HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor având ca temă principală Politica Interna. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >  
Reply to this topicStart new topic
> Legea Lustratiei
Marian M
mesaj 13 Apr 2005, 05:43 PM
Mesaj #36


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 377
Inscris: 24 July 04
Forumist Nr.: 4.131



Am dat un exemplu cu Verman nu stiu daca intra sau nu.
Pentru mine ar intra, TVR a fost facut parte din aparatul de propaganda al PCR. cool.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 18 Apr 2005, 02:02 PM
Mesaj #37


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Uite alt motiv ptr. aceasta lege. "Baietii "...care s-au rasfirat. tongue.gif Cate unul l-a "stanga" si altul la "dreapta" laugh.gif

Intr-un secret total, fostul ofiter DIE, Silvian Ionescu - membru PD - a reaparut din nou intr-o functie publica, dupa ce in ianuarie anul acesta isi dadea demisia de la Prefectura Capitalei. Atunci, la patru zile dupa numirea in functia de prefect, Silvian Ionescu demisiona la interventia presedintelui statului, Traian Basescu, care isi exprimase public dezamagirea fata de o asemenea nominalizare. Ceea ce a deranjat era apartenenta lui Silvian Ionescu la structurile Securitatii, motiv pentru care acesta nu s-a regasit nici pe listele parlamentare ale Aliantei.
Acum, Silvian Ionescu este reactivat in structurile executivului, primind functia de secretar de stat in Ministerul Mediului si comisar-sef al Garzii de Mediu (...)


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marian M
mesaj 18 Apr 2005, 03:21 PM
Mesaj #38


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 377
Inscris: 24 July 04
Forumist Nr.: 4.131



Presa de azi are multe articole despre S. Ionescu. Eu ma duc la unul mai vechi din "22".
Silvian Ionescu provine din fostul FSN, a optat de la inceput pentru aripa Roman.
Eu nu cred ca la numirea esuata pentru prefectura capitalei nua fost consultat si Basescu. wink.gif

"....Noul presedinte, Traian Basescu, declara ca vrea sa rupa aceasta traditie a jocurilor ascunse pe care le cunoaste, direct si indirect, chiar din culise. In vara anului 2001, Partidul Democrat, sub bagheta lui Traian Basescu, a aprobat fuziunea cu Alianta Nationala, condusa de Virgil Magureanu. Fostul sef al Serviciului Roman de Informatii s-a retras insa atunci din prim planul vietii de partid, plasandu-l in ierarhia PD pe Dorin Iacob - un personaj discret, dar bine instruit, fost ofiter de militie si unul din oamenii sai de incredere pe vremea cand era directorul SRI. In interiorul Partidului Democrat au fost si inca mai sunt membri de frunte, proveniti din structurile fostei Securitati. Silvian Ionescu, numit pentru o scurta perioada prefect al Bucurestiului, este doar exemplul cel mai notoriu, iar Traian Basescu il cunoaste probabil din anii '80, cand Silvian Ionescu se ocupa la Centrala de Informatii Externe (astazi DIE) de zona Belgia-Olanda-Luxemburg. In aceeasi perioada actualul sef al statului era sef al Agentiei Economice NAVROM la Anvers, in Belgia. Traian Basescu stie cum functioneaza structurile militarizate, stie cum se fac conexiunile dintre politic, economic si retelele informationale si vrea sa le puna in fagasul regulilor democratice prin metode mai mult sau mai putin ortodoxe...."

http://www.revista22.ro/html/index.php?art...4&nr=2005-01-28
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 18 Apr 2005, 03:21 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
March
mesaj 19 Apr 2005, 03:38 PM
Mesaj #39


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Finantatorii terorismului, protejati de generali SRI

Pe fondul crizei ostaticilor din Irak ies la iveala detalii despre conexiunile lui Omar Hayssam in Romania, inclusiv in serviciile secrete. Cozmin Gusa, liderul Partidului Initiativa Nationala, sustine ca mai multi oameni de afaceri de origine araba aflati la noi in tara au finantat terorismul.
Acestia ar fi fost protejati de generali care se afla si acum in SRI. Recent, generalul SRI Gioni Popescu a fost trecut in rezerva, surse convergente acreditind ideea ca l-ar fi “acoperit” pe Hayssam. Popescu neaga acest lucru, dar nu-si ascunde supararea fata de sirian. “Il bag in ma-sa, ca a facut numai necazuri” ( aici mai multe )


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marian M
mesaj 20 Apr 2005, 03:45 PM
Mesaj #40


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 377
Inscris: 24 July 04
Forumist Nr.: 4.131



Tovarasele si tovarasei, adica tovi mai mici, de la CC al UTC.
AC si "Cotidianul" ne amintesc.
http://www.cotidianul.ro/index.php?a=5712&shift=1
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 1 May 2005, 11:44 AM
Mesaj #41


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Societatea civila a inceput sa se trezeasca din amorteala !

Proclamatia pentru Romania


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
loretta
mesaj 1 May 2005, 03:10 PM
Mesaj #42


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 35
Inscris: 9 November 04
Forumist Nr.: 4.869



Ar fi frumos dar din pacate aproape imposibil , ca orice lucru nefacut la timpul lui.
Un simplu sondaj de opinie facut in randurile cetatenilor ar dovedi ca poporul roman are acum alte 'prioritati'.
M-as bucura sa n-am dreptate..
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jkd
mesaj 2 May 2005, 06:57 PM
Mesaj #43


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 280
Inscris: 30 March 04
Forumist Nr.: 2.832



QUOTE
Societatea civila a inceput sa se trezeasca din amorteala !

Proclamatia pentru Romania


ei na!
de unde si pana unde Societate civila?
nu vad printre cei la care s-a facut apel asociatia de locatari din bl M30... nu vad nici un sindicat, nu vad asociatia 4 labute... nu vad asociatia culturara din satul vascautzi deal...etc...
de unde si pana unde societatea civila?
dar... doar unii fac parte din societatea civila...!
celalti nu sunt.
sunt niste paria.
pt ca au alte pareri...
sociteate civila in romania!!!!
poate societatea anomica...
mare e gradina lui dumnezeu!... si atatia bivoli in ea!..
ps: sunt in principiu de acord cu ce sustine nea iliescu dar... sa se mai gandeasca...
la denumirea acestui ONG...
si sa mai citeasca. giovani sartori de ex. sau Popper...
sau, cel mai bine sa inceapa cu ceva mai usor: Alexis de Toquevile: " depre democratie in america" carte scrisa pe la 1700 daca nu ma insel...

il rog eu frumos! inainte de a face o afirmatie...
ca ma urc pe pereti cand vad ce indivizi isi permit sa ne dea lectii...


Acest topic a fost editat de jkd: 2 May 2005, 07:00 PM


--------------------
Timpu' trece greu, pe langa timp alerg. Nu mai am directie, important e ca mai merg.

Venereaza-i pe Buddha-si si pe zei, dar nu depinde de ei.
Miyamoto Musashi (1584-1645)
http://www.escape.uv.ro
my blog: www.mcgogoo.ro
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 2 May 2005, 07:27 PM
Mesaj #44


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (jkd @ 2 May 2005, 08:57 PM)
[de unde si pana unde societatea civila?
dar... doar unii fac parte din societatea civila...!
celalti nu sunt.
sunt niste paria.
pt ca au alte pareri...

Pai daca erai "apolitic", da' pe sest erai "limba" dupa Ilici si sleahta lui devil.gif nu puteai face parte din societatea aia civila, foarte activa candva.


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
jkd
mesaj 2 May 2005, 11:57 PM
Mesaj #45


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 280
Inscris: 30 March 04
Forumist Nr.: 2.832



ia da-mi si mie o defintie a societatii civele.
[QUOTE]nu puteai face parte din societatea aia civila, foarte activa candva."
foarte activa? cand pe vremea lu' ceashka?
cand il pupau in fund cu totii? cand aplaudau la congrese? si ii scriau osanale in "Omagiu"
.....
legea lustratiei era buna in 1990...
acu' e tardiv de tarziu.
nici o lege martiala nu poate sa faca mare lucru in tara asta...
societatea civila (tu te referi doar la niste asa zisi intelectuali) e anomica - ce inseamna gasesti la sociologul francez emil durkeime...
of...
in fine am sa iti dau un mes privat... ca sa nu mai pui etichete... dar de indiviz genul tau e plina tara asta. voi stiti tot despre orice... si s-ar putea sa ai dreptate...


--------------------
Timpu' trece greu, pe langa timp alerg. Nu mai am directie, important e ca mai merg.

Venereaza-i pe Buddha-si si pe zei, dar nu depinde de ei.
Miyamoto Musashi (1584-1645)
http://www.escape.uv.ro
my blog: www.mcgogoo.ro
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marian M
mesaj 3 May 2005, 07:56 AM
Mesaj #46


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 377
Inscris: 24 July 04
Forumist Nr.: 4.131



Corect jkd-ule e plin de dastia dealde March, mai putini verticali si corecti ca si tine care ati aderat la principiile si viitorul luminos al PNG.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 3 May 2005, 09:35 AM
Mesaj #47


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (jkd @ 3 May 2005, 01:57 AM)
legea lustratiei era buna in 1990...
acu' e tardiv de tarziu.

Asa zice si Bombonela si pesedeii lui ! Ca-i prea tarziu ! Si sa numai rascolim trecutul ! Adica nu mai trebuie sa aflam ce invarteau ei in "societatea multilateral dezvoltata" . "Acoperiti" sau nu ! mad.gif

Pentru a afla cine sunt cei "neacoperiti" ( pe restul ii tin SRI si SIE la obroc ,ca, de, mai au nevoie de ei !) cititi suplimentul "Academiei Catavencu", incepand cu nr. 15, si o sa vedeti cine sunt , cam ce invarteau dumnealor pe timpul "Genialului" ajutor de cizmar si ce fac astazi ! Sloganul Suplimentului : " LUSTRATIA : un neologism de curatat limba, mintea si nomenklatura romana "


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marian M
mesaj 16 May 2005, 05:58 PM
Mesaj #48


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 377
Inscris: 24 July 04
Forumist Nr.: 4.131



Cf. declaratiilor lui Florian Mihalcea se pare ca Ilie Sarbu si Ovidiu Branzan, parlamentari PDSR de Timis si fosti ministrii in guvernul Nastase, vor sustine proiectul legii lustratiei.
Sarbu a spus zilele trecute ca risca sa ramana singur in partid. ohyeah.gif

http://www.evenimentulzilei.ro/vest/?news_id=186454
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 17 May 2005, 08:57 AM
Mesaj #49


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (March @ 3 May 2005, 10:35 AM)
Pentru a afla cine sunt cei "neacoperiti" ( pe restul ii tin SRI si SIE la obroc ,ca, de, mai au nevoie de ei !) cititi suplimentul "Academiei Catavencu", incepand cu nr. 15, si o sa vedeti cine sunt , cam ce invarteau dumnealor pe timpul "Genialului" ajutor de cizmar si ce fac astazi ! Sloganul Suplimentului : " LUSTRATIA : un neologism de curatat limba, mintea si nomenklatura romana "

Am citit si eu suplimentul ala ( de fapt cred ca doua au aparut ) si tot nu am inteles ce naiba cautau acolo unele persoane care nu au mai activat dupa '89 in administratie sau politica ... hmm.gif

Oricum - cit timp exista ( si chiar in Timisoara ) un precedent Oancea pe mine ma lasa complet rece discutia despre eficacitatea practica a unui asemenea demers.

P.S. : Se pare ca am chef de cearta acuma ... sorry.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marian M
mesaj 17 May 2005, 09:24 AM
Mesaj #50


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 377
Inscris: 24 July 04
Forumist Nr.: 4.131



Ce precedent Oancea ?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 17 May 2005, 09:44 AM
Mesaj #51


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (Marian M @ 17 May 2005, 10:24 AM)
Ce precedent Oancea ?

Pai nu stii de maretele realizari ale dlui Viorel Oancea ca primar al Timisoarei ? sorry.gif

Si el - a nu se uita - a fost ( si asta e cit se poate de documentat ) un erou in sensul cel mai propriu al termenului, fiind primul reprezentant al MAI/MApN care a fraternizat public cu manifestantii in 22 decembrie. rolleyes.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marian M
mesaj 17 May 2005, 10:11 AM
Mesaj #52


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 377
Inscris: 24 July 04
Forumist Nr.: 4.131



Ce realizari ? Cand era primar il vedeam dimineata mergand pe jos la lucru. Nu tin minte scandaluri.
L-am auzit recent la radio, pare om de bun simt.
Are un atelier de mecanica cu vreo 4 angajati.

Doar nu vrei sa-i pui in carca lui sau lui Ciuhandu povestea cu celebrele case tiganesti ?
Cam sare la gatul lui Ciuhandu in chestiunea cu sefa compartimentului de audit al primariei, dar asta-i politica, poate mai vrea un mandat de primar.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 17 May 2005, 10:16 AM
Mesaj #53


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (Marian M @ 17 May 2005, 11:11 AM)
Nu tin minte scandaluri.
{...}

Bine - daca tu spui ... smile.gif

QUOTE

Doar nu vrei sa-i pui in carca lui {...} povestea cu celebrele case tiganesti ?


Fireste ca nu - alea au aparut asa ... complet din senin, mai ales in zona centrului istoric ( unde daca nu ma insel pina la retrocedarea de prin '99 nu putea fi vindut nimic fara aprobarea Primariei rolleyes.gif ).

Acest topic a fost editat de MIA: 17 May 2005, 10:21 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 18 May 2005, 07:18 PM
Mesaj #54


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (MIA @ 17 May 2005, 10:57 AM)
QUOTE (March @ 3 May 2005, 10:35 AM)
Pentru a afla cine sunt cei  "neacoperiti" ( pe restul ii tin SRI si SIE la obroc ,ca, de, mai au nevoie de ei !)  cititi suplimentul "Academiei Catavencu", incepand cu nr. 15,  si o sa vedeti cine sunt , cam ce invarteau dumnealor pe timpul "Genialului" ajutor de cizmar si ce fac astazi !  Sloganul Suplimentului : " LUSTRATIA : un neologism de curatat limba, mintea si nomenklatura romana "

Am citit si eu suplimentul ala ( de fapt cred ca doua au aparut ) si tot nu am inteles ce naiba cautau acolo unele persoane care nu au mai activat dupa '89 in administratie sau politica ... hmm.gif

Hopa ! Chiar citesti "A.C." ? ohmy.gif biggrin.gif

Acest topic a fost editat de March: 18 May 2005, 07:19 PM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 21 May 2005, 04:16 PM
Mesaj #55


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Iata pentru ce ne trebuie o "lustratie" !

Doi dintre actualii parlamentari au fost deputati si in epoca Ceausescu !!. devil.gif

Senatorul PSD, Traian Novolan, si deputatul PPRM, Iuliu Furo, povestesc pentru Cotidianul cum era viata de „reprezentant al poporului" in Legislativul comunist si cum se desfasura asa-zisa campanie electorala. Desi spun ca din cauza sistemului de atunci nu prea puteau face nimic, nici acum, alesi prin vot liber, acestia nu prea au nici un fel de activitate.

„Am fost doi pe un loc. Eu si un secretar de partid de la intreprinderea vecina de utilaj chimic. Am cistigat eu", isi aduce aminte Traian Novolan despre cum si-a inceput activitatea legislativa de doua mandate ca deputat de Dimbovita intre 1975 si 1985. Novolan a fost director al intreprinderii Arctic Gaesti din 1974 pina in 2000. Colegul sau de atunci si de acum, Iuliu Furo, fost vicepresedinte al Consiliului National al Organizatiei de Pionieri si secretar de stat la Ministerul Invatamintului si Educatiei intre 1980 si 1990, a fost mai putin norocos. El nu a reusit sa prinda decit un singur mandat ca deputat de Brasov intre 1980 si 1985, insa a avut parte de o lupta mai strinsa. „Am candidat impotriva lui Szilagyi Dezideriu, fostul redactor-sef al revistei de limba maghiara Elore si membru al Comitetului Central al PCR. E clar ca avea din start un avantaj, insa spre surprinderea mea, eu am iesit cistigator", descrie Furo simulacrul de competitie care avea loc intr-un regim totalitar.
Furo: „Trebuia sa te vada lumea ca esti intreg"
( "Cotidianul")

Ce fac psedistul Novolan si peremistul Furo in Parlamentul actual ? Nimic ! Ori voteaza la ordin ori dorm. Si incaseaza milioane platite de noi ! Maine , poimaine ii vezi ridicand pretentii si pentru postul de parlamentarii ai UE !


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 21 May 2005, 06:12 PM
Mesaj #56


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (March @ 18 May 2005, 08:18 PM)
Hopa ! Chiar citesti "A.C." ? ohmy.gif biggrin.gif

iti vine sa crezi ? tongue.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marian M
mesaj 20 Jun 2005, 07:31 AM
Mesaj #57


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 377
Inscris: 24 July 04
Forumist Nr.: 4.131



Societatea civila se trezeste cateodata, cam rar.



Iunie 2005
APEL PENTRU ROMANIA Luni 20 Iunie 2005

Catre:
Presedintele Romaniei
Presedintele Senatului
Presedintele Camerei Deputatilor
Primul ministru al Romaniei
Ministrul Justitiei
Ministrul Educatiei si al Cercetarii
Presedintele Consiliului Suprem al Magistraturii
Presedintele Consiliului Legislativ
Presedintele Inaltei Curti de Casatie si JustitieRomania a fost singura tara in care inlaturarea regimului comunist s-a facut cu varsare de sange; de aceea Romania trebuie sa inceapa Procesul Comunismului cel putin acum, dupa 15 ani de la revolutie.

In acest sens, solicitam:

1. Declararea crimelor si abuzurilor regimului comunist - in baza dovezilor existente - ca fiind crime impotriva omenirii si, in consecinta, imprescriptibile juridic.
2. Anularea pe cale legislativa a sentintelor de condamnare politica emise de justitia comunista, dupa principiile luptei de clasa, intre anii 1945-1989.
3. Prezentarea de catre presedintele Romaniei, in fata Camerelor reunite ale Parlamentului, si adoptarea de catre acestea a unei declaratii de condamnare a comunismului ca fiind ilegitim si criminal.
4. Adoptarea Legii lustratiei, in spiritul punctului 8 al Proclamatiei de la Timisoara.
5. Finalizarea cercetarilor in dosarele represiunii revoltei muncitorilor de la Brasov din 1987, ale Revolutiei din Decembrie 1989, ale evenimentelor de la Targu Mures din martie 1990, ale mineriadelor (1990, 1991, 1999), precum si ale celor care privesc modul in care s-a reconsolidat oligarhia securisto-comunista in Romania.
6. Accelerarea si radicalizarea luptei impotriva coruptiei, verificarea corectitudinii privatizarilor facute de oligarhia securisto-comunista, care a acaparat fraudulos puterea economica in Romania.
7. Deschiderea arhivelor, predarea integrala a arhivelor Securitatii si a altor servicii secrete comuniste catre CNSAS.
8. Prezentarea adevarului referitor la perioada comunista si postcomunista in manualele si cursurile universitare de istorie.
Chemam cetatenii Romaniei, mass-media si organizatiile societatii civile sa se solidarizeze in jurul acestui apel.

Bucuresti, 14 iunie 2005

Grupul pentru Dialog Social, Alianta Civica, Asociatia Pro Democratia, Societatea Timisoara, Memorialul Victimelor Comunismului si al Rezistentei, Asociatia 21 Decembrie 1989, Fundatia pentru o Societate Deschisa, Asociatia Fostilor Detinuti Politici din Romania, Fundatia "Gheorghe Ursu", Asociatia 15 Noiembrie 1987 - Brasov, Asociatia Victimelor Mineriadelor, Liga Romana de Presa, APADORĐCH, Liga pentru Apararea Drepturilor Omului, Solidaritatea Universitara, Blocul National al Revolutionarilor - Decembrie 1989, Asociatia Revolutionarilor fara Privilegii, Institutul Roman de Istorie Recenta, Seniorii ligilor studentesti - Piata Universitatii 1990, ASPEC, Fundatia Romana pentru Democratie, Liga Pro Europa

http://www.romanialibera.ro/editie/index.p...20062005&idx=29
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 20 Jun 2005, 07:34 AM
Mesaj #58


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



Mi se par atat de firesti cererile... Dar stai asa, ca acum vor veni cei care spun ca dezgropam mortii si ca n-ar trebui sa facem asta... cry.gif


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achernar
mesaj 20 Jun 2005, 01:13 PM
Mesaj #59


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



Chiar ar trebui. Trei sferturi din ciumegii aflati la putere ar avea muuult de muncit pana sa poata iesi cat de cat curati la liman. Iar mizeria etalata cu ocazia asta ii va vindeca pe multi de iluzii in ceea ce priveste integritatea politicianului roman, indiferent de orientare.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 20 Jun 2005, 02:32 PM
Mesaj #60


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



Mmmm - cam prea mult biriba-bam-biribabum lozincard care cred ca risca sa nu reziste la o analiza mai serioasa sorry.gif ( desi poate suna bine la prima vedere ... )

QUOTE (Marian M @ 20 Jun 2005, 08:31 AM)
1. Declararea crimelor si abuzurilor regimului comunist - in baza dovezilor existente - ca fiind crime impotriva omenirii si, in consecinta, imprescriptibile juridic.

La ce "crime si abuzuri" se refera totusi ? rolleyes.gif

Deportarea in Baragan a 80.000 de tarani, impuscarea celor care voiau sa treaca Dunarea la sirbi - e O.K. pot fi considerate ca atare.
Insa ( de ex. ) o masura ca introducerea ratiilor la ulei si carne ... tare mi-e ca, daca e sa o analizam logic, putem sa o consideram la modul serios "crima contra umanitatii" desi impactul si stresul resimtit au fost la nivel cvasi-general. sad.gif

QUOTE

2. Anularea pe cale legislativa a sentintelor de condamnare politica emise de justitia comunista, dupa principiile luptei de clasa, intre anii 1945-1989.


Pe undeva pe dupa 1965 oricum nu mai era la moda mentionarea decit in treacat a principiului "luptei de clasa". hmm.gif
La ce condamnari totusi se refera ? In foarte multe cazuri ( printre care si cele mai rasunatoare procese din anii '50 ) comunistii mascau deciziile pur politice in formule de genul : sabotaj, complot contra sigurantei statului, terorism, delapidari ce aduceau grave pagube economiei nationale s.a.m.d. - care nu prea au cum fi aduse la "lupta de clasa".

QUOTE

3. Prezentarea de catre presedintele Romaniei, in fata Camerelor reunite ale Parlamentului, si adoptarea de catre acestea a unei declaratii de condamnare a comunismului ca fiind ilegitim si criminal.


hmm.gif
Asta ar insemna implicit si interzicerea unui eventual partid comunist ( de fapt alta consecinta practica mi-e greu sa cred ca poate avea ) ?
Pentru ca aici s-ar putea sa avem o problema - peste tot in Europa nu e asa ... doar asa ... ca idee ... wink.gif

QUOTE

6. Accelerarea si radicalizarea luptei impotriva coruptiei, verificarea corectitudinii privatizarilor facute de oligarhia securisto-comunista, care a acaparat fraudulos puterea economica in Romania.


Doar a privatizarilor facute de oligarhia securisto-comunista ? Cine e aceasta de fapt ( juridic vorbind ) ? unsure.gif
Sa dau un exemplu ... privatizarea catre LaFarge a unor fabrici de ciment a fost sau nu facuta de oligarhia securisto-comunista ? Dar cea a Sidex ?
Si daca da - ce efecte practice ar putea avea verificarea asta ( cita vreme oricum exista legi in vigoare care sa sanctioneze pontentialele privatizari incorecte/ilegale ) ? blink.gif


QUOTE

8. Prezentarea adevarului referitor la perioada comunista si postcomunista in manualele si cursurile universitare de istorie.


Care adevar ? biggrin.gif


P.S. : Cu punctele (4) si (7) pot sa zic ca sunt de acord ... cred ca e cam tot una daca acuma se aplica au ba. smile.gif

Acest topic a fost editat de MIA: 20 Jun 2005, 02:52 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 24 Jun 2005, 06:14 PM
Mesaj #61


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Usurel, cripto-pesedel, usurel . tongue.gif

Pe undeva pe dupa 1965 oricum nu mai era la moda mentionarea decit in treacat a principiului "luptei de clasa". La ce condamnari totusi se refera ? In foarte multe cazuri ( printre care si cele mai rasunatoare procese din anii '50 ) comunistii mascau deciziile pur politice in formule de genul : sabotaj, complot contra sigurantei statului, terorism, delapidari ce aduceau grave pagube economiei nationale s.a.m.d. - care nu prea au cum fi aduse la "lupta de clasa".

Tot codul penal bolsevico-comunist pana spre 1965 era fondat pe sintagma "lupta de clasa" ! Sabotaj, complot de uneltire contra regimului de "democratie-populara" , etc.,etc., toate erau legate de "lupta clasei muncitoare" impotriva ramasitelor regimului " burghezo-mosieresc" ajutate de fortele reactionare externe. Iar dupa 1965 , " Cizmarul peltic genial" a tras o cosmetizare Codului penal ca sa-i pacaleasca pe naivii imperialisti americani in a ne acorda clauza natiunii cele mai favorizate.


Doar a privatizarilor facute de oligarhia securisto-comunista ? Cine e aceasta de fapt ( juridic vorbind ) ?
Sa dau un exemplu ... privatizarea catre LaFarge a unor fabrici de ciment a fost sau nu facuta de oligarhia securisto-comunista ? Dar cea a Sidex ?


Sigur ca si in aceste cazuri a fost implicata oligarhia securisto-comunista ! Cea de "dreapta" ! laugh.gif


Asa ca stai ceva mai departe de cercul celor care sustin ca nu-i bine sa dezgropam mortii !


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 16 Jul 2005, 03:02 PM
Mesaj #62


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



O aducere aminte :

Pe 30 decembrie 1989, Gabriel Liiceanu publica o invitatie la penitenta prin tacere pentru propagatorii ciumei rosii in Romania. „Apelul catre lichele” suna patetic si dur deopotriva: „Lasati o respiratie mai lunga intre ultimul omagiu pe care l-ati scris, intre ultima sedinta la care v-ati exprimat entuziasmul pentru realegerea lui Ceausescu la cel de-al XIV-lea Congres si adeziunea grabita pe care ati venit sa v-o dati in zilele in care timisorenii nu terminasera sa-si ingroape mortiiЙ Fiti o vreme stingheri. Nu mai apareti la televizor. Nu mai scrieti in ziare... Cautati un parinte care si-a pierdut copilul in zilele acestea si cereti-i iertare”.
Cam tot atunci, Adam Michnik lanseaza un slogan pe cat de util, pe atat de concis: „Amnistie fara amnezie”. Altfel spus, iertam, dar nu uitam
.

Cine se opune cu inversunare unei "Legi a lustratiei " ? Pai, cei care vad in ea o lege a luxatiei !



--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 16 Jul 2005, 03:09 PM
Mesaj #63


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (March @ 24 Jun 2005, 07:14 PM)
Iar dupa 1965 , " Cizmarul peltic genial" a tras o cosmetizare Codului penal ca sa-i pacaleasca pe naivii imperialisti americani in a ne acorda clauza natiunii cele mai favorizate.

Din păcate ( sau din fericire ? unsure.gif habar n-am, a fost bine totuşi că violenţa a scăzut ) nu a fost numai o "cosmetizare" ci metoda prin care, încet-încet, s-a ajuns la formarea unor canale şi adevărate reţele mafiote. Cu efectele văzute mai ales după '89 ... mad.gif

QUOTE

Sigur ca si in aceste cazuri a fost implicata oligarhia securisto-comunista ! Cea de "dreapta" !


tongue.gif

O.K. - asta e un punct de vedere interesant. smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 21 Jul 2005, 01:02 PM
Mesaj #64


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Despre lustratie in Balcanii de vest: http://www.lustration.net (pagina in engleza)

PS: Nu ma puneti sa traduc! laugh.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 10 Sep 2005, 03:58 PM
Mesaj #65


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Legea Lustratiei, in aceasta sesiune

Mai bine mai tarziu decat nici o data !


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 29 Sep 2005, 07:53 AM
Mesaj #66


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Despre mostenirea comunismului la Fundatia Konrad Adenauer

(...)argumentele conferentiarului Corneliu-Liviu Popescu privind felul in care se poate trata astazi juridic situatia celor vinovati de grozaviile regimului comunist(...) Liviu Popescu este critic fata de "timiditatea" cu care Adunarea Parlamentara a Consiliului Europei a tratat subiectul lustratiei administrative(...)

Juristul a facut o lista - utila - a celor care pot fi vizati legitim de lustratie. Acestea sunt persoanele care au participat la violarile structurale ale drepturilor omului, ceea ce inseamna ca pot fi inclusi membrii organelor de conducere si activistii platiti ai partidului comunist si ai organizatiilor obediente politic (de tineret, sindicale etc.); membrii organelor de conducere centrale si locale ale aparatului de stat; membrii si colaboratorii aparatului statal necesar regimului comunist, precum aparatul de represiune incluzand serviciile secrete, politia, armata, procuratura, Justitia, si chiar categorii ale aparatului statal puternic politizate precum diplomatii, a caror menire era sustinerea regimului politic.

Nimeni nu era obligat sa se integreze in aceste categorii de principali sustinatori ai regimului comunist(...)


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achernar
mesaj 29 Sep 2005, 12:44 PM
Mesaj #67


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



rofl.gif rofl.gif rofl.gif

Actualul Ministru al Justitiei a fost procuror in perioada 1983 - 1997.

thumb_yello.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 29 Sep 2005, 04:00 PM
Mesaj #68


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Si cei cu asta ?! Ea a avut bunul simt si si-a pus cenusa in cap dupa '89 . Nu s-a inghesuit la fesenei-pedeserei-pesedei devil.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 30 Sep 2005, 05:13 PM
Mesaj #69


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (March @ 29 Sep 2005, 05:00 PM)
Ea a avut bunul simt si si-a pus cenusa in cap dupa '89 . Nu s-a inghesuit la fesenei-pedeserei-pesedei devil.gif

blink.gif blink.gif

Asta e tare !!
Adica daca nu s-a infipt in politica decit oarecum prin "usa din dos" si nu la un partid desprins din fostul FSN inseamna ca ... e absolvita de vina ? tongue.gif

Apropo - cam ce cazuri anume instrumenta actuala ministra a Justitiei pe cind era procuroare ? Doar de curiozitate.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 25 Nov 2005, 07:18 PM
Mesaj #70


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



In atentia lui MIA ! Care poate sta linistit ! laugh.gif

Lustratia nu se poate realiza in Romania, o tara pervertita de comunism


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 April 2024 - 04:13 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman