HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Cenzurarea Internetului, in progress
Maria Luiza
mesaj 26 Mar 2005, 05:07 AM
Mesaj #1


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 372
Inscris: 13 February 05
Forumist Nr.: 5.695



Se pregatesc legi specifice pentru blocarea anumitor informatii pe Internet. De fapt nu toata lumea are acces la orice. Chinezii de ex. n-au acces nelimitat la informatii , nici cubanezii! Internetul va fi sau nu cenzurat in viitor? Ar trebui sa ramana liber cum e acum sau ingradit de altii?
http://www.legi-internet.ro/contnegativ.htm


--------------------
Nu trimiteti copii la umplut cu sifoane.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 26 Mar 2005, 08:41 AM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



Hai sa-ti spun un secret. Dar sa nu mai spui la nimeni wink.gif In China si Cuba nici macar nu exista pretentia respectarii drepturilor omului, pentru ca sunt tari dictatoriale wink.gif
Apropos, de ce ai "uitat" sa mentionezi si Iranul in acest topic? Din cate stiu eu, cenzura internetului in Iran e mult mai puternica decat in China.


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Inorog
mesaj 26 Mar 2005, 11:01 AM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.182
Inscris: 9 May 04
Forumist Nr.: 3.435



Intrebarea este, e posibil sa fie cenzurata informatia pe internet ?

Nu de mult, Gates a propus chiar eliminarea casutelor de e-mail gratuite. Nici acest lucru nu cred ca este posibil sa se faca.


--------------------

A mai venit si-un inorog straveziu foarte speriat, foarte livid. Locuia intr-un viitor aramiu cu vedere la vid.
Nichita Stanescu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 26 Mar 2005, 11:01 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Superunknown
mesaj 26 Mar 2005, 01:28 PM
Mesaj #4


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 911
Inscris: 15 February 04
Forumist Nr.: 2.236



China, Iran, Cuba... ? Mai documentati-va: nu doar asa-numitele dictaturi cenzureaza informatia pe Internet, ci si asa-numitele democratii:

Franta blocheaza accesul la licitatiile Yahoo cu continut "nazist" (caz mentionat si in lucrarea citata de Maria Luiza la punctul 5.3.3.
Germania condamna un cercetator australian care a pus la indoiala holocaustul
FBI scoate din priza servere Indymedia

... si lista ar putea continua


--------------------
"Screw you guys, I'm going home" (E. Cartman)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Maria Luiza
mesaj 26 Mar 2005, 05:55 PM
Mesaj #5


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 372
Inscris: 13 February 05
Forumist Nr.: 5.695



QUOTE (Inorog @ 26 Mar 2005, 11:01 AM)
Nu de mult, Gates a propus chiar eliminarea casutelor de e-mail gratuite. Nici acest lucru nu cred ca este posibil sa se faca.

Internetul e un business si se largeste vazind cu ochii . Oamenii fac comenzi tot mai des pe Internet si cred ca si gratuitatile se vor micsora cu timpul. In acelasi timp te gandesti cati oameni vor avea posibilitatea reala de a avea un calculator/computer personal si de a plati abonamentul lunar! Populatia viitorului trebuie sa aibe un nivel de trai ridicat altfel acest business ori cade ori nu progreseaza atiti cat vor ei!


--------------------
Nu trimiteti copii la umplut cu sifoane.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 26 Mar 2005, 07:49 PM
Mesaj #6


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



QUOTE (Superunknown @ 26 Mar 2005, 02:28 PM)
China, Iran, Cuba... ? Mai documentati-va: nu doar asa-numitele dictaturi cenzureaza informatia pe Internet, ci si asa-numitele democratii:

Franta blocheaza accesul la licitatiile Yahoo cu continut "nazist" (caz mentionat si in lucrarea citata de Maria Luiza la punctul 5.3.3.
Germania condamna un cercetator australian care a pus la indoiala holocaustul
FBI scoate din priza servere Indymedia

... si lista ar putea continua

E diferit ce se intampla in Iran si Cuba , fata de ce se intampla in Franta.
Franta este o tara democratica , care in numele respectarii drepturilor omului si din motive de securitate interna , interzice saiturile erspective .
In Cuba , oamenii nu au hartie igienica si sampon .Va rog sa luati asta ad literam. Nici vorba sa aiba internet . Poate 0.01 % din populatie are internet si hotelurile cu turisti straini . Acolo internetul merge ca melcu' si ai acces extrem de limitat. Va e clar de ce? daca afla cubanezii ca s-au inventat si servetelele parfumate si ei n-au hartie igienica , fac revolutie. tongue.gif
Adevarul e ca nu-i de gluma , cubanezii triesc intr-o saracie cumplita , si n-au acces nici macar la o banala aspirina. Cenzura aici este o forma de asuprire si de mentinere a dictaturii.
In concluzie , nu sunt de acord cu cenzurarea care ingradeste libertatile omului si mentine o dictatura . Dar sunt de acord cu cenzurarea care se practica in tarile democratice , atata timp cat se inscrie in limite democratice. Si produsele care se vand sunt cenzurate , nu se vand arme sau droguri "grele" decat in tarile in care exista legislatie in privinta asta . Cenzura este o forma de mentinere a securitatii si aprare a drepturilor omului atata timp cat este aplicata democratic .

Acest topic a fost editat de toxic: 26 Mar 2005, 08:04 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Inorog
mesaj 26 Mar 2005, 10:35 PM
Mesaj #7


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.182
Inscris: 9 May 04
Forumist Nr.: 3.435



QUOTE
Internetul e un business si se largeste vazind cu ochii . Oamenii fac comenzi tot mai des pe Internet si cred ca si gratuitatile se vor micsora cu timpul. In acelasi timp te gandesti cati oameni vor avea posibilitatea reala de a avea un calculator/computer personal si de a plati abonamentul lunar! Populatia viitorului trebuie sa aibe un nivel de trai ridicat altfel acest business ori cade ori nu progreseaza atiti cat vor ei!


Business-ul internetului nu va cadea. De acum incolo vor incepe anii lui de glorie, caci internetul de-abia si-a serbat majoratul. yay.gif


--------------------

A mai venit si-un inorog straveziu foarte speriat, foarte livid. Locuia intr-un viitor aramiu cu vedere la vid.
Nichita Stanescu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 27 Mar 2005, 12:19 AM
Mesaj #8


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE (Maria Luiza @ 26 Mar 2005, 06:55 PM)
Internetul e un business si se largeste vazind cu ochii . Oamenii fac comenzi tot mai des pe Internet si cred ca si gratuitatile se vor micsora cu timpul.

Au contraire! Existenta afacerilor face ca lucrurile gratuite de pe internet sa fie viabile, fiind subventionate de lucrurile care costa.
De exemplu, Yahoo tocmai a anuntat ca va creste in aprilie dimensiunea casutelor de e-mail gratuite la 1GB, pentru a nu risca sa piarda utilizatori, si prin urmare, de a tine pe utilizatori in cadrul yahooplex-ului.

Dar probabil amanunte de genul asta nu au nici o relevanta pentru trolli wink.gif

Acest topic a fost editat de axel: 27 Mar 2005, 03:06 AM


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Maria Luiza
mesaj 27 Mar 2005, 04:59 PM
Mesaj #9


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 372
Inscris: 13 February 05
Forumist Nr.: 5.695



QUOTE
Existenta afacerilor face ca lucrurile gratuite de pe internet sa fie viabile, fiind subventionate de lucrurile care costa.
De exemplu, Yahoo tocmai a anuntat ca va creste in aprilie dimensiunea casutelor de e-mail gratuite la 1GB, pentru a nu risca sa piarda utilizatori, si prin urmare, de a tine pe utilizatori in cadrul yahooplex-ului.


Cu o singura conditie, sa ai acces la Internet si la un credit card! wink.gif
Traiasca trollii!

QUOTE
Cenzura este o forma de mentinere a securitatii si aprare a drepturilor omului atata timp cat este aplicata democratic .


Toate bune si frumoase pina la..."atita timp cat"....care ramane o formula necunoscuta inca! Deci sintem de acord cu cenzurarea democratica, mai ramane sa hotaram ce este democratic si ce nu, chestie de limbaj si de cine il manipuleaza!





--------------------
Nu trimiteti copii la umplut cu sifoane.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
don basil
mesaj 27 Mar 2005, 05:47 PM
Mesaj #10


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 166
Inscris: 10 March 05
Forumist Nr.: 5.905



Aici vin si dau cu caciula de pamint si va zic: eu ma autocenzurez cind accesez netu'. ohyeah.gif

Nu vad nici un motiv pentru care internetul si cenzura sa nu poata coexista. Inainte de internet n-a fost cenzura? A fost.
Prin urmare, comanda publica si privata a avut intotdeauna un rol hotaritor. Nu e drept sa-mi impui mie, clientul tau, lucruri care nu-mi plac. Ma voi duce unde-i mai ieftin, chiar gratis, iar informatia necesara mie completa, as zice necenzurata, dar aici ajungem pe alte plaiuri.

E o "simpla" tehnologie, alimentata si sustinuta de multa fantezie si de mult mai multi bani. Poftesti, platesti... sub o forma sau alta.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Maria Luiza
mesaj 27 Mar 2005, 06:07 PM
Mesaj #11


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 372
Inscris: 13 February 05
Forumist Nr.: 5.695



QUOTE
Nu e drept sa-mi impui mie, clientul tau, lucruri care nu-mi plac. Ma voi duce unde-i mai ieftin


Pai daca e ieftin si tu vii la mine eu iti impun ce vreau!


--------------------
Nu trimiteti copii la umplut cu sifoane.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
don basil
mesaj 27 Mar 2005, 06:18 PM
Mesaj #12


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 166
Inscris: 10 March 05
Forumist Nr.: 5.905



Chiar? S-ar putea sa pui tu la cale o intreaga hora a mincunii, dar nu o sa faci decit sa-ti indepartezi clientul si sa te descalifici.
Eu accept, pina la un punct, ce-mi impui tu, chiar ieftin fiind, uneori mai scump, ca-mi esti simpatica, dar numai daca ma multumeste, altfel devin... corp expeditionar prin spatiul virtual, cautind noi locuri unde cenzura-i mai lesne.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 27 Mar 2005, 10:18 PM
Mesaj #13


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE (Maria Luiza @ 27 Mar 2005, 05:59 PM)
QUOTE
Existenta afacerilor face ca lucrurile gratuite de pe internet sa fie viabile, fiind subventionate de lucrurile care costa.
De exemplu, Yahoo tocmai a anuntat ca va creste in aprilie dimensiunea casutelor de e-mail gratuite la 1GB, pentru a nu risca sa piarda utilizatori, si prin urmare, de a tine pe utilizatori in cadrul yahooplex-ului.


Cu o singura conditie, sa ai acces la Internet si la un credit card! wink.gif

Si cei care n-au credit card sunt in stare sa dea click pe reclame.

Si cu accesul la internet nu mi-e clar! Daca tu n-ai acces la internet, de ce vrei gratuitati pe internet? blink.gif

QUOTE
Traiasca trollii!

Asa e, zana cea buna!

Acest topic a fost editat de axel: 27 Mar 2005, 10:21 PM


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 27 Mar 2005, 10:27 PM
Mesaj #14


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE (Maria Luiza @ 27 Mar 2005, 07:07 PM)
QUOTE
Nu e drept sa-mi impui mie, clientul tau, lucruri care nu-mi plac. Ma voi duce unde-i mai ieftin


Pai daca e ieftin si tu vii la mine eu iti impun ce vreau!

Stiu ca offtopicul a inceput de la mesajul comentat de tine (cenzura nu prea are nici o legatura cu pretul serviciului), dar nu ma pot abtine sa remarc cunostintele tale de marketing wub.gif . Este o mostra de mentalitate tipic post-comunista: cat timp e clientul meu, pot sa fac orice cu el!


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Maria Luiza
mesaj 28 Mar 2005, 04:24 AM
Mesaj #15


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 372
Inscris: 13 February 05
Forumist Nr.: 5.695



QUOTE (axel @ 27 Mar 2005, 10:27 PM)
Este o mostra de mentalitate tipic post-comunista: cat timp e clientul meu, pot sa fac orice cu el!

Hmmm ciudat...! Cineva vorbea de cenzurare democratica! hmm.gif


--------------------
Nu trimiteti copii la umplut cu sifoane.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 28 Mar 2005, 09:58 AM
Mesaj #16


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (toxic @ 26 Mar 2005, 07:49 PM)
Va e clar de ce? daca afla cubanezii ca s-au inventat si servetelele parfumate si ei n-au hartie igienica , fac revolutie.  tongue.gif
Adevarul e ca nu-i de gluma , cubanezii triesc intr-o saracie cumplita , si n-au acces nici macar la o banala aspirina. Cenzura aici este o forma de asuprire si de mentinere a dictaturii.

O.K. ( desi eu nu prea vad asa clara legatura dintre o dictatura si mizeria economica rolleyes.gif ) - dar ce s-ar putea atunci spune de situatia Chinei, care numai de avint economic nu duce lipsa ? unsure.gif

P.S. : Plus ca, daca in realitate "nu e de gluma" intr-o tara ca si Cuba, ce draci-ar mai interesa daca s-au inventat servetelele parfumate cind ei oricum is nervosi ca dracu' ca nu au nici aspirina ?? blink.gif

Acest topic a fost editat de MIA: 28 Mar 2005, 02:38 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Inorog
mesaj 28 Mar 2005, 01:39 PM
Mesaj #17


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.182
Inscris: 9 May 04
Forumist Nr.: 3.435



Eu cam sunt de partea lui MIA aici. Cenzura nu are intotdeauna lagatura cu nivelul de trai.


--------------------

A mai venit si-un inorog straveziu foarte speriat, foarte livid. Locuia intr-un viitor aramiu cu vedere la vid.
Nichita Stanescu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 5 Apr 2005, 05:12 AM
Mesaj #18


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



QUOTE
desi eu nu prea vad asa clara legatura dintre o dictatura si mizeria economica


rofl.gif rofl.gif Teribil de mult vrei sa te contrazici cu mine .


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 5 Apr 2005, 08:09 AM
Mesaj #19


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



QUOTE

Nu de mult, Gates a propus chiar eliminarea casutelor de e-mail gratuite. Nici acest lucru nu cred ca este posibil sa se faca

asta poate nici n-ar fi asa rau. nu neaparat cost pentru mailbox in sine ci un cost pentru mailuri trimise. ceva trivial la bucata (0,5cent/mail de exemplu) dar, care devine o suma frumusica cind te-apuci de mass-mailinguri. am incepe sa scapam de o bucata buna din spam si multi provideri ar inchide realy-urile deschise.

cit despre filtrare, io am apucat sa vad diverse solutii de "content filter", care erau foarte dragutze dar, daca ai o idee cum functioneaza DNS, putei trece de ele fara probleme prea mari. plus ca depind de cit de mult se ingrijesc administratorii sa tina blacklist-ul updated.


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 5 Apr 2005, 02:35 PM
Mesaj #20


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (toxic @ 5 Apr 2005, 05:12 AM)
QUOTE
desi eu nu prea vad asa clara legatura dintre o dictatura si mizeria economica


rofl.gif rofl.gif Teribil de mult vrei sa te contrazici cu mine .

Imi pare rau sa te dezamagesc sorry.gif - dar mi se-nrupe de contrazisul cu tine, insa pur si simplu aiurelile debitate pe un ton sententios mai trebuie si ele "taxate" ... tongue.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 5 Apr 2005, 08:24 PM
Mesaj #21


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE (dead-cat @ 5 Apr 2005, 09:09 AM)
QUOTE

Nu de mult, Gates a propus chiar eliminarea casutelor de e-mail gratuite. Nici acest lucru nu cred ca este posibil sa se faca

asta poate nici n-ar fi asa rau. nu neaparat cost pentru mailbox in sine ci un cost pentru mailuri trimise. ceva trivial la bucata (0,5cent/mail de exemplu) dar, care devine o suma frumusica cind te-apuci de mass-mailinguri. am incepe sa scapam de o bucata buna din spam si multi provideri ar inchide realy-urile deschise.

cit despre filtrare, io am apucat sa vad diverse solutii de "content filter", care erau foarte dragutze dar, daca ai o idee cum functioneaza DNS, putei trece de ele fara probleme prea mari. plus ca depind de cit de mult se ingrijesc administratorii sa tina blacklist-ul updated.

Absurditatea taxarii trimiteri email-urilor: spammerii nu folosesc contul de la Yahoo sau de la GMail ca sa trimita e-mail-uri. Le trimit direct la destinatie.


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 6 Apr 2005, 07:33 AM
Mesaj #22


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



QUOTE

Absurditatea taxarii trimiteri email-urilor: spammerii nu folosesc contul de la Yahoo sau de la GMail ca sa trimita e-mail-uri. Le trimit direct la destinatie.

le trimit in masura in care providerul permite asta. nu-i greu sa-mpiedici pe cineva sa trimita ceva din reteaua ta prin SMTP, ceea ce presupune ca-i impiedici pe toti. cu alte cuvinte, nu mai poate nimeni sa foloseasca SMTP decit prin relay-ul "oficial" la care trebuie sa te autentifici.

apoi, daca mailul trimis costa bani, devine neeconomic sa mai trimiti bulk la toata lumea. acu ar putea sa limiteze si numarul de mailuri trimise/zi/cont etc. si fara sa ceara bani in plus. dar nu prea au chef, pentru ca fara "revenue" nu si-ar securiza providerii retelele, nici batuti.

Acest topic a fost editat de dead-cat: 6 Apr 2005, 07:35 AM


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 6 Apr 2005, 07:45 AM
Mesaj #23


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



Imi pare bine ca incepi sa realizezi ca nu a fii gratuit/a costa este problema, ci tehnologia wink.gif


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 6 Apr 2005, 08:19 AM
Mesaj #24


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



bineinteles ca tehnologia (sau mai bine zis lipsa de concepte in implementare a acesteia) este problema.
dar ea nu va fi rezolvata fara bani. n-o sa se apuce nimeni sa munceasca la propria retea fara bani.
dupa cum zicea un sef de proiect de-al meu "n-am buget - n-am proiect!"

banii in acest caz, ar veni de la customer (de unde altundeva huh.gif ).


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Keffr3n
mesaj 8 Apr 2005, 07:17 PM
Mesaj #25


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 29
Inscris: 22 March 05
Forumist Nr.: 5.975



Cenzurarea Internetului??? Never. Cenzura o face un guvern totalitar, sigur pe puterea sa totalitară. In momentul de fata as zice că in afara câtorva state cu adevarat totalitare (ex. China, Cuba, etc.) restul tarilor nu-si pot permite sa fie totalitare. Părerea mea este că puterea politica este strict subordonată companiilor transnationale, transcontinetale, trans....., pentru care internetul este noua piata de desfacere, si totodata un mijloc de comunicare al naibii de eficient. Ca sa revin la ideea principală, cenzura nu va exista deoarece nimeni nu-si taie singur craca de sub picioare. Informatia de pe net este momeala cu care ei ne ademenesc sa le citim reclamele, sa cumparam de la amazon, etc... Dacă se cenzureaza informatia nu stiu cat de bine le va fi. Parerea mea.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 8 Apr 2005, 11:42 PM
Mesaj #26


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



QUOTE

restul tarilor nu-si pot permite sa fie totalitare.

crezi tu. in 2002 landul Nordrhein-Westphalen a obligat un ISP sa umble in DNS ca site-ul rotten.com sa nu mai poata fi accessat.

n-a tinut pina la urma dar un timp a fost "blocat" (pentru cei ce nu stiau sa-si seteze alt DNS).

ebay Germany blocheaza la cererea guvernului, auctiuni cu continut presupus nazist pentru useri ce vin din Germania.

numai 2 exemple la repezeala.


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dandanescu
mesaj 9 Apr 2005, 09:18 AM
Mesaj #27


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 900
Inscris: 10 July 04
Din: Canada West Coast
Forumist Nr.: 4.053



Deci, cenzura exista si acum, a existat si va exista -
anumite subiecte in anumite regiuni sunt inaccesibile majoritatii utilizatorilor de Internet.

Poate ca ar trebui acceptata ideea ca cenzura pe Internet nu este de genul totul-sau-nimic,
mai degraba o chestie statistica, relativa.

In consecinta, "lupta" pro sau contra ar putea fi privita ca o confruntare permanenta,
cu rezultate partiale si volatile in timp.

Un exemplu relevant ar putea fi evolutia sistemelor de schimb de fisiere mp3, foto, video sau software (asa zis "pirat-at").

In alta ordine de idei, cenzura nu e nevoie sa fie perfecta,
statistic vorbind e suficient un anumit nivel, chiar redus, dar care poate avea rezultate semnificative.

De exemplu: citi dintre useri oare mai cauta dincolo de - sa zicem - primele 2-3 pagini de rezultate in Google?

Astfel, chiar si numai prin modificarea criteriilor de selectie a informatiei relevante
(criterii pe care adesea nu le cunoastem sau nu le intelegem)
se poate obtine un anumit grad de cenzura care sa fie suficienta pentru scopul urmarit.

Dar tot statistic vorbind, daca te gindesti, cel mai probabil vei gasi solutii de a evita cenzura.
Desigur aceste solutii sunt cel mai adesea rezervate "for the discriminating few" wink.gif

Oare cite persoane pun la cale ...mirsavii? rolleyes.gif online
sub pretextul vreunui joc inocent de tip MUD (multi-user domain)( "Dungeons and Dragons") jamie.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dandanescu
mesaj 9 Apr 2005, 09:32 AM
Mesaj #28


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 900
Inscris: 10 July 04
Din: Canada West Coast
Forumist Nr.: 4.053



Oarecum off-topic, dar nu neaparat, deoarece pune in perspectiva gradul de folosire a Internetului si deci influenta potentiala a cenzurii;

Costul tehnologiei de acces la Internet... biggrin.gif biggrin.gif rolleyes.gif
sa fim seriosi... "problema" asta e doar una artificiala, si temporara.
Initiative serioase in privinta asta exista in Brazilia, India si alte tari

Iata o solutie hardware: http://www.amdboard.com/pic.html - vor aparea altele mai bune si mai ieftine, cit de curind.
Se potriveste excelent cu software Open Source, adoptat la nivel de masa (sau chiar la nivel guvernamental, in Brazilia)

Iar la polul opus, ISP si infrastructura aferenta sunt in prezent resurse excedentare, dupa "dezumflarea balonului" .com.
Nenumarate tari sunt in stare sa produca in masa echipamentele necesare acestei infrastructuri, la preturi derizorii.
Pretul actual de acces la Internet nu mai reflecta costul, ci politica ISP-urilor.
(la fel si convorbirile telefonice la distanta lunga - aproape ca
devine imposibil sa mai faci distinctie intre acestea si transferul de date...)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 9 Apr 2005, 10:51 AM
Mesaj #29


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



daca vorbim de moralitatea unei decizii care sa afecteze libera circulatie a datelor pe internet, e bine sa asociem si efectele pe care le are uneori informatia lasata pe mina prostilor sau a rau-voitorilor. uneori... informatia ucide!!

putina lege si politie nu strica nimanui, daca nu e folosita in exces.
chiar si bulina la tv are rostul ei...

ca regimurile dictatoriale denumesc politia militie si o folosesc in exces, nu are treaba cu internetul, ci cu altceva. internetul e afectat circumstantial (sau circumscriptial... sau circumcisial... in fine, nu stiu cum se zice dar va prindeti voi)



--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dandanescu
mesaj 10 Apr 2005, 06:59 AM
Mesaj #30


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 900
Inscris: 10 July 04
Din: Canada West Coast
Forumist Nr.: 4.053



QUOTE (mutulica @ 9 Apr 2005, 12:51 AM)

putina lege si politie nu strica nimanui, daca nu e folosita in exces.

...Cu putina cenzura se rezolva intotdeauna perfect orice probleme de genul asta;

"Care exces??" ohyeah.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 10 Apr 2005, 07:58 AM
Mesaj #31


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



ti se pare normal ca in orice net cafe intri, sa gasesti pustani de 12-14 ani accesind cele mai nebunesti site-uri?

si nu ma refer aici la sex, n-au decit sa si-o puna (cu toate ca asta genereaza o problema sociala, deja se inmultesc mamele sub 14 ani) dar sunt o gramada ce acceseaza site-uri relativ dure, cu crime, sinucideri, arme etc.

am vazut o trupa de prunci din astia cum se delectau (parea distractie mare la ei) pe un site care arata decapitari al qaida...
in egala masura, dreptul la informare le deschide site-uri de extrema dreapta sau stinga, care ii indeamna sa isi foloseasca agresivitatea

informatiile de genul celor de mai sus, ajung prea usor in mina cui nu trebuie


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dandanescu
mesaj 11 Apr 2005, 08:32 AM
Mesaj #32


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 900
Inscris: 10 July 04
Din: Canada West Coast
Forumist Nr.: 4.053



Dar cine ar trebui sa cenzureze accesul unor adolescenti de 12 ani? (Nu cumva parintii? smile.gif )
De fapt asta nu e in esenta diferit de vinzarea sau nu a tigarilor, alcoolului - spre exemplu - in functie de virsta clientului.

Dar ca sa fim siguri (vorba vine) ca acesti adolescenti nu au acces la anumite informatii,
ar fi oare acceptabil sa fie cenzurate informatiile respective
pentru toata lumea, de catre guvern, spre exemplu?

E posibil sa fie folosita aceasta motivatie drept pretext wink.gif
pentru a cenzura alte informatii incomode unui anumit grup? ...Cam este...

PS. Un individ mentiona pe un alt forum romanesc cum se face ca
nu primea marea majoritate a e-mailurilor in romaneste;
filtrul firmei la care lucra le bloca, pe motivul ca in aceste mesaje (scrise in romaneste)
aparea cuvintul "cum", inacceptabil in mediul anglofon... rolleyes.gif
Bine ca nu-i intrerupeau si conexiunea telefonica la auzul unor dialoguri de genul:
"Ce mai faci?"
"Ce sa fac? Bine! Cam obosit..." ohyeah.gif rofl.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 11 Apr 2005, 09:46 AM
Mesaj #33


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (dead-cat @ 9 Apr 2005, 12:42 AM)
QUOTE

restul tarilor nu-si pot permite sa fie totalitare.

crezi tu. in 2002 landul Nordrhein-Westphalen a obligat un ISP sa umble in DNS ca site-ul rotten.com sa nu mai poata fi accessat.

Asta e saitul ala cu poze de la accidente, executii s.a.m.d. ? rolleyes.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dandanescu
mesaj 12 Apr 2005, 02:40 AM
Mesaj #34


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 900
Inscris: 10 July 04
Din: Canada West Coast
Forumist Nr.: 4.053



QUOTE (MIA @ 11 Apr 2005, 12:46 AM)
QUOTE

in 2002 landul Nordrhein-Westphalen a obligat un ISP sa umble in DNS ca site-ul rotten.com sa nu mai poata fi accessat.

Asta e saitul ala cu poze de la accidente, executii s.a.m.d. ? rolleyes.gif

wink.gif Sa nu cumva sa te uiti la materialele de pe acel site - iti spun asta spre binele tau!.
Daca as putea ti-as modifica si DNS-ul de la ISP, ca sa blochez site-ul -
asta numai si numai spre binele tau.

Ma mai gindesc si la alte site-uri pe care le-as bloca, daca as putea, numai asa ca sa-ti fac un bine.
Sper sa intelegi si sa fii de acord, doar este spre binele tau. rolleyes.gif

Desigur ca pentru asta trebuie sa ma informez in ce priveste continutul,
si sa ajung la concluzia ca acel continut este inacceptabil (si pentru mine si pentru tine, si altii),
si de asemenea sa am convingerea ca
tu (desi esti adult) nu esti in stare si singur sa judeci corect (numai eu pot), rolleyes.gif
asa ca trebuie sa-ti recomand inca odata insistent sa nu cumva sa incerci sa accesezi acel site.
E spre binele tau.

PS. Cine nu a luat in serios mesajul de mai sus, inseamna ca intelege ironia. ohyeah.gif

Acest topic a fost editat de dandanescu: 12 Apr 2005, 02:41 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 12 Apr 2005, 07:29 AM
Mesaj #35


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



dandanescu - tocmai aici e buba, ca in timp ce la tv se pot bloca si parola unele canale ... cu internetul e ceva mai dificil. si ca veni vorba cu rotten.com, cit de incintat ai fi sa iti vezi pruncii de 10-12 ani accesind la greu genul ala de site-uri?

mai sunt citeva, care arata executii filmate live. unele, filmate prin cecenia si serbia, sunt chiar greu de urmarit... si pentru adulti


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 April 2024 - 04:05 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman