HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor având ca temă principală Politica Externa. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

4 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Sec. Xxi - Dictatori Inca In Functie !
March
mesaj 30 Mar 2005, 07:08 PM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Am sa incep cu Robert Mugabe un megaloman paranoic a la Ceausescu :

"Vom obtine o victorie imensa " trambiteaza a declarat Robert Mugabe devil.gif presedintele Republicii Zimbabwe si al partidului-stat ZANU-PF in ajunul alegerilor generale. Si mai departe : " N-am pierdut niciodata pentru ca suntem un partid al poporului " rolleyes.gif

Dar realitatea din tara e dezastruoasa . Fermierii albi sau au fost izgoniti si paminturile lor confiscate si date membrilor de partid ZANU-FP sau asasinati de militantii acestui partid al Conducatorului. Acum fermele odata bogate si manoase sunt pline de buruieni iar populatia moare de foame . Cu exceptia nomenclaturii ZANU-FP , desigur devil.gif

Economia s-a prabusit cu peste 50 % in ultimii cinci ani, somajul a ajuns la 70 %, agricultura, alta data baza economiei Zimbabwe, este la pamint, 70 % din populatie traieste intr-o saracie crunta. Peste 24 % din populatie este infectata cu HIV/AIDS !

La ultimile alegeri, opozitia a fost hartuita iar seful ei acuzat de tradare de patrie. Adica de "tradarea" si demascare a regimului "Mugabe" !

Asta-i tara unui tiran al sec. XXI !


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 30 Mar 2005, 07:46 PM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



QUOTE

Dar realitatea din tara e dezastruoasa . Fermierii albi sau au fost izgoniti si paminturile lor confiscate si date membrilor de partid ZANU-FP sau asasinati de militantii acestui partid al Conducatorului. Acum fermele odata bogate si manoase sunt pline de buruieni iar populatia moare de foame .

iar tarile vecine, unde acestia au fugit, consemneaza cresteri record in agricultura.
tot mai bine era, cind Zimbabwe se mai numea Rhodesia.


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
carpatic
mesaj 31 Mar 2005, 08:33 AM
Mesaj #3


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 650
Inscris: 4 November 03
Forumist Nr.: 1.128



Si cine ii va salva pe bietzii zimbabweni ? Cine ii va invata sa cultive valorile democratice si libertatile cetatenesti ? Cine va veghea la respectarea drepturilor omului ? .... Cine are ceva de castigat din Zimbabwe ????
Singurii "democratizatori" locali, Africa de Sud (doar au depus eforturi serioase cu ani in urma pt "salvarea" Namibiei si Angolei) acum se pare ca s-au potolit.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 31 Mar 2005, 08:33 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
March
mesaj 1 Apr 2005, 01:51 PM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Ati mai auzit ceva de " El Lider Maximo " ? Daca nu va dau eu o stire :

Topul „Forbes" al celor mai avuti guvernanti si monarhi ai lumii a produs o surpriza. Liderul cubanez Fidel Castro se regaseste pe pozitia a sasea, dupa ce si-a marit averea de cinci ori in ultimii doi ani.
Astfel, „El lider maximo" dispune de 550 de milioane de dolari. Se pare ca banii lui Fidel Castro (78 de ani) ar proveni din constructii si produse farmaceutice - scrie cotidianul argentinian La Nacion. In plus, in 1993, liderul cubanez a vandut compania de rom „Havana Club" gigantului francez de bauturi alcoolice „Pernod Ricard" pentru 50 de milioane de dolari.
("Ziarul" ) Auzind acest clasament Fidel a fost f. revoltat ca apare inaintea Reginei Angliei ! Si a amenintat ca va da in judecata "Forbes" ! laugh.gif

Recent, ca sa nu moara de foame poporul sau si sa mai aiba ceva putere sa strige " Patria o Muerte ! Venceremos ! " , Fidel le-a dublat cubanezilor salariile si ajutoarele sociale. Va aduceti aminte de "Genialul" nostru Cizmar peltic ? Ori de cate ori era la anaghie marea salariile cu valoarea unui kil de salam cu soia devil.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 1 Apr 2005, 01:57 PM
Mesaj #5


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.489
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE (March @ 1 Apr 2005, 01:51 PM)
...
Recent, ca sa nu moara de foame poporul sau si sa mai aiba ceva putere sa strige " Patria o Muerte ! Venceremos ! " , Fidel le-a dublat cubanezilor salariile si ajutoarele sociale. Va aduceti aminte de "Genialul" nostru Cizmar peltic ? Ori de cate ori era la anaghie marea salariile cu valoarea unui kil de salam cu soia devil.gif

Daaa... inainte de revolutie, la al nu-stiu-cate-lea-cincinal (?!) a promis ca mareste pensiile cu una suta lei devil.gif . Aici cred ca a gresit mult...


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
talusa
mesaj 1 Apr 2005, 05:09 PM
Mesaj #6


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.427
Inscris: 4 March 03
Forumist Nr.: 15



March:

QUOTE
Astfel, „El lider maximo" dispune de 550 de milioane de dolari


550 de milioane de dolari de.....ideologie!!!

Proletari din toata lumea.....uniti-va[si imperecheati-va thumb_yello.gif ].....unde vreti! blink.gif

Acest topic a fost editat de talusa: 1 Apr 2005, 05:10 PM


--------------------
Cu prostia insasi, pana si zeii lupta in zadar! Schiller

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 15 Jul 2005, 06:12 PM
Mesaj #7


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Se misca ceva si in tara lui " El Lider Maximo " devil.gif

Manifestatie anti Fidel Castro, la Havana

Cel putin zece persoane au fost arestate ieri la Havana dupa ce regimul castrist a mobilizat „brigazi muncitoresti" impotriva
participantilor la o manifestatie de comemorare a 41 de cubanezi care, in 1994, au murit incercand sa fuga in Statele Unite. „Cel putin zece persoane au fost arestate, poate intre 10 si 20, in prezent incercam sa aflam. Mai multe persoane au fost ranite usor si primesc tratamente medicale intr-o clinica", a declarat Elizardo Sanchez, presedintele Comisiei cubaneze pentru Drepturile Omului si Reconciliere Nationala (scoasa in afara legii de regimul comunist de la Havana). Potrivit mai multor marturii, ieri dimineata, un prim grup de sase persoane, opozanti declarati ai regimului, s-a reunit in
Piata Maceo, strigand sloganuri ostile conducerii. Ei au disparut, dupa ce angajati ai unui spital din apropiere, sustinatori ai
regimului, au iesit in strada pentru a-i dispersa. Miercuri dupa-amiaza, intr-un alt incident aparent fara legatura cu primul, un grup de cateva zeci de persoane s-a reunit in piata Malecon pentru a arunca flori in mare si a distribui manifeste pentru comemorarea mortii a 41 de persoane care au incercat sa fuga in Statele Unite la 13 iulie 1994. Aceste persoane au murit dupa ce ambarcatiunea lor s-a rasturnat in timpul unei operatiuni de abordaj efectuate de o nava trimisa de autoritati.
("Replica")






--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 15 Jul 2005, 08:10 PM
Mesaj #8


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



Unde naiba domneşte penibilul ăla megaloman care a schimbat numele lunilor anului ? În Turkmenistan sau Uzbekistan ? mad.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
carpatic
mesaj 18 Jul 2005, 08:43 AM
Mesaj #9


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 650
Inscris: 4 November 03
Forumist Nr.: 1.128



"Turkmen-bashi" e tare de tot, are un oras (port la Caspica) redenumit dupa el si o statuie uriasa aurita care se roteste in timpul zilei "dupa soare". Pe de alta parte insa nici cu uzbekul nu mi-e rusine, desi e un dictator cu mai putine extravagantze.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 20 Sep 2005, 05:03 PM
Mesaj #10


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Iata ceva interesant despre dinozaurul devil.gif ce se afla inca la Havana :

CHE GUEVARA, UCIS DE KGB SI STASI, CU ACORDUL LUI FIDEL CASTRO

Revolutionarul Ernesto "Che" Guevara a murit, in 1967, in urma unei capcane intinse de insusi prietenul si camaradul sau de arme, nimeni altul decat liderul cubanez Fidel Castro, scrie presa iberica. Asa sustine Juan Vives, fost agent secret al lui Castro, in cartea sa "El Magnifico", aparuta in Franta. "Che a fost lasat in voia sortii de Castro. A fost trimis in Bolivia direct la moarte, operatiune pusa la cale de KGB si Stasi", dezvaluie Vives. Fost agent in regimul castrist timp de 20 de ani, Vives a fost special antrenat de KGB si trimis in misiuni de risc maxim in SUA, Europa, Vietnam, Algeria si Etiopia.
(sursa : "Ziarul")






--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
carpatic
mesaj 20 Sep 2005, 05:41 PM
Mesaj #11


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 650
Inscris: 4 November 03
Forumist Nr.: 1.128



March, Fidel nu a facut nimic pentru a impiedica moartea lui Che, dar nu el l-a trimis la moarte. Che a ales sa mearga in Bolivia, constient ca e foarte posibil sa fie ultima revolutie la care participa, o revolutie pe care tzaranii bolivieni nici n-o doreau nici n-o sustineau. Che nu prea avea incotro, in momentul in care nedorind sa se adapteze la "noile realitati cubaneze" nu avea alternativa, ramanand in Cuba, decat sa devina dizident si sa sfarsearca inchis sau executat. Asta a fost concluzia comuna a celor 2 fosti tovarasi de arme, asa ca Che trebuia "sa-si faca" o revolutie si sa moara "ca un erou".
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 20 Sep 2005, 06:24 PM
Mesaj #12


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Asta-i doar un comentariu de-al tau. Fosta lui agent Juan Vives stie mai bine care a fost realitatea acolo.

Partdul comunist bolivian nu numai ca nu i-a acordat nici un sprijin aventurierului Che pe cand se afla in muntii Boliviei (ca sa infaptuiasca revolutia aia mondiala), dar se pare ca l-a si tradat putin autoritatilor. tongue.gif Spune asta un documentar reluat de cateva ori pe History Channel .


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
carpatic
mesaj 21 Sep 2005, 06:36 AM
Mesaj #13


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 650
Inscris: 4 November 03
Forumist Nr.: 1.128



Asa e March, nimeni nu i-a acordat sprijin, unii l-au si tradat "putin", dar comentariul meu a venit tocmai dupa ce am cititi citatul dat de tine din Vives,
QUOTE
"Che a fost lasat in voia sortii de Castro. A fost trimis in Bolivia direct la moarte, operatiune pusa la cale de KGB si Stasi"

Che a fost lasat in voia sortii de Castro - da, stie toata lumea, dar stiau si ei (Castro si Che deopotriva) inca de atunci ca lucrurile cam asa stau
A fost trimis in Bolivia direct la moarte - ei, n-a fost incarcat in vagon si trimis, a mers de bunavoie si stia si el ca sunt sanse mari s-o mierleasca.
operatiune pusa la cale de KGB si Stasi - asta mi-e neclara. Ce operatiune ? "Revolutia" boliviana ? Prinderea si executatea lui Che ? O revolutie facut exclusiv cu mercenari care 2 ani s-au balacit fara rezultat in jurul vaii Nancahuazu e in mod clar o revolutie incropita, adica "pusa la cale" din afara. Cat despre tradarea lui finala, versiunea oficiala ar fi ca a fost tradat de tzaranii din zona. Si sa fim seriosi daca KGB l-ar fi tradat s-ar fi folosit unii chiar de pe atunci de asta ca propaganda ( ca doar NSA-ul a acordat sprijin guvernului bolivian pt prinderea lui Che).

Pana cand nu vad ceva mai concret, eu zic ca Vives ala nu spune absolut nimic, doar se lauda si vrea sa faca valuri. Citatul dat din vorbele lui nu clarifica nimic.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 5 Nov 2005, 02:27 PM
Mesaj #14


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Ei, sa spunem ceva si despre KIM JONG IL, " Iubitul Conducator" , "Marele Succesor al Cauzei Revolutionare", "Marele General",etc.,etc.

Conform vrajelii oficiale , la nasterea “Iubitului Conducator” , in 1942, intr-o cabana de pe muntele sacru Paekdu , ar fi aparut pe cer o stea luminoasa si un dublu curcubeu. Iar o randunica a coborat din cer pentru a vesti nasterea “ unui general care va conduce lumea “ !

Taticu lui ( batranul Dictator devil.gif devil.gif ) spunea despre odrasla sa ca este “ un geniu cu 10.000 de talente “ !

Cica ar fi scris 1500 de carti in timpul anilor de facultate ! Cam una pe zi !!

Luand exemplu de la Elvis, face cadou ciracilor lui masini luxoase, in general cate un Mercedes care are un numar de inmatriculare ce incepe cu 2-16 adica ziua de nastere a “Iubitului”, februarie, 16 .

Are in colectie peste 10.000 de casete video , detinand absolut toate filmele premiate cu Oscar, dupa cum chiar el i-a spus unui diplomat american. II place mult filmul “The Godfather”, filmele in serie cu James Bond , desenele animate cu Daffy Duck, si orice film cu… Elisabeth Taylor !

In 1999, agentii lui secreti au angajat si adus la Phenian doi maestri bucatari italieni ca sa-l invete pe Kim Jon Il cum sa faca pizza !

Dumnealui tovarasul are 6 copii de la cel putin trei amante si o sotie legala ! Ii place sa priveasca la stiriile posturilor straine dar nu cunoaste decat limba rusa !

“Iubitul” are o pivnita cu 10.000 de sticle de vin vechi , ii plac masinile Mazda RX-7 sport, duminica savureaza supa de caine si alte delicatessen din acelasi animal.

Intr-un parcaj special , pe cinci nivele, din Phenian, se afla gata in orice moment, la ordinul “ Marelui General”, 100 de masini de lux , inclusive Mercedes Benz si Cadillac.
Din fiecare marca de masini , 10 sunt perfect identice. Ori de cate ori se deplaseaza ‘ Iubitul Conducator” cinci masini asemanatoare se afla in convoi. In care se afla Dictatorul, e secret de stat !

Exista si o “ Divizie “ pentru distractia “ Marelui Succesor al Cauzei Revolutionare”. Aceasta include o cohorta de fete superbe care ii canta, danseaza si… il imbaiaza !


“Marel General “ bea numai sampanie Dom Perignon, coniac f. vechi Hennessy si Martell .

Toate astea apar in cartea “ I Was King Jong-il's Cook “ scrisa de Lee Young-kook , fost bodyguard si bucatar sef specializat in sushi , care a fugit in Korea de Sud in 2000. Cartea este un best-seller in Japonia unde autorul apare sub pseudonimul Kenj Fujimoto.

Fostul bucatar sef mai povesteste ca “ Iubitul Conducator “ este preocupat de faptul ca s-ar putea s-o sfarseasca ca ‘Genialul” cizmar din Carpati ! tongue.gif

Cele povestite de el intareste informatiile din alte carti scrise de defectori regimului “ Marelui General “ ( Kim Jong Il sufera mult din cauza inaltimii sale 1,58 m – pentru a parea mai inalt poarta pantofi cu talonete , iar parul il coafeaza a la pompadour !) : Shin Young Hee , fosta dansatore a “Diviziei Placerilor “,Choi Un Hee and Shin Sang Ok, actrita si respectiv regizor din Korea de Sud, rapiti in 1978 de agentii lui Kim si adusi in Nord pentru a-i face filme , Konstantin Pulikovsky , demnitar rus, care a calatorit cu trenul de lux ce l-a dus pe Kim in vizita in Rusia, tren garnisit cu frumuseti koreene pe post de conductoare , iar printre delicatesele culinare se gaseau omari si languste, carne de magar la gratar .


Ce mai poate fi de comentat aici ?! "Marele General" devil.gif te lasa mut !

Acest topic a fost editat de March: 6 Nov 2005, 11:42 AM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 6 Nov 2005, 07:03 AM
Mesaj #15


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



e tare asta, dar mie imi placea mai mult de taica-sau, Kim Ir Sen
am primit mai de demult ceva reviste din Korea cu povesti despre revolutia lor... a participat batrinul la cite 2-3 bataliii pe zi, in locuri total diferite
si btw... batrinul e inca in functie, pt ca asta micu', fiu-su' conduce in numele lui cu procura. pe bune! rofl.gif


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 6 Nov 2005, 11:58 AM
Mesaj #16


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (March @ 5 Nov 2005, 02:27 PM)
Are in colectie peste 10.000 de casete video , detinand absolut toate filmele premiate cu Oscar, dupa cum chiar el i-a spus unui diplomat american. II place mult filmul “The Godfather”, filmele in serie cu James Bond , desenele animate cu Daffy Duck, si orice film cu… Elisabeth Taylor !

Si asta in vreme ce publicul nord-coreean vizioneaza doar productiile nord-coreene la cinematografe, pentru ca si alea chineze au început să fie considerate prea subversive ... sorry.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 9 Nov 2005, 01:55 PM
Mesaj #17


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Mugabe devil.gif catre ambasadorul american : " Du-te dracului ! " , dupa ce acesta din urma a sustinut ca proasta administrare si coruptia stau la baza adancei crize economice si politice care afecteaza Zimbabwe .

Acest topic a fost editat de March: 9 Nov 2005, 01:55 PM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
talusa
mesaj 9 Nov 2005, 02:05 PM
Mesaj #18


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.427
Inscris: 4 March 03
Forumist Nr.: 15



QUOTE (March @ 9 Nov 2005, 01:55 PM)
Mugabe devil.gif catre ambasadorul american : " Du-te dracului ! " , dupa ce acesta din urma a sustinut ca proasta administrare si coruptia stau la baza adancei crize economice si politice care afecteaza Zimbabwe .

Nici o grija, March, vine "nevrednicul" si ne lamureste ce spun "profetii" despre acest caz. ohmy.gif[sau...ABISA-LA..care ne va explica ce...scartaie rofl.gif ]


--------------------
Cu prostia insasi, pana si zeii lupta in zadar! Schiller

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 17 Nov 2005, 04:36 PM
Mesaj #19


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Si dictatorii au un Dumnezeu !

Castro se pare ca are Parkinson !


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
NoMemory
mesaj 18 Nov 2005, 03:23 PM
Mesaj #20


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 206
Inscris: 16 March 04
Forumist Nr.: 2.608



Democratia inca in functie... sad.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 17 Dec 2005, 12:40 PM
Mesaj #21


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Nou-numitul reprezentant al SUA la Havana, Michael E. Parmly, considera ca in Cuba vor avea loc schimbari politice, deoarece populatia e din ce in ce mai frustrata si mai furioasa. Parmly a fost diplomat la Bucuresti pe vremea dictaturii ceusiste. ( sursa : "Cotidianul")


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 17 May 2006, 11:06 AM
Mesaj #22


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



El Lider Maximo are un "buzunar maximo" ?! devil.gif

Castro isi dezminte averea

Presedintele cubanez Fidel Castro a anuntat, in direct, pe postul national de televiziune ca este gata sa demisioneze daca se va dovedi ca a acumulat o avere personala de 900 de milioane de dolari, asa cum a scris recent revista americana "Forbes", sau ca are macar un cont in strainatate



Bine-nteles ca El Chefe supremo devil.gif nu putea sa confirme asa ceva cand supusii sai aproape ca mor de foame ! sad.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 15 Jun 2006, 11:39 AM
Mesaj #23


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Teroarea discreta practicata de Fidel Castro


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 1 Aug 2006, 01:03 PM
Mesaj #24


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Surpriza mare la Havana ! Dupa 47 de ani Fidel cedeaza puterea temporar, din motive medicale, fratelui sau Raul. Probabil ptr. Raul e un stagiu necesar pentru mostenirea "coroanei " !


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 1 Aug 2006, 03:33 PM
Mesaj #25


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.086
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Se zice ca nu sta bine deloc treaba cu el.
Mare scofala, altundeva mor copii sanatosi si nevinovati sad.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kyklos
mesaj 1 Aug 2006, 04:00 PM
Mesaj #26


Ex-Colimator
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.439
Inscris: 25 November 05
Din: Cosmos , Cetatean al Cosmosului
Forumist Nr.: 7.332



Daca ar pleca de la sefia Cubei FIDEL CASTRO ar fi bine pentru pacea mondiala, dar le va trebui acelas timp(ma refer la anii de domnie) pentru a reveni la mentalitatea secolul XXI .


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
wasp
mesaj 1 Aug 2006, 06:23 PM
Mesaj #27


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 681
Inscris: 29 November 05
Forumist Nr.: 7.367



Cu Raul la putere, ma indoiesc de faptul ca le va fi foarte bine cubanezilor. Mi se pare mult mai dur decat fratiorul, tocmai pentru ca a stat permanent in umbra acestuia, asa ca nu ar fi exclus sa incerce sa se impuna prin decizii in forta. Nu-i place sa apara la televizor, nu-i place sa dea interviuri... Probabil o sa aiba un purtator de cuvant care sa-i anunte pe amaratii de cubanezi ca: "De maine, este interzis sa....". Acum exista 2 variante: ori o sa-i incalece pe aia mai ceva ca Fidel, ori o sa avem de-a face cu o revolutie finantata de americani (si, de ce nu, de comunitatea cubaneza din sudul SUA). Bine, scenarii pot curge pe banda.... Fidel omorat din ordinul lui Raul, care nu mai vrea sa lase puterea din mana.... Raul, tradat de armata, dupa care apare un fel de FSN....


--------------------
Sa ai incredere doar in umbra ta, dar numai atunci cand iti cade in fata !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 3 Aug 2006, 01:52 PM
Mesaj #28


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Una din realizarile marete ale regimului El Chefe Supreme : devil.gif

Poverty Pushes Cuban Women into Sex Tourism

Straini pot solicita in Cuba femeii si fete asa cum comanda un cockteil la bar ! Mare parte dintre ele sunt bine educate si vorbesc mai multe limbi si sunt : studente la medicina, foste doctorite sau profesoare. In Cuba o prostituata poate castiga intr-o saptamana echivalentul in peso al salariului pe un an platit de guvern unui doctor. !!


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 3 Aug 2006, 02:01 PM
Mesaj #29


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Hai in Cuba fratilor..... spoton.gif


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 3 Aug 2006, 02:17 PM
Mesaj #30


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.086
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE (March @ 3 Aug 2006, 01:52 PM)
Una din realizarile marete ale regimului El Chefe Supreme devil.gif

Poverty Pushes Cuban Women into Sex Tourism

Straini pot solicita  in Cuba femeii si fete asa cum comanda un cockteil la bar ! Mare parte dintre ele sunt bine educate si vorbesc mai multe limbi si sunt : studente la medicina, foste doctorite sau profesoare. In Cuba o prostituata poate castiga intr-o saptamana echivalentul in peso al salariului pe un an  platit de guvern unui doctor. !!

De parca pe altundeva ar fi altcumva... peste tot e asa.
Curvele din Bonn de ex. au predat involuntar stafeta celor din Berlin daca nu s-or mutat cu musterii lor din politica.
Treaba lor daca acum primesc ajutor de somaj.
Cele care insa au ramas pe fir castiga mult mai bine decat o profesoara amarata care a studiat.
Mai pui un zero la capat, si asta doar pt ca stii sa arati bine si sa faci niste servicii "extra".


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 3 Aug 2006, 02:54 PM
Mesaj #31


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (March @ 3 Aug 2006, 02:52 PM)
Una din realizarile marete ale regimului El Chefe Supreme : devil.gif

Pai si pina sa vina comunistii la putere in Cuba cum era - nu tot la fel cu "turismul sexual" ? wink.gif

Diferenta era probabil ca nici macar nu ajungeau sa fie "bine educate". tongue.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kyklos
mesaj 3 Aug 2006, 03:11 PM
Mesaj #32


Ex-Colimator
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.439
Inscris: 25 November 05
Din: Cosmos , Cetatean al Cosmosului
Forumist Nr.: 7.332



unsure.gif USA de ce nu intervine in forta in CUBA .....tot timpul USA a incercat sa il inlature pe El Lider Maximo si toate planurile au dat gres...si FIDEL cand are ocazia ataca in termeni duri pe Bush .

Imi poate explica si mie cineva...de ce exista aceasta disputa intre cele doua tari ?

Acest topic a fost editat de Colimator: 3 Aug 2006, 03:12 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 3 Aug 2006, 03:50 PM
Mesaj #33


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Turism sexual se practica si in Thailanda. Desigur, exista diferente, dar nu e nimic nou.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 3 Aug 2006, 04:25 PM
Mesaj #34


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Alo, aici nu-i vorba despre Germania, Thailanda sau Cuba capitalista ci despre Cuba, bastion al marxism-leninism-fidelismului in lume ! Unde timp de 47 de ani partidul comunist a facut "activitatea educativă şi de pregătire politică în şcoli ", a " acţionat pentru promovarea în rîndurile întregului tineret a concepţiei despre lume şi viaţă a clasei muncitoare, pentru cultivarea tradiţiilor revoluţionare ale clasei muncitoare şi ale partidului comunist, pentru educarea socialistă, patriotică, prin muncă a tinerei generatii ", în ridicarea combativităţii ideologice faţă de influenţele străine, în afirmarea puternică a filozofiei materialist-dialectice şi combaterii manifestărilor de cosmopolitism, diferitele mode artistice împrumutate din lumea capitalistă " si alte asemenea bazaconii pe care Castro le-a debitat cu spume la gura , continuu, timp de 47 de ani ! devil.gif
Si in final ? Iata ca si un regim comunist atat de drastic poate ajunge in final la... turism sexual ! Si inca unul foarte competitiv. Din cauza foametei , desigur. Este tragic cand , in centrul Havanei, intreaga parte feminina a unei familii ti se ofera pe tava , la preturi intre $2-10 dolari functie de varsta !! sad.gif hh.gif

Daca ar fi avut posibilitatea, cubanezii ar fi emigrat in masa in Romania lui Ceasca sau in URSS sau alte tari comuniste din Europa ! Asa diferenta era pe vremea aia . Dar astazi e si mai mare dezastrul din Cuba !




--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 3 Aug 2006, 04:35 PM
Mesaj #35


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Sa le multumeasca americanilor, pt politica la doua capete. thumb_yello.gif


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 02:37 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman