HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

3 Pagini V  < 1 2 3 >  
Closed TopicStart new topic
> Femeile Mai Destepte Ca Barbatii..., ..sau invers
Cine e mai destept
Cine e mai destept
1. categoric femeile [ 4 ] ** [12.50%]
2. categoric barbatii [ 4 ] ** [12.50%]
3. la fel [ 13 ] ** [40.62%]
4. % de barbati destepti e mai mare ca % de femei destepte [ 8 ] ** [25.00%]
5 % de femeie destepte e mai mare ca % de barbati destepti [ 3 ] ** [9.38%]
Nr. Voturi: 35
  
ramona
mesaj 22 Mar 2005, 11:53 PM
Mesaj #36


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 79
Inscris: 2 November 04
Forumist Nr.: 4.814



QUOTE (georgeones @ 22 Mar 2005, 08:42 PM)
Marii savanti ai lumii marii matematicieni , fizicieni , poeti au fost barbati , eu cel putin pana acum n-am auzit de o femeie sa fi avut merite deosebite in dezvolvatarea unor stiinte sau descoperiri remarcante.

Nu aveau cum sa ajunga femeile la performantele si recunoasterea barbatilor pentru ca, dupa cum bine stie toata lumea cool.gif , ele au fost conditionate social in asa fel incat sa ramana la cratita... Mult timp era o blasfemie ca femeile sa citeasca, sa scrie. Putem vorbi cat vreti despre indobitocirea femeii. Si cand te gandesti ca nu vroiam sa ma implic emotional in subiectul asta.... smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Maria Luiza
mesaj 23 Mar 2005, 05:11 AM
Mesaj #37


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 372
Inscris: 13 February 05
Forumist Nr.: 5.695



QUOTE (georgeones @ 22 Mar 2005, 08:42 PM)
Marii savanti ai lumii marii matematicieni , fizicieni , poeti au fost barbati , eu cel putin pana acum n-am auzit de o femeie sa fi avut merite deosebite in dezvolvatarea unor stiinte sau descoperiri remarcante.

Marii savanti n-ar mai fi fost asa de mari daca nu le schimba cineva carpele de la c.r si nu-i hranea mamicutzele lor cu linguritza in gura pina cresteau ei copacei si mergeau la scoala sa faca descoperirile alea mari! ohyeah.gif


--------------------
Nu trimiteti copii la umplut cu sifoane.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dani
mesaj 23 Mar 2005, 05:31 AM
Mesaj #38


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 236
Inscris: 2 December 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 5.046



QUOTE (Maria Luiza @ 23 Mar 2005, 06:11 AM)
Marii savanti n-ar mai fi fost asa de mari daca nu le schimba cineva carpele de la c.r si nu-i hranea mamicutzele lor cu linguritza in gura pina cresteau ei copacei si mergeau la scoala sa faca descoperirile alea mari!


Excelent argument, Maria Luiza! Este nevoie de multa inteligenta ca sa faci toate acele lucruri. tongue.gif spoton.gif

Acest topic a fost editat de --dani--: 23 Mar 2005, 05:40 AM


--------------------
"Daca faci ceea ce ai facut dintotdeauna, vei obtine ceea ce ai obtinut dintotdeauna". (A. Robbins)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 23 Mar 2005, 05:31 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Cla
mesaj 23 Mar 2005, 05:48 AM
Mesaj #39


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Auzi, sa vezi belea cand dezvolta femeile o ura fata de cratita...
McDonald's generation... ohno.gif

...cam asa: user posted image rofl.gif roflmao.gif

Nu-i nimic, le luam cratitele si le lasam sa se enerveze cu sefii (sefele devil.gif ) nostri/noastre evil.gif

Wer hat noch nicht, wer will nochmal?? whistling.gif
(adica: cine inca nu are, are nevoie si mai vrea??) yeah!! yeah.gif emance & enjoy... evil.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 23 Mar 2005, 06:02 AM
Mesaj #40


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



Mie imi place la bucatarie . Chiar azi am inventat o mancare de vinete din care nu ma mai pot opri sa mananc biggrin.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 23 Mar 2005, 06:11 AM
Mesaj #41


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE (toxic @ 23 Mar 2005, 05:02 AM)
Mie imi place la bucatarie .

Si mie spoton.gif rolleyes.gif Nu degeaba mi-am ales meseria care mi-a placut wink.gif

Vinete, mmmmhh... licklips.gif

Iti vinzi mancarea la "locul de mare adunare" sau "locul mare de adunare"?? rolleyes.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 23 Mar 2005, 06:16 AM
Mesaj #42


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



Sa nu-mi spui ca esti bucatar licklips.gif
Si ce-ar fi sa fiu ontopic pe topicul meu si sa spun ca ati uitat de Marie Curie cand ati vorbit de vechii savanti . Azi nu cred ca mai stau lucrurile asa , desi n-am nici o statistica la indemana . Ati observat mai multi profesori universitari decat profesoare universitare ?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 23 Mar 2005, 06:55 AM
Mesaj #43


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



"Sa nu-mi spui ca esti bucatar"
Ba da spoton.gif Si am invatat, nu gluma, cuisine allemagne et francaise wink.gif
Ce-i fain la meseria asta, e ca niciodata n-ai terminat cu invatatul... si se fuuuura de numa' biggrin.gif wink.gif
Cand sunt prin tari straine ma uit prin cratite ce se face si cum... wink.gif licklips.gif
Je suis gourmet, pas de gourmand... rolleyes.gif

M-ar interesa si pe mine de ce se zice pe romaneste gurmand si nu gourmet la unu' care apreciaza mancarea buna, pe franceza "gourmand" e un nehalit rofl.gif

Aha, sa fiu si eu un pic ontopic: as vrea sa stiu daca a fost femela sau barbat ala/aia care a inventat/descoperit teflon-ul.
Nu de alta, dar e aur pt. facut clatite... biggrin.gif

Ca de filtrul pt. cafea o stiu: a fost o nemtoaica pe care o chema Melitta, care nu mai avea chef de zat de cafea printre dinti smile.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
iniya
mesaj 23 Mar 2005, 11:29 AM
Mesaj #44


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.100
Inscris: 15 December 04
Din: Romania- Arad
Forumist Nr.: 5.203



nu am votat nimic...de ce?..pentru ca nu exista termen de comparatie..nu exista la fel de..mai destept ca si..(in final..nici nu s-a spus cum.. blink.gif care-i.. hh.gif ce intelegeti prin destept.. blink.gif )...suntem TOTI deosebiti..am mai spus-o cu alte ocazii...nu se poate generaliza...este aiurea...nu are o baza intrebarea..unde?..sa fie mai destepti..este foarte haotic..spus..si asta pentru ca nu se stie la ce sa raspundem...ar trebui spus clar..ce inseamna desteptu' ala..sunt multe lacune in intrebare..nici nu stiu daca e o intrebare..chestia e tare subiectiva... unsure.gif ciudat...


atat barbatul cat si femeia sunt diferiti..eiu traiesc impreuna..dar nu se pot compara..fiecare are ceva ce ii lipseste celuilalt..suntem facuti ca sa traim impreuna..sa ne iubim..sa facem ceva frumos cu viata asta...sa cladim ceva impreuna..nu sa ne razboim..nu sa ne intrebam care ar fi mai bun ?..care e mai grozav la....?...nu exista asa ceva...desi diferiti suntem un intreg..suntem ceea ce numim 'om'...si deci daca am spune ca doar unul din ei merita locul intai..s-ar distruge unitatea...nu poti sa compari ceva...ce este diferit ...ciudat..cum am mai spus... sad.gif


poate ca ar trebui sa nu mai pierdem timpul cu acest razboi..si sa incepem sa ne dorim sa ne cunoastem pe noi insine.,..mai apoi pe celalat..si intr-un final..cand ne dorim o analiza a noastra..a omului de langa noi..sa vedem ca suntem speciali..si nu ne putem compara cu un altul..avem cu totii ceva anume..iar acel ceva e unic..niciodata repetat...

Acest topic a fost editat de iniya: 23 Mar 2005, 11:33 AM


--------------------
Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better. [Samuel Beckett]
Go to the top of the page
 
+Quote Post
georgeones
mesaj 23 Mar 2005, 01:32 PM
Mesaj #45


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 234
Inscris: 17 December 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 1.533



QUOTE
Marii savanti n-ar mai fi fost asa de mari daca nu le schimba cineva carpele de la c.r si nu-i hranea mamicutzele lor cu linguritza in gura pina cresteau ei copacei si mergeau la scoala sa faca descoperirile alea mari!


Mai ce legatura are caciula cu prefectura(ca sa nu zic altfel tongue.gif) ?Ce pe fetitze nu le hranesc mamele lor ?tongue.gif.In legatura cu problema ca femeile ar fi fost "oprite" sau nu au putut sa se exprime datorita societatii ar putea fii o variabila , dar sa nu facem din asta o scuza tongue.gif


--------------------
Nu voi fi un om obisnuit,pentru ca am dreptul sa fiu extraordinar.

FC Bachus

EU beuuu , putin cate putin
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Antont
mesaj 23 Mar 2005, 01:51 PM
Mesaj #46


© Care este
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.113
Inscris: 4 March 03
Din: Nici o Informatie
Forumist Nr.: 17



O femeie (oarecare) comentand despre femei smile.gif ....

" Cred ca sunt misogina. Si cand spun asta nu se subintelege ipocritul cliseu "adica detest restul femeilor, care sunt asa si pe dincolo, spre deosebire de mine care sunt ca o floare". Nu, ma includ si eu in categorie, doar n-oi fi vreo extraterestra.
Femeile sunt rele. In general. Mult mai rele decat barbatii. Poarta ranchiuna ani de-a randul. Actioneaza inteligent, subtil si perfid. Barbatii, zgandariti de testosteron, tind sa rezolve conflictele prin discutii aprinse sau daca sunt inca la varsta acneei, printr-un pumn in nas. Eu in schimb, la varsta acneei, impreuna cu alte vreo cateva de teapa mea, am hotarat sa o punem la punct pe veci pe o colega de-a noastra mai nesuferita imprastiind in liceu zvonul ca are gonoree. Pumnul trece, gonoreea ramane. Aia n-a mai scos capul in lume vreo juma de an. Ca sa nu mai vorbim de diferenta dintre a-i pune cuiva pasta de dinti pe nas si de a-i pune un tub intreg de super-glue in cap.
Daca e, in schimb, sa faca cariera in vreun sport de genul full-contact, accidentarile sunt mult mai dure, statistic vorbind. Nu pentru ca n-ar sti sa se apere, ci pentru ca nu au pic de spirit de fair play nativ; sunt mult mai agresive.
Femeile NU pot sa lucreze in echipa. Mereu cauta aliati, inamici, aliante, grupulete, fomreaza bisericute, cercuri de simpatii. Se barfesc, se musca de c*r in permanenta, baga strambe, intrigi, sugestii.
Femeile NU sunt prieteni buni. Confidenti, cu atat mai putin.
Femeile sef tind sa devina tiranice.
Femeile subaltern te sapa constiincios.
Femeile sunt vesnic victime. Oricat le oferi, oricat le menajezi, protejezi, vor fi mereu martire, neintelese, nenorocite, oropsite, oprimate, marginalizate. Am reusit sa ridicam vaicareala la rang de arta. Ba nu arta; arma.
Femeile inseala tot atat de mult ca si barbatii, daca li se ofera aceeasi conjunctura favorabila; diferenta este ca reusesc intotdeauna sa acuze pe altcineva de "clipa lor de ratacire" (care poate dura decenii consecutive de altfel): ori amantul era Lucifer in persoana, de i-a luat mintile, si ea, slaba si cu inima plapanda, si-a dat ochii si cracii pe spate, ori barbatul actual este (forever and ever and ever ever amin) un mare dobitoc, deci practic s-a refugiat in bratele altcuiva. Culmea e ca daca o femeie spune asta, o compatimesti - mai ales daca mai e si frumoasa; daca un barbat spune asta, poate fi el si Apollo din Belvedere, ca tot ca pe un porc il vezi.
Femeile au o gramada de zile si luni de-ale lor pe an. Inclusiv luna asta, martie. Femeile detesta principiul reciprocitatii, mai ales cand vine vorba de obligatii. NOI tre sa fim ajutate, NOUA ni se fac cadouri, NOUA ni se platesc facturile, NOI avem voie sa intarziem. Daca o femeie e intarziata,impiedicata, zapacita, cocheta, hrapareata, lacoma de bani, intriganta etc....e feminina si atat.
Femeile mint din reflex. Altfel nu-mi explic de ce chiar daca ar veni Bunul Dumnezeu acum la mine, m-ar ridica din fata tastaturii si m-ar intreba "ce vrei tu de la viata, copila, zi, ca-ti dau pe loc" as raspunde fix inversul a ce-mi doresc.
Femeile schimba. Orice. Oricum. Daca s-ar referi doar la schimbat chestii prin casa sau la inovatii stralucitoare in cariera, ar fi super bine. Dar cea mai mare placere e sa schimbi un om din crestet pana-n talpi, incepand cu cravata si terminand cu prietenii si conceptiile sale despre viata, sa-l depersonalizezi, sa-l transformi de-a lungul anilor intr-o biata papusa fara vointa, fara culori preferate, fara atitudine, fara idei, si apoi, culmea nesimtirii, sa-l privesti critic intr-o buna dimineata, la cafea, si sa-i spui: "Gigele...nu mai esti omul de care m-am indragostit. Te-ai schimbat, nu te mai recunosc. Ar fi bine sa ne despartim."


Asa e, femeile sint mai destepte jamie.gif rofl.gif



Go to the top of the page
 
+Quote Post
Maria Luiza
mesaj 24 Mar 2005, 06:36 AM
Mesaj #47


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 372
Inscris: 13 February 05
Forumist Nr.: 5.695



QUOTE (Ghost @ 23 Mar 2005, 01:51 PM)
Asa e, femeile sint mai destepte

.... comentariul asta este cea mai buna dovada ca femeia face din barbat ce vrea chiar daca nu are studii superioare
juggle.gif bop.gif

Acest topic a fost editat de Maria Luiza: 24 Mar 2005, 06:43 AM


--------------------
Nu trimiteti copii la umplut cu sifoane.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
don basil
mesaj 24 Mar 2005, 08:05 AM
Mesaj #48


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 166
Inscris: 10 March 05
Forumist Nr.: 5.905



De ce nu supralicitezi, ca sa ne spui si noua ce s-ar fi intimplat daca avea sau are studii superioare? rofl.gif
Ar fi avut fruntea un pic mai lata?

Io chiar vreau sa ne putem intoarce in epoca aia in care mamicele noastre conduceau tribul. Femeia era la putere, ea vina, ea pescuia. Ele au inventat arcul, sageata, toporul, a domesticit cîinele si barbatul, barbatii au vazut ca se pot perfectiona.
Noi, barbatii, mai dereticam prin pestera, desenam prostii pe pereti si la nevoie alaptam... chiar si in tribul vecin rofl.gif
De ce le-am luat locul? Ne-au prostit atunci... cu siguranta-s mai destepte.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oiski-Poiski
mesaj 24 Mar 2005, 08:47 AM
Mesaj #49


femeia de pe luna
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.998
Inscris: 22 January 05
Din: LUNA
Forumist Nr.: 5.504



As vrea sa cred ca sunt la egalitate.INSA..... ceva ma face sa disper.In ultimul timp am intalnit si cunoscut atatea femei proaste ca a inceput sa mi se faca frica pentru specia feminina cry.gif .
Incerc sa ma pacalesc ca precis sunt eu increzuta si ele sunt OK. INSA ... se pare ca nu functioneaza.
Poate totusi le vine mintea la cap pana la urma biggrin.gif .


--------------------
"Vorbeste doar atunci cand cuvintele tale sunt mai valoroase decat tacerea"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Antont
mesaj 24 Mar 2005, 10:45 AM
Mesaj #50


© Care este
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.113
Inscris: 4 March 03
Din: Nici o Informatie
Forumist Nr.: 17



QUOTE (Maria Luiza @ 24 Mar 2005, 07:36 AM)
QUOTE (Ghost @ 23 Mar 2005, 01:51 PM)
Asa e, femeile sint mai destepte

.... comentariul asta este cea mai buna dovada ca femeia face din barbat ce vrea chiar daca nu are studii superioare
juggle.gif bop.gif

Yeah right, dream on....Omu' (in acest caz particular femeia) tre' sa aiba si iluzii rofl.gif ...Oricum, spre deosebire de tine (care crezi ca femeia are doar calitati ), eu nu neg ca exista un anumit procent de fraieri din care "femeia face ce vrea chiar daca nu are studii superioare", dar procentul respectiv e mai mic decit iti place tie sa crezi. Deci cum spuneam, dream on.
P.S.
In caz ca nu te-ai prins, propozitia pe care ai citat-o tu era o ironie .
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 25 Mar 2005, 10:40 AM
Mesaj #51


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



Uneori, ca moderator, simt nevoia sa las mesajele needitate, chiar daca ele incalca regulamentul Hanului. Asta se intampla atunci cand respectivele incalcari ale literei regulamentului par a fi mai putin importante decat telul Hanului, care este conversatia, pe diferite subiecte. Se intampla atunci cand acele incalcari ale regulamentului par utile ilustrarii subiectului.

In opinia mea, atacurile de mai sus pot fi vazute ca o ilustrare, drept pentru care eu nu le voi sterge.

Va rog, totusi, sa incetati atacurile la persoana, pentru ca de aici inainte le voi sterge. Multumesc.
smile.gif
___________________________________

Am vazut mai sus un citat care contine:
QUOTE
Femeile NU pot sa lucreze in echipa. Mereu cauta aliati, inamici, aliante, grupulete, fomreaza bisericute, cercuri de simpatii. Se barfesc, se musca de c*r in permanenta, baga strambe, intrigi, sugestii.

Ca ecou la acest subiect spuneam cuiva, zilele trecute, ca barbatii au fost de-a lungul ultimelor milenii mult mai organizati decat femeile. Ei, in general, la razboaie impreuna, la o bauta impreuna, la un biliard impreuna. smile.gif Ele, de obicei, la gatit, la spalat, la crescut copiii. Asa ca barfa feminina, atunci cand se petrecea, cand apucau sa se adune, era ca o revansa. smile.gif

In zilele noastre, mai mult in anumite locuri din lume, mai putin in altele, lucrurile s-au schimbat si continua sa se schimbe. Asa ca e foarte greu sa generalizezi pe tema asta ...

Acest topic a fost editat de calfa: 25 Mar 2005, 10:41 AM


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
indubitabil
mesaj 25 Mar 2005, 12:02 PM
Mesaj #52


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 152
Inscris: 20 September 04
Forumist Nr.: 4.520



ce topic vesel! smile.gif Am ras de n-am mai putut.
Dar n-am votat. Nu ai cum sa votezi asa ceva. Depinde la ce te gandesti cand vrei sa raspunzi.
Si marele Calinescu s-a dovedit misogin cand a spus ca literatura romana nu are personaj feminin pentru ca barbatii nu au modele. In replica, Eugen Simion spune ca "alde" Titirca Inima Rea si Rica Venturiano nu pot avea ca femei decat Zite si Vete. Ibraileanu nu se lasa nici el mai prejos si argumenteaza cum ca femeile nu pot fi... creatoare. Dupa parerea domniei sale femeile nu se pot concentra asa de tare incat sa fie profunde, coerente, inchegate intr-o creatie. De aici, nu avem femei romancier!
Dar daca ne-am gandi la femeie din punct de vedere arhetipal? Cum spunea Jung, in inconstientul colectiv.
Nu, nu ai cum sa raspunzi la o asemenea intrebare!
Este ca in jocul cu plictiseala, "para sau mar", "pix sau stilou", "iarna sau vara" etc.
Femeile sunt foarte inteligente. Unele! Sa nu confundam inteligenta cu viclenia. Dar si viclenia poate insemna inteligenta...
Barbatii? Daca ajung savanti, scriitori mai repede decat femeile este pentru ca au egoismul creatorului. Nu-mi pasa de rest!
Si iar ne intoarcem la creator...
Aristotel spunea ca femeia ar fi materia si barbatul forma definita, miscarea.
Vedeti, nu pot fi luati separat. Cum sa spui care-i mai destept? Sunt complemetari.
Si pentru fiecare Ghita Tircadau se va gasi intotdeauna o femeie (prost el? proasta ea?), asa cum pentru un Napoleon va fi intotdeauna o Josefina sau o madame Walewska.


--------------------
cateodata spun vorbe care/nu ma cuprind/cateodata iubesc lucruri care nu-mi raspund...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 26 Mar 2005, 08:16 PM
Mesaj #53


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



QUOTE (Ghost @ 23 Mar 2005, 02:51 PM)
O femeie (oarecare) comentand despre femei smile.gif ....

" Cred ca sunt misogina. Si cand spun asta nu se subintelege ipocritul cliseu "adica detest restul femeilor, care sunt asa si pe dincolo, spre deosebire de mine care sunt ca o floare". Nu, ma includ si eu in categorie, doar n-oi fi vreo extraterestra.
Femeile sunt rele. In general. Mult mai rele decat barbatii. Poarta ranchiuna ani de-a randul. Actioneaza inteligent, subtil si perfid. Barbatii, zgandariti de testosteron, tind sa rezolve conflictele prin discutii aprinse sau daca sunt inca la varsta acneei, printr-un pumn in nas. Eu in schimb, la varsta acneei, impreuna cu alte vreo cateva de teapa mea, am hotarat sa o punem la punct pe veci pe o colega de-a noastra mai nesuferita imprastiind in liceu zvonul ca are gonoree. Pumnul trece, gonoreea ramane. Aia n-a mai scos capul in lume vreo juma de an. Ca sa nu mai vorbim de diferenta dintre a-i pune cuiva pasta de dinti pe nas si de a-i pune un tub intreg de super-glue in cap.
Daca e, in schimb, sa faca cariera in vreun sport de genul full-contact, accidentarile sunt mult mai dure, statistic vorbind. Nu pentru ca n-ar sti sa se apere, ci pentru ca nu au pic de spirit de fair play nativ; sunt mult mai agresive.
Femeile NU pot sa lucreze in echipa. Mereu cauta aliati, inamici, aliante, grupulete, fomreaza bisericute, cercuri de simpatii. Se barfesc, se musca de c*r in permanenta, baga strambe, intrigi, sugestii.
Femeile NU sunt prieteni buni. Confidenti, cu atat mai putin.
Femeile sef tind sa devina tiranice.
Femeile subaltern te sapa constiincios.
Femeile sunt vesnic victime. Oricat le oferi, oricat le menajezi, protejezi, vor fi mereu martire, neintelese, nenorocite, oropsite, oprimate, marginalizate. Am reusit sa ridicam vaicareala la rang de arta. Ba nu arta; arma.
Femeile inseala tot atat de mult ca si barbatii, daca li se ofera aceeasi conjunctura favorabila; diferenta este ca reusesc intotdeauna sa acuze pe altcineva de "clipa lor de ratacire" (care poate dura decenii consecutive de altfel): ori amantul era Lucifer in persoana, de i-a luat mintile, si ea, slaba si cu inima plapanda, si-a dat ochii si cracii pe spate, ori barbatul actual este (forever and ever and ever ever amin) un mare dobitoc, deci practic s-a refugiat in bratele altcuiva. Culmea e ca daca o femeie spune asta, o compatimesti - mai ales daca mai e si frumoasa; daca un barbat spune asta, poate fi el si Apollo din Belvedere, ca tot ca pe un porc il vezi.
Femeile au o gramada de zile si luni de-ale lor pe an. Inclusiv luna asta, martie. Femeile detesta principiul reciprocitatii, mai ales cand vine vorba de obligatii. NOI tre sa fim ajutate, NOUA ni se fac cadouri, NOUA ni se platesc facturile, NOI avem voie sa intarziem. Daca o femeie e intarziata,impiedicata, zapacita, cocheta, hrapareata, lacoma de bani, intriganta etc....e feminina si atat.
Femeile mint din reflex. Altfel nu-mi explic de ce chiar daca ar veni Bunul Dumnezeu acum la mine, m-ar ridica din fata tastaturii si m-ar intreba "ce vrei tu de la viata, copila, zi, ca-ti dau pe loc" as raspunde fix inversul a ce-mi doresc.
Femeile schimba. Orice. Oricum. Daca s-ar referi doar la schimbat chestii prin casa sau la inovatii stralucitoare in cariera, ar fi super bine. Dar cea mai mare placere e sa schimbi un om din crestet pana-n talpi, incepand cu cravata si terminand cu prietenii si conceptiile sale despre viata, sa-l depersonalizezi, sa-l transformi de-a lungul anilor intr-o biata papusa fara vointa, fara culori preferate, fara atitudine, fara idei, si apoi, culmea nesimtirii, sa-l privesti critic intr-o buna dimineata, la cafea, si sa-i spui: "Gigele...nu mai esti omul de care m-am indragostit. Te-ai schimbat, nu te mai recunosc. Ar fi bine sa ne despartim."



Autoarea descrie un anumit gen de femeie, care de obicei nu se casatoreste cu un barbat destept . Trebuie sa fii sau foarte tanar si naiv sa te insori cu genul asta de femeie sau sa fii pur si simplu la nivelul ei de inteligenta , sau mai jos smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Maria Luiza
mesaj 27 Mar 2005, 05:26 PM
Mesaj #54


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 372
Inscris: 13 February 05
Forumist Nr.: 5.695



QUOTE
O femeie (oarecare) comentand despre femei


Si ne mai miram de ce sint mai multi barbati la conducere decat femei! cry.gif

Acest topic a fost editat de Maria Luiza: 27 Mar 2005, 05:27 PM


--------------------
Nu trimiteti copii la umplut cu sifoane.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 28 Mar 2005, 08:14 PM
Mesaj #55


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



femeile sunt destepte si lasa pe barbati la conducere.


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 28 Mar 2005, 11:46 PM
Mesaj #56


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Asa e.....
Si se fac ca se impiedica..... devil.gif


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 29 Mar 2005, 09:58 AM
Mesaj #57


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Femeile e mai deştepte decît bărbaţii. Ele se scoală dis de dimineata pt a pregati pachetul şi alte alea pt ăla micu', că tre' să plece la grădiniţă/şcoală precum şi cafeaua pt handralăul care încă mai sforăie de zornăie geamurile...
Seara tot aşa. Pe cînd ceilalţi bagă cornu' în pernă, ea, săraca, rămîne în picioare pentru ultimele dereticări care se impun pe la bucătărie sau baie. Aşa că, fără îndoială, femeile e mai deştepte! mwah1.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 30 Mar 2005, 06:17 AM
Mesaj #58


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



rofl.gif rofl.gif rofl.gif

Tupeistilor mwah1.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 30 Mar 2005, 12:16 PM
Mesaj #59


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE (milimetru @ 29 Mar 2005, 09:58 AM)
Femeile e mai deştepte decît bărbaţii. Ele se scoală dis de dimineata pt a pregati pachetul şi alte alea pt ăla micu', că tre' să plece la grădiniţă/şcoală precum şi cafeaua pt handralăul care încă mai sforăie de zornăie geamurile...
Seara tot aşa. Pe cînd ceilalţi bagă cornu' în pernă, ea, săraca, rămîne în picioare pentru ultimele dereticări care se impun pe la bucătărie sau baie. Aşa că, fără îndoială, femeile e mai deştepte! mwah1.gif

laugh.gif laugh.gif laugh.gif
munca <> IQ


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 30 Mar 2005, 12:18 PM
Mesaj #60


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



milimetrule, gresesc?

sau IQ descreste proportional cu volum de munca prestat?

ohyeah.gif


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 30 Mar 2005, 09:50 PM
Mesaj #61


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



eu zic ca cel mai destepte e cind fac ce zice bdl... cind se impiedica


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 31 Mar 2005, 08:15 AM
Mesaj #62


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Un articol din presa de azi vorbeste despre o fosta Miss Univers, care are un IQ mai mare decat cel al unui specialist in fizica nucleara. O televiziune din Slovenia a incercat sa realizeze o emisiune in care sa demonstreze ca super-modelele sunt frumoase, dar nu tocmai destepte... Si le-a iesit tocmai pe dos.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Maria Luiza
mesaj 1 Apr 2005, 04:54 AM
Mesaj #63


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 372
Inscris: 13 February 05
Forumist Nr.: 5.695



QUOTE (abis @ 31 Mar 2005, 08:15 AM)
Un articol din presa de azi vorbeste despre o fosta Miss Univers, care are un IQ mai mare decat cel al unui specialist in fizica nucleara. O televiziune din Slovenia a incercat sa realizeze o emisiune in care sa demonstreze ca super-modelele sunt frumoase, dar nu tocmai destepte... Si le-a iesit tocmai pe dos.

Doar nu crezi in IQ ?


--------------------
Nu trimiteti copii la umplut cu sifoane.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 1 Apr 2005, 05:00 AM
Mesaj #64


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Si daca-l are asa mare, la ce-i foloseste? wink.gif

Acest topic a fost editat de bdl: 1 Apr 2005, 05:00 AM


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
iniya
mesaj 1 Apr 2005, 05:00 AM
Mesaj #65


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.100
Inscris: 15 December 04
Din: Romania- Arad
Forumist Nr.: 5.203



ohmy.gif ce vrei sa spui cu asta?..scuze ca dau buzna asa unsure.gif ..dar... ohmy.gif ?sa inteleg ca nu inseamna nimic pt tine articolul asta.?...si tam-tam-ul cu iq-ul? wink.gif


mwah1.gif


--------------------
Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better. [Samuel Beckett]
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 1 Apr 2005, 07:34 AM
Mesaj #66


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



mai bine sa fie destepte decit sa aiba iq


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Crazy Horse
mesaj 1 Apr 2005, 07:38 AM
Mesaj #67


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 52
Inscris: 16 October 04
Din: Cliffwood Beach,New Jersey/USA
Forumist Nr.: 4.689



Niciunul nu este mai presus de celalalt.Sunt lucruri sau domenii unde femeile depasesc prin inteligenta barbatii si invers.
Barbatii insa au tendinta de a-si umfla egoul si a se da superiori ceea ce nu este necesar.Si desigur ca pot fi femei frumoase destepte si la fel si "urate",in realul sens nimeni nu este mai deosebita ca alta si barbatii intre ei la fel.In fapt femeile si barbatii trebuie sa se completeze unul pe altul si pt. ca ei tind a a vea un mare orgoliu,ar trebui sa mai dea jos din el.Ce greu este sa recunosti ca o femeie e mai desteapta ca tine?Eu personal ma bucur pt. ea si ii doresc sa urce si mai sus pe scara valorilor si a inteligentei.
Bravo voua,din partea mea aveti respectul meu total cat si dragostea mea.

PEACE&LOVE,
Crazy Horse
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cactus
mesaj 1 Apr 2005, 08:01 AM
Mesaj #68


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.126
Inscris: 10 August 04
Din: nu spui; s-a schimbat
Forumist Nr.: 4.232



QUOTE (Crazy Horse @ 1 Apr 2005, 07:38 AM)
Bravo voua,din partea mea aveti respectul meu total cat si dragostea mea.

PEACE&LOVE,
Crazy Horse

Mai ales dragostea... ohyeah.gif flowers.gif mwah1.gif


--------------------
- "Help us, or else..!"
- "Or else what?"
- "Exactly!"

Nu e nimic mai trist decât tristeţea unui om vesel. (Armando Palacio Valdes)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Inorog
mesaj 1 Apr 2005, 08:13 AM
Mesaj #69


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.182
Inscris: 9 May 04
Forumist Nr.: 3.435



Desi am votat punctul 3. cred ca ar trebui sa-mi reconsider votul. S-a dovedit indubitabil de catre oamenii de stiinta ca exista o legatura stransa intre coeficientul de inteligenta si probabilitatea de a atinge varste inaintate. Pe baza acestui studiu si asa cum rezulta si din poza preluata din "British Medical Journal" un grad mai ridicat de inteligenta il au femeile.

In rezumat, s-au facut studii pe esantioane reprezentative inca din anul 1932. S-a demonstrat ca un coeficient mai ridicat de
inteligenta in copilarie, inseamna sansa mai mare de a atinge 60 de ani. In particular, femeile au sanse mai mari de a atinge 80 de ani, datorita coeficientului lor superior de inteligenta.

"Scientists studied IQ tests taken by 2,792 11-year-old
children living in Aberdeen in 1932. They then followed
up to see who was still alive in 1997.
It was found that both men and women with higher
IQ scores as children were much more likely to be alive
60 years later .... "clever woman
IQ research

Acest topic a fost editat de Inorog: 1 Apr 2005, 08:15 AM


--------------------

A mai venit si-un inorog straveziu foarte speriat, foarte livid. Locuia intr-un viitor aramiu cu vedere la vid.
Nichita Stanescu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 1 Apr 2005, 08:44 AM
Mesaj #70


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



sunteti off topic oameni buni. vorbiti despre inteligenta, ori intrebare din titlu este daca ele sunt mai destepte


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pagini V  < 1 2 3 >
Closed TopicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 April 2024 - 02:13 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman