HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

2 Pagini V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> Lucruri Pe Care Credem..., CA NU LE VOM FACE NICIODATA
LINICA
mesaj 17 Mar 2005, 02:44 PM
Mesaj #36


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 640
Inscris: 6 August 04
Forumist Nr.: 4.202



QUOTE (Diana-Maria @ 22 Feb 2005, 11:36 PM)
Topicul este inspirat din cel despre legalizarea prostitutiei. Unii dau cu piatra... Totusi...

Credem ca unele lucruri nu le vom face niciodata.
Ca nu am omori, ca nu am fura, ca nu ne-am prostitua, ca nu am minca din gunoaie... ca nu am face nimic din toate aceste lucruri... ca nu am face multe...
Dar pusi intr-o situatie limita, ce s-ar intimpla oare?!
Am mai gindi ca acum?

Nu am mai trecut pe la han de mult timp - nu e o noutate - si m-a surprinde sa dau acum peste acest topic.

Aseara vorbeam cu un baiat. Fosta lui prietena este trimisa de mama ei in Grecia. Tatal ei e mort. Face parte dintr-o familie numeroasa, saraca. Deja mama ei a vorbit cu cineva care trebuie sa o "ajute sa-si gaseasca de munca".
E constienta de ceea ce va urma.
Fata are doar 16 ani si ii da acestui baiat mesaje disperate, cerandu-i ajutorul.

Sora ei face prostitutie in Italia de cativa ani.
Mai are trei surori si doi frati.




Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oiski-Poiski
mesaj 17 Mar 2005, 03:40 PM
Mesaj #37


femeia de pe luna
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.998
Inscris: 22 January 05
Din: LUNA
Forumist Nr.: 5.504



Linica , m-ai dat gata cu povestea ta sad.gif .Imi pare tare rau de fata aia , ce sa mai zic ? Nu am cuvinte cry.gif .



--------------------
"Vorbeste doar atunci cand cuvintele tale sunt mai valoroase decat tacerea"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana-Maria
mesaj 17 Mar 2005, 03:49 PM
Mesaj #38


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.796
Inscris: 22 August 03
Forumist Nr.: 654



Pai hai sa facem ceva pentru fata aceea !
Date, nume, adresa, cine e nenorociata de mama transformata in peste ?! mad.gif
Nu se poate sa ramina lucrurile asa !


--------------------

NIHIL SINE DEO!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 17 Mar 2005, 03:49 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
bufnitza
mesaj 18 Apr 2005, 12:28 PM
Mesaj #39


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 264
Inscris: 23 October 03
Forumist Nr.: 1.040



Imi place sa cred ca nu as face anumite lucruri , dar nu spun "niciodata". Nu stiu cum va fi viata mea si cum voi reactiona in anumite situatii. Deja m-am surprins cu anumite decizii pe care nu le-as fi luat nici in 1000 de ani ... dar le-am luat !


--------------------
"Sunt om, si nimic din ceea ce e omenesc nu mi-e strain" Terentius.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Yvonne
mesaj 18 Apr 2005, 12:36 PM
Mesaj #40


Eternul Visator
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.405
Inscris: 5 November 03
Din: arad
Forumist Nr.: 1.137



Am facut lucruri neasteptate si nedorite.E greu sa recunosc asta mai ales ca uneori aveam de ales.


--------------------
unu si cu unu fac 2
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Thelma
mesaj 22 Apr 2005, 11:21 AM
Mesaj #41


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 328
Inscris: 21 April 05
Forumist Nr.: 6.171



"niciodata nu spune niciodata" - adevarat;

"in acest moment vreau cu adevarat si sper sa nu fiu pusa niciodata in situatia de a face anumite lucruri" - la fel de adevarat.



numai bine mwah1.gif


--------------------
Hesychia (gr.)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LINICA
mesaj 18 May 2005, 02:30 PM
Mesaj #42


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 640
Inscris: 6 August 04
Forumist Nr.: 4.202



( in sfarsit am gasit topicul smile.gif )

Vreau sa va spun ca intre timp fata respectiva a fost ajutata. Curand lucrurile vor sta si mai bine. Mai sunt si alte mame "peste", am aflat mai apoi. - dar nu vreau sa fiu off topic.


Eu cred in "niciodata sa nu spui niciodata". Insa niciodata nu cred ca voi refuza un om care are nevoie de ajutorul meu. Si cred ca niciodata nu voi inceta sa iubesc.
Sper ca Dumnezeu, acolo unde e si sub orice forma s-ar manifesta, sa intervina in situatii limita cand e nevoie de un miracol.






Go to the top of the page
 
+Quote Post
cociuba
mesaj 18 May 2005, 10:08 PM
Mesaj #43


Cavalerul nedesavarsit
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.548
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.251



ce chestie, propria mama,in ce lume urata traim wink.gif


--------------------

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dascalita
mesaj 25 May 2005, 10:52 PM
Mesaj #44


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.371
Inscris: 2 May 05
Din: galati
Forumist Nr.: 6.233



Citind ce ati postat ,mi-am recunoscut modul de a gandi...Nu putem spune cu exactitate cat de puternici si consecventi in respectarea principiilor noastre de viata am fi in situatii limita.Ceea ce-mi mie de gandit e ca multi oameni reusesc sa depaseasca situatiile limita fara a-si incalca aceste principii...deci se poate!Cred ca ar trebui sa-L rugam pe Dumnezeu sa nu ne dea cate putem duce,sa nu ne incerce puterile...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
framboise
mesaj 26 May 2005, 03:07 PM
Mesaj #45


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 109
Inscris: 5 February 05
Din: Canada
Forumist Nr.: 5.639



Cred ca functioneaza principiul: in cazuri extreme, aplici solutii extreme. E valabil pentru caracterele tari, razboinice. Pentru restul, "caz extrem" este aproape sinonim cu "sfarsit", "pierdut"...


--------------------
Sunt succese care te injosesc si infrangeri care te inalta...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lutine
mesaj 25 Aug 2005, 03:08 PM
Mesaj #46


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 25
Inscris: 25 August 05
Forumist Nr.: 6.839



QUOTE (axel @ 24 Feb 2005, 11:32 AM)
Uitati cat de usor ajunge omul la canibalism cand asta este singura lui sansa de supravietuire care i-a fost lasata...


Ai perfecta dreptate aici! Nicioadata nu poti garanta ca vei face sau nu anumite lucruri...


--------------------
"visez enorm colorat in dementa"(Mircea Cartarescu)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sebyshoru
mesaj 29 Oct 2005, 10:18 AM
Mesaj #47


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 108
Inscris: 7 September 05
Forumist Nr.: 6.905



Lutine nu cred ca este chair asa de simplu sa devii canibal, cred ca... o persoana care are o anumita varsta si a dobandit o anumita responsabilitate pe parcursul vietii sale nu ar face chiar orice pt a supravietui, sau nu ar face ceva ce sa ii pericliteze moralitatea... depinde in mod clar insa si de gradul moralitatii persoanei alflate in declin. Eu ma intreb insa ce am face in imprejurarea in care trebuie sa te sacrifici pt cineva foarte apropiat, eu sicer cred ca ca pentru propria familie as fi dispus sa incal anumite coduri morale, doar pt ai stii in siguranta. Nu sunt sigur insa de mine nu cred ca exista cineva, care sa fie sigur de maoralitatea sa... sau de lipsa moralitatii sale.
Asta ramane de vazut cad fiecare dintre noi vom fi in fata unei astfel de situatii limita... sau cel putin asa cred eu..... wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edittha
mesaj 1 Nov 2005, 07:00 AM
Mesaj #48


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 316
Inscris: 19 June 05
Forumist Nr.: 6.479



Da , uneori faci lucruri pe care nu credeai ca le vei face! Eu am fost invatata sa nu incalc principiile morale , sa fiu o persoana corecta .....dar uneori esti fortat sa incalci aceste reguli din cauza vietii , a mediului in care traim.Uneori spui ca dracusorul te face sa iti incalci principiile si sa faci aceste lucruri dar........ devil.gif nu mereu este asa ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tinkerbell
mesaj 7 Nov 2005, 04:16 PM
Mesaj #49


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 534
Inscris: 1 November 05
Din: Arad, RO
Forumist Nr.: 7.178



Nu stiu, cred ca n-as putea sa dau sentinte de genul: "Eu sigur n-as face asa ceva", nu pentru ca nu ma cunosc indeajuns -sau tocmai pentru asta!- ci pentru ca nu am atata vanitate.
Am facut si bune si rele in timpul asta, de cand am constientizat propria mea existenta si pana acum, si o parte din aceste lucruri nu imi sunt caracteristice, dar le-am facut, sunt ale mele si le recunosc.
Acum depinde despre ce fapte vorbim, eu am presupus ca ramanem la exemplul dat in deschiderea topicului. Mi-e greu sa ma pronunt in diferite cazuri descrise de oameni, chiar daca ii cunosc, pentru ca ei au actionat in conditii specifice despre care nu stiu suficient ca sa ma pot pronunta categoric.; de obicei cer detalii.
Daca mi-ar fi viata in pericol probabil ca as face lucruri pe care acum, aici, asezata in fata PC-ului si citind ce posteaza oamenii, nu le vad ca posibile.


--------------------
"Nu există pustiu, doar neputinţa noastră de a umple golul īn care trăim."
[Octavian Paler]

last.fm user profile


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nicoleta
mesaj 2 Dec 2005, 11:01 AM
Mesaj #50


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 46
Inscris: 28 September 05
Din: HanuAncutei
Forumist Nr.: 7.033



Cand vine vorba de a judeca pe altii, ma abtin sa dau sentinte fie ele si verbale prea grave, pentru ca nu se stie ce-as fi facut eu in alta situatie. FIecare om de langa mine e un potential EU si nu-mi permit decat sa fiu intelegatoare. Sunt insa si lucruri pe care nu credeam ca le voi face... si le-am facut. M-am intalnit cu cineva caruia i-am zis ca NICIODATA nu voi face asta, fac o a doua facultate si-am reusit sa spun "nu" cand a trebuit. i'm feeeling good. smile.gif
A. niciodata nu voi ucide... relevant? ohyeah.gif


--------------------
QUOTE
Mai devreme sau mai tarziu fiecaruia i se da ceea ce i se cuvine!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sebyshoru
mesaj 7 Dec 2005, 11:58 PM
Mesaj #51


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 108
Inscris: 7 September 05
Forumist Nr.: 6.905



Sunt de acord ca viata te face sa recurgi la tot felul de rezolvari extreme dar nu cred totusi ca o persoana cat de cat inradacinata in principii, ar face chiar orice... sincer prefer da mor eu decat sa omor o persoana, mai ales daca persoana respectiva nu a facut nimic pentru a merita asa o sentrinta si de fapt pana la urma cine sunt eu sa dau sentinte hh.gif ...in fine... chiar cred ca nu am face chiar orice numai pentru ca asa ne imping imprejurarile... si chiar conteaza pentru cine trebuie sa te sacrifici... sau daca merita sa te sacrifivci pentru persoana respectiva, inclusiv daca acea persoana esti tu tongue.gif .
Go to the top of the page
 
+Quote Post
iniya
mesaj 10 Dec 2005, 12:09 AM
Mesaj #52


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.100
Inscris: 15 December 04
Din: Romania- Arad
Forumist Nr.: 5.203



QUOTE (sebyshoru @ 7 Dec 2005, 11:58 PM)
Sunt de acord ca viata te face sa recurgi la tot felul de rezolvari extreme dar nu cred totusi ca o persoana cat de cat inradacinata in principii, ar face chiar orice... sincer prefer da mor eu decat sa omor o persoana, mai ales daca persoana respectiva nu a facut nimic pentru a merita asa o sentrinta si de fapt pana la urma cine sunt eu sa dau sentinte hh.gif

Cred ca tot ceea ce facem si asta poate intra pana si in situatiile extreme, de maxima intensitate, frica, denota caracterul nostru.
Sunt pers care afirma ca nu ar face un lucru: de ex @sebyshoru care nu ar omori o pers sub nici o forma; poate ca ar fi interesant sa ne gandim la o ipostaza si asa..desi este incorect sa o analizam acum cand suntem calmi si plantati in fata calculatorului..poate ne vom da seama ca acum vedem intr-un anumit fel situatia..o gandim mai bine zis..si atunci cad suntem cu adevarat pusi in fata ei..nu mai gandim ci intervine direct insttinctul apararii propriei pers, frica...

Niciodata nu spune niciodata. smile.gif ..parerea mea rolleyes.gif

Eu sincer nu bag mana in foc ca nu as face nimic in nici un caz intr-o situatie anume; pt ca..acum pot sune da/nu; dar atunci e atunci si..acum e acum mwah1.gif sunt pur si simplu sincera cu mine.


--------------------
Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better. [Samuel Beckett]
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sebyshoru
mesaj 10 Dec 2005, 01:15 AM
Mesaj #53


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 108
Inscris: 7 September 05
Forumist Nr.: 6.905



Draga iniya fiecare vorbeste aici in numele lui, eu sunt sigur de anumite chestii pe care nu le as face, fiind convins ca actionez dupa ceea ce consider eu bine, si am avut cateva situatii in care mi am demonstrat asta, asta insa se aplica in mod clar si indiscutabil in cazul meu, dar eu incerc sa zic ca sunt sigur ca nu sunt un caz singular...

Nu pot sa te contrazic insa ca -unele- persoane, ar putea face unele fapte, constranse fiind de imprejurari; asa ca nu pot sa garantez pentru altii, eu doar propun o noua imagine a lucrurilor, sa gandim ca am putea totusi ca oamnei sa ne cenzuram, sa facem ceea ce credem de cuviinta, nu ceea ce ne dicteaza instinctul.
Sincer cred cu tarie ca suntem "oameni" si nu animale care actioneaza dupa instinc, cred ca am evoluat destul cat sa ne putem ghida dupa principii si dupa morala, nu numai dupa instinc. rolleyes.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
iniya
mesaj 10 Dec 2005, 01:27 AM
Mesaj #54


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.100
Inscris: 15 December 04
Din: Romania- Arad
Forumist Nr.: 5.203



QUOTE (sebyshoru @ 10 Dec 2005, 01:15 AM)
Draga iniya fiecare vorbeste aici in numele lui, eu sunt sigur de anumite chestii pe care nu le as face, fiind convins ca actionez dupa ceea ce consider eu bine, si am avut cateva situatii in care mi am demonstrat asta, asta insa se aplica in mod clar si indiscutabil in cazul meu, dar eu incerc sa zic ca sunt sigur ca nu sunt un caz singular...


Incep prin a-mi cere scuze; ma luase guritza pe dinainte; asa este fiecare vb in numele sau smile.gif

La urma urmei "Destinul e caracterul omului"-Heraclit
Ceea ce ajungi sa faci cu viata ta esti tu, ceea ce construiesti pana cand inchizi ochii pt..totdeauna. Cat despre 'instinctul de aparare ' este ceva necontrolabil..din pacate..sau nu; fiecare o face; este in natura noastra; pb se pune cum intelegem aceasta aparare; intr-o forma defensiva sau...dar deja cred ca ne indepartam de la subiect biggrin.gif ... biggrin.gif oricum am inteles ideea si mwah1.gif sorry.gif


--------------------
Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better. [Samuel Beckett]
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edittha
mesaj 10 Dec 2005, 06:46 AM
Mesaj #55


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 316
Inscris: 19 June 05
Forumist Nr.: 6.479



Nu stii ce iti poate oferi viata, in ce situatie te poate pune ,asa ca , poti face orice . Uneori spui: eu sa fac asa ceva? Da, tu poti face ceea ce nu te astepti daca situatia in care esti pus ti-o cere.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fis_tic
mesaj 28 Dec 2005, 05:14 AM
Mesaj #56


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 324
Inscris: 3 December 05
Forumist Nr.: 7.389



mai ales cand gasesti atatea scuze si motive in carti


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sebyshoru
mesaj 9 Jan 2006, 01:23 PM
Mesaj #57


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 108
Inscris: 7 September 05
Forumist Nr.: 6.905



@fis_tic


QUOTE
mai ales cand gasesti atatea scuze si motive in carti


?!? cum ar fi?
Insa eu cred ca viata difera in marea majoritate a cazurilor de motivele si scuzele cartilor... se aseamna dar parca... niciodata nu este asa 100%... blink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LINICA
mesaj 7 Mar 2006, 03:23 PM
Mesaj #58


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 640
Inscris: 6 August 04
Forumist Nr.: 4.202



Ma gandeam ca daca topicul era numit "lucruri pe care credeam ca nu le vom face niciodata", as avea o lista uriasa... sad.gif
Dar la urma urmei, tot raul este spre bine. wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
John B
mesaj 8 Mar 2006, 10:13 AM
Mesaj #59


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 886
Inscris: 18 November 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.294



E mai usor sa spui lucruri pe care credeam ca nu le voi face niciodata.
In fond, nu poti stii acum ce vei face peste 3 zile, daramite peste 5-10 ani
Mie daca cineva mi-ar fi spus acum 10 ani ce fac acum, i-as fi spus ca e nebun si l-as fi trimis la plimbare!


--------------------
I wish I can fly
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mdA!
mesaj 8 Mar 2006, 02:31 PM
Mesaj #60


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.554
Inscris: 11 May 04
Forumist Nr.: 3.457



nu (cred) ca voi face niciodata totul pentru un barbat.


--------------------
Amice, esti idiot! (I. L. Caragiale)

feel the rain on your skin, no one else can feel it for you
Dar din dar se face Raiul
<span style='font-size:14pt;line-height:100%'>cea preaīmpiedicată</span>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nicoleta
mesaj 9 Mar 2006, 12:41 AM
Mesaj #61


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 46
Inscris: 28 September 05
Din: HanuAncutei
Forumist Nr.: 7.033



QUOTE (alexa @ 8 Mar 2006, 02:31 PM)
nu (cred) ca voi face niciodata totul pentru un barbat.

Eu credeam asta, dar nu credeam ca o sa si merite (sa faci totul pt un barbat)
si nu credeam ca o sama apuc de a doua facultate, nu credeam ca voi fi in stare sa arbitrez, sau sa o fac pe reporterul... thumb_yello.gif ... oare ce-o sa fac din lucrurile la care nu m-am gandit? jamie.gif

Acest topic a fost editat de Nicoleta: 9 Mar 2006, 12:42 AM


--------------------
QUOTE
Mai devreme sau mai tarziu fiecaruia i se da ceea ce i se cuvine!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
willie
mesaj 18 Mar 2006, 03:52 AM
Mesaj #62


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 112
Inscris: 17 December 03
Forumist Nr.: 1.541



Am renunat de mult sa mai cred ca exista lucruri pe care nu le-as face niciodata...da' chiar niciodata... Exista multe lucruri pe care nu le-as face in "mod normal". In general nu ii judec pe altii prea aspru pentru ceea ce fac, presupun ca nu s-a putut altfel... Adevarul e ca fiecare suntem capabili de orice...mai ales cand vine vb de lucruri rele...
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 10:30 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman