HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii Subforum

Acest Subforum este dedicat discutiilor având ca temă principală Integrarea Romaniei in Uniunea Europeana. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

6 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> S-a Votat Aderarea De Catre Parlamentul European !, Sa speram ca data de 13 nu aduce ghinion
MIA
mesaj 13 Apr 2005, 03:25 PM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



S-a votat de catre Parlamentul European aderarea Romaniei la UE la 1 ianuarie 2007. smile.gif

Nu am vreun articol de indicat, dar se pare ca popularii europeni nu s-au opus, maxim preferind sa se obtina. Un deputat ecologist a vrut sa bage ceva amendament contra, dar nu a avut spor ... tongue.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 13 Apr 2005, 03:42 PM
Mesaj #2


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



A tradus una momentul la Realitatea tv, de-ti venea sa te spanzuri. spoton.gif


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 13 Apr 2005, 03:53 PM
Mesaj #3


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Previzibil. Nu-i un motiv pentru a deschide sticle de sampanie. Abia in 2007...

Este interesant de remarcat ca Bulgaria a primit mai putine voturi "contra" decat Romania (conform BBC). Sper sa nu apara sincope pe parcurs. Ingrijoratoare este perspectiva unui NON la referendumul din Franta...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 13 Apr 2005, 03:53 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Felina
mesaj 13 Apr 2005, 03:53 PM
Mesaj #4


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



ce spune bbc

Uraaaaaaaa!


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cociuba
mesaj 13 Apr 2005, 03:57 PM
Mesaj #5


Cavalerul nedesavarsit
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.548
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.251



ne trebuiesc 20 de ani cu crestere economica de 3% peste media ue, ca noi sa ajunge la 60% din salariul mediu din uniune, vor falimenta o gramada de ramuri economice, si agricultura va primi o lovitura dureroasa (toate acestea oricum ar fi venit ) dar nu prea cred ca ar trebui sa desfacem sampania nici in 2007, mai degraba sa ne marim programul de munca cu 10% wink.gif

Acest topic a fost editat de cociuba: 13 Apr 2005, 03:57 PM


--------------------

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 13 Apr 2005, 04:00 PM
Mesaj #6


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Parlamentul European a aprobat aderarea

Parlamentul European si-a dat azi acordul pentru aderarea Romaniei si Bulgariei la UE, cu 497 si respectiv 522 de voturi "pentru", desi criticile aduse s-au referit in mare parte la Bulgaria.

Raportul asupra situatiei Romaniei a fost primit mai bine decat cel asupra vecinilor. Tratatul de aderare va fi semnat pe 25 aprilie.

Votul din Parlamentul European a adus propunerii pentru aderarea Romaniei un scor mai slab decat cel obtinut de propunerea pentru aderarea Bulgariei.

In cadrul sesiunii plenare de astazi, 13 aprilie, prezidata de presedintele Borrell, Parlamentarii au votat la inceputul sesiunii asupra calendarului intalnirilor plenului PE pentru 2006.

In bugetul aprobat de PE pentru 2007-2013, este prevazuta eventualitatea in care Romania si Bulgaria vor deveni membre ale UE la 1 ianuarie 2007. A urmat votarea amendamentelor la cele doua rapoarte, majoritatea amendamentelor fiind respinse.

Eurodeputatul Stencil a tinut sa salute faptul ca Romania si Bulgaria nu vor fi tinute "ostatice" de tensiunile dintre Consiliu si Parlament.

Europarlamentarul EFA, Daniel Cohn-Bendit a cerut din nou ca votul asupra raportului Moscovici in privinta Romaniei sa fie amanat. Argumentul a fost ca nu se doreste un vot negativ, ci amanarea acestuia, date fiind optiunile limitate ("da" sau "nu").

Geoffrey Van Orden, raportorul pentru Bulgaria, s-a declarat impotriva oricarei amanari a procedurii de aprobare. "Am trecut de dificultatile financiare, avem clauze de salvgardare [...] cer acestei adunari sa voteze pentru aderare".

Propunerea de amanare avotului a fost respinsa.

Cu 522 voturi pentru, 70 impotriva si 69 de abtineri, recomandarea Van Orden pentru aderarea Bulgariei a fost aprobata.

Cu 564 voturi pentru, 59 impotriva si 41 de abtineri, Raportul Moscovici asupra Romaniei a fost adoptat.

Dupa acest prim vot, Cohn Bendit a readus in atentia parlamentarilor coruptia si problemele din Romania afirmand ca in acest moment Romania nu poate fi membra a Comunitatii Europene.

"Semnalul transmis nu trebuie sa contina scepticism in privinta extiderii", a spus Moscovici, reamintind ca se poate vota pentru fara emotii, existand clauza de salvgardare.

Cu 497 voturi pentru, 93 impotriva si 71 de abtineri, recomandarea Moscovici asupra aderarii Romaniei la Uniunea Europeana fost adoptata.

Sursa

clapping.gif rolleyes.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 13 Apr 2005, 04:27 PM
Mesaj #7


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (abis @ 13 Apr 2005, 04:53 PM)
Ingrijoratoare este perspectiva unui NON la referendumul din Franta...

Exact. Deocamdata jocul cu adevarat important se duce altundeva, intr-o "liga superioara" ... tongue.gif

Noi am primit deocamdata un semn sa ne incalzim pe tusa fara trening si sa ne cirpacim crampoanele din mers. laugh.gif laugh.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 13 Apr 2005, 05:27 PM
Mesaj #8


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Carcotasii , tot carcotasi ! Ei , daca rezolutia asta ar fi fost votata cu pesedeii la putere.... laugh.gif


MIA,
ti-ai deschis si tu o "jucarie" aici, cand mai exista un topic cu privire la intarea Romaniei in UE ?! biggrin.gif

Acest topic a fost editat de March: 14 Apr 2005, 09:31 AM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 14 Apr 2005, 08:06 AM
Mesaj #9


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Tot aia era si daca ar fi fost la putere colegii de partid ai lui Omar Hayssam. Votul ar fi fost oricum favorabil. Daca Romania nu face multi pasi gresiti si daca nu intervine vreo criza (cum ar fi esuarea constitutiei Europene sau altceva), mergem cu toate panzele sus spre 2007.

Tot ce putem face este sa ne tinem de treaba cum am inceput anul asta si sa speram ca nu se intampla nimic grav in alte parti.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 14 Apr 2005, 10:36 AM
Mesaj #10


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



Cind e data exacta a votului pentru Constitutia Europeana in Franta ? rolleyes.gif

Cica deocamdata tabara contra conduce cu 54% ... hmm.gif
E drept ca si initiativa Bolkenstein e un pic cam kamikazareala. sorry.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 14 Apr 2005, 11:45 AM
Mesaj #11


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Data e 29 mai. Procentele se pot schimba pana atunci.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 14 Apr 2005, 12:14 PM
Mesaj #12


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (abis @ 14 Apr 2005, 12:45 PM)
Data e 29 mai. Procentele se pot schimba pana atunci.

hmm.gif O luna jumate ?
Cam putin ... rolleyes.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 14 Apr 2005, 12:16 PM
Mesaj #13


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Depinde. Eu cred ca totusi rezultatul va fi OUI, chiar si la limita.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 14 Apr 2005, 12:30 PM
Mesaj #14


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



Pe mine m-a bucurat votul de pe 13 Aprilie. Ca urmare am si sarbatorit printr-o betie pana la ora 3.smile.gif
Se va intra in UE si e bine, dar eu cred ca socul intrarii in UE va fi mult mai mare decat trecerea de la comunism la capitalism. Cum a spus abis mai devreme, ar trebui sa se munceasca si sambata din nou.
Oricum va fi aspru de tot, dar asta e singurul drum.
Va doresc integrare usoara!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 14 Apr 2005, 12:38 PM
Mesaj #15


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Nu eu, ci Cociuba. Eu vreau sambata libera.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 14 Apr 2005, 12:40 PM
Mesaj #16


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



E pe alese? blink.gif


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 14 Apr 2005, 12:59 PM
Mesaj #17


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



Scuze.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 14 Apr 2005, 01:00 PM
Mesaj #18


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Pentru? unsure.gif


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 14 Apr 2005, 01:04 PM
Mesaj #19


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



scuze ca am citat gresit autorul cociuba/abis.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 14 Apr 2005, 01:07 PM
Mesaj #20


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



Nu e pe alese.
Dupa integrare multi vor fi dorit sa nu se integreze...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achernar
mesaj 14 Apr 2005, 01:12 PM
Mesaj #21


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



QUOTE (cociuba @ 13 Apr 2005, 04:57 PM)
ne trebuiesc 20 de ani cu crestere economica de 3% peste media ue, ca noi sa ajunge la 60% din salariul mediu din uniune, vor falimenta o gramada de ramuri economice, si agricultura va primi o lovitura dureroasa (toate acestea oricum ar fi venit ) dar nu prea cred ca ar trebui sa desfacem sampania nici in 2007, mai degraba sa ne marim programul de munca cu 10%  wink.gif

Mai degraba ar trebui sa-si reduca cu 100 % programul de lucru gasca de indivizi care se ocupa cu pasatul hartiilor de la unul la altul. In viitorul foarte apropiat probabil ca si cititul ziarului pe buda personala nu se va putea desfasura fara aprobarea dosarului de catre diversele autoritati + achitarea mega-taxelor corespunzatoare.

p.s : chiar, cum de nu le-o fi venit ideea sa reglementeze aspectul in cauza pentru a se alinia (cica) 'normelor europene' de stat pe buda ?

Acest topic a fost editat de Achernar: 14 Apr 2005, 01:18 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 14 Apr 2005, 01:24 PM
Mesaj #22


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (Freemann @ 14 Apr 2005, 01:30 PM)
Se va intra in UE si e bine, dar eu cred ca socul intrarii in UE va fi mult mai mare decat trecerea de la comunism la capitalism. Cum a spus abis mai devreme, ar trebui sa se munceasca si sambata din nou.

Sa se munceasca si simbata ??? ohmy.gif
Adica sa creasca si mai tare numarul de someri ??? blink.gif

Ce naiba au unii de-s asa indragostiti de metodele astea stahanoviste ca eu unul nu pricep ?? sorry.gif

P.S. : March - era vorba de o stire de ultima ora si daca rubrica respectiva e inca inchisa ... wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cociuba
mesaj 14 Apr 2005, 01:52 PM
Mesaj #23


Cavalerul nedesavarsit
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.548
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.251



MIA
QUOTE
Sa se munceasca si simbata ??? 
Adica sa creasca si mai tare numarul de someri ??? 

Poate binevoiesti sa-mi explici si mie legatura dintre a lucra mai mult si somaj? blink.gif


--------------------

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achernar
mesaj 14 Apr 2005, 02:53 PM
Mesaj #24


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



Stau sa ma-ntreb ce vor face aia care depind de aprobarile/mesajele din Strainezia. Ca aia de-afara nu pot fi chemati sambata doar pen' ca trebuie sa creasca pibul romanesc.

Asta ca sa nu mai vorbesc de etrangerii exilati in Rosiberia. Cand or auzi ca tre' sa se spurce si sambata lucrand cu romani cred ca isi vor lua lumea in cap.

Acest topic a fost editat de Achernar: 14 Apr 2005, 03:00 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 14 Apr 2005, 03:00 PM
Mesaj #25


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (cociuba @ 14 Apr 2005, 02:52 PM)
MIA
QUOTE
Sa se munceasca si simbata ??? 
Adica sa creasca si mai tare numarul de someri ??? 

Poate binevoiesti sa-mi explici si mie legatura dintre a lucra mai mult si somaj? blink.gif

blink.gif


Mie mi se pare evidenta !! Daca firma A produce 1000 de scaune/luna folosind 10 muncitori pe durata a ~20 de zile in luna ( am scazut concediile si simbetele si duminicile ) inseamna ca poate onora aceeasi comanda, daca se lucreaza si simbata si la un concediu diminuat => ~25 de zile pe luna de lucru, cu doar 8 muncitori ... wink.gif

Bine - in realitate nu e asa simplu ca o regula de trei simpla, dar factorii care intervin mi se pare ca fac si mai evidenta slabiciunea indemnurilor de tip stahanovist. smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cociuba
mesaj 14 Apr 2005, 03:12 PM
Mesaj #26


Cavalerul nedesavarsit
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.548
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.251



legea debuseelor, ai uitat de ea:1.exporta surplusul,deci nu apare nici o modificare a somajului
2.creste productia,scade numarul angajatilor, de aici rezulta scaderea pretului la respectivul produs , si cresterea profitului, care se investeste, deci noi locuri de munca..., deci adio somaj...


inca o data, care e legatura dintre munca si somaj???!!! rolleyes.gif


--------------------

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achernar
mesaj 14 Apr 2005, 03:22 PM
Mesaj #27


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



Adica d'aia nu merg exporturile, ca nu se produce suficienta marfa ?!? Ia sa vina un barosan cu salarii de 1000 de euro si mai discutam. La cata putoare-i in Rromania si tot ar gasi 100.000 de insi dispusi sa-si rupa oasele sambata, duminica si-n sarbatorile legale.
Si cum asa, preturile-s ca-n UE ca-i fondul de salarii prea mare ? Unde naiba-s salariile alea ?!?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 14 Apr 2005, 03:23 PM
Mesaj #28


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Francezii au incercat invers: au redus saptamana de lucru in speranta ca va scadea somajul. Si nu a scazut.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cociuba
mesaj 14 Apr 2005, 03:28 PM
Mesaj #29


Cavalerul nedesavarsit
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.548
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.251



Achernar
QUOTE
Ia sa vina un barosan cu salarii de 1000 de euro si mai discutam.

salarii de peste 100000 de dolari in management e ceva normal, iar daca apuci sa rasfoiesti forbes-cei mai bine platiti manageri-vei vedea salarii de milioane de dolari...

QUOTE
La cata putoare-i in Rromania

ca sa fi productiv nu trebuie sa lucrezi pana iti dai sufletul, ai la dispozitie utilaje... wink.gif
QUOTE
Si cum asa, preturile-s ca-n UE ca-i fondul de salarii prea mare ? Unde naiba-s salariile alea ?!?

productivitate, asta lipseste aici, care poate fi obtinuta doar cu capital (stii tu investitii)

abis
QUOTE
Francezii au incercat invers: au redus saptamana de lucru in speranta ca va scadea somajul. Si nu a scazut.

dar a crescut productivitatea? unsure.gif


--------------------

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 14 Apr 2005, 03:36 PM
Mesaj #30


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (cociuba @ 14 Apr 2005, 04:12 PM)
legea debuseelor, ai uitat de ea:1.exporta surplusul,deci nu apare nici o modificare a somajului

"Legea" lui Say a generat lungi dispute si nu s-a ajuns nici pina azi la o concluzie definitiva. smile.gif
De-aia m-am si ferit sa ma refer la ceva ( inca ) asa de disputat, desi vad ca tu o iei ca axioma ... tongue.gif

Totusi lamureste-ma si pe mine : care surplus il exporta si unde ? unsure.gif

QUOTE

dar a crescut productivitatea?


Vreme de citiva ani francezii au fost pe primul loc in lume la cresterea de productivitate a muncii. wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achernar
mesaj 14 Apr 2005, 03:38 PM
Mesaj #31


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



QUOTE (cociuba @ 14 Apr 2005, 04:28 PM)

productivitate, asta lipseste aici, care poate fi obtinuta doar cu capital (stii tu investitii)

Exista 'jde mii' de utilaje calitatea 1 cumparate din vest in ultimii 10 ani care acum ruginesc prin diverse locuri. O gramada de 'investitori' - inclusiv privati - au uitat ca masinile alea sunt eficiente numai daca-s folosite cum scrie la carte. Le-au dat pe mana unor indivizi nepregatiti sau chiar rauvoitori - ca piesele electrice au proprietati magnetice, atrag mai ales unele maini - iar dupa aia se intrebau de ce tre' sa bage lunar tone de bani in reparatii.

Asta ca sa nu mai zic de geniile care foloseau materie prima de calitatea a 14-a, ca-i mai ieftina. Ca-n specificatiile tehnice scria ca trebuie folosita numai materie prima calitatea 1 ? Ei si ? Banu lor, utilajul lor, fac ce vor cu el.

Acest topic a fost editat de Achernar: 14 Apr 2005, 03:42 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 14 Apr 2005, 03:41 PM
Mesaj #32


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Am primit votul. Dar nu o sa fie bine.u suntem pregatiti sa intram in ue. Toata lumea vorbeste doar de avantaje. Cand faci un pas atat de important, cred ca trebuie mai intai sa te gandesti daca iti permiti costurile! Cunoaste cineva de aici ce directive drastice sunt pentru protectia mediului? Astfel de investitii in protectia mediului ti le poate asigura doar o economie cu adevarat rentabila. Toate imm-urile vor integrarea in ue, dar nu stiu saracii ce ne asteapta. Nu ne va ajuta cu nimic daca vom munci sambata. Putem sa muncim 24 de ore /zi 7 zile pe saptamana, daca nu avem utilaje nu vom fi productivi. Iar utilajele costa. La fel si ignoranta.


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cociuba
mesaj 14 Apr 2005, 03:46 PM
Mesaj #33


Cavalerul nedesavarsit
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.548
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.251



QUOTE
Totusi lamureste-ma si pe mine : care surplus il exporta si unde ? 

asta nu mai e treaba mea, dar productia creste deci e necesar sa caute noi piete de desfacere sau sa scada pretul produsului pentru a mari cererea din acel produs(desi nu e sigur ca cererea e perfect elastica fata de pret)
daca nu-ti place legea debuseelor, atunci lucreaza pe stoc... rofl.gif
vroiam mia sa-ti atrag atentia ca nu aveai in minte decat piata nationala...

un mic calcul:c=c(v)+c(f)
c- costul produsului
c(V)-cost variabil(aici vom considera ca doar munca e cost variabil restul parametrilor nu se schimba)
c(f)- cost fix
deci rezulta ca daca se lucreaza mai mult pentru acelasi salar costul noilor produse(costul marginal) e doar c=c(f)
ultimele produse pot fi vandute cu doar costurile fixe, deci un pret competitiv, pe alte piete(uite ca am rezolvat si problema debuseelor cool.gif )


ps: acum vad postul lui mariusc2
exista trei factori principali de productie: munca ,natura,capitalul
deci munca multa care e renumerata favorizeaza aparitia capitalului, daca iei o slujba in plus atunci salariul in plus il economisesti, deci aduni capital...
bineinteles ca e de preferat sa ai bani si atunci nu mai muncesti spoton.gif

Acest topic a fost editat de cociuba: 14 Apr 2005, 03:50 PM


--------------------

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 14 Apr 2005, 03:48 PM
Mesaj #34


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (Achernar @ 14 Apr 2005, 04:38 PM)
QUOTE (cociuba @ 14 Apr 2005, 04:28 PM)

productivitate, asta lipseste aici, care poate fi obtinuta doar cu capital (stii tu investitii)

Exista 'jde mii' de utilaje calitatea 1 cumparate din vest in ultimii 10 ani care acum ruginesc prin diverse locuri. O gramada de 'investitori' - inclusiv privati - au uitat ca masinile alea sunt eficiente numai daca-s folosite cum scrie la carte.

Ca sa nu mai vorbim de destele "schimbari de strategie" care a facut ca investitii in utilaje cel putin acceptabile sa devina brusc nerentabile si sa fie vindute chiar la fier vechi ... sad.gif

Oricum - eu nu pricep de ce daca cociuba e convins ca trebuie crescuta productivitatea muncii si asta printr-o dezvoltare intensiva DE CE SUSTINE AIUREALA CU "muncitul si simbata" ??? blink.gif
Si in treacat fie spus - oricum, deja in Romania se munceste in multe locuri si simbata si PIB-ul tot nu prea creste ... tongue.gif

P.S. : Totusi eu trebuie sa fiu cinic pina la capat : credeti ca ... i se va permite Romaniei ( la o adica ) sa produca bunuri si utilaje din gama de virf ? devil.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cociuba
mesaj 14 Apr 2005, 03:54 PM
Mesaj #35


Cavalerul nedesavarsit
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.548
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.251



bravo mia , am ajuns in sfarsit la adevaratul sens al povesti, oare noi avem nevoie de ue, sau ue are nevoie de mana de lucru ieftina,si piete de desfacere
la nivel global vedem conturate tarile bogate (cele care produc utilaje,know-how,brevete) si care le vand celorlalti smile.gif

ps:dezvoltare extensiva face parte din cresterea economica, iar ceea intensiva din dezvoltare (oricum si prima e mai buna decat nimic)


--------------------

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post

6 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 20 April 2024 - 05:14 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman