HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

2 Pagini V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> Prin Ochi De Copil
Papadie_62
mesaj 5 Jan 2007, 03:49 PM
Mesaj #36


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 708
Inscris: 18 November 06
Din: Hanu' Ancutei
Forumist Nr.: 8.965



QUOTE (Data'q @ 5 Jan 2007, 02:13 PM)
În primare, eu şi cel mai bun prieten de atunci căutam comori într-o casă părăsită din drumul nostru casă-şcoală... Găseam atârnate pe la colţul camerelor castane puse pe aţă... Cu unelte improvizate, găsite pe acolo, săpam într-un perete: găsisem o uşă ce fusese astupată şi acum îmi amintesc cum acea uşă despărţea două camere... Casa nu avea grădină, iar fereastra unde lucram noi era chiar la stradă şi de fiecare dată când trecea cineva prin dreptul ferestrei ne ascundeam, să nu fim descoperiţi tongue.gif.
Nu ştiau părinţii mei de ce veneam cu cămaşa prăfuită, muncită... rofl.gif

Asta cu casa parasita in care cautam comori, si mie mi-a tarversat copilaria (culmea, tot in drumul casa - scoala - casa, dar de obicei doar la retur, scoala - casa wink.gif )... era o casa mare, boiereasca, cu niste sobe de teracota, de coltz, albe, pana in tavan si cu niste usi si usite de fonta lucrate dantelat (cum nu vazusem)... ramasese fara ferestre, insa avea inca sobele si usile... In schimb, avea gradina mare si multe buruieni, care crescusera si in gradina dar si in casa... si pui de salcami... Era coltul nostru de aventura... ne credeam "ciresarii"... biggrin.gif


--------------------
Sfârşitul lumii dac-ar fi să fie,
Ce-ar fi mai mult
Decat explozia în vânt,
A unui glob de... păpădie?"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Yvonne
mesaj 9 Jan 2007, 05:08 PM
Mesaj #37


Eternul Visator
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.405
Inscris: 5 November 03
Din: arad
Forumist Nr.: 1.137



Nu mi-a placut niciodata circul dar asta nu conta, pentru nimeni, ma imbracau frumos si la drum. O data nu am vrut sa merg nicicum , tot spuneam ca o sa fuga leii. De fugit au fugit doi tigri, printre spectatori, linistiti, au taiat-o afara. Ce balamuc.....
Apoi tare mi-a placut ca o doctorita m-a supradozat cu nustiuce si am stat in spital ( nu asta mi-a placut ) ci faptul ca la externare le-am spus alor mei ca trebuie sa beau multe sucuri, ei m-au crezut si ...trai pe vatrai...


--------------------
unu si cu unu fac 2
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 17 Jun 2007, 08:59 AM
Mesaj #38


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



... imi placea sa beau roua de pe frunzele copacilor ... si cautam cocoloase de clei printre ramurile de cires, de visin sau de prun ; mi se parea ca aveau un gust nemaipoment de bun. smile.gif
Mi se pare si acum .

Acest topic a fost editat de exergy33: 17 Jun 2007, 12:02 PM


--------------------
*_*_*

Pierdut În Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flori
mesaj 17 Jun 2007, 02:21 PM
Mesaj #39


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.024
Inscris: 6 September 04
Din: somewhere over the rainbow...
Forumist Nr.: 4.413



Imi amintesc si acum marea cea mare care se facea dupa cite o ploaie torentiala in parcul pentru copii si plaja pe care o improvizam si puneam papusile la bronzat pe podeaua leaganului acela rotund cu bare ca niste raze...nu pot sa o uit pe Laura fetita dolofana si cu bucle castanii din vecini care avea diabet si era crescuta de bunica ei care fuma matrasesti tigara de la tigara...Biata Laura a murit la 18 ani. De asemenea imi amintesc platoul din fata "Blocului tineretului" unde mirosea todeauna a mincare de la cantina si unde jucam "Tara, tara vrem ostasi" sau "Batista parfumata" sau "Venea un print calare"...Sotronul pe care-l desenam in fuga pe trotuar.
Spaima noastra erau spionii rusi care cica bintuiau pe acolo si rapeau copii ca sa le ia singele!
Dar cele mai frumoase amintiri sint de la tara de la bunica unde ma simteam stapina pe toate coclaurile...ce tragedie cind incepea scoala si trebuia sa ma intorc la oras...plingeam cite o saptamina cu capul sub plapuma...mi se parea o mare nedreptate ca fusesem luata din regatul meu si adusa iar in mediul ostil al orasului si mai ales scoala uffff...ce chin pina ma obisniam iar.


--------------------
Nu anii din viata mea sint importanti ci viata din anii mei...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 17 Jun 2007, 02:21 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post

2 Pagini V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 18 April 2024 - 09:53 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman