HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

6 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Economia Bazata Pe Petrol
jet li
mesaj 3 Mar 2005, 12:41 PM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.196
Inscris: 31 January 04
Din: ae
Forumist Nr.: 2.045



Nu e nevoie ca petrolul sa se termine cu totul pentru ca un om sa nu-si mai permita sa faca un drum cu masina, fabricile de orice fel sa nu-si mai permita sa produca, si toata economia unei tari dezvoltate sa nu mai functioneze. Consumul depaseste deja productia, preturile vor continua sa creasca, iar resurse noi de petrol nu se mai gasesc, e mai scump pentru o companie petroliera sa caute resurse noi decat sa nu caute,asta pentru ca ce descopera va fi oricum putin
Ce solutii sunt la problema asta ?
Link http://www.lifeaftertheoilcrash.net/


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cociuba
mesaj 3 Mar 2005, 12:59 PM
Mesaj #2


Cavalerul nedesavarsit
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.548
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.251



se cauta deja solutii (energie solara and stuff) oricum semnalul de alarma pe care il trage e real, sa nu uitam ca acum jumatate de an barilul de petrol a trecut de peste 50$ wink.gif


--------------------

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 3 Mar 2005, 01:08 PM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



Pai despre asta se vorbeste de prin 1971-72 rolleyes.gif ( chiar inainte de "socul petrolier" al Razboiului de Yom Kippur wink.gif ).

Dar saitul e O.K. - si prima pagina mi se pare bine structurata. Restul nu am avut vreme sa le rasfoiesc ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 3 Mar 2005, 01:08 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
dead-cat
mesaj 3 Mar 2005, 01:10 PM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



aia tine si de psihoza. pina prin '73 pretul petrolului era pe undeva la 3$/barrel, iar in '74 a sarit la 12$ din cauza razboiului Yom Kippur. acum e situatia din Iraq care influenteaza pretul, nu ca s-ar fi diminuat oferta pe piata in mod dramatic.



--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cociuba
mesaj 3 Mar 2005, 01:13 PM
Mesaj #5


Cavalerul nedesavarsit
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.548
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.251



cererea a crescut ca urmare a cresterii puternice a chinei si a asiei in general wink.gif


--------------------

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jet li
mesaj 3 Mar 2005, 01:49 PM
Mesaj #6


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.196
Inscris: 31 January 04
Din: ae
Forumist Nr.: 2.045



Chiar daca ar mai fi petrol pentru 100 ani, cu economia mergand asa cum merge acum cu consumul care creste in fiecare an, pana la urma tot o sa se termine.
Primele efecte se observa : cresterea pretului, daca mai creste mult economia nu va rezista
Scumpirea transporturilor va creste preturile si tuturor celorlalte bunuri, si electricitatea de asemenea. Mai exista si plasticul si cauciucul din care sunt facute o gramada de lucruri, si care sunt facute din petrol
Daca as conduce eu Romania, as incepe imediat sa pun turbine de vant, hidrocentrale, si celule solare pe oriunde se poate, acum cand toate acestea produse cu ajutorul petrolului inca se pot face. Si daca vor fi facute astea, stilul de viata nu va mai putea fi ca acum. Traim acum intr-o epoca de aur a societatii de consum, curand toate vor deveni bunuri de lux, daca le va mai produce cineva
Curand zic si peste 100 de ani poate, dar de intamplat se va intampla, daca nu se descopera ceva mai bun


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 3 Mar 2005, 02:47 PM
Mesaj #7


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



QUOTE

Daca as conduce eu Romania, as incepe imediat sa pun turbine de vant, hidrocentrale, si celule solare pe oriunde se poate, acum cand toate acestea produse cu ajutorul petrolului inca se pot face.

asta incearca si partidul vrajitoresc-esoteric (verde) din germania.
cu efectul ca cca 5% din consum sa poata fi acoperita de moristi infipte-n marea nordului. UNEORI. adica cind bate vintul.
astea-s gadgeturi frumoase pentru un party-talk organizat de uniunea mondiala de tree-huggeri, dar nu rezolva nici cererea de energie si nici siguranta aprovizionarii cu aceasta.
nu vrei sa arzi produse petroliere, ramine numai energie nucleara (fissiune pina functioneaza fuziunea pe plan economic). alt mod de aprovizionare cu energie care sa functioneze la scara globala nu prea este.


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 3 Mar 2005, 04:01 PM
Mesaj #8


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



Totusi - in multe zone ale Globului ( inclusiv unele din Romania ! ) energia solara este si ea o alternativa bunicica ( si viabila economic daca pretul barilului de petrol ar incepe sa bata spre 120 de coco - din cite am citit un studiu ). Problema e ca asa rezolvi problema energiei electrice si, eventual, a auto-turismelor de putere mai mica, dar ( din cite stiu eu - rog a fi corectat daca gresesc ! wink.gif ) nu exista nici o solutie viabila la masinile grele ( folosite in industrie si transport industrial, agricultura s.a.m.d. ) bazata pe alt motor decit cel cu ardere interna ! blink.gif

Aaa - sau poate ( iarasi ! tongue.gif ) carbunele ... devil.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 8 Mar 2005, 11:12 AM
Mesaj #9


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



Nici un alt comentariu, nimic, nimic ? blink.gif

Uite de-aia risca omenirea sa se duca dracului de ripa !! devil.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Inorog
mesaj 8 Mar 2005, 11:55 AM
Mesaj #10


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.182
Inscris: 9 May 04
Forumist Nr.: 3.435



MIA:
QUOTE
Totusi - in multe zone ale Globului ( inclusiv unele din Romania ! ) energia solara este si ea o alternativa bunicica


Ai dreptate. Pe de alta parte foarte mare dreptate o are jet li, care spune ca trecerea la surse de energie alternative trebuie sa se faca deja.

Voi da un mic exemplu. O instalatie solara care sa asigure apa calda numai la o bucatarie pentru o familie medie (e vorba de asigurarea apei calde atat vara cat si iarna, sau pe vreme rea) costa aproximativ 2000 euro. Va dati seama ca putini vor fi in stare sa faca acest efort brusc, in momentul cand se va termina petrolul si gazele. Asa ca ar trebui inceput treptat inca de pe acum.


--------------------

A mai venit si-un inorog straveziu foarte speriat, foarte livid. Locuia intr-un viitor aramiu cu vedere la vid.
Nichita Stanescu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dualist
mesaj 8 Mar 2005, 07:16 PM
Mesaj #11


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 316
Inscris: 26 February 05
Din: simt aer jegos de Bucuresti
Forumist Nr.: 5.800



Solutiile exista deja asa ca toate la timpul lor rolleyes.gif


--------------------
"Veti fi asemeni zeilor, cunoscand binele de rau."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 8 Mar 2005, 07:48 PM
Mesaj #12


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



QUOTE (Inorog @ 8 Mar 2005, 10:55 AM)

Voi da un mic exemplu. O instalatie solara care sa asigure apa calda numai la o bucatarie pentru o familie medie (e vorba de asigurarea apei calde atat vara cat si iarna, sau pe vreme rea) costa aproximativ 2000 euro. Va dati seama ca putini vor fi in stare sa faca acest efort brusc, in momentul cand se va termina petrolul si gazele. Asa ca ar trebui inceput treptat inca de pe acum.

nu home consumerul e problema, ci industria, nu poti opera un combinat metallurgic cu asa ceva. de exemplu.


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Inorog
mesaj 8 Mar 2005, 09:59 PM
Mesaj #13


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.182
Inscris: 9 May 04
Forumist Nr.: 3.435



dead-cat:
QUOTE
nu home consumerul e problema, ci industria, nu poti opera un combinat metallurgic cu asa ceva. de exemplu.


Cred ca ambele sunt la fel de importante si industria si home consumerul, daca avem in vedere criza care se apropie. In egala masura oamenii vor iesi in strada pentru ca ingheata in locuinte sau pentru faptul ca nu vor mai avea loc de munca.

Am citit si eu http://www.lifeaftertheoilcrash.net/ citata de jet li si m-a pus serios pe ganduri. Problema nu este ca ne-am intoarce cu 100 de ani inapoi din punctul de vedere al confortului ci ca ar fi o criza majora datorita faptului ca vom fi cam de 4 ori mai multi ca si in urma cu 100 de ani.


--------------------

A mai venit si-un inorog straveziu foarte speriat, foarte livid. Locuia intr-un viitor aramiu cu vedere la vid.
Nichita Stanescu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 9 Mar 2005, 07:56 AM
Mesaj #14


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE (Inorog @ 8 Mar 2005, 12:55 PM)
Va dati seama ca putini vor fi in stare sa faca acest efort brusc, in momentul cand se va termina petrolul si gazele.

Petrolul nu se termina brusc. Si oricum se va scumpi treptat astfel incat oricum va fi nerentabil inainte ca el sa se termine.

QUOTE
Am citit si eu http://www.lifeaftertheoilcrash.net/ citata de jet li si m-a pus serios pe ganduri.

lifeaftertheoilcrash.net este unul din multele web site-uri care incearca sa scoata bani dintr-o problema mai mare sau mai mica a omenirii. Ati remarcat ca fiecare astfel de site incearca sa-ti vanda ceva?


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 9 Mar 2005, 12:04 PM
Mesaj #15


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (dead-cat @ 8 Mar 2005, 07:48 PM)
QUOTE (Inorog @ 8 Mar 2005, 10:55 AM)

Voi da un mic exemplu. O instalatie solara care sa asigure apa calda numai la o bucatarie pentru o familie medie (e vorba de asigurarea apei calde atat vara cat si iarna, sau pe vreme rea) costa aproximativ 2000 euro. Va dati seama ca putini vor fi in stare sa faca acest efort brusc, in momentul cand se va termina petrolul si gazele. Asa ca ar trebui inceput treptat inca de pe acum.

nu home consumerul e problema, ci industria, nu poti opera un combinat metallurgic cu asa ceva. de exemplu.

Si consumatorul casnic ridica probleme serioase - mai ales dupa ce a fost obisnuit la un anumit standard ... a se vedea masurile luate de nea Nae incepind de prin 1980. sorry.gif

Axel ... nu mi se pare ca efortul ar merita pentru a vinde o singura carte. unsure.gif
Plus de asta - chiar daca ar vrea asa ceva - pe mine ma intereseaza argumentele aduse. wink.gif

Acest topic a fost editat de MIA: 9 Mar 2005, 12:15 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 9 Mar 2005, 12:52 PM
Mesaj #16


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE (MIA @ 9 Mar 2005, 01:04 PM)
Axel ... nu mi se pare ca efortul ar merita pentru a vinde o singura carte. unsure.gif
Plus de asta - chiar daca ar vrea asa ceva - pe mine ma intereseaza argumentele aduse. wink.gif

Nu am spus ca nu ar fi o problema de fond. Am spus ca e mai bine sa fii sceptic in privinta validitatii informatiilor care provin din astfel de site-uri si sa le verifici folosind surse independente, si eventual unbiased (adica sa nu incerce sa-ti vanda nimic: nici aur, nici futures pentru petrol, nici carti si nici altceva ce ar mai putea sa-ti vanda)


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
jet li
mesaj 9 Mar 2005, 01:16 PM
Mesaj #17


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.196
Inscris: 31 January 04
Din: ae
Forumist Nr.: 2.045



QUOTE (axel @ 9 Mar 2005, 01:52 PM)
Nu am spus ca nu ar fi o problema de fond. Am spus ca e mai bine sa fii sceptic in privinta validitatii informatiilor care provin din astfel de site-uri si sa le verifici folosind surse independente, si eventual unbiased (adica sa nu incerce sa-ti vanda nimic: nici aur, nici futures pentru petrol, nici carti si nici altceva ce ar mai putea sa-ti vanda)

Sunt surse cu miile, vezi la linkurile de pe site care te trimit la alte pagini, fiecare cu alte linkuri.
Am citit la http://www.cia.gov/cia/publications/factbook/geos/xx.html care sunt rezervele de petrol totale in lume, si le-am impartit la consumul pe an, si mi-a dat 37 ani. Asta cu consumul de acum.
Am mai citit la
Department of Energy despre carbune, americanii vor sa treaca pe termocentrale cu carbune ,care sa fie si ecologice.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 9 Mar 2005, 01:40 PM
Mesaj #18


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



QUOTE (jet li @ 9 Mar 2005, 12:16 PM)
Am mai citit la
Department of Energy despre carbune, americanii vor sa treaca pe termocentrale cu carbune ,care sa fie si ecologice.

americani, carbune, ecologic.

choose any 2 devil.gif

unde io ma-ntreb cum arderea carbunelui, o masura ineficienta comparat cu alte surse, sa fie ecologica. adica fara emisii nocive. huh.gif


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Inorog
mesaj 9 Mar 2005, 02:02 PM
Mesaj #19


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.182
Inscris: 9 May 04
Forumist Nr.: 3.435



QUOTE
americani, carbune, ecologic.


Adica exploatari miniere, Valea Jiului, Miron Cozma ? cry.gif

MIA, eu cred ca tu stii ceva, de-aia ti-ai pus fata de miner. laugh.gif

Acest topic a fost editat de Inorog: 9 Mar 2005, 02:32 PM


--------------------

A mai venit si-un inorog straveziu foarte speriat, foarte livid. Locuia intr-un viitor aramiu cu vedere la vid.
Nichita Stanescu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cociuba
mesaj 9 Mar 2005, 02:11 PM
Mesaj #20


Cavalerul nedesavarsit
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.548
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.251



pentru industrie vad ca si solutie uraniul wink.gif


--------------------

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 9 Mar 2005, 02:14 PM
Mesaj #21


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (jet li @ 9 Mar 2005, 01:16 PM)
Sunt surse cu miile, vezi la linkurile de pe site care te trimit la alte pagini, fiecare cu alte linkuri.

Exact asta mi-a placut si mie la pagina respectiva !! thumb_yello.gif

Apropo de previziunile prea optimiste/pesimiste : totusi, a auzit cineva, in ultimii 15 ani vreo discutie/prognoza serioasa si purtata sustinut ce o sa se intimple ... daca rezervele de petrol ating un nivel critic ? unsure.gif
Eu am impresia mai degraba ca subiectul pur si simplu a fost trecut sub tacere deoarece - nu-i asa ? devil.gif - atinsesem deja ( ca umanitate ) stadiul de "sfirsit al istoriei", eram sau urmam sa intram clar si global intr-al "Treilea Val" s.a.m.d. ... tongue.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 9 Mar 2005, 02:18 PM
Mesaj #22


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (MIA @ 9 Mar 2005, 02:14 PM)
Eu am impresia mai degraba ca subiectul pur si simplu a fost trecut sub tacere

Nu esti singurul...

Am impresia ca fiecare lasa in seama generatiilor viitoare gasirea unei rezolvari a problemei. Ceva de genul "De ce sa-mi pierd eu electoratul pentru niste chestii care se vor intampla oricum peste vreo suta de ani, lasa ca s-or gasi solutii la vremea lor"


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 9 Mar 2005, 03:20 PM
Mesaj #23


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (abis @ 9 Mar 2005, 02:18 PM)
QUOTE (MIA @ 9 Mar 2005, 02:14 PM)
Eu am impresia mai degraba ca subiectul pur si simplu a fost trecut sub tacere

Nu esti singurul...

Am impresia ca fiecare lasa in seama generatiilor viitoare gasirea unei rezolvari a problemei. Ceva de genul "De ce sa-mi pierd eu electoratul pentru niste chestii care se vor intampla oricum peste vreo suta de ani, lasa ca s-or gasi solutii la vremea lor"

Mda ... asta pentru ca, din pacate, intr-un regim bazat pe alegeri libere nici un electorat nu e asa masochist incit sa voteze candidatii care propun/"promit" politici restrictive sau sacrificii. unsure.gif

O.K. - aici ar exista doua obiectii care pot fi analizate ( si combatute relativ simplu dupa parerea mea ) :
- situatia cind "cutitul a ajuns la os" - cum a fost cazul accederii la putere a lui F.D. Roosevelt pe fondul "Marii Crize", dar atunci se ridica obiectia cit de "corecte" ar fi astfel de alegeri;
- situatia cind cei alesi "promit" un razboi ( sau o formula asemanatoare ) - dar si aici e relativ usor de gasit contraargumentul si anume ca, de regula, in astfel de situatii costurile enuntate in campanile electorale si pe care electoratul le accepta ( sunt ) par a fi covirsite de beneficiile unei paci "avantajoase". wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Inorog
mesaj 10 Mar 2005, 10:56 AM
Mesaj #24


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.182
Inscris: 9 May 04
Forumist Nr.: 3.435



Imi vine sa zambesc (amar) cand ma gandesc ca noi romanii eram obisnuiti cu regimul economic de austeritate impus de Ceausescu. Nu ma refer numai la faptul ca se stingea lumina de la "tablou" laugh.gif cand ti-era lumea mai draga, dar si la faptul ca orice bun gospodar avea depozitate in boxe sau pivnite tot ce adunase o viata intreaga (nimic nu se arunca, caci putea sa fie folositor odata si odata biggrin.gif ). Au urmat anii tranzitiei in care am inceput sa ne facem ordine in viata si printre lucrurile vechi. Am constatat ca e mai usor sa cumperi un televizor nou decat sa-l duci pe cel vechi de 20 de ani la reparat. Numai bine ne vom obisnui cu risipa economiei de piata dupa care va trebui, noi sau copiii nostri, sa ne invatam din nou cu austeritatea. sad.gif


--------------------

A mai venit si-un inorog straveziu foarte speriat, foarte livid. Locuia intr-un viitor aramiu cu vedere la vid.
Nichita Stanescu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 11 Mar 2005, 10:49 AM
Mesaj #25


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



Singura veste buna in situatia asta e ca agricultura Romaniei bazata pe stramosescul plug cu boi va deveni din nou competitiva pe plan mondial. tongue.gif
Dar ce zic eu competitiva ... va avea sanse sa devina lider de piata nu alta !! rofl.gif rofl.gif rofl.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Inorog
mesaj 11 Mar 2005, 11:01 AM
Mesaj #26


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.182
Inscris: 9 May 04
Forumist Nr.: 3.435




QUOTE
Singura veste buna in situatia asta e ca agricultura Romaniei bazata pe stramosescul plug cu boi va deveni din nou competitiva pe plan mondial.  tongue.gif


Da, adevarul e ca avem inca pluguri manuale, iar boii sunt multi laugh.gif


--------------------

A mai venit si-un inorog straveziu foarte speriat, foarte livid. Locuia intr-un viitor aramiu cu vedere la vid.
Nichita Stanescu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jet li
mesaj 20 Mar 2005, 12:10 PM
Mesaj #27


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.196
Inscris: 31 January 04
Din: ae
Forumist Nr.: 2.045



Congresul american a aprobat inceperea forarii pentru petrol in "Arctic National Wildlife Refuge" din Alaska. Da-i incolo de caribu si ursi polar, ce stau sa ma uit la ei ? smile.gif Benzina imi trebuie !
Ei spun ca acolo sunt 10 miliarde de barili de petrol, si in cam 10 ani dupa ce vor construi cu grija pentru mediu, ce trebuie pentru a-l exploata, vor avea acces la el. La consumul curent al USA de 20 milioane barili/zi astia 10 miliarde ajung 1 an jumate
http://www.doi.gov/news/030312.htm

Acest topic a fost editat de jet li: 20 Mar 2005, 12:21 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 21 Mar 2005, 04:49 PM
Mesaj #28


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



http://story.news.yahoo.com/news?tmpl=stor...i_ge/gas_prices
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Maria Luiza
mesaj 21 Mar 2005, 05:20 PM
Mesaj #29


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 372
Inscris: 13 February 05
Forumist Nr.: 5.695



Ceea ce este de mirare - mare! la americani este faptul ca nu se observa nici o incercare de a inlocui folosirea acestui carburant care e pe terminate. Se stie de consumul mare si totusi se merge inainte orbeste cu acelasi tip de masini si motoare, de incalzire a apei si a locuintelor totul pe stil vechi ca acum 50 de ani. Adica nu vad nici o grija pentru generatiile care vor urma.


--------------------
Nu trimiteti copii la umplut cu sifoane.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Inorog
mesaj 26 Mar 2005, 10:53 PM
Mesaj #30


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.182
Inscris: 9 May 04
Forumist Nr.: 3.435



S-a facut totusi ceva in California. 1% hmm.gif din masinile vandute trebuie sa fie inzestrate cu motoare cu energie alternativa.


--------------------

A mai venit si-un inorog straveziu foarte speriat, foarte livid. Locuia intr-un viitor aramiu cu vedere la vid.
Nichita Stanescu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Maria Luiza
mesaj 27 Mar 2005, 05:00 PM
Mesaj #31


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 372
Inscris: 13 February 05
Forumist Nr.: 5.695



QUOTE (Inorog @ 26 Mar 2005, 10:53 PM)
S-a facut totusi ceva in California. 1% hmm.gif din masinile vandute trebuie sa fie inzestrate cu motoare cu energie alternativa.

Adica...sint mai scumpe?


--------------------
Nu trimiteti copii la umplut cu sifoane.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Inorog
mesaj 28 Mar 2005, 06:41 PM
Mesaj #32


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.182
Inscris: 9 May 04
Forumist Nr.: 3.435



Maria Luiza
QUOTE
Adica...sint mai scumpe?


S-ar putea sa fie mai scumpe. Eu ma refeream la cantitate. 99% din masinile vandute sunt conventionale si 1% neconventionale.

Off-topic: Maria Luiza, mi se pare sau esti mai vesela smile.gif ?


--------------------

A mai venit si-un inorog straveziu foarte speriat, foarte livid. Locuia intr-un viitor aramiu cu vedere la vid.
Nichita Stanescu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 1 Apr 2005, 03:09 PM
Mesaj #33


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



Goldman Sachs a publicat un studiu, conform caruia, pretul unui barrel de petrol ar putea creste la 105$, mentinindu-se la acea cota pe durata mai multor ani.


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 4 Apr 2005, 09:40 AM
Mesaj #34


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (dead-cat @ 1 Apr 2005, 03:09 PM)
Goldman Sachs a publicat un studiu, conform caruia, pretul unui barrel de petrol ar putea creste la 105$, mentinindu-se la acea cota pe durata mai multor ani.

E pacaleala de 1 Aprilie ( data scrierii mesajului ) sau ... "e pe bune" ? unsure.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 4 Apr 2005, 11:18 AM
Mesaj #35


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



e pe bune. sursa: "Spiegel" de sapt. trecuta.
GS estimeaza un curs de 105$ pe perioada a citiva ani, ce va cauza masuri masive in economisirea de energie, ceea ce va duce pe termen lung la un pret foarte scazut al petrolului (datorita supraofertei rezultate in urma pretului ridicat si al masurilor de reducerea consumului).


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

6 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 25 April 2024 - 01:29 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman