HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

2 Pagini V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> Vom Avea Un Nou Post Tv : Manele Tv !
wasp
mesaj 5 Jun 2006, 09:09 PM
Mesaj #36


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 681
Inscris: 29 November 05
Forumist Nr.: 7.367



Mutulicule, subcultura nu e totuna cu o cultura suburbana.... Da-i cu Sf. Google inca o tura ! wink.gif


--------------------
Sa ai incredere doar in umbra ta, dar numai atunci cand iti cade in fata !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 5 Jun 2006, 09:23 PM
Mesaj #37


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Alo , nu fi rea cu el ! Nu vezi ce scrie acolo cu negru sub albastru ?! tongue.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
wasp
mesaj 5 Jun 2006, 09:34 PM
Mesaj #38


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 681
Inscris: 29 November 05
Forumist Nr.: 7.367



Aloooo, nu am fost rea deloc. Doar ca trebuie sa incetam odata cu treaba asta cu "subcultura". Termenul nu defineste nici manelele, nici pe baietii de dupa blocuri !


--------------------
Sa ai incredere doar in umbra ta, dar numai atunci cand iti cade in fata !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 5 Jun 2006, 09:34 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
eu_si_tu
mesaj 5 Jun 2006, 10:21 PM
Mesaj #39


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 152
Inscris: 30 April 06
Forumist Nr.: 8.183



mutulica

Daca tu numesti cultura acest pseudo-folclor suburban , imbarligare de ritmuri orientale , texte partial romanesti si mentalitati de mahala - atunci sa-ti fie de bine . devil.gif
Definitia asta cu jazzul si lautaria are si ea o hiba . Negrii cantau jazz pentru albi . Si culmea culmilor ca ei stiau ce e aia muzica. spoton.gif De manelisti nu se poate spune acelasi lucru .
Nu vreau sa repet ceea ce wasp a punctat cu mult umor si foarte concis.
wasp mwah1.gif


--------------------
Sunt lucruri care nu se spun şi, dacă am formula totul numai prin cuvinte , valoarea cuvintelor ar scădea.

Marin Preda
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 6 Jun 2006, 04:21 AM
Mesaj #40


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



ei nu.. deci negri cantau jazz pentru albi... mai nashpa ca albii spau prins abia dupa citiva ani ce draguti sunt negri cu ei.. asa pt inceput negri cantau jazz pentru negri...
si culmea culmilor la inceput toata lumea spunea ca aia nu e muzica ci zdranganeala

acum vreo 20 de ani, induram oprobiul parintilor pt ca ascultam ac/dc si altii c aei.. considerati non-muzica... azi lordi cistiga eurovision....

dati-mi voie sa ma indoiesc ca ceramica de azi de la muzeu, in multe cazuri recreata din cioburi, a fost creata ca sa fie considerata cultura... si nu oala de fiert fasolea

prin definitie, tot ceea ce cream azi, maine va deveni valoare culturala, care ne va caracteriza... si .. guys, oricat ne-am da pe dupa deget, cei 10-15 ani de manele, vor avea locul lor in peisajul muzical romanesc devil.gif
si asta os pune unul care ... asculta inca whitesnake si nazareth... dar care nu poate ignora behaiturile si lalaiturile din vecini


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Demiurgul
mesaj 6 Jun 2006, 10:47 AM
Mesaj #41


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 16
Inscris: 31 May 06
Forumist Nr.: 8.315



Daca se deschide postul asta manele tv laugh.gif ....am emigrat e ultima picatura
Go to the top of the page
 
+Quote Post
wasp
mesaj 6 Jun 2006, 12:39 PM
Mesaj #42


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 681
Inscris: 29 November 05
Forumist Nr.: 7.367



Mutulica, negrii nu au inceput cu jazzul, ci cu bluesul. Si asta tot datorita albilor din Sud. Dupa ce a trecut moda clavecinului din sufragerie, respectivul instrument a fost aruncat in subsolurile caselor proprietarilor de sclavi. Asa au ajuns negracii sa dea in clape, transpunand, evident, ritmurile lor tribale. De curiozitate, pune mana si asculta niste Mississippi Blues de ala pur... Jazzul a aparut mult mai tarziu. Oricum, daca nu aparea bluesul, nu mai ascultai tu azi Whitesnake si Nazareth, ci Ozzy Vijelie tongue.gif


--------------------
Sa ai incredere doar in umbra ta, dar numai atunci cand iti cade in fata !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
eu_si_tu
mesaj 6 Jun 2006, 12:43 PM
Mesaj #43


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 152
Inscris: 30 April 06
Forumist Nr.: 8.183



QUOTE
Oricum, daca nu aparea bluesul, nu mai ascultai tu azi Whitesnake si Nazareth, ci Ozzy Vijelie  tongue.gif

roflmao.gif spoton.gif


--------------------
Sunt lucruri care nu se spun şi, dacă am formula totul numai prin cuvinte , valoarea cuvintelor ar scădea.

Marin Preda
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 6 Jun 2006, 01:35 PM
Mesaj #44


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



QUOTE (wasp @ 6 Jun 2006, 02:39 PM)
Mutulica, negrii nu au inceput cu jazzul, ci cu bluesul.

din umilele mele cunostiinte muzicale... blues-ul a aparut in comunitatile de sclavi din america de nord, si era la inceput mai degraba o leganare, o muzica lenta cantata de ei in timp ce isi tarseau picioarele inspre si dinspre plantatii, in care isi deplingeau soarta. de aia si se numeste blues, ca definea tristetea...
in mod cert la ora aia nu era patrimoniu cultural ci mai degraba lalaiala cioroilor...

jazz-ul s-a dezvoltat in secolul 20, in suburbiile new orleans-ului si cantat de aceiasi niggers.. are ceva legaturi din puncte de vedere al dezvoltarii culturale cu blues-ul, dar in fond e o muzica noua, posibila din cauza dezvoltarii instrumentelor muzicale, carorar simtul artistic al "afro americanilor" ca sa fiu politically correct le-a dat o noua utilizare

nici blues si nici jazz nu au fost acceptate la ora aparitiei lor de comunitatile respective, in cazul jazz-ului (ca de aia l-am dat exemplu) s-a impotrivit si implicat chiar biserica la un moment dat

posibil ca fara cele doua genuri mai sus mentionate.. nu as fi avut parte de muzica rock de mai tarziu, si nici de muzica hard'n heavy care a aparut ca si un curent rock...

la fel de bine insa... mai stii ca manelele nu o sa declaseze un curent muzical european? si sa devina astfel un bun cultural de nepretuit?
pt ca daca nu stiai.. sarbii baga manele de multa vreme, si multe din ce pagiaza ai lu' minune sau costi vin dinspre fosta iugoslavie... azi la noi si la bulgari, maine in europa... si tot asa


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
eu_si_tu
mesaj 6 Jun 2006, 02:01 PM
Mesaj #45


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 152
Inscris: 30 April 06
Forumist Nr.: 8.183



QUOTE
in mod cert la ora aia nu era patrimoniu cultural ci mai degraba lalaiala cioroilor...


Halal limbaj pentru cineva care vorbeste desptre cultura.
"cioroii" aia sunt la fel de oameni ca si tine .
Daca as fi fost administratorul hanului ti-as fi dat o vacanta de studiu de citeva saptamani pentru aprofundarea unor cuvinte.


--------------------
Sunt lucruri care nu se spun şi, dacă am formula totul numai prin cuvinte , valoarea cuvintelor ar scădea.

Marin Preda
Go to the top of the page
 
+Quote Post
wasp
mesaj 6 Jun 2006, 02:50 PM
Mesaj #46


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 681
Inscris: 29 November 05
Forumist Nr.: 7.367



Mutulica.... pana in final, care e ideea ? Ca mi-ai elaborat o teorie cumplit de intortocheata.....

Acest topic a fost editat de wasp: 6 Jun 2006, 02:52 PM


--------------------
Sa ai incredere doar in umbra ta, dar numai atunci cand iti cade in fata !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 6 Jun 2006, 03:57 PM
Mesaj #47


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



@eu_si_tu
QUOTE
Halal limbaj pentru cineva care vorbeste desptre cultura.
tendentios...
ori te faci ca nu pricepi, ori ... imi cer scuze preventiv
ce spuneam eu acolo e ca la ora la care au aparut si blues-ul si jazz-ul, comunitatea americana de atunci considera ca respectivele genuri muzicale sunt "lalaiala de cioroi"... si care a ajuns intre tip sa fie considerata cultura...

@wasp
QUOTE
pana in final, care e ideea
ca si manelele sunt cultura. vor intra in patrimoniu la fel cum a intrat "zaraza", sau orice alta muzica cintata de lautarii vremurilor ...
e posibil sa intre ca o nota de subsol, care sa specifice ca pentru o perioada de timp, in romania a aparut si dezvoltat un gen muzical mai aparte, la fel cum e posibil ca vreuna din melodii sa fie repetata si sa ramina in memoria urmasilor cu titlu de mare chestie

Acest topic a fost editat de mutulica: 6 Jun 2006, 03:59 PM


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
wasp
mesaj 6 Jun 2006, 08:45 PM
Mesaj #48


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 681
Inscris: 29 November 05
Forumist Nr.: 7.367



Mutulica, nu e exclus ca manelele sa intre la un moment dat in cultura acestei amaraciuni de tara.... Ca doar lautarie ascultau si boierii, si talpa tarii. Dar parca lautarii nu aveau exhibitionismul asta deranjant. Pentru ca, pana in final, nu deranjeaza atat muzica (cine o asculta bine, cine nu...nu !), cat atitudinea. Atat a manelistilor, cat si a fanilor. Iar daca Ozzy Vijelie (super promo-ul de la Guerilla) sau purcica aia inculta din Clejani ajung sa aiba reality show-uri pe un post national de televiziune, mi se pare o problema. Iar daca fanii (extrem de multi) ai genului continua sa-mi strice linistea indiferent de ora, indiferent de loc...iar e o problema. Vrei sa-ti spun ca eram la 200 de metri de Manastirea Voronet si daca nu hauleau manelele de la niste ghiolbani burtosi si plini de aur care-si parcasera BMW-ul in apropiere, de mi-a venit sa pun mana pe armamentul din dotare si sa-i termin... Prin armament a se intelege undita sotului aferent ! rofl.gif


--------------------
Sa ai incredere doar in umbra ta, dar numai atunci cand iti cade in fata !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 7 Jun 2006, 08:02 AM
Mesaj #49


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



te inteleg, nici mie nu imi plac, dar daca ne opunem nu rezolvam nimic. orice actiune genereaza reactiune... cu cit actiunea impotriva lor e mai mare, cu atit reactiunea lor e mai mare...

imi amintesc cum un manager inteligent a demontat un sindicat cu ani in urma. le-a aratat celor pe care ii conducea ca sefii de sindicat erau cei mai lenesi dintre ei, si ca urmau sa isi ia salariile din cotizatia de sindicat. le-a facut un calcul care sa le arate citi bani intrau din buzunarele lor in buzunarul larg al sindicatului, si cit de putine era in stare sindicatul sa faca pentru ei...
au renuntat aproape toti...

la fel si cu manelele... oamenii iubesc ideea de reusita, si cind ii vad pe martzafoii astia lalaind despre cit de tare si de mare poti fii cu prietenii, amanta, neamurile etc... incep sa viseze.
versurile asa talimbe cum sunt ele, ating de multe ori corzi sensibile pentru publicul carora li se adreseaza, si de aia sunt asa de ascultati manelistii


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
maggio
mesaj 8 Jun 2006, 09:13 AM
Mesaj #50


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 28
Inscris: 23 May 06
Forumist Nr.: 8.286



Fiind vorba de o noua televiziune si de ceea ce va promova...am sa va spun doar atit: Televiziunea naste prostie, caci promoveaza prostie! Comentariile...sunt de prisos, nu? devil.gif


--------------------
Nu am nevoie de fanatici! Vreau o armata [...] sanatoasa!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 8 Jun 2006, 09:15 AM
Mesaj #51


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Televiziunea naste prostie doar daca nu stii sa folosesti telecomanda, ca sa alegi la ce sa te uiti. La fel ca internetul, de altfel...


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 8 Jun 2006, 10:19 AM
Mesaj #52


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



QUOTE (maggio @ 8 Jun 2006, 11:13 AM)
Fiind vorba de o noua televiziune si de ceea ce va promova...am sa va spun doar atit: Televiziunea naste prostie, caci promoveaza prostie! Comentariile...sunt de prisos, nu? devil.gif

discovery o fi televiziune? sau viasat history?


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
maggio
mesaj 8 Jun 2006, 10:24 AM
Mesaj #53


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 28
Inscris: 23 May 06
Forumist Nr.: 8.286



Sunt programe de televiziune!


--------------------
Nu am nevoie de fanatici! Vreau o armata [...] sanatoasa!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Serenity
mesaj 8 Jun 2006, 10:27 AM
Mesaj #54


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



Eu ma bucur. Nimeni nu ne obliga sa avem postul respectiv in grila noastra de programe, si poate in felul asta aparitiile dese ale manelarilor pe celelalte posturi o sa se mai rareasca.

N-ar fi rau sa apara si un alt post: Becali TV - unde respectivul sa presteze 24/24. biggrin.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 20 April 2024 - 06:15 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman