HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Info Psihologie

Va invitam la dezbateri pe teme diverse, avand in centrul lor Omul. Domeniu umanist complex, relativ greu de surprins in ecuatii sau teorii unice, psihologia va fi si un pretext pentru a discuta despre emotii, minte si suflet.

8 Pagini V  « < 5 6 7 8 >  
Reply to this topicStart new topic
> Clubul Studentilor La Psihologie, Sfaturi, intrebari&raspunsuri 'n' stuff
dascalita
mesaj 30 May 2007, 08:17 PM
Mesaj #211


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.374
Inscris: 2 May 05
Din: galati
Forumist Nr.: 6.233



Bafta in realizarea cercetarii, Sere!
Nu mi-s buna pentru tema ta, Doamne fereste hh.gif dar daca mai tine stresul asta cu examenele...nu garantez ca nu intru in club... cry.gif
Succes tuturor colegilor la examene!
sorry.gif ...o boboaca tomnatica! tongue.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 30 May 2007, 09:53 PM
Mesaj #212


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE (Serenity @ 30 May 2007, 08:54 PM)
Mariuse, ai suferit un pre/infarct in ultimele 6 luni? Suferi de Insuficienta Cardiaca? Sau ischemie arteriala cronica? tongue.gif

Bre, nu! Da'daca mai casc mult gura la tembelizor te serveste tetea cu o prostopatie insuficent cronicata de iti dai si doctoratul documentand-o. laugh.gif


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bobo66
mesaj 15 Jul 2007, 04:01 PM
Mesaj #213


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 163
Inscris: 12 July 07
Din: Sibiu
Forumist Nr.: 10.063



Sa fi intrat studentii de la psihologie in sesiune?... Nu mai vad nici o opinie de multa vreme.Acum or fi intrat in vacanta si precis pana in septembrie este "liniste".
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 15 Jul 2007, 04:01 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
dascalita
mesaj 15 Jul 2007, 09:24 PM
Mesaj #214


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.374
Inscris: 2 May 05
Din: galati
Forumist Nr.: 6.233



Cred ca cei mai multi au terminat sesiunea si acum se bucura de vacanta.Opinii ? Mie mi s-a parut greu acest an dar trebuie sa recunosc ca mi-a placut. Acum ma informez cum sa fac referatul pentru practica, cred ca o sa am nevoie de ajutor... tongue.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ornicu21
mesaj 26 Aug 2007, 04:09 PM
Mesaj #215


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 2
Inscris: 8 August 07
Forumist Nr.: 10.222



Salutare tuturor! Ma numesc Tudor, si tocmai am intrat la Psihologie in Timisoara, la Universitatea de Vest. Am vazut ca threadul asta ar fi chiar locul potrivit sa ma prezint, si sa va cer si o parere studentilor care stau la camin in Timisoara: Pentru ca am intrat la taxa, nu primesc loc in camin, dar vreau sa-mi cumpar unul, la negru, cum o fi, doar sa stau in camin anu asta, si intrebarea mea este, Cat mai costa un loc in camin in Timisoara?

Multzam fain!
Tudor
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Serenity
mesaj 26 Aug 2007, 04:18 PM
Mesaj #216


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



Hai ca te informez eu, dupa ce-ti urez han.gif si Bun venit in clubul asta!...

Eu am incercat sa fac rost de loc in camin anul trecut si gasisem la 4 (sau 5, nu mai stiu) in camera cu 3 milioane. Cam asa se vand... intre 100 si 300 de euro. Oricum, trebuie sa te grabesti. Sa-ti rezolvi neaparat in septembrie ca dup-aia nu prea mai gasesti. Oricum, e cam greu cu cumparatul de loc in camin anul asta... Inainte rezolvai cu administratorul, acum s-a imputut treaba. Dar se poate.....

Si eu sunt studenta tot la Tm. Asa ca daca ai nevoie de ajutor vreodata, don't be afraid to ask tongue.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sunny
mesaj 27 Aug 2007, 05:23 PM
Mesaj #217


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 93
Inscris: 15 August 04
Din: Braila
Forumist Nr.: 4.262



Hai sa ma bag si eu in zeama...
Acum ceva mai multa vreme ziceam ca am intentia de la da la psiho...ei uite ca timpu a trecut si tocmai am intrat la universitatea de Bucuresti. Apropo de chestia cu caminul, aici am inteles ca nu se dau locuri deloc pt anul 1, indiferent daca e buget sau taxa. huh.gif Stie cineva daca exista sanse de 'aranjare' si aici?

Are cineva idee cam cum se comporta lumea pe aici (auzisem ca profii sunt super naspa iar cursurile sunt predate aiurea)?...just askin' unsure.gif

Cristina


--------------------
user posted image"Tinteste catre luna!...chiar daca nu vei nimeri, vei fi printre stele!"user posted image

Go to the top of the page
 
+Quote Post
ramona
mesaj 13 Sep 2007, 11:50 AM
Mesaj #218


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 79
Inscris: 2 November 04
Forumist Nr.: 4.814



Eu am terminat facultatea de Psihologie de ceva timp mai precis in 2001, in Bucuresti. Ce pot sa-ti spun Sunny este ca si pe vremea mea era problema asta cu locurile in camine, sunt dezamagita ca inca persista. Iar cu aranjatul mergea tot intre 100 si 300 dolari (pe atunci), cred ca singura schimbare este ca acum cer euro.
Bafta tuturor! mwah1.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Serenity
mesaj 13 Sep 2007, 12:35 PM
Mesaj #219


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



Oho, Ramona... ce bine ca am pe cine sa iscodesc devil.gif Incep sa-mi pun probleme legate de viitorul loc de munca, si sunt foarte nehotarata pe ce sa merg la master si specializare... Ai vreo recomandare? Tu ai facut masterul? Daca da, ce ai ales? Uf tongue.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ramona
mesaj 13 Sep 2007, 03:32 PM
Mesaj #220


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 79
Inscris: 2 November 04
Forumist Nr.: 4.814



Draga Sere, eu am terminat la Titu Maiorescu, intr-o vreme in care era o pleiada de oameni minunati care incercau sa ne deschida mintea si inimile: Manzat, Zlate, Minulescu, Mitrofan, Butoi, Zamfirescu, Holdevici asta ca sa amintesc doar cativa. Pe vremea mea(cum suna rofl.gif ) se faceau 5 ani de facultate cu specializare. Eu am ales clinica, si am inceput apoi un master de terapie cognitiv comportamentala si hipnoza, din care am facut un anisor, anul trecut am stat pe tusa din motive de mutat prea departe de Bucuresti ohyeah.gif.
Ce pot sa iti zic despre master si specializari este ca este musai sa le faci daca vrei o cariera in domeniu, pentru voi astia mai tinereii mwah1.gif este mai bine pentru ca lucrurile sunt clare, pasii pe care ii ai de urmat pentru a deveni terapeut sunt bine definiti si nu mai trebuie sa bajbaiti in ceata ca noi acum cativa ani. Din cate am observat eu aici si tu tot spre clinica te indrepti. clapping.gif Sa-mi spui mai clar la ce te gandesti sa faci si putem discuta.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Serenity
mesaj 13 Sep 2007, 05:18 PM
Mesaj #221


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



Saru'mana de raspunsuri, Ramo mwah1.gif Intr-adevar, n-ar fi fost rau sa se faca 5 ani... si cand te gandesti ca "noua generatie" (cu un an mai mica decat mine) face doar 3! hh.gif

Eu intial ma gandeam sa fac masterul in domeniul organizational (pentru ca se gasesc mai usor locuri de munca platite relativ bine dupa) si specializarea pe clinic, pentru ca nu vreau sa lucrez toata viata in organizationala sub nici o forma. Dar din cate am inteles, ca sa faci o specioalizare trebuie sa fi si angajat in domeniu (adica nu as putea lucra in HR ca sa imi platesc specializarea). Si nu stiu ce sa fac.... daca fac masterul in clinica, am vreo sansa sa gasesc ceva de lucru, banos, ca sa-mi permit sa platesc specializarea?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ramona
mesaj 13 Sep 2007, 06:31 PM
Mesaj #222


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 79
Inscris: 2 November 04
Forumist Nr.: 4.814



Slabe sanse Sere de ceva banos pe clinica si ai dreptate pe organizationala gasesti mai repede si cu mai multi bani, daca prinzi un job la HR la o corporatie te-ai scos materialiceste. Clinica este mai mult pentru suflet deocamdata, dar in 5 ani zic eu ca altfel vor sta lucrurile. Au inceput sa se miste lucrurile si la noi destul de bine. Daca vrei clinica trebuie sa ai sustinere financiara. Dar eu zic asa, poti sa te angajezi in HR iar pentru a avea contact si cazuri pe care sa faci lucrarile pentru specializarea de la clinica, sa bagi si tu un voluntariat pe undeva. Sau sa vorbesti cu un prof care are cabinet sa te duci acolo. Parca ziceai ceva de o practica intr-un spital, incearca sa pastrezi contactul cu cineva de acolo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ramona
mesaj 27 Sep 2007, 11:08 AM
Mesaj #223


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 79
Inscris: 2 November 04
Forumist Nr.: 4.814



"In data de 25 septembrie 2007 a avut loc sedinta Comisiei pentru Sanatate, Ecologie si Sport a Senatului Romaniei, avand pe ordinea de zi analizarea si avizarea propunerii legislative privind reglementarea profesiei de psihoterapeut, inregistrate la Camera Deputatilor sub nr. BP612/12.06. 2007, iar la Senat sub nr. L626/04.09.2007.

La sedinta au participat in calitate de invitati si reprezentantii Colegiului Psihologilor din Romania, prof. univ. dr. Mihai ANITEI, prof. univ. dr. Mihaela MINULESCU, prof. univ. dr. Ion DAFINOIU, psih. dr. Iustinian TURCU si cons. jur. Iulian-Laurentiu STEFAN.

De asemenea, au mai fost invitati la sedinta reprezentantii Federatiei Romane de Psihoterapie si reprezentantul Ministerului Sanatatii Publice.

Inaintea inceperii sedintei, reprezentantii Colegiului Psihologilor din Romania au transmis membrilor comisiei punctul de vedere al organizatiei profesionale referitor la reglementarea psihoterapiei ca profesie in Romania.

In deschiderea sedintei, presedintele comisiei, domnul Serban-Cezar STRATILA, a aratat faptul ca exista deja referitor la aceasta propunere legislativa un punct de vedere nefavorabil din partea Guvernului Romaniei si o serie de observatii de forma dar mai ales de fond din partea Consiliului Legislativ.

Totodata, reprezentanta Ministerului Sanatatii Publice a sustinut punctul de vedere al Guvernului Romaniei, aratand in acest sens ca la nivelul Uniunii Europene nu exista o reglementare a profesiei de psihoterapeut prin directiva, iar actualmente in Romania aceasta specialitate interprofesionala si interdisciplinara este reglementata deja prin doua acte normative, Legea nr. 213/2004 si H.G. nr. 788/2005.

In replica, reprezentantii Federatiei Romane de Psihoterapie au sustinut necesitatea reglementarii profesiei de psihoterapeut in Romania.

Reprezentantii Colegiului Psihologilor din Romania au aratat ca aprobarea unei astfel de propuneri legislative incalca principiile liberale care guverneaza in prezent exercitarea acestei specialitati psihologice, exprimand totodata opinia ca numai autoritatile profesionale pot stabili norme comune cu privire la formarea in psihoterapie, precum si cu privire la impunerea de standarde de calitate in aceasta specialitate multiprofesionala, demersuri care sunt deja in derulare atat cu Colegiul Medicilor din Romania cat si cu Colegiul National al Asistentilor Sociali.

Presedintele Colegiului Medicilor din Romania, domnul prof. univ. dr. Mircea CINTEZA a subliniat faptul ca problema exercitarii psihoterapiei in Romania trebuie solutionata de comun acord de catre cele doua organizatii profesionale direct implicate, Colegiul Psihologilor din Romania si Colegiul Medicilor din Romania, considerand ca nu este necesara reglementarea unei profesii distincte de psihoterapeut in Romania.

Luand la cunostinta de punctele de vedere exprimate, membrii comisiei au recomandat sustinatorilor propunerii legislative gasirea unei alte solutii pentru rezolvarea problemelor legate de exercitarea psihoterapiei in Romania, proiectul prezentat fiind considerat etatist si inoportun. "


(Preluare de pe site-ul Colegiului Psihologilor din Romania www.copsi.ro )
Ma gandesc ca poate intereseaza pe vreunul dintre voi chestia asta, desi practic sunt niste neintelegeri intre Colegiul Medicilor si cel al Psihologilor care au existat dintotdeauna si nu vor disparea azi. ohyeah.gif

Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 27 Sep 2007, 06:01 PM
Mesaj #224


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



Si are dreptate Cinteza. Nu exista profesia de psihoterapeut. Exista numai cea de medic psihiatru (care se ocupa de bolile psihice) si cea de psiholog. Ultimul discuta cu pacientul, mai mult "alina" sufletul, in nici un caz nu se substituie medicului.


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Zed
mesaj 28 Sep 2007, 10:32 AM
Mesaj #225


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.766
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 671



@andra_v

Da psihoterapeutii din strainatate , ce-s ? Someri fara profesie ?!
Psihoterapeutul este un psiholog cu specializare in domeniu . Specializarea dureaza 2 sau 3 ani , nu mai stiu exact si asta faci dupa 3 sau 4 ani de facultate . (asa-i in strainatate )
Psihoterapia este o "metoda" . Sunt mai multe forme de terapie .
Mda , acum stiu de ce multi mai cred ca mersul la psiholog = nebun .
Speram ca generatiile care mai cred in tampenia asta , sa se afle pe undeva in jur de 65 - 70 ani .
Dar deh , ce nu cunoaste taranu , nu mananca . (proverb )


Oricum , m-a amuzat ce ai scris . rofl.gif


--------------------
I'm hanging on your words /Living on your breath
Feeling with your skin /Will I always be here ?!

Iarta-ti mereu dusmanii. Nimic nu-i supara mai tare.
www.unicef.org
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ramona
mesaj 28 Sep 2007, 12:25 PM
Mesaj #226


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 79
Inscris: 2 November 04
Forumist Nr.: 4.814



QUOTE(andra_v @ 27 Sep 2007, 07:01 PM) *
Si are dreptate Cinteza. Nu exista profesia de psihoterapeut. Exista numai cea de medic psihiatru (care se ocupa de bolile psihice) si cea de psiholog. Ultimul discuta cu pacientul, mai mult "alina" sufletul, in nici un caz nu se substituie medicului.

Andra fara suparare, preotul "alina" sufletul, daca psihologul "alina" sufletul inseamna ca-i vai de capul lui si nu isi face cum trebuie meseria. Psihoterapeutul nu trebuie sa fie neaparat psiholog, poate avea orice meserie si se poate specializa ca terapeut, asta teoretic. Practic foarte putini oameni sunt croiti pt a fi psihoterapeuti....iar medicii sunt varza la capitolul asta (vorbesc din ce am vazut la master) pentru ca au un alt background si in psihoterapie nu e totul 1+1=2.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 3 Oct 2007, 05:59 PM
Mesaj #227


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



Bun, oamenii croiti pt. psihoterapie sa invete medicina!

Zed, tocmai ca mersul la psiholog nu inseamna a fi nebun. Bolnavul psihic merge la psihiatru, nu la psiholog.


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Zed
mesaj 14 Oct 2007, 09:13 PM
Mesaj #228


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.766
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 671



QUOTE(ramona @ 28 Sep 2007, 01:25 PM) *
Psihoterapeutul nu trebuie sa fie neaparat psiholog, poate avea orice meserie si se poate specializa ca terapeut, asta teoretic.


Hai sa fim seriosi ! Astea-s baliverne . Inseamna ca un inginer agronom ( e doar un examplu) , se poate specializa ca psihoterapeut . rofl.gif


--------------------
I'm hanging on your words /Living on your breath
Feeling with your skin /Will I always be here ?!

Iarta-ti mereu dusmanii. Nimic nu-i supara mai tare.
www.unicef.org
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Serenity
mesaj 14 Oct 2007, 10:06 PM
Mesaj #229


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



Se poate... nu cred ca trebuie sa fi terminat facultatea de psihologie ca sa faci un master si o specializare. teoretic poti termina politehnica si sa faci masterul pe psihologia familiei si mai departe sa te specializezi in psihoterapie familiala. Iar daca psihologul e cel care termina facultatea de psiho, atunci nu e musai sa fi psiholog ca sa faci psihoterapie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Zed
mesaj 14 Oct 2007, 10:28 PM
Mesaj #230


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.766
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 671



Serenity , ma mira faptul ca - un master dureaza 2 ani si inseamna studii aprofundate . Ce naiba aprofundezi daca nu ai baza ?!
La ce ma refer eu , este faptul ca ( unui agronom , iau acelasi examplu ) ii lipseste baza , materile obligatorii/optionale din cei 3 , respectiv 4 ani . Sa nu mai vorbesc de practica facuta la clinici de psihatrie , gradinite sau terapiile de grup , anamnezele si testele pe care le efectuezi cu diferiti subiecti etc etc .
Sper ca ai inteles la ce bat eu apa-n piua tongue.gif

Acest topic a fost editat de Zed: 14 Oct 2007, 10:28 PM


--------------------
I'm hanging on your words /Living on your breath
Feeling with your skin /Will I always be here ?!

Iarta-ti mereu dusmanii. Nimic nu-i supara mai tare.
www.unicef.org
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Serenity
mesaj 14 Oct 2007, 11:25 PM
Mesaj #231


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



Eh, noi vorbeam teoretic.... teoretic se poate. Ma indoiesc ca exista pe lumea asta vreun psihoterapeut inginer tongue.gif Si da, on topic vorbind, ai dreptate tongue.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 15 Oct 2007, 12:08 AM
Mesaj #232


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



Bun ghiveci ati facut din acest subiect....unde dai si unde crapa!!!!

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 15 Oct 2007, 02:42 PM
Mesaj #233


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



QUOTE(ramona @ 28 Sep 2007, 12:25 PM) *
Psihoterapeutul nu trebuie sa fie neaparat psiholog, poate avea orice meserie si se poate specializa ca terapeut, asta teoretic.


Perfecta dreptate, nu numai teoretic , chiar si practic thumb_yello.gif

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 15 Oct 2007, 02:49 PM
Mesaj #234


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



QUOTE(andra_v @ 3 Oct 2007, 05:59 PM) *
Bun, oamenii croiti pt. psihoterapie sa invete medicina!

Zed, tocmai ca mersul la psiholog nu inseamna a fi nebun. Bolnavul psihic merge la psihiatru, nu la psiholog.


Bolnavul psihic merge si la unul si la altul....are nevoie de tratament mintal si de medicamente in aceasi masura. Sunt tot felul de disorders la care doar psihologia ajuta, dar invers ( psihiatria ) n-ai sa vezi.

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 15 Oct 2007, 04:50 PM
Mesaj #235


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



Sunt de acord, merge si la unul si la altul. N-am zis ca nu-i utila psihologia.


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
johana
mesaj 19 Oct 2007, 05:12 PM
Mesaj #236


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 1
Inscris: 19 October 07
Forumist Nr.: 10.763



hello,psihologilor....sau ma rog,viitorilor psihologi smile.gif am si eu o mare problema si ma gandeam ca poate ma ajutati si pe mine cu cateva idei biggrin.gif sunt studenta la psiho in ultimul an cry.gif si m-am gandit sa fac lucrarea de licenta pe psihologie judiciara...sincera sa fiu mi-a placut materia asta si ma gandeam de ceva timp sa-mi fac proiectul de licenta in juridica doar ca mi se parea cam greu cu partea practica pentru ca in penitenciare nu ti se permite sa intri...insa profa care o sa ma coordoneze a zis ca ne poate duce la un centru de reeducare pentru minori...ok,pana aici am rezolvat cu locul unde o sa fac partea practica din lucrare acum problema e ca nu stiu ce tema sa-mi aleg..eu ma gandisem la delincventa juvenila dar din pacate a ales alta colega tema cry.gif poate are cineva o alta idee dar sa fie legata de copiii delincventi biggrin.gif mutumesc anticipat smile.gif mwah1.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Serenity
mesaj 25 Oct 2007, 12:34 AM
Mesaj #237


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



Oameni buni... care ma ajuta si pe mine? biggrin.gif Am nevoie de interpretarea de la Testul Arborelui... Am dat banii aiurea pe o carte si ma bazam pe ea dar nu e buna de nimic. Help! cry.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 22 Nov 2007, 02:11 PM
Mesaj #238


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



Bun venit noilor membri ai Clubului ! welcome.gif

Ieri Serenity, membru de vaza al Clubului Studentilor La Psihologie (secret.gif si candidat de circa un an la co-moderarea acestui subforum) lansa un semnal de alarma ...
QUOTE
Dragii mei, am nevoie de ajutor. Da, da... e adevarat sad.gif , nu poti sa le faci pe toate singur. Un adevar crud, dureros... dar adevarat.

Sa va spun pe scurt povestea.... Dupa cum stiu majoritatea celor care imi citesc jurnalul, anul asta am licenta. Licenta care consta intr-o adevarata cercetare stiintifica, nimic mai mult sau mai putin. E greu, trebuie testati o gramada de subiecti... trebuie folosite 5 probe cel putin de persoana, dureaza mult, trebuie stat alaturi de persoana care completeaza "testele" si date explicatii de cate ori e nevoie... Nu ne ies scorurile care ar trebui si nu ni se confirma ipotezele... de bibliografie si munca statistica nu mai spun. Asadar... daca are cineva chef sa imi completeze niste teste, ar fi pentru mine un ajutor nesperat. [...]

Mesajul intreg poate fi citit aici.

Cred ca merita postat si aici ...

Asadar, sa incercam sa o ajutam. smile.gif

Acest topic a fost editat de calfa: 22 Nov 2007, 02:14 PM


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Skar
mesaj 4 Dec 2007, 09:20 PM
Mesaj #239


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 3
Inscris: 4 December 07
Din: Iasi
Forumist Nr.: 10.941



Psssss....cati studenti la psihologie pe aici ....si eu sunt unul ...din iasi mai exact ..prin anul 3 ...adica ultimul...!

Are careva vreo idee despre o licenta cu si despre penitenciare? im out of ideas ..adica tot ce gasesc sunt kestii banale ...a furat a fost judecat si a intrat in sistemul penitenciarelor ...thats not enough ....trebuie sa fie ceva ...pls niste idei smile.gif poate ma prind de vreuna !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
N.V.
mesaj 8 Dec 2007, 12:23 AM
Mesaj #240


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.051
Inscris: 5 March 04
Forumist Nr.: 2.474



welcome.gif la Han Skar!

Strict pe idee de penitenciare ai putea să încerci să determini cum anume afectează penitenciarul anumiţi parametri (atenţie, memorie, procesele ăstea psihice.... dacă aşa s-or mai fi numind unsure.gif ). Problema ar fi aici faptul că pentru asta ar trebui un experiment cu măsurători repetate şi asta nu se prea poate. Deşi s-ar utea ca pe eşantioane mari să mearg şi experimentul cu eşantioane perechi şi pe unii să îi testezi în stare de libertate şi pe ceilalţi în penitenciar.
Dacă vrei ceva mai larg pe psihologie judiciară ai putea încerca un profil psihologic al unei categorii de infractori, sau pe delicventa juvenila, psihologia victimei.(deşi asta s-ar putea să te bage în depresie).
Oricum ar fi, băftoc mare!

Şi niţel offtopic: mă gândesc cel puţin pentru o perioadă să mă retrag din Clubul Studenţilor la Psihologie, şi să intru în Clubul Pacienţilor la Psihologie laugh.gif Am un filing că m-aş integra perfect acolo. rofl.gif

Edit: Acum am văzut şi postul Johhanei. Nu mai stiu eu foarte mult din delicvenţa juvenilă, dar capitolul e destul de vast şi s-ar preta la o categorizare pe infracţiuni, un soi de profil psihologic juvenil (am eu ce am cu profilurile psihologice tongue.gif )

Acest topic a fost editat de N.V.: 8 Dec 2007, 12:28 AM


--------------------
"...dor de mine si de alta lume, dor plana: durere fara nume pe om..."

Pittis Show
Go to the top of the page
 
+Quote Post
vioara
mesaj 25 Dec 2007, 01:17 PM
Mesaj #241


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 3
Inscris: 29 December 04
Forumist Nr.: 5.312



Craciun in bucurie tuturor ! smile.gif

ma bucur ca v-am gasit

sint an II psihologie ....la distanta' sad.gif la ecologica , locuiesc si lucru(ceva contabilit) in br

Un An Nou bun ! smile.gif

pe curind
gabi

Acest topic a fost editat de vioara: 25 Dec 2007, 01:20 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ka_rryna
mesaj 3 Jan 2008, 11:32 AM
Mesaj #242


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 1
Inscris: 3 January 08
Forumist Nr.: 11.071



sal, sunt studenta in ultimul an la Psihopedagogie Speciala... marea mea problema este ca nu imi gasesc o tema pentru licenta!!! Mi-am ales ca domeniu deficienta de auz.... poate ma ajutati voi cu ceva sugestii smile.gif ms
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Serenity
mesaj 3 Jan 2008, 08:01 PM
Mesaj #243


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



Bun venit printre noi, vioara si ka_rryna! han.gif smile.gif

Ka_rryna, dupa cum a sugerat si N.V. ... cel mai simplu e sa faci un studiu despre cum afecteaza deficienta de auz parametrii precum stima de sine, etc. Nu stiu in ce masura poate fi ea masurata la copii, dar cred ca poti aplica un test proiectiv de genul Testului Omuletului plus inca alte cateva probe ajutatoare special destinate copiilor ... de exemplu testul Raven pentru masurarea inteligentei are si versiunea aplicabila copiilor.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Skar
mesaj 4 Jan 2008, 03:52 AM
Mesaj #244


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 3
Inscris: 4 December 07
Din: Iasi
Forumist Nr.: 10.941



Ms N.V ...intre timp mi-am ales licenta ...partea buna e ca am un loc de voluntar la penitenciarul din Iasi si am sa fac tot posibilul sa fac toata partea practica intr-un regim semi-deschis ...cei care s-au eliberat nu prea mai au nevoie de mine sa le aduc aminte cum a fost inauntru ...zic asta ptr ca am si cativa prieteni care au fost in detentie si chiar evita subiectul ...anyways ...ptr cine are intrebari despre penitenciar/detentie Foxhead_dead@yahoo.com ...am sa incerc sa raspund in functie de ce informatii detin ...Peace !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
vioara
mesaj 21 Jan 2008, 11:08 AM
Mesaj #245


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 3
Inscris: 29 December 04
Forumist Nr.: 5.312



multumesc frumos smile.gif de primire Serenity

pt interesatii de delicventa juvenila
poate gasiti jos vreo 'ideutza' utila :
http://www.studentie.ro/index.html?page=ne...on=cautare_news
Go to the top of the page
 
+Quote Post

8 Pagini V  « < 5 6 7 8 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 23 April 2024 - 07:54 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman