HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Dincolo de Ratiune

Ideea acestui forum nu este de a starni polemici intre cei ce cred si cei ce nu cred in astre, in Dumnezeu, in terapii naturiste, in miracole sau in ghicitul in palma. Pragul acestui forum poate fi pasit de oricine, fara nici o exceptie, dar cei care nu sunt de acord cu ideile sau marturisirile celor care posteaza aici, sunt rugati sa se abtina in a face comentarii malitioase, sau contradictorii. Aici ne dorim sa avem coltisorul lipsit de orice stres, iar scopul real ar fi acela de a-i ajuta pe cei din jurul nostru sa se simta bine, ba chiar sa gaseasca solutii catre iesirea din situatii disperate - de ce nu?

6 Pagini V  « < 3 4 5 6 >  
Reply to this topicStart new topic
> Credeti In Zodiac?
colectionara
mesaj 21 Sep 2004, 02:06 AM
Mesaj #141


open minded
******

Grup: Membri SpecialPM
Mesaje: 1.049
Inscris: 25 September 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 840



Mai, eu nu prea cred in zodii... da' cred sincer ca aia nascuti prin jur de 25 februarie sunt mai speciali laugh.gif.
(Daca o sa cauti argumente pro, o sa gasesti. Daca o sa cauti contra, de asemenea. Da' altii din zodia ta nu isi pierd timpul sa caute, asa ca de ce sa te incapatanezi sa nu le semeni unsure.gif?)


--------------------
Simplitatea se invata greu.
user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 21 Sep 2004, 11:16 AM
Mesaj #142


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



Eu cred ca exista un sambure de adevar. Astrele au puterea de a influenta într-o oarecare masura starea unui om aşa cum influenţează şi alte fenomene de pe Pământ. Dar evident ca sunt multe înflorituri in predicţiile astrologice. Deci nu cred in Zodiac sau in Horoscop dar cred ca avem oarece influenţe externe asupra temperamentului si personalitatii in functie de perioada in care ne-am nascut. Este deja demonstrat ca exista asanumitul bioritm.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cafe Del Mar
mesaj 25 Sep 2004, 06:23 PM
Mesaj #143


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 87
Inscris: 9 September 04
Forumist Nr.: 4.432



eu am mai citit cate ceva despre astrologie...si pot sa va spun ca ceea ce vedeti voi in fiecare dimineata la "horoscop" in ziarul "cutare" nu are nimic in comun cu astrologia.la fel ca alte stiinte ea nu s-a descoperit acum de cand au descopeit romanii ca mai pot umple o pagina de ziar cu asa ceva...ea este cu mult mai veche -are cam cateva mii de ani.mi se pare nedrept sa catalogati astrologia dupa fituicile din ziare.
a fost cineva aici care a dat o explicatie buna, cu amanunte.
eu nu cred o iota din horoscoapele din ziare.sunt penibile. rofl.gif
sa vedeti cum arata un horoscop adevarat...faci calcule matematice pana faci unul.
si apropo de urania, este o tipa destul de citita, si va recomand sa o urmariti macar din curiozitate.spune multe lucruri de bun simt.
cred ca toate astea se nasc din ignoranta.daca ajungi sa citesti mai multe despre anumite lucruri constati ca e foarte usor sa tratezi cu superficialitate ceva pentru ca nu stii exact despre ce vorbesti...


--------------------
"Asa e ca pana acum nu stam nici bine, nici rau, adica nici asa, nici altminteri?"
Ion Luca Caragiale



"Nu poate fi inventat nici un kitsch pe care viata sa nu-l depaseasca."
Siegfried Krakauer
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 25 Sep 2004, 06:23 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
NoMemory
mesaj 26 Sep 2004, 08:04 PM
Mesaj #144


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 206
Inscris: 16 March 04
Forumist Nr.: 2.608



nu


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
YoyoMan
mesaj 27 Sep 2004, 01:30 PM
Mesaj #145


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.930
Inscris: 3 November 03
Forumist Nr.: 1.126



In curand NoMemory o sa fie Domnitor. Pai cu asemenea argumentatii laborioase umpli Hanu' in 3 zile roflmao.gif


--------------------
"Marile fericiri ie mute...."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ciuboda
mesaj 8 Oct 2004, 01:53 PM
Mesaj #146


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 42
Inscris: 29 December 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 1.650



Postez si eu mic articol despre astrologie:

Eu sunt capricorn, tu esti leu ,mama e taur iar vecina e varsator...
Va suna cunoscut? Cred ca da. In prezent majoritatea dintre noi stim ce zodie suntem iar interesul pe care-l suscita acest subiect este din ce in ce mai mare. Dar cati dintre noi stim ce este un horoscop sau ce presupune o astrograma?
Raspunsul: foarte putini! Si din acest motiv apar tot felul de intrebari si interpretari care pana la urma la defaimarea astrologiei. Nu trebuie sa fi astrolog ca sa cunosti cateva elemente de astrologie, elemente care te vor ajuta.

Scopul acestui articol este acela de a explica , foarte pe scurt si fara a intra in detalii, ce este un horoscop si cum se calculeaza o astrograma.
In primul rand ce reprezinta faptul ca eu sunt capricorn iar tu esti leu? Zodia de baza la care ne referim tot timpul este data de pozitia Soarelui la nastere. Deci eu sunt capricorn pentru ca am Soarele la nastere in zodia Capricornului.Acest lucru se poate identifica atunci cand se intocmeste o astrograma. Astrograma reprezinta harta astrala a unei entitati (individ, colectivitate etc.) la un moment dat. Contine o serie de elemente care ajuta la intocmire unei analize astrologice sau a unui horoscop.

In cadrul analizei astrologice si la intocmirea astrogramei se utilizeaza 3 mari categorii de elemente:
- zodiile
- planetele
- casele astrologice

La acestea se pot adauga inca multe elemente de analiza care aduc un surplus de informatii.

Planetele

Sunt in numar de 10 (Soare,Luna, Mercur, Venus, Marte, Jupiter, Saturn, Uranus, Neptun si Pluton) si reprezinta o caracteristica a unui individ, un anumit tip de energie.
De exemplu Soarele reprezinta personalitatea noastra de baza, ego-ul, constientul in timp ce luna reprezinta subconstientul si emotiile. Deci cand spun ca sunt capricorn eu spun ca personalitatea mea de baza are
trasaturile Capricornului. Dar faptul ca eu am Luna in Pesti de exemplu face ca emotiile mele sa se manifeste in concordanta cu semnul Pestilor.
In acelasi mod Mercur reprezinta planul mental, modul in care gandim si comunicam; Venus reprezinta sentimentele si ceea ce ne place in timp ce Marte reprezinta energia noastra de baza.
Planetele intre ele formeaza o serie de unghiuri sau de relatii. Aceste relatii pot fi de 2 feluri : armonice (cele de 60,120,0 grade) si cele ne-amornice (45,90,180 grade).

Zodiile

Sunt in numar de 12 si le cunoasteti foarte bine. Ele reprezinta anumite trasaturi si caracteristici care influenteaza modul in care activeaza planetele. Luna in Berbec va actiona diferit fata de o Luna in Balanta.

Casele astrologice

Casele astrologice , in numar de 12, simbolizeaza sectoare de activitate din viata fiecarei persoane.Ele se calculeaza in functie de ora si locul nasterii si pot avea marimi diferite (in grade).
De exemplu casa VII simbolizeaza partenerul/partenera, casatoria, relatiile contractuale etc. Casa X este casa carierei , elevarii sociale.
Privitor la case exista un element care are un rol important: primul grad al casei denumita cuspida.Exista patru mari cuspide: Ascendentul (casa I), Mijlocul Cerului (casa X), Descendentul (casa VII) si Fundul Cerului (casa IV).
Cel mai cunoscut este Ascendentul care semnifica prin semnul in care se afla calitatile pe care trebuie sa fie insusite de catre acea persoana in aceasta viata.

Pentru realizarea unei analize astrologice se analizeaza toti acesti factori plus multi altii in functie de fiecare astrolog in parte.

Ideea acestui articol a fost aceea de a arata ca fiecare om este unic in felul sau si nu toti cei din aceeasi zodie sunt la fel iar predicitiile de la tv sau din ziare chiar daca sunt corecte dpdv al astrologiei nu se aplica tuturor in aceea perioada.

Ciuboda
ASTROFORUM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 8 Oct 2004, 02:56 PM
Mesaj #147


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



QUOTE (ciuboda @ 8 Oct 2004, 03:06 PM)
Planetele intre ele formeaza o serie de unghiuri sau de relatii. Aceste relatii pot fi de 2 feluri : armonice (cele de 60,120,0 grade) si cele ne-amornice (45,90,180 grade).


Ai uitat conjunctiile. Iar opozitia (180') nu e neaparat nearmonica.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 8 Oct 2004, 04:23 PM
Mesaj #148


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



QUOTE
Sunt in numar de 10 (Soare,Luna, Mercur, Venus, Marte, Jupiter, Saturn, Uranus, Neptun si Pluton) si reprezinta o caracteristica a unui individ, un anumit tip de energie.


Din cate stiu eu Soarele e stea. Luna e satelit al pamantului. Daca luam in considerare si satelitii, trebuie sa ii luam in considerare si pe Ganimede, Io, Charon etc.

Pluto a fost descoperit in anii '20. Horoscoape erau si inainte...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 8 Oct 2004, 04:42 PM
Mesaj #149


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



Erau horoscoape si inainte dar in astrologia oculta erau si planetele asa zis transpersonale, adica Uranus, Neptun si Pluto. Din cate stiu mai exista o planeta din asta transpersonala de care se zice ca inca n-a fost descoperita.
Astrologia nu e toata la fel, exista mai multe sisteme care trateaza fiecare aspecte diferite. Avem de exemplu zodiacul sideral care de mii de ani tine cont de miscarea de precesie. Zodiacul clasic, cel cu care suntem familiarizati, a imprumutat doar numele constelatiilor pt zodii dar de fapt nu are nimic de a face cu constelatiile zodiacale. E legat de ciclul de rotatie a pamantului in jurul Soarelui si acest ciclu e impartit in 12 segmente, segmente care au fost denumite dupa constelatiile zodiacale, fara a avea legatura cu ele.
De asemenea in astrologia traditionala nu se prea tine cont de aspecte, de planetele transpersonale si mai putin, avand in schimb nodurile lunare care sunt considerate ca planete.

Acest topic a fost editat de gio19ro: 8 Oct 2004, 04:47 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ciuboda
mesaj 8 Oct 2004, 09:18 PM
Mesaj #150


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 42
Inscris: 29 December 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 1.650



QUOTE (gio19ro @ 8 Oct 2004, 05:09 PM)
QUOTE (ciuboda @ 8 Oct 2004, 03:06 PM)
Planetele intre ele formeaza o serie de unghiuri sau de relatii. Aceste relatii pot fi de 2 feluri : armonice (cele de 60,120,0 grade) si cele ne-amornice (45,90,180 grade).


Ai uitat conjunctiile. Iar opozitia (180') nu e neaparat nearmonica.

Nu am uitat conjunctiile. Este la armonice cu 0 grade.

Ai dreptate cu opozitia. Poate fi armonica dar depinde foarte mult de gradul de constientizare al individului.
In intreaga literatura opozitia este considerata ne-armonica in sensul ca ea implica un conflict extern, o alegere de facut.

Blakut:vorbim de planete dpdv astrologic si nu astronomic.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Falanstera
mesaj 17 Oct 2004, 09:25 PM
Mesaj #151


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 63
Inscris: 31 December 03
Forumist Nr.: 1.667



cred ca astrologia asta ne gadila la orgoliu foaaarte mult: nu este atat de placut sa aflii ca faci parte dintr-o anumita zodie extraordinara, ale carei trasaturi iti contureaza caracterul. partile ascunse din fiinta ta sunt expuse atat de frumos si... adevarat, nu-i asa?
e foarte flatant totul, dar chiar merita sa ne imbatam cu asa ceva? si apoi, ne conformam unui tipar impus de zodia sub incidenta careia ne aflam. chiar sa fim asa cum ne descriu astrogramele? sa motivam prin: "sunt x zodie."? suntem oare sinceri cu noi insine?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ciuboda
mesaj 18 Oct 2004, 09:11 AM
Mesaj #152


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 42
Inscris: 29 December 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 1.650



QUOTE (Falanstera @ 17 Oct 2004, 11:38 PM)
cred ca astrologia asta ne gadila la orgoliu foaaarte mult: nu este atat de placut sa aflii ca faci parte dintr-o anumita zodie extraordinara, ale carei trasaturi iti contureaza caracterul. partile ascunse din fiinta ta sunt expuse atat de frumos si... adevarat, nu-i asa?
e foarte flatant totul, dar chiar merita sa ne imbatam cu asa ceva? si apoi, ne conformam unui tipar impus de zodia sub incidenta careia ne aflam. chiar sa fim asa cum ne descriu astrogramele? sa motivam prin: "sunt x zodie."? suntem oare sinceri cu noi insine?

Astrologia nu este ceva in care trebuie sa crezi. Nu este o religie sau ceva de genul acesta. Deci poti sa crezi sau nu in zodii sau horoscop dar ele tot se aplica.
Aici as dori sa subliniez un aspect: nu datorita planetelor suntem cum suntem!
Ele doar ne indica o stare de fapt, ne indica cum suntem noi.
Este ca si cum datorita chimiei se petrec anumite reactii chimice. Chimia doar descrie aceste reactii si incearca sa le dea un sens logic. Dar ele exista indiferent daca omul crede sau nu in stiinta chimiei. Acelasi lucru este si cu astrologia.
Multa lume nu crede in astrologie si in horoscop...Foarte bine. Nu doreste nimeni convertirea oamenilor la astrologie...
Ideea care o sustin (nu are legatura cu postul tau Falanstera) este ca nu trebuie sa reprimam si sa punem la zid ceva ce nu intelegem sau nu suntem de acord. thumb_yello.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 18 Oct 2004, 06:52 PM
Mesaj #153


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



QUOTE
Este ca si cum datorita chimiei se petrec anumite reactii chimice.


Nu datorita chimiei se petrec reactiile chimice.

Daca s-ar face un studiu statistic (zodie - persoane)sunt convins ca s-ar descoperi ca zodia nu influenteaza cu nimic persoanele.

Zodiacul e frumos si dragut, dar totul se opreste aici. Nu e vorba de reprimat, e vorba de nefolosit o metoda sau lucru care nu aduce nici un folos.



--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ciuboda
mesaj 20 Oct 2004, 07:25 PM
Mesaj #154


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 42
Inscris: 29 December 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 1.650



Ideea este ca s-au facut studii statistice care indica o legatura intre zodii si personalitate.

Unul dintre cele mai importante studii este urmatorul: http://cura.free.fr/gauq/17archg.html
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rossi
mesaj 3 Nov 2004, 04:28 AM
Mesaj #155


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 539
Inscris: 3 January 04
Din: Ibiza
Forumist Nr.: 1.681



Treaba sta in felul urmator, eu sunt un om practic, pe care zodiile chiar nu il interesau...
DAR...pot spunde ca exista enorme asemanari intre membrii aceleiasi zodii, treaba de care m`am convins de curand, punand cap la cap niste informatii clare. M`am uitat de curiozitate pe un site care imi descria zodia. 99% din ce scria acolo se potrivea. Am studiat mai mult si spre surprinderea mea, am descoperit ca majoritatea lucrurilor scrise se confirma si in viata mea ...
E foarte ciudat...chiar nu ma asteptam hh.gif
In fine, mi sa intamplat sa ma intrebe anumite persoane ce zodie sunt si eu bineinteles ca am zis ca sunt rac, si acele persoane, de sex feminin au zis ca nu vor o relatie cu asemenea caractere ptr ca suntem foarte parsivi rolleyes.gif . Nu stiu cat de adevarata e chestia asta, dar cu siguranta puteam sa dau linistit la actorie spoton.gif rofl.gif
Pe de alta parte altii spun ca suntem persoane bune (nu stiu daca la suflet sau... wub.gif ).
Oricum, se poate vb mult despre zodii, dar...parerea mea e ca nu are rost thumb_yello.gif ohyeah.gif
---> waste of time wink.gif


Acest topic a fost editat de rossi: 3 Nov 2004, 04:29 AM


--------------------
It's All Gone Pete Tong
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ciuboda
mesaj 3 Nov 2004, 01:47 PM
Mesaj #156


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 42
Inscris: 29 December 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 1.650



QUOTE (rossi @ 3 Nov 2004, 05:28 AM)
Oricum, se poate vb mult despre zodii, dar...parerea mea e ca nu are rost thumb_yello.gif ohyeah.gif
---> waste of time wink.gif

Faptul ca nu te intereseaza pe tine nu inseamna ca nu trebuie sa se discute despre acest subiect!
Doar nu mai suntem in comunism....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rossi
mesaj 3 Nov 2004, 02:36 PM
Mesaj #157


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 539
Inscris: 3 January 04
Din: Ibiza
Forumist Nr.: 1.681



@ciuboda Doar mi`am exprimat parerea, tu si oricine altcineva puteti vorbi despre zodii cat doriti...
"Doar nu mai suntem in comunism...."
- nu pot sa zic decat : rofl.gif & chill ...


--------------------
It's All Gone Pete Tong
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marcus
mesaj 3 Nov 2004, 07:14 PM
Mesaj #158


forumistul sahist - cel mai pasionat forumist
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.308
Inscris: 26 January 04
Din: Bucuresti / Braila
Forumist Nr.: 1.995



Azi am vorbit la scoala despre zodii (ora de germana). In clasa erau nu mai putini de 7 colegi in zodia Leului, asa ca s-a nimerit ca profa sa asculte la lectie numai nativi Lei. La un moment dat, profa ne-a spus ca, dintre toate zodiile, cel mai mult ii displac Leii. Sa fie oare adevarat? Sa fie oare Leii cei mai nesuferiti din toate semnele zodiacale? Am auzit ca multa lume spune ca Leii sunt cei mai dificili si de multe ori simplul fapt sa stai in preajma lor e un motiv de fristrare. Care este si parerea voastra, din propria voastra experienta vorbind (nu vreau teorie!)?


--------------------
* * * Nu lăsa visele să piară, pentru că dacă visele mor, viaţa nu este decât o pasăre cu aripi rupte care nu mai poate să zboare! (Langston Hughes) * * *

Turneul de Sah HanuAncutei 2012
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mirela9
mesaj 4 Nov 2004, 12:24 AM
Mesaj #159


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 23
Inscris: 7 August 04
Forumist Nr.: 4.210



Unele persoane considera zodiile fixe ca fiind mai dificile. Zodiile fixe sunt: taur, leu, scorpion si varsator. Cate una din fiecare element, adica: pamant, foc, apa, respectiv aer.
Persoanele ce au planete sau ascendentul in zodii fixe sunt mai incapatanate.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Serenity
mesaj 4 Nov 2004, 03:12 AM
Mesaj #160


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



QUOTE
In fine, mi sa intamplat sa ma intrebe anumite persoane ce zodie sunt si eu bineinteles ca am zis ca sunt rac, si acele persoane, de sex feminin au zis ca nu vor o relatie cu asemenea caractere ptr ca suntem foarte parsivi


Si eu care am considerat mereu "Zodiacul" celor de la Voltaj o aberatie ohyeah.gif

@Marcus, 1/2 din prietenii mei sunt lei.. so.. din punctul meu de vedere.. whistling.gif Mie nu mi se par deloc dificili. Poate leii mei sunt exceptiile.. wink.gif


Si-acum, pana nu uit de ce am intrat aici vin si eu cu o intrebare.. Sunt Berbec. Nascuta pe 24 Martie. Si nu mi se potriveste aproape nici una din caracteristicile acestei zodii dunno.gif Ma lamureste cineva si pe mine? Am auzit ceva de decadele unei zodii, sau ceva de genul asta.. in sensul ca acei nascuti in martie nu au chiar atatea in comun cu cei nascuti in aprilie. Cat de mult conteaza ascendentul? What's wrong with me?! cry.gif laugh.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ciuboda
mesaj 4 Nov 2004, 09:43 AM
Mesaj #161


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 42
Inscris: 29 December 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 1.650



Nu exista zodie mai buna sau zodie mai rea. Fiecare zodie are o serie de trasaturi , iar aceste trasaturi pot fi utilizate in exces si atunci avem defecte.

Problema profesoarei de germana era probabil legata de propria ei astrograma si probabil ca are elemente care o fac incompatibila cu spiritul celor din Leu.

Serenity: trimite-mi datele de nastere( data, ora, loc) si voi incerca sa te lamuresc.
Daca nu vrei sa le postezi trimite-mi-le pe PM.

rossi: scuza-ma daca am fost cam rautacios...nu a fost in intentia mea. smile.gif
Fiecare are dreptul la propria opinie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidius
mesaj 4 Nov 2004, 10:44 AM
Mesaj #162


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.849
Inscris: 30 March 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 2.824



QUOTE (Marcus)
Am auzit ca multa lume spune ca Leii sunt cei mai dificili si de multe ori simplul fapt sa stai in preajma lor e un motiv de fristrare. Care este si parerea voastra, din propria voastra experienta vorbind (nu vreau teorie!)?

O scurta perioada de timp am avut langa mine un leu si era cam cum zice si zodiacul: puternic, bun organizator, avea simtul proprietatii. Nu era deloc dificil si ma intelegeam bine cu el, chiar daca eu sunt geaman si cica am fi incompatibili dpdv zodiacal. Frustrarea o simt cei care fac compromisuri cu leii, adica vor sa stea in preajma lor ca sa fie puternici, dar trebuie sa accepte ca acestia sa fie sefii. Eu am fost amic cu respectivul (de fapt respectiva rolleyes.gif ) si ne apreciam si respectam reciproc.
Eu sunt geaman si ce zice prin zodiace mi se potriveste foarte bine. Desi sunt genul de om la care ii trebuie explicatii pentru orice, la chestia asta cu zodiile nu am incotro si o iau de buna ca e probata.


--------------------
Suntem ceea ce gândim. (Buddha)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
icarus
mesaj 6 Nov 2004, 06:08 PM
Mesaj #163


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 347
Inscris: 12 February 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.206



Eu sunt varsator, si precum se stie, varsatorii nu cred in zodiac. laugh.gif


--------------------
Blessed are we who can laugh at ourselves for we shall never cease to be amused.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
OMU'BUN
mesaj 7 Nov 2004, 06:29 PM
Mesaj #164


Batranul Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.491
Inscris: 5 June 03
Din: Romania
Forumist Nr.: 360



QUOTE
Eu sunt varsator, si precum se stie, varsatorii nu cred in zodiac

Iata o gluma plina de talc! Oare de unde "se stie"? Cumva varsatorii seamana intre ei??? laugh.gif Pai atunci ma tem ca tu crezi mai tare decat noi in zodiac! wink.gif

Acest topic a fost editat de OMU'BUN: 7 Nov 2004, 09:28 PM


--------------------
Dincolo de inocenta e alunecare !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
icarus
mesaj 7 Nov 2004, 07:26 PM
Mesaj #165


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 347
Inscris: 12 February 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.206



Da, e o poanta oarecum clasica. smile.gif


--------------------
Blessed are we who can laugh at ourselves for we shall never cease to be amused.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 10 Nov 2004, 12:46 PM
Mesaj #166


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Se ştie Omu'Bun, se ştie! biggrin.gif Şi eu sînt vărsător şi nici eu nu prea mă ghidez după astrologie. laugh.gif Dar eu o iau ca un joc, mă amuză subiectul cu zodiile şi trebuie să recunosc că de foarte multe ori astrologii serioşi descriu destul de veridic persoanele din diverse zodii.

Zic şi eu ca omul care nu se pricepe, că dacă începe cineva să-mi vorbească de conjuncţii şi alţi termeni specifici mă bagă în ceaţă rău de tot... smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Magenta
mesaj 12 Nov 2004, 07:20 PM
Mesaj #167


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 51
Inscris: 23 June 04
Forumist Nr.: 3.917



cam greu sa prezici ceva pentru TOTI indivizii nascuti sub acelasi semn...sunt atat de putine semne, si atat de multi oameni... nu zic ca nu ar putea avea anumite consecinte asupra caracterului, dar de aici pana la a spune ca "azi toti sagetatorii vor castiga la loterie" e muult drum...
parerea mea.


--------------------
Times Are Hard For Dreamers...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marcus
mesaj 12 Nov 2004, 09:23 PM
Mesaj #168


forumistul sahist - cel mai pasionat forumist
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.308
Inscris: 26 January 04
Din: Bucuresti / Braila
Forumist Nr.: 1.995



Cronicile lui Grigore Ureche spun despre Stefan cel Mare ca era si el un varsator... de sange nevinovat rofl.gif

"(...)si degraba varsatoriu de singe nevinovat(...)" rolleyes.gif


--------------------
* * * Nu lăsa visele să piară, pentru că dacă visele mor, viaţa nu este decât o pasăre cu aripi rupte care nu mai poate să zboare! (Langston Hughes) * * *

Turneul de Sah HanuAncutei 2012
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 12 Nov 2004, 11:20 PM
Mesaj #169


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (Magenta @ 12 Nov 2004, 08:20 PM)
cam greu sa prezici ceva pentru TOTI indivizii nascuti sub acelasi semn...sunt atat de putine semne, si atat de multi oameni... nu zic ca nu ar putea avea anumite consecinte asupra caracterului, dar de aici pana la a spune ca "azi toti sagetatorii vor castiga la loterie" e muult drum...
parerea mea.

- astri inclina, dar nu determina ... spune un proverb la intelepciunii orientale.

- a te naste intr-o zodie, presupune o anume "stampilare" la nastere cu o anume "matrice" data de asezarea astrilor la momentul nasterii. Asta e "matricea" specifica celor 12 zodii lunare. Exista si o matrice specifica anilor de nastere, deci un alt tip de zodiac. Mai conteaza si milenu, in care te-ai nascut .. si tot asa. Mai exista si matrice sufletului care se naste, care are si ea o anumita caracteristica diferita de a altei fiinte care se poate naste in aceiasi zi, ora si an. Toate acestea si nu numai acestea dau "caracterul" dar si o parte din "destinul" fiintei, care se poate afla sub influenta astrilor, mai mult sau mai putin.

- omul este ca o antena, ca un receptor, iar astri sint ca o antena, ca un emitator. Functie de aceste "antene" fiintele sint influentate de astri mai mult sau mai putin, de unii astri mai mult de altii mai putin.

Acest topic a fost editat de thunder: 12 Nov 2004, 11:33 PM


--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
yuanescu
mesaj 15 Nov 2004, 06:13 PM
Mesaj #170


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 526
Inscris: 16 December 03
Forumist Nr.: 1.521



… scorpion .. ohyeah.gif
… şi nu sunt dispus să cred în nimic … deci nici in zodii .. hh.gif
… nu cred ca stelele se mişcă pentru a-mi împlini destinul … nici că la moartea mea va cădea o stea … …
… va cadea doar o lespede pă peptul meu de sfertozeu …
… I-am spus unui popă că pe piatra mea vreau să scrie “toata viaţa i-a plăcut anonimatul” … atât … la fel ca pe un mormânt din dacia felix … şi era să mă blagoslovească cu o cruce în cap … (eu vorbeam foarte serios … iar el a crezut că-l iau la mişto … devil.gif )
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kta
mesaj 12 Jan 2005, 12:58 AM
Mesaj #171


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 2
Inscris: 11 January 05
Forumist Nr.: 5.427



QUOTE (Mihai @ 6 May 2003, 07:54 PM)
In ce zodie va aflati? Credeti in ce spun astrele?

QUOTE (Mihai @ 6 May 2003, 07:54 PM)
In ce zodie va aflati? Credeti in ce spun astrele?

1 - Berbec, ascendent - Rac
2 - o scurta precizare daca se poate, in "viziunea" mea cred "in ce spun astrele", dar nu cred in cei care "traduc" ce "spun astrele". E o mare, foarte mare diferentza - parerea mea!

Timpul nu imi permite sa scriu cat ash vrea, despre tot ce am citit aici. Incerc sa fiu cat mai concis shi sa amintesc doar subiectele care mi-au atras atentzia mai mult.

Nu pot decat sa spun ca imi pare foarte rau pt cei care ishi ingradesc singuri orizontul.
Spunand acestea ma refer la cei care sunt "gigi contra" la tot ce s-a afirmat pro astrologie shi care aduc shi argumente mai mult sau mai putzin pertinente ( /!\ astro-logie = shtiintza astrelor (pe scurt), deci asta nu presupunne ca cei care o practica sa o shi stapaneasca !!!).
Evident toata lumea are dreptul sa ishi spuna deskis parerea, in consecintza aceasta a fost parerea mea vis-a-vis de parerea lor. innocent.gif

Exista diverse tipuri de oameni care "practica" astrologia din diverse motive, shi fiecare om are profunzimea, shi capacitatea sa proprie de a discerne lucrurile. De aceea, daca va permitezi shi avetzi dipozitzia necesara, ar fi mai bine ca innainte de a va exprima "sus shi tare" parerea sa testatzi, sa avetzi o experientza proprie, a dvs., nu sa judecatzi prin prisma experientzei altcuiva.
Shi nu uitatzi, o persoana intzeleapta nu se va "grozavi" niciodata cu ideile sale. (prin persoana intzeleapta a se intzelege o persoana care spune corect tot ceea ce spune).

De exp. daca ar fi sa va luatzi dupa mine (ma refer in special la barbatzi) nu atzi mai bea bere niciodata pt ca mie nu imi place, este amara shi imi lasa un gust foarte urat in gura. Numai ca, surpriza, lucrurile nu stau kiar asha, bodegile sunt pline de barbatzi care o savureaza inca dinnainte de la 7 dimineatza...etc (shtiu ca e off topic dar alt exemplu nu mi-a venit acum).

Referitor la Urania, eu m-am bucurat ca in sfarshit am gasit un astrolog cu mai mult discernamant, aceeashi parere o am shi despre Susan Miller (http://www.astrologyzone.com/forecasts/ ) al carei site il frecventez de ceva ani (or fi shi altzi, eu atat am avut timp sa gasesc).
In fine ca sa inkei partea aceasta: "cine are ureki de vazut ... pricepe" spoton.gif

Despre gruparea miliardelor de oameni in doar 12 zodii, etc:
Cu putzina matematica, vetzi ramane uluitzi de cifra rezultata in urma unor simple combinatzii, permutari, aranjamente, etc de corpuri cereshti cu semnificatzie in astrologie. Shi astfel nici macar gemenii nu au complet aceeashi soarta.
Dar dupa cuim ziceam conteaza foarte mult cine interpreteaza "ce spun astrele".
Shi acum imi vine in cap Nostradamus a carui catrene nu au fost descifrate complet nici macar in zilele noastre, cand oamenii sunt mai deshteptzi, shi au shi tehnica la dispozitzie ...

Din proverbe, shtiam shi eu ca "astrele predispun dar nu dispun" (parca asha era hmm.gif )
Daca nu "se potriveshte", in ideea in care cel care a facut "predictzia" kiar stapneshte cat de cat astrologia shi are shi discernamant suficient, atunci nu inseamna ca predictzia a fost greshita.
Astrologia permite oamenilor sa vada ceea ce astrele predispun, ramane insa optziunea noastra de continuam sa facem o prostie sau contrariul ei, sau sa stam in banca noastra pana trece furtuna.
Dar asta e un subiect mult prea larg - ideea pe scurt ar fi ca ne nashtem ca sa evoluam, iar astrele nu fac decat sa ne lumineze drumul ca nishte felinare in noapte, ca sa vedem ce drum alegem.
Iar cel care a montat felinarele (de fapt proiectantul, inginerul shef ohyeah.gif ) shtie bine unde duc drumurile luminate de ele. etc, etc, etc

Nu in ultimul rand ganditzi-va shi la aspectul comercial, a devenit o adevarata industrie de fabricat horoscoape, shi eu shtiu publicatzii care la un moment dat inventau horoscoape doar pt a avea o astfel de rubrica, deci in acest caz ma bucur pt cei care nu le cred , insa nu sunt de acord cu motivatzia lor devil.gif

woot_jump.gif
Se spune ca cea mai simpla comparatzie a interdependentzei elementelor, inclusiv fiintzelor din acest univers ar fi imaginea unor vase comunicante. Mii , miliarde cate doritzi, in ce forme doritzi, in ce culori doritzi, etc. Cu cat ash intra mai mult in detalii, cu atat mai mult s-ar pierde ideea de la baza, shi anume ca vorbim despre vase comunicante, care sunt ... comunicante indiferent unde s-ar afla.
Iar shtiintza moderna a cam inceput sa descopere aceste aspecte pe care unele culturi le cunoshteau de mii de ani.
Cam asta ar fi parerea mea despre cum ne poate afecta o stea de la distantze astronomice.
(poate pt ea nu exista acea distantza pe care o percepe okiul nostru, sau pe care o calculeaza mintea noastra, ouups)

44.gif

in final ash vrea sa subliniez, ceea ce am scris reprezinta doar parerile mele relativ la diverse subiecte. secret.gif
La aceste pareri am ajuns in urma diverselor experientze avute in timp, shi pe care am incercat sa nu le ratez cool.gif
M-am straduit cat am putut sa nu fiu prea plictisitor shi sa nu jignesc pe nimeni, daca am facut-o ... nu a fost intentzia mea.
Nu am avut timp de exprimari savante asha ca daca sunt gresheli ... sper ca ideea sa se poata desprinde ushor (eu nu mai am timp de corectura)

... shi experimentez in continuare, ceea ce va doresc shi dvs.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 12 Jan 2005, 08:18 AM
Mesaj #172


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



QUOTE

Daca nu "se potriveshte", in ideea in care cel care a facut "predictzia" kiar stapneshte cat de cat astrologia shi are shi discernamant suficient, atunci nu inseamna ca predictzia a fost greshita.


Deci cand se potriveste, astrele au avut dreptate iar cand nu se potriveste nu inseamna ca ele s-au inselat! frumoasa teorie... Acum inlocuieste astrele cu pisica mea de acasa. Daca eu as spune ca pisica mea este o clarvazatoare si chiar daca se mai insala din cand in cand asta nu inseamna ca predictiile ei au fost gresite, ce parere ai avea?

Aceasta greseala este ceea ce oamenii de stiinta numesc confirmation bias.


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidius
mesaj 12 Jan 2005, 09:55 AM
Mesaj #173


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.849
Inscris: 30 March 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 2.824



QUOTE
Daca nu "se potriveshte", in ideea in care cel care a facut "predictzia" kiar stapneshte cat de cat astrologia shi are shi discernamant suficient, atunci nu inseamna ca predictzia a fost greshita.
Astrologia permite oamenilor sa vada ceea ce astrele predispun, ramane insa optziunea noastra de continuam sa facem o prostie sau contrariul ei, sau sa stam in banca noastra pana trece furtuna.

Catalin, vad ca iti place la nebunie sa rastalmacesti cuvintele noastre si sa faci bascalie de restul userilor acestui forum. Vrei neaparat sa demonstrezi ca tu esti cel mai tare? Sunt sigur ca ai inteles ce vroia kta sa spuna, desi nu s-a exprimat prea bine. Daca totusi nu ai inteles, citeste cu atentie ambele fraze citate de mine (mai ales a doua) si vei intelege cu siguranta. kta a ales in mod nepotrivit cuvantul predictie si asta a cam schimbat sensul, dar de asta nu trebuie sa analizam matematic fiecare propozitie. In contextul acestui forum nu cred ca este necasara o exprimare academica asa cum o ceri tu, indirect intr-adevar.

Acest topic a fost editat de Zorro: 12 Jan 2005, 09:56 AM


--------------------
Suntem ceea ce gândim. (Buddha)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 12 Jan 2005, 10:06 AM
Mesaj #174


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Nu cred ca este vorba de o exprimare neaparat academica. De exemplu, eu sunt Rac. Intr-o zi predictiile astrale (care altul ar fi termenul potrivit?) arata ca voi avea succes in afaceri si ca voi castiga o mare suma de bani. Ziua trece si nu se intampla absolut nimic iesit din comun, din punctul asta de vedere. Asta ce inseamna, ca am fost fraier si nu am sesizat ocazia de a incheia o afacere, ca cel care a facut predicitia nu se pricepe sau ca astfel de predictii nu se pot face?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 12 Jan 2005, 10:12 AM
Mesaj #175


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



@Zorro: Nu cred ca am rastalmacit nimic. E posibil sa nu fi inteles eu ce a vrut kta sa spuna... dar postul tau nu ma convinge de asta. In continuare cred ca am interpretat corect ce a vrut el sa spuna.


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post

6 Pagini V  « < 3 4 5 6 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 26 April 2024 - 02:24 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman