HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Dincolo de Ratiune

Ideea acestui forum nu este de a starni polemici intre cei ce cred si cei ce nu cred in astre, in Dumnezeu, in terapii naturiste, in miracole sau in ghicitul in palma. Pragul acestui forum poate fi pasit de oricine, fara nici o exceptie, dar cei care nu sunt de acord cu ideile sau marturisirile celor care posteaza aici, sunt rugati sa se abtina in a face comentarii malitioase, sau contradictorii. Aici ne dorim sa avem coltisorul lipsit de orice stres, iar scopul real ar fi acela de a-i ajuta pe cei din jurul nostru sa se simta bine, ba chiar sa gaseasca solutii catre iesirea din situatii disperate - de ce nu?

6 Pagini V  « < 4 5 6  
Reply to this topicStart new topic
> Credeti In Zodiac?
kta
mesaj 12 Jan 2005, 04:43 PM
Mesaj #176

Musteriu
*

Grup: Musterii
Inscris: 11 January 05
Forumist Nr.: 5.427

salutare tutror (mai bine mai tarziu decat deloc)

mda, e dificil sa spui totul despre un subiect atat de vast in doar cateva cuvinte.
Exista foarte multe explicatzii pt ceea ce am zis, care fiecare la randul ei poate nashte alte discutzii shi nu cred ca ash vrea sa monopolizez discutzia shi mai ales sa plictisesc.

Cand o interpretare (ca sa nu mai zic predictzie) se "adevereshte" sau nu, deja vorbim de un caz particular.
Interpretarile comerciale sau cele care se gasesc locuri accesibile mai mult sau mai putzin gratuit, trateaza astrograma perioadei respective la un nivel general , shi aminteshte doar despre trasaturile cele mai marcante.

Dupa cum multzi dintre dvs au amintit ca suntem miliarde, nici eu shi nici altcineva nu putem garanta ca nu s-ar fi adeverit macar pt o singura persoana, fie "de rău" fie "de bine".
Cei care studiaza astrele shtiu insa ca sunt mult mai multe persoane care sunt in rezonantza shi pt care se adevereshte de fiecare data. Ghinionul sau norocul nostru ca ne aflam sau nu printre aceste persoane.

O alta particularitate ar fi ca anumite persoane dupa varsta de aproximativ 20 de ani sunt mai sensitive la zodia din ascendent, adica zodia in care pica ascendentul nativului ishi pune mai mult sau mai putzin amprenta pe evolutzia sa.

Oricum pt cei deskishi catre astrologie (sau pt altceva decat banalitatzile viietzii de zi cu zi), este recomandat sa ishi aleaga cu grija astrologul (mentorul, profesorul), shi kiar shi atunci sa sa se foloseasca shi de propriul discernamant.
Nici eu nu sunt de acord sa cred ceva doar pt ca 99% cred. Asha ca nu ma deranjeaza "contrele", pt ca la randul meu fac acelashi lucru. Dar incerc sa ii respect pe cei pe care ii contrez, fie shi numa pt simplu fapt ca ei au avut o experientza pe care eu nu am avut-o inca.
Prefer experientza proprie, shi incerc sa fiu cat mai obiectiv,pt ca foarte multe lucruri, fenomene itzi pot fi induse, sugerate ... dar cine a zis ca viatza e ushoara ohyeah.gif

Revenind la astrologie, itzi potzi da cu parerea intr-o mai mare sau mai mica masura, doar dupa ce:
1- ai avut avut norocul sa te afli printre cei carora li "se potriveshte" , shi in cazul asta daca e vorba de ceva negativ v-atzi fi dorit sa nu vi se potriveasca laugh.gif
2- atzi cunoscut un astrolog veritabil care v-a facut interpretarile in detaliu in functzie de datele dvs particulare (ora, coordonate geografice, etc) kiar shi pt cateva aspecte - se pot scrie romane in functzie de experientza respectivului
3- dar nu in ultimul rand, dupa ce ai facut o pasiune pt subiect shi te-ai apucat de studiat pe cont propriu,
Mie inceputul mi s-a parut ushor, ramai surprins de cat de multe potzi afla shi itzi confera o viziune noua asupra vietzii, in ansamblu. ( in ziua de azi sunt shi multe programele ajutatoare de care te potzi folosi la inceput - e plin netu)
(nu inseamna ca tre sa ne apucam totzi de asha ceva)
4- etc.

in rest... strugurii sunt mai acrii. (no offense)

... parerea mea.

--------------------
O zi buna in continuare!
Go to the top of the page

+Quote Post
Blakut
mesaj 12 Jan 2005, 09:24 PM
Mesaj #177

Domnitor

Grup: Membri
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508

Cand o interpretare (ca sa nu mai zic predictzie) se "adevereshte" sau nu, deja vorbim de un caz particular.

De ce? De ce nu e caz particular atunci cand se adevereste?

Eu traiesc bine mersi fara sa vina cineva sa-mi spuna ce fel de personalitate am si ce ar trebui sa fac in viata.

Oricum, acuma s-a mai descoperit o planeta in sistemul solar. Ce ne facem, eh?

Astrology is...

--------------------

+Quote Post
khali
mesaj 12 Jan 2005, 10:49 PM
Mesaj #178

Haiduc
**

Grup: Musterii
Inscris: 22 January 04
Forumist Nr.: 1.934

Primul lucru care imi vine in minte este un argument pro, sub forma influentei exercitate de luna asupra psihicului uman (mareele, perioada de luna plina): daca un corp atat de mic influenteaza stari psihice, predispune la un tip anume de comportamente, de ce ar fi absurd ca o planeta de talia lui Jupiter sa-si lase amprenta asupra personalitatii noastre? Este cunoscut faptul ca prezicerile astrologice (ma rog, cele decente) opereaza cu "tendinte", "predispozitii", nu cu verdicte certe, ce nu sunt altceva decat pulsiuni de ordin psihic.
Mai este problema de locus of control. Ne este oare greu sa acceptam existenta unor determinanti externi (spre deosebire de traditia moderna a omului voluntar, ce actioneaza ca raspuns la motivatii/nevoi/trebuinte interne)? In mod cert, spun eu.
A, figura cu planeta nedescoperita decat recent... Parca am auzit ceva voci conform carora, in hartile zodiacale stravechi, figura o planeta in plus decat cele traditional cunoscute.
Era sa uit, sunt Sagetator, din ultima zi, deci cu puternice influente din Capricorn, mai am si ascendent in Carpicorn biggrin.gif

Acest topic a fost editat de khali: 12 Jan 2005, 10:57 PM

--------------------
Caminante, no hay camino. Se hace el camino al andar.

+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 12 Jan 2005, 10:49 PM
Mesaj #

ContextuALL

Quote Post
Catalin
mesaj 12 Jan 2005, 11:27 PM
Mesaj #179

Filosof boem

Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445

Primul lucru care imi vine in minte este un argument pro, sub forma influentei exercitate de luna asupra psihicului uman (mareele, perioada de luna plina): daca un corp atat de mic influenteaza stari psihice, predispune la un tip anume de comportamente, de ce ar fi absurd ca o planeta de talia lui Jupiter sa-si lase amprenta asupra personalitatii noastre?

1. Influenta Lunii asupra psihicului uman este mai mult un mit decit o realitate.

2. Luna e mult mai aproape si este clar ca influenta ei este cu mult mai mare decit a oricarei planete din sistemul solar. Deci chiar daca ar exista o influenta reala asupra psihicului, asta nu ar insemna ca astrologia ar fi justificata.

--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama

+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 13 Jan 2005, 02:52 AM
Mesaj #180

Domnitor

Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054

Nu cred in zodiac defel . Cel putin nu in zodiacul care-mi spune ca-s destepta, frumoasa si am inclinatii artistice ...Nu ca n-as fi.. rolleyes.gif Sau in zodiacul care-mi spune ca nu sunt compatibila cu zodia sotului meu mad.gif

Acest topic a fost editat de toxic: 13 Jan 2005, 02:53 AM

--------------------

+Quote Post
Ovidius
mesaj 13 Jan 2005, 10:55 AM
Mesaj #181

Domnitor

Inscris: 30 March 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 2.824

Personal inclin sa cred ca atat luna cat si soarele au efecte asupra noastra, efecte care se vad doar la persoanele sensibile. Acum doi ani, daca nu gresesc, au fost obisnuitele explozii solare si la radio se spunea printre altele ca au efect asupra celor sensibili cu nervii sau asupra bolnavilor cronici. Ei, dupa cateva zile, cand am si uitat de stirea asta discutam cu o cunostinta care lucreaza la un spital de psihiatrie si spunea ca e foarte obosit din cauza cazurilor foarte multe, care se dublasera in ultimele zile. Sa fie doar o coincidenta?

--------------------
Suntem ceea ce gândim. (Buddha)

+Quote Post
Catalin
mesaj 13 Jan 2005, 11:03 AM
Mesaj #182

Filosof boem

Inscris: 10 July 03
Forumist Nr.: 445

Poate a fost, poate nu a fost... in acelasi timp, nu vad legatura cu astrologia si zodiacul.

--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama

+Quote Post
Mickydutza
mesaj 13 Jan 2005, 11:04 AM
Mesaj #183

Vornic

Inscris: 11 December 04
Din: Targul Iesilor
Forumist Nr.: 5.149

Era o perioada cand imi citeam zilnic horoscopul sa vad ce imi rezerva ziua. Apoi m-am lasat de hobby-ul asta. Indiferent de ceea ce imi spunea la horoscop ma influenta. daca imi zicea de bine incepeam ziua optimista, dar daca era ceva de rau ma demoraliza si bineinteles ca imi mergea rau. Asa ca am renuntat. Prefer sa nu stiu ce imi rezerva astrele, fiindca daca stii stai cu grija si iti autosugerezi. De exemplu daca iti zice la zodiac ca vei pica examenul de azi, il vei pica fiindca pleci cu moralul la pamant, fara incredere in tine si nu dai randamentul necesar. Asa ca oameni buni decat sa citesc horoscopul dimineata prefer sa intru pe Han. spoton.gif
Plus ca horoscoapele astea de 5 randuri pe care le gasesti pe net, le auzi la tv sau radio nu au nici o valoare. Astrologia...asta e cu totul altceva, si calculezi pentru fiecare om in parte ceea ce il caracterizeaza, dar sa imparti oamenii in 12 categorii mi se pare de-a dreptul stupid. ph34r.gif

--------------------
user posted imageDaca o pasarica ti-a soptit ceva ... atunci inseamna ca ai inebunit, pentru ca pasarelele nu vorbesc.

"The limits of my language are the limits of my world." (Ludwig Wittgenstein)

+Quote Post
Thelma
mesaj 21 May 2005, 09:18 AM
Mesaj #184

Vornic

Inscris: 21 April 05
Forumist Nr.: 6.171

iti zice la zodiac ca vei pica examenul de azi

Din cate stiu, o regula de capatai pentru astrologi este sa nu se aventureze in afirmatii de genul asta...tocmai pentru a nu sugestiona liberul arbitru pe care fiecare il avem. Se spune ca "astrele predispun, dar omul dispune"; nu stiu ce sa cred despre prima parte, insa cert este ca cei care se autodenumesc "astrologi" si fac chestii de genul asta sunt mai mult sau mai putin egali cu niste escroci.

--------------------
Hesychia (gr.)

+Quote Post
fiica_lunii
mesaj 12 Nov 2007, 10:41 PM
Mesaj #185

Domnitor

Inscris: 4 March 05
Din: Bacau
Forumist Nr.: 5.853

Ce rugaciune spun cei aflati in zodia...

Berbec: Doamne Dumnezeule, te rog sa imi dai si mie rabdare... si poti sa faci asta chiar acum?

Taur: Doamne Dumnezeule, ajuta-ma sa accept schimbarea, dar nu prea repede...

Gemeni: Doamne Dumnezeule! Cine este Dumnezeu? Unde este Dumnezeu? De ce este Dumnezeu?

Rac: Doamne Dumnezeuleee !!!

Leu: Ce-i, mai?

Fecioara: Doamne Dumnezeule, te rog sa ne faci perfecti, dar sa nu o dai in bara asa cum ai facut ultima oara...

Balanta: Doamne Dumnezeule, te rog ajuta-ma sa pot lua decizii, dar pe de alta parte, tu ce crezi ca ar fi mai bine?

Scorpion: Doamne Dumnezeule, iarta-ne datoriile asa cum si noi iertam datornicilor nostri, chiar daca nemernicii nu prea o merita!

Sagetator: Doamne Dumnezeule, ti-am spus o data, ti-am spus de un milion de ori, ajuta-ma sa nu mai exagerez atat!

Capricorn: Doamne Dumnezeule, as vrea sa te rog sa ma ajuti, chiar daca am invatat de mult sa nu ma bazez pe nimeni altcineva!

Varsator: Doamne Dumnezeule, stiu ca imi place schimbarea, dar haosul asta e ridicol!

Pesti: Doamne Dumnezeule, daca tot o sa beau toata sticla asta de Scotch diseara, te rog sa folosesti aceasta imbarbatare pentru a prinde curaj sa te cinstesc!

--------------------
E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra. (Jules Renard)
blogul meu cu icoane: http://madebyioanadaria.blogspot.com/

+Quote Post
March
mesaj 14 Jan 2011, 07:42 PM
Mesaj #186

Domnitor

Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042

Ca tot se apropie sfarsitul lumii in 2012 ( poate totusi se amana tongue.gif ) americanii s-au gandit sa reactiveze al 13 semn zodiacal : Ophiuchus ( Nov. 29- Dec. 17 )

Deci atentie ! Introducerea noului semn s-ar putea sa va schimbe zodia ! tongue.gif

Acest topic a fost editat de March: 14 Jan 2011, 07:43 PM

--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau

+Quote Post
Anthrax
mesaj 17 Dec 2013, 01:20 AM
Mesaj #187

Vataf

Inscris: 7 February 04
Forumist Nr.: 2.131

Afla cat esti de prost in functie de zodie

Cate ceva despre zodii si horoscop in general. thumb_yello.gif

+Quote Post
abis
mesaj 17 Dec 2013, 10:53 AM
Mesaj #188

Cronicar

Grup: Moderator
Inscris: 8 March 04
Forumist Nr.: 2.507

Suuuuuper!!! rofl.gif jamie.gif

--------------------

+Quote Post
Fantasee
mesaj 19 Jan 2016, 04:10 PM
Mesaj #189

Soul feeder

Inscris: 7 November 05
Forumist Nr.: 7.214

Nu iau în serios niciun fel de zodiace, horoscoape, etc. deși unele sunt mai mult decât amuzante. Iar buna dispoziție este ceva ce iau mereu extrem de în serios.
Dar ... în orice grup de oameni noi îi remarc întotdeauna pe cei născuți în iunie și pe cei din februarie. Încă nu am găsit o explicație exhaustivă, dar percep rapid cruzimea unora și duplicitatea celorlalți.

Uneori amicii mei se distrează pe seama acestui radar, mai ales când pot profita de pe urma lui. biggrin.gif
Ultima dată cineva care asista la discuție m-a întrebat dacă am un glob de cristal. N-am. E doar un senzor special pentru gemeni și vărsători. laugh.gif

--------------------
Tărâmul Poveştilor.

Let your weird light shine bright, so the other weirdos know where to find you.

+Quote Post
Marduk
mesaj 19 Jan 2016, 05:33 PM
Mesaj #190

Domnitor

Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062

Citesc zodiacul doar ca sa ma amuz, dar tipii sau tipele de la "pitici gratis, tate la galeata" sunt .............. rofl.gif rofl.gif rofl.gif
Multumesc pentru link, o sa-i vizitez in fiecare zi, mai ales atunci cand zodiacul o sa-mi zica ca am o zi proasta. thumb_yello.gif

Acest topic a fost editat de Marduk: 19 Jan 2016, 05:58 PM

--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE

+Quote Post
Cla
mesaj 19 Jan 2016, 05:49 PM
Mesaj #191

Cla

Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415

Cine nu are o zi proasta în timp ce zodiacul zice ca ti-ar merge super ?
Ai putea sa dai peste femeia ta în timp ce ti-ai rupt piciorul rofl.gif

Acest topic a fost editat de Cla: 19 Jan 2016, 05:54 PM

--------------------

+Quote Post
rogvaiv
mesaj 5 Feb 2016, 03:33 PM
Mesaj #192

Cronicar

Inscris: 21 February 14
Forumist Nr.: 62.741

QUOTE(Marduk @ 19 Jan 2016, 05:33 PM) *
Citesc zodiacul doar ca sa ma amuz, dar tipii sau tipele de la "pitici gratis, tate la galeata" sunt .............. rofl.gif rofl.gif rofl.gif
Multumesc pentru link, o sa-i vizitez in fiecare zi, mai ales atunci cand zodiacul o sa-mi zica ca am o zi proasta. thumb_yello.gif

Tipele de la pitici gratis e unu singur de fapt, îl cheamă Radu Alexandru a scris și la Cațavencii de unde a fost dat afară.
Urmărește-l în VICE, publicația de care trebuia să mă lipesc eu în primăvara lui 2015, are și acolo lucruri genial de amuzante.

scuze de off-topic

--------------------
Sine amore, nihil est vita
Fără iubire nu există viață
-Dicton latin-

+Quote Post
Cla
mesaj 9 Feb 2016, 03:37 AM
Mesaj #193

Cla

La zodiac stateau un om, nevasta-sa si un vecin de masa.
Zice vecinul catre femeie: credeti în Dumnezeu ?
Ea: nu, nici nu l-am vazut, nu exista.
El: Vedeti Doamna, nu v-am vazut p.i.z.d.a, dar stiu ca exista.
Omul femeii a râs si si-a încasat o palma de la nevasta-sa rofl.gif

--------------------

+Quote Post
rogvaiv
mesaj 14 Feb 2016, 10:18 AM
Mesaj #194

Cronicar

Inscris: 21 February 14
Forumist Nr.: 62.741

E banc sau real? Dacă e real, erau români? rofl.gif

--------------------
Sine amore, nihil est vita
Fără iubire nu există viață
-Dicton latin-

+Quote Post
Cla
mesaj 11 Mar 2016, 03:55 PM
Mesaj #195

Cla

Era banc, rogvaiv, din Chehia, dar asa de surprins ca la o statie de bere, sati ca,l caut

Apropos: Ce e deosebirea dintre o prostituata româna si una cehoaica ?
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
Cehoaica. laugh.gif

--------------------

+Quote Post
Cla
mesaj 13 Apr 2016, 04:50 AM
Mesaj #196

Cla

Mi s-a spus ca pe azi a intrat Venus în dubii si Jupiter o ia razna.
Asa ca, dupa astrologi, sa nici nu te dai din pat.

M-am dat, nu s-a întâmplat nimic, am dus gunoaiele si am vazut ziarul din septembrie si tot aceea-mi ziceau, când venisem din Irlanda cu o oaie care nici nu behaia brânza nici macar Cheddar...

Acest topic a fost editat de Cla: 13 Apr 2016, 05:11 AM

--------------------

+Quote Post
Cla
mesaj 13 Apr 2016, 05:05 AM
Mesaj #197

Cla

Dar daca nu stiti, eu sunt de meserie gastrolog, am învatat timp de 3 ani.

Pot sa va spun în viitor. Adica ce voi avea eu mâine de mâncare.

--------------------

+Quote Post
Cla
mesaj 13 Apr 2016, 05:21 AM
Mesaj #198

Cla

Ah, sa nu uit, doamnelor, paraclismul zodiaceoid intr-o într-o noua suburba.
Nu mâncati ceapa dimineata, si daca totusi, Saturn o deregleaza daca muscati pe un catel de usturoi.

--------------------

+Quote Post

6 Pagini V  « < 4 5 6
Reply to this topicStart new topic

RSS Versiune Text-Only Data este acum: 24 March 2017 - 06:10 AM
Ceaiuri Medicinale Informatii despre Certificat Energetic