HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >  
Reply to this topicStart new topic
> Habemus Papam?, retragere prematura a papei?
March
mesaj 8 Apr 2005, 11:45 AM
Mesaj #71


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (Superunknown @ 8 Apr 2005, 12:32 PM)
Pentru Teoctist ... n-o sa se declare doliu national...

Ba o sa se declare doliu national. Pentru bisericile alea distruse in Bucuresti de Ateul suprem devil.gif si la care IPF-ul a tacut chitic, dar mai ales pentru telegrama aia de infierare a "huliganilor" de la Timisoara pe care a trimis-o celui de mai sus devil.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 8 Apr 2005, 11:50 AM
Mesaj #72


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (Clopotel @ 8 Apr 2005, 12:41 PM)
Draga Inorog,
Cine este rau aici? Eu am spus doar ca e un gest exagerat acela cu doliul national intr-o tara necatolica, ... si atunci de ce sa le impui asta doar pentru ca guvernantii nostrii veseli sa se gudure pe langa altii, caci nu-i asa noi suntem "mai catolici decat Papa" ...
Apropo... USA, Franta etc. sunt in doliu? ca astia sunt catolici...

Mai citeste si tu presa, uitat-te la tv... Pina si in Cuba, Egipt, India s-a declarat doliu national. Si nu o zi ca la noi , ci trei !


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Inorog
mesaj 8 Apr 2005, 11:52 AM
Mesaj #73


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.182
Inscris: 9 May 04
Forumist Nr.: 3.435



Clopotel:
QUOTE
Eu am spus doar ca e un gest exagerat acela cu doliul national intr-o tara necatolica


Mie nu mi se pare exagerat, caci acest doliu national este doar un act simbolic. Lumea merge la lucru, isi vede de treburile ei. Cine doreste isi poate lua un mic ragaz sa se uite la televizor la funeralii si poate pastra un moment de reculegere. Cine nu doreste poate sa nu faca aceste lucruri. Nimanui nu ii este impus ceva ce nu doreste sa faca. Asadar chestiunea cu doliul e mai bine sa prisoseasca decat sa lipseasca, cu atat mai mult cu cat avem destul de multi frati catolici in tara.

Acest topic a fost editat de Inorog: 8 Apr 2005, 11:59 AM


--------------------

A mai venit si-un inorog straveziu foarte speriat, foarte livid. Locuia intr-un viitor aramiu cu vedere la vid.
Nichita Stanescu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 8 Apr 2005, 11:52 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
abis
mesaj 8 Apr 2005, 11:55 AM
Mesaj #74


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (Clopotel @ 8 Apr 2005, 11:41 AM)
USA, Franta etc. sunt in doliu? ca astia sunt catolici...

SUA, tara catolica?

In Franta din cate stiu nu a fost declarat doliu national, in schimb au fost coborate drapelele in berna.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 8 Apr 2005, 12:00 PM
Mesaj #75


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



in Elvetia, cantonul Geneva a refuzat din traditie calvinistica coborirea drapelului, pe motiv ca se poate aplica numai la un cetatean elvetian.

in Germania, de asemenea au fost coborate drapelele in berna.
majoritatea mebriilor UE procedeaza asemanator.


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Zed
mesaj 8 Apr 2005, 12:14 PM
Mesaj #76


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.766
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 671



Lasati rautatile , in acest moment este chiar inmormantarea lui . cry.gif


--------------------
I'm hanging on your words /Living on your breath
Feeling with your skin /Will I always be here ?!

Iarta-ti mereu dusmanii. Nimic nu-i supara mai tare.
www.unicef.org
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Superunknown
mesaj 8 Apr 2005, 12:15 PM
Mesaj #77


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 911
Inscris: 15 February 04
Forumist Nr.: 2.236



QUOTE (March @ 8 Apr 2005, 12:45 PM)
QUOTE (Superunknown @ 8 Apr 2005, 12:32 PM)
Pentru Teoctist ... n-o sa se declare doliu national...

Ba o sa se declare doliu national. Pentru bisericile alea distruse in Bucuresti de Ateul suprem devil.gif si la care IPF-ul a tacut chitic, dar mai ales pentru telegrama aia de infierare a "huliganilor" de la Timisoara pe care a trimis-o celui de mai sus devil.gif

Eh, draga March, nici nu vreau sa incep sa-ti enumar toate lucrurile pe care catolicii i le reproseaza idolului tau IP-2... ai fi socat, dar cum tu nu reactionezi decit la ce-ti spune presa, nu cred ca merita efortul. Imi pare rau pentru tine, esti o victima a sistemului, unul pentru care mintuirea vine pe calea tubului catodic. Cred ca cea mai cumplita tortura pentru tine ar fi sa judeci pe cont propriu...


--------------------
"Screw you guys, I'm going home" (E. Cartman)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 8 Apr 2005, 12:18 PM
Mesaj #78


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Ce-i reproseaza? Ca nu a fost ceva mai conservator?

Acest topic a fost editat de abis: 8 Apr 2005, 12:22 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 8 Apr 2005, 12:25 PM
Mesaj #79


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



O curiozitate : in Irlanda de Nord, in zonele locuite preponderent de englezi, s-a arborat sau nu drapelul in berna ? rolleyes.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Zed
mesaj 8 Apr 2005, 12:26 PM
Mesaj #80


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.766
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 671



Superunknown
Poti macar azi , in acest moment cand este inmormantarea lui sa taci ?! Da dovada asa cum ai mai scris pe alte topicuri ca esti crestin cu adevarat si respecta macar acest moment !!!


--------------------
I'm hanging on your words /Living on your breath
Feeling with your skin /Will I always be here ?!

Iarta-ti mereu dusmanii. Nimic nu-i supara mai tare.
www.unicef.org
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ADELA888
mesaj 8 Apr 2005, 12:26 PM
Mesaj #81


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 15
Inscris: 13 February 05
Forumist Nr.: 5.699



QUOTE
Ce a facut Papa si nu ai fi facut si tu la fel daca erai in locul lui?


laugh.gif Nimic

Pentru ca nu aveti aceeasi iubire fata de aproape ca el.Ce om cu iubire in suflet il judeca pe altul? Nu o face, pentru ca asta inseamna orgoliu, ca el se simte mai bun ca celalalt, de aia judeca.

QUOTE
ca ortodocsii au un simt al decentei mai accentuat decit catolicii.


Oare? Eu nu simt ca e asa.Dar noi ne simtim mai buni ca ei, de aia facem comparatii.Asta-i doar orgoliu, atat.

Voi credeti ca in milioanele de pelerini veniti la Roma sa-l conduca pa Papa pe ultimul drum, nu sunt decat catolici? Va inselati. Oamenii veniti acolo nu sunt pentru confesiune acolo, ci pentru OMUL care a plecat dintre noi.

Aceat Papa va ramane in amintirea si sufletul oamenilor nu datorita "realizarilor "sale ca Papa, ci datorita faptului ca oamenii s-au simtit iubiti de el. Datorita acestei iubiri a reusit sa " realizeze " atatea ca Papa.

Si sa nu uitati ca Dumnezeu ne iubeste pe toti la fel, indiferent de confesiune.
Dar nu toti am putea duce o misiune asa importanta ca cea de Papa. Fiecare primeste pe acest pamant ceva de facut, dar fiecare dupa puterile lui.( e vorba de puteri spirituale, adica de iubire)

Acest topic a fost editat de ADELA888: 8 Apr 2005, 12:28 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 8 Apr 2005, 12:33 PM
Mesaj #82


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (Superunknown @ 8 Apr 2005, 01:15 PM)
QUOTE (March @ 8 Apr 2005, 12:45 PM)
QUOTE (Superunknown @ 8 Apr 2005, 12:32 PM)
Pentru Teoctist ... n-o sa se declare doliu national...

Ba o sa se declare doliu national. Pentru bisericile alea distruse in Bucuresti de Ateul suprem devil.gif si la care IPF-ul a tacut chitic, dar mai ales pentru telegrama aia de infierare a "huliganilor" de la Timisoara pe care a trimis-o celui de mai sus devil.gif

Eh, draga March, nici nu vreau sa incep sa-ti enumar toate lucrurile pe care catolicii i le reproseaza idolului tau IP-2... ai fi socat, dar cum tu nu reactionezi decit la ce-ti spune presa, nu cred ca merita efortul. Imi pare rau pentru tine, esti o victima a sistemului, unul pentru care mintuirea vine pe calea tubului catodic. Cred ca cea mai cumplita tortura pentru tine ar fi sa judeci pe cont propriu...

Te racaie adevarul asta "calugarasule", ai ?! Pai ce vrei sa fi facut sa fi spus ca a fost dizident si ca a contribuit si el la prabusierea comunismului ?! Fa tu pacatul asta ca te iarta Domnul !


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Superunknown
mesaj 8 Apr 2005, 12:41 PM
Mesaj #83


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 911
Inscris: 15 February 04
Forumist Nr.: 2.236



QUOTE (Zed @ 8 Apr 2005, 01:26 PM)
Superunknown
Poti macar azi , in acest moment cand este inmormantarea lui sa taci ?! Da dovada asa cum ai mai scris pe alte topicuri ca esti crestin cu adevarat si respecta macar acest moment !!!

Zed, sa presupunem ca eu n-as fi crestin si n-as vrea sa respect acest moment (apropo, sint un mare fan al slujbelor religioase la televizor, cu ambianta de galerie, cu scandari "Giova-nni Pa-olo!" si cu batai ritmate din palme!). Insa ma intreb, daca tot esti patrunsa de cucernicia momentului, ce cauti pe internet, pe un forum de discutii, si la categoria "Dezbateri" pe deasupra! Mi se pare ca tu cauti cu luminarea o discutie in contradictoriu.

Ca sa lamurim treaba asta: am toata compasiunea pentru Ioan Paul al II-lea ca om. Am aprins duminica o luminare pentru sufletul lui. Dar ma deranjeaza la culme circul care s-a creat in jurul lui, atmosfera de entertainment politico-spiritual care i-au inconjurat viata si acum ii inconjoara si moartea, o atmosfera la care din pacate a contribuit si el pentru ca a crezut ca asta e modul de a-i atrage pe tineri in Biserica. Sper sa se fi inselat, ar fi pacat ca tinerii sa vina la Biserica asa cum s-ar duce la stadion sau la discoteca.


--------------------
"Screw you guys, I'm going home" (E. Cartman)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Zed
mesaj 8 Apr 2005, 12:50 PM
Mesaj #84


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.766
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 671



Superunknown

Suntem la Universul Credintei , nu la dezbateri , cel putin eu si unii mai tre' sa si munceasca . Daca te deranjeaza circul de ce ti-ai luat bilet aici ?! Eu nu mai am sa-ti spun nimic , dar absolut nimic !


--------------------
I'm hanging on your words /Living on your breath
Feeling with your skin /Will I always be here ?!

Iarta-ti mereu dusmanii. Nimic nu-i supara mai tare.
www.unicef.org
Go to the top of the page
 
+Quote Post
denise
mesaj 8 Apr 2005, 12:56 PM
Mesaj #85


Domnitor
******

Grup: MembriOffBoard
Mesaje: 2.426
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.412



Dumnezeu sa-l odihneasca!

In Romania nu s-a declarat doliu national pentru un catolic. Ci pentru un om care a stiut sa fie peste vremuri. A reusit sa mentina un echilibru, a facut mult pentru reconcilierea celor doua biserici, a venit intr-o tara ortodoxa si a fost intampinat cum a meritat, a avut curajul sa lupte impotriva comunismului, pentru libertatea religiei, a oricarei religii.
A stiut sa comunice cu tinerii, care sunt indepartati de biserica tocmai pentru ca prelatii nu stiu sa le vorbeasca, a stiut sa reziste pe scena politica a lumii - inclusiv sa faca ceea ce nu a reusit nimeni - sa-l determine pe Castro sa imblanzeasca, cat de putin, regimul totalitar din Cuba. Un om care a avut puterea sa-l ierte pe cel care a incercat sa-l omoare si in ciuda pozitiei inalte nu si-a pierdut modestia. Un om care a nu ne-a indemnat 'rabdati, cu orice pret" ci "nu va temeti!". Un Om.
Putin imi pasa ca era catolic si eu nu sunt. Doliul national nu inseamna un sacrificiu, ca sa ma plang de asta - dimpotriva, mai putine emisiuni idioate la tembelizor.
Il deplang pe cel care il va urma - mereu va fi comparat cu Papa Ioan Paul al II-lea.

Ca unii politicieni dau din coate ca sa iasa in fata la pozat, la inmormantare ... de acord. Insa...cine a mai reusit sa adune inamici inversunati alaturi, ca sa-l conduca pe ultimul drum? Una peste alta, este totusi un eveniment de presa. Decat stirile de la ora 5 ...


--------------------
__________
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 8 Apr 2005, 03:06 PM
Mesaj #86


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Papa Ioan Paul al II-lea a fost inmormantat. Traditia Vaticanului spune ca din acest moment nu trebuie sa se mai vorbeasca despre fostul Papa . Resquiat in Pacem !

Urmeaza batalia pentru Scaunul Pontifical. Conclavul Cardinalilor se va intruni pe 18 aprilie pentru alegerea noului Papa.


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 8 Apr 2005, 03:19 PM
Mesaj #87


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (March @ 8 Apr 2005, 03:06 PM)
Traditia Vaticanului spune ca din acest moment nu trebuie sa se mai vorbeasca despre fostul Papa

Asa ceva este imposibil...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 8 Apr 2005, 03:31 PM
Mesaj #88


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Au spus-o chiar acum reporterii astia de la Vatican... Probabil e valabila pina la alegerea noului Papa.


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 8 Apr 2005, 03:52 PM
Mesaj #89


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Dincolo de mormant , Papa Ioan Paul al II-lea incearca o ultima initiativa pacifista :

Prezent la funeralii , presedintele Israelului Katazav a dat mana cu Bashar Al-Assad, presedintele Syriei , cu toate ca tarile sunt in stare de razboi, s-a imbratisat (!) cu presedintele Algeriei, Bouteflika si a dat mana si s-a intretinut , in persana, cu presedintele Iranului, Khatami !!

Iar presedintele Bush a stat linga presedintele Khatami al Iranului ! ( tarile fiind aranjate dupa alfabetul francez ) .


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 8 Apr 2005, 05:48 PM
Mesaj #90


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



The greatest farewell in history ( traducere n-are rost)

user posted image


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 9 Apr 2005, 12:18 AM
Mesaj #91


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



Resquiat in Pacem !


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cipri
mesaj 9 Apr 2005, 09:22 AM
Mesaj #92


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 707
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.248



Conclavul care-l va alege pe noul Papa va incepe pe 18 aprilie!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Corydalis
mesaj 10 Apr 2005, 01:41 PM
Mesaj #93


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 516
Inscris: 28 May 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.672



Am si eu o intrebare: stie cineva cum i se stabileste numele unui nou Papa?

(nu cum il aleg, ca despre asta am citit. Am vazut lista de papi si stiu ca nu in toate cazurile, acestea au fost si numele lor reale de la nastere pana au devenit papi )

Acest topic a fost editat de Corydalis: 10 Apr 2005, 01:47 PM


--------------------
"Ceilalti lupi m-ar sfasia daca ar sti
ca urletul meu e in realitate un plans."

Octavian Paler - "Impostura"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 10 Apr 2005, 02:09 PM
Mesaj #94


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



din cite am inteles, alesul isi hotaraste numele de papa dupa investire


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 10 Apr 2005, 04:47 PM
Mesaj #95


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Asa e. Noul Papa isi va alege singur numele .
Papa Ioan Paul al II-lea si-a ales numele facand o combinatie din numele Papei Ioan al 23-lea cu cel al Papei Paul al 6-lea si al II-lea pentru ca a urmat imediat dupa Ioan Paul I-ul.


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Corydalis
mesaj 10 Apr 2005, 08:40 PM
Mesaj #96


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 516
Inscris: 28 May 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.672



multumesc pentru raspunsuri. nestiind despre cum sta treaba, nu mi-am imaginat insa ca e asa simplu...


--------------------
"Ceilalti lupi m-ar sfasia daca ar sti
ca urletul meu e in realitate un plans."

Octavian Paler - "Impostura"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 11 Apr 2005, 08:54 AM
Mesaj #97


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (Clopotel @ 8 Apr 2005, 12:21 PM)
A facut oare vreo minune si nu am aflat eu?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 11 Apr 2005, 09:39 AM
Mesaj #98


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Abis,
QUOTE
 
QUOTE
(Clopotel @ 8 Apr 2005, 12:21 PM)
A facut oare vreo minune si nu am aflat eu? 

Uite ce zice presa: Miracolele lui Ioan Paul al II-lea

rofl.gif Daca tu zici ca astea sunt miracole, atunci si eu sunt sfant sa stii... caci si eu cand eram ateu practicam tai chi si mai faceam si cateva chestii cu bioenergia si cativa cunoscuti de-ai mei pot sa jure ca i-am vindecat... rofl.gif
Iar chestia asta:
QUOTE
O alta femeie, care era bolnava de cancer, sustine ca s-a vindecat in mod miraculos la cativa ani dupa ce a participat la o slujba de dimineata, oficiata de Papa Ioan Paul al II-lea.

e tare de tot, caci la mine efectul a fost doar dupa cateva luni si nu dupa ani...
Si atunci...pe mine cand ma fac astia sfant? smile.gif
Acum lasand gluma la deoparte, nu stiu cine ar putea considera aceste doua "minuni" ca fiind minuni... Pai atunci despre parintii nostri Parintele Cleopa, Argatu si Staniloae ce sa mai zic... daca Papa este sfant astia sunt super super sfinti, iata aici un link, primul gasit la intamplare pe google. Dar acestea sunt niste minuni palide ale Parintelui Cleopa caci in viata a facut cateva mari cu adevarat, scrise in carti cu martori in viata,... si nu am auzit Europa zbuciumandu-se ca sa-l faca sfant....
Apoi despre vindecarile pe care le fac preotii cand fac Sfantul Maslu, ce sa mai zic.... oricum nici o minune nu e de la om....adica prin puterile lui....
Dar ma rog, degeaba unii oameni sunt sfinti in ochii oamenilor si altceva in ochii lui Dzeu....
Oricum nu e cazul sa spun mai multe aici, ca sa nu fiu acuzat de nu stiu ce .... deja ii vad pe multi incruntandu-se ca nu-l preamaresc pe papa...


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 11 Apr 2005, 09:45 AM
Mesaj #99


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (Clopotel @ 11 Apr 2005, 10:39 AM)
Daca tu zici ca astea sunt miracole, atunci si eu sunt sfant sa stii

Presa spune, nu eu.

Despre celelalte chestiuni din meajul tau, nu aici este locul cel mai indicat in care sa le discutam.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cactus
mesaj 12 Apr 2005, 01:48 PM
Mesaj #100


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.126
Inscris: 10 August 04
Din: nu spui; s-a schimbat
Forumist Nr.: 4.232



http://www.evenimentulzilei.ro/externe/?ne...1e39c85729a444d

Portretul-robot al viitorului Papa

merita citit...


--------------------
- "Help us, or else..!"
- "Or else what?"
- "Exactly!"

Nu e nimic mai trist decât tristeţea unui om vesel. (Armando Palacio Valdes)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marcus
mesaj 14 Apr 2005, 03:49 PM
Mesaj #101


forumistul sahist - cel mai pasionat forumist
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.308
Inscris: 26 January 04
Din: Bucuresti / Braila
Forumist Nr.: 1.995



Un lucru interesant... l-am primit azi dimineata pe yahoo:

Papa a murit in ziua de 2-04-2005: 2+0+4+2++0+0+5=13
Papa a murit in a 13-a saptamana a anului
Papa a murit la varsta de 85 de ani: 8+5=13
Papa a murit la ora 21:37 2+1+3+7= 13!




--------------------
* * * Nu lăsa visele să piară, pentru că dacă visele mor, viaţa nu este decât o pasăre cu aripi rupte care nu mai poate să zboare! (Langston Hughes) * * *

Turneul de Sah HanuAncutei 2012
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 18 Apr 2005, 01:43 PM
Mesaj #102


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Incepand din acesta dupa-amiaza toti ochii sunt atintiti pe cosul de fum al Capelei Sixtine unde este intrunit Conclavul pentru alegerea Papei (voteaza 115 cardinali) . Daca va iesi fum alb , a fost ales un nou Papa( ce va fi anuntat in 45 de minute de la aparitia fumului), fum negru , nimeni nu a intrunit 2/3 din voturi si alegerea/votul continua.

Si o legenda din istoria Papalitatii :

Mitul Papesei Ioana

O legenda din Evul Mediu despre Papesa Ioana, care ar fi inselat vigilenta cardinalilor convingindu-i ca este barbat, sta la originea unor zvonuri potrivit carora virilitatea viitorului Papa este verificata manual pentru a se evita situatia de neconceput ca Biserica sa fie condusa de o femeie. Desi cardinalii de la Vatican asigura ca “palparea” este doar un mit, cert este ca, potrivit canoanelor Bisericii, Papa trebuie sa fie un barbat cu toate atributele sale masculine.
Potrivit unor autori, pontificatul Ioanei ar fi avut loc in perioada 855-857, intre Leon al IV-lea si Benedict al III-lea. Cronicile dominicane din secolul al XIII-lea acreditau ideea ca aceasta ar fi fost de origine engleza, dar ca era nascuta la Meinz, in Germania. Deghizata in straie de calugar, Ioana i-ar fi sedus pe membrii Curiei de la Roma prin eruditia sa, convingindu-i sa o aleaga in fruntea Bisericii in 855, sub numele de Ioan al VIII-lea. Pacaleala ar fi fost descoperita doi ani mai tirziu cind, insarcinata, Papesa a intrat in travaliu si a nascut in plina procesiune religioasa, in zi de Paste. Potrivit legendei, multimea de credinciosi ar fi omorit-o cu pietre pentru ca a indraznit sa insele Biserica.
Istoricii au stabilit insa ca Papesa Ioana nu a existat cu adevarat, mai ales ca, intre Leon al IV-lea si Benedict al III-lea, Sfintul Scaun nu a fost vacant decit citeva saptamini. Legenda insista asupra faptului ca, din cauza acestei povesti, Biserica ar fi fost constrinsa ulterior sa verifice virilitatea Papilor proaspat alesi. Un ecleziast ar fi fost chiar insarcinat sa verifice manual, prin intermediul unui scaun gaurit, iar apoi sa exclame: “Duos habet et bene pendentes” (sint doua si atirna bine - n.r.). Istoricii spun ca mitul scaunului gaurit este legat de existenta a doua astfel de scaune in biserica San Giovanni Laterano din Roma, care insa sint cu mult mai vechi decit legenda Papesei. Dupa cit se pare, acestea au ramas de pe vremea imparatilor romani si au fost pastrate din cauza vechimii si a originii lor imperiale.
( sursa : "Ev.Z.")



--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 18 Apr 2005, 06:25 PM
Mesaj #103


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



INTRIGI DE CAMPANIE PAPALA LA VATICAN :

CARDINALUL RATZINGER, MILITANT NAZIST !

Cardinalul argentinian Jorge Mario Bergolio este acuzat ca ar fi responsabil de arestarea a doi prelati.(...)
(...) cardinalul Venetiei Angelo Scola are probleme depresive. Un alt papabil - Ennio Antonelli, cardinalul Florentei - a suferit numeroase afectiuni neurologice(...)


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 18 Apr 2005, 06:43 PM
Mesaj #104


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Clarvazatorii prevad alegerea ca Papa a unui evreu convertit : Cardinalul francez Jean-Marie Lustiger !! Si ca acesta isi va lua numele de Papa Benedict !


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
cactus
mesaj 19 Apr 2005, 06:30 AM
Mesaj #105


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.126
Inscris: 10 August 04
Din: nu spui; s-a schimbat
Forumist Nr.: 4.232



QUOTE (abis @ 11 Apr 2005, 10:45 AM)
QUOTE (Clopotel @ 11 Apr 2005, 10:39 AM)
Daca tu zici ca astea sunt miracole, atunci si eu sunt sfant sa stii

Presa spune, nu eu.

Despre celelalte chestiuni din meajul tau, nu aici este locul cel mai indicat in care sa le discutam.

Merita citit..
"Papa Ioan Paul al II-lea si-a gasit linistea dupa ce a urmat calea propriei cruci. Voci din popor cer sanctificarea sa imediata. Expertii sustin, insa, ca pentru aceasta trebuie asteptat ca Papa sa savarseasca miracole post mortem.

Se poate sustine, totusi, ca astfel de minuni au si avut loc. Una dintre ele ar fi strangerea de mana intervenita cu prilejul funeraliilor, intre presedintii Israelului si Siriei, doua state aflate in stare de razboi; sau scurtul dialog dintre presedintii Israelului si Iranului, cel din urma fiind un stat care nu il recunoaste pe cel dintai.

Miracolul cel mai zguduitor l-a reprezentat, insa, participarea emotionata si emotionanta, nu doar la Roma ci si in nenumarate alte locuri, a milioane de oameni diferiti, uniti spontan printr-un sentiment comun greu de definit. In timpul uriaselor adunari nu s-au inregistrat violente, furturi, scandaluri sau altele asemenea. La inmormantare au fost prezente - alta minune - peste doua sute de personalitati de varf ale vietii publice. In ultimii ani reunirea acestora a fost insotita de protestele violente ale militantilor antiglobalizare. Nici un asemenea act contestatar nu s-a inregistrat acum, cu prilejul unor ceremonii care au avut multe dintre caracteristicile fenomenelor globale."

http://www.ziua.net/display.php?id=9968&da...a8880f042cf1e6e

a propos de minuni si nu numai....



--------------------
- "Help us, or else..!"
- "Or else what?"
- "Exactly!"

Nu e nimic mai trist decât tristeţea unui om vesel. (Armando Palacio Valdes)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 13 May 2024 - 11:19 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman