HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

6 Pagini V  « < 4 5 6  
Reply to this topicStart new topic
> Economia Bazata Pe Petrol
jet li
mesaj 17 Jun 2008, 11:48 PM
Mesaj #176


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.196
Inscris: 31 January 04
Din: ae
Forumist Nr.: 2.045



QUOTE(axel @ 18 Jun 2008, 01:37 AM) *
Nu da vina pe mine ca tu nu intelegi economie.

Am intrebat cat ar trebui sa coste ? Stiu si eu ce e aia crestere artificiala a pretului, nu nu stiu de ce se opreste la 140$, e un prag psihologic, la fel a intarziat un timp si la 100$
In toate calculele lor economistii nu iau in considerare ca planeta s un lucru finit, sau resursele sunt finite. Cititi cartea Ishmael de Daniel Quinn :
QUOTE
Oare n-ar fi tentat
de dorinţa lui de creştere să ia focul vieţii în propriile sale mâini chiar fără a-şi face iluzia că asta e
bine ?
- Ar putea, au fost de acord ceilalţi. Dar care ar fi rezultatul ? El ar deveni un infractor, un
nelegiuit, un hoţ al vieţii şi un criminal al făpturilor din jurul său. Fără iluzia că ceea ce face e bine,
şi că, prin urmare trebuie făcut cu orice preţ, în curând el s-ar sătura de viaţa de nelegiuit. Întradevăr,
asta e scris să se întâmple în căutarea sa pentru Pomul Vieţii. Dar dacă ar mânca din pomul
nostru al cunoaşterii, atunci va ridica din umeri, scăpând de remuşcări. Acesta va spune, "Ce
contează dacă m-am săturat să trăiesc ca şi un criminal al vieţii din jurul meu ? Ştiu binele şi răul, şi
acest fel de a trăi e bun. Prin urmare trebuie să trăiesc astfel chiar dacă m-am săturat de tot, chiar
dacă distrug această lume şi mă distrug chiar şi pe mine. Zeii au scris în lume o lege pentru toţi, dar
nu mi se poate aplica şi mie, căci eu sunt egalul lor. Prin urmare voi trăi în afara aceastei legi, şi voi
creşte fără limită. Să fii limitat e rău. Voi fura focul vieţii din mâinile zeilor şi-l voi aduna şi-l voi
folosi pentru creşterea mea, şi asta va fi bine. Voi distruge acele specii care nu mă ajută să cresc, şi
asta va fi bine. Voi lua cu forţa grădina din mâinile zeilor şi o voi transforma pentru a servi doar
creşterii mele, şi asta va fi bine. Şi din cauză că aceste lucruri sunt bune, ele trebuie făcute cu orice
preţ. S-ar putea întâmpla să distrug grădina şi să o ruinez. S-ar putea ca progeniturile mele să
colcăie asupra pământului precum lăcustele, pustiindu-l, înnecându-se în propria lor mizerie, până
într-atât încât să urască a-şi arunca privirea una asupra celeilalte, până într-atât încât îşi vor pierde
minţile. Totuşi, ei vor trebui să continue, căci a creşte fără limită e bine, şi a accepta limitele legii
este rău. Iar dacă vre-unii vor spune, "Hai să renunţăm la poverile acestei vieţi nelegiuite şi să trăim
din nou în mâinile zeilor", îi vom ucide, căci ceea ce spun e rău. Şi când întreaga grădină va fi
supusă propriului nostru folos, şi toate speciile ce nu-mi servesc la creştere vor fi date afară, şi tot
focul vieţii din această lume va curge prin progeniturile mele, încă va trebui să cresc. Şi acestui
popor îi voi spune, "Creşteţi, căci asta e bine", şi ei vor creşte. Şi poporului vecin îi voi spune,
"Creşteţi, căci asta e bine", şi ei vor creşte. Şi când nu vor mai avea loc pentru a creşte, acest popor
se va năpusti asupra celui de lângă, pentru a-i ucide, ca să poată creşte chiar mai mult. Şi chiar dacă
gemetele progeniturilor mele vor umple văzduhul pe tot cuprinsul acestei lumi, le voi spune,
"Suferinţele voastre trebuie răbdate, căci suferiţi pentru cauza binelui. Priviţi căt de măreţi am ajuns
! Stăpânind cunoaşterea binelui şi a răului am devenit noi înşine stăpânii lumii iar zeii nu mai au
nici o putere asupra noastră. Cu toate că gemetele voastre umplu văzduhul, nu-i aşa că-i mai dulce
să trăim în propriile noastre mâini decât în mâinile zeilor ?""
Şi auzind toate astea, zeii au înţeles că dintre toţi pomii din grădină, doar pomul Cunoaşterii
Binelui şi a Răului putea să-l distrugă pe Adam. Aşa că i-au spus:
- Din toţi pomii din grădină poţi să mănânci, dar din pomul Cunoaşterii Binelui şi a Răului
să nu mănânci, căci în ziua în care vei mânca din el vei muri negreşit.
Am stat aşa o vreme, ameţit, apoi mi-am amitit că am văzut o biblie în ciudata colecţie de
cărţi a lui Ismael. De fapt, erau trei. Am luat una dintre ele, şi după câteva minute de studiu, mi-am
ridicat privirea şi am spus:
- Nu se face nici un comentariu legat de motivul pentru care acest pom ar fi trebuit să-i fie
interzis lui Adam.
- Te-ai fi aşteptat să se facă ?
- Păi... da.
- Notiţele au fost luate de către Takeri, şi această poveste a fost întotdeauna un mister
impenetrabil pentru ei. N-au reuşit niciodată să-şi dea seama de ce anume cunoaşterea binelui şi a
răului ar fi trebuit să fie interzisă omului. Îţi dai seama de ce ?
- Nu.
- Deoarece, pentru Takeri, această cunoaştere este cea mai bună cunoaştere pe care omul o
poate avea, cea mai benefică. Astfel stând treaba, oare de ce să fi fost interzisă de zei ?
- Într-adevăr.
- Practic, cunoaşterea binelui şi a răului este cunoaşterea ce trebuie exercitată de către
stăpânii lumii, căci fiecare lucru pe care ei îl fac este bun pentru unii şi rău pentru alţii. Până la
urmă, cam la asta se şi rezumă stăpânirea, nu-i aşa ?
- Da.
- Iar omul s-a născut pentru a stăpâni lumea, nu-i aşa ?
- Da. Potrivit mitologiei Takerilor.
- Atunci, oare de ce ar vrea zeii să tăinuiască exact cunoaşterea de care omul are nevoie
pentru a-şi îndeplini destinul ? Din perspectiva Takerilor n-are nici un sens.
- Într-adevăr.
- Dezastrul a avut loc atunci când, acum zece mii de ani, oamenii culturii tale au spus,
"Suntem la fel de înţelepţi precum zeii, şi putem stăpâni această lume la fel de bine ca şi ei." Când
au luat în propriile lor mâini puterea vieţii şi a morţii asupra acestei lumi, pieirea lor a fost asigurată.
- Da. Din cauză că, de fapt, nu sunt la fel de înţelepţi ca şi zeii.
- Zeii au stăpânit această lume timp de miliarde de ani, şi totul mergea bine. După doar
câteva mii de ani de stăpânire umană, lumea a ajuns în pragul morţii.
- Într-adevăr. Dar Takerii nu vor renunţa niciodată.
Ismael a ridicat din umeri.
- Atunci vor muri. După cum a fost prezis. Autorii acestei poveşti ştiau foarte bine despre ce
vorbesc.
- Şi tu spui că această poveste a fost spusă din perspectiva Leaverilor ?
- Da. Dacă ar fi fost scrisă din perspectiva Takerilor, cunoaşterea binelui şi a răului nu i-ar fi
fost interzisă lui Adam, ci i-ar fi fost băgată pe gât. Zeii ar fi stat pe acolo spunând, "Hai, Omule, nu
vezi că eşti un nimic fără această cunoaştere ? Nu mai trăi din darurile noastre precum un leu sau un
urs marsupial: gol în faţa lumii, neputincios. Haide odată, ia puţin din acest fruct şi devin-o unul
dintre noi. Apoi, spre norocul tău, poţi pleca de aici din grădină şi poţi începe a trăi prin sudoarea
frunţii, aşa cum oamenii trebuie să trăiască." Şi dacă autorii ar fi fost oameni de convingerea ta
culturală, acest eveniment nici măcar nu s-ar fi numit Căderea, ci s-ar fi numit Ridicarea, sau cum ai
spus tu mai devreme, Eliberarea.
- Foarte adevărat... Dar nu sunt încă sigur cum se potriveşte asta cu restul.
- Deocamdată aprofundăm înţelegerea ta aspura felului în care au ajuns lucrurile să fie astfel.
- Nu înţeleg.
- Acum un minut, mi-ai spus că Takerii nu vor renunţa niciodată la tirania lor asupra acestei
lumi, indiferent cât de rău ar ajunge să stea treaba. Cum au ajuns să gândească aşa ?
M-am holbat la el.
- Au ajuns să fie aşa deoarece întotdeauna au crezut că ceea ce fac este corect şi prin urmare
trebuie făcut cu orice preţ. Întotdeauna au crezut că, asemeni zeilor, ştiu ceea ce-i corect să faci şi
ceea ce-i greşit să faci, iar ceea ce fac ei este corect. Îţi dai seama cum au demonstrat ei ceea ce
spun eu acum ?
- La prima vedere, nu.
- Au demonstrat-o forţând pe toţi ceilalţi din această lume să facă ceea ce fac şi ei, să
trăiască precum ei. Toţi au trebuit să fie forţaţi să trăiască la fel ca şi Takerii, pentru că Takerii ştiau
care e singura cale corectă.


Acest topic a fost editat de jet li: 17 Jun 2008, 11:50 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jet li
mesaj 26 Jun 2008, 10:06 PM
Mesaj #177


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.196
Inscris: 31 January 04
Din: ae
Forumist Nr.: 2.045



Salut, cine vrea sa ne intalnim cei care suntem in Bucuresti ? Mergem, bem beri si rezolvam cu Peak Oil smile.gif
M-am intalnit acum 2 saptamini cu 4 oameni cu care vorbeam tot pe un topic despre petrol pe alt forum. Nu preau au sanse sa dispara topicurile astea

Maine seara cine vrea sa vina la o terasa, dati-mi un pm, sau am id de messenger unrealfdx
Sau daca nu maine oricand, vorbim noi smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 18 Jul 2008, 10:23 AM
Mesaj #178


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



http://peakoildebunked.blogspot.com/2008/0...tories-and.html
SPECULATORS, INVENTORIES AND SUBSIDIES
Paul Krugman has made a widely repeated argument that inventories of oil must accumulate if speculation drives the price too high. [...] On the face of it, this diagram seems legitimate, but as I've shown before, Krugman tends to advance textbook theories without adequately checking them against facts in the real world. So let's do that reality check.
[...]
The statistics clearly show that Krugman's assumption about the slope of the demand curve is incorrect -- at least with respect to the Middle East, China and the World. Increasing prices have not caused demand to fall. On the contrary, demand has risen together with the oil price. Graphing the above Table in the same format as Krugman's diagram, we see that these demand curves slope UP not down
[...]
The explanation for this phenomenon is clear and obvious: subsidies. Oil demand in the Middle East and China continues to grow because the end user in those countries isn't exposed to the market price.
[...]
More succinctly, we might say that speculators aren't feeding on the rising price of oil, but rather on the commitment of governments to pay any price to maintain subsidies. It is the willingness of governments to pay any price that introduces the froth, allowing speculators to keep driving the price up indefinitely.





P.S.: ai gasit vreun user de pe han pentru intalnirea aceea?

Acest topic a fost editat de axel: 18 Jul 2008, 10:24 AM


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 18 Jul 2008, 10:23 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
axel
mesaj 18 Jul 2008, 10:42 AM
Mesaj #179


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



Un raport legat de energie: http://www.bp.com/liveassets/bp_internet/g...review_2008.pdf


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 2 Sep 2008, 04:10 PM
Mesaj #180


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



Petrolul azi a coborat la 107.27$, cu 8.19$ mai putin decat ieri. Zi foarte proasta pentru bulls rolleyes.gif


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 19 Oct 2008, 01:27 PM
Mesaj #181


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.086
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Cuba a dat peste titei. "20bn barrel oil discovery puts Cuba in the big league"
Sa vedem ce va pune la cale Brzezinski, la asta precis nu s-a asteptat... tongue.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 19 Oct 2008, 02:21 PM
Mesaj #182


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Cred ca americanii or sa foreze repede in zona si or sa le ia petrolul de sub nas.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 19 Oct 2008, 03:24 PM
Mesaj #183


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.086
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Îhî... da' nu-i mai ieftin sa "caute" niste teroristi prin Cuba? Si sa le-"aduca" cubanezilor democratie? rofl.gif
Mi-e ca s-ar pune cu rusii... Si ce naiba cauta rusii in Caraibe tocmai acum, n-au alta treaba decât sa faca manevre cu Chavez? biggrin.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rovaniemi
mesaj 19 Oct 2008, 09:40 PM
Mesaj #184


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 870
Inscris: 5 May 08
Forumist Nr.: 11.565



QUOTE(Cla @ 19 Oct 2008, 04:24 PM) *
Îhî... da' nu-i mai ieftin sa "caute" niste teroristi prin Cuba? Si sa le-"aduca" cubanezilor democratie? rofl.gif


Păi teloliştii îs deja acolo ... în zona Guantanamo. rofl.gif

Îmi şi închipui dialogul:

Geoge W. Bush: Bey, ăsta, cum îţi zice ...
Castro: Castro, dom preşedinte ...
Geoge W. Bush_ Aşa, Castro ... de ce adăpostiţi terorişri bă pă insula aia a voastră?
Castro: Ba nu, domle, să-mi sară ochii dacă adăpostim!
Geoge W. Bush: Ba da, în golful Guantanamo!
Castro: Haoleo mînca-ţi-aş, păi matale îi ţii prizonieri acolo!
Geoge W. Bush: Comentezi?!?

Şi jap! o rachetă peste ceafă ...



--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 20 Oct 2008, 02:43 PM
Mesaj #185


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



Petrolul este aproximativ 70$ barilul. So much for oil peak doom...


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
jet li
mesaj 2 Nov 2008, 10:39 PM
Mesaj #186


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.196
Inscris: 31 January 04
Din: ae
Forumist Nr.: 2.045




http://www.bloomberg.com/apps/news?pid=206...mp;refer=energy
QUOTE
Oct. 29 (Bloomberg) -- Global crude-oil output is falling faster than expected, leaving producers struggling to meet demand without extra investment, the Financial Times said, citing a draft of an International Energy Agency report.

Annual production is set to drop by 9.1 percent in the absence of additional investment, according to the draft of the agency's World Energy Outlook obtained by the newspaper, the FT reported. Even with investment, output will slide by 6.4 percent a year, it said.



--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 3 Nov 2008, 04:55 PM
Mesaj #187


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



Bullshit.

On other news, OPEC taie productia de petrol ca sa tina pretul sus.


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
jet li
mesaj 4 Nov 2008, 11:48 AM
Mesaj #188


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.196
Inscris: 31 January 04
Din: ae
Forumist Nr.: 2.045



QUOTE(axel @ 3 Nov 2008, 05:55 PM) *
Bullshit.

On other news, OPEC taie productia de petrol ca sa tina pretul sus.

http://www.chrismartenson.com/crash-course...nergy-budgeting
In afara de astea, exista si Export Land Model.

Acest topic a fost editat de jet li: 4 Nov 2008, 12:19 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 4 Nov 2008, 03:35 PM
Mesaj #189


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



O chestie superamuzanta:
http://peakoildebunked.blogspot.com/2008/1...-with-matt.html


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
jet li
mesaj 4 Nov 2008, 07:22 PM
Mesaj #190


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.196
Inscris: 31 January 04
Din: ae
Forumist Nr.: 2.045



Pretul nu conteaza, a urcat pana cand economia nu a mai putut functiona si a cazut. O sa urce din nou. Ce e in pamant si e pe terminate conteaza.
Nu putea sa urce la inifint. Totul e bazat pe petrol. Daca toate se scumpesc, pana la urma nu se mai cumpara, nu mai e profitabil nimic pentru fabricanti deoarece materialele costa prea mult, si economia pica. Cea ce s-a intamplat acum. Apoi pretul va urca din nou

Acest topic a fost editat de jet li: 4 Nov 2008, 07:24 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 4 Nov 2008, 10:41 PM
Mesaj #191


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



E evident ca rezervele de petrol se diminueaza. Ce nu intelegeti voi este cum reactioneaza the demand side la o diminuare a rezervelor de petrol si a fluxului de petrol. De-asta voi, peak oil doomers, veniti cu previziuni atat de fanteziste si de eronate.


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
jet li
mesaj 20 Nov 2008, 10:11 AM
Mesaj #192


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.196
Inscris: 31 January 04
Din: ae
Forumist Nr.: 2.045



Raport IEA 2008:
http://www.iea.org/weo/key_graphs_08/WEO_2008_Key_Graphs.pdf
QUOTE
The production-weighted average decline rate worldwide is projected to rise from 6.7% in 2007 to 8.6% in 2030 as productions shifts to smaller oilfields, which tend to decline quicker

Ce inseamna un declin de 6.7% pe an ?
Vedeti aici :
100
93.3
87.05
81.22
75.78
70.7
65.96
61.54
57.42
53.57
Productia ajunge la jumatate in 10 ani. Adaugam Export Land Model si avem probleme :
http://en.wikipedia.org/wiki/Export_Land_Model
Si faptul ca vorbeste de declin si nu de cresterea productiei arata clar ca am depasit peak oil.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 20 Nov 2008, 04:05 PM
Mesaj #193


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



Ca tot ai adus aminte de ELM, ia si citeste: http://peakoildebunked.blogspot.com/2008/1...-diligence.html


E amuzant cum tot pedalezi aceleasi idei incomplete (prin urmare gresite) ale peak oil doomers-ilor, acum, cand petrolul a ajuns la 52$/barilul si continua sa scada (probabil in drum spre 30).



--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
jet li
mesaj 20 Nov 2008, 06:27 PM
Mesaj #194


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.196
Inscris: 31 January 04
Din: ae
Forumist Nr.: 2.045



QUOTE(axel @ 20 Nov 2008, 06:05 PM) *
Ca tot ai adus aminte de ELM, ia si citeste: http://peakoildebunked.blogspot.com/2008/1...-diligence.html
E amuzant cum tot pedalezi aceleasi idei incomplete (prin urmare gresite) ale peak oil doomers-ilor, acum, cand petrolul a ajuns la 52$/barilul si continua sa scada (probabil in drum spre 30).

Uite de unde vine raportul cu declinul de 6.7% pe an in productie, daca pe astia nu ii iei in serios atunci pe cine ?
http://www.iea.org/


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 20 Nov 2008, 07:16 PM
Mesaj #195


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



Dar tu ignori declinul iln consum!


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 20 Nov 2008, 07:35 PM
Mesaj #196


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



Aaa, cica petrolul a scazut sub 50.


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Jonathan
mesaj 20 Nov 2008, 10:21 PM
Mesaj #197


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 38
Inscris: 28 February 08
Forumist Nr.: 11.332



Pe fondul unor ingrijorari crescand privind adancirea crizei. Si urmeaza sa mai scada. Insa, dupa cum vedeti, nu plange nimeni.
Si-au facut plinul inainte de izbucnirea crizei si inca stau bine.


--------------------
http:\\www.johnbalon.ro
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 21 Nov 2008, 10:00 AM
Mesaj #198


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Ceva ma face sa cred ca pretul corect e in jurul a 45-50 $!


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Jonathan
mesaj 21 Nov 2008, 11:04 AM
Mesaj #199


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 38
Inscris: 28 February 08
Forumist Nr.: 11.332



Poate chiar si mai jos. Cresterea consumului din ultimii ani a fost urmare si a operatiunilor militare din diverse locuri ale lumii, in special cele din Afganistan si Irak, operatiuni care au secatuit rezervele americane (de departe cel mai mare consumator)


--------------------
http:\\www.johnbalon.ro
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 21 Nov 2008, 11:45 AM
Mesaj #200


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE(Cucu Mucu @ 21 Nov 2008, 10:00 AM) *
Ceva ma face sa cred ca pretul corect e in jurul a 45-50 $!

Nici pe departe. Pretul corect este undeva in jurul a 20$, poate aproape de 30$. Unul din factorii de baza care fac ca pretul sa fie tinut peste aceasta valoare este OPEC, acel cartel care controleaza o mare parte din productie.


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 21 Nov 2008, 11:52 AM
Mesaj #201


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE(Jonathan @ 21 Nov 2008, 11:04 AM) *
Poate chiar si mai jos. Cresterea consumului din ultimii ani a fost urmare si a operatiunilor militare din diverse locuri ale lumii, in special cele din Afganistan si Irak, operatiuni care au secatuit rezervele americane (de departe cel mai mare consumator)

Despre ce rezerve vorbesti? Cu siguranta nu despre rezerva strategica. Care din 2001 pana in 2005 a ajuns de la 545 milioane barili la 700 milioane barili. Iar acum are 701.8 milioane barili (tinta administratiei Bush, exprimata in 2001, era de 700 de milioane).


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Jonathan
mesaj 21 Nov 2008, 12:20 PM
Mesaj #202


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 38
Inscris: 28 February 08
Forumist Nr.: 11.332



Nu de rezerve strategice ci de stocuri destinate consumului. M-am exprimat gresit


--------------------
http:\\www.johnbalon.ro
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 21 Nov 2008, 12:29 PM
Mesaj #203


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



Care stoc destinat consumului? Nu cunosc existenta unui astfel de stoc. Ne poti da niste informatii despre acest stoc?


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Jonathan
mesaj 21 Nov 2008, 02:32 PM
Mesaj #204


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 38
Inscris: 28 February 08
Forumist Nr.: 11.332



Nu pot sa-ti dat detalii precise pt ca nu cunosc exact. Din stiinta mea, pe baza estimarilor de consum, se obisnuieste sa se creeze anumite stocuri pentru perioade imediat urmatatoare. Acest lucru se face atat de catre companiile petroliere, cat si de autoritati. Cum in perioada la care ma refer, o mare parte din aceste stocuri a fost directionata catre armata si nevoile ei, cererea a fost constant in crestere si, pe fondul plafonarii productiei OPEC, s-a ajuns la preturile record de pana in primavara acestui an. Care dau inapoi acum.

Cam asa vad eu starea de fapt.


--------------------
http:\\www.johnbalon.ro
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 21 Nov 2008, 02:37 PM
Mesaj #205


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



Mi se pare ca vorbesti ca jet li, pe din afara, fara sa cunosti domeniul.
Stocurile de petrol si carburanti sunt foarte mici raportate la consumul anual de petrol. Este aproape echivalent cu a vorbi de stocurile de masini Logan, discutand de fapt despre masinile aflate pe banda de fabricatie si pe trailerul care le duce la dealeria de masini.
Stocurile de petrol sint de fapt petrolul neextras. Pentru ca se proceseaza atat de mult petrol incat a stoca petrol (dupa ce l-ai extras) pentru consumul din urmatorul an ar implica niste costuri aberant de mari.

P.S.: apropos de a vorbi pe din afara: cererea nu a fost constant in crestere wink.gif

Acest topic a fost editat de axel: 21 Nov 2008, 02:38 PM


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Jonathan
mesaj 21 Nov 2008, 02:46 PM
Mesaj #206


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 38
Inscris: 28 February 08
Forumist Nr.: 11.332



Multumesc de clarificari.


--------------------
http:\\www.johnbalon.ro
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 18 Dec 2008, 02:15 AM
Mesaj #207


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



Petrolul a ajuns la 40$
Si se tot incapataneaza sa coboare, in ciuda proptelelor (a se citi taieri artificiale de productie) puse de OPEC.

Acest topic a fost editat de axel: 18 Dec 2008, 02:16 AM


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 18 Dec 2008, 10:09 PM
Mesaj #208


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



$36.72

Oil peak doomers, sunteti jenibili wink.gif


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 18 Dec 2008, 10:20 PM
Mesaj #209


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Pai poate vine acuma un peak oil. Da' inversat...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

6 Pagini V  « < 4 5 6
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 11:09 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman