HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

10 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Ziaristi Romani Rapiti In Irak, .....cam naspa
MIA
mesaj 31 Mar 2005, 12:09 PM
Mesaj #71


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (March @ 31 Mar 2005, 11:49 AM)
In lipsa unor date precise toata presa romaneasca comenteaza in fel si chip aceasta tragedie. In orice caz, sunt romanasi care vor sa iasa in fata, sa-si de importanta , dar care se fac de rasul curcilor !

Presa scrisa ca si presa scrisa, dar aberatiile debitate "pe sticla" sunt de-a dreptul fascinante nu alta ... tongue.gif

Paradoxal - norocul pesedeilor e ca ... nu prea sunt invitati sa-si spuna parerea si nu prea apuca sa se faca de kk. In rest - cu polarizarea de rigoare ( "comentatorii favorabili actuali puteri" pe majoritatea posturilor TV, aia mai "contra" pe OTV si oarecum pe Antena 1 ) - batutul cimpilor si scenarita penibiloida a atins noi culmi in ultimele doua seri ! devil.gif

Pacat ca totul se face pe seama tragediei unor oameni ... hh.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Superunknown
mesaj 31 Mar 2005, 01:06 PM
Mesaj #72


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 911
Inscris: 15 February 04
Forumist Nr.: 2.236



Zicea unu' pe nu's ce lista de discutzii eterna poveste cu "noi, romanii": in timp ce alte popoare fac marsuri de solidaritate cu sutele de mii pentru ziaristii lor rapiti, noi romanii despicam firu-n patru si ii suspectam ca s-au rapit singuri. Pai cred si eu ca sintem suspiciosi si ne comportam atipic, ca doar intreg scenariul asta e... "atipic". Ne-am fript de-atitea ori cu ciorba incit e normal sa suflam si-n iaurt.

In toata tensiunea asta, era de asteptat ca unii ziaristi s-o ia razna rau de tot. Campion e Sorin Rosca Stanescu - omul nu-si poate stapini nervii si injura pe cine prinde: generalul ala "idiot si analfabet" pe care-l besteleste SRS are, culmea!, dreptate cind zice ca cei trei au dat dovada de lipsa de simt de raspundere si profesionalism. E foarte adevarat ca cei trei trebuiau sa fie special antrenati pentru misiuni de genul asta si sa tina legatura cu structurile militarii de-acolo. Asta face orice corespondent de razboi serios din lumea asta, de aia n-o sa auziti de jurnalisti rapiti de la BBC sau CNN. Desigur, SRS n-avea de unde sa stie asta, la el jurnalismul se traduce prin santaj si extorcare de fonduri.

Tot de la Ziua, si Victor Roncea (altfel un ziarist serios) o ia pe aratura si presupune un fel de complot kaghebisto-SIEist indreptat impotriva lui Basescu si vizionarei sale politici la Marea Neagra. Sursa? "Informatii parvenite ieri grupului de actiune al ZIUA, din surse confidentiale" laugh.gif


--------------------
"Screw you guys, I'm going home" (E. Cartman)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Inorog
mesaj 31 Mar 2005, 02:54 PM
Mesaj #73


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.182
Inscris: 9 May 04
Forumist Nr.: 3.435



Superunknown:
QUOTE
Zicea unu' pe nu's ce lista de discutzii eterna poveste cu "noi, romanii": in timp ce alte popoare fac marsuri de solidaritate cu sutele de mii pentru ziaristii lor rapiti, noi romanii despicam firu-n patru si ii suspectam ca s-au rapit singuri. Pai cred si eu ca sintem suspiciosi si ne comportam atipic, ca doar intreg scenariul asta e... "atipic". Ne-am fript de-atitea ori cu ciorba incit e normal sa suflam si-n iaurt.


Da, e tipic pentru romani sa se comporte asa. biggrin.gif
Fiecare dintre noi asteapta ca ziaristii sa se intoarca teferi, dar concordia se opreste aici. In rest sunt tot atatea pareri cati locuitori are tara. Si nu pot sa spun ca nu imi place ca e asa tongue.gif Decat sa-i vad pe toti incolonati, mergand in aceeasi directie si sustinand acelasi lucru.


--------------------

A mai venit si-un inorog straveziu foarte speriat, foarte livid. Locuia intr-un viitor aramiu cu vedere la vid.
Nichita Stanescu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 31 Mar 2005, 02:54 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
March
mesaj 31 Mar 2005, 03:08 PM
Mesaj #74


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (Superunknown @ 31 Mar 2005, 02:06 PM)

In toata tensiunea asta, era de asteptat ca unii ziaristi s-o ia razna rau de tot. Campion e Sorin Rosca Stanescu - omul nu-si poate stapini nervii si injura pe cine prinde: generalul ala "idiot si analfabet" pe care-l besteleste ...
Tot de la Ziua, si Victor Roncea (altfel un ziarist serios) o ia pe aratura .... Sursa? "Informatii parvenite ieri grupului de actiune al ZIUA, din surse confidentiale"  laugh.gif


Sorin Rosca Stanescu si Voctor Roncea sunt cine sunt pe cand tu esti un... "superunknown" tongue.gif Cat despre sursele lor, stai linistit. Banuiesc ca au cate un sri-ca care le mai lasa cate un document din cand in cand !


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 31 Mar 2005, 03:09 PM
Mesaj #75


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



O problema care poate complica lucrurile este prezenta in coada celor trei ziaristi romani a unui irakiano-american !


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 31 Mar 2005, 03:18 PM
Mesaj #76


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



"Parerea mea " se pronunta si el :

NICOLAE VACAROIU: DACA NU MA ÎNSEL, L-AM CUNOSCUT PE OMAR HAYSSAM LA O ÎNTRUNIRE PSD

Presedintele Senatului Nicolae Vacaroiu a afirmat, ieri, ca este posibil sa-l fi cunoscut pe Omar Hayssam la o intrunire a PSD, insa a spus din nou ca nu stie daca acesta este sau nu membru al acestui partid. „Stiu de un domn Omar, nu stiu ce societate are, unde are... Cred ca l-am si vazut in viata mea de vreo doua ori“, a declarat Vacaroiu.

Intrebat in ce circumstante l-a intalnit pe Omar Hayssam, Vacaroiu a raspuns: „De cunoscut, l-am cunoscut, daca nu ma insel, chiar la o intrunire a PSD. Daca nu ma insel, nu stiu sigur“. Referitor la cazul celor trei jurnalisti disparuti in Irak, Vacaroiu a apreciat ca autoritatile sunt cele care trebuie sa se ocupe de acest caz si „sa vina cu modalitatea de a-i aduce acasa




--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 31 Mar 2005, 03:21 PM
Mesaj #77


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Ambasadorul irakian la Bucuresti : " nu cred ca rapirea are o motivatie politica , ci are alte scopuri " .


Deocamdata numai Allah stie care e adevarul ! Adaug eu...

Acest topic a fost editat de March: 31 Mar 2005, 03:21 PM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 31 Mar 2005, 03:25 PM
Mesaj #78


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Dan Ioan Popescu a confirmat : Domnul Hayssam este membru PSD la sectorul 1 al Capitalei !


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
ramona
mesaj 31 Mar 2005, 05:16 PM
Mesaj #79


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 79
Inscris: 2 November 04
Forumist Nr.: 4.814



Am citit tot ce s-a scris despre acest subiect si pot sa spun ca sunt dezamagita de reactii. Este vorba despre oamenii nu despre saci de cartofi, iar faptul ca ei sunt victimele unei inscenari puse la cale de acasa sau sunt rapiti de un grup care nu are nici o legatura cu Romania este mai putin important acum. Dintre toate aberatiile care s-au spus la TV si in presa pana acum exista si un lucru plauzibil, chiar ingrijorator, ca ziaristii sa ajunga pe mana unei grupari ce va dori sa dea o lectie Romanicii aliata americanilor in acest conflict. Eu cred ca si cei mai cinici dintre noi au ramas un moment pe ganduri atunci cand au vazut imaginile. Dar cum spunea un calator din alt secol despre draga noastra tara si locuitorii ei "suntem aici la portile Orientului unde totul este luat <a la legere>". Asa ca hai sa luam si noi totul la misto pana o sa ne pice gemenii in cap. Ca vorba aia, daca nu ai coloana vertebrala te agati si tu de ce poti ca sa te mentii in picioare...in cazul nostru de un firicel de par de pe piciorusul americanilor.
Nu pot decat sa sper ca jurnalistii se vor intoarce teferi acasa si o sa se nasca si pe plaiurile mioritice(ca nu pot sa le zic altfel, fiind vorba de oi si de ciobani) DECENTA.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 31 Mar 2005, 05:35 PM
Mesaj #80


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Ramona,
Tu ce s-a zis pina acuma aici reflecta comentariile/discutiile/supozitiile/zvonurile,etc., din mass-media romanesca . Asa ca lasa-ne cu lectii de moralitate din asta de 2 lei ( chiar si grei) ce o legi de "un firicel de par de pe piciorusul americanilor" !


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
flori
mesaj 31 Mar 2005, 05:51 PM
Mesaj #81


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.024
Inscris: 6 September 04
Din: somewhere over the rainbow...
Forumist Nr.: 4.413



Daca e sa ne gindim logic teroristii aceea sint niste prosti psihologi, daca mizeaza pe faptul ca romanii vor face ceva pentru semenii lor. Daca mobilul rapirii sint banii ar trebui sa nu mizeze pe guvernul Romaniei care-si lasa bolnavii, copii si batrinii sa moara in propria tara fara sa faca nimic. Daca scopul este scoaterea trupelor din Irak, oamenii ar trebui sa iasa in strada si sa ceara asta cu vehementa pentru ca oricum nu avem nevoe de soldati acolo. Dar cum la noi oamenii abia daca apuca sa gindeasca ce vor minca maine si au atitea alte griji pe cap(ex. capra vecinului!) nu cred ca se va intimpla, asa ca soarta ziaristilor ramine la mila Domnului si a teroristilor. Eu tot mai sper sa fie o cacialma si sa nu moara nimeni, dar in cazul asta sigur vor reusi sa scoata cele 4 mil. din tara ca prin Romania chestiile astea reusesc intodeauna!


--------------------
Nu anii din viata mea sint importanti ci viata din anii mei...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ramona
mesaj 31 Mar 2005, 05:52 PM
Mesaj #82


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 79
Inscris: 2 November 04
Forumist Nr.: 4.814



Dragul meu March,lasand la o parte faptul ca nu ai citit cu atentie ceea ce eu am scris nu stiu de ce te simti lezat. Faptul ca presa afima un lucru nu iseamna ca trebuie sa ne punem cu totii in genunchi si sa-i citam in nestire(ce cuvant bun NE-STIRE ). Asta este parerea mea personala despre acest eveniment intens si prost mediatizat. Si daca ai iesi putin cu nasul din ziarele respective ai vedea ca numai in tarisoara noastra unde toata lumea se stie cu toata lumea, unde politica si mafia au legaturi mai mult decat de rudenie, unde in general nu mai exista o scara a valorilor este posibil sa se intample asa ceva. De asta cer eu decenta, pentru ca noi trebuie sa incepem sa o aplicam nu altii, fiecare dintre noi.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Superunknown
mesaj 31 Mar 2005, 06:18 PM
Mesaj #83


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 911
Inscris: 15 February 04
Forumist Nr.: 2.236



QUOTE
Faptul ca presa afima un lucru nu iseamna ca trebuie sa ne punem cu totii in genunchi si sa-i citam in nestire(ce cuvant bun NE-STIRE ).

Inseamna ca nu-l cunosti pe March, la el tocmai asta e modus operandi laugh.gif

Legat de chestia cu decenta, nu cred ca a fost vreun mesaj indecent pe topicul asta pina acum.

Acest topic a fost editat de Superunknown: 31 Mar 2005, 06:19 PM


--------------------
"Screw you guys, I'm going home" (E. Cartman)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 31 Mar 2005, 07:12 PM
Mesaj #84


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (Superunknown @ 31 Mar 2005, 07:18 PM)
QUOTE
Faptul ca presa afima un lucru nu iseamna ca trebuie sa ne punem cu totii in genunchi si sa-i citam in nestire(ce cuvant bun NE-STIRE ).

Inseamna ca nu-l cunosti pe March, la el tocmai asta e modus operandi laugh.gif
Legat de chestia cu decenta, nu cred ca a fost vreun mesaj indecent pe topicul asta pina acum.


Ma rog, fiecare cu sursele lui. Tu probabil ca obtii informatiile de la coltul strazii laugh.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 31 Mar 2005, 07:15 PM
Mesaj #85


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Hop si "Batrinul devil.gif bolsevic " : Cred ca ar trebui sa fie retrase trupele noastre din Iraq" . Asta dupa ce el le-a trimis acolo ! tongue.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Inorog
mesaj 31 Mar 2005, 08:17 PM
Mesaj #86


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.182
Inscris: 9 May 04
Forumist Nr.: 3.435



Eu raman la parerea mea. Nu este exclus ca totul sa fie o cacialma, dar daca asa stau lucrurile, multi vor infunda puscaria. Problema cu reporterii ostatici nu mai este o problema interna, ea a devenit o problema internationala. Deja s-au cheltuit o multime de bani de catre serviciile secrete si continua sa se cheltuie. In cazul in care au fost cheltuiti degeaba, cineva, intr-un fel sau altul va trebui sa-si deschida buzunarele.

A doua posibilitate este ca lucrurile sunt reale, rapirea nu este cacialma. In acest caz, mai mult ca sigur avem de-a face cu o grupare terorista Irakiana nou infiintata.

March:
QUOTE
Hop si "Batrinul  devil.gif  bolsevic


Pai el este invatat cu miscarile du-te, vino. biggrin.gif Nu tot asa a procedat cu Cosma ? cool.gif

Acest topic a fost editat de Inorog: 31 Mar 2005, 08:24 PM


--------------------

A mai venit si-un inorog straveziu foarte speriat, foarte livid. Locuia intr-un viitor aramiu cu vedere la vid.
Nichita Stanescu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jet li
mesaj 31 Mar 2005, 10:41 PM
Mesaj #87


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.196
Inscris: 31 January 04
Din: ae
Forumist Nr.: 2.045



Sau cu banditi care se dau drept teroristi. Diferenta dintre un terorist si bandit e ca teroristul se zice ca nu omoara pentru bani ci pentru jihad


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 31 Mar 2005, 11:19 PM
Mesaj #88


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Sa mai asteptam citeva zile....rabdare si tutun..... viata e plina de surprize....


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 1 Apr 2005, 07:32 AM
Mesaj #89


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



e clar varza. modul romanesc de a pune problema, mai degraba ne spune de bietii oameni ca si-au inscenat singuri rapirea, decit sa se ocupe cumva de recuperarea lor


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 1 Apr 2005, 08:46 AM
Mesaj #90


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (Inorog @ 31 Mar 2005, 08:17 PM)
In acest caz, mai mult ca sigur avem de-a face cu o grupare terorista Irakiana nou infiintata.

Incep sa cred ca pe reporteri ii tin de fapt ostatici oamenii lui Omar Hayssam, care incearca sa puna mana pe niste bani frumosi...

Asta nu inseamna ca cei trei sunt in siguranta, dimpotriva!


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gonen
mesaj 1 Apr 2005, 09:54 AM
Mesaj #91


ex-bogho
*****

Grup: Membri
Mesaje: 637
Inscris: 21 October 04
Forumist Nr.: 4.717



cacialma nu e. de rapit e clar ca au fost rapiti. insa de cine? de "prieteni lui Omar Hayssam", de chiar oamenii lui Omar Hayssam, de catre grupari teroriste, de catre niste simpli banditi. La informatiile de care beneficiem acum, eu, momentan, tind sa cred ca e vorba de prima varianta sau a doua varinate. Din cate stiu eu in celelelate doua cazuri ar fi trebuit ca pana acum rapitorii sa dea un semn, ce vor si ce nu vor (cel putin asa au facut in alte cazuri, nu).

rectific.
cred ca mai o analiza destul de interesanta gasiti aici.

Acest topic a fost editat de bogho: 1 Apr 2005, 10:15 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Inorog
mesaj 1 Apr 2005, 11:20 AM
Mesaj #92


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.182
Inscris: 9 May 04
Forumist Nr.: 3.435



abis:
QUOTE
Incep sa cred ca pe reporteri ii tin de fapt ostatici oamenii lui Omar Hayssam, care incearca sa puna mana pe niste bani frumosi...

Asta nu inseamna ca cei trei sunt in siguranta, dimpotriva!


Omar Hayssam este membru PSD, asa ca implicatiile politice ale rapirii ar fi uriase.


--------------------

A mai venit si-un inorog straveziu foarte speriat, foarte livid. Locuia intr-un viitor aramiu cu vedere la vid.
Nichita Stanescu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 1 Apr 2005, 12:42 PM
Mesaj #93


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Ala cu akm-ul ori nu e terorist, ori e cel mai prost terorist, ori a facut armata la noi...


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 1 Apr 2005, 12:46 PM
Mesaj #94


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.489
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE (bdl @ 1 Apr 2005, 12:42 PM)
Ala cu akm-ul ori nu e terorist, ori e cel mai prost terorist, ori a facut armata la noi...

laugh.gif laugh.gif laugh.gif

beeei, nu fi rau, n-ai vazut ca, desi in tricou si blugi, purta batic d'ala de-al bastinasilor? cum sa nu-l crezi? ohyeah.gif


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jet li
mesaj 1 Apr 2005, 01:44 PM
Mesaj #95


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.196
Inscris: 31 January 04
Din: ae
Forumist Nr.: 2.045



http://edition.cnn.com/2005/WORLD/meast/03...main/index.html
Aici spune ca e si un american rapit, lucru care ii intereseaza pe americani mai mult decat 3 romani, afla ei adevarul


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 1 Apr 2005, 03:05 PM
Mesaj #96


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (Inorog @ 1 Apr 2005, 11:20 AM)
abis:
QUOTE
Incep sa cred ca pe reporteri ii tin de fapt ostatici oamenii lui Omar Hayssam, care incearca sa puna mana pe niste bani frumosi...

Asta nu inseamna ca cei trei sunt in siguranta, dimpotriva!


Omar Hayssam este membru PSD, asa ca implicatiile politice ale rapirii ar fi uriase.

Dincolo de obsesia unora de a vedea pesedei in toti si toate tongue.gif ( fiecare cu obsesiile lui, in fine ) care-i face sa emita scenarii ce oscileaza intre hilaritate si cinism nesimtit, nu cred ca un astfel de scenariu sta in picioare. rolleyes.gif

Nu sunt nici pesedeii, nici romanii in general buricul pamintului si, plus de asta, aia nu se riscau sa rapeasca/insceneze o rapire in care sa fie implicat si un cetatean american. rolleyes.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 1 Apr 2005, 03:14 PM
Mesaj #97


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



MIA,
Eu iti sugerez sa citesti si sa comentezi articolul : asta "PSD si musuroiul cu arabi"
Nu, nu-i pacaleala de 1 aprilie si nici nu-i scris de "prietenul" tau Nistorescu laugh.gif

Acest topic a fost editat de March: 1 Apr 2005, 03:15 PM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 1 Apr 2005, 04:54 PM
Mesaj #98


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (March @ 1 Apr 2005, 03:14 PM)
MIA,
Eu iti sugerez sa citesti si sa comentezi articolul : asta "PSD si musuroiul cu arabi"
Nu, nu-i pacaleala de 1 aprilie si nici nu-i scris de "prietenul" tau Nistorescu laugh.gif

Probabil la fel s-ar putea scrie si un articol de genul "Oamenii regimului Constantinescu si filiera turca a traficului cu tigari" sau "PRM si legaturile cu racketii moldoveni" sau "Substraturile interlope ale protocolului dintre PSD si Partida Rromilor" si sunt convins ca s-ar gasi dovezi ( si zic dovezi nu simple speculatii wink.gif ) pentru fiecare ... rolleyes.gif


DAR NU ASTA E PROBLEMA IN DISCUTIE !! sorry.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cociuba
mesaj 1 Apr 2005, 05:04 PM
Mesaj #99


Cavalerul nedesavarsit
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.548
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.251



foarte interesant articolul asta:
QUOTE
Si uite asa, folsind instrumentele lu' nenea Socrate (un amic bun de-al meu, din pacate mort de ceva vreme) m-am apucat sa dezleg cestia cu pricina. Deci, ce cautau copiii in Irak? Simplu, faima si bani! Evident, cele mai bine platite reportaje sunt cele din locurile "fierbinti", cu risc mare. Vrei sa-ti faci nume si bani: alegi un loc de-asta, apari cu o stire cu un decapitat, un macel, ceva acolo, si esti capatuit, esti tare, reporter de front, Pulitzeru' de Dambovita (sau cum i-o fi zicand

continuarea: click aici


--------------------

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 1 Apr 2005, 06:45 PM
Mesaj #100


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (MIA @ 1 Apr 2005, 05:54 PM)
QUOTE (March @ 1 Apr 2005, 03:14 PM)
MIA,
Eu iti sugerez sa citesti si sa comentezi articolul : asta "PSD si musuroiul cu arabi"
Nu, nu-i pacaleala de 1 aprilie si nici nu-i scris de "prietenul" tau Nistorescu  laugh.gif

Probabil la fel s-ar putea scrie si un articol de genul "Oamenii regimului Constantinescu si filiera turca a traficului cu tigari" sau "PRM si legaturile cu racketii moldoveni" sau "Substraturile interlope ale protocolului dintre PSD si Partida Rromilor" si sunt convins ca s-ar gasi dovezi ( si zic dovezi nu simple speculatii wink.gif ) pentru fiecare ... rolleyes.gif


DAR NU ASTA E PROBLEMA IN DISCUTIE !! sorry.gif

Ba e in discutie. Si inca cum. Stai sa-ti explic. Ti-am dat sa citesti articolul ala pentru ca toata lumea acum se refera la salata asta a la russe in care sunt pomeniti continuu : rapitii , teroristii, pesedeii, mafia araba din Romania, s.a.m.d.

Cand o fi vreun subiect in care poti plasa si tu pe Constantinescu si turci, sau peremei si raketi, etc. , you are welcomed tongue.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
jkd
mesaj 9 Apr 2005, 03:00 PM
Mesaj #101


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 280
Inscris: 30 March 04
Forumist Nr.: 2.832




QUOTE
Cand o fi vreun subiect in care poti plasa si tu pe Constantinescu si turci, sau peremei si raketi, etc. , you are welcomed

eh, uite ca este un articol, o ancheta facuta de Ivanciuc... in Catzavencu
de vb de basescu , fica lui magureanu si niste arabi bineinteles...


--------------------
Timpu' trece greu, pe langa timp alerg. Nu mai am directie, important e ca mai merg.

Venereaza-i pe Buddha-si si pe zei, dar nu depinde de ei.
Miyamoto Musashi (1584-1645)
http://www.escape.uv.ro
my blog: www.mcgogoo.ro
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 9 Apr 2005, 03:09 PM
Mesaj #102


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Mai jkd,
Mai citeste si tu postarile de la celelalte topicuri. Si ai sa vezi ca stirea asta "bomba" a ta eu am dat-o de vreo doua zile tongue.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
jkd
mesaj 10 Apr 2005, 05:04 PM
Mesaj #103


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 280
Inscris: 30 March 04
Forumist Nr.: 2.832



March, atunci pune link... sau nu te contrazice singur...
parerea mea...


--------------------
Timpu' trece greu, pe langa timp alerg. Nu mai am directie, important e ca mai merg.

Venereaza-i pe Buddha-si si pe zei, dar nu depinde de ei.
Miyamoto Musashi (1584-1645)
http://www.escape.uv.ro
my blog: www.mcgogoo.ro
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 10 Apr 2005, 05:08 PM
Mesaj #104


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Niet ! Link-ul e pe parale ! Da' du-te si citeste la topicul " Basescu..." ca sa te luminezi tongue.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michelle
mesaj 12 Apr 2005, 09:03 AM
Mesaj #105


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



Am senzatia ca la aest subiect aceasta abordare n-a fost facuta.Pe sefii ziaristilor nu i-a intreabat nimeni de sanatate?

În intensa mediatizare a crizei ostaticilor români, n-am văzut nici un interviu cu directorul de ştiri de la Prima TV în care acesta să-şi recunoască iresponsabilitatea şi neprofesionalismul. Încă nu şi-a dat seama că oamenii aceia au plecat într-o zonă de război total nepregătiţi? Nimeni nu le-a făcut un instructaj privind comportamentul pe care trebuie să-l aibă în zonă de conflict sau în caz de răpire.

Domnul Dan Dumitru oftează în faţa camerelor de la televiziunile concurente, e patetic şi spune că se face totul pentru ca jurnaliştii să fie aduşi acasă (deşi pentru el a face totul e a îmbrăca un tricou cu chipurile colegilor!), dar uită să facă mea culpa pentru că, în dorinţa de a avea un material senzaţional, a uitat să se asigure că oamenii lui îşi vor presta meseria în condiţii de securitate şi pregătiţi pentru orice poate fi mai rău.

Mi-l şi imaginez pe domnul Dumitru în urmă cu mai bine de o săptămână, vesel nevoie mare pentru că un sponsor s-a oferit să plătească transportul până în Irak pentru jurnaliştii săi. Mi-l imaginez cum aştepta interviurile cu autorităţile irakiene cu speranţa că va ridica din noroi jurnalul de ştiri pe care-l administrează.

Ca un jurnalist bun (cum se recomandă, căci funcţia pe care o are nu e dovada acestui aspect) domnul Dan Dumitru ar trebui să ştie că un interviu cu premierul irakian poate fi aranjat prin Ambasada României la Bagdad. Tot aşa cum trebuie să ştie că un "sponsor", de orice culoare ar fi el, face o donaţie urmărind ceva: de la imagine şi până la influenţă. Iar intermedierea unui interviu cu un prim ministru poate însemna porţi deschise în două direcţii: în guvernul ministrului (căci îi aduce beneficii de imagine), dar şi la televiziunea sponsorizată (care, la o adică, poate fi mai îngăduitoare). Prin urmare, excursia sponsorizată în Irak are mai multe valenţe decât arată domnul Dan Dumitru prin oftaturile sale.

Pe de altă parte, n-am văzut până acum nici o reacţie a directorului de la România Liberă în care să recunoască şi domnia sa că a fost pe arătură. Dacă până acum nici un jurnalist român n-a "păţit-o" în deplasările din străinătate, nimeni nu a luat în calcul că patronatele de presă mioritice nu respectă standardele internaţionale privind consilierea propriilor angajaţi.

Patronatul profită de materialele jurnaliştilor care merg în zonele de conflict şi are de câştigat întotdeauna din audienţa unui reportaj bun, dar spre deosebire de celelalte ţări civilizate, jurnalistul român nu e instruit la plecare şi nici consiliat la întoarcere; e privit ca o oaie fără sentimente şi fără emoţii, o oaie pe care n-are cum să o afecteze ce face sau ce vede.

"De exemplu, agenţiile mari nici nu-şi mai lasă reporterii europeni, occidentali să plece din hoteluri. Dumneavoastră îi vedeţi la televizor, ei stau în hotel şi au strigeri care adună informaţii şi imagini. Aceşti stringeri sunt localnici, arabi, care pleacă, filmează, trimit caseta în redacţiile improvizate din camere de hotel." (Adelin Petrişor, Observator, 29 martie 2005)

Nici una din autorităţile statului (Ministerul Apărării, Guvernul, Preşedinţia) şi nici un ONG nu s-a gândit să convoace directorii canalelor media la o întâlnire în care un consilier în comunicarea de criză să explice care trebuie să fie comportamentul presei, cât şi cum să spună ca să nu sperie populaţia şi să nu facă mai mult rău decât bine. În schimb au dat cu toţii comunicate în care îşi exprimau solidaritatea cu jurnaliştii, căutând să-şi facă reclamă pe seama conflictului.

În termeni publicitari, şi Prima TV ar trebui să câştige din aceasta criză. Teoretic ar trebui să fie prima sursă de informare, iar ratingurile postului ar trebui să crească, în medie, cu 1- 2 puncte. Până acum însă, ştirile adevărate şi informaţiile complete în acest caz, le-am aflat de la Antena 1 (în cazul meu) sau de la Pro TV (după reperele altora). De unde se vede treaba, că Prima TV îşi merită locul de outsider al ştirilor de televiziune.

Altfel, în goana după publicitate şi ratinguri bune urmărim în aceste zile ştiri de care ne e ruşine. Şi privind lamentările şi gafele de pe ecran, începem să ne gândim cam cât costă un jurnalist.

Unele patronate cred că un jurnalist costă cât leafa pe care acesta o primeşte lunar. Dar cuantificarea are mai multe aspecte. Eu, spre exemplu, nu dau doi bani pe reporterii de la Realitatea TV care au hărţuit familiile jurnaliştilor răpiţi în dorinţa de a avea o ştire cât mai emoţionantă. (Mi-au adus aminte de reporterul Pro TV care acum câţiva ani a sunat la uşa unei femei şi, cu camera de filmat deschisă, a anunţat-o moartea soţului, apoi fericit a difuzat materialul şocant).

Dacă Doamne fereşte şi reporterii aceştia ar fi într-un conflict asemănător, ar trebui să ne aducem aminte ca sunt oameni ca să negociem pentru ei, pentru că în calitatea lor de jurnalişti nu au valoare.

Cât despre comentariile despre "abia cum ne dăm seama ce riscantă e meseria de jurnalist"cred că sunt patetice şi idioate. Un jurnalist adevărat e ca fata din Million Dollar Baby: ştie care sunt riscurile meseriei lui şi şi le asumă. Poate să încaseze pumni, dar ar fi bine să fie antrenat pentru asta.



Cristina Bazavan-Million dollar journalist


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post

10 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 01:43 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman