HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Info

Subiectele de discutie dedicate cartilor vor fi mutate in cadrul subforumului Universul Cartilor

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Trianon, PARTE DIN ISTORIE
contraste
mesaj 10 Feb 2005, 03:46 PM
Mesaj #1


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Filmul a rulat aseara pe Atena 1.
In filmul acesta e spusa doar o mica parte din adevar. Si exista si minciuna prin omitere.

Ce parere aveti ?



--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 10 Feb 2005, 04:53 PM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



DA rofl.gif rofl.gif

Serios acum.

Am incercat sa urmaresc filmul de la un capat la altul dar nu am reusit. Ma asteptam sa vad un documentar cu date si fapte bine evidentiate. O viziune obiectiva asupra istoriei. Si am vazut de fapt o combinatie de film documentar cu film de propaganda. Nu am reusit sa il urmaresc pana la capat pentru ca versurile acelea recitate cu patos m-au deranjat si m-au plictisit.
Filmul este prost. Nu am mai vazut demult asa un film prost. Mai erau pe vremea comunismului filme dintr-astea, cand se comemora nu stiu ce eveniment. Pot spune ca a fost un film facut dupa tipicul propagandei comuniste.

Filmul poate fi periculos pentru ca transmite o anumita stare. Cel putin la capitolul asta a reusit. Sa creeze o stare de nemultumire in randul etnicilor maghiari. Nu reusesc ei sa inteleaga prea multe dar faptul ca "li s-a facut o nedreptate" il inteleg.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 10 Feb 2005, 05:15 PM
Mesaj #3


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Eu am reusit sa rezist pana la capat. Mi s-a parut uneori chiar amuzanat prin penibilitatea lui...

Ar fi extrem de interesant, in schimb, de urmarit o dezbatere intre istorici romani si maghiari - pe baza de date, argumente... O debatere cu cartile pe masa. Pentru ca ei au o viziune asupra istoriei, "modelata" uneori prin minciuna si manipulare, in scopuri propagandistice. Dar nici noi nu suntem feriti de asa ceva... Un exemplu: cu totii am invatat la scoala despre rascoala din 1514, condusa de secuiul Gheorghe Doja. Sa fim seriosi: Ghoerghe, nume secuiesc?! Il chema in realitate György Dosza... De ce i s-o fi romanizat numele?!

Cand am fost in Ungaria vorbeam cu niste prieteni care imi aratau Budapesta. La un momet dat am ajuns langa o statuie a lui Iancu de Hunedoara - unul dintre eroii nationali maghiari. Mi-au spus, cu stupefactie, ca ei au auzit ca in Romania nationalistii au tupeul sa pretinda ca Janos Hunyadi (asa ii spun acolo) ar fi fost roman...

As urmari o dezbatere (sau o serie de dezbateri) intre istorici romani si maghiari pentru a afla care este adevarul despre episoadele controversate din istoria comuna... Fara propaganda...

Pentru cei interesati de viziunea maghiara asupra istoriei Transilvaniei:

http://www.hungarian-history.hu/lib/faf/

Acest topic a fost editat de abis: 10 Feb 2005, 05:49 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 10 Feb 2005, 05:15 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Michelle
mesaj 10 Feb 2005, 05:35 PM
Mesaj #4


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



QUOTE
Am incercat sa urmaresc filmul de la un capat la altul dar nu am reusit. Ma asteptam sa vad un documentar cu date si fapte bine evidentiate. O viziune obiectiva asupra istoriei. Si am vazut de fapt o combinatie de film documentar cu film de propaganda. Nu am reusit sa il urmaresc pana la capat pentru ca versurile acelea recitate cu patos m-au deranjat si m-au plictisit.
Filmul este prost. Nu am mai vazut demult asa un film prost. Mai erau pe vremea comunismului filme dintr-astea, cand se comemora nu stiu ce eveniment. Pot spune ca a fost un film facut dupa tipicul propagandei comuniste.

Filmul poate fi periculos pentru ca transmite o anumita stare. Cel putin la capitolul asta a reusit. Sa creeze o stare de nemultumire in randul etnicilor maghiari. Nu reusesc ei sa inteleaga prea multe dar faptul ca "li s-a facut o nedreptate" il inteleg.


hh.gif si eu am patit la fel, poeziile alea de 2 bani m-au facut sa schimb canalul desi tare eram curioasa sa-i aud pe invitatii din studio ce zic .Dar mai ales sa le vad fetzele dupa asa poliloghie de film . Daca asta inseamna patriotism unguresc apoi e jalnic!


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 10 Feb 2005, 05:44 PM
Mesaj #5


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



Eu i-am ignorat si m-am jucat pe calcultator. Dezbaterea de dupa am urmarit-o partial. Se pare ca regizorul si-a dat arama pe fata si a exprimat adevatata motivatie a realizarii acestui film: propaganda. Regizorul este un nostalgic. Filmul este realizat de niste nostalgici.
Filmul a fost interzis in Ungaria pentru ca probabil nu se potriveste cu politica unei tari membra U.E. Intr-o epoca in care se pune accent pe globalizare sa fi cu propaganda nationalista este un demers desuet. Nationalismul este pe moarte. Trianon este una din ultimele zvacniri.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 10 Feb 2005, 05:50 PM
Mesaj #6


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



QUOTE (abis @ 10 Feb 2005, 04:15 PM)

Ar fi extrem de interesant, in schimb, de urmarit o dezbatere intre istorici romani si maghiari - pe baza de date, argumente... O debatere cu cartile pe masa. Pentru ca ei au o viziune asupra istoriei, "modelata" uneori prin minciuna si manipulare, in scopuri propagandistice. Dar nici noi nu suntem feriti de asa ceva... Un exemplu: cu totii am invatat la scoala despre rascoala din 1514, condusa de secuiul Gheorghe Doja. Sa fim seriosi: Ghoerghe, nume secuiesc?! Il chema in realitate György Dosza... De ce i s-o fi romanizat numele?!

Cand am fost in Ungaria vorbeam cu niste prieteni care imi aratau Budapesta. La un momet dat mi-au aratat o statuie a lui Iancu de Hunedoara - unul dintre eroii nationali maghiari. Mi-au spus, cu stupefactie, ca au ei auzit ca in Romania nationalistii au tupeul sa pretinda ca Janos Hunyadi (asa ii spun acolo) ar fi fost roman...


pentru ca am mers la scoala intr-o perioada de dictatura combinata cu un nationalism agressiv. nu ca la altii ar fi fost altfel intr-o perioada asemanatoare.

iar la noi cartea de istorie amintea putin de Cechov din Star Trek, dupa care orice inventie era ruseasca.

iar toata discutia pe tema transsilvania nu se poate purta fara scandal, din simplul motiv ca ambele parti aduc argumentul complet irrelevant "noi am fost primii aici".
conteaza doar ca la un moment dat, o majoritate dincolo de 2/3 n-a mai vrut sa apartina de Ungaria, ci de Romania.

si pentru ca asta-i sina de argumentare, se ajunge la faze de genul Dozsa roman, sau "ingeniozitatea tzaranului roman de a se adaposti intr-un cerc de carute" la Bobilna, neamintind ca smecheria a fost inventata de Husiti cu vreo 20 de ani mai devreme.

AFAIK Hunyadi a fost pe jumatate roman. iar fiul sau Matthias Corvinus e venerat ca "cel mai" rege al Ungariei.


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 10 Feb 2005, 06:00 PM
Mesaj #7


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (dead-cat @ 10 Feb 2005, 05:50 PM)
iar la noi cartea de istorie amintea putin de Cechov din Star Trek, dupa care orice inventie era ruseasca.

La mine in carte de istorie orice inventie era romaneasca wink.gif Partea proasta cu asemenea exagerari propagandistice este ca la un moment dat ai tentatia sa respingi in bloc orice lucru despre care ti se spune ca-i cat de cat bun, daca-i facut de romani, suspectandu-l imediat de propaganda...
QUOTE
ambele parti aduc argumentul complet irrelevant "noi am fost primii aici"

Este relevant doar pentru istorie, nu din punctul de vedere al dreptului international... Eu cred ca ar fi totusi interesant de aflat care dintre versiunile oficiale este mai aproape de adevar. Si care sunt exagerarile pe care le fac cele doua tabere!
QUOTE
Hunyadi a fost pe jumatate roman. iar fiul sau Matthias Corvinus e venerat ca "cel mai" rege al Ungariei

Da! Dar noi vorbim despre "romanul" Iancu de Hunedoara, ei despre "ungurul Janos Hunyadi", si tragem de el fiecare in partea noastra... Il intindem ca pe cauciuc...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 11 Feb 2005, 12:16 AM
Mesaj #8


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



In Trianon nu cerem alipirea Transilvaniei la Ungaria!

Dupa difuzarea la Antena 1 a documentarului „Trianon“, scandalul continua. Regizorul Koltay Gabor a incercat sa explice fara succes, la conferinta de presa de ieri, ca e vorba de „un film nevinovat“.

Criticul Valerian Sava a numit pelicula „propagandistica si unilaterala“. In ciuda insistentei jurnalistilor, Gabor a evitat deseori sa raspunda, subliniind, in schimb, nevoia de dialog intre maghiari si romani. „Convingerea mea este ca, fara a discuta despre trecutul nostru, n-o sa reusim sa construim un viitor. Discutia n-ar trebui sa insemne ca ne vom spune lucruri frumoase, ci sa provoace sentimente si sensibilitati tuturor si sa dezvoltam adevarul despre cele intimplate in secolul al XX-lea“. Care ar fi acest adevar regizorul „Trianonului“ n-a explicat deloc clar si la obiect: „Foarte multe dintre tensiunile de acum au avut radacini in anii ’20. Am vrut sa am o influenta si asupra sufletelor spectatorilor si am acordat un spatiu mai larg poeziei si sentimentelor. Am vrut sa le prezentam oamenilor cum au trait ungurii intre cele doua razboaie mondiale si posibilitatile de solutionare a problemelor lor din ultima perioada“.

Si istoricul Raffay Erno a incercat sa clarifice lucrurile: „In 1918, Ungaria a dus o politica antiromaneasca, iar dupa 1920, Romania a dus o politica antimaghiara. In Ungaria, pierderea Transilvaniei e considerat un lucru negativ din punct de vedere istoric“. Gabor a adaugat: „Peste 20 de ani, as vrea sa vin la Bucuresti fara emotii si aceste tensiuni sa se incheie. S-ar putea ca cei 1.500.000 de unguri din Romania sa traiasca mai bine si sa nu paraseasca tara. Dar in nici o fraza nu am spus in film «Sa alipiti Transilvania Ungariei!» si nu exista tendinte negative in acest sens“. Din declaratiile de ieri, multe lucruri au ramas neclare, cei doi contrazicindu-se de citeva ori in afirmatii. Istoricul maghiar a spus ca ar fi bine ca ungurilor din Romania sa li se dea dreptul la invatamint in limba maghiara si la o Universitate de profil si ca Franta si Germania sint vinovate de destramarea Ungariei mari dupa Tratatul de la Versailles, iar François Mitterand le promisese maghiarilor o modalitate de schimbare a situatiei. El a adaugat: „In Ungaria, in legatura cu Trianon s-a format o psihoza specifica, dar filmul este foarte, foarte temperat“.

Realizatorii asteapta ca difuzarea filmului la noi sa nu mai fie interzisa, iar justitia sa faca dreptate in procesele celor care au avut curajul sa il difuzeze si au primit amenzi usturatoare.

Sursa: Cotidianul.ro


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michelle
mesaj 11 Feb 2005, 09:21 AM
Mesaj #9


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



QUOTE
El a adaugat: „In Ungaria, in legatura cu Trianon s-a format o psihoza specifica, dar filmul este foarte, foarte temperat“.


Iar noi adaugam ca domnul Gabor si istoricul lui au o psihoza specifica si chiar au facut temperatura blink.gif si deci ar trebui sa stea la pat si sa ia paracetamol pina le trece febra (gripa) Trianon! rofl.gif

Acest topic a fost editat de Michelle: 11 Feb 2005, 10:06 AM


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cactus
mesaj 11 Feb 2005, 09:47 AM
Mesaj #10


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.126
Inscris: 10 August 04
Din: nu spui; s-a schimbat
Forumist Nr.: 4.232



QUOTE (abis @ 10 Feb 2005, 05:15 PM)

Pentru cei interesati de viziunea maghiara asupra istoriei Transilvaniei:

http://www.hungarian-history.hu/lib/faf/

Io nu pricep de ce atata tambalau; chestia cu politica nationalista in 1918 si 1920, cum s-a amintit aici este reala. Sa nu uitam ca perioada de razboi si posst-belica e plina de reglari de conturi si rafuieli.

O carte f. buna pe tema asta mi se pare a fi "Ungurii" a lui Paul Lendvai (Lendvai Pal) - care insa traieste in Austria. Din librariile noastre a disparut pronto...
De aici, Lucian-cavaler al ordinului mi-a promis un exemplar. Spunea ca are 2 dar s-a dat la fund....
Istoria a fost totdeauna, este si va fi o stiinta subiectiva. Istoric fiind imi dau seama de asta...din pacate


--------------------
- "Help us, or else..!"
- "Or else what?"
- "Exactly!"

Nu e nimic mai trist decât tristeţea unui om vesel. (Armando Palacio Valdes)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michelle
mesaj 11 Feb 2005, 10:14 AM
Mesaj #11


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



QUOTE
o nu pricep de ce atata tambalau; chestia cu politica nationalista in 1918 si 1920, cum s-a amintit aici este reala. Sa nu uitam ca perioada de razboi si posst-belica e plina de reglari de conturi si rafuieli.


Ca istoricii nu cad la pace in opiniile lor mai mult sau mai putin subiective e una ,dar sa faci un film propagandisticsi cam atat ,ca nici macar coerenta n-avea ,si sa te mai si miri apoi ca a fost amendat si ca naste multa discordie in randul unei populatii care traieste bine mersi ,in pace si prietenie,e alta!
Poate vrea sa candideze si la Oscar cu filmul asta sau la premiul Nobel pentru pace ?!


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cactus
mesaj 11 Feb 2005, 10:36 AM
Mesaj #12


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.126
Inscris: 10 August 04
Din: nu spui; s-a schimbat
Forumist Nr.: 4.232



QUOTE (Michelle @ 11 Feb 2005, 10:14 AM)
QUOTE
o nu pricep de ce atata tambalau; chestia cu politica nationalista in 1918 si 1920, cum s-a amintit aici este reala. Sa nu uitam ca perioada de razboi si posst-belica e plina de reglari de conturi si rafuieli.


Ca istoricii nu cad la pace in opiniile lor mai mult sau mai putin subiective e una ,dar sa faci un film propagandisticsi cam atat ,ca nici macar coerenta n-avea ,si sa te mai si miri apoi ca a fost amendat si ca naste multa discordie in randul unei populatii care traieste bine mersi ,in pace si prietenie,e alta!
Poate vrea sa candideze si la Oscar cu filmul asta sau la premiul Nobel pentru pace ?!

aici ai dreptate...


--------------------
- "Help us, or else..!"
- "Or else what?"
- "Exactly!"

Nu e nimic mai trist decât tristeţea unui om vesel. (Armando Palacio Valdes)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 11 Feb 2005, 02:45 PM
Mesaj #13


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



QUOTE
Sa creeze o stare de nemultumire in randul etnicilor maghiari. Nu reusesc ei sa inteleaga prea multe dar faptul ca "li s-a facut o nedreptate" il inteleg.
- principiul dezbina et impera !
Eu cred ca ar trebui sa facem si noi astfel de documentare in care sa aratam nedreptatile la care am fost supusi! Si sa le promovam in intreaga lume.

Urmatoarea fraza nu-mi apartine, dar subscriu acesteia : "Altfel ne vom trezi ca suntem considerati cotropitori! Sa spunem adevarul si sa-l prezentam si din punctul nostru de vedere!'



Acest topic a fost editat de contraste: 11 Feb 2005, 02:51 PM


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 11 Feb 2005, 06:07 PM
Mesaj #14


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (contraste @ 11 Feb 2005, 02:45 PM)
QUOTE
Sa creeze o stare de nemultumire in randul etnicilor maghiari. Nu reusesc ei sa inteleaga prea multe dar faptul ca "li s-a facut o nedreptate" il inteleg.
- principiul dezbina et impera !
Eu cred ca ar trebui sa facem si noi astfel de documentare in care sa aratam nedreptatile la care am fost supusi! Si sa le promovam in intreaga lume.

Nu cred ca este o idee buna. Exagerarea patriotismului duce intotdeauna la fanatism si apoi la conflicte. Nu cred ca avem nevoie de conflicte.

Daca un ungur considera ca i s-a facut o nedreptate si vine la un roman si ii spune ce simte el, iar romanul il bate prieteneste pe umar si ii spune ca il intelege, ca asta este viata si sa se resemneze ca nu are ce sa faca, timpul nu-l poate da inapoi, probabil ca ungurlul chiar se va resemna si isi va vedea de ale lui.

Daca insa romanul il combate si ii reaminteste ca de fapt el este cel nedreptatit si ca asa si ca pe dincolo se ajunge inevitabil la conflict.

Cred ca solutia cea mai buna ar fi combaterea filmului. Ar putea sa se faca un alt film care sa il analizeze pe cel dinainte si sa determine un sentiment de neincredere pentru filmul Trianon. Probabil cel mai bine ar fi ca analiza sa fie facuta de un producator neutru.

Acest topic a fost editat de actionmedia: 11 Feb 2005, 06:09 PM


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana-Maria
mesaj 12 Feb 2005, 03:05 AM
Mesaj #15


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.796
Inscris: 22 August 03
Forumist Nr.: 654



Ii cred ca ii doare ca au pierdut Ardealul, dar si pe mine ma doare cind ii aud ca Timisoara sau Clujul sint in... Ungaria!
Si cit o mai bate inima de roman prin tarisoara asta batuta de vitregiile vremurilor, iredentistii o sa isi puna pofta in cui !
De ce oare credeti ca in Ungaria a fost interzis? Poate ca tocmai din motivul ca mai exista pe acolo unii oameni cu bun-simt.
Imi venea sa sparg televizorul. Cit am injurat in seara in care am vazut ,Trianon" n-am injurat in cei aproape 32 de ani de cind am vazut lumina zilei !
O fi Romania cum o fi, insa e tara mea !
Si nu sint dipusa sa se cedeze nici un centimetru patrat din ea.


--------------------

NIHIL SINE DEO!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bunicu'Gilbert
mesaj 12 Feb 2005, 10:58 AM
Mesaj #16


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 187
Inscris: 8 September 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 733



Nu pot sa am o pozitie neutra deoarece sunt descendentul unei familii de romani din Ardeal printre care se numara si victime ale trupelor maghiare la Ip.
Filmul ca atare nu are nici o valoare: nu e in stare sa apere nici macar pozitia maghiara fata de pozitia romaneasca. Este exact ceea ce au recunoscut si ceilalti membri ai forumului: o propaganda slaba. In sec XXI (in conditiile unei intense politici de globalizare) este mai mult decat pueril sa afirmi ca existenta imperiului medieval (austro-ungar) dupa Trianon ar fi putut combate comunismul si nazismul, implicit ww2. Daca facem comparatie cu realizarile istorice de pe Discoverer, filmul maghiar pentru care s-a facut atata valva e zero. Orice referire la o incercare de realizare a unei Ungarii mari este sortita la redeschiderea unei rani pe care ambele popoare o vor purta in continuare. Stolojan a ramas celebru in presa romana, cu afirmatia: "...despre Transilvania nici in gluma sa nu discutam.."


--------------------
Doar un las are curajul sa spuna ca nu a cunoscut niciodata frica.
F. Foch
Go to the top of the page
 
+Quote Post
OMU'BUN
mesaj 12 Feb 2005, 03:26 PM
Mesaj #17


Batranul Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.491
Inscris: 5 June 03
Din: Romania
Forumist Nr.: 360



Mi-ar fi placut sa vad si eu filmul cu pricina, dar din pacate pe-aici nu avem sansa sa prindem Antena 1. Oricum, in linii largi am cam inteles cum stau lucrurile. Indivizi ridicoli care se considera in masura sa-si trambiteze paranoile prin carti sau filme documentare, au fost si vor mai fi. Sa nu uitam de ce scria un istoric confrate de dincolo de Prut cu privire la Romania... Pe astia ii judeca timpul si bunul simt. Altfel nu prea ai ce le cere.
Tema acestui topic mi-a amintit de un banc pe care nu-i exclus ca unii sa-l mai fi auzit, sau chiar eu sa-l mai fi scris pe undeva. Cica vine Gigel de la scoala si-l intreaba pe ta'su ce inseamna apartheid. Ta'su ii raspunde dupa ce cugeta nitel ca un adevarat ardelean: "Apai, vezi tu mai fatu' meu, undeva departe de meleagurile astea, printre oamenii albi mai traiesc si negri. Intre albi si negri ii ceva, da nu pot pentru ca sa-ti spui. Acuma, pe o punte ingusta de peste un parau, se intalnesc in fies'ce dimineata unu' alb si unu' negru si se tot cearta care dintre ei sa treaca primu'. Da' n-ajung la nici o invoiala. A doua zi iarasi se intalnesc pe punte si iar se iau la sfada, dar tot nu cad la invoiala. Si a treia zi iar!..." "Si?!?", intreaba Gigel inca nedumerit, iar ta'su continua: "Apai unde nu pune romanu mana pe-o bata, si dai la ungur, si dai la ungur!..." hh.gif


--------------------
Dincolo de inocenta e alunecare !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 13 Feb 2005, 01:45 PM
Mesaj #18


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Dincolo de orice banc, care sigur da un zambet amar printre rasu/plansu - ca sentiment pe care il lasa vizionarea TRIANONULUI, eu consider pe de o parte bine venita difuzarea acestui film pentru faptul ca unele minti pregatite pot vedea aspectul si dintr-un alt unghi.
Dar, pentru alte minti, inguste, difuzarea acestuia are asupra lor efect de trolling .
Sa nu mai vorbim despre cei total nepregatiti...


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 13 Feb 2005, 02:41 PM
Mesaj #19


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Ati vazut conferinta de presa a realizatorului filmului si istoricului maghiar de a doua zi ? Erau unii "valahi" de-ai nostri dragi care aproape "muscau" din masa, mai, mai sa sara la gatul "bozgorilor" care doresc prin acest film sa faca propaganda pentru a ne lua Transilvania noastra ! Spun ei !
Tropa, tropa cu acest comportament "civilizat" spre Europa tongue.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 13 Feb 2005, 06:39 PM
Mesaj #20


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



QUOTE

sa afirmi ca existenta imperiului medieval

imperiul Austro-Ungar s-a format in 1867.


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana-Maria
mesaj 13 Feb 2005, 08:20 PM
Mesaj #21


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.796
Inscris: 22 August 03
Forumist Nr.: 654



QUOTE
Dar, pentru alte minti, inguste, difuzarea acestuia are asupra lor efect de trolling .
Sa nu mai vorbim despre cei total nepregatiti...

Contraste... Sper ca nu am inteles bine. Adica sa fim pregatiti pentru ce? Sa ne cerem scuze ca Transilvania a revenit acelora pentru care a fost casa si loc de veselie si de ingropaciune timp de doua mii de ani ? Sa ne cerem scuze ca ne-au calarit cum au vrut? Pentru ce sa fim pregatiti ? Eu nu sint pregatita sa folosesc pasaportul pentru a merge la Cluj-Napoca...
Am relatii foarte bune cu maghairii, am un var prin alianta ungur, nu sint xenofoba, nici nationalista.
Pur si simplu imi iubesc patria.
Iar filmul cu pricina este pentru mine o insulta.

March, comportament civilizat sa fi avut nenea Gabor si sa nu fi facut gafa fenomenala sa ii spuna lui Hurezeanu ca vine din Ungaria.
Aceasta afirmatie spune exact ce gindeste nenea regizoru`.
Iar ,,bozgor'' inseamna ,,om fara tara " din cite stiu eu.

In ,,Trianon" un actor recita niste versuri, in care este vorba de apa si de pietrele care ramin.
Numai ca pietrele sintem noi.

Acest topic a fost editat de Diana-Maria: 14 Feb 2005, 09:02 AM


--------------------

NIHIL SINE DEO!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 13 Feb 2005, 09:28 PM
Mesaj #22


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



[QUOTE=Diana-Maria,13 Feb 2005, 09:20 PM][QUOTE]
March, comportament civilizat sa fi avut nenea Gabor si sa nu fi facut gafa fenomenala sa ii spuna lui Hurezeanu ca vine din Ungaria.
Aceasta afirmatie spune exact ce gindeste nenea regizoru`.
[/QUOTE]


Eu m-am referit la conferinta de presa de a doua zi si nu la discutiile de la Tuca Show.
Nen-tu Gabor nu a facut nici o gafa , dupa gandirea lui ! Dupa a noastra, da ! Cat despre pasaportul ala de Cluj , o iau ca o gluma , dar daca o gandesti serios atunci ti-as sugera sa fii cu ochii mai degraba pe Sabin Gherman si nu pe cei de la Buda tongue.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana-Maria
mesaj 13 Feb 2005, 09:35 PM
Mesaj #23


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.796
Inscris: 22 August 03
Forumist Nr.: 654



Bine ca mi-ai spus, ma duc sa imi pregatesc puscoacea !
Niste sare-n partile moi ale domniei sale ar fi numai buna!
Nu glumesc deloc insa cind e vorba de Transilvania. mad.gif

Acest topic a fost editat de Diana-Maria: 13 Feb 2005, 09:37 PM


--------------------

NIHIL SINE DEO!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cactus
mesaj 13 Feb 2005, 10:09 PM
Mesaj #24


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.126
Inscris: 10 August 04
Din: nu spui; s-a schimbat
Forumist Nr.: 4.232



QUOTE (Diana-Maria @ 12 Feb 2005, 03:05 AM)
Ii cred ca ii doare ca au pierdut Ardealul, dar si pe mine ma doare cind ii aud ca Timisoara sau Clujul sint in... Ungaria!
Si cit o mai bate inima de roman prin tarisoara asta batuta de vitregiile vremurilor, iredentistii o sa isi puna pofta in cui !
De ce oare credeti ca in Ungaria a fost interzis? Poate ca tocmai din motivul ca mai exista pe acolo unii oameni cu bun-simt.
Imi venea sa sparg televizorul. Cit am injurat in seara in care am vazut ,Trianon" n-am injurat in cei aproape 32 de ani de cind am vazut lumina zilei !
O fi Romania cum o fi, insa e tara mea !
Si nu sint dipusa sa se cedeze nici un centimetru patrat din ea.

Incerc sa te intzeleg. Mi-e, insa sincer, greu....
deci o iau pe rand...
Quote:"Si nu sint dipusa sa se cedeze nici un centimetru patrat din ea" - pana in 1919 Aradul a fost un oras maghiar, liber, regesc; deci....

Quote:"O fi Romania cum o fi, insa e tara mea ! " - iarta-ma, asta-i prostie. NU tzara face oamenii ci invers...

Quote: "Cit am injurat in seara in care am vazut ,Trianon" n-am injurat in cei aproape 32 de ani de cind am vazut lumina zilei !" - Dau lectzii - gratis....Incepe cu fu*//tzi sertarul farmacistului din coltz...." e superba si etc.

Quote :"Si cit o mai bate inima de roman prin tarisoara asta batuta de vitregiile vremurilor" - AICI AI DREPTATE; prea batuta de tot felul de jigodii una mai "buna" decat cealalta pana in CONTEMPORANEITATE....indif. de culoarea chilotzilor; oricum, provoaca greatza. De cand ne-am pierdut regele - si ma refer la Ferdinand, totul a inceput sa se duca naibii, pana azi.... sorry, este EXCLUSIV parere personala pe care NU o discut/disput


--------------------
- "Help us, or else..!"
- "Or else what?"
- "Exactly!"

Nu e nimic mai trist decât tristeţea unui om vesel. (Armando Palacio Valdes)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 13 Feb 2005, 11:02 PM
Mesaj #25


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



ceva nu se leaga... intre filmul asta care pune la indoiala o conferinta de pace... si intrarea tarii lor in UE...

cit despre trianon... hmmm ce ar si sa inceapa nemtii cu francezii s-o ia de la inceput pt alsacia ... ca in fond si la urma urmei alsacia a ajuns a frantei tot dupa o conferinta de pace ... cind cei ce au cistigat si-au spus punctul de vedere


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
OMU'BUN
mesaj 13 Feb 2005, 11:54 PM
Mesaj #26


Batranul Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.491
Inscris: 5 June 03
Din: Romania
Forumist Nr.: 360



Eu cred ca nu facem decat sa ne lasam dusi de val intr-un joc penibil si absurd. Cartile sunt oricum demult facute, si oricati visatori vor mai veni, romani sau unguri, nu vor putea modifica cursul istoriei. Firesc, intr-o democratie oricum prost inteleasa, se vor gasi intotdeauna dintr-acei care sa viseze dupa raposatul sistem comunist, reintoarcerea la Romania Mare sau alipirea Transilvaniei teritoriului Ungar. Eu zic sa nu mai visam, ca nu facem decat sa ne inversunam unii impotriva celorlalti.
Conteaza oare care-au fost primii oameni popositi pe aceste meleaguri. Pe vechiul teritoriu unde acum se intinde America, au fost macelarite multe suflete vinovate doar prin faptul ca locuiau acolo dintotdeauna. Ciudatenia consta in faptul ca cine pune piciorul acolo, uita de voie-de nevoie ce nationalitate are si devine devotat acelei tari pe care nu va indrazni niciodata s-o tradeze. La noi parca se cauta numai sa schimbam hotare, sa modificam istorii, sa ne consideram mai catolici decat Papa... Faptul ca Ardealul prospera fata de Moldova sau Muntenia e un semn clar ca Ardealul apartine Ungariei, nu? Cu alte cuvine, noi suntem destepti, voi sunteti prosti, facem gard si intrati numai daca va permitem. Cam asa gandea si Hitler!... Oameni buni, asta-i Romania. Nu numai fiindca o vreau eu, sau Diana-Maria, sau Funar sau CV Tudor... Romania, asa cum este ea, este dorita si de NATO, si de UE din care face parte si Ungaria dar chiar daca n-ar fi facut parte, am inteles de mult care este pozitia ei in aceasta privinta. Si-atunci de ce atatea orgolii ranite? La ce ajuta ele?
Am o multime de prieteni maghiari si pot sa spun ca sunt oameni integri pe care te poti bizui la nevoie. Sensibilitatea se dezlantuie atunci cand e vorba de religie si teritorii. Fiecare a invatat ceva de la parintii lui si nu va recunoaste in veci ca parintii lui l-ar fi inselat. Uneori ne place sa mai si romantam intamplarile si faptele de vitejie, iar aici nici noi, romanii nu facem exceptie. Dar eu cred totusi ca, romani sau de etnie maghiara, sa incercam sa intelegem ca trebuie sa ne supunem unui stapan si sa nu ravnim la mai mult ca s-ar putea sa pierdem si dreptul pe care l-am castigat poate in mod cinstit!


--------------------
Dincolo de inocenta e alunecare !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana-Maria
mesaj 14 Feb 2005, 08:52 AM
Mesaj #27


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.796
Inscris: 22 August 03
Forumist Nr.: 654



Vis-a-vis de ce spune Omu`Bun,intimplare reala:
1993. Iasi. Camin de Litere, Istorie si Sociologie-Politologie.
Prietenul unei amice de la Socio. Cu tata maghiar si mama romanca. Joc de carti. Atmosfera prieteneasca. Radio. Stiri. Discutii pe marginea stirilor.
Baiatul in cauza: ,,Lasa, ca stiu eu. Cind am fost in Ungaria la verisorii mei mi-au aratat ei cum trebuie sa fie harta. Transilvania apartine ungurilor,prosti am fost ca n-am intrat peste voi in `89, ca acum era a noastra! '.
Urmare: Stai,Florine, ca nu e asa, uite..."
Inversunare. Scandal.
Fata cu care era pe cale sa se logodeasca l-a dat afara si i-a aruncat lucrurile pe geam. Plus ca mai avea putin si minca bataie de la toate fetele de pe palier, ca a iestit un scandal monstru.

Baiatul in cauza fusese convins in urma unei vacante la rudele din Ungaria, clar cu orientari iredentiste si revizioniste, ca Transilvania e teritoriu maghiar.
Acesta e motivul pentru care ma apuca pandaliile.

CACTUS:
QUOTE
,,pana in 1919 Aradul a fost un oras maghiar, liber, regesc; deci....''


Transilvania are istorie si inainte de 1919 !
Cind au venit maghiarii, cu carute trase de boi, (vezi "Cronica Pictata de la Viena" - 1358, capitolul "Prima intrare a ungurilor in Panonia" unde putem citi la pagina 8 in original : "ei au ajuns la Tisa, si dupa ce au analizat regiunea, au decis cu totii ca nu vor merge mai departe cu sotiile si turmele lor. Pentru ca ei au parasit pamintul natal cu sotiile lor, carutele lor si corturile lor.")

Autorul roman Romulus Seiseanu spune la pagina 50 din "Romania" : "Lipsiti de posibilitatea de a mai angaja noi expeditii de acest fel (de jaf; dupa batalia de la Augsburg - 10 august 955 d.C., pe cimpia Lechfeld, cind maghiarii sint definitiv invinsi de catre regele german Otto I cel Mare 936 - 973, fiul lui Eric Pasararul, ducele Saxoniei), Maghiarii si Cabarii au decis sa se aseze in cimpie (pusta). Astfel ei au abandonat stilul de viata nomad; dar nu a fost decit in secolul 13 (1201 - 1300) ca ei au trecut dincolo de faza semi-nomada."

Cind ei dormeau in saua calului sau in iurte, Transilvania era populata.
De romani.


Acest topic a fost editat de Diana-Maria: 14 Feb 2005, 08:56 AM


--------------------

NIHIL SINE DEO!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 14 Feb 2005, 11:14 AM
Mesaj #28


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



Nu conteaza cine a fost primul. ca ala-i mort de demult si in plus era dinozaur.
Conteaza ce vor cei ce locuiesc acolo acum! Doleanta prezentata in 1918. Si e singurul lucru relevant.


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 14 Feb 2005, 05:17 PM
Mesaj #29


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Diana-Maria,
QUOTE
Adica sa fim pregatiti pentru ce?

HAHAHA!!!! Chiar nu ai inteles textul, zau !
Cei nepregatiti adica neinvatati in cele ale istoriei! Necititi! Neinstruiti ! Te rog urmareste textul !!!!!!!
Ce sa fac? Sa dau mai multe sinonime ?
Ce neclaritate? a) pregatiti
b) nepregatiti
c) trolling

Haideti sa va citez ceva :

Cind au venit maghiarii, cu carute trase de boi, (vezi "Cronica Pictata de la Viena" - 1358, capitolul "Prima intrare a ungurilor in Panonia" unde putem citi la pagina 8 in original : "ei au ajuns la Tisa, si dupa ce au analizat regiunea, au decis cu totii ca nu vor merge mai departe cu sotiile si turmele lor. Pentru ca ei au parasit pamintul natal cu sotiile lor, carutele lor si corturile lor.")

Autorul roman Romulus Seiseanu spune la pagina 50 din "Romania" : "Lipsiti de posibilitatea de a mai angaja noi expeditii de acest fel (de jaf; dupa batalia de la Augsburg - 10 august 955 d.C., pe cimpia Lechfeld, cind maghiarii sint definitiv invinsi de catre regele german Otto I cel Mare 936 - 973, fiul lui Eric Pasararul, ducele Saxoniei), Maghiarii si Cabarii au decis sa se aseze in cimpie (pusta). Astfel ei au abandonat stilul de viata nomad; dar nu a fost decit in secolul 13 (1201 - 1300) ca ei au trecut dincolo de faza semi-nomada."

Cind ei dormeau in saua calului sau in iurte, Transilvania era populata.
De romani.

Acest topic a fost editat de contraste: 15 Feb 2005, 03:14 PM


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana-Maria
mesaj 14 Feb 2005, 06:16 PM
Mesaj #30


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.796
Inscris: 22 August 03
Forumist Nr.: 654



Daca nu am inteles, te rog sa imi explici.
Am urmarit textul si am vazut neanvatati .
tongue.gif Nu cumva ai vrut sa zici ,,neînvăţaţi“ ?!

Acest topic a fost editat de Diana-Maria: 14 Feb 2005, 06:19 PM


--------------------

NIHIL SINE DEO!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
NoMemory
mesaj 14 Feb 2005, 08:05 PM
Mesaj #31


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 206
Inscris: 16 March 04
Forumist Nr.: 2.608



Hai mai chiar nu v-a placut partea aceea in care un actor ungur spunea: "apa trece, pietrele raman." rofl.gif Oare la ce se referea ? sorry.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana-Maria
mesaj 14 Feb 2005, 08:53 PM
Mesaj #32


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.796
Inscris: 22 August 03
Forumist Nr.: 654



Da, mi-a placut.
Mai ales cu sit patos spunea: ,,Pietrele ramin!"
laugh.gif


--------------------

NIHIL SINE DEO!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 15 Feb 2005, 10:32 AM
Mesaj #33


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (dead-cat @ 14 Feb 2005, 11:14 AM)
Nu conteaza cine a fost primul. ca ala-i mort de demult si in plus era dinozaur.
Conteaza ce vor cei ce locuiesc acolo acum! Doleanta prezentata in 1918. Si e singurul lucru relevant.

Stai ca nu inteleg. Conteaza ce vor cei de acum, sau ce au vrut cei din 1918?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 15 Feb 2005, 10:55 AM
Mesaj #34


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



conteaza bineinteles, ce vor acum. in 1918 si-au exprimat doleanta.


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 15 Feb 2005, 03:12 PM
Mesaj #35


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Eh, Diana Maria !
Eu nu am toate literele alfabetului ! Asa, ca mai toti !
Dar, sigur, asa trebuie scris
QUOTE
neînvăţaţi“



Si pentru ca de atunci s-au scurs deja 80 de ani, acum am rediscutat acest subiect pe cat s-a putut, ca sa nu batem moneda pana devine calpa, inchidem subiectul aici !

Acest topic a fost editat de contraste: 15 Feb 2005, 03:18 PM


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 24 April 2024 - 10:13 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman