HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Lucruri Pe Care Credem..., CA NU LE VOM FACE NICIODATA
Diana-Maria
mesaj 22 Feb 2005, 11:36 PM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.796
Inscris: 22 August 03
Forumist Nr.: 654



Topicul este inspirat din cel despre legalizarea prostitutiei. Unii dau cu piatra... Totusi...

Credem ca unele lucruri nu le vom face niciodata.
Ca nu am omori, ca nu am fura, ca nu ne-am prostitua, ca nu am minca din gunoaie... ca nu am face nimic din toate aceste lucruri... ca nu am face multe...
Dar pusi intr-o situatie limita, ce s-ar intimpla oare?!
Am mai gindi ca acum?


Acest topic a fost editat de Diana-Maria: 22 Feb 2005, 11:37 PM


--------------------

NIHIL SINE DEO!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
iniya
mesaj 23 Feb 2005, 12:36 AM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.100
Inscris: 15 December 04
Din: Romania- Arad
Forumist Nr.: 5.203




diana foarte interesant topicul smile.gif
eu clachez destul de greu ; dar.........si cand cedez situatiei e groaznic ceea ce urmeaza dupa......... traiesc intr-o alta lume; parca a cazut cerul peste mine;.......si nimeni nu ma poate ajuta; accept foarte greu ajutor( sad.gif )
este important sa fi cumpatat si 'rapid'(sa-ti tiparesti in minte toate posibilitatile/variantele/grozaveniile/etc) care aduc necazul si sa te astepti la absolut orice sad.gif ......

e trist; judecam si luam la intrebari dar foarte rar(chiar deloc) ne punem in situatia cu pricina si in loculul persoanei
vreau sa cred insa ca exista lucruri pe care nu le-as face niciodata ; nici daca ar fi sfarsitul pt mine (ex ; omorul; sinuciderea blink.gif ; vraji; prostitutie.......)

Acest topic a fost editat de iniya: 23 Feb 2005, 12:36 AM


--------------------
Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better. [Samuel Beckett]
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 23 Feb 2005, 01:32 AM
Mesaj #3


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



Tocmai asta e ideea, ca vrem sa credem ca nu le-am face. Si foarte probabil ca pentru cei mai incapatinati dintre noi, limitele ar trebui sa fie destul de intinse si nu am ceda pana... pana cand? asta e intrebarea.

Ce ne face sa credem ca noi nu am guita cerand indurare daca am avea un pistol la tampla? ce ne facem sa credem ca nu ne-am prostitua daca am fi la nevoie si s-ar ivi ocazia? (si asta cu prostitutia e un subiect vechi pe Han, a fost dezbatut destul acum vreun an jumate) Ce ne face sa credem ca intr-un moment de frica totala nu am lovi mortal un alt om?
De unde credinta asta de superioritate personala? Tindem sa fim mai buni ca altii, dar suntem? Unde se termina increderea de sine si unde incepe iluzia superioritatii? Cat de bine ma cunosc pe mine insami ca sa fiu convinsa de cum as reactiona in anumite circumstante?

Oare nu mi-am surprins niciodata momente de slabiciune? Ma astept ca lumea din jur sa fie perfecta ca eu, in imperfectiunea mea, sa am la ce sa aspir?

Diana-Maria, de cate ori am spus eu "nu spune niciodata ca niciodata"? doar asa vom fi capabili sa fim mai intelegatori cu cei din jur. Doar asa vom realiza ca nu suntem decat oameni, TOTI, imperfecti si superbi in acelasi timp.


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 23 Feb 2005, 01:32 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
jet li
mesaj 23 Feb 2005, 01:56 AM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.196
Inscris: 31 January 04
Din: ae
Forumist Nr.: 2.045



QUOTE (Mistinguett @ 23 Feb 2005, 02:32 AM)
Ce ne face sa credem ca noi nu am guita cerand indurare daca am avea un pistol la tampla? ce ne facem sa credem ca nu ne-am prostitua daca am fi la nevoie si s-ar ivi ocazia? (si asta cu prostitutia e un subiect vechi pe Han, a fost dezbatut destul acum vreun an jumate) Ce ne face sa credem ca intr-un moment de frica totala nu am lovi mortal un alt om?
De unde credinta asta de superioritate personala? Tindem sa fim mai buni ca altii, dar suntem? Unde se termina increderea de sine si unde incepe iluzia superioritatii? Cat de bine ma cunosc pe mine insami ca sa fiu convinsa de cum as reactiona in anumite circumstante?


Eu ? In caz de razboi il castig singur, si daca eram pe Titanic ii salvam pe toti !
Superioritatea mea personala este absoluta, si momente de slabiciune nici vorba ! biggrin.gif
Serios, situatiile limita nu se pot replica, de aceea sunt limita adica periculoase si nu vom sti pana nu le vom trai. Ex:planul in caz ca as fi luat ostatic in Irak ar fi sa-i omor pe toti teroristii si sa scap, dar nu se stie s-ar putea sa apar la tv cerand Romaniei sa retraga trupele ca sa nu ma omoare aia. Total impotriva vointei mele de acum, dar pentru ca traiesc in oras, mediu foarte sigur,situatii care sa ma puna la incercare cu adevarat ar fi 1/10 ani sau deloc. Si in felul asta nu ma cunosc pe mine insumi


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
iniya
mesaj 23 Feb 2005, 02:02 AM
Mesaj #5


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.100
Inscris: 15 December 04
Din: Romania- Arad
Forumist Nr.: 5.203



tare frumos ai spus mwah1.gif mistinguett
este adevarat; suntem superbi;
este tareeeee trist cand judecam aspru niste lucruri care ..............sunt oarecum firesti.........
este tareeeeeeee trist cand criticam.........dar pe noi nu ne corectam.........
este iarasi trist cand etalezi 'pretul persoanei'(urat spus si vulgar)..dupa faptele sale.............cand noi suntem...asa cum suntem.......
este trist cand o persoana plange si noi vream sa o inveselim.........nestiind cu adevarat motivul lacrimilor.............
este trist cand ne bucuram...in sinea noastra ca nu noi am fost 'cea/cel' in cauza; ca nu mie mi s-a intamplat; ca nu mie mi-a facut asta; ca nu eu am spus asta.........
e trist ......jucam meciul vietii ca si microbisti si nu ca si.........jucatori.............e usor sa privesti sa dai idei si sfaturi(uitand ca e o mare responsabilitate) in loc sa o faci chiar tu........e usor sa vorbesti.............
e trist ca nu mai avem sentiment........si e trist ca se pierde o dataa cu timpul scurs din ...meci
clepsidra curge.....noi privim ...... si n-o oprim.......

Acest topic a fost editat de iniya: 23 Feb 2005, 02:04 AM


--------------------
Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better. [Samuel Beckett]
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 23 Feb 2005, 02:21 PM
Mesaj #6


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



QUOTE
Dar pusi intr-o situatie limita, ce s-ar intimpla oare?!


Raspuns : Am luptat din rasputeri dincolo de orice limita a intelesului. Si... am obtinut....


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
iniya
mesaj 23 Feb 2005, 03:50 PM
Mesaj #7


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.100
Inscris: 15 December 04
Din: Romania- Arad
Forumist Nr.: 5.203



CONTRASTE.... toti ducem o lupta interioara ........coordonata de cultura si educatia fiecaruia.......dar la un moment dat ...fie el si unic in viata clacam,cedam.disperam, avem nevoie de ajutor chiar daca il cerem sau nu............luptam toti..........frumos ai spus.......dar chiar crezi ai acel autocontrol formidabil de a merge mai departe INTODEAUNA fara a privi inapoi...fara a intreba..........fara a da o lacrima? ...........

Acest topic a fost editat de iniya: 23 Feb 2005, 03:52 PM


--------------------
Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better. [Samuel Beckett]
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 23 Feb 2005, 04:03 PM
Mesaj #8


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



Chestia asta cu "eu nu as face niciodata cutare sau cutare lucru" mi se pare un artificiu mental ca sa iti creezi o identitate comfortabila pentru prezent. Altfel, daca intr'adevar nu ai face'o, ce rost are sa o afirmi?
Promisiunile creeaza datorii inutile....sau cum spunea cineva "lasa ziua de maine sa isi poarte singura de grija".....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 23 Feb 2005, 04:07 PM
Mesaj #9


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Voiam sa raspund si eu aici, dar dupa ce am citit ce a scris Mistinguett mai sus, mi-am dat seama ca nu am ce adauga in plus...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
colectionara
mesaj 23 Feb 2005, 05:08 PM
Mesaj #10


open minded
******

Grup: Membri SpecialPM
Mesaje: 1.049
Inscris: 25 September 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 840



Nu as nominaliza nimic in categoria lucrurilor pe care "nu le-as face niciodata", atat pentru ca viata este in stare sa produca situatii in care un anumit rau sa fie raul mai mic (nu cred in raul absolut smile.gif), cat si pentru ca imi rezerv dreptul sa ma schimb si sa vad lucrurile altfel.

Cred ca rolul intrebarii e mai degraba sa ne dezvolte toleranta smile.gif.


--------------------
Simplitatea se invata greu.
user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 23 Feb 2005, 06:19 PM
Mesaj #11


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (Diana-Maria @ 22 Feb 2005, 11:36 PM)
Dar pusi intr-o situatie limita, ce s-ar intimpla oare?!
Am mai gindi ca acum?[/b]

Despre mine pot spune ca in anumite situatii probabil nu voi gandi la fel ca acum. De aceea ma feresc de la a folosi superlative gen "niciodata". In acest moment, pot spune ca nu as face anumite lucruri dar stiu ca daca situatia se va schimba, probabil ca le-as face.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Corydalis
mesaj 23 Feb 2005, 07:30 PM
Mesaj #12


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 516
Inscris: 28 May 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.672



mi s-a intamplat sa ajung in punctul asta, sa spun ca nu as face un anume lucru vreodata, si, pana la urma sa ajung sa ma contrazic. in unele situatii a fost poate vorba de prejudecati (de exemplu, legat de sexualitate). in altele, variantelor oferite (fara a trece peste limita autoimpusa) nu le puteam face fata. am inceput totusi sa evit sa spun "asa ceva...nu voi face in viata mea". am invatat asta


--------------------
"Ceilalti lupi m-ar sfasia daca ar sti
ca urletul meu e in realitate un plans."

Octavian Paler - "Impostura"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flori
mesaj 23 Feb 2005, 11:43 PM
Mesaj #13


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.024
Inscris: 6 September 04
Din: somewhere over the rainbow...
Forumist Nr.: 4.413



Pentru o cauza nobila (a salva o viata, supravietuire...)as face multe,dar sint si lucruri pe care nu le-as face nici cu pretul
vietii. Am trecut prin citeva situatii limita si am fost chiar la un pas de anumite lucruri groaznice dar Bunul Dumnezeu m-a ajutat intodeauna si am iesit din aceste situatii fara mustrari de constiinta. In orice situatie limita exista doua cai de iesire , uneori este imposibil sa le vedem si de obicei prima cale ce se vede nu este cea buna ,de aceea singurul lucru care ajuta in aceste situatii este rugaciunea .


--------------------
Nu anii din viata mea sint importanti ci viata din anii mei...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 24 Feb 2005, 10:17 AM
Mesaj #14


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



iniya lupta frecvent exterioara, cu marcaje interioare....


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 24 Feb 2005, 10:32 AM
Mesaj #15


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



Uitati cat de usor ajunge omul la canibalism cand asta este singura lui sansa de supravietuire care i-a fost lasata... Nu cu mult timp in urma s-a intamplat in URSS pe vremea lui Stalin si in China sub obladuirea lui Mao.

Credeti ca voi sunteti altfel?

Acest topic a fost editat de axel: 24 Feb 2005, 10:36 AM


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 24 Feb 2005, 11:25 AM
Mesaj #16


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



axel, Credeti ca NOI sunteti altfel?
Da, include-te, deoarece esti om, si in anumite cazuri, nimic din ceea ce este omenesc nu-ti poate fi strain....


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
OMU'BUN
mesaj 24 Feb 2005, 02:33 PM
Mesaj #17


Batranul Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.491
Inscris: 5 June 03
Din: Romania
Forumist Nr.: 360



Constat ca aproape toti pe-aici scot in evidenta cate o latura extrem de interesanta a situatiilor limita la care omul ar putea fi supus in viata. Cum am reactiona intr-un caz extrem nu suntem pe deplin constienti acum, stand in fata calculatorului, eventual cu cafeluta langa noi. Suntem subiectivi si de multe ori credem despre noi lucruri mai marete decat sunt ele in realitate.
Mi-a placut Misti ( chiar imi era dor de implicarile ei in astfel de subiecte! smile.gif ), de Diana nu mai spun ca ea are meritul sa fi deschis acest topic, Sweet-iniya, visatoare si deschisa, Corydalis - care spune exact ceea ce ne-am spus in sinea noastra multi dintre noi la un moment dat sorry.gif , gypsyhart - care m-a cucerit in ultimul timp prin modul cum gandeste dar si prin anumite atitudini, si ceilalti, fiecare in felul lui. Mesajul lui Flori ramane insa ascuns pentru majoritatea dintre noi, desi presupun ca este cel mai cuminte... Am fost intotdeauna de parerea ca te indrepti intr-o directie sau alta datorita propriilor tale atitudini, nu fiindca te-ar obliga cineva sa ajungi acolo. Pentru unii saracia este un semn al disperarii, intelegand ca pot calca peste sufletele altora pentru ca lor sa le fie (mai) bine. Altii pun prea putin pret pe propria demnitate, acceptand compromisuri care la inceput poate nici nu li se pareau atat de grave. Dar orice tentatie ascunde in ambalajul ei un exces de neprevazut aditionat placerii de care vrei sa ai parte. Parerea mea este ca, daca ai o viata inconjurata de respect si buna-cuviinta n-ar trebui sa-ti faci niciodata probleme de cum ai reactiona intr-un caz extrem. Acel caz extrem te va ocoli cu sau fara voia ta. Asta este mesajul pe care Flori a incercat de fapt sa-l transmita!

.........................

Later edit:

Aa, si cred ca ar mai fi trebuit sa adaug un lucru: candva, demult eu si cea care mi-a devenit sotie ne promisesem in sufletele noastre ca: EA - niciodata n-o sa se casatoreasca cu un baiat provenind dintr-o localitate intrata in legenda datorita crimelor si batailor cu cutite care se desfasurau pe-acolo candva; EU - niciodata n-o sa accept o fata provenind dintr-o anumita localitate unde se stia ca babele fac vraji si ca nu stii niciodata pe unde... calci!... Ne mai amuzam si acum de acele temeri. Chiar daca tatal meu nu pleca niciodata de-acasa fara cutit, si chiar daca am fost eu personal implicat in momente "delicate", Dumnezeu mi-a dat inspiratia cea mai buna sa ies din incurcatura fara probleme si fara detinere de arme albe. Si chiar daca prin localitatea de unde provine sotia mea, babele mai faceau chestii ciudate, familia ei a fost una dintre cele mai respectabile. Deci, uneori impresia respingatoare pe care o avem fata de un lucru, sa se dovedeasca a fi de fapt tocmai implinirea sufleteasca pe care ti-o poate da viata in ironia ei!


Acest topic a fost editat de OMU'BUN: 24 Feb 2005, 03:17 PM


--------------------
Dincolo de inocenta e alunecare !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 24 Feb 2005, 02:36 PM
Mesaj #18


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



Cred ca nu as mai pierde fara sens,
stupid sau poate doar intamplator.
Mai sper ca n-am pierdut far' de-nteles
si tare dor imi e sa-mi fie dor.


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mara
mesaj 24 Feb 2005, 03:55 PM
Mesaj #19


Domnitor
******

Grup: Membri SpecialPM
Mesaje: 2.145
Inscris: 30 January 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.040



Vreau sa cred ca intr-o situatie limita mi-as respecta principiile si credinta, dar realitatea este ca nu stiu. Nu stiu cum as rectiona intr-o situatie limita pentru ca viata nu m-a pus, pana acum, sa aleg intre bine si rau. Sau mai bine zis nu in ceea ce priveste lucrurile cu adevarat importante: credinta, demnitate. Ca atare nu pot decat sa sper ca sunt omul care cred ca sunt. Asa ca nu pronunt "niciodata n-as face...", incerc sa nu-i judec pe cei care iau decizii pe care eu nu le-as lua in momenul asta al vietii mele si incerc sa inteleg.


--------------------
Freedom is just another word for nothing left to lose.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
saldora
mesaj 24 Feb 2005, 07:35 PM
Mesaj #20


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 732
Inscris: 24 April 04
Forumist Nr.: 3.238



Am observat ca lucrurile care le negi sau judeci la ceilalti cel mai tare, pe acelea ajungi sa le faci... de ce sa negi? Ai discernamant? Da! atunci fii relaxat..


--------------------
Am adunat cuvintele si acum suflu peste ele... ca intr-o papadie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cociuba
mesaj 24 Feb 2005, 10:02 PM
Mesaj #21


Cavalerul nedesavarsit
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.548
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.251



as omori intr-o situatie limita...
desi nu prea mananc carne , as manca carne de om in caz de...
as fura...

de violat n-as viola wink.gif
axel
QUOTE
Uitati cat de usor ajunge omul la canibalism cand asta este singura lui sansa de supravietuire care i-a fost lasata... Nu cu mult timp in urma s-a intamplat in URSS pe vremea lui Stalin si in China sub obladuirea lui Mao.

Credeti ca voi sunteti altfel?

corect wink.gif


--------------------

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 24 Feb 2005, 10:36 PM
Mesaj #22


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Situatiile extreme cer masuri extreme.....asa ca nu se stie niciodata....dar sint pregatit sa accept orice in viata....asta e
Vorba mea e ca intotdeauna se poate si mai rau..... thumb_yello.gif

niciodata n-o sa se casatoreasca cu un baiat provenind dintr-o localitate intrata in legenda datorita crimelor si batailor cu cutite care se desfasurau pe-acolo candva
Am citit si noi Groapa, cunoastem subiectu.....si tot acolo s-a desfasurat si "noaptea cutitelor lungi" , normal, ca doar nu degeaba a intrat in legenda...



--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Maria Luiza
mesaj 25 Feb 2005, 05:00 AM
Mesaj #23


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 372
Inscris: 13 February 05
Forumist Nr.: 5.695



QUOTE (Diana-Maria @ 22 Feb 2005, 11:36 PM)
Topicul este inspirat din cel despre legalizarea prostitutiei. Unii dau cu piatra... Totusi...Credem ca unele lucruri nu le vom face niciodata. Ca nu am omori, ca nu am fura, ca nu ne-am prostitua, ca nu am minca din gunoaie... ca nu am face nimic din toate aceste lucruri... ca nu am face multe...
Dar pusi intr-o situatie limita, ce s-ar intimpla oare?!
Am mai gindi ca acum?

DM subiectul asta si cu legea prostitutiei sint doua chestii diferite. Primul are de a face cu slabiciunea umana , al doilea cu legiferarea ei. Da, un om pus in anumite conditii de criza poate face orice n-a facut in viata lui, poate sa fure, sa se prostitueze, sa se drogheze, sa ucida, sa se ucida, sa se tarasca in patru labe, sa manince din gunoaie . Dar o societate nu poate face legi speciale de protejare a tuturor "exceptiilor" fiindca atunci TOTUL este permis, totul este moral , totul est normal si asa se ajunge la haos!


--------------------
Nu trimiteti copii la umplut cu sifoane.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 25 Feb 2005, 05:59 AM
Mesaj #24


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



Maria-Luiza, de-asta a si deschis alt subiect Diana-Maria. E cu totul altceva in discutie aici, ai prins ideea.


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 25 Feb 2005, 10:23 AM
Mesaj #25


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



QUOTE (bdl @ 24 Feb 2005, 10:36 PM)
Situatiile extreme  cer masuri extreme.....asa ca nu se stie niciodata....dar sint pregatit sa accept orice in viata....asta e

Sīnt de acord, īntr-un anumit fel. Fără să pot da detalii precise sīnt conştient că īn anumite situaţii limită aş putea să fac lucruri pe care īn mod normal le evit.

dar

Sīnt la fel de conştient că īn anumite situaţii limită n-aş putea să fac anumite chestii nici dacă m-ar omorī cineva!

Īmi doresc īnsă, īn primul rīnd, să nu ajung īn situaţii limită neplăcute. Eu zic că fac o oarecare muncă de prevedere, sper să nu mă īnşel!

Iar dacă ajung sper că Binecuvīntarea lui Dumnezeu Lucrează şi mă ajută, nu-i aşa bdl? wink.gif

Acest topic a fost editat de milimetru: 25 Feb 2005, 10:26 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 25 Feb 2005, 11:27 PM
Mesaj #26


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Iar dacă ajung sper că Binecuvīntarea lui Dumnezeu Lucrează şi mă ajută, nu-i aşa bdl?
E posibil si asa ceva, dar atentie.....pina la d-zeu sint sfintii..... wink.gif care cica te maninca.Cum? Milimetru cu milimetru.... tongue.gif


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dojo
mesaj 26 Feb 2005, 12:03 AM
Mesaj #27


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 197
Inscris: 27 May 04
Din: Romania, Timisoara
Forumist Nr.: 3.658



Great topic wink.gif

Ce nu as face niciodata? Nu as rani pe cineva intentionat (spiritual vorbind, nu fiziceste .. oricum nu obisnuiesc sa macelaresc pe nimeni wink.gif), chestiile enuntate in primul post sunt .. discutabile. Adica in mod normal nici nu mi-ar trece prin minte, dar nu se stie niciodata ce ti se rezerva si este adevarat ca ajunsi in situatii limite devenim fiare. Nu pot decat sa sper ca acolo sus cineva nu imi pregateste un asemenea experiment, asa ca ma pot alina in continuare cu gandul ca sunt un om bun biggrin.gif


--------------------
Wherever you go, go with all your heart.
Medical SEO
Go to the top of the page
 
+Quote Post
iniya
mesaj 26 Feb 2005, 12:13 AM
Mesaj #28


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.100
Inscris: 15 December 04
Din: Romania- Arad
Forumist Nr.: 5.203



Topicul acesta m-a facut sa inteleg intr-un final ..ca sunt un mister...ca nu stiu ce as putea face...imi place sa cred ca nu as face ceva anume pentru a putea crede si astfel inntr-un final a ma minti pe mine ca....... ma cunosc........este cerc vicios.......un cerc in care numai eu am voie iar cei din jur privesc.......omul este supeerb........chiar si atunci cand greseste......este in firea lui.....greseste........si pleaca...............acolo unde a gresit lasa un loc pentru un altul........cercul fiecaruia..........ajungem sa intelegem ca noi..........cu adevarat........nu ne cunoastem..........


--------------------
Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better. [Samuel Beckett]
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mdA!
mesaj 26 Feb 2005, 01:05 PM
Mesaj #29


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.554
Inscris: 11 May 04
Forumist Nr.: 3.457



pana si situatia limita e o chestiune de perspectiva si de rabdare. Era o vorba... am auzit-o de mult, "cand Dumnezeui īţi īnchide o uşă, īţi deschide īntotdeauna o fereastră"... mi s-a intamplat sa cred ca sunt la fundul prapastiei, ca nu am loc, ca exista doar ciocanul si nicovala care au sa ma strivească, īntr-un fel sau altul.. am cedat sau nu am cedat.
nu bat campii, de tot, cred ca este o chestiune care tine de ... calitatea umană, uneori. nu vreau sa judec, incerc de multa vreme sa nu mai judec oamenii.

situatie limita nu exista. trebuie, ca in oricare alt moment al vietii tale, sa iti asumi ceea ce faci - chiar daca asta insemana sa nu cedezi si sa iti vezi familia zdrobita, sau sa cedezi si sa te chinui apoi sa te ridici si sa iti spui ca a meritat sa faci sacrificiul.. spun ca trebuie sa iti asumi ceea ce faci, acordāndu-ti circumstantele atenuante "am facut asta pentru ca".

ce as face daca as fi intr-o situatie grea? tot ce sunt in stare sa fac. asta nu inseamna neaparat orice, inseamna orice pot eu. voi jongla intre principii si labilitati, in asa fel incat, sa spun, pe lumea asta sau pe alta, am facut asta pentru ca altfel nu am stiut sa fac, am facut cum am stiut mai bine. si sa fiu impacata. si sa inteleg de ce.
asa va fi?

...



--------------------
Amice, esti idiot! (I. L. Caragiale)

feel the rain on your skin, no one else can feel it for you
Dar din dar se face Raiul
<span style='font-size:14pt;line-height:100%'>cea preaīmpiedicată</span>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana-Maria
mesaj 2 Mar 2005, 08:05 PM
Mesaj #30


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.796
Inscris: 22 August 03
Forumist Nr.: 654



Nu o sa stimm niciodata... doar ATUNCI...
Si in acele clipe vom realiza ca habar nu avem cine si ce anume sintem.


--------------------

NIHIL SINE DEO!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana-Maria
mesaj 11 Mar 2005, 10:02 AM
Mesaj #31


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.796
Inscris: 22 August 03
Forumist Nr.: 654



Iedera vorbea despre principii.
Si, pina la urma, despre acest lucru este vorba.
Intr-o situatie-limita, ce valoare mai au principiile si ce ne face sa le incalcam ?
Redimensionarea si schimbarea prioritatilor sint clare.
Raminem cu o mare dilema : valoarea principiilor (a caror ierarhie se poate schimba bulversindu-ne intregul sistem de valori ) este definitva ?
Pricipiile mai sint, intr-un final, definitorii ?
In aceste conditii, mai putem judeca actiunile altora, principiile sau lipsa lor ?

Acest topic a fost editat de Diana-Maria: 11 Mar 2005, 10:05 AM


--------------------

NIHIL SINE DEO!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 11 Mar 2005, 02:51 PM
Mesaj #32


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



QUOTE
ce valoare mai au principiile si ce ne face sa le incalcam ?

Probabil ca instinctul de supravietuire.
QUOTE
valoarea principiilor (a caror ierarhie se poate schimba bulversindu-ne intregul sistem de valori ) este definitiva ?

Nu cred ca este definitiva chiar in conditii de viata normale. Cred ca ne incalcam principiile destul de des in viata - pentru chestii marunte, e adevarat, dar asta nu reduce importanta actului.
Principiile se mai schimba si cu vremea. Acum 50 de ani era neprincipial sa ai un copil din flori, in ziua de azi mamele singure sunt privite ca super-eroi.
QUOTE
Pricipiile mai sint, intr-un final, definitorii ?

Definitorii a ce? A ceea ce suntem noi ca persoana? In fata noastra sau in fata altora? Ca e o mare diferenta... tongue.gif
QUOTE
In aceste conditii, mai putem judeca actiunile altora, principiile sau lipsa lor ?

Bineinteles ca putem judeca, dar daca noi nu suntem judecatori de meserie si cel judecat nu a incalcat legea, are mica importanta. N-ar trebui sa judecam - asta e alta poveste - pana n-am trecut prin experienta celui judecat, si nici atunci - dat fiind ca fiecare reactioneaza diferit. Majoritatea covarsitoare nu cheltuie nici macar un minut sa descopere motivele faptei celui judecat, si cu atat mai putin sa se gandeasca ei ce ar fi facut in circumstantele respective.
Intrebati, ar spune: "eu as fi preferat sa mor decat sa fac asa ceva", dar e o parere superficiala, negandita si nerealista.

Cred ca am mai spus asta: in mod deosebit in Romania exista fenomenul de "ce zice lumea" care ne este conditionat psihic din cea mai frageda pruncie. Adulti fiind, noi devenim "lumea" si perpetuam ceea ce eu numesc "obiceiuri de prispa". Si aici nu mai avem principii - tocam pe oricine, cat se poate de marunt, chiar daca nu stim mai nimic despre persoana respectiva.
Hei, parerea mea. rolleyes.gif


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 11 Mar 2005, 03:08 PM
Mesaj #33


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (Diana-Maria @ 22 Feb 2005, 11:36 PM)
Dar pusi intr-o situatie limita, ce s-ar intimpla oare?!

O.K. - de curiozitate : cum definesti strict obiectiv ca esti intr-o situatie limita ? rolleyes.gif

Si mai ales ... cum si cind realizezi tu ca persoana ca esti intr-o situatie-limita ? tongue.gif
Nu fac biziiala - eu de doua ori pina acuma pot zice ca am fost in "situatii limita" ( adica in care aveam sanse lejer peste 50% sa dau coltul sau sa ma aleg cu chestii ireversibile/ireparabile ) dar ... am realizat abia ulterior asta !! biggrin.gif biggrin.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana-Maria
mesaj 11 Mar 2005, 04:06 PM
Mesaj #34


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.796
Inscris: 22 August 03
Forumist Nr.: 654



Fiecare are o definitie proprie a situatiilor-limita , draga Mia.
Ce e situatie-limita pentru mine pentru un altul poate fi o conjunctura obisnuita.
Nu te supara, am o rugaminte :daca ai de gind sa faci trolling pe aici, te rog frumos sa te abtii .
Multam de intelegere.
mwah1.gif


--------------------

NIHIL SINE DEO!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 11 Mar 2005, 05:08 PM
Mesaj #35


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (Diana-Maria @ 11 Mar 2005, 04:06 PM)
Fiecare are o definitie proprie a  situatiilor-limita , draga Mia.
Ce e situatie-limita pentru mine pentru un altul poate fi o conjunctura obisnuita.
Nu te supara, am o rugaminte :daca ai de gind sa faci trolling pe aici, te rog frumos sa te abtii .
Multam de intelegere.
mwah1.gif

Nu vreau deloc sa fac "trolling", din contra. Insa un aspect mi se pare important aici : cit anume dureaza "situatia limita'". unsure.gif

Daca e vorba de ceva pe durata de timp limitata ( si care poti prevedea ca e limitata ) din proprie experienta pot spune ca ... stringi din dinti, lasi de la tine la aspectul x care ti se pare ca e mai neimportant ... si sper sa treaca cit mai repede. smile.gif
Daca e pe termen lung ... din fericire habar nu am. Dar probabil ca cedezi incetul cu incetul ... pe masura ce se impute treaba si/sau realizezi cit de rea e situatia. sorry.gif
Sau poate realizezi din start ca poti obtine mai mult daca esti "neprincipial" din start ... rolleyes.gif

Parerea mea fireste. wink.gif

Acest topic a fost editat de MIA: 11 Mar 2005, 05:15 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 25 April 2024 - 03:47 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman