sa vedem un meci de fotbal la TV, atunci va fi intr-adevar bucurie printre fani.
QUOTE
Desigur. La fel ca scaunele rupte, scuiparea arbitrilor, aruncarea cu pietre in autocarul adversarilor... Ai citit articolul indicat de March la inceputul topicului?

Am facut distinctie intre spectacolul de calitate, care uneori mai cuprinde si trivialitati si violente verbale, si manifestarile pe care le enumeri tu. Am citit articolul citat de March si toate celelalte articole pe aceeasi tema care au aparut ca la comanda in toata presa, in interval de citeva zile. Sint pline de minciuni si exagerari. E ca si cind ai incepe sa enumeri incaierarile dintre elevii de la o scoala si ai trage concluzia ca elevii vin la scoala numai ca sa se bata, deci toate scolile ar trebui inchise.
QUOTE
Cine a spus ca huligani sunt numai in tribuna, nu si pe teren?

Huliganii sint peste tot... tongue.gif
QUOTE
Daca o duc la un asemenea bar are aceleasi sanse sa se intoarca acasa intreaga cu cele pe care le-ar avea daca ar merge in Ghencea, la Steaua-Dinamo? Tine cont ca ii place combinatia rosu-alb.

Desigur! Daca merge in Ghencea si tine cu Dinamo, are toate sansele sa se intreaga acasa intreaga, eventual sa suporte aceleasi aluzii deochiate pe care le-ar suporta si intr-un bar de strip-tease.
QUOTE
Am fost eu, in Irlanda. Nu injura nimeni pe nimeni. Se faca galerie in mod civilizat

Irlanda e o tara linistita, acolo fotbalul nu isca pasiuni asa de mari. Pe de alta parte in Scotia, spre exemplu, e binecunoscuta rivalitatea dintre cele doua echipe din Glasgow, Celtic (echipa catolicilor) si Rangers (echipa protestantilor). Dupa ce vezi un meci Celtic-Rangers, vei ajunge sa apreciezi cumintenia suporterilor romani.

Acest topic a fost editat de Superunknown: 11 May 2005, 02:40 PM


--------------------
"Screw you guys, I'm going home" (E. Cartman)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 11 May 2005, 02:49 PM
Mesaj #29


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (Superunknown @ 11 May 2005, 03:37 PM)
E ca si cind ai incepe sa enumeri incaierarile dintre elevii de la o scoala si ai trage concluzia ca elevii vin la scoala numai ca sa se bata.

Comparatia cu scoala e putin altfel: elevii care vin la scoala sa invete, sunt bine-veniti. Cei care vin sa faca scandal, sa injure profesorii, sa se bata, sa rupa bancile etc. sunt sanctionati. Asa trebuie sa fie si in fotbal: cei care sar calul sa fie sanctionati.

Sau tu esti de parere ca zurbagiii trebuiesc mangaiati pe crestet, ca doar este firesc sa apara astfel de manifestari printre elevi, din cand in cand?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Superunknown
mesaj 11 May 2005, 03:19 PM
Mesaj #30


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 911
Inscris: 15 February 04
Forumist Nr.: 2.236



In sfirsit sint de acord cu tine: cei care sar calul, sa fie sanctionati. Atita doar ca depinde foarte mult unde pozitionam calul respectiv. Daca le vom cere suporterilor de fotbal sa se comporte ca la teatru, probabil ca nu vom ajunge nicaieri. Daca insa abordam cu intelegere fenomenul, si sanctionam numai acele manifestari cu adevarat daunatoare (batai, distrugeri de bunuri) vom avea o situatie din care toata lumea are de cistigat.


--------------------
"Screw you guys, I'm going home" (E. Cartman)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 11 May 2005, 03:37 PM
Mesaj #31


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



io unul nu m-as lega de petarde etc. atita timp cit nu se arunca in teren, sau prin tribuna. si probabil ca nici n-ar fi avut nimeni nimic impotriva daca nu s-ar gasi in mod regulat idioti care sa le arunce in teren asa de-al draq. ceea ce a dus la interzicerea lor.

ceea ce iara-i naspa sunt stadioanele "universale" cum sunt majoritatea in orasele mari cu idiotenia aia de pirtie de zgura in jur. ceea ce muta peluza la minim 25-30 m distanta de linia de fund, lucru care cam strica atmosfera.

la mine-n oras e un stadion "de fotbal" in care incap 20300. tribunele fiind direct in spatele portii, efectul galeriei e mult mai puternic si nici nu-ti trebuie un stadion de 50 000 sa faci atmosfera de zile mari.


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 11 May 2005, 03:41 PM
Mesaj #32


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.489
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE (Superunknown @ 11 May 2005, 03:37 PM)

Irlanda e o tara linistita, acolo fotbalul nu isca pasiuni asa de mari.


Nu isca. Cand e vreun meci, jumatate din populatie se imbraca in culorile echipei, iar cealalta jumatate confectioneaza vinde palarii, sepci, tricouri, snururi, bratari samd in culori specifice echipelor tongue.gif .

Dar se pare ca tu stii mai bine smile.gif .


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 11 May 2005, 03:48 PM
Mesaj #33


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (Superunknown @ 11 May 2005, 04:19 PM)
cei care sar calul, sa fie sanctionati. Atita doar ca depinde foarte mult unde pozitionam calul respectiv. Daca le vom cere suporterilor de fotbal sa se comporte ca la teatru, probabil ca nu vom ajunge nicaieri.

Nu a spus nimeni ca trebuie sa stea numai pe scaun si cand echipa favorita marcheaza sa bata discret din palme.

Stii foarte bine ca ceea ce deranjeaza sunt manifestarile huliganice. Daca renunta la astea nu au decat sa faca ce vor.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 11 May 2005, 07:22 PM
Mesaj #34


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Ei bine, azi pe la 5 si un pic, de la geamul unui birou din Casa Scanteii, ce credeti ca se auzea? rolleyes.gif 'M*****iiiieeeeeee Dinamoooo!'

Da' nu oricum, ci frumooos, sacadat, repetat, artistic de-a dreptul. Cine erau? Ultrasii de la Constanta, care veneau la meciul de azi, din Stefan cel Mare. Si normal ca nu puteau sa vina cantand ceva sportiv, neeeaah! I-a auzit un sfert din Bucuresti, plus nefericitii care formau coloana de masini de la intrarea in oras. Acu', io am o intrebare pentru superunknown: daca io eram prin zona cu , copilul si ii vedea pe aia si ma intreba ce zic, io ce ii spuneam? 'Vorbesc despre acadele, mama!' Nu? unsure.gif mad.gif


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 11 May 2005, 07:54 PM
Mesaj #35


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



QUOTE

Nici nu stii ce mare adevar graiesti. Cind s-or retrage sponsorii va fi cea mai mare victorie a fotbalului in dauna entertainmentului. Cind vor disparea sutele de panouri publicitare de pe stadioane, cind jucatorii vor avea salarii potrivite cu munca lor, nu astronomice ca acum, cind nu va mai trebui sa suportam o mie de reclame ca sa vedem un meci de fotbal la TV, atunci va fi intr-adevar bucurie printre fani.

oamenii au inceput sa joace fotbal professionist inca din sec 19. a se vedea Preston North End. ciudat e ca pe vremea aia exista atmosfera in tribune si fara "fenomenul" "ultras".

io unul gasesc salariile fotbalistiilor de asemenea astronomice. dar eu nu-s obligat sa le platesc. le primesc ca-i cineva dispus sa le dea. unii le refinanteaza (ManU, FC Bayern) la altii e un hobby (Chelsea) etc. nu-mi convine pretul biletului, nu ma duc. nu-mi convine sa dau 120$ pe un fan t-shirt, nu dau. nu-mi convin reclamele, schimb canalul.
btw. am abonament la un canal sport care nu baga spoturi decit scurt in pauza. e avantajul abonamentului individual vs. canal de sport cvasi-gratis pt. toata lumea.

daca incerci sa vinzi "fenomenul ultras" ca o miscare de revolutie impotriva commercializarii sportului, nice try.


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 03:30 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman