HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

10 Pagini V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Ziaristi Romani Rapiti In Irak, .....cam naspa
mutulica
mesaj 29 Mar 2005, 08:56 PM
Mesaj #36


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



ce ciuda o sa le fie la rapitori cind o sa vada ca au luat saracani din romania

pe de alta parte, sunt curios de ce reactie o sa aiba opinia publica de la noi. in curind vom afla ca tre sa scoatem trupele din irak, ca sa le dea drumul la rapiti. eu propun sa apara la noi grupuri de comando romanesti care sa rapeasca cetatenii arabi si sa le cerem petrol ca rascumparare


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
don basil
mesaj 30 Mar 2005, 07:06 AM
Mesaj #37


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 166
Inscris: 10 March 05
Forumist Nr.: 5.905



O lungesti tu, degeaba.
Eu dimineata mi-am dat cu presupusul ca n-au avut asigurata protectia. Dupa cum se vede m-am inselat si am recunoscut acest lucru. Asta a fost tot.
Despre momentul si locul rapirii ziaristilor nu avem, pina acum, decit ipoteze.
Imi este foarte clar ce insemna sa-ti faci meseria de reporter intr-o zona de conflict, mai mult, riscurile ti le asumi implicit, dar pericolelor neprevazute la care esti expus trebuie sa le faci fata, singur, sau in cel mai bun caz cu un coleg.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 30 Mar 2005, 08:18 AM
Mesaj #38


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Turcescu despre cei trei ziaristi:

QUOTE
Cine i-a pus, „bai, nene"?
Meseria de ziarist. Una dintre cele mai periculoase profesii din lume, dupa cum arata statisticile mondiale care numara mortii cazuti la datorie.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 30 Mar 2005, 08:18 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Inorog
mesaj 30 Mar 2005, 08:31 AM
Mesaj #39


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.182
Inscris: 9 May 04
Forumist Nr.: 3.435



don basil:
QUOTE
Imi este foarte clar ce insemna sa-ti faci meseria de reporter intr-o zona de conflict, mai mult, riscurile ti le asumi implicit, dar pericolelor neprevazute la care esti expus trebuie sa le faci fata, singur, sau in cel mai bun caz cu un coleg.


In sfarsit suntem de acord. Asa ca putem bate palma smile.gif

mutulica:
QUOTE
eu propun sa apara la noi grupuri de comando romanesti care sa rapeasca cetatenii arabi si sa le cerem petrol ca rascumparare


Eu propun sa apara grupuri de avocati romani bine instruiti care sa aduca inapoi in tara datoria Irak-ului fata de Romania wink.gif Acceptam si petrol rolleyes.gif

Acest topic a fost editat de Inorog: 30 Mar 2005, 08:38 AM


--------------------

A mai venit si-un inorog straveziu foarte speriat, foarte livid. Locuia intr-un viitor aramiu cu vedere la vid.
Nichita Stanescu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 30 Mar 2005, 09:09 AM
Mesaj #40


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



cu avocatii e mai greu, tre sa invete copii la scoala si apoi sa fie naivi si sa ramina in tara. noi nu suntem buni la asta, noi suntem cu caterinca...

desi... sa nu uitam ca serviciile noastre secrete au dejucat un atentat in bucuresti si au eliberat un diplomat rapit in india. mai stii ca ne iese?


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 30 Mar 2005, 09:21 AM
Mesaj #41


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Dintre toate variantele care s-au discutat aseara la TVuri, eu inclin sa cred ca e facatura... chestia aia cu spalarea de bani...or something like this...Prea multe coincidente au fost acolo....Nu mi-am dat seama daca ostatecii stiau sau nu...am impresia ca nu totusi... dar li s-a explicat dupa...

Acest topic a fost editat de Clopotel: 30 Mar 2005, 09:24 AM


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
carpatic
mesaj 30 Mar 2005, 10:35 AM
Mesaj #42


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 650
Inscris: 4 November 03
Forumist Nr.: 1.128



din pacate si eu tind sa cred asta... Si din pacate treaba se va afla, desi toti (inclusiv autoritatile romane) vor prefera sa nu se faca publice dedesubturile murdare. Asa ca ne putem astepta ca dintr-un element eroic, de publicitate pt tara, sa ne trezim ca ne facem de cacao in fata intregii lumi. cry.gif
Dar poate e hazardat sa speculam, ne-am invatat cam prea tare sa aratam tot timpul cu degetul si sa zicem "hotul..."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Inorog
mesaj 30 Mar 2005, 11:24 AM
Mesaj #43


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.182
Inscris: 9 May 04
Forumist Nr.: 3.435



Voi ati stiut treaba asta ?

QUOTE
Actualizare la 29 martie 2005: Fostul prefectul de Buzau, Ion Vasile, este tatal lui Marrie-Jeanne Ion, redactor-sef la stiri Prima TV, rapita in Irak. Ion Vasile este in prezent senator PSD. (RevistaPresei.ro)


(RevistaPresei.ro)

, ca eu acum am aflat.


--------------------

A mai venit si-un inorog straveziu foarte speriat, foarte livid. Locuia intr-un viitor aramiu cu vedere la vid.
Nichita Stanescu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 30 Mar 2005, 11:47 AM
Mesaj #44


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Ion Vasile asta nu-i ala din Buzau care , in timpul alegerilor generale, topaia pe afisele electorale ale Aliantei cu un ranjet diabolic pe fata ?
Daca-i asa, cu toate ca-i un netrebnic, acum mi-e mila de el si n-as vrea sa fie nimeni intr-o situatie ca a lui ! Sa se roage la Dumnezeu sa-i salvezi fata si colegii ei ( asa cum de altfel o facem si noi , fara deosebire de partid ) si totodata sa-i ierte si toate pacatele. !


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 30 Mar 2005, 11:48 AM
Mesaj #45


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (Inorog @ 30 Mar 2005, 11:24 AM)
Voi ati stiut treaba asta ?

QUOTE
Actualizare la 29 martie 2005: Fostul prefectul de Buzau, Ion Vasile, este tatal lui Marrie-Jeanne Ion, redactor-sef la stiri Prima TV, rapita in Irak. Ion Vasile este in prezent senator PSD. (RevistaPresei.ro)


(RevistaPresei.ro)

, ca eu acum am aflat.

Aseara la stiri am aflat si eu ... unsure.gif

Dupa parerea mea asta cam inlatura o mare parte din speculatiile aburistice aparute ieri in draci. smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 30 Mar 2005, 11:55 AM
Mesaj #46


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



O constatare. Doua romancute (?) care scoteau " flacari" pe nas la cazul ziaristei italiene comuniste Sgrena, aici vad ca tac chitic mad.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Inorog
mesaj 30 Mar 2005, 11:58 AM
Mesaj #47


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.182
Inscris: 9 May 04
Forumist Nr.: 3.435



March:
QUOTE
Sa se roage la Dumnezeu sa-i salvezi fata si colegii ei ( asa cum de altfel o facem si noi , fara deosebire de partid ) si totodata sa-i ierte si toate pacatele.


Asa zic si eu, sa ne rugam pentru ea (si colegii ei) oricare ne-ar fi orientarea politica! Biata fata nu are nici o vina pentru pacatele parintilor.

_______________________

"Nici o veste din infern ..." Asa si-au inceput stirile de la ora 13.00 cei de la ProTv.

Acest topic a fost editat de Inorog: 30 Mar 2005, 12:02 PM


--------------------

A mai venit si-un inorog straveziu foarte speriat, foarte livid. Locuia intr-un viitor aramiu cu vedere la vid.
Nichita Stanescu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 30 Mar 2005, 12:01 PM
Mesaj #48


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (MIA @ 30 Mar 2005, 12:48 PM)
[
Dupa parerea mea asta cam inlatura o mare parte din speculatiile aburistice aparute ieri in draci. 

Si tot felul de scenarii sau teorii conspirationiste !

Jalnicul asta de Dan Diaconescu a mai trantit aseara un kilometru de emisiune jalnica. Printre invitati( care isi dadeau cu presupusul, care mai de care) se afla si "clarvazatorul" ala ! ( v. si cazul copilului disparut la Tulcea)


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
jkd
mesaj 30 Mar 2005, 12:24 PM
Mesaj #49


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 280
Inscris: 30 March 04
Forumist Nr.: 2.832



stiu veti spune citind randurile de mai jos, ca sunt un cinic...

dar...
11 martie, Madrid... va ma spune ceva?
cati romani au murit atunci?... nu erau vedete... nu erau staruri...
Romania a mers mai departe alaturi de NATO...
acum cei care au doisparut sunt niste jurnalisti cunoscuti, sunt vedete...
brusc apr un sondaj CURS care arata ca 55% din romani sunt impotriva participarii romaniei in irak... dc nu a aparut cu cateva zile inainte?
cu catevaa ore...
nu... e "a fost dat publicitatii" (ca sa citez) abia dupa tragedie... abia dupa ce cei trei ziaristi au fost rapiti...
am studiat pt lucraril;e de licenta si disertatie, lumea serviciilor secrete... nu era ceva nou...
am acesta pasiune de multi ani...
am invatat analizand documente, citind lucrari de specialitate, ca intodeauna e ceva puterd...
ceva nu se leaga in povestea asta...
de ce senatorul ala tace... e fiica lui...
cum dracu' a putu sa trimit sms, si sa si raspunda la telefon???
geoana la al jazira... e ceva puterd ... "nu se leaga"
si cred ca saracii jurnalistio sunt victime ale unor masinatii poltice de care nici nu au habar...
sa de d-zeu sa se introaca teferi printre noi...
ma tem pt viata lor, si am tem sa nu fie niste pioni deja scrificati...
in timp ce noi ne dam cu presupusul... jocurile sa nu fi fost facute deja...
btw, incercati si voi la nr asta...
eu am incercat dar abonatul nu poate fi contactat:
0723.296346.
promit sa mai incerc. e nr de la care marie-jean a trimis SMS-ul...
deh aseara l-au afisat toate posturile de TV...
c ya...
sry pt cinism...


--------------------
Timpu' trece greu, pe langa timp alerg. Nu mai am directie, important e ca mai merg.

Venereaza-i pe Buddha-si si pe zei, dar nu depinde de ei.
Miyamoto Musashi (1584-1645)
http://www.escape.uv.ro
my blog: www.mcgogoo.ro
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 30 Mar 2005, 12:58 PM
Mesaj #50


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (Inorog @ 30 Mar 2005, 11:24 AM)
Voi ati stiut treaba asta ?

Pe revistapresei.ro au spus asta inca de la inceput. Probabil ca din cauza emotiilor multi nu au observat respectivul paragraf.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Inorog
mesaj 30 Mar 2005, 12:58 PM
Mesaj #51


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.182
Inscris: 9 May 04
Forumist Nr.: 3.435



jkd:
QUOTE
in timp ce noi ne dam cu presupusul... jocurile sa nu fi fost facute deja...


La orice rapire sunt niste jocuri, mai mari sau mai mici. Asta este. sad.gif


--------------------

A mai venit si-un inorog straveziu foarte speriat, foarte livid. Locuia intr-un viitor aramiu cu vedere la vid.
Nichita Stanescu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 30 Mar 2005, 01:48 PM
Mesaj #52


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Geoana era in delegatie oficiala in Qatar. Dar putea sa refuze invitatia aia de a apare la tv Al Jazeera , unde a batut campii despre studentii care au invatat la noi pe timul lui Ceasca si Saddam si care s-au insurat cu romance, si alte stupiditati asemanatoare ! tongue.gif
Papagalul a profitat ca sa mai faca nitica propaganda ptr. PSD ! mad.gif

Acest topic a fost editat de March: 30 Mar 2005, 01:49 PM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Superunknown
mesaj 30 Mar 2005, 02:40 PM
Mesaj #53


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 911
Inscris: 15 February 04
Forumist Nr.: 2.236



Am urmarit interviul lui Geoana si n-am observat vreo referire la PSD, a avut chiar un punct de vedere decent. Daca nu mai poate omul sa apara la TV fara ca tu sa-i consideri prezenta propaganda, asta e deja isterie.

Pe de alta parte, m-a mirat si pe mine ca Geoana se afla in Qatar chiar la "momentul potrivit"...


--------------------
"Screw you guys, I'm going home" (E. Cartman)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 30 Mar 2005, 02:56 PM
Mesaj #54


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Pai, ce vrei sa fi strigat traiasca PSD ?! tongue.gif E de ajuns ca s-a infipt pe "sticla" sa-l vada tot romanul ( transmisia a fost si aici) nu arabul care habar n-are cine e unul Geoana de pe undeva din Europa !


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Superunknown
mesaj 30 Mar 2005, 03:47 PM
Mesaj #55


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 911
Inscris: 15 February 04
Forumist Nr.: 2.236



Hmm, ar trebui sa li se interzica pesedistilor sa mai apara la TV, pe motiv de propaganda. wink.gif Sau, si mai bine, sa-i inchida in casa, ca si daca ies undeva in public tot ii vede lumea si se cheama propaganda. Numa' pe Vanghelie ar trebui sa-l lase liber pe strazi ca ala se discrediteaza singur si face anti-propaganda.

Ups, am cam lungit-o cu off-topicul. Ca sa revin la subiect, i-am trimis si eu un SMS lu' Marie-Jeanne pe numarul ala lasat de jkd. Am rugat-o sa ma sune cind poate, ca sa fiu sigur ca e teafara.


--------------------
"Screw you guys, I'm going home" (E. Cartman)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 30 Mar 2005, 04:10 PM
Mesaj #56


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (March @ 30 Mar 2005, 02:56 PM)
E de ajuns ca s-a infipt pe "sticla" sa-l vada tot romanul ( transmisia a fost si aici) nu arabul care habar n-are cine e unul Geoana de pe undeva din Europa !

Hai March, ca exagerezi grosolan aici ... a avut norocul sa fie pe faza, asta e ... smile.gif
S-a comportat foarte bine pe decursul interventiei la Al-Jazeera - parerea mea.

Acest topic a fost editat de MIA: 30 Mar 2005, 04:17 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gonen
mesaj 30 Mar 2005, 05:38 PM
Mesaj #57


ex-bogho
*****

Grup: Membri
Mesaje: 637
Inscris: 21 October 04
Forumist Nr.: 4.717



Nu vreau sa par macabru sau nepatriot sau ceva de genul asta insa mie mi se pare ca prea e cusuta au ata alba.
Tipa a sunat cand isi tineau colegii ei in Ro. sedinta de redactie si a zis ca a fost rapita. Ok. Dar dupa aia colegii i-au trimis mesaj daca ar putea sa o sune. Si ea le-a raspuns ca nu e o gluma etc. etc. Gentili rapitori - le-au lasat telefoanele sa comunice cu familiile si colegii. Evident - trebuia sa afle tara si sa se agite cineva pt. ei, fara indoiala, dar mie oricum mi s-a parut ciudat modul acesta de a actiona. In fine, astea erauprimele chestii pe care le auzisem atunci si m-am amuzat, am luat-o ca pe o gluma...
Totusi - cam ciudata rapirea asta imediat dupa vizita lui Basescu acolo. Plus faza de acum 2 zile, cu sondajul CURS (pe martie a.c.) dat publicitatii, in care una din temele abordate era si prezenta trupelor romanesti in Irak - 55% romani - impotriva si cam 35% de acord. Coincidente?
In fine, vom mai vedea..

Revista presei:
Lideri PSD implicati in "rapirea" din Irak
Geoana la Al Jazeera. Omar Hayssam a primit cerere de rascumparare- 4 mil. $. PSD va rezolva probabil "criza ostatecilor", in aplauzele fraierilor

Marti seara, fostul ministru de externe Mircea Geoana a fost in studiourile televiziunii qatariote Al Jazeera. Potrivit OTV, ar fi anuntat ca la un om de afaceri din Romania a ajuns cererea de rascumparare a ziaristilor romani rapiti luni in Irak. Intr-o interventie ulterioara pe OTV si la B1TV, Geoana a infirmat ca a pomenit de aceasta cerere de rascumparare. Catre miezul noptii, omul de afaceri Omar Hayssam, membru PSD si prieten cu lideri din acest partid, a confirmat ca a primit doua telefoane de la presupusii rapitori care l-ar fi intrebat daca poate plati cate un milion de dolari pentru fiecare ziarist. Hayssam este prieten cu fostul prefect PSD de Buzau, tatal ziaristei Marie-Jeanne Ion. Cine e omul de afaceri? Ce cauta Geoana in aceasta combinatie?

Omar Hayssam a sponsorizat emisiuni la Prima TV. Presa a relatat despre Hayssam ca avand stranse legaturi cu fostul presedinte Ion Iliescu si cu Ristea Priboi sau cu conducerea Politiei. Dosarului lat de palma de la PNA a fost blocat in noiembrie. Hayssam a fost unul dintre personajele-cheie de la RAFO « Hayssam are numeroase afaceri in Romania si, mai nou, aproviziona unitati ale armatei romane cu pacura din Republica Moldova. Afacerea s-a derulat pe filiera firmelor implicate in procesari ilegale la RAFO Onesti, iar dosarul s-a acoperit de praf la PNA », scria EZ in 8 noivembrie 2004."

Povestea asta nu prea seamana a rapire Al Qaeda. Mai curand e o poveste cu mafia araba cu care e in cardasie psd-ul. Cred ca serviciile secrete ar putea sa aduca putina lumina in afacere daca scutura putin pe arabii pesedisti de pe la noi.

Acest topic a fost editat de bogho: 30 Mar 2005, 05:41 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 30 Mar 2005, 05:55 PM
Mesaj #58


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (MIA @ 30 Mar 2005, 05:10 PM)
QUOTE (March @ 30 Mar 2005, 02:56 PM)
E de ajuns ca s-a infipt pe "sticla" sa-l vada tot romanul ( transmisia a fost si aici) nu arabul care habar n-are cine e unul Geoana de pe undeva din Europa !

Hai March, ca exagerezi grosolan aici ... a avut norocul sa fie pe faza, asta e ... smile.gif
S-a comportat foarte bine pe decursul interventiei la Al-Jazeera - parerea mea.

MIA,

A seitanului coincidente ! Eu nu zic a a fost vreo conspiratie ( cuvant care tu il folosesti deseori tongue.gif ) Dar dupa cum spune Bogho, prea sunt multe ciudatenii in acest caz : vizita presedintelui Basescu in Iraq, Geoana , la tanc sa apara el mototoc la Al Jazeera si apoi sa dea din balba in balba , ba ca s-a cerut ba ca nu s-a cerut rascumparare, , Haysaam asta , bandit mafiot , membru PSD, prieten cu Ilici ( il lua dupa el si in delegatii oficiale in strainatate !), Talpes si mai stiu eu care super-pesedeii.... pe care il suna rapitorii sa ceara prin el (!) 4 milioane de dolari... si care acum s-a dat la fund si nimeni nu-l mai gaseste...

Asa ca astea nu sunt exagerari , amice...

Acest topic a fost editat de March: 30 Mar 2005, 06:07 PM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Inorog
mesaj 30 Mar 2005, 11:21 PM
Mesaj #59


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.182
Inscris: 9 May 04
Forumist Nr.: 3.435



Vesti noi:

Reporterul Radu Dobritoiu, aflat in Irak, a vizionat cu putin timp in urma o caseta video primita de postul tv. Al Jazeera, in care cei trei ostatici romani, alaturi de o a patra persoana, erau lungiti la podea fiind amenintati cu arme de foc de catre doi rapitori mascati, apartinand unei grupari necunoscute. Gruparea de rapitori nu a facut inca nici o solicitare prntru rascumpararea ostaticilor.

Acest topic a fost editat de Inorog: 31 Mar 2005, 08:26 AM


--------------------

A mai venit si-un inorog straveziu foarte speriat, foarte livid. Locuia intr-un viitor aramiu cu vedere la vid.
Nichita Stanescu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 31 Mar 2005, 08:08 AM
Mesaj #60


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Atunci cine naiba a cerut cele patru milioane de dolari de care pomenea Omar Hayssam? ohmy.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 31 Mar 2005, 09:05 AM
Mesaj #61


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (abis @ 31 Mar 2005, 08:08 AM)
Atunci cine naiba a cerut cele patru milioane de dolari de care pomenea Omar Hayssam?  ohmy.gif

S-o fi bagat si ala in seama aiurea ( in fond sustinea ca doar el a fost contactat, ceea ce mi se pare absurd - nici un alt oficial roman, irakian s.a.m.d. ).

Oricum e amuzanta pe undeva o chestie - faptul ca difuzarea casetei cu imaginea celor 4 a intirziat atita a permis obervarea gradului de timpenie, incompetenta si "scenarita refulata" ce exista in mass-media romana. laugh.gif laugh.gif laugh.gif Si nu numai ... tongue.gif

Auzi ... "arabii pesedistii" ... ce imbecili ordinari pot fi unii !! mad.gif Dar de aia de au facut milioane intre '96-2000 s-a uitat ? blink.gif

QUOTE

Asa ca astea nu sunt exagerari , amice...


Si caseta video difuzata de Al-Jazeera ieri seara tirziu/noapte?? harhar.gif
Eu unul de-aia m-am abtinut de la comentarii - oricum e clar ca dura ceva pina ce rapitorii ( daca sunt "seriosi" si cit de cit profesionisti ) sa difuzeze o revendicare/asumare. wink.gif

Acest topic a fost editat de MIA: 31 Mar 2005, 09:08 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gonen
mesaj 31 Mar 2005, 09:19 AM
Mesaj #62


ex-bogho
*****

Grup: Membri
Mesaje: 637
Inscris: 21 October 04
Forumist Nr.: 4.717



Din cate stiu eu Omar Hayssam a fost suspectat in trecut de faptul ca sponsorizeaza actiuni teroriste. Toata aceasta poveste cu rapirea nu poate fi pusa la cale de el pentru a putea trimite iarasi bani catre acele grupari, insa totul sa fie legal? sad.gif

Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 31 Mar 2005, 09:35 AM
Mesaj #63


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (bogho @ 31 Mar 2005, 09:19 AM)
Din cate stiu eu Omar Hayssam a fost suspectat in trecut de faptul ca sponsorizeaza actiuni teroriste.

Si e foarte posibil sa o fi facut/ sa ofaca, dar - personal - ma indoiesc ca are vreo legatura cu rapirea asta ... rolleyes.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 31 Mar 2005, 10:24 AM
Mesaj #64


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Rapirea poate avea motivatii politice sau economice(rascumpararea). In lipsa unor informatii precise se fac tot felul de scenarii posible ( noi romanii suntem buni la asa ceva tongue.gif ) . Dar cel putin unul dintre cele de mai jos poate fi cel adevarat:



Ipoteza numarul unu: Rapire regizata de Omar Hayssam

(...) Faptul ca Hayssam este strins cu usa de Parchetul General si de Parchetul National Anticoruptie, in mai multe dosare in care este anchetat pentru delapidare, spalare de bani, frauda si alte infractiuni financiare deosebit de grave.
Aratindu-se dispus sa intermedieze eliberarea juranalistilor romani, Hayssam spera sa devina un erou national si sa se bucure de clementa actualei guvernari, sustin sursele nostre din serviciile secrete.(...)

Ipoteza numarul 2: Plan de fuga

(...) Omar Hayssam ar incerca sa plece in strainatate. Insa pentru ca este dat in consemn la frontiera, nu poate parasi Romania decit cu aprobarea autoritatilor. Pentru asta, el are nevoie de un motiv “bine fundamentat(...)

Ipoteza numarul 3: Aranjament - Vasile Ion

Ipoteza numarul 4: Razbunarea unor irakieni pacaliti Ipoteza numarul 5: Mina Al-Qaida

Ipoteza numarul 6: Razbunare pentru “ocupatie

(...) Un fost ofiter de informatii militare, Florian Garz, a declarat in exclusivitate pentru “Evenimentul zilei” ca era de asteptat ca teroristii sa lovesca mai devreme sau mai tirziu si Romania(...)

Mesaj ciudat din Iordania

“Am rezolvat problema ale ziaresti lor”, i-a scris Mahmoud Zureigat din Amman lui Sani Quffa din Craiova.(...)

Intrebari fara raspuns

Un negociator misterios: iordanianul Ayman Asha

Irakianul disparut cu ziaristii romani este super-nas in Beresti-Bacau

Cine este acest Hayssam

Imperiul Omar. Exploatari forestiere si parteneri inselati . Afaceri cu armata . Finul lui Sechelariu, in combinatie cu sirianul .Import de masini furate . Fiul fostului sef al IGP, asociat cu fratele sirianului . I se trage de la “Baneasa” .Apropiat al lui Iliescu, Hrebenciuc si Ristea Priboi . Integrarea in NATO, la un pas de compromitere . Hayssam si tatal lui Marie-Jeanne, buni prieteni . Americanii au intrat de luni pe filiera Hayssam . PSD se leapada de Hayssam .


Cititi aici cu totii (inclusiv pesedeii si cripto-simpatizantii lor) , totul despre aceasta groapa cu rahat !






















--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 31 Mar 2005, 10:43 AM
Mesaj #65


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (March @ 31 Mar 2005, 10:24 AM)
Rapirea poate avea motivatii politice sau economice(rascumpararea). In lipsa unor informatii precise se fac tot felul de scenarii posible ( noi romanii suntem buni la asa ceva tongue.gif ) . Dar cel putin unul dintre cele de mai jos poate fi cel adevarat:

Ca precizare - "Evenimentul Zilei" a inchis editia inaintea difuzarii casetei care-i arata pe cei patru rapiti. wink.gif

Cu scenarita asta parerea mea ca si-a cam dat cu firma-n cap ... rolleyes.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 31 Mar 2005, 11:10 AM
Mesaj #66


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Pai, e simplu, cauta la care dintre ipoteze s-ar incadra darea casetei pe post ! Si apoi trage tu o concluzie revelatoare, daca poti ! tongue.gif
Pina si prietenul tau Tristoiu ridica ieri intr-o emisiune niste semne de intrebare !


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 31 Mar 2005, 11:25 AM
Mesaj #67


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (March @ 31 Mar 2005, 11:10 AM)
Pai, e simplu, cauta la care dintre ipoteze s-ar incadra darea casetei pe post ! Si apoi trage tu o concluzie revelatoare, daca poti ! tongue.gif

Intr-a cincea - considerata ( din moment ce e pusa aproape de coada ) de aia de la "Ev. Z" ca fiind improbabila fata de alte elucubratii de-ale lor ? rolleyes.gif

QUOTE

Pina si prietenul tau Tristoiu ridica ieri intr-o emisiune niste semne de intrebare  !


Prietenul meu ... ? blink.gif

March - tu realizezi cit esti de fanatizat ?? sorry.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 31 Mar 2005, 11:31 AM
Mesaj #68


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Mai MIA,

Citeste bine, daca vrei sa intelegi ceva. Ipoteza este cea de a 6-a tongue.gif Ca doar asta ti-ar placea sa fie, nu ?

Si sigur ca sunt fanatic. Cand este vorba de mafioti, excroci, pungasi si sustinatorii lor politici !


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 31 Mar 2005, 11:36 AM
Mesaj #69


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (March @ 31 Mar 2005, 11:31 AM)
Mai MIA,

Citeste bine, daca vrei sa intelegi ceva. Ipoteza este cea de a 6-a tongue.gif Ca doar asta ti-ar placea sa fie, nu ?

Ziaristi straini au fost rapiti inclusiv din cadrul unor tari care nu numai ca nu au soldati in Irak, dar s-au si opus interventiei militare in acea tara - cum e cazul frantujilor alora. Varianta 6 mi se pare cam exclusa. Daca voiau asa ceva incercau sa rapeasca mai degraba niscai bodyguarzi romani sub contract acolo poate ... hmm.gif

Si asta fie pentru bani, fie pur si simplu pentru a face "publicitate" ( macabra ce e drept mad.gif ) prezentei si activitatii din zona a diverselor grupari teroriste, insurgente, rebele din zona. devil.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 31 Mar 2005, 11:49 AM
Mesaj #70


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



In lipsa unor date precise toata presa romaneasca comenteaza in fel si chip aceasta tragedie. In orice caz, sunt romanasi care vor sa iasa in fata, sa-si de importanta , dar care se fac de rasul curcilor !


(...) Un general de brigada idiot si analfabet de la Buzau si-a dat cu presupusul in fata unui corespondent Mediafax, acuzandu-i pe cei trei jurnalisti de lipsa de "simt de raspundere si profesionalism". Acesta a precizat: "Trebuia sa ia (cei trei jurnalisti-n.r.) legatura cu autoritatea abilitata, lucru pe care nu am cunostinta ca cei trei ziaristi l-au facut. Noua nu ni s-a adresat nimeni din acel grup de ziaristi, nu stiu cine i-a dus acolo si la initiativa cui". Vezi-Doamne, pentru a-si face o documentare jurnalistica peste hotare, redactorii ar avea obligatia sa-l puna in tema pe seful comandamentului care coordoneaza misiunile din strainatate. Eventual, ar trebui apoi sa mai ceara si bun de tipar. Ma apuca ameteala cand ma gandesc ca soarta jurnalistilor luati ostatici in Irak depinde de asemenea indivizi.

Un alt exemplu de tampenie crasa ni-l ofera o persoana fata de care aveam toata stima. Este vorba de doamna Simona Marinescu, trimisa in misiune in Irak de circa un an. Ceea ce ii da dreptul sa se joace, formuland scenarii dintre cele mai nastrusnice. In ceea ce-i priveste pe colegii nostri luati ostatici, doamna Simona Marinescu asociaza, dupa cum o taie capul, cateva informatii cu caracter general, dupa care sugereaza ca, de fapt, o rapire ar fi fost imposibila. Vezi-Doamne, colegii nostri se tin de farse. Si facand o gluma proasta, ar fi pus pe jar intreaga planeta.

In fine, o a treia persoana, de data asta purtatoarea de cuvant de la Cotroceni, Adriana Saftoiu, declara ritos "nu cred ca are legatura (rapirea - n.r.) cu vizita presedintelui in Irak si Afganistan. Cred ca este doar o speculatie a pune in legatura disparitia celor trei ziaristi cu aceasta vizita". Nu e nici o coincidenta si, daca nu ca fosta jurnalista, macar din inalta calitate pe care o are la Cotroceni, Adriana Saftoiu ar fi trebuit sa se abtina sa lanseze pe piata o asemenea aberatie. Pentru ca ziaristii au fost rapiti imediat dupa ce seful statului roman, Traian Basescu, a declarat in modul cel mai oficial cu putinta, la Bagdad, ca Romania nu-si va reduce contingentul.

Chiar daca, in final - nu ne ramane decat sa speram acest lucru - cei care i-au capturat pe jurnalistii romani ii vor elibera in schimbul unei rascumparari, este limpede ca gestul lor reprezinta o pedeapsa si un avertisment pentru participarea Armatei romane ca parte a trupelor de ocupatie din Irak. Iar prima solicitare, azi implicita si maine explicita, va fi probabil retragerea de acolo a trupelor romane. Ceea ce nu poate fi, sub nici o forma, acceptat. Si, mai ales, sub santaj. Cred ca este interesant sa vedem care este mecanismul care genereaza, in cazul unor persoane atat de diferite, acelasi tip de reactii vizavi de presa.( continuare...)






--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post

10 Pagini V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 25 April 2024 - 07:03 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman