HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor avānd ca temă principală Politica Interna. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

56 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Eterna Si Fascinanta Romanie?
Endgegner
mesaj 18 Feb 2006, 04:40 PM
Mesaj #71


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.352
Inscris: 16 January 05
Din: Saint Augustine /FLA
Forumist Nr.: 5.455



QUOTE (Cla @ 18 Feb 2006, 11:51 AM)

Am plecat de la nevasta-mea si i-am lasat TOT, TOT, TOT.

Nu esti intreg la cap, serios. hh.gif


--------------------
user posted imageuser posted imageuser posted image

Die for your government
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 18 Feb 2006, 11:53 PM
Mesaj #72


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE (flori @ 18 Feb 2006, 03:22 PM)
[...]daca e sa facem o comparatie Romania este mult sub nivelul de trai al altor state, asta am vrut sa spun.

Sper ca o se schimbe cu UE unsure.gif
QUOTE
In Germania n-or fi ei caini cu colaci in coada dar protectia sociala si respectul fata de om este cu mult peste nivelul celor din Romania.

Daca n-ar fi atāt de adevarat, as fi facut o gluma. Dar ai dreptate, din pacate... sad.gif
QUOTE (flori)
Cla e drept ca sint si situatii critice dar sa nu generalizam...Sint convinsa ca prin comparatie, daca erai in aceeasi situatie in Romania iti era mult mai greu (d.p.d.v.material).

Pun pariu, si tocmai de-aia nu ma vait, it could be worse... wink.gif
QUOTE (Endgegner)
Nu esti intreg la cap, serios. blink.gif

De ce? Ca am lasat tot acolo? Ce ti-e si cu materialismul asta... dry.gif
Man(n) muß Prioritäten setzen. Now, I'm free smoke.gif
Da' sa nu crezi ca-s dus cu sorcova...
Nu i-a ajuns ce i-am lasat, a mai vrut si 1/2 din pretul masinii.
Am rasturnat-o postwendend pe Autobahn si i-am zis:
"Juma' din Schrott, tot Schrott e. Fii bucuroasa. Iti dau si jumatatea mea, pastreaz-o" spoton.gif
Sa-i fi vazut mutra... rofl.gif

Acest topic a fost editat de Cla: 19 Feb 2006, 12:22 AM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de cļæ½nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 19 Feb 2006, 01:29 PM
Mesaj #73


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE (flori @ 17 Feb 2006, 04:54 PM)
Deh! Ce sa-ti fac eu daca te irita? Nu sint eu vinovata daca asa e romanu! Si eu sint romanca si recunosc ce e bine si ce e rau in asta! Ca te irita e problema ta! dar nu inteleg ce trebuie eu sa VAD? Asta cam suna a amenintare! Nu ti se pare? Si daca e asa ce sa vad? Abia astept sa vad ce o sa se intimple! hh.gif

Asta cam suna a trolling si instigare la atacuri la persoana. Din pacate, nu o sa ai satisfactia unor astfel de manifestari din partea mea. Totusi, sfatul meu este sa nu uiti de unde ai plecat si cine iti sunt parintii. Si eu sunt siguri ca parintii tai sunt romani cumsecade, ca majoritatea romanilor de altfel, desi pt tine romanii sunt cea mai joasa speta pe scara evolutiei umane.


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 19 Feb 2006, 01:29 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
flori
mesaj 19 Feb 2006, 07:50 PM
Mesaj #74


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.024
Inscris: 6 September 04
Din: somewhere over the rainbow...
Forumist Nr.: 4.413



Ai dreptate ca parintii mei sint oameni cumsecade ca majoritatea romanilor dar cu chestiile alea de la urma, cum ca pentru mine romanii sint cea mai joasa speta ai dat-o-n bara...nu stiu de unde ai scos o asa enormitate. Dimpotriva eu iubesc Romania si romanii poate chiar mai mult decit tine si mi-e tare mila ca majoritatea romanilor au de suferit din cauza unor oameni de cea mai joasa speta! Nu inteleg de ce te irita "asa-i romanu". Cind am afirmat asta am vrut sa spun ca asa-i romanu cu tot ce are el bun si rau...asa cum fiecare popor are trasaturile lui de caracter.


--------------------
Nu anii din viata mea sint importanti ci viata din anii mei...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 2 Mar 2006, 08:46 AM
Mesaj #75


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Topul salariilor functionarilor din Romania

Bugetarii din ministere si din organele centrale castiga in medie un salariu brut de aproape 670 de euro pe luna, mai mult decat dublu fata de media salariului brut pe economie de 270 euro pe luna.
Cei mai bine platiti birocrati


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 2 Mar 2006, 02:05 PM
Mesaj #76


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Deputaţii au discutat despre definirea noţiunii de "lapte"

Deputaţii au discutat, joi, timp de peste o jumătate de oră, despre laptele de vacă, de cal şi "de pasăre", īn timpul dezbaterii unei ordonanţe privind organizarea pieţei laptelui de vacă.
Preşedintele Comisiei pentru agricultură din Camera Deputaţilor Attila Kelemen (UDMR), de profesie medic veterinar, le-a explicat deputaţilor că laptele poate fi "şi de cāine şi de cal şi de mamă" şi, din acest motiv, īn ordonanţă trebuie menţinută sintagma de "lapte de vacă".

"Aţi uitat de laptele de pasăre. Mie īmi plăcea laptele de pasăre, cīnd eram mic", a spus Lucian Bolcaş (PRM), preşedintele de şedinţă, remarca lui nefiind luată īn considerare de reprezentantul UDMR.

Deputaţii au avut o dilemă şi īn ce priveşte definiţia laptelui. Ei au avut de optat īntre a defini laptele ca fiind un produs "provenit de la mulgerea vacilor" sau "din mulgerea uneia sau a mai multor vaci".

Alţi deputaţi, printre care Valeriu Tabără (PD), au lăudat reglementările propuse de ordonanţă, arătīnd că, prin acestea, se va realiza "o evidenţă foarte clară a producţiei de lapte din judeţe".

Ordonanţa, care a fost adoptată doar pe articole, de către deputaţi, reglementează activitatea de producţie, procesare şi de piaţă a laptelui de vacă şi precizează că, īncepānd din 2007, cota de lapte atribuită Romāniei este de 3,057 milioane de tone.

Votul final asupra ordonanţei a fost amānat pentru o şedinţă viitoare a Camerei. (mediafax)


roflmao.gif


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 2 Mar 2006, 03:15 PM
Mesaj #77


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (nefertiti @ 2 Mar 2006, 02:05 PM)
Deputaţii au discutat despre definirea noţiunii de "lapte"


roflmao.gif

Nu vad ce este de ras. Legile trebui sa fie cat mai clare si cat mai la obiect. Sa nu lase loc de speculatii. E normal sa se discute terminologii si definitii. Nici nu au discutat mult.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 2 Mar 2006, 03:33 PM
Mesaj #78


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Auzi, uita-te si tu ce discutii cretine au. Daca ti se pare ok, treaba ta, pe mine prostia ma amuza. Uneori.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 2 Mar 2006, 03:53 PM
Mesaj #79


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (nefertiti @ 2 Mar 2006, 03:33 PM)
Auzi, uita-te si tu ce discutii cretine au.

Mie nu mi se par cretine. De ce sunt cretine? Din ceea ce scrie in stire nu mi se pare nimic cretin. Nu am stenograma sedintei ca sa stiu tot ce s-a discutat.

Apropo de "laptele de pasare", si mie imi place. O sa o rog pe mama sa imi faca la prima vizita acasa.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 2 Mar 2006, 03:59 PM
Mesaj #80


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Pai sa spui ca laptele de pasare e un lactat animal e o debilitate, nu te supara. Ala e un fel de mancare, daca vrei, un preparat, ca nu mulgi pasarea. Tocmai pt ca legile trebuie sa fie clare si la obiect. Cretinismele nu au ce cauta in lege. Si daca dilema lor e sa spuna in lege daca laptele e muls de la o vaca sau de la mai multe vaci, fara suparare, dar e un aspect la fel de cretin. Daca tu nu sesizezi hilarul unor asemenea lucruri, spun iar ce am mai spus: avem conducatorii pe care ii meritam. thumb_yello.gif

Acest topic a fost editat de nefertiti: 2 Mar 2006, 03:59 PM


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 2 Mar 2006, 04:24 PM
Mesaj #81


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (nefertiti @ 2 Mar 2006, 03:59 PM)
Pai sa spui ca laptele de pasare e un lactat animal e o debilitate, nu te supara.

Evident. Dar omul a spus ca ii place laptele de pasare, nu a spus ca e un "lactat animal". Si daca intuiesc eu bine era doar o ironie la adresa unui adversar politic si se spune in articol ca "a fost ignorat" oricum.

QUOTE
Si daca dilema lor e sa spuna in lege daca laptele e muls de la o vaca sau de la mai multe vaci


Nu. Conform stirii dilema era cu privire la alegerea intre urmatoarele formulari:
QUOTE
"provenit de la mulgerea vacilor"

si
QUOTE
provenit din mulgerea uneia sau a mai multor vaci"


primul este mai ambiguu dar mai simplu, al doilea este mai precis dar mai lung.

Hilar este dar nu cretin sau nu pentru ca se spun cretinatati ci prin problea in sine. Banuiesc ca si parlamentarii s-au amuzat in timp ce discutau despre aceste legi, probabil de aici si ironiile.

Nu le iau apararea. Doar ma deranjeaza exagerarile. La fel si in problema zapezii din Bucuresti.

Acest topic a fost editat de actionmedia: 2 Mar 2006, 04:25 PM


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 2 Mar 2006, 04:27 PM
Mesaj #82


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Da, stiu ca tu ii admiri pe dragii vostri alesi, asa ca o las balta si raman la opinia mea. Si sa stii ca de obicei critica e constructiva. Si nu exagerez cu nimic, doar ca tu te numeri printre cei care vor sa vada lucrurile mai roz, chiar si atunci cand nu sunt asa.

edit: Iar chestia cu ironia dintre ei, care e una de redusi mintal, nu ma incalzeste cu nimic. Nu sunt platiti din bani publici sa faca bancuri. Sau poate ca da... Si avand in vedere ca ei se impotmolesc la o chestiune din asta simpla, incep sa-mi dau seama de ce ies varza majoritatea legilor. Nu ca n-as fi avit o idee despre cum se adopta unele legi, dar credeam ca ne-am mai maturizat in privinta asta.

Acest topic a fost editat de nefertiti: 2 Mar 2006, 04:32 PM


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 2 Mar 2006, 04:41 PM
Mesaj #83


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (nefertiti @ 2 Mar 2006, 04:27 PM)
Da, stiu ca tu ii admiri pe dragii vostri alesi, asa ca o las balta si raman la opinia mea.

Nu, nu ii admir. Incerc doar sa fiu obiectiv.

Critica e constructiva daca ai ceva de spus si daca stii ce spui. A rade de ce spun altii si a-i numi cretini nu este critica constructiva, este simplu comportament infantil.

QUOTE
Iar chestia cu ironia dintre ei, care e una de redusi mintal, nu ma incalzeste cu nimic. Nu sunt platiti din bani publici sa faca bancuri.


Pe ce criterii evaluezi ironia ca fiind "de redusi mintali"? Sa nu-mi spui ca tu nu faci bancuri sau nu barfesti la serviciu. Chiar si pe probleme de serviciu. Oricine face asta si nu are importanta cine ii plateste. Doar nu vrei sa avem niste stane de piatra acolo. Sunt si ei oameni. Uite, vezi ca exagerezi?

QUOTE
Si avand in vedere ca ei se impotmolesc la o chestiune din asta simpla, incep sa-mi dau seama de ce ies varza majoritatea legilor.


Dar nu s-au impotmolit. Au ajuns la niste concluzii si au fixat un calendar. In plus asta este caracteristica parlamentului, oriunde pe glob si de cand s-a inventat. Legile se adopta lent. Asta nu inseamna ca toti parlamentarii sunt cretini.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 2 Mar 2006, 04:43 PM
Mesaj #84


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE (nefertiti @ 2 Mar 2006, 03:59 PM)
Pai sa spui ca laptele de pasare e un lactat animal e o debilitate, nu te supara. Ala e un fel de mancare, daca vrei, un preparat, ca nu mulgi pasarea.

Or fi mulgand cucul. laugh.gif


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 2 Mar 2006, 04:44 PM
Mesaj #85


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



QUOTE (actionmedia @ 2 Mar 2006, 04:41 PM)
Oricine face asta si nu are importanta cine ii plateste.

Ce vorbesti?

Da, man, ai dreptate sunt infantila pt ca ii critic si rad amar cand vad cat sunt de prosti si batuti in cap. Si cu asta basta, ma retrag de la discutie, vad ca pe forumul asta nu e voie sa critici actuala guvernare. Cel putin pe ziua de azi mi-a ajuns cata prostie am vazut.

Acest topic a fost editat de nefertiti: 2 Mar 2006, 04:46 PM


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 2 Mar 2006, 04:46 PM
Mesaj #86


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (nefertiti @ 2 Mar 2006, 04:44 PM)
QUOTE (actionmedia @ 2 Mar 2006, 04:41 PM)
Oricine face asta si nu are importanta cine ii plateste.

Ce vorbesti?

Vrei sa spui ca tu nu faci glume sau nu barfesti la birou?
Ce ar fi daca ti-ar taia din salariu pentru ca faci glume cu parlamentari pe Hanul Ancutei?

Scrie in vreo lege ca ii este interzis unui parlamentar sa faca glume sau sa ironizeze?


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 2 Mar 2006, 04:49 PM
Mesaj #87


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Ma refer la faptul ca tu spui ca nu conteaza din ce bani sunt platiti. Nu la faptul ca fac glume. Ori te faci ca nu intelegi, ori....

Da' daca am ajuns sa spunem ca nu are importanta pe ce se duc banii publici, suntem pe drumul cel bun. thumb_yello.gif Va las sa inchinati osanale maretilor conducatori, dupa cum se stie o ducem foarte bine si suntem apreciati drept tara civilizata... tocmai datorita lor.

Promit sa nu mai gresesc si sa critic.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 2 Mar 2006, 04:59 PM
Mesaj #88


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (nefertiti @ 2 Mar 2006, 04:49 PM)
Ma refer la faptul ca tu spui ca nu conteaza din ce bani sunt platiti.

Eu am spus altceva. Incercam sa fac o comparatie intre un parlamentar si un angajat din sectorul privat. Si unul si altul sunt oameni. Si unul si altul sunt salariati. Si unul si altul este platit pentru munca pe care o face. Intrebarea pe care o pun eu este, de ce parlamentarul nu ar avea voie sa faca glume sau ironii in timpul serviciului, iar un angajat in domeniul privat ar avea?

QUOTE
Da' daca am ajuns sa spunem ca nu are importanta pe ce se duc banii publici,


Eu unul nu am spus asa ceva. Cand am spus ca "nu are importanta cine ii plateste" ma refeream la altceva, am precizat mai sus la ce.


QUOTE
Va las sa inchinati osanale maretilor conducatori, dupa cum se stie o ducem foarte bine si suntem apreciati drept tara civilizata... tocmai datorita lor.


Nu e nevoie sa fii ironica. Eu mi-am precizat clar pozitia. Nu sunt aici pentru a ridica osanale. Nu admir si nici nu idolatrizez nici un parlamentar. Incerc sa fiu obiectiv.

QUOTE
Promit sa nu mai gresesc si sa critic.


Asa sa faci. Eu promit sa sustin orice critica obiectiva si constructiva. thumb_yello.gif


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 2 Mar 2006, 05:03 PM
Mesaj #89


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Da' sa rad de prosti am voie? Ma scuzati, domnu', da' vad ca trebuie sa cer voie sa am o opinie. ohyeah.gif


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 2 Mar 2006, 05:07 PM
Mesaj #90


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Critica obiectiva: au festelit-o rau cu modificarea legii privind acordarea indemnizatiei de crestere si ingrijire copil, atfel incat angatori si angajati au fost pusi pe drumuri, pierzand timp la traditionalele cozi.
Critica obiectiva nr. 2 : au dat-o si mai nasol cu Codul fiscal, care intra in vigoare ba anul asta, ba la anu', inducand o instabilitate juridica in dreptul comecial, ce scade sansele atragerii de noi investitii straine importante in Romania. Adevarul este ca nici eu nu as investi sute de milioane de dolari intr-o economie care in fiecare an are un nou cod fiscal.

Si lista e mult mai lunga. As vrea sa existe posibilitatea sa ii dau in judecata pentru neindeplinirea sarcinilor de serviciu conform fisei postului!


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 2 Mar 2006, 05:23 PM
Mesaj #91


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (mariusc2 @ 2 Mar 2006, 05:07 PM)
Critica obiectiva: au festelit-o rau cu modificarea legii privind acordarea indemnizatiei de crestere si ingrijire copil, atfel incat angatori si angajati au fost pusi pe drumuri, pierzand timp la traditionalele cozi.

Mai concret. Unde s-a gresit? Ce institutii au gresit? Care au fost oamenii care au gresti? Care au fost erorile? Cum ar fi trebuit sa faca? Este o problema cu legea? Este o problema cu sistemul? Este o problema de compatibilitate lege vs sistem? Am vazut cu totii bietele mame au stat la coada, dar cine a fost de vina pentru asta? Este corect sa aruncam vina pe toata lumea?

QUOTE
Critica obiectiva nr. 2 : au dat-o si mai nasol cu Codul fiscal, care intra in vigoare ba anul asta, ba la anu', inducand o instabilitate juridica in dreptul comecial


Vreau sa vad si eu un comunicat oficial in care se spune ca noul cod fiscal intra invigoare anula acesta si alt comunicat oficial in care se spune ca noul cod fiscal intra in vigoare la anul.

Faptul ca se schimba din nou codul fiscal, nu inseamna ca se va schimba in fiecare an de acum inainte.

nefertiti
QUOTE
Da' sa rad de prosti am voie? Ma scuzati, domnu', da' vad ca trebuie sa cer voie sa am o opinie.


Unde am spus eu asa ceva? Sau cum ai ajuns la concluzia asta. unsure.gif M-am prins, iar exagerezi. thumb_yello.gif


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Leonardo
mesaj 2 Mar 2006, 05:24 PM
Mesaj #92


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.199
Inscris: 25 October 05
Forumist Nr.: 7.146



Mie asta mi se pare un subiect deosebit de fascinant: Gigi Becali vrea sa fie presedinte PNTCD!. Iar 'Ciorbea e cu el' laugh.gif


--------------------
"As a well spent day brings happy sleep, so life well used brings happy death" L. da Vinci
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 2 Mar 2006, 05:26 PM
Mesaj #93


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



QUOTE (actionmedia @ 2 Mar 2006, 05:23 PM)

Mai concret. Unde s-a gresit? Ce institutii au gresit? Care au fost oamenii care au gresti? Care au fost erorile? Cum ar fi trebuit sa faca? Este o problema cu legea? Este o problema cu sistemul? Este o problema de compatibilitate lege vs sistem? Am vazut cu totii bietele mame au stat la coada, dar cine a fost de vina pentru asta? Este corect sa aruncam vina pe toata lumea?


Uaaauuu, ce de retorisme inteligente! Ma intreb si io, tot retoric, oare tu recunosti vreodata vreo greseala a celor aflati la guvernare acum? Sau poate ca 'bietele mame' au fost puse sa stea la coada din cauza unei greseli a sfantului duh. hmm.gif


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 2 Mar 2006, 05:35 PM
Mesaj #94


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (nefertiti @ 2 Mar 2006, 05:26 PM)

Uaaauuu, ce de retorisme inteligente!

Nu sunt retorisme. Intreb pe acuzatori cine sunt vinovatii. A spune sec guvernantii nu este o solutie. Ce ar fi sa treaca acuzatorii la guvernare, poate ei se descurca mai bine.

QUOTE
Ma intreb si io, tot retoric, oare tu recunosti vreodata vreo greseala a celor aflati la guvernare acum?


Nu are importanta cine este la guvernare. Atitudinea mea este aceeasi. Nu e vorba de a recunoaste sau nu o greseala. Intrebarile mele aveau un scop foarte clar, acela de a identifica vinovatul. Ma deranjeaza cand se pun etichete de vinovati la modul general.



--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marian M
mesaj 2 Mar 2006, 08:07 PM
Mesaj #95


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 377
Inscris: 24 July 04
Forumist Nr.: 4.131



QUOTE (actionmedia @ 2 Mar 2006, 03:15 PM)
QUOTE (nefertiti @ 2 Mar 2006, 02:05 PM)
Deputaţii au discutat despre definirea noţiunii de "lapte"


roflmao.gif

Nu vad ce este de ras. Legile trebui sa fie cat mai clare si cat mai la obiect. Sa nu lase loc de speculatii. E normal sa se discute terminologii si definitii. Nici nu au discutat mult.

Legile trebuiesc sa fie clare fara indoiala.
Sa discuti jumatate de ceas despre ce-i sau nu-i laptele de vaca e o idiotenie. Bolcas sa povesteasca la birt ce lapte i-a placut lui ca nu-i de discutat in parlament.
30 minute x nr. de parlamenTaridecap (citat "Aspirina Saracului" ) sa li se scada din indemnizatie.
Dobitoci !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 3 Mar 2006, 11:31 AM
Mesaj #96


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (Marian M @ 2 Mar 2006, 08:07 PM)
Sa discuti jumatate de ceas despre ce-i sau nu-i laptele de vaca e o idiotenie.

S-a discutat o jumatate de ora despre toata legea nu doar despre formulari asa cum lasa sa se inteleaga stirea.
Nu s-a discutat despre "ce e si ce nu e lapte de vaca" ci despre formulari corecte ca de exemplu: daca e mai corect "lapte" sau "lapte de vaca". De asemenea s-a discutat care formulare este mai curecta "lapte provenit in urma mulgerii vacilor" sau "lapte provenit in urma mulgerii uneia su mai multe vaci".

Cat despre Bolcas. Probabil ca si lui i s-a parut amunzanta discutia asa cum vi s-a parut si voua. Oricum nu el a vorbit o jumatate de ora, si nu despre afirmatia lui s-a vorbit in parlament. In stire se spune clar ca a fost ignorat ce vreti mai mult. In mod evident a fost o ironie. Sa spui "ati uitat de laptele de pasare, mie imi placea laptele de pasare cand eram mic" nu dureaza mai mult de 15-20 secunde. Sa i le taiem lui Bolcas din salariu. In felul acesta economisim probabil vreo 50 bani la bugetul de stat si mergem sa ne cumparam acadele de ei sau poate un paharut de lapte.

Nu sunt parlamentarii usi de biserica dar macar legati-va si voi de lucruri serioase, nu de fleacuri.



--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 3 Mar 2006, 11:38 AM
Mesaj #97


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



mie mi se pare misto ca daca pina nu de mult toti vroiau sa vada capete de demnitar la zid pt porcariile facute, azi... cind cei in ancheta fac pe martirii... lumea nu mai vrea ancheta



--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 3 Mar 2006, 11:44 AM
Mesaj #98


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



io s-ar putea sa incep sa cred in justitia asta cand o sa vad si un om de-al lui Basescu anchetat. si nu dupa ce nu va mai fi presedinte, ci acum. pana atunci... apa de ploaie si polite platite.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 3 Mar 2006, 11:46 AM
Mesaj #99


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



Ce ar fi sa faci aici o lista cu "oamenii lui Basescu" care ar trebui anchetati si eventua sa ne spui si pentru ce.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 3 Mar 2006, 11:48 AM
Mesaj #100


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Poate n-ai observat, dar nu vorbeam cu tine.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 3 Mar 2006, 12:00 PM
Mesaj #101


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (nefertiti @ 3 Mar 2006, 11:48 AM)
Poate n-ai observat, dar nu vorbeam cu tine.

Nu conteaza, e un forum. Sunt si eu curios, care sunt acei "oameni ai lui Basescu" si ce prostii au facut. Poate ar trebui anchetati Belu si Bitang ca tot i-a facut Base consilieri. Sa vedem si noi cum or fi reusit ei sa ajunga consilieri din antrenori de gimnastica. Sigur au dat spaga.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achernar
mesaj 3 Mar 2006, 12:25 PM
Mesaj #102


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



QUOTE (actionmedia @ 2 Mar 2006, 05:35 PM)

Nu sunt retorisme. Intreb pe acuzatori cine sunt vinovatii. A spune sec guvernantii nu este o solutie. Ce ar fi sa treaca acuzatorii la guvernare, poate ei se descurca mai bine.

Hmmm ... dupa cum stii informatiile referitoare la chiflele administratiei nu-s chiar la indemana oricui. Si tocmai de-aia orice sustinator al puterii poate lejer sa-si demonstreze loialitatea luindu-i la suturi pe aia care comenteaza.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 3 Mar 2006, 12:32 PM
Mesaj #103


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (Achernar @ 3 Mar 2006, 12:25 PM)
Hmmm ... dupa cum stii informatiile referitoare la chiflele administratiei nu-s chiar la indemana oricui.

Eu sunt de principiu ca daca nu stii mai bine nu aduci acuzatii. Orice baba de la coltul strazii stie sa injure puterea, indiferent cine este ei. Speram ca cei care posteaza aici pe forumul de politica sunt cu un nivel peste baba din coltul strazii si aduce si argumente si mai si nominalizeaza.

Daca spui "guvernatii" e de vina sau "oamenii lui Basescu" fara a da nume si fara a relata fapte nu faci decat o propaganda ieftina antidemocratie si proanarhie. Nu faci decat sa spui toti guvernanti e incompetenti, e inculti, e corupti, jos cu toti, la groapa la gunoi si nu mai punem pe nimeni in loc ca e mai bine asa, fiecare pentru el, ca in tara lu' Papura Voda.

Repet a nu stiu cata oara. Nu tin partea la nimeni dar ma astept ca atunci cand cineva face o acuzatie sa o fac a obiectiv.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 3 Mar 2006, 12:41 PM
Mesaj #104


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



QUOTE (actionmedia @ 3 Mar 2006, 12:32 PM)


Repet a nu stiu cata oara. Nu tin partea la nimeni dar ma astept ca atunci cand cineva face o acuzatie sa o fac a obiectiv.

rofl.gif

Miticismul ala cu e imi place mie mult in Bucuresti. spoton.gif

Si am spus ca vreau sa vad pe oricine din anturajul marinerului ca e anchetat, tocmai ca dovada a obiectivitatii justitiei. Bine, o sa apucam si chestia asta, cand n-o mai fi el la putere, ca asta e sistemul romanesc, ce sa-i faci?!


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achernar
mesaj 3 Mar 2006, 12:44 PM
Mesaj #105


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



Mde, daca gasesti pe cineva care 'stie', poate proba cu martori si documente si e dispus sa devina vedeta in serialul 'Dezvaluirea' poate-l aduci pe-aici pe forum. Ca de cand eram pustan visez sa cunosc un kamikadze.

Acest topic a fost editat de Achernar: 3 Mar 2006, 12:45 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post

56 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 26 April 2024 - 08:32 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman