HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Tao Al Nutritiei Si Purificarii, Note, comentarii, Jurnal
little1
mesaj 19 Feb 2005, 10:13 PM
Mesaj #1


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 471
Inscris: 19 February 04
Forumist Nr.: 2.280



Conform principiului yin si yang, pentru a putea umple ceva, mai intai trebuie sa inveti sa golesti.
Intestinele sunt, din punctul de vedere al praticilor energetice, locul in care putem stoca rezerve imense de energie.
Problema este ca locul respectiv este, in cursul vietii, incarcat cu tot felul de materii care lasa urme atat la nivel fizic, cat si la nivel energetic - este un loc aglomerat de materii nedigerate care stagneaza, gaze formate in urma proceselor de fermentatie si putrefactie, fel si fel de paraziti, bacterii nocive, virusi.
Este bine de stiut ca entitatile negative prefera sa se ataseze de locurile din organism neglijate. Mizeria fizica poate atrage si mizeria energetica.

Solutia taoistilor a fost dintotdeauna un program foarte riguros de purificari, la toate nivelele fiintei. Ei stiau ca pentru a putea schimba vechile obiceiuri, pentru a putea aduce lucruri noi in interiorul lor, este bine sa cureti mai intai locul respectiv.
Experienta lor milenara nu a ramas un dat care nu poate fi supus schimbarilor si interpretarii. Mereu, si-au adaptat cunostintele situatiei lor in lume, reusind ca, folosind cel mai mic impuls, sa poata obtine cele mai mari beneficii.

Procedeul "Colonic" poate fi desprins din experienta lor, ca fiind unul dintre cele mai directe si mai puternice.

Procedeul respectiv a fost folosit cu mult succes pentru a combate cauza principala a dereglarilor metabolice, hormonale, fiziologice si neuropsihologice de care sufera oamenii: pH-ul acid al corpului.

Aciditatea este atat cauza subponderabilitatii, cat si a hiperponderabilitatii

http://forum.isshinryu.ro/viewtopic.php?t=247


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Octavi
mesaj 28 Feb 2005, 12:02 AM
Mesaj #2


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 698
Inscris: 27 February 05
Forumist Nr.: 5.805



QUOTE
Procedeul respectiv a fost folosit cu mult succes pentru a combate cauza principala a dereglarilor metabolice, hormonale, fiziologice si neuropsihologice de care sufera oamenii: pH-ul acid al corpului.


ohmy.gif Ce intelegi exact prin "pH-ul acid al corpului??????????
Caci daca intelegi cumva pH-ul sangvin, terbuie sa-ti spun ca nu e nevoie de tao sau mao ca sa ni-l regeleze:
acest parametru sanguin este unul cu variatii permise dintre cele mai reduse!!!!! Aceste limite sunt [7,35 - 7,45] si nu mult depasite, te baga direct in coma, dupa care "vesnicele plaiuri ale vantaorei" sunt ale tale! Ca sa nu comentez faptul ca afimatia ta: "cauza principala a dereglarilor de care sufera oamenii: pH-ul acid al corpului" e cam departe de realitate: 7,35, adica cea mai "acida" valoare permisa a sangelui, este binisor . . . . bazica. ohyeah.gif

Umila mea parerea este ca medicina asta traditionala chineza trebuie "folosita" acolo unde i s-a acordat dreptul, anume in tratamentul eczemelor, deregalarilor menstruale, insomniei, constiaptiei, si, asa adauga eu, a bataturilor in palma, provocate de oarece practici indragite de multi masculi. wink.gif

Acest topic a fost editat de Octavi: 28 Feb 2005, 12:14 AM


--------------------
"Daca a nascut, atunci s-a culcat cu un barbat"
("Si peperit, cum viro concubit" - "De inventione rhetorica, Cicero, exemplu de propozitie irecuzabila)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michelle
mesaj 28 Feb 2005, 12:13 AM
Mesaj #3


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



QUOTE
Ce intelegi exact prin "pH-ul acid al corpului??????????
Caci daca intelegi cumva pH-ul sangvin, terbuie sa-ti spun ca nu e nevoie de tao sau mao ca sa ni-l regeleze:
acest parametru sanguin este unul cu variatii permise dintre cele mai reduse!!!!! Aceste limite sunt [7,35 - 7,45] si nu mult depasite, te baga direct in coma, dupa care "vesnicele plaiuri ale vantaorei" sunt ale tale!


spoton.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif

Octavi,cred ca taoistii doreau de fapt sa rezolve problema constipatiei si nu a pH-ului ! rofl.gif


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 28 Feb 2005, 12:13 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Octavi
mesaj 28 Feb 2005, 12:14 AM
Mesaj #4


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 698
Inscris: 27 February 05
Forumist Nr.: 5.805



Cre'ca . . . caci scobitu' e o practica veche la anumiti babuini.

Acest topic a fost editat de Octavi: 28 Feb 2005, 12:15 AM


--------------------
"Daca a nascut, atunci s-a culcat cu un barbat"
("Si peperit, cum viro concubit" - "De inventione rhetorica, Cicero, exemplu de propozitie irecuzabila)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
little1
mesaj 28 Feb 2005, 05:23 PM
Mesaj #5


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 471
Inscris: 19 February 04
Forumist Nr.: 2.280



hello octavi,

din pacate, sunt de alta parere.
singurul motiv pentru care parerea mea este diferita de a ta este faptul ca unul din noi cunoaste tao al purificarii si nutritiei din teorie iar altul din practica
ramane sa intelegi tu cine si cine smile.gif

crede-ma, functioneaza, si functioneaza atat de bine, incat m-am gandit ca ar fi bine sa aflati si voi despre asta

smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Octavi
mesaj 2 Mar 2005, 12:56 AM
Mesaj #6


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 698
Inscris: 27 February 05
Forumist Nr.: 5.805



Amice, ma tem ca nu e vorba de cunoastere propriu-zisa ci auto-inselare. Be happy si "purificat" de tao, insa macar nu incerca sa-i dai acestui mod de viata alura de stiinta amestecand pH-uri prost intelese, ca te rid si chinejii.
Prezinta-ne-o ca pe o experienta personala dovedita empiric pe propria piele si probabil eu si altii ca mine vor tace, iar altii ca tine te vor emula. Si cred ca e suficient, nu?


--------------------
"Daca a nascut, atunci s-a culcat cu un barbat"
("Si peperit, cum viro concubit" - "De inventione rhetorica, Cicero, exemplu de propozitie irecuzabila)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 2 Mar 2005, 01:39 AM
Mesaj #7


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Bine ai venit la Han, Octavi! han.gif

Am rugamintea sa iti argumentezi afirmatiile, fara a-i ataca pe ceilalti. Multam fain de intelegere. smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 2 Mar 2005, 06:22 AM
Mesaj #8


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



Octavi are dreptate in legatura cu ph-ul insa el, si nu numai el, nu tine cont de faptul ca medicina naturita foloseste termenii astia cu alt sens. Am un prieten naturopat care m-a tratat la un moment dat pt o problema . Imi spunea ca "splina si 'rinichii" mei sufera. Splina si rinichii mei sunt foarte bine din punct de vedere medical , dar nu erau si din punct de vedere naturopatic. Cred ca Ligia poate sa explice mai bine ce rol are "splina " in medicina naturopata.
Ca sa fac o poveste lunga mai scurta , tipul mi-a facut acupunctura si reflexologie . Eu am dureri foarte mari la ciclu, care apar la 10 minute fix de la momentul in care se instaleaza ciclul. Nu pot sa rezist fara 2-3 analgezice puternice la ciclu.Si nici asa nu mi-e prea bine. Insa , in perioada in care naturopatul imi facea tratament nu am avut absolut nici o durele la ciclu. Nimic .Nu imi venea sa cred ca nu am absolut nici o durere. Mi-a balansat energiile, mi le-a sucit, mi le-a invartit?? Habar n-am si nici nu sustin ca am sau ca inteleg medicina naturopata .


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dani
mesaj 2 Mar 2005, 07:28 AM
Mesaj #9


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 236
Inscris: 2 December 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 5.046



QUOTE (Toxic @ Pe 2 Mar 2005, 07:22 AM)
Ca sa fac o poveste lunga mai scurta , tipul mi-a facut acupunctura si reflexologie . Eu am dureri foarte mari la ciclu, care apar la 10 minute fix de la momentul in care se instaleaza ciclul. Nu pot sa rezist fara 2-3 analgezice puternice la ciclu.Si nici asa nu mi-e prea bine. Insa , in perioada in care naturopatul imi facea tratament nu am avut absolut nici o durele la ciclu. Nimic .Nu imi venea sa cred ca nu am absolut nici o durere. Mi-a balansat energiile, mi le-a sucit, mi le-a invartit??


Toxic, stai linistita, exista o explicatie. biggrin.gif
Pentru acupunctura, medicina moderna are o explicatie extrem de simpla. rolleyes.gif
Acupunctura stimuleaza organismul sa produca propriile substante cu rol antialgic, numite “endorfine”. Acestea sunt secretate in creier si ofera senzatia “de bine”. Altfel spus, durerea este transmisa de la periferie la creier prin maduva spinarii. Exista un mecanism la acest nivel care opreste mesajele de durere sa ajunga la creier. Introducerea de ace fine de acupunctura sau mentinerea unei presiuni pot inchide aceast mecanism, astfel diminuand senzatia dureroasa. Endorfinele pot de asemenea bloca traiectul nervos al durerii actionand asupra acestui mecanism. smile.gif


--------------------
"Daca faci ceea ce ai facut dintotdeauna, vei obtine ceea ce ai obtinut dintotdeauna". (A. Robbins)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
little1
mesaj 2 Mar 2005, 05:00 PM
Mesaj #10


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 471
Inscris: 19 February 04
Forumist Nr.: 2.280



nu sunt din cei care pun pe primul loc fie medicina alternativa, fie medicina clasica

insa imi place ceea ce functioneaza: exact abordarea taoista. a fi realist este oare doar o chestie chinezeasca ? ohyeah.gif

am fost la curs, detalii am dat pe link-ul postat la sfarsitul primului mesaj din topic, pentru ca vreau sa respect regulile forumului... cursul de vara trecuta a fost superbeton, si am inteles de ce ai nevoie sa te consulti cu oameni care stiu ce cu ce se mananca

vezi tu, eu credeam ca daca vei cauta prin carti de unul singur, sau daca vei trage cu ochiul prin formula As, pana la urma ceva va iesi.

mie mi se pare un pic hazardata atitudinea unor practicanti ai medicinei moderne - care refuza sa ia in serios medicina antica. pot sa va spun ca unii dintre ei s-au mai desteptat, de exemplu eu lucrez ca asistent de farmacie, si multe din persoanele cu care interactionez profesional sunt convinse ca metodele naturale sunt mult mai bune, uneori

dar... mai exista un topic destinat nutritiei, de data asta legat de practici precum acupunctura etc, deschis la "Dincolo de ratiune" - n-ar strica sa vizitati !

smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nana Floare
mesaj 3 Mar 2005, 07:46 PM
Mesaj #11


Debutul Fulminant
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 2.165
Inscris: 12 September 03
Forumist Nr.: 757



bre, noi suntem crestini nu taoisti...si in crestinism ni se spune sa neglijam trupul si cele trupesti si sa ne concentram pe salvarea sufletului...ceea ce si fac zi de zi...girlchat.gif

care e raspunsul oficial al B.O.R. in chestiunea practicilor New Age? Mi se pare ca au fost anatemizate... brow.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michelle
mesaj 3 Mar 2005, 10:03 PM
Mesaj #12


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



[/QUOTE] nu sunt din cei care pun pe primul loc fie medicina alternativa, fie medicina clasica

insa imi place ceea ce functioneaza: exact abordarea taoista. a fi realist este oare doar o chestie chinezeasca ? ohyeah.gif [QUOTE]

Atunci poate ne explici tu ce inseamna abordare taoista mai egzact taoist de la ce vine?


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 4 Mar 2005, 04:10 AM
Mesaj #13


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



QUOTE (--dani-- @ 2 Mar 2005, 08:28 AM)
QUOTE (Toxic @ Pe 2 Mar 2005, 07:22 AM)
Ca sa fac o poveste lunga mai scurta , tipul mi-a facut acupunctura si reflexologie . Eu am dureri foarte mari la ciclu, care apar la 10 minute fix de la momentul in care se instaleaza ciclul. Nu pot sa rezist fara 2-3 analgezice puternice la ciclu.Si nici asa nu mi-e prea bine. Insa , in perioada in care naturopatul imi facea tratament nu am avut absolut nici o durele la ciclu. Nimic .Nu imi venea sa cred ca nu am absolut nici o durere. Mi-a balansat energiile, mi le-a sucit, mi le-a invartit??


Toxic, stai linistita, exista o explicatie. biggrin.gif
Pentru acupunctura, medicina moderna are o explicatie extrem de simpla. rolleyes.gif
Acupunctura stimuleaza organismul sa produca propriile substante cu rol antialgic, numite “endorfine”. Acestea sunt secretate in creier si ofera senzatia “de bine”. Altfel spus, durerea este transmisa de la periferie la creier prin maduva spinarii. Exista un mecanism la acest nivel care opreste mesajele de durere sa ajunga la creier. Introducerea de ace fine de acupunctura sau mentinerea unei presiuni pot inchide aceast mecanism, astfel diminuand senzatia dureroasa. Endorfinele pot de asemenea bloca traiectul nervos al durerii actionand asupra acestui mecanism. smile.gif

Dani, ai dreptate, in sensul ca sensibilitatea tactil grosiera se transmite pe exact aceeasi cale ca si durerea. La nivelul maduvei exista un interneuron, care de obicei este de tip inhibitiv si care atunci cand e stimulat de catre un impuls venit de la un receptor tactil grosier , inhiba urmatorul neuron care e comun pentru durere si sensibilitatea tactil grosiera. Deci, cand ai o durere si in aceeasi zona , inervata de acelasi neuron pui o presiune puternica, durerea e atenuata.
Dar asta e o chestiune de moment ! In momentul in care tu nu mai aplici presiunea, durerea se transmite exact la fel ca inainte. Asta nu explica de ce nu am mai avut eu dureri la ciclu.
Insa, ai dreptate, acupunctura in lobul urechii e folosita de unii ( foarte, foarte putini dentisti) sa anestezieze persoanele care nu vor /nu pot sa fie anesteziati cu injectie.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dani
mesaj 4 Mar 2005, 04:30 AM
Mesaj #14


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 236
Inscris: 2 December 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 5.046



QUOTE (Toxic @ 4 Mar 2005, 05:10 AM)
In momentul in care tu nu mai aplici presiunea, durerea se transmite exact la fel ca inainte. Asta nu explica de ce nu am mai avut eu dureri la ciclu.


Tinand cont ca sedintele de reflexoterapie urmaresc in primul rand imbunatatirea circulatiei in organism, dar si accelerarea eliminarii reziduurilor astfel incat toxinele sa nu se acumuleze in ficat, rinichi sau intestin, faptul ca nu ai mai avut dureri
s-ar putea explica prin reluarea normala a circulatiei in zona afectata, deoarece o circulatie buna permite regenerarea tesuturilor bolnave. smile.gif

Acest topic a fost editat de --dani--: 4 Mar 2005, 04:47 AM


--------------------
"Daca faci ceea ce ai facut dintotdeauna, vei obtine ceea ce ai obtinut dintotdeauna". (A. Robbins)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
little1
mesaj 4 Mar 2005, 08:25 PM
Mesaj #15


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 471
Inscris: 19 February 04
Forumist Nr.: 2.280



buna,

Tao inseamna Natura, reprezinta legile care functioneaza in natura
exista legi religioase, care se schimba odata la doua mii de ani - mai apare cate un nou testament
exista legi politice, care se schimba din patru in patru ani
exista legi ale statului - constitutii - care se schimba si ele

dar legile naturii au fost, sunt ,si vor fi aceleasi

tao inseamna sa vezi care sunt ele, si sa traiesti in acord cu ele

atatica happy.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Octavi
mesaj 10 Mar 2005, 03:53 AM
Mesaj #16


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 698
Inscris: 27 February 05
Forumist Nr.: 5.805



QUOTE (Mihai @ 2 Mar 2005, 01:39 AM)
Bine ai venit la Han, Octavi! han.gif

Am rugamintea sa iti argumentezi afirmatiile, fara a-i ataca pe ceilalti. Multam fain de intelegere. smile.gif


Bine te-am gasit, Mihai!

cry.gif

Pai vrei sa "argumentez" ca pH peste 7 e bazic si sub aceasta valoare e acid?
Vrei sa tin o lectie de chimie de clasa a, nu stiu . . . . a 6-a, a 7-a, ca sa definesc pH-ul, unuia care vorbeste despre el?
Mi-am facut datoria de a atrage atentia ca omul bate câmpii la modul cel mai evident, si daca bate câmpii, eu zic ca problema nu e ca il "atac" eu (cu ce il atac?), ci ca bate câmpii.

Acest topic a fost editat de Octavi: 10 Mar 2005, 04:09 AM


--------------------
"Daca a nascut, atunci s-a culcat cu un barbat"
("Si peperit, cum viro concubit" - "De inventione rhetorica, Cicero, exemplu de propozitie irecuzabila)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Octavi
mesaj 10 Mar 2005, 04:03 AM
Mesaj #17


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 698
Inscris: 27 February 05
Forumist Nr.: 5.805



Octavi are dreptate in legatura cu ph-ul insa el, si nu numai el, nu tine cont de faptul ca medicina naturita foloseste termenii astia cu alt sens.

Pai trebuia mai intai sa-l defineasca (diferit de uzual) atunci! (desi, pariez cu tine pe o sutaa de dolari ca nu va putea)
Realitatea este ca "medicina" naturista, imprumuta si ea termeni din stiinte, pentru a fraieri naivii. pH din chimie, energie din fizica si chimie, câmp din fizica, etc. . . . .
Acesti termeni nu au fost definiti si dovediti ca reali de naturisti; nici nu le cere cineva . . . . cine cere astrologilor sa dovedeasca ca exista o legatura intre pozitia nu-sh carui astru si destinul zilnic al nu-sh carui individ? devil.gif

Cat despre splina si rinichiul tau, desigur, erau ok din punct de vedere medical, insa ele nu erau bine "din punct de vedere neuropat", caci si neuropatu' e si el om: are o gura cu care tre' sa manânce, o amanta care sa se imbrace k lumea, o masina care merge nemernica cu benzina, etc. roflmao.gif
La ciclu', o parte bunicica dintre femei au dureri si vreau sa-ti spun ca unele sunt mai nefericite ca tine: la ele durerile se instaleaza chiar inaintea "declansarii".

Acest topic a fost editat de Octavi: 10 Mar 2005, 04:07 AM


--------------------
"Daca a nascut, atunci s-a culcat cu un barbat"
("Si peperit, cum viro concubit" - "De inventione rhetorica, Cicero, exemplu de propozitie irecuzabila)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dani
mesaj 10 Mar 2005, 05:10 AM
Mesaj #18


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 236
Inscris: 2 December 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 5.046



QUOTE (Octavi @ 10 Mar 2005, 05:03 AM)
Realitatea este ca "medicina" naturista, imprumuta si ea termeni din stiinte, pentru a fraieri naivii. pH din chimie, energie din fizica si chimie, câmp din fizica, etc. . . . .
Acesti termeni nu au fost definiti si dovediti ca reali de naturisti; nici nu le cere cineva . . . . cine cere astrologilor sa dovedeasca ca exista o legatura intre pozitia nu-sh carui astru si destinul zilnic al nu-sh carui individ?


Intr-un fel iti dau dreptate, in medicina naturista din ultimul deceniu, campul amatorismului a facut adesea senzatie dar a produs si o multime de dezamagiri. Aproape oricine poate evoca atat vindecari miraculoase in urma unor astfel de terapii, cat si dezamagiri, dar din moment ce nu exista argumente impotriva lor, este greu de verificat.
In acest timp, multi bolnavi vor continua sa se agate de un dram de speranta, iar acesti medici vor continua sa exploateze vidul de informatie.

QUOTE
La ciclu', o parte bunicica dintre femei au dureri si vreau sa-ti spun ca unele sunt mai nefericite ca tine: la ele durerile se instaleaza chiar inaintea "declansarii".

Daca esti atat de convins ca medicina naturista este pentru naivi, poate ai o explicatie mai realista pentru faptul ca in urma tratamentului, durerile menstruale au disparut. Mi-ai lasat impresia ca stii mai bine cum sta treaba cu durerile menstruale. rolleyes.gif


--------------------
"Daca faci ceea ce ai facut dintotdeauna, vei obtine ceea ce ai obtinut dintotdeauna". (A. Robbins)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 10 Mar 2005, 07:47 AM
Mesaj #19


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



QUOTE

Daca esti atat de convins ca medicina naturista este pentru naivi, poate ai o explicatie mai realista pentru faptul ca in urma tratamentului, durerile menstruale au disparut.


Am eu o explicatie. De fapt mai multe. Sau poate e vorba de o combinatie intre ele.

Prima explicatie:
Ordinea naturala a lucrurilor. biggrin.gif
E tare, nu? sa ma explic: in cadrul organismului uman nimic nu este liniar. Toate pulseaza oarecum in jurul unei valori care este normala sau nu. Cand ai o boala, ai uneori zile in care te simti foarte rau, mai rau ca de obicei, si zile in care te simti chiar aproape normal. Asta fara a aplica vreun tratament. La un moment dat sa zicem ca ai multe zile de foarte rau. E, atunci e de obicei momentul in care zici "La dracu', hai sa incerc si terapiile alea, poate or fi bune". Si te duci, iei niste ierburi, le mananci, si in urmatoarele zile perioada neagra se termina (pentru ca oricum se termina si singura indiferent de ce faceai tu) iar in mintea ta capata contur ideea gresita "fabulos! mi-era foarte rau, am mancat ierburi si acum mi-e bine. Deci tratamentul functioneaza". Acest fenomen este foarte des intalnit si poarta numele de Regression fallacy.

A doua explicatie:
efectul placebo
Efectul placebo apare atunci cand tu te gandesti ca ceva urmeaza sa se intample si te autosugestionezi ca durerea va dispare si ea chiar dispare. Este binecunoscut cazul unor doctori care, ramasi fara morfina, au dat pacientilor zahar pe post de analgezic cu o eficienta uluitoare.

A treia explicatie:
Se exagereaza! Durerile nu au disparut, doar s-au micsorat.

Daca ar fi sa dau un pronostic as zice ca e vorba de o combinatie a celor trei explicatii.

Acest topic a fost editat de Catalin: 10 Mar 2005, 07:48 AM


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dani
mesaj 10 Mar 2005, 08:43 AM
Mesaj #20


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 236
Inscris: 2 December 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 5.046



QUOTE (Catalin @ 10 Mar 2005, 08:47 AM)
Am eu o explicatie. De fapt mai multe. Sau poate e vorba de o combinatie intre ele.

Asa este, exista multe teorii de acest gen, dar inca sunt multe necunoscute pentru fiecare dintre ele. Nu exista studii medicale care sa arate ca acupunctura poate vindeca dar, pina la urma, nici argumente stiintifice ca nu poate. Pe mine ma interesa daca se poate afirma cu certitudine care dintre ele este adevarata si care nu. smile.gif


--------------------
"Daca faci ceea ce ai facut dintotdeauna, vei obtine ceea ce ai obtinut dintotdeauna". (A. Robbins)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 10 Mar 2005, 08:42 PM
Mesaj #21


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



QUOTE

Nu exista studii medicale care sa arate ca acupunctura poate vindeca dar, pina la urma, nici argumente stiintifice ca nu poate.


Nu inteleg. Cum adica studii stiintifice care sa arate ca nu poate? cel mult ar putea exista studii care sa incerce sa arate ca poate dar fara sa reuseasca... cum ai planui tu un studiu care sa arate ca acupunctura nu poate vindeca?

QUOTE

Pe mine ma interesa daca se poate afirma cu certitudine care dintre ele este adevarata si care nu. smile.gif


Iar pe mine ma interesa doar sa iti dau un raspuns la "Daca esti atat de convins ca medicina naturista este pentru naivi, poate ai o explicatie mai realista pentru faptul ca in urma tratamentului, durerile menstruale au disparut." smile.gif


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dani
mesaj 10 Mar 2005, 10:05 PM
Mesaj #22


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 236
Inscris: 2 December 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 5.046



QUOTE (Catalin @ 10 Mar 2005, 09:42 PM)
Nu inteleg. Cum adica studii stiintifice care sa arate ca nu poate? cel mult ar putea exista studii care sa incerce sa arate ca poate dar fara sa reuseasca... cum ai planui tu un studiu care sa arate ca acupunctura nu poate vindeca?


Don't put words in my mouth. smile.gif Eu nu am vorbit de studii medicale care sa arate ca nu poate vindeca. Reciteste mesajul meu. Era vorba despre argumente impotriva acestei modalitati de tratament.

QUOTE
Iar pe mine ma interesa doar sa iti dau un raspuns la "Daca esti atat de convins ca medicina naturista este pentru naivi, poate ai o explicatie mai realista pentru faptul ca in urma tratamentului, durerile menstruale au disparut." 


Iti multumesc pentru raspuns mwah1.gif , dar am si eu o teorie in legatura cu asta (vezi pagina anterioara), destul de realista, dar care ofera tot atatea necunoscute ca si explicatiile tale. biggrin.gif
Mai interesant de aflat era de unde provine acea convingere a lui Octavi in legatura cu acest subiect, din moment ce clinicile epidemiologice au ajuns la concluzia ca ramane o modalitate de tratament controversata. wink.gif


--------------------
"Daca faci ceea ce ai facut dintotdeauna, vei obtine ceea ce ai obtinut dintotdeauna". (A. Robbins)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 11 Mar 2005, 12:03 AM
Mesaj #23


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



QUOTE

Don't put words in my mouth.  Eu nu am vorbit de studii medicale care sa arate ca nu poate vindeca. Reciteste mesajul meu. Era vorba despre argumente impotriva acestei modalitati de tratament.


Am recitit! Era vora despre argumente stiintifice. La mine, argument stiintific inseamna studiu stiintific. Nu stiu la tine cum e. Dar daca ai un argument caruia ii lipseste un studiu, el este eventual un argument logic sau poate un argument gresit, de ce nu? oricum, poate nu intelegem acelasi lucru prin termenul de "argument stiintific". Eu am expus varianta mea. A ta care este?

(am mai citit o data cu si mai mare atentie si am vazut ca vorbesti si tu despre studii medicale. Asta ma face sa cred ca de fapt intelegem in buna masura acelasi lucru prin argumente stiintifice. Si atunci nu inteleg de ce spui ca eu iti "put words in your mouth". Sunt "your own words")

QUOTE

Iti multumesc pentru raspuns  , dar am si eu o teorie in legatura cu asta (vezi pagina anterioara), destul de realista, dar care ofera tot atatea necunoscute ca si explicatiile tale. 


De fapt, ce necunoscuta ofera explicatiile mele? eu nu am facut decat sa descriu fenomene binecunoscute si in lumea medicala ca si in multe alte domenii ale cunoasterii. De exemplu acelasi regression fallacy este intalnit in politica deseori. De exemplu, "cum a venit Bush, a scazut criminalitatea. Deci masurile sale au fost foarte eficiente". Dar nu se precizeaza ca inainte de a veni Bush criminalitatea era intr-un maxim al pulsatiei naturale si ca scaderea ei era iminenta fara vreo masura speciala... si mai sunt multe exemple: schimbi antrenorul si echipa incepe sa mearga bine; aplici masuri coercitive si deodata copilul invata mai bine...

Ce anume consideri ca e necunoscut in acest fenomen? mie personal mi se pare clar si universal. Nu esti de acord?

Acest topic a fost editat de Catalin: 11 Mar 2005, 12:10 AM


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dani
mesaj 11 Mar 2005, 01:55 AM
Mesaj #24


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 236
Inscris: 2 December 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 5.046



QUOTE (Catalin @ 11 Mar 2005, 01:03 AM)
Era vora despre argumente stiintifice. La mine, argument stiintific inseamna studiu stiintific. Nu stiu la tine cum e. Dar daca ai un argument caruia ii lipseste un studiu, el este eventual un argument logic sau poate un argument gresit, de ce nu? oricum, poate nu intelegem acelasi lucru prin termenul de "argument stiintific" Eu am expus varianta mea. A ta care este?
.

Eu cred ca ai inteles la ce m-am referit, dar am sa-ti satisfac curiozitatea. rolleyes.gif
Este clar ca un studiu stiintific are nevoie de argumente stiintifice, insa un studiu stiintific nu implica in mod obligatoriu si argumente stiintifice contra subiectului de studiu, iar eu la acestea am facut referire.
ex: pot exista cazuri in care sa existe multe necunoscute iar argumentele contra sa lipseasca din motiv ca nu pot fi verificate.
In contextul in care l-am folosit, mie mi se pare corecta exprimarea "Nu exista studii medicale care sa arate ca acupunctura poate vindeca dar, pina la urma, nici argumente stiintifice ca nu poate." Nu trebuie neaparat sa fii de acord cu mine. tongue.gif

QUOTE
De fapt, ce necunoscuta ofera explicatiile mele? eu nu am facut decat sa descriu fenomene binecunoscute si in lumea medicala ca si in multe alte domenii ale cunoasterii.

Da, fenomenul de "regression fallacy " este binecunoscut la fel ca si cel de conditionare, autosugestie, asteptare, "counter-irritation" si alte mecanisme psihologice, la fel medicina moderna are o explicatie, ca si medicina orientala... Toate aceste teorii incearca sa explice fenomenul de acupunctura. Necunoscuta apare atunci cand in urma experimentelor efectuate si a studiilor de caz, nu se poate ajunge la o concluzie unanima privind eficacitatea ei.
Si ca sa trag linie aici... dovezile stiintifice pro eficienta in acupunctura sunt foarte limitate. Dar acesta nu reprezinta un argument ca acupunctura nu functioneaza. smile.gif


--------------------
"Daca faci ceea ce ai facut dintotdeauna, vei obtine ceea ce ai obtinut dintotdeauna". (A. Robbins)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 11 Mar 2005, 08:10 AM
Mesaj #25


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



QUOTE

Este clar ca un studiu stiintific are nevoie de argumente stiintifice, insa un studiu stiintific nu implica in mod obligatoriu si argumente stiintifice contra subiectului de studiu, iar eu la acestea am facut referire.


Stai ca m-ai pierdut. Ai vrut cumva sa spui "e clar ca un argument stiintific are nevoie de studii stiintifice" sau chiar ai vrut sa spui invers? ca studiile stiintifice n-au nevoie de nimic a priori.

QUOTE

ex: pot exista cazuri in care sa existe multe necunoscute iar argumentele contra sa lipseasca din motiv ca nu pot fi verificate.


Argumentele contra nu pot fi verificate... pai atunci nu pot exista argumente contra. Pot exista doar argumente pro. Alea se verifica? daca da, e perfect. Daca nu, atunci exista alte ipoteze care s-au verificat (alea descrise de mine). Si e normal intre o ipoteza neverificata si una verificata sa o alegi pe cea verificata. Asta cel putin pana cand se verifica si prima, nu?

Tot nu am inteles ce necunoscute exista in explicatiile mele. Te rog sa le indici.

QUOTE

In contextul in care l-am folosit, mie mi se pare corecta exprimarea "Nu exista studii medicale care sa arate ca acupunctura poate vindeca dar, pina la urma, nici argumente stiintifice ca nu poate." Nu trebuie neaparat sa fii de acord cu mine. tongue.gif


Exprimarea e corecta, nu neg, dar daca nu pui egalitate intre studii medicale si argumente stiintifice va trebui sa ne spui de ce pentru a confirma o ipoteza vrei studii medicale iar pentru a o infirma vrei argumente stiintifice. De ce nu invers? sau de ce nu studii medicale la amandoua. respectiv argumente stiintifice la amandoua? intelegi de unde a provenit nedumerirea mea? am presupus natural ca atit confirmarea cat si infirmarea unei ipoteze e normal sa se faca cu aceleasi metode... acum, sigur, tu poti sa nu fii de acord dar ai o explicatie de dat. tongue.gif

QUOTE

Da, fenomenul de "regression fallacy " este binecunoscut la fel ca si cel de conditionare, autosugestie, asteptare, "counter-irritation" si alte mecanisme psihologice, la fel medicina moderna are o explicatie, ca si medicina orientala... Toate aceste teorii incearca sa explice fenomenul de acupunctura. Necunoscuta apare atunci cand in urma experimentelor efectuate si a studiilor de caz, nu se poate ajunge la o concluzie unanima privind eficacitatea ei.


Nu inteleg. De ce ar fi unanimitatea o conditie necesara? vor exista mereu carcotasi care sa nu accepte lucruri evidente (de exemplu, chiar azi mai exista oameni care cred ca pamantul e plat! consideri ca forma pamantului este o necunoscuta in baza acestui criteriu?). Oricum, ce ti-am oferit eu a fost o explicatie alternativa la intrebarea "de ce au incetat durerile?". Explicatia este bazata pe mecanisme psihologice cum zici tu, bine documentate si al caror efect este recunoscut in unanimitate in cadrul celor care au auzit cate ceva despre stiinta si metode stiintifice.

QUOTE

Si ca sa trag linie aici... dovezile stiintifice pro eficienta in acupunctura sunt foarte limitate. Dar acesta nu reprezinta un argument ca acupunctura nu functioneaza.


Evident ca nu, dar reprezinta un argument pentru faptul ca tu ar trebui sa fii sceptica la adresa acupuncturii. Dar tu nu esti, am dreptate? smile.gif

Acest topic a fost editat de Catalin: 11 Mar 2005, 08:11 AM


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dani
mesaj 11 Mar 2005, 10:38 PM
Mesaj #26


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 236
Inscris: 2 December 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 5.046



QUOTE (Catalin @ 11 Mar 2005, 09:10 AM)
QUOTE (Dani @ 11 Mar 2005, 02:55 AM)
Este clar ca un studiu stiintific are nevoie de argumente stiintifice, insa un studiu stiintific nu implica in mod obligatoriu si argumente stiintifice contra subiectului de studiu, iar eu la acestea am facut referire

Ai vrut cumva sa spui "e clar ca un argument stiintific are nevoie de studii stiintifice" sau chiar ai vrut sa spui invers? ca studiile stiintifice n-au nevoie de nimic a priori.


Am spus ca un studiu stiintific are nevoie de argumente stiintifice in ideea ca sunt necesare dovezi, rationamente care sa vina in sprijinul afirmatiilor cuprinse in acest studiu. Arata-mi unde gresesc, ca sa ne punem de acord. Sunt pregatita sa accept ca nu pot sa am chiar intotdeauna dreptate. tongue.gif

QUOTE
De ce ar fi unanimitatea o conditie necesara? vor exista mereu carcotasi care sa nu accepte lucruri evidente (de exemplu, chiar azi mai exista oameni care cred ca pamantul e plat! consideri ca forma pamantului este o necunoscuta in baza acestui criteriu?)

Credeam ca se subintelege ca prin unanimitate nu m-am referit la intelesul general al cuvantului. Doar am precizat ca este vorba despre unanimitatea in urma experimentelor stiintifice si a studiilor de caz... deci a persoanelor care au cunostinta despre stiinta si metodele ei. Faptul ca exista (sau nu) oameni care cred ca pamantul este plat mi se pare irelevant. smile.gif

QUOTE
De ce nu invers? sau de ce nu studii medicale la amandoua.respectiv argumente stiintifice la amandoua? intelegi de unde a provenit nedumerirea mea? am presupus natural ca atit confirmarea cat si infirmarea unei ipoteze e normal sa se faca cu aceleasi metode...

Tinand cont ca nu pot folosi studii medicale pentru ambele (chiar tu ai spus-o mai sus) si nici argumente stiintifice pentru amandoua (pt. ca argumentele pro, chiar daca limitate, exista), si pentru ca ai considerat totusi exprimarea mea corecta (sper ca nu numai d.p.d.v. gramatical smile.gif ), cum ai formula propozitia astfel incat sa fie corecta? rolleyes.gif

QUOTE
Evident ca nu, dar reprezinta un argument pentru faptul ca tu ar trebui sa fii sceptica la adresa acupuncturii. Dar tu nu esti, am dreptate?

Te contrazic tongue.gif (si ce bine ma simt biggrin.gif )
Din moment ce incerc sa aflu care dintre cunostintele si perceptiile despre acest subiect sunt adevarate si care nu, si imi pun intrebari in legatura cu veridicitatea afirmatiilor, este evident ca raman sceptica. rolleyes.gif



--------------------
"Daca faci ceea ce ai facut dintotdeauna, vei obtine ceea ce ai obtinut dintotdeauna". (A. Robbins)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 11 Mar 2005, 11:04 PM
Mesaj #27


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



QUOTE

Am spus ca un studiu stiintific are nevoie de argumente stiintifice in ideea ca sunt necesare dovezi, rationamente care sa vina in sprijinul afirmatiilor cuprinse in acest studiu. Arata-mi unde gresesc, ca sa ne punem de acord. Sunt pregatita sa accept ca nu pot sa am chiar intotdeauna dreptate.


Studiul nu are nevoie de argumente. Studiul constata pur si simplu. Daca arunc o piatra de o suta de ori si de fiecare data ea cade pe pamant iar eu notez aceasta observatie se cheama ca am facut un studiu. Am studiat aruncarea pietrei. Sigur, este un studiu trivial.

Studiul este argumentul!

QUOTE

Credeam ca se subintelege ca prin unanimitate nu m-am referit la intelesul general al cuvantului.


Data trecuta cand am subinteles ceva ai zis ca iti "put words in your mouth". Mi-am invatat lectia! tongue.gif

QUOTE

Tinand cont ca nu pot folosi studii medicale pentru ambele (chiar tu ai spus-o mai sus) si nici argumente stiintifice pentru amandoua (pt. ca argumentele pro, chiar daca limitate, exista), si pentru ca ai considerat totusi exprimarea mea corecta (sper ca nu numai d.p.d.v. gramatical  ), cum ai formula propozitia astfel incat sa fie corecta?


Eu as formula-o in felul urmator: Nu exista studii stiintifice care sa arate ca acupunctura chiar vindeca de boli deci e normal sa fim sceptici in privinta acestei variante.

QUOTE

Te contrazic tongue.gif (si ce bine ma simt biggrin.gif )


Cunosc sentimentul! jamie.gif

QUOTE

Din moment ce incerc sa aflu care dintre cunostintele si perceptiile despre acest subiect sunt adevarate si care nu, si imi pun intrebari in legatura cu veridicitatea afirmatiilor, este evident ca raman sceptica.


Deci esti sceptica in privinta acupuncturii... asta e bine. Aveam impresia ca sustii ca faptul ca acupunctura functioneaza cu adevarat este cea mai realista explicatie pentru ceea ce se observa la ora actuala. Daca esti, intr-adevar, sceptica precum spui inseamna ca iar am (sub)inteles eu gresit! biggrin.gif

Acest topic a fost editat de Catalin: 11 Mar 2005, 11:06 PM


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 12 Mar 2005, 12:30 AM
Mesaj #28


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



Simt o dorinta inefabila de a avea zeci de ace de acupunctura infipte in creier . Dar n-am decat Advil smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 31 May 2005, 10:49 PM
Mesaj #29


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



- mi-am zis sa vad ce se mai discuta pe unele (sub)forumuri de pe Han. O sa raspund si eu la acest subiect (chiar daca el este lansat mai demult), intrucit atinge oarecum si parti din ceea ce eu consider ca as avea ce spune sau invata. Citind interventiile tale dar si ale altora, mi-am amintit de un proverb. "Chiorul e rege in tara orbilor". Eu as parafraza si continua cu: "daca orbii sint suficienti de orgoliosi si plini de ei, chiorul este oaia neaga si cel nebun" in tara (orbi)lor ...."
QUOTE (little1 @ 20 Feb 2005, 12:13 AM)
Conform principiului yin si yang, pentru a putea umple ceva, mai intai trebuie sa inveti sa golesti.

- principiul YIN YANG se refera in special la o ECHILIBRARE si ARMONIZARE a energiilor YIN - YANG, nu neaparat la o "golire" si umplere.

QUOTE
Intestinele sunt, din punctul de vedere al praticilor energetice, locul in care putem stoca rezerve imense de energie.

- interesanta observatie. In masura in care ea e autentica, ar trebui sa ne intrebam ce anume "faciliteaza" acest "stoc de energie" la acest nivel ... si la cel fel de energie se face referire, mai ales cind se spune "imensa". Cautind sa intelegem cauzele si efectele, s-ar putea sa descoperim ce este si ce nu adevarat in aceasta afirmatie si poate sa aflam si alte subtilitati ale acestei realitati.

QUOTE
Problema este ca locul respectiv este, in cursul vietii, incarcat cu tot felul de materii care lasa urme atat la nivel fizic, cat si la nivel energetic - este un loc aglomerat de materii nedigerate care stagneaza, gaze formate in urma proceselor de fermentatie si putrefactie, fel si fel de paraziti, bacterii nocive, virusi.

- adevarat dpdv fizic...

QUOTE
Este bine de stiut ca entitatile negative prefera sa se ataseze de locurile din organism neglijate.

- adevarat dpdv ocult ezoteric chestia cu mizeria, nu insa si cu entitatile negative. Ele sint atrase de locurile fizice sau mai precis zonele energetice corespondente corespondente zonelor fizice unde sint acumulate energii malefice, dizarmonioase, perturbatoare, demoniace.

QUOTE
Mizeria fizica poate atrage si mizeria energetica.

- de acord.

QUOTE
Procedeul "Colonic" poate fi desprins din experienta lor, ca fiind unul dintre cele mai directe si mai puternice.

- la ce se refera acest "procedeu" ?

Acest topic a fost editat de thunder: 1 Jun 2005, 02:30 AM


--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 1 Jun 2005, 12:45 AM
Mesaj #30


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (toxic @ 2 Mar 2005, 08:22 AM)
Imi spunea ca "splina si 'rinichii" mei sufera. Splina si rinichii mei sunt foarte bine din punct de vedere medical , dar nu erau si din punct de vedere naturopatic.

- dpdv ocult, inaintea aparitiei unei boli fizice apare dizarmonia/perturbarea energiilor subtile din zona aurei corespondente zonei corpului fizic (aura subtila "imbraca" cumva corpul fizic), unde va apare boala fizica. Circulatia energiilor subtile, armonizarea si echilibrarea lor la nivelului unui organ de ex. asigura sanatatea si buna functionare a acelui organ si functiilor corespondente acestuia. Din ce spui rezulta ca dpdv subtil energetic existau probleme la nivelul acelor doua organe si ... ocult privit, este in directa conexiune cu partea dureroasa de la ciclu. Se leaga "perfect" cele doua "necazuri". Nu stiu in ce masura ai aflat pina acum, sau daca acel terapaut ti-a explicat (daca stia asta), energiile subtile circula prin niste "fire" f. fine, numite nadisuri, sau asa zisele meridiane din acupunctura (vezi poza de mai jos - nadisurile, in realitate, sint mult mai multe decit se vede in poza).

user posted image

Exista zone de "intersectie" a acestor nadisuri, numite focare de energie. Anumite blocaje energetice tocmai la aceste nivele ale unor "intersectii" (focare) apar si se manifesta. Functie de tipul de blocaj, de tipul de energie "statuta" sau blocata, se aplica un "tratament" sau altul. Acupunctura ofera acele, care functie de tipul de energie "blocata", in deficit sau in exces, foloseste ace dintr-un anumit material sau altul, argint sau aur, de regula. Presopunctura foloseste un anume tip de "masaj", in sens YIN (sensul acelor de ceasornic) sau in sens YANG (sensul invers acelor de ceasornic). Energoterapeutul foloseste alte metode, samd. Exista citeva mii de nadisuri in asa numitul corp astral al fiintei si citeva mii de focare. 7 dintre aceste focare sint cele mai importante si principalele, iar celelalte sint "anexate" intr-un fel sau altul la ele, intr-un gen de "subordonare". In cazul acestor 7 focare energetice, ele au in subordine, fiecare in parte, anumite organe si functii ale corpului fizic. De buna functionare a unei zone fizice raspunde dpdv subtil energetic un astfel de focar principal de energie, pe scurt numit (in orient), CHAKRAS (vezi mai jos dispunerea lor).

user posted image

- in cazul expus de tine zona splinei, rinichilor si cea sexuala sint sub incidenta unui astfel de centru de forta principal al fiintei (vezi in poza, al doilea, numarind de jos in sus). Din ceea ce spui, se deduce prezenta unei mari "cantitati" de energie subtila la acel nivel. Poti sa-i spui energie erotica, sau cum vrei, dar nu numele conteaza, ci efectele ei. Acea energie in exces este ceea ce terapeutul a "constientizat" (inca nu am inteles cum a dat el "verdictul") ca si "boala" la nivelul rinichi si splina. In timpul ciclului, se elibereaza o mare cantitate de energie subtila care "forteaza" nadisurile din acea zona, deja "blocate" de excesul de energie subtila. Acest exces este precum un "tunami energetic" pt. acele zone subtile care da si o reactie la nivelul corpului fizic, (durerea e) o reactie de aparare pina la urma, sub forma acelei dureri intense. Ceea ce a facut acel terapaut este intr-o anumita masura o echilibrare energetica si probabil si o usora deblocare energetica a nadisurilor corespondente, ceea ce a facut ca respectiva energie sa "disipe" si in alte zone ale structurii de nadisuri. De regula aceste blocaje energetice apar si cind nadisurile din acea zona se afla intr-o stare mai "impura", blocate de anumite "impuritati" subtile, sau/si de o anumita stare de "scofilcire", sau pierderea "elasticitatii" nadisurilor/nadisului in zona respectiva, sau prea "mica" dimensiune (diametru) in acea zona, ceea ce are ca efect acea "blocare" a energiei in zona si formarea acelui "tunami" launtric.

QUOTE
Ca sa fac o poveste lunga mai scurta , tipul mi-a facut acupunctura si reflexologie . Eu am dureri foarte mari la ciclu, care  apar la 10 minute fix de la momentul in care se instaleaza ciclul. Nu pot sa rezist fara 2-3 analgezice puternice  la ciclu.Si nici asa nu mi-e prea bine. Insa , in perioada in care naturopatul imi facea tratament nu am avut absolut nici o durele la ciclu. Nimic .Nu imi venea sa cred ca nu am absolut nici o durere. Mi-a balansat energiile, mi le-a sucit, mi le-a invartit?? Habar n-am si nici nu sustin ca am sau ca inteleg medicina naturopata .

- o parte din explicatii ezoterice am expus mai sus. Pacat ca acea cunostintya a ta nu ti-a explicat si de unde vin acele dureri si cauzele subtile ... si sa te faca intr-un fel sau altul constienta dar si responsabila pt. propria ta armonie si stare de sanatate. In timp, aceste acumulari exagerate de energie in anumite locuri pot duce la aparitia nodulilor si chisturilor, mai ales la femei. Ele sint neintimplator cel mai adesea localizate la nivelul zonelor sexuale sau ale sinilor. Neintimplator femeile au un exces de energie subtila la nivelul acelor zone. Nu intru acum si aici in detalii ...

- tot ce pot sa-ti spun este ca si tu poti sa-ti controlezi si armonizezi circulatia energilor subtile si sa nu mai fii "sclava" lor, ci stapina lor de drept, pt. ca sa stii, asta si esti de fapt, "stapina lor". Ele sint ale tale si nu tu ale lor, ele trebuie sa fie la indemina ta, si nu la "indemina" lor. Succes !

PS. Sint oameni care nu inteleg aceste lucruri si d'aia le ignora sau chiar le iau in ris. E problema si limita lor.


--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 1 Jun 2005, 01:26 AM
Mesaj #31


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (Dani @ 2 Mar 2005, 09:28 AM)
Toxic, stai linistita, exista o explicatie. biggrin.gif 
Pentru acupunctura, medicina moderna are o explicatie extrem de simpla.

- este o frumoasa explicatie de tip materialist, dar din fericire e incompleta si pe alocuri grestita dpdv ocult.

QUOTE
Acupunctura stimuleaza organismul sa produca propriile substante cu rol antialgic, numite “endorfine”. Acestea sunt secretate in creier si ofera senzatia “de bine”.

- este reala aceasta descoperire a stiintei, insa limitata. In realitate, stimularea acelor zone de pe creier trezeste in fiinta o stare de bine, chiar de fericire, dupa caz, iar acele endorfine sint mai degraba un "rezultat" al acestei stimulari si a starii de bucurie/fericire decit cauza lor.

QUOTE
Altfel spus, durerea este transmisa de la periferie la creier prin maduva spinarii. Exista un mecanism la acest nivel care opreste mesajele de durere sa ajunga la creier. Introducerea de ace fine de acupunctura sau mentinerea unei presiuni  pot inchide aceast mecanism, astfel diminuand senzatia dureroasa. Endorfinele pot de asemenea bloca traiectul nervos al durerii actionand asupra acestui mecanism.

- aici apar erorile dpdv ezoteric. Durerea in sine face parte dintr-un mecanism de aparare a organismului. Ea ne avertizeaza ca intr-o anume zona exista probleme. Eliminarea durerii, sau a efectului este o mare greseala a sistemului de medicina alopata. Medicina naturista si in general medicinile alternative "tintesc" cauza si nu efectul. Nu durere sau efectul trebuie diminuat sau eliminat, ci cauza (subtila si fizica). Sa luam un caz concret. Din cauza unor anumite greseli de atitudine, gindire sau de alt tip, apar anumite perturbari energetice la nivel corpului astral, zona corespondenta sa zicem ficatului. Dupa un anume timp de manifestare a acestei perturbari energetice la acest nivel, apar si primele dereglari la nivel fizic, si dupa un timp apar chiar primele forme ale bolii fizice, care pot da si primele semne de atentionare, de ex. durerea. Daca perturbarea fizica nu a fost f. grava si avansata, rezolvarea "bolii" este strict la nivelul subtil, al echilibrarii energiilor subtile. Daca a fost atinsa si partea fizica, rezolvarea se face pe ambele parti, pt. ca nu e suficienta numai una, ci si cealalta.

- eliminarea durerii se face nu prin endorfine, ci prin deblocarea zonelor energetice. Sint de ex. blocaje de energie de tip YIN, fiind nevoie de o contrabalansare de energie YANG la acel nivel. Pt. asta sint folosite acele de aur. Cind blocajul este dat de o energie YANG, se folosesc acele de argint. Lucrurile sint mai complexe, dar in mare asta este si rostul diferentei de material al acelor de acupunctura. In cazul presopuncturii se fac "masaje" (presari si rotatii) cu un anume sens de rotatie sau altul ... din aceleasi motive initiatice, energetice. Odata cu deblocarea acelor nadisuri si energii, apare senzatia de bine ce o ofera armonizarea la acel nivel. Nu intru in detalii tehnice ... caci nu e locul ... smile.gif


--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 1 Jun 2005, 01:42 AM
Mesaj #32


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (Nicodim @ 3 Mar 2005, 09:46 PM)
bre, noi suntem crestini nu taoisti...si in crestinism ni se spune sa neglijam trupul si cele trupesti si sa ne concentram pe salvarea sufletului...ceea ce si fac zi de zi...

- in primul rind sintem oameni si mai apoi crestini, taoisti etc., iar ca oameni, inca de la "aparitia" (nasterea) primului om, avem in "dotare" pe linga corpul fizic, si alte citeva corpuri (structuri) subtile la care, dupa cum se vede, crestinismul in forma sa actuala, nu ofera raspunsuri si nici macar citeva idei generale.

- cum sa salvezi sufletul daca nu ii intelegi mecanismele si modul in care el se trezeste, se manifesta si se mareste ?

QUOTE
care e raspunsul oficial al B.O.R. in chestiunea practicilor New Age? Mi se pare ca au fost anatemizate...

- astea nu sint practici NA, ci milenare. NA a aparut ca o compilatie NEREUSITA de tehnici si metode oculte, doar de citiva ani. Taoismul si alte cai spirituale exista de sute sau mii de ani.

- ce conteaza ce fac si zic orbii/ignorantii din indiferent de biserica ? unsure.gif Ei nici de aura subtila nu vorbesc, dar picteaza adesea nimbul auric de la nivelul capului in cazul lui Iisus si al sfintilor crestini. rolleyes.gif

Acest topic a fost editat de thunder: 1 Jun 2005, 02:06 AM


--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 1 Jun 2005, 02:03 AM
Mesaj #33


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (Dani @ 4 Mar 2005, 06:30 AM)
QUOTE (Toxic @  4 Mar 2005, 05:10 AM)
In momentul in care tu nu mai aplici presiunea, durerea se transmite exact la fel ca inainte. Asta nu explica de ce nu am mai avut eu dureri la ciclu.

Tinand cont ca sedintele de reflexoterapie urmaresc in primul rand imbunatatirea circulatiei in organism, dar si accelerarea eliminarii reziduurilor astfel incat toxinele sa nu se acumuleze in ficat, rinichi sau intestin, faptul ca nu ai mai avut dureri
s-ar putea explica prin reluarea normala a circulatiei in zona afectata, deoarece o circulatie buna permite regenerarea tesuturilor bolnave. smile.gif

- "secretul" disparitiei durerii l-am schitat in mesajele anterioare. smile.gif Faptul ca durerile au reaparut arata ca nu s-au deblocat permanent acele zone energetice, deci nu s-a eliminat nici cauza lor (si mai) subtila.

- cel mai important principiu dupa care functioneaza reflexoterapia este unul din perceptele universale care lumesc, suna cam asa: "partea este prezenta in tot, si totul in parte", sau mai nou, in sistemul launtric holografic. La nivelul unui organ, membru, zone fizice, etc, exista ca si proiectie intreaga stuctura a fiintei. Reflexoterapia difera de presopunctura, caci la presopunctura se actioneaza direct asupra zonei cu probleme, pt cind la reflexoterapie se poate actiona chiar si la nivelului unui mebru, sau parti al sau, de ex. la nivelul talpii. Din ce am vazut eu pina acum, pe la noi prin tara, reflexoterapia este o combinatie intre ea si presopunctura. Revenind insa la subiect, prin actiunea de masaj a unei anumite zone, se dinamizeaza in mod REFLEX (vezi ideea sistemului holografic) si zona centrilor de forta si a energiilor conexe cu acestia punindu-se in miscare energiile subtile din acea zona, dar si dinamizindu-se acel centru de forta, ceea ce aduce si o armonizare la nivelul acelei zone focar, care va aduce dupa sine si armonizare la nivel fizic. Rezidurile fizice cit si cele subtile se elimina si ele odata cu (re)aparitia si repunerea in circulatie a energiilor din acea zona.


--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 1 Jun 2005, 02:17 AM
Mesaj #34


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (Octavi @ 10 Mar 2005, 06:03 AM)
Realitatea este ca "medicina" naturista, imprumuta si ea termeni din stiinte, pentru a fraieri naivii.

- ce sa facem, fiecare cu fraierii lui, in domenii care mai de care. rolleyes.gif

QUOTE
pH din chimie, energie din fizica si chimie, câmp din fizica, etc.  . . .  .
Acesti termeni nu au fost definiti si dovediti ca reali de naturisti; nici nu le cere cineva . . . . cine cere astrologilor sa dovedeasca ca exista o legatura intre pozitia nu-sh carui astru si destinul zilnic al nu-sh carui individ?
\
- discutiile pe tema "ce e real si ce nu" deja tin de alt topic/forum. smile.gif

- cu toate acestea, acesti astri influenteaza starile noastre tocmai prin intermediul energiilor subtile pe care le favorizeaza manifestarea in acele momente astrologice. Asta arata ca omul este influentat de astri, dar de fapt de energiile subtile. Omul profan e la indemina acestor energii, care in mare parte il controleaza, dar initiatul intelege si constientizeaza aceste energii si modalitatile prin care sa le controleze.

QUOTE
La ciclu', o parte bunicica dintre femei au dureri si vreau sa-ti spun ca unele sunt mai nefericite ca tine: la ele durerile se instaleaza chiar inaintea "declansarii".

- tocmai asta arata ca durerile nu sint de natura fizica, ci mai degraba subtila, adica au cauza subtil energetica, care da mai apoi reflexia in fizic ca si durere fizica.


--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 1 Jun 2005, 02:21 AM
Mesaj #35


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (Dani @ 10 Mar 2005, 07:10 AM)
Daca esti atat de convins ca medicina naturista este pentru naivi, poate ai o explicatie mai realista pentru faptul ca in urma tratamentului, durerile menstruale au disparut. Mi-ai lasat impresia ca stii mai bine cum sta treaba cu durerile menstruale.  rolleyes.gif

- scuze, off topic ... dar merita. Dani ... flowers.gif

QUOTE (Dani @ 10 Mar 2005, 10:43 AM)
QUOTE (Catalin @ 10 Mar 2005, 08:47 AM)
Am eu o explicatie. De fapt mai multe. Sau poate e vorba de o combinatie intre ele.

Asa este, exista multe teorii de acest gen, dar inca sunt multe necunoscute pentru fiecare dintre ele. Nu exista studii medicale care sa arate ca acupunctura poate vindeca dar, pina la urma, nici argumente stiintifice ca nu poate. Pe mine ma interesa daca se poate afirma cu certitudine care dintre ele este adevarata si care nu. smile.gif

- exista, in Orient, unde neintimplator exista clinci si spitale (particulare si de stat) unde se aplica cu un mare succes acupunctura (si nu numai).

Acest topic a fost editat de thunder: 1 Jun 2005, 02:24 AM


--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 8 May 2024 - 04:11 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman