HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

7 Pagini V  « < 4 5 6 7 >  
Reply to this topicStart new topic
> Azi In Istorie
The Dude
mesaj 18 Dec 2006, 08:02 AM
Mesaj #176


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



1943 S-a născut Keith Richards, chitarist, vocalist şi compozitor britanic (The Rolling Stones).


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 19 Dec 2006, 02:56 PM
Mesaj #177


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



S-au nascut:

-Scriitorul MICHEL TOURNIER (1924) filozof si romancier autorul teribilei "Vineri, sau limburile Pacificului"
-1915 EDITH PIAF (Edith Giovanna Gassion), şansonetistă franceză (m. 11 octombrie 1963).
-1944 S-a născut ALVIN LEE, chitarist, vocalist şi compozitor britanic (Ten Years After, Alvin Lee Band, Alvin Lee & Co.). denumit de multi cel mai invetiv chitarist din lume...ce mai legenda si asta




Au murit:

Actorul 1996 - MARCELLO MASTROIANNI (n.1923) preferatul lui Federico Fellini (criminala prestatia din 8si1/2)



--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 20 Dec 2006, 07:24 AM
Mesaj #178


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Cu 17 ani in urma Timisoara, primul oras liber de comunism din Romania !!!! Sa traiasca...


si printro coincidenta bizara: IGNATUL; in traditia populara Ignatul este o divinitate solara, preluata de crestini si asimilata cu sf.Ignatie Teoforul; sininim cu "Ignatul Porcilor", centru ca in zorii zilei de Ignat se taie porcul de Craciun

Moarte lor, moarte lor moarte voua porcilor !!!...de prin cotete, parlament, birouri guvernamentale, alea, alea....



1968 A murit scriitorul american JOHN STEINBECK; Premiul Nobel pentru literatură în 1962 (n.27.II.1902). autorul Tortilla Flat, Oameni si Soareci, East of Eden, Joia Dulce.....si inca multe altele


Acest topic a fost editat de The Dude: 20 Dec 2006, 07:36 AM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 20 Dec 2006, 07:24 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
The Dude
mesaj 21 Dec 2006, 07:41 AM
Mesaj #179


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



17 ani de la inceputul revolutiei anticomuniste din Bucuresti...ma rog, loviturii de stat, marei aglomeratii din decembrie, a conspiratiei agenturilor....

Inceputa ca un miting de condamnare a evenimentelor de la Timisoara, si continuata cu un protest public ea avea sa aduca pe seara si primele focuri de arma in Bucuresti...cu mult curaj si abilitate The Dude se strecura printre ele....cei drept la mare distanta (circa 4 kilometrii) si cateva cartiere mai incolo...



-Solstitiul de iarna ( ora 20:35, ora Romaniei) ziua cea mai scurta a anului
-1375 A murit scriitorul renascentist italian GIOVANNI BOCCACCIO ( n.1313) ...Decameronul...sex, scandal, intrigi amoroase..
-1935 S-a nascut actrita STELA POPESCU .."sentelege tot ce zic ???"....BillyBoy....


-1940 S-a născut FRANK ZAPPA, muzician rock american (Mothers Of Invention). ...si cel mai important dintre ei..Zoot Allures, Freak Out, Apostrophe...si cate altele....


-1865 S-a născut G.Bogdan Duică (m. 1934). Critic, scriitor si membru al Academiei Romane. Azi n-am mai fi stiut nimic de el daca nu s-ar fi luat in gura cu Toparceanu...iar Toparceanu l-a taxat ori de cate ori a avut prilejul:

Raspunsul Cometei:

"V-am salutat odata sfera,
acum vreo 2000 de ani
cand astronomii de pe terra
erau abia urangutani

Flamarion era gorila,
iar bietul Newton diploboc,
iar Duica ???....nu era deloc
El abia azi cand scrie proza
se afla in metamorfoza,
si se transforma'atat de greu...
aspira acum la cimpanzeu."

Motive pentru care nu am candidat la premiul Academiei:

"..si in al doisprezecelea rand: NU POT,
pentru printre dumneavoastra e unul carn si idiot"


"...si de maimute roase'n dos
ce-ar semana cu dl Duica,
de-ar fi oleaca mai frumos.."

Acest topic a fost editat de The Dude: 21 Dec 2006, 09:28 AM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 22 Dec 2006, 08:27 AM
Mesaj #180


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



"Ziua internaţională a arborelui"...."sau dreptul tau la fereastra si datoria ta fata de pomi"

-1989 Răsturnarea şi fuga cuplului dictatorial Nicolae şi Elena Ceauşescu. Instalarea noii puteri provizorii, Frontul Salvării Naţionale.

-1989 A murit SAMUEL BECKETT, scriitor si dramaturg irlandez; Premiul Nobel pentru literatura pe 1969...daca ar fi si numai EN ATTENDANT GODOT:

"VLADIMIR: We have to come back tomorrow.
ESTRAGO; What for?
VLADIMIR: To wait for Godot.
ESTRAGON: Ah! (Silence.) He didn't come?
VLADIMIR: No."

-1949 S-au născut Robin & Maurice Gibb, vocalişti şi compozitori britanici (Bee Gees). Staying Alive...



--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 27 Dec 2006, 07:36 AM
Mesaj #181


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



-1925 A murit poetul rus SERGHEI ESENIN (n.1895) ...focul vanat e gonit de vant/ zarile au uitat sa ma mai doara/ de iubire 'ntaia oara cant/ la scandal renunt intaia oara...

-1948 S-a născut actorul francez de film GERARD DEPARDIEU.

-1901 S-a născut Marlene Dietrich (Maria Magdalena von Losch), actriţă şi cântăreaţă (m. 6 mai 1992)....buuuuuna bucata.

-1941 S-a născut Mike Pinder, clăpar britanic (Moody Blues)....nights in white satin ca sa zic asa...

Acest topic a fost editat de The Dude: 27 Dec 2006, 07:38 AM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 28 Dec 2006, 07:39 AM
Mesaj #182


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



1895 La Paris (in "salonul indian" de la "Grand Cafe" din Boulevard des Capucines 14) avea loc prima proiectie publica a unui film, organizata de fratii Auguste si Louis Lumiere, evenimant considerat ca marcaind actul de nastere a cinematografului....si care a alungat in mare viteza publicul spectator atunci cand pe ecran a aparut o locomotiva filmata din fata ce se deplasa in mare viteza

1923 A murit inginerul francez ALEXANDRE-GUSTAVE EIFFEL, promotor de seamă al construcţiilor metalice; a construit vestitul turn din Paris ce-i poartă numele (n.15.XII.1832). Turnul a fost catalogat ca fiind "a symbol of love, romance, and intellectual engineering French-style". Imi amintesc cum Maupassant critica vestitul turn si se plangea ca acesta ii striveste spiritul cu tonele sale de inutilitate....dar nu era asa...Turnul din Paris a reprezentat triumful constructiilor metalice in detrimentul celorlalte...Dincolo de 1900 peste tot in lume podurile de piatra au fost inlocuite cu poduri din structuri metalice...


1954 S-a nascut actorul american DENZEL WASHINGTON


1946 S-a născut Edgar Winter, vocalist, pianist, saxofonist şi compozitor american (White Trash). Fratele mai mic a lui Johnny Winter si autorul celebrei melodi "Frankenstein" " de pe albumul "They only come out at night" (1973)


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 28 Dec 2006, 07:59 AM
Mesaj #183


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Multi nu stiu ca Gustave Eiffel a construit si un pod peste Bega în Timisoara.

Edgar Winter - Frankenstein wub.gif

Acest topic a fost editat de Cla: 28 Dec 2006, 08:11 AM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cactus
mesaj 28 Dec 2006, 08:15 AM
Mesaj #184


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.126
Inscris: 10 August 04
Din: nu spui; s-a schimbat
Forumist Nr.: 4.232



28.decembrie 200... mai sunt 362 de zile pana la Craciun...


--------------------
- "Help us, or else..!"
- "Or else what?"
- "Exactly!"

Nu e nimic mai trist decât tristeţea unui om vesel. (Armando Palacio Valdes)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 28 Dec 2006, 08:26 AM
Mesaj #185


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Iar ti-e sete? rofl.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 28 Dec 2006, 09:08 AM
Mesaj #186


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE (Cla @ 28 Dec 2006, 07:51 AM)
Multi nu stiu ca Gustave Eiffel a construit si un pod peste Bega în Timisoara.


eu sunt unul din ei....eram !!

Merci de piesa. thumb_yello.gif ...are si o versiune coloana sonora dar mai putin reusita


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 28 Dec 2006, 09:13 AM
Mesaj #187


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Cu placere smile.gif
Dar ce sa inteleg prin asta "eu sunt unul dintre ei...eram" ?


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 28 Dec 2006, 09:20 AM
Mesaj #188


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



ca nu am stiut ca Gustave a facut si un pod peste Bega....si ca cum stiu asta de la tine thumb_yello.gif


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 28 Dec 2006, 09:27 AM
Mesaj #189


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Ah asa. Pacat ca nu gasesc o poza. sad.gif
E la fel facut in stilul lui, din fier wink.gif
Sta si scris la pod inginerul: Gustave Eiffel smile.gif

edit: as fi si eu bucuros de-o poza, poate se gaseste cineva din Timisoara.
Halloooo!! hiya.gif

Acest topic a fost editat de Cla: 28 Dec 2006, 09:30 AM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cactus
mesaj 28 Dec 2006, 09:48 AM
Mesaj #190


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.126
Inscris: 10 August 04
Din: nu spui; s-a schimbat
Forumist Nr.: 4.232



QUOTE (Cla @ 28 Dec 2006, 08:18 AM)
Iar ti-e sete? rofl.gif

Rade harb de oala sparta ohyeah.gif spoton.gif


--------------------
- "Help us, or else..!"
- "Or else what?"
- "Exactly!"

Nu e nimic mai trist decât tristeţea unui om vesel. (Armando Palacio Valdes)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 28 Dec 2006, 10:44 AM
Mesaj #191


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



rofl.gif spoton.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 29 Dec 2006, 08:37 AM
Mesaj #192


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



1843 S-a născut (la Neuwied/Germania) regina ELISABETA (cunoscută sub pseudonimul literar Carmen Sylva), prima regină a României, soţia regelui Carol I; membru de onoare al Academiei Române (m.2.III.1916 ) Desi a iubit Romania pana la devotament, inima i-a ramas la Balcic...deh femeile astea..

1926 A murit scriitorul austriac RAINER MARIA RILKE (n.1875)...timpul si eternitatea prinse asupra faptului. recomand colectia de scrisori...un fel de roman epsitolar...nu stiu numele exact


1938 S-a născut actorul american de film JON VOIGHT. Ce mai cariera...E ciudat ca din toate filmele in care a jucat, obsesiv imi revine in minte numai rolul slabut din modestul film Anaconda


1986 A murit, la Paris, regizorul rus ANDREI TARKOVSKI (n.1932) Eu zic ca e cel mai important regizor al "epocii moderne"...desi recomandarea in arta este sa te feresti de ierarhizari...Celor care cred ca vorbesc gratuit le recomand colectia proaspat aparuta pe DVD a operelor complete. Intre ele Calauza, Oglinda, Copilaria lui Ivan, Andrei Rubliov, Solaris. Sunt filme obligatoriu de vazut si pentru cel mai neansemnat aspirant la cinematografie


1947 S-a născut Cozy Powell, baterist şi compozitor britanic. Ce ne-a mai incantat tineretea si ce mai anima discotecile cu solo-urile alea de tobe...chiar si asa comerciale cum erau ele...


1951 S-a născut Yvonne Elliman, cântăreaţă americană. Super participare la opera rock Jesus Christ Superstar.."i don't know how to love him I don't know how to take him/ ..he's a man, he's just a man...."




--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 29 Dec 2006, 08:50 AM
Mesaj #193


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Hey, Jon Voight a jucat în atâtea filme ca nici nu mai stiu.
Cred ca e Alz...Al... ah!! Al Jazeera? rofl.gif

Acest topic a fost editat de Cla: 29 Dec 2006, 08:55 AM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 29 Dec 2006, 09:12 AM
Mesaj #194


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Mai , tu cu memoria asta a ta prodigioasa, nu iti amintesti cumva de filmul ala in care el juca un rol de cawboy si in care tareste cadavrul camaradului lui jumate de America in urma calului doar pentru ca ii promisese aluia sa il inmormateze intrun anumit loc ??? Pe bune, ma chinuie un lapsus teribil....


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 29 Dec 2006, 09:27 AM
Mesaj #195


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



N-a fost Asphalt Cowboy cu Dustin Hoffman? (original: Midnight Cowboy)
Dar ai stiut ca Lara Croft, aka Angelina Jolie se numeste Angelina Jolie Voight? E fiica lui biggrin.gif

Acest topic a fost editat de Cla: 29 Dec 2006, 09:51 AM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 29 Dec 2006, 10:01 AM
Mesaj #196


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Stiam ca e fie-sa...da-o'n Doamne iarta-ma..Nu-mi place deloc de ea....

Dar nu era filmul ala...era un clasic...Imi amintesc chiar acum ca era serial, si ca in rolul pe care l-a jucat Voight intial a fost un alt actor...Au mers cu ala pe prima serie de episoada, dupa care la serie nou a aparut Voight (excelent prin comparatie) in acel rol


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 3 Jan 2007, 08:33 AM
Mesaj #197


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



1875 A murit PIERRE LAROUSSE, lexicograf francez; a înfiinţat la Paris (1852) casa de editură care îi poartă numele, specializată în lucrări enciclopedice; sub redacţia lui a început să apară "Marele dicţionar universal al secolului al XIX-lea" (17 volume, 1865-1876) (n.23.X.1817).

1923 A murit JAROSLAV HASEK, scriitor satiric ceh (n.1883) Parintele bravului soldat Švejk ...altfel era homosexual si suferea de o manie depresiva...tocmai unul care a fost capabil de atata umor cazon de calitate

1956 S-a nascut MEL GIBSON, actor, regizor si producator american de film...Patimile lui Cristos...si patimile bauturii

1945 S-a născut Stephen Stills, vocalist, chitarist, basist, clăpar şi compozitor american (Buffalo Springfiled, Crosby, Stills, Nash & Young). facea pe vremuri o chitara rece extraordinar de cursiva...muzica lui era pur si simplu fluida

1946 S-a născut John Paul Jones, basist, clăpar şi compozitor britanic (Led Zeppelin) mereu in umbra lui Page si Bonham, dar si a lui Plant a avut totusi o contributie majora la sound-ul grupului.


1950 S-a născut Victoria Principal, actriţă americană (serialul "Dallas"). sau altfel spus Mamela Erwing







--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 4 Jan 2007, 09:34 AM
Mesaj #198


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



1926 Prin "Actul de la 4 ianuarie" Parlamentul Romaniei voteaza îndepărtarea printului Carol de la succesiune şi recunoaste printului Mihai calitatea de mostenitor al tronului. Tema de discutii.......



1940 S-a născut scriitorul francez de limbă chineză GAO XINGJIAN; Premiul Nobel pentru literatura pe 2000. Personaj bizar, si autor al unor relizari controversate are insa un discurs coerent si cu afirmatii pline de genialitate. Cea de mai jos e una dintre ele: "When you use words, you're able to keep your mind alive. Writing is my way of reaffirming my own existence."



1941 A murit filosoful HENRI BERGSON; premiul Nobel pentru literatura pe 1927 (n.1859) Pasi mari in cunoasterea psihologiei umane...Este parintele filozofiei intuitive, si un excelent om de litere.


1960 A murit scriitorul francez ALBERT CAMUS; Premiul Nobel pentru literatură pe 1957. Alaturi de Sartre cel mai important reprezentant al existentialismului ateu. Puternic influentat de Marx, Engels...dar si de André Malraux si de André Gide. Autor al "Strainul, Caligula, Ciuma, Mitul Lui Sysyphe, Omul Revoltat, Omul Absurd....


1954 A murit Elena Farago (n. 1878)..o alta mare poeta pe care istoria a nedreptatit-o grav...


1942 S-a născut John McLaughlin, chitarist, pianist şi compozitor jazz/rock britanic (Mahavishnu Orchestra). Magnificele concerte Montreux 1974 si 1984 il reprezinta total pe acest artist desavarsit. Cunoscut si ca Mahavishnu John McLaughlin din cauza orientarilor sale profund religioase McLaughlin a facut istorie alaturi de Jan Hammer, Jerry Goodman, Jean Luc-Ponty, Carlos Santana, Al Di Meola, Milles Davis, Paco De Lucia...Recomand cu tarie piesele consacrate si de referinta "Love Devotion & Surrender", "A love Supreme" "Birds of Fire"...asta din urma face pielea gainii pe orice ascultator...macar ca e o prelucracre dupa Igor Stravinsky (The Fire Bird)

1986 A murit de pneumonie la numai 35 de ani Phil Lynott, vocalist şi basist irlandez (Thin Lizzy) (n.20 august 1951). Pagina de web a renumitului artist incepe cu o fraza anuntata multimii in deschiderea concertului “Live and Dangerous” : "Is there anybody here with any Irish in them? Is there any of the girls who’d like a little more Irish in them?"...Thin Lizzy sunt autorii uneia din celei mai impresionante variante a celbrei “Whiskey in the Jar”. Chiatara lui Lynott plange efectiv pasajele dintre versuri ...dar si a unor piese precum “The Boys Are Back In Town” si “Jailbreak”

Acest topic a fost editat de The Dude: 4 Jan 2007, 09:39 AM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 4 Jan 2007, 09:57 AM
Mesaj #199


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE (The Dude @ 4 Jan 2007, 08:26 AM)
1940 S-a născut scriitorul francez de limbă chineză GAO XINGJIAN; Premiul Nobel pentru literatura pe 2000. Personaj bizar, si autor al unor relizari controversate are insa un discurs coerent si cu afirmatii pline de genialitate. Cea de mai jos e una dintre ele: "When you use words, you're able to keep your mind alive. Writing is my way of reaffirming my own existence."

Foarte bizar, tipul.
N-am înteles daca asta e frantuzeste sau chinezeste blink.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 4 Jan 2007, 10:00 AM
Mesaj #200


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



E in alta limba Cla...piesele lui amesteca traditia chinezeasca cu cea modernista...Sunt personaje care mor in primul act si reapar ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat in actul trei....Sunt interesante, dar nu chiar de premiul cel mare..


Mai bine ai gasi un link sa ascultam si noi un pic Birds Of Fire a lui McLaughlin..Please, please, please.....


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 4 Jan 2007, 10:10 AM
Mesaj #201


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE (The Dude @ 4 Jan 2007, 08:52 AM)
E in alta limba Cla...

Esti dulce, Dude rofl.gif
I always use my words to keep my mind alive biggrin.gif

Sorry, am cautat, dar n-am gasit ceva calumea... sad.gif

Acest topic a fost editat de Cla: 4 Jan 2007, 10:17 AM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 5 Jan 2007, 07:59 AM
Mesaj #202


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



1859 Adunarea Electiva a Moldovei il alege, in unanimitate, ca domn pe colonelul Alexandru Ioan Cuza (la 24.I/5.II.1859, Adunarea Electiva a Tarii Romanesti il va alege pe domnul Moldovei, Al. I. Cuza, si ca domn al Tarii Romanesti, realizandu-se, astfel, Unirea Principatelor Romane). La vremea respectiva era un ilustru necunoscut, dar s-a bucurat de increderea Masoneriei si a altor cercuri de influenta..La final s-a dovedit doar un curvar


1900 S-a născut YVES TANGUY, pictor suprarealist francez (m.15.I.1955).


1921 S-a nascut scriitorul elvetian de linba germana FRIEDRICH DURRENMATT (m.1990)


1932 S-a nascut UMBERTO ECO, filosof si scriitor italian


1938 S-a născut regele Spaniei, JUAN CARLOS I, devenit şef al statului la 2.XI.1975.


1946 S-a nascut actrita americana DIANE KEATON


1950 S-a născut IOAN PETRU CULIANU, istoric al religiilor, prozator şi eseist; reuşeşte să plece, în 1972, la cursurile de vară de la Perugia/Italia, unde va solicita azil politic; se va stabili apoi în Olanda şi, ulterior, în SUA (asasinat la 21.V.1991, la Chicago).


1970 Premiera filmului "Reconstituirea", al regizorului Lucian Pintilie (interzis ulterior la difuzare de cenzura comunistă); din distribuţie: George Constantin, Emil Botta, Ernest Maftei, Vladimir Găitan, George Mihăiţă.


1949 S-a născut George Brown, baterist american (Kool & The Gang)....mmmm n-a jucat pe partea mea, dar grupul a marcat istoria muzicii rock

1951 S-a născut Biff Byford, vocalist şi compozitor britanic (Saxon). Am apreciat albumul Wheels Of Steel in care Byford a compus mai toate piesele..Motorcycle Man si Freeway Mad in mod particular

Acest topic a fost editat de The Dude: 5 Jan 2007, 08:00 AM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 5 Jan 2007, 08:49 AM
Mesaj #203


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Ohyeah: Strong arm of the law
http://www.youtube.com/watch?v=rKgfFEu8-Wo
Happy Birthday, Biff thumb_yello.gif
The Eagle Has Landed
http://www.youtube.com/watch?v=2fSCEXkvUPE...related&search=
Crusader http://www.youtube.com/watch?v=hi7OxZDX768 rolleyes.gif

Acest topic a fost editat de Cla: 5 Jan 2007, 08:56 AM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 5 Jan 2007, 09:08 AM
Mesaj #204


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



thumb_yello.gif thumb_yello.gif thumb_yello.gif thumb_yello.gif thumb_yello.gif thumb_yello.gif


Cla, Cla, Cla !!!


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 5 Jan 2007, 10:02 AM
Mesaj #205


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



sorry.gif thx wink.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 5 Jan 2007, 11:22 AM
Mesaj #206


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



1716 - Nicolae Mavrocordat a fost numit domn al Ţării Româneşti, acesta reprezentând momentul instaurării regimului fanariot în Ţara Românească


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 5 Jan 2007, 02:28 PM
Mesaj #207


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Azi....06 - Ianuarie


Botezul Domnului (Dumnezeiasca Arătare) : Boboteaza. Sarbatoare mare in calendar...

1822 S-a nascut HEINRICH SCHLIEMANN, arheolog german (m.1890) cel care pana la urma a gasit Troya

1832 S-a nascut pictorul francez GUSTAVE DORE (m.1883)...a vazut lumea ca pe o gravura si ne-a transmis aceasta imagine si nou...Multe carti ale copilariei ne-au ramas in minte asa cum si le-a imaginat el. A ilustrat carti de Rabelais, Balzac si Dante si in final chiar si o editie a Bibliei


1981 A murit scriitorul englez A.(rchibald J.(oseph)CRONIN (n.1896) ...Castelul Palarierului, Citadela Sfaramata...ma rog...


1760 S-a născut Ion Budai-Deleanu (m. 1820) ...hauoleoo manca-ti-as


1881 S-a născut Ion Minulescu (m. 1944) Pentru el am postat azi evenimentele din istorie ale zilei de maine..Maine voi lipsi..La vremea de afara o mica retrospectiva Minulescu se impune...Hai luati carte din raft, sticla mai aproape, ochelarii pe nas...si fuga sub plapuma sa ne bucuram de romantele nepieritoare ale acestui bard..Dau eu tonul:

Cheia ce mi-ai dat aseară -
Cheia de la poarta verde -
Am pierdut-o chiar aseară!...
Dar ce cheie nu se pierde?
Cheia ce mi-ai dat aseară
Mi-a căzut din turn,
Pe scară,
Şi căzând, mi-a stins lumina.

.....................................

Şi pe cea din urmă treaptă
Am îngenuncheat
Şi-am plâns -
Căci pe cea din urmă treaptă,
Ca-ntr-o carte înţeleaptă,
Am citit în fundul cupei
Naufragiul ce m-aşteaptă!...



1897 S-a născut Ionel Teodoreanu (m. 1954) ..La Medelenii ....


1946 S-a născut Syd Barrett, chitarist, vocalist şi compozitor britanic (Pink Floyd). ..si plastician si arhitect...a format grupul, i-a daruit un sound absolut unic, si apoi l-a parasit tocmai cand acesta incepuse sa capete glorie...A semanat si n-a fost la cules...

atat pentru azi...06.01.2007










--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 8 Jan 2007, 08:44 AM
Mesaj #208


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



1642 A murit GALILEO GALILEI, matematician, astronom si fizician renascentist italian, considerat fondator al metodei experimentale (n.1564)..ce sa zic...E pur si move ...si vorba lui Mercury din Bohemian Rhapsody:
"Thunderbolt and lightning - very very frightening me
Gallileo, Gallileo,
Gallileo, Gallileo,
Gallileo Figaro - magnifico"



1896 A murit poetul francez PAUL VERLAINE, unul dintre precursorii simbolismului (n.1844)..autorul intre multe altele a remarcabilei poezii Cantecul Toamnei din care celebrul vers:

" Les sanglots longs
Des violons
De l'automne
Blessent mon cśur
D'une langueur
Monotone"

a fost ales de BBC ca parola ce avea sa vesteasca rezistentei franceze debarcarea aliatilor din normandia


1935 S-a născut ELVIS PRESLEY (m. 16 august 1977). What do you know ..The King ??? "One for the money, one for the show...."


1937 S-a născut Shirley Bassey, cântăreaţă britanică. ..another history repeating...tare de tot tipa..


1947 S-a născut David Bowie (David Robert Hayward-Jones), cântăreţ, saxofonist şi compozitor britanic. ..Ground Control to Major Tom..a impus un stil nou acolo unde toate incercarile pareau epuizate..si un look inedit


1948 S-a născut Mel Pritchard, baterist britanic (Barclay James Harvest). Un grup excelent cu un baterist...numai ritm.


1979 S-a nascut Adrian MUTU... vreo 25 de ani mai incolo se apuca de tras pe nas


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 9 Jan 2007, 10:28 AM
Mesaj #209


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



1913 S-a nascut RICHARD NIXON, om politic american; presedinte al SUA intre anii 1969-1974 (m.1994) ...dat pe goarna la presa de "Gat Adanc"...vezi subforumul "Watergate- Turnatorul s-a deconspirat" din "Politica Externa"


1941 S-a născut Joan Baez, cântăreaţă şi compozitoare folk americană, dar si militanta pentru drepturile omului. A sustinut un concert impecabil la Bucuresti...Raman in memorie concertele cu Dylan, dar si balada pentru Saco si Vanzetti si celebrul de acum moment de la Woodstock, cand multimea a fost surprinsa de ploaie. Pentru ca nu aveau unde sa se adaposteasca si pentru ca erau tineri si puternici au inceput sa scandeze impreuna cu Baez: "No Rain, No Rain, No Rain"...din 500 000 de mi de piepturi, si divinitatea care nu mai vazuse asa ceva pana atunci a dat inapoi...Ploaia s-a oprit instantaneu si Joan Baez a continuat concertul cu:

"I dreamed I saw Joe Hill last night,
alive as you and me.
Says I “But Joe, you’re ten years dead”
“I never died” said he,
So I picked up a piece of rebar and
beat him savagely, then I stole
the filthy Commie’s butter sandwich. "




1944 S-a născut Jimmy Page chitarist şi compozitor britanic (Led Zeppelin, The Firm). Fondatorul supergrupului Led Zeppelin, Page care a inventat chiatara cu doua grifuri si cantatul la chitara cu arcusul de vioara avusese inainte de Zeppelin o bogata experienta si cu alt mare grup britanic Yardbirds. Piese ca Since I've Been Loving You, Whole Lotta Love, si desigur melodia considerata de Biboard Magazine cea mai tare a tuturor timpurilor: Stairway to Heaven


1959 S-a născut Cristi Minculescu, vocalist şi compozitor (Iris), cunoscut si sub nick-ul "Butoiul"...remarcabil rocker roman. L-am vazut intrecandu-se pe el si electrizand o sala de cateva mi de spectatori in concertul “Iris Athenaeum”:

"Floare de iris, floare de colt
Ne-ai ocrotit, ne-ai dat un rost
Iar cand noi nu vom ma fi
Va veti aminti ca a fost odata IRIS"

sau:

"Vrei sa dormi si dormi...
Nici ca-ti imaginezi!
Vrei sa dormi...si dormi...
Tu nu poti sa visezi!
Vrei sa dormi...si dormi...
Doar perna ta o vezi!
Vrei sa dormi...si dormi
Si nici ca vrei sa-I crezi!"



--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 10 Jan 2007, 09:02 AM
Mesaj #210


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



1475 Oastea condusa de Stefan cel Mare (domn al Moldovei intre anii 1457 şi 1504) obţine victoria de la Podul Inalt/Vaslui asupra invadatorilor turci, condusi de Hadim Suleiman Pasa....unde potrivit relatarilor lui Toparceanu.."chiar si Sinan Pasa plin de umilinti/ a cazut in apa si-a pierdut doi dinti"...dupa batalie.."dupa doua ceasuri (Stefan) 'naltza-o manastire si trei parastase" ...si mai face si o orgie cu Rarasoaia..


1862 A murit inginerul SAMUEL COLT, constructor al revolverului ce-i poarta numele (1835) si care a devenit unul dintre cele mai populare arme de foc din lume (n.1814)

1917 A murit WILLIAM F. CODY, cunoscut sub numele de "Buffalo Bill", pistolar de performanta, celebru pentru indemanarea si curajul sau, devenit director de circ si erou de filme western (n.1846)...unul din primi.

1920 Înfiinţarea Ligii Naţiunilor (Societatea Naţiunilor), cu sediul la Geneva. România a fost membru fondator (Liga Natiunilor a încetat să funcţioneze odată cu declanşarea celui de-al doilea război mondial). Primul pas din visul masonic spre Guvernul Mondial...Uniunea Europeana e si ea un pas in aceiasi directie....tot masonic.

1939 A murit soprana HARICLEA DARCLEE (n.1860)


1946 Prima sesiune a Adunarii Generale a Organizatiei Natiunilor Unite, desfasurata la Central Hall Wesminster din Londra; au participat 51 de natiuni cu drepturi depline ale ONU...ar fi de deschis un topic pe chestia asta...


1951 A murit scriitorul american SINCLAIR LEWIS; premiul Nobel pentru literatura pe 1930 (n.1885) Main Street, Babbitt, Arrowsmith ...un tip important

1971 A murit renumita creatoare franceza de moda COCO (Gabrielle) CHANEL (n.1883) .....Nr. 5

1945 S-a nascut Rod Stewart, cantaret şi compozitor britanic (Small Faces, The Faces). Have you ever see the rain ??? ultimul hit preluat de la Credeance

1952 S-a nascut Pat Benatar (Patricia Andrzewski), cantareata americana.





--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post

7 Pagini V  « < 4 5 6 7 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 April 2024 - 11:34 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman