HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

4 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Habemus Papam?, retragere prematura a papei?
dead-cat
mesaj 14 Feb 2005, 12:04 PM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



Cardinalul Angelo Sodano a mentionat recent canonul 332 § 2.
Se vorbeste tot mai deschis in Vatican despre o retragere din functie a papei.

Unul din canditatii cu sanse mari este cardinalul Ratzinger.


opinions?


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
NoMemory
mesaj 21 Feb 2005, 07:19 PM
Mesaj #2


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 206
Inscris: 16 March 04
Forumist Nr.: 2.608



sleep.gif sleep.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 24 Feb 2005, 06:39 PM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



Cum adica retragere prematura ? Nu inteleg. Ar trebui sa moara in functie ? Mie mi s-ar parea normal sa se retraga.


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 24 Feb 2005, 06:39 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
dead-cat
mesaj 24 Feb 2005, 06:46 PM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



in functia asta, in general se moare smile.gif
cu foarte putine exceptii. ultimul ce s-a retras inainte de...retragerea naturala, a fost Colestin V. care a abdicat in 1294.


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 24 Feb 2005, 06:52 PM
Mesaj #5


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



Da, numai ca, din cate am inteles, e vorba numai despre o traditie, nu despre o regula formala. Si cred ca atributiile papale nu trebuie lasate in seama unui muribund.
Se poate sa gresesc, insa mie nu mi se pare normal. Imi cer scuze daca jignesc pe cineva. Nu asta mi-e intentia. Insa imi exprim si eu punctul de vedere.


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 24 Feb 2005, 07:02 PM
Mesaj #6


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



legea ca papa poate abdica a fost data chiar de acel Colestin V.
avind in vedere ca papa nu conduce efectiv mare lucru ci de fapt mai mult reprezinta, nu e chiar o problema daca-i muribund inca in functie, dar probabil pentru toate este o limita.


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mentosana in cor...
mesaj 24 Feb 2005, 07:28 PM
Mesaj #7


Black Hat Lurker
****

Grup: Membri
Mesaje: 355
Inscris: 19 April 04
Forumist Nr.: 3.157



Din partea mea, poate sa iasa Ratzinger, mi-a placut parerea lui despre interpretarea Bibliei in context istoric.


--------------------
plutesc in alcool ca viermele-n tequila
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 24 Feb 2005, 07:29 PM
Mesaj #8


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



si io-s pentru Ratzinger, ca papa ar putea sa faca ceva pentru un relaunch al Bisericii Catolice pe plan spiritual.


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 4 Mar 2005, 10:19 AM
Mesaj #9


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Ar fi multe de făcut īn interiorul şi exteriorul Bisericii Catolice. Īnsă urmaşul papei va avea o sacină dificilă şi din cauza activităţii excepţionale a celui de dinaintea sa.

Actualul papă, după părerea mea, este un exemplu elocvent a ceea ce se numeşte īndeobşte "ales al lui Dumnezeu", atīt ca persoană particulară, ca om de stat şi conducător spiritual. Nu ar fi nici o mirare, ba chiar un lucru normal, zic eu, viitoarea sanctificare a lui Ioan Paul al II-lea.

Noi sīntem martori ai vieţii şi activităţii unui om deosebit. Sīntem, din acest punct de vedere, privilegiaţi.

Acest topic a fost editat de milimetru: 4 Mar 2005, 10:20 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mentosana in cor...
mesaj 4 Mar 2005, 11:47 AM
Mesaj #10


Black Hat Lurker
****

Grup: Membri
Mesaje: 355
Inscris: 19 April 04
Forumist Nr.: 3.157



QUOTE
Noi sīntem martori ai vieţii şi activităţii unui om deosebit. Sīntem, din acest punct de vedere, privilegiaţi.

Ma tem ca trebuie sa-ti tai elanul aici... suntem martorii activitatii unui papa la fel ca oricare altul, nici mai breaz nici mai viteaz, poate mai implicat in politica decat predecesorii sai din timpul razboaielor mondiale. Ultima carte a lui Carol Wojtyla, "Memory and Identity", a starnit o multime de controverse. Casatoriile homosexuale sunt declarate ca facand parte dintr-o ideologie a raului (si asta vine de la un tip care se imbraca intr-un mod care l-ar face si pe Liberace sa crape de invidie), iar societatea vestica e vazuta cam asa:
QUOTE
a godless "anti-Gospel and new totalitarianism" masquerading as democracy

Mai adaug ca e foarte posibil ca in Germania cartea sa fie interzisa, deoarece compara avorturile cu holocaustul, numindu-le exeterminari in masa. Vaticanul se asteapta ca 7 miliarde de oameni sa isi planuiasca politica demografica dupa vointa unor cardinali rupti de lume care ocupa si ei 44 de hectare de teren pe un deal din Roma... cine zicea "wisdom comes with age" in mod sigur nu se referea la Ioan Paul al II-lea. Si ca sa ne intoarcem la cardinalul Ratzinger, e destul de conservator si oricat as fi eu de acord cu el in privinta parerilor despre exegeza biblica, tare ma tem ca nu va aduce un "suflu nou" (de altfel la 77 de ani nici nu prea mai e posibil) exact acolo unde e nevoie... in atitudinea bisericii catolice fata de tarile cu cea mai rapida expansiune a numarului de credinciosi, anume in America latina si Africa. Conform ultimelor estimari, in urmatorii 20 de ani numai in Africa vor fi infectate cu HIV 90 de milioane de persoane. In conditiile astea, cardinalii africani infiereaza cu manie proletara folosirea metodelor contraceptive, indiferent daca e vorba de persoane infectate cu HIV sau nu (toate astea cu aprobarea tacita a "omului deosebit" pe care suntem "privilegiati" sa-l fi prins pe post de contemporan al nostru). Mie asta imi cam miroase a instigare la crima prin imprudenta si nu are cum sa aduca un capital pozitiv de imagine si de popularitate... ba as spune ca e un fel de masochism mediatic, isi bat singuri cuie in talpi in ce priveste opinia publica.

Acest topic a fost editat de Mentosana in corpore sano: 4 Mar 2005, 11:50 AM


--------------------
plutesc in alcool ca viermele-n tequila
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cactus
mesaj 4 Mar 2005, 11:55 AM
Mesaj #11


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.126
Inscris: 10 August 04
Din: nu spui; s-a schimbat
Forumist Nr.: 4.232



QUOTE (dead-cat @ 14 Feb 2005, 12:04 PM)
Cardinalul Angelo Sodano a mentionat recent canonul 332 § 2.
Se vorbeste tot mai deschis in Vatican despre o retragere din functie a papei.

Unul din canditatii cu sanse mari este cardinalul Ratzinger.


opinions?

Nu-sh de ce am impresia ca Josef Ratzinger va ajunge...Cred ca ai dreptate. Sa nu uitam ca in ierarhie e al doilea dupa papa


--------------------
- "Help us, or else..!"
- "Or else what?"
- "Exactly!"

Nu e nimic mai trist decāt tristeţea unui om vesel. (Armando Palacio Valdes)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mentosana in cor...
mesaj 4 Mar 2005, 12:00 PM
Mesaj #12


Black Hat Lurker
****

Grup: Membri
Mesaje: 355
Inscris: 19 April 04
Forumist Nr.: 3.157



Ratzinger e cel mai clar candidat, pentru ca e seful doctrinei de multi ani, dar sa nu uitam ca ultimii doi alesi nu erau favoriti inainte de conclav. Pana la urma totul se rezuma la cine primeste doua treimi din voturi, nu la cine e favorit sau cine e cel mai potrivit pentru scaunul lui Petru.

Si, ca sa fim excesiv de tehnici, Ratzinger nu e chiar favorit, casele de pariuri il dau in fata pe Tettamanzi tongue.gif care are cota 5/2 la Paddy Power. spoton.gif

Acest topic a fost editat de Mentosana in corpore sano: 4 Mar 2005, 12:04 PM


--------------------
plutesc in alcool ca viermele-n tequila
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 4 Mar 2005, 12:15 PM
Mesaj #13


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Nu se stie cine are asul in maneca....
A mai fost un conclav in care un papa s-a prefacut pe moarte, iar toti l-au votat ca sa nu-i voteze pe cei care il bateau.
Iar el s-a prefacut.
Cine stie ce subterfugii si jocuri sunt si aici....


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 4 Mar 2005, 12:28 PM
Mesaj #14


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



QUOTE

Mai adaug ca e foarte posibil ca in Germania cartea sa fie interzisa, deoarece compara avorturile cu holocaustul, numindu-le exeterminari in masa.

i don't think so. ce poate fi interzis e o carte ce promoveaza ideiile naziste, respectiv neaga holocaustul.
a numi ceva "exterminare in masa" nu-i juridic o relativizare a holocaustului.

plus, autoritatea ce poate interzice publicatii va avea probleme mari de justifica o asemenea miscare.
e foarte improbabil ca aceasta carte sa fie interzisa.
QUOTE

In conditiile astea, cardinalii africani infiereaza cu manie proletara folosirea metodelor contraceptive, indiferent daca e vorba de persoane infectate cu HIV sau nu (toate astea cu aprobarea tacita a "omului deosebit" pe care suntem "privilegiati" sa-l fi prins pe post de contemporan al nostru). Mie asta imi cam miroase a instigare la crima prin imprudenta si nu are cum sa aduca un capital pozitiv de imagine si de popularitate... ba as spune ca e un fel de masochism mediatic, isi bat singuri cuie in talpi in ce priveste opinia publica.

e sacrificiul ratiunii in aceasta problema, pe altarul conservatoriilor. dovada ca papa nu-i absolutist si nu poate face foarte mult fara suportul "celorlalti".


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 4 Mar 2005, 03:25 PM
Mesaj #15


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



QUOTE (Mentosana in corpore sano @ 4 Mar 2005, 11:47 AM)
atitudinea bisericii catolice fata de tarile cu cea mai rapida expansiune a numarului de credinciosi, anume in America latina si Africa.

Mie asta imi cam miroase a instigare la crima prin imprudenta si nu are cum sa aduca un capital pozitiv de imagine si de popularitate... ba as spune ca e un fel de masochism mediatic, isi bat singuri cuie in talpi in ce priveste opinia publica.

Mentosana, cred că este o contradicţie īn ceea ce spui aici. Dacă īn Africa se află ţările cu cea mai mare expansiune a catolicismului cum de se poate produce fenomenul īn condiţiile īn care "şmecherii" de care vorbeşti īşi bat singuri cuie īn tălpi īn ce priveşte opinia publică? Īi fraieresc cumva "criminalii" pe amărīţii ăia de acolo? biggrin.gif

ps Nu mi-ai tăiat nici un elan smile.gif Papa a avut un pontificat lung şi fiecare a avut tot timpul de pe lume la dispoziţie pentru evaluări. Părerea mea este fermă şi deloc ... grăbită... cool.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Octavi
mesaj 6 Mar 2005, 10:00 PM
Mesaj #16


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 698
Inscris: 27 February 05
Forumist Nr.: 5.805



motto: "Nici un cersetor si nici vreun alt om, nu moare mai mizerabil ca un Papa!" - Thomas Eccleston, franciscan, 1250


Noi sīntem martori ai vieţii şi activităţii unui om deosebit. Sīntem, din acest punct de vedere, privilegiaţi.

Ma tem ca trebuie sa-ti tai elanul aici... suntem martorii activitatii unui papa la fel ca oricare altul, nici mai breaz nici mai viteaz, poate mai implicat in politica decat predecesorii sai din timpul razboaielor mondiale. Ultima carte a lui Carol Wojtyla, "Memory and Identity", a starnit o multime de controverse. Casatoriile homosexuale sunt declarate ca facand parte dintr-o ideologie a raului (si asta vine de la un tip care se imbraca intr-un mod care l-ar face si pe Liberace sa crape de invidie)


La acesti om inca nu a ajuns vestea ca stiinta ne spune ca homosexualitatea este un defect cu care te nasti, si in mod normal nu unul pe care il dobandesti prin imoralitate.

iar societatea vestica e vazuta cam asa: a godless "anti-Gospel and new totalitarianism" masquerading as democracy

In viziunea catolicilor, asadar orice guvernare care nu este a lor, este un "totalitarism"; ce importa ca oamenii isi aleg reprezentantii, daca acestia nu sunt cei catolici! ohyeah.gif

Mai adaug ca e foarte posibil ca in Germania cartea sa fie interzisa, deoarece compara avorturile cu holocaustul, numindu-le exeterminari in masa. Vaticanul se asteapta ca 7 miliarde de oameni sa isi planuiasca politica demografica dupa vointa unor cardinali rupti de lume care ocupa si ei 44 de hectare de teren pe un deal din Roma... cine zicea "wisdom comes with age" in mod sigur nu se referea la Ioan Paul al II-lea. Si ca sa ne intoarcem la cardinalul Ratzinger, e destul de conservator si oricat as fi eu de acord cu el in privinta parerilor despre exegeza biblica, tare ma tem ca nu va aduce un "suflu nou" (de altfel la 77 de ani nici nu prea mai e posibil) exact acolo unde e nevoie... in atitudinea bisericii catolice fata de tarile cu cea mai rapida expansiune a numarului de credinciosi, anume in America latina si Africa. Conform ultimelor estimari, in urmatorii 20 de ani numai in Africa vor fi infectate cu HIV 90 de milioane de persoane. In conditiile astea, cardinalii africani infiereaza cu manie proletara folosirea metodelor contraceptive, indiferent daca e vorba de persoane infectate cu HIV sau nu (toate astea cu aprobarea tacita a "omului deosebit" pe care suntem "privilegiati" sa-l fi prins pe post de contemporan al nostru). Mie asta imi cam miroase a instigare la crima prin imprudenta si nu are cum sa aduca un capital pozitiv de imagine si de popularitate... ba as spune ca e un fel de masochism mediatic, isi bat singuri cuie in talpi in ce priveste opinia publica
Corect.

Acest topic a fost editat de Octavi: 6 Mar 2005, 10:13 PM


--------------------
"Daca a nascut, atunci s-a culcat cu un barbat"
("Si peperit, cum viro concubit" - "De inventione rhetorica, Cicero, exemplu de propozitie irecuzabila)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 1 Apr 2005, 02:08 PM
Mesaj #17


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Papa Ioan Paul al II-lea se afla intr-o stare f. grava ! Dar Vaticanul a dezmintit in dimineata asta ca Sfantul Parinte s-ar afla in coma !

Ca ortodox ma rog ca Dumnezeu sa-l ajute sa treaca peste acest moment de cumpana !


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 2 Apr 2005, 12:21 AM
Mesaj #18


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Papa Ioan Paul al II-lea e in stare critica
ora 21.30
Agentiile de presa italiene au transmis ca electroencefalograma Papei Ioan Paul al II-lea este liniara. Vestea incetarii din viata a Papei nu a fost comunicata oficial in Piata San Petro. Vineri seara starea Papei s-a deteriorat. Suveranul Pontif si-a pierdut cunostinta. Cu o seara inainte suferise un accident vascular.
http://www.revistapresei.ro/revista_presei.htm

http://www.adevarulonline.ro/index.jsp?pag...ticle_id=123136

Acest topic a fost editat de bdl: 2 Apr 2005, 12:28 AM


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cactus
mesaj 2 Apr 2005, 07:40 AM
Mesaj #19


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.126
Inscris: 10 August 04
Din: nu spui; s-a schimbat
Forumist Nr.: 4.232



Da; dar traieste....


--------------------
- "Help us, or else..!"
- "Or else what?"
- "Exactly!"

Nu e nimic mai trist decāt tristeţea unui om vesel. (Armando Palacio Valdes)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
1,618033
mesaj 2 Apr 2005, 08:16 AM
Mesaj #20


Cronicar
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.500
Inscris: 6 May 03
Forumist Nr.: 267



Sunt foarte curios sa stiu cum va rezista catolicismul in urma disparitiei acestui mare om al moralei crestine. Poate singurul "nebun" care a avut curajul sa mentina sus normele morale ale unei Biserici asaltate din toate partile de doritorii de preoti homosexuali, de doritorii de poleire in foita morala a avorturilor si a revolutiilor politice, samd.

Da, evident, pozitia Papei este controversata in multe aspecte. Dar asta ii confera si dimensiunea speciala - a unui om care a stiut sa infrunte contemporanii cu statura sa morala.

Ma indoiesc ca urmatorul papa va reusi sa tina piept cu atat succes asaltului laicist. Poate doar daca va sti unde anume sa accepte libertatea constiintei in viata credinciosilor sai... si unde sa lase bariere clare in fata puhoiului relativismului moral si al pacatului ridicat la rang de virtute.

Dumnezeu sa-l odihneasca in pace!


--------------------
<span style='font-size:8pt;line-height:100%'>
An angel led me when I was blind
I said take me back, I've changed my mind
Now I believe
From the blackest room, I was torn
He called my name, a love was born
So I believe.

DM - Suffer Well (Playing the Angel)</span>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 2 Apr 2005, 08:30 AM
Mesaj #21


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE (1,618033 @ 2 Apr 2005, 09:16 AM)
doritorii de preoti homosexuali

Adica cum? Daca altii din afara bisericii vor ca preotii catolici sa fie homosexuali, acestia (preotii) chiar or sa se faca homosexuali?

Problema mare cu preotii catolici nu este homosexualismul, ci pedofilia... Si asta se intampla fie ca vrei tu, fie ca nu vrei.


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
1,618033
mesaj 2 Apr 2005, 09:21 AM
Mesaj #22


Cronicar
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.500
Inscris: 6 May 03
Forumist Nr.: 267



Pai nu numai pedofilia este problema lor... tongue.gif
In multe zone sunt si foarte multi preoti homosexuali... sau altii care lupta cu arma in mana in diverse revolutii locale.

Ideea este insa ca Biserica nu accepta doctrinal aceste lucruri, pe cand alte biserici, mai ales din America, precum si biserica Anglicana, incep sa accepte doctrinal si homosexualitatea, si altele.
Iar meritul papei este ca a tinut haturile strans in acest sens, si nu a dat voie sa se alunece pe panta "modei" acceptarii oricaror deviatii morale ca semn al liberalizarii catolicismului.
Pedofilia... ma indoiesc ca ar fi vreodata acceptata doctrinal, cu toate ca daca ne uitam la stramosii nostri greci si romani... mad.gif...

Acest topic a fost editat de 1,618033: 2 Apr 2005, 09:22 AM


--------------------
<span style='font-size:8pt;line-height:100%'>
An angel led me when I was blind
I said take me back, I've changed my mind
Now I believe
From the blackest room, I was torn
He called my name, a love was born
So I believe.

DM - Suffer Well (Playing the Angel)</span>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cactus
mesaj 2 Apr 2005, 09:22 AM
Mesaj #23


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.126
Inscris: 10 August 04
Din: nu spui; s-a schimbat
Forumist Nr.: 4.232



@ 1,61.... Daca potzi, uita-te ACUMA la Phoenix - un reportaj extraordinar - by the way - intru totul de acord cu tine...


--------------------
- "Help us, or else..!"
- "Or else what?"
- "Exactly!"

Nu e nimic mai trist decāt tristeţea unui om vesel. (Armando Palacio Valdes)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
1,618033
mesaj 2 Apr 2005, 09:23 AM
Mesaj #24


Cronicar
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.500
Inscris: 6 May 03
Forumist Nr.: 267



Unde? pe ce canal?


--------------------
<span style='font-size:8pt;line-height:100%'>
An angel led me when I was blind
I said take me back, I've changed my mind
Now I believe
From the blackest room, I was torn
He called my name, a love was born
So I believe.

DM - Suffer Well (Playing the Angel)</span>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cactus
mesaj 2 Apr 2005, 09:48 AM
Mesaj #25


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.126
Inscris: 10 August 04
Din: nu spui; s-a schimbat
Forumist Nr.: 4.232



QUOTE (1 @ 618033,2 Apr 2005, 09:23 AM)
Unde? pe ce canal?

Satelit Astra - canalul (postul) se numeste Phoenix - un film cu intreaga lui activitate ; dar s-a terminat la 9 si ceva...Dar toate posturile germane de pe Astra se ocupa cu asta. In special N 24 a transmis permanent din Piata Vaticanului. Filmul reda aproape fidel ceea ce ai sintetizat tu in postarea ta de la ora 8,16.....

Acest topic a fost editat de cactus: 2 Apr 2005, 09:49 AM


--------------------
- "Help us, or else..!"
- "Or else what?"
- "Exactly!"

Nu e nimic mai trist decāt tristeţea unui om vesel. (Armando Palacio Valdes)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 2 Apr 2005, 11:26 AM
Mesaj #26


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Inca nu a murit. Parca Domnul doreste sa-l mai lase un pic in viata ca sa fie pomenit in toate colturile pamintului. Ca altfel toti se vor concentra asupra alegerii noului Papa.

Nu ma bag pe terenul religiei. Ci al politicii. Papa Ioan Paul al II-lea alaturi de presedintele Reagan, a avut o contributie decisiva la prabusirea lagarului comunist devil.gif Si pentru asta va fi pomenit la loc de frunte in istoria omenirii !

Conform arhivelor Stasi, pentru a-i opri "lucrarea" contra comunismului, KGB a vrut sa-l asasineze cu ajutorul bulgarilor , prin turcul ala nenorocit .

Pina si Fidel Castro l-a invitat in Cuba si la incheierea acesteia, " El Lider Maximo" a constatat ca undeva in capatana lui barboasa i-a mai ramas un neuron crestin si ca urmare a decis sa permita sarbatorirea in mod legal a Pastelui si Craciunului !


March,
un crestin ortodox.


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Superunknown
mesaj 2 Apr 2005, 11:51 AM
Mesaj #27


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 911
Inscris: 15 February 04
Forumist Nr.: 2.236



QUOTE
Papa Ioan Paul al II-lea alaturi de presedintele Reagan, a avut o contributie decisiva la prabusirea lagarului comunist

A avut o contributie importanta, dar nu decisiva. Daca nu era Gorbaciov, demersurile papei ramineau la un stadiu simbolic.

QUOTE
" El Lider Maximo" a constatat ca undeva in capatana lui barboasa i-a mai ramas un neuron crestin si ca urmare a decis sa permita sarbatorirea in mod legal a Pastelui si Craciunului !

El Lider Maximo are mai mult decit un neuron crestin, tipul a fost crescut de iezuiti a fost salvat de la moarte de un arhiepiscop catolic (dupa esecul revoltei din 1953, cind Batista il condamnase la moarte). Din pacate Fidel s-a apropiat de URSS si de ideologia marxista pe fondul anti-americanismului sau, altfel raminea exponentul unei revolutii nationale.

E interesant ca I.P.2 e perceput ca un papa conservator, cind el a promovat prevederile Conciliului Vatican II, care si-a propus "modernizarea" Bisericii Catolice.


--------------------
"Screw you guys, I'm going home" (E. Cartman)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 2 Apr 2005, 12:20 PM
Mesaj #28


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Mai,
Gorbaciov a vrut sa faca un comunism cu fata umana, cu perestroika, glasnosti s.a.m.d. Da' l-a luat valul si nu s-a mai putut opune. Ca si ex-bolsevicul devil.gif nostru dealtfel. Cat despre Fidel , nici nu merita sa mai spun ceva la tema religie in Cuba sub regimul lui !
Da' ma opresc aici din respect pentru Suveranul Pontif muribund...

Acest topic a fost editat de March: 2 Apr 2005, 12:21 PM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 2 Apr 2005, 12:25 PM
Mesaj #29


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



http://www.counterpunch.org/blum06072004.html


in Polonia, toate bisericile sunt suprapline, viata politica s-a oprit.

Acest topic a fost editat de dead-cat: 2 Apr 2005, 12:29 PM


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 2 Apr 2005, 10:30 PM
Mesaj #30


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Papa Ioan Paul al II-lea a murit in aceasta seara la ora 22:37 sad.gif Dumnezeu sa-l odihneasca in pace !


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
fiatlux
mesaj 2 Apr 2005, 10:40 PM
Mesaj #31


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.347
Inscris: 8 October 03
Forumist Nr.: 944



S-a stins...

"TRONEAZA SIMPLITATEA

Deseori gandesc la acea intalnire
cuprins de uimire-
vad tronind Simplitatea
din care se trage lumea
ramasa asa
pana acum
si de-a pururi.

Si-atunci simpla dorinta devine dor
dupa ziua aceea in devenire
in care Simplitatea-i neschimbat odor
izvorit din iubire."


poem de Karol Wojtyla

Dumnezeu sa-l odihneasca!


--------------------
"Cānd crezi că ai toate răspunsurile, viaţa schimbă toate īntrebările." Bob Marley ?!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 2 Apr 2005, 11:12 PM
Mesaj #32


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Un Papa "globe-trotter" :

In timpul celor 26 de ani de pontificat Ioan Paul al II-lea a efectuat peste 100 de calatorii in 129 de tari diferite parcurgand peste 1.6 miloane de km. Iata aici lista tuturor tarilor vizitate.



--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 2 Apr 2005, 11:14 PM
Mesaj #33


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Dumnezeu Sa-L Odihneasca si fie ca de acolo de Sus sa vegheze asupra noastra... sad.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ADELA888
mesaj 3 Apr 2005, 12:48 AM
Mesaj #34


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 15
Inscris: 13 February 05
Forumist Nr.: 5.699



Omenurea a pierdut un mare OM.

DUMNEZEU SA-L ODIHNEASCA SI SA-I IERTE PACATELE.

Acest topic a fost editat de ADELA888: 3 Apr 2005, 12:49 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ADELA888
mesaj 3 Apr 2005, 12:57 AM
Mesaj #35


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 15
Inscris: 13 February 05
Forumist Nr.: 5.699



Nu e chiar asa cu homosexualii. Nu toti se nasc asa.Si oricum nimeni nu vrea sa-i omoare, dar nici nu-i cazul ca biserica sa admita casatoriile intre ei. Casatoria are ca scop aparitia copiilor.

Si nu cred ca trebuie legiferat ceva ce este impotriva naturii. Trebuie admis ca ei exista, si atat, iar biserica face acest lucru, de aia nu ia pozitie " vehementa" contra celor care au gresit.( e vorba de cei din sanul ei)

Iar in plus sa nu uitam ca una din misiunile bisericii este de a pastra si mentine moralitatea.

Acest topic a fost editat de ADELA888: 3 Apr 2005, 12:57 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 14 May 2024 - 03:26 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman