HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Razboi
Cla
mesaj 24 Mar 2005, 01:51 AM
Mesaj #1


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Hai sa zicem ca maine izbucneste un razboi pe plaiurire noastre... ce am face?? (ca sa specific, in inima mea sunt roman wink.gif )

OK, dar... Ne-am ascunde, am lupta sa scapam de...??

Oamenii cu copii si familie s-ar ascunde si e bine asa.
Fiecare si-ar cauta un adapost intr-un bunker sau padure.

Si deodata au vedea ca rahatu' de ban nu mai are nici o importanta, ci doar supravietuirea, fie ce-o fi...

V-ati gandit la asta?? rolleyes.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Justice
mesaj 24 Mar 2005, 02:35 AM
Mesaj #2


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 95
Inscris: 31 August 04
Forumist Nr.: 4.374



Cla, o ipoteza foarte interesanta. thumb_yello.gif
Ce as face ? Cel mai probabil nu m-as amesteca. Nu mi-as risca viata pentru o tara care nu mi-a oferit nimic bun, ba din contra.
Chiar mi-ar parea bine daca ne-ar ocupa germanii, francezii sau orice alta natie mai stralucita decat noi. Sa faca ce stiu ei mai bine din tara asta. cool.gif
Poate veti arunca cu rosii in mine pentru cele scrise mai sus, dar asa percep eu lucrurile.

Acest topic a fost editat de Justice: 24 Mar 2005, 02:36 AM


--------------------
Deeds, not words shall speak me.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 24 Mar 2005, 03:56 AM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



Mai demult as fi luptat cu siguranta. Acum nu mai vad sensul razboiului fizic . As manifesta probabil pentru pace smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 24 Mar 2005, 03:56 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Cla
mesaj 24 Mar 2005, 04:06 AM
Mesaj #4


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



O...o...o..."Chiar mi-ar parea bine daca ne-ar ocupa germanii, francezii sau orice alta natie mai stralucita decat noi. ²
Wrong de tot... sad.gif

Serios ca nu inteleg pesimismul asta romanesc....pe naiba:
A zis un cabaretist roman la vremea lui inainte de ce si-a tras un glont in cap:
"A fost rau sub 'Der, die, das, da'i mai rau sub Davai ceas! " si dus a fost...

Auzi, romanii trebuie sa scape din puterea lor din mizerie si sa niu se bazeze pe altii (germani, francezi, bla-bla)

Decebal a facut prostii si a trecut Dunarea, a pradat. Dar n-a stiut cu cine are de-a face: cu SPQR. Roma n-a iertat pe nimeni whistling.gif
Traian i-a dat peste gura, a luat aurul Transilvaniei si cu ala a finantat Collosseumul din Verona jamie.gif

Asa-i daca nu esti cuminte, buza umflata, dar: s-a invatat oare din asta? Pe naiba... dry.gif

Romanii se cred intotdeauna ca victime, in loc sa isi umfle pieptul ca "si noi putem"
Sunt atati oameni destepti in tara asta, dar habar n-au ce sa faca cu sinapsele...

Si din cauza ca asteapta sa faca "altii", they be always the loser...

Aruncati si peste mine cu rosii, dar macar sa le simt mirosul de Romania.. wink.gif

Parerea mea. Cla.



--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 24 Mar 2005, 04:22 AM
Mesaj #5


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



Nu stiu daca trebuie sa iei ad literam ce spune Justice. Probabil ca a insinuat ca ar trebui sa mai invatam multe de la nemti . Ceea ce e o idee foarte buna , parerea mea.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 24 Mar 2005, 04:36 AM
Mesaj #6


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Eu i-as ataca pe la spate.... adica ma duc in tara lor si le agat nevestele...ca daca sotu e la razbel, e clar ca nevasta e mai vulnerabila...cind aia vin de la razbel, nevasta e gata gravida.... acu astia, ca sa nu se faca de rahatu lumii, adica el la razbel si nevasta cu altu, o sa zica da domnule, e al meu, l-am facut intr-o permisie sau eprubeta, nu sint sigur....
In sfirsit, timpu trece, noi sub ocupatie, dar cresc copii... si cind or sa intrebe cine e tatal lor, si or sa afle ca e roman, pai nu e clar ca o sa simpatizeze cu noi?
La presiunea maselor populare, aia ne elibereaza....din ocupatie.....si ne platesc si daune morale.... spoton.gif
Happy end....


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 24 Mar 2005, 04:43 AM
Mesaj #7


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



@toxic: Superb!! Nemtii isi lasa poporul propriu balta si investesc ín Romania, Polonia, China si oriunde unde-i ieftin rofl.gif

Ironie de numa', Patagonia sau Nowosibirsk, so what... CAPITAL rofl.gif

Baga-mi-as 50.gif

Da' asta chiar ca o poti lua ad litteram jamie.gif

Inca astept sa ma inviti la "locul mare de adunare" wink.gif Un tango? mwah1.gif wink.gif

@bdl: OK, tu faci misto, dar nu intotdeauna tine wink.gif pana si eu stiu sa fiu serios cand trebuie spoton.gif

Acest topic a fost editat de Cla: 24 Mar 2005, 04:52 AM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 24 Mar 2005, 04:47 AM
Mesaj #8


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



La o friptana si o bere te invit daca vrei . Mai vedem noi ce iese din tango biggrin.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 24 Mar 2005, 05:00 AM
Mesaj #9


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



@bdl: OK, tu faci misto, dar nu intotdeauna tine pana si eu stiu sa fiu serios cand trebuie
Pai sa fim seriosi atunci.... incepe razboiul..... tu in germani.... eu in america....ce ne facem fetelor?
Tu dai fuga in tara sa te inrolezi? Da sau ba?

Cit despre seriozitatea topicului....
Oamenii cu copii si familie s-ar ascunde si e bine asa.
Ok, si cine lupta atunci daca femelistii sint ascunsi?Aia necasatoriti si aia vaduvi si aia batrini?
Si pe vremea lui ceasca in anumite situatii exact asa se intimpla.... cine sa faca de serviciu de sarbatori... aia necasatoriti...ca aia cu famelie, deh, oameni seriosi, trebuies a petreaca craciunul in famelie..... burlacimea la muuuuncaaaa....
Dae vorba ta, e bine sa stim cind trebuie sa fim seriosi.... thumb_yello.gif

Acest topic a fost editat de bdl: 24 Mar 2005, 05:04 AM


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 24 Mar 2005, 05:03 AM
Mesaj #10


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



Daca mergeti la razboi, eu va aduc placinte in cosulet biggrin.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 24 Mar 2005, 05:06 AM
Mesaj #11


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Ok, placintelele vad eu cum i le trimit lui cla, pe tine te "rechizitionez"..... de cite ori pot, pe urma te las sa te duci acasa, normal.... mwah1.gif


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 24 Mar 2005, 05:11 AM
Mesaj #12


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



ohyeah.gif ohyeah.gif Asta e cea mai buna alegere daca vrem sa multumim si capra si varza si lupu' jamie.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 24 Mar 2005, 05:24 AM
Mesaj #13


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



@bdl: cred ca ai dreptate, pe ziua de azi nu mai primesti un pumn in moaca, ci mai degraba un shit f*ckin' virus pe hard spoton.gif
Dar sa avem grija de bunice, alea nu stiu de gluma, te pleznesc cand ti-e lumea mai draga... rofl.gif

toxic, as prefera chiftele printre gratii pana ce se termina razbelu' spoton.gif

Acest topic a fost editat de Cla: 24 Mar 2005, 07:52 PM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Maria Luiza
mesaj 24 Mar 2005, 06:42 AM
Mesaj #14


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 372
Inscris: 13 February 05
Forumist Nr.: 5.695



QUOTE
Chiar mi-ar parea bine daca ne-ar ocupa germanii, francezii sau orice alta natie mai stralucita decat noi. Sa faca ce stiu ei mai bine din tara asta.


yikes.gif

[Editat de calfa: un astfel de mesaj (continand doar un zambaret pe langa acel citat) este nerecomandat. De altfel, el a provocat o reactie in lant.]

Acest topic a fost editat de calfa: 25 Mar 2005, 11:32 AM


--------------------
Nu trimiteti copii la umplut cu sifoane.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 24 Mar 2005, 07:01 AM
Mesaj #15


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



[Editat de calfa: nu era la subiect]

Si totusi: eu nu ma bag la "Politica", ca n-am chef. Sunt pe-acolo oameni mult mai competenti ca mine.
Si totusi mi-am pus anu' trecut o intrebare:
Cum dracu se face ca unde au fost nemtii si acuma investesc cei aruncati din tara, "hitleristii", inflorestre totul??
Timisoara, Sibiu, Brasov... orase superbe wub.gif

Ce-i cu restu'?? Pe unde dorm?? Ce se-ntampla in estul si sudul Carpatilor?? nu prea inteleg... se asteapta minerii, ciobanii sau ce??

Si saracu' Bucuresti... rofl.gif o fantoma de "capitala" ( rofl.gif )... "provincia" de dupa Carpati i-ar arata cum se face treaba wink.gif
Si fara filtru... spoton.gif

Heyyy, eu intotdeauna am zis ca-s tampit, dar nu prost... stiu ca acum mi-am facut dusmani prin... Capitala, da' daca ajungi in Bucuresti si esti intrebat "ce dracu vin strainii la voi in provincie??, poti doar sa raspunzi cu un ranjet: "La noi le place" spoton.gif

Acest topic a fost editat de calfa: 25 Mar 2005, 11:33 AM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 24 Mar 2005, 09:01 AM
Mesaj #16


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Cla,
Sa stii ca si in Bucuresti sunt investitii straine, si nu putine...

Revenind la razboi: nu prea inteleg daca intrebarea ta se refera la romanii emigrati sau la cei de acasa. Pentru cei de acasa nu ar exista alta solutie: esti atacat, ripostezi. Doar nu o sa intorci obrazul... Cei plecati din tara vor face atunci ceea ce vor crede de cuviinta: unii se vor intoarce pentru a se inrola volutar, altii vor trimite bani, altii vor face manifestatii, altii (probabil, cei mai putini) isi vor baga picioarele...

Numai ca riscul unui razboi este ca si inexistent. Cine sa ne atace, Moldova? Bulgaria? Serbia? Ungaria sau Ucraina?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jet li
mesaj 24 Mar 2005, 09:35 AM
Mesaj #17


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.196
Inscris: 31 January 04
Din: ae
Forumist Nr.: 2.045



Daca nu esti un "warrior" care se duce la razboi pe motive de placere si castiguri materiale materiale - "rape and pillage",adica tipul de om care s-ar duce la razboi si singur daca ar putea, sa mergi la razboi e o prostie.Vei descoperi ca razboiul e fara sens, si numai unul cum am descris mai sus are ce cauta acolo


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 24 Mar 2005, 10:04 AM
Mesaj #18


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



jet li, tu vorbesti despre mercenari. In chestii de-astea si legiunea straina nu vreau sa ma bag ca nu prea stiu multe, nu m-a prea interesat niciodata smile.gif

@abis, nu prea ai inteles ce am vrut eu, dar nu-i vina ta, e cam confuz.
Nu-i vorba de romani din RO sau io mai stiu de pe unde, e de fapt mai mult vorba de pierderea existentei si mai concret: a banilor wink.gif
Ahaaaaa, ce ne facem fara ei? Eu de ex, am invatat sa traiesc cu foarte putini bani, cati oare reusesc asa ceva?
Mi-am dat seama ca sunt o gramada de lucruri pe lumea asta.
Dar de care n-ai nevoie.
So, m-am gandit la bunica lu' nevasta-mea, a fost bombardat Nürnberg-ul, a iesit afara doar in camasa de noapte cu 3 copii.
A picat o bomba pe casa si GATA. Barbatul era in Rusia, prizonier.
Daca oamenii astia vad reclama de azi si tu zici ca-i buna, iti scuipa in fata, si pe drept.

De-aia am zis: noi ce-am face? Bine zice mememe: "Mai bine ma duc in padure" smile.gif

E doar o intrebare fictiva, RO nu va fi atacata, poate doar de fortele americane pe care vi le luati acasa evil.gif

Stiu ca sunt si in Bucuresti firme straine care investesc, dar una nu ma lasa: nasul pe sus al bucurestenilor cand vorbesc dispretuitor despre "provincie" si uita ca din "provincie" traiesc dry.gif

Stii de ce am pus provincia in ghilimele? E acelasi jargon ca acum 2000 de ani, pe vremea lui SPQR.


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 24 Mar 2005, 10:14 AM
Mesaj #19


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (abis @ 24 Mar 2005, 09:01 AM)
Numai ca riscul unui razboi este ca si inexistent. Cine sa ne atace, Moldova? Bulgaria? Serbia? Ungaria sau Ucraina?

Nu cred ca vreunul din vecini are macar ginduri sa ne atace, dar cu toate astea nu as exclude deloc riscul unui razboi in termen mediu in care sa fie destul de serios implicata si Romania ... sad.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 24 Mar 2005, 10:34 AM
Mesaj #20


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (Cla @ 24 Mar 2005, 10:04 AM)
Stiu ca sunt si in Bucuresti firme straine care investesc, dar una nu ma lasa: nasul pe sus al bucurestenilor cand vorbesc dispretuitor despre "provincie" si uita ca din "provincie" traiesc

Bucuresteni cu nasul pe sus, sunt o gramda. Cand te intalnesti insa cu unul intreaba-l daca are bunici la tara. Cred ca 90% dintre bucuresteni nu sunt decat la a doua sau la a treia generatie de viata citadina... Pana la urma, toti ne tragem din "provincie", iar faptul ca bunicii sau parintii nostri s-au mutat in capitala nu este meritul nostru.

Unde au bucurestenii dreptate: norocul lor este ca aici sunt, in general, scoli, licee, universitati mai bune decat in multe alte orase; locuri de munca se gasesc, in general, mai usor si sunt mai bine platite; exista mai multe oportunitati cam pentru orice.

Unde nu ai tu dreptate: Bucurestiul nu "traieste" de pe urma "spolierii" provinciei. La fel ca in Timisoara, si bucurestenii platesc bugetului de stat mai multi bani decat primeste Bucurestiul de la buget... Este si normal: activitatea economica de aici produce mult mai mult profit, salariile sunt mai mari, deci si banii stransi din impozite sunt mai multi decat in alte orase.

Cum ne-am descurca intr-o situatie de criza, fara bani si fara cele pe care le consideram necesare? Greu, foarte greu. Dar specia umana este destul de adaptabila. Iar in situatii de criza de multe ori ies la iveala resurse umane si sufletesti pe care nimeni nu le banuia inainte.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 24 Mar 2005, 11:18 AM
Mesaj #21


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



QUOTE

Unde nu ai tu dreptate: Bucurestiul nu "traieste" de pe urma "spolierii" provinciei. La fel ca in Timisoara, si bucurestenii platesc bugetului de stat mai multi bani decat primeste Bucurestiul de la buget... Este si normal: activitatea economica de aici produce mult mai mult profit, salariile sunt mai mari, deci si banii stransi din impozite sunt mai multi decat in alte orase.

unde o parte substantiala din cele 200 000 milliarde adunate in Bucuresti provin numai din faptul ca anumite firme au sediul in B. si-si platesc impozitele acolo. se numeste bonus de capitala.

iar discrepanta intre suma platita la buget/returnata nu-i asa mare ca in TM, unde din 12 000 milliarde adunate si trimise la bukale, s-au intors, pe 2005 3 569 milliarde, ceea ce reprezinta 28%. cu alte cuvinte, ca si cum ai plati impozit de 72%. asta se cam numeste tzeapa.


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Maria Luiza
mesaj 24 Mar 2005, 07:11 PM
Mesaj #22


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 372
Inscris: 13 February 05
Forumist Nr.: 5.695



[Editat de calfa: nu era la subiect]

Acest topic a fost editat de calfa: 25 Mar 2005, 11:34 AM


--------------------
Nu trimiteti copii la umplut cu sifoane.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Justice
mesaj 24 Mar 2005, 08:56 PM
Mesaj #23


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 95
Inscris: 31 August 04
Forumist Nr.: 4.374



[Editat de calfa: nu era la subiect]

Acest topic a fost editat de calfa: 25 Mar 2005, 11:35 AM


--------------------
Deeds, not words shall speak me.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Justice
mesaj 24 Mar 2005, 09:24 PM
Mesaj #24


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 95
Inscris: 31 August 04
Forumist Nr.: 4.374



QUOTE (Cla @ 24 Mar 2005, 04:06 AM)
O...o...o..."Chiar mi-ar parea bine daca ne-ar ocupa germanii, francezii sau orice alta natie mai stralucita decat noi. ²
Wrong de tot... sad.gif

Serios ca nu inteleg pesimismul asta romanesc....pe naiba:
A zis un cabaretist roman la vremea lui inainte de ce si-a tras un glont in cap:
"A fost rau sub 'Der, die, das, da'i mai rau sub Davai ceas! " si dus a fost...

Auzi, romanii trebuie sa scape din puterea lor din mizerie si sa niu se bazeze pe altii (germani, francezi, bla-bla)

Decebal a facut prostii si a trecut Dunarea, a pradat. Dar n-a stiut cu cine are de-a face: cu SPQR. Roma n-a iertat pe nimeni whistling.gif
Traian i-a dat peste gura, a luat aurul Transilvaniei si cu ala a finantat Collosseumul din Verona jamie.gif

Asa-i daca nu esti cuminte, buza umflata, dar: s-a invatat oare din asta? Pe naiba... dry.gif

Romanii se cred intotdeauna ca victime, in loc sa isi umfle pieptul ca "si noi putem"
Sunt atati oameni destepti in tara asta, dar habar n-au ce sa faca cu sinapsele...

Si din cauza ca asteapta sa faca "altii", they be always the loser...

Aruncati si peste mine cu rosii, dar macar sa le simt mirosul de Romania.. wink.gif

Parerea mea. Cla.

Cla, ce crezi tu ca ar fi right ? Chiar crezi ca prin puterile noastre proprii, fara ajutor din afara am ajunge ca tarile in Vest ? Sau poate Nord ? unsure.gif
De acord cu tine, ca sunt atatia oameni destepti in tara asta, dar (exista un dar) acestia reprezinta un procent prea mic din 22 de milioane de oameni. "Cativa" oameni destepti nu pot curma mersul unei tari. Povestea cu mentalitatea o stim cu totii, cred.
Iar oamenii cu adevarat destepti au plecat de aici cu prima ocazie si vor pleca de aici cu prima ocazie. Invariabil, istoria se repeta.
Cei care au incercat sa faca ceva aici, pana la urma "si-au bagat picioarele" si au luat avionul. Se mai intorc din cand in cand, sa-si cumpere babic adevarat. rofl.gif

Care pleaca ultimul din tara sa stinga lumina ! ohyeah.gif

Acest topic a fost editat de Justice: 24 Mar 2005, 09:33 PM


--------------------
Deeds, not words shall speak me.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 25 Mar 2005, 04:02 AM
Mesaj #25


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



QUOTE (MIA @ 24 Mar 2005, 03:14 AM)

Nu cred ca vreunul din vecini are macar ginduri sa ne atace, dar cu toate astea nu as exclude deloc riscul unui razboi in termen mediu in care sa fie destul de serios implicata si Romania ...  sad.gif

Pai da exemplu de un scenariu plauzibil....si explica si termenul ala de "razboi in termen mediu"...

[Editat de calfa: nu era la subiect]

Acest topic a fost editat de calfa: 25 Mar 2005, 11:35 AM


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gonen
mesaj 25 Mar 2005, 09:38 AM
Mesaj #26


ex-bogho
*****

Grup: Membri
Mesaje: 637
Inscris: 21 October 04
Forumist Nr.: 4.717



Din cate intelesei eu, Cla se refera mai mult la implicatiile finaciare are unui razboi. Suntem sau nu pregatiti sa suportam un razboi (nu neaparat ca si tara, cat mai mult personal)?....

1.Pai in primul rand ca un razboi aduce profit la cei care produc armament. Deci cei care au, conduc si chiar lucreaza la fabrici de armament ar avea ceva de castigat. Ceilalti, "oamenii de rand" probabil ca nu ar avea parte decat de suferinta, pierderi, etc... Chiar daca castiga sau nu respectivul razboi.

2. Cine spune ca nu va participa la razboi, s-ar putea sa isi schimbe optiunea in momentul respectiv. Una e sa zic acum ca "nu voi participa la razboi" si altfel poate vei zice cand vezi ca iti mor prieteni, frati, parinti, copii. Cand "dusmanul" intra peste tine in casa ai face orice sa te aperi, sa aperi pe cei la care tii. Poata ca ai si ucide pentru a realiza aceasta protectie.

Sa speram ca nici unul dintre noi si nici urmasii nostri... nu vor avea parte de un razboi. Indiferent de vecini, de actiunile lro, terorism, etc...

Acest topic a fost editat de bogho: 25 Mar 2005, 09:39 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 25 Mar 2005, 09:54 AM
Mesaj #27


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE (Justice @ 24 Mar 2005, 08:24 PM)
"Cativa" oameni destepti nu pot curma mersul unei tari.

Eh, asta au reusit-o pana si niste prosti timp de 50 de ani spoton.gif
QUOTE
Care pleaca ultimul din tara sa stinga lumina ! ohyeah.gif

clapping.gif fain, faceti loc si locuri de munca libere pt. cei care vor sa se intoarca acasa tongue.gif spoton.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 25 Mar 2005, 10:05 AM
Mesaj #28


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (Justice @ 24 Mar 2005, 09:24 PM)
Cla, ce crezi tu ca ar fi right ? Chiar crezi ca prin puterile noastre proprii, fara ajutor din afara am ajunge ca tarile in Vest ? Sau poate Nord ? unsure.gif

Da, da ... si aia abia asteapta sa-si iroseasca resursele pentru ca sa ne ajute pe noi si apoi sa le facem eventual niscai concurenta ... tongue.gif

Doamne cita naivitate exista pe lumea asta !! blink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 25 Mar 2005, 12:41 PM
Mesaj #29


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



QUOTE (abis @ 24 Mar 2005, 10:34 AM)
Iar in situatii de criza de multe ori ies la iveala resurse umane si sufletesti pe care nimeni nu le banuia inainte.

Eu cred că ies mai mult la iveală resursele negative ale umanităţii. Ies atît de la iveală încît faptele care sînt cu adevărat umane capătă nişte dimensiuni mai mari decît în timpuri fără război, adică normale.

Războiul e capodopera tîmpeniei omeneşti. Ducă-se pe pustii! mad.gif

Aţi văzut "Salvaţi soldatul Ryan" ? Ăla e războiul!

DUCĂ-SE PE PUSTII!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 25 Mar 2005, 12:43 PM
Mesaj #30


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Mia,
Explici termenul ala? Sau nu vrei?Vezi mesajul meu de mai sus ca intrebam ceva...


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 25 Mar 2005, 12:57 PM
Mesaj #31


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (milimetru @ 25 Mar 2005, 12:41 PM)
QUOTE (abis @ 24 Mar 2005, 10:34 AM)
Iar in situatii de criza de multe ori ies la iveala resurse umane si sufletesti pe care nimeni nu le banuia inainte.

Eu cred că ies mai mult la iveală resursele negative ale umanităţii.

Ies la iveala si unele, si altele.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Inorog
mesaj 25 Mar 2005, 01:40 PM
Mesaj #32


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.182
Inscris: 9 May 04
Forumist Nr.: 3.435



Eu cred ca cel mai bine este ca toata lumea sa spuna ca nu iese la razboi. Mai bine sa mergen cu dusmanii la o bere drunk.gif Poate ca in felul asta nici nu se va intampla razboiul. thumb_yello.gif

Mi-am mai citit odata mesajul. Am descoperit ca un bun adapost pentru razoi ar putea fi beraria biggrin.gif


--------------------

A mai venit si-un inorog straveziu foarte speriat, foarte livid. Locuia intr-un viitor aramiu cu vedere la vid.
Nichita Stanescu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 25 Mar 2005, 01:43 PM
Mesaj #33


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



Mie mi se pare ca viziunea lui Cla este oarecum apocaliptica:
1. Deja Razboiul este pierdut din start.
2. In tara domneste anarhia (banii nu mai au valoare, oamenii nu mai respecta legea).

In acest caz este intr-adevar mai bine sa te retragi din zona fierbinte, sa parasesti orasele mari si sa mergi in zonele mai putin importante, la tara, in munti, in pdure. Pana se stabilizeaza situatia.



--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 25 Mar 2005, 02:04 PM
Mesaj #34


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Vezi, tocmai de-asta am deschis topic-ul asta, ca sa ne dea de gandit si sa fim multumiti cu ce avem wink.gif

Ar putea fi mai rau... hh.gif

Hai la beraria-bunker drunk.gif spoton.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 25 Mar 2005, 02:09 PM
Mesaj #35


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (bdl @ 25 Mar 2005, 12:43 PM)
Mia,
Explici termenul ala? Sau nu vrei?Vezi mesajul meu de mai sus ca intrebam ceva...

Am scris in graba ... sorry.gif
Trebuia sa zic ceva de genul : "razboi intr-un orizont mediu de timp" - adica intre 3 si 10 ani. unsure.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 April 2024 - 05:29 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman