HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

7 Pagini V  « < 5 6 7  
Reply to this topicStart new topic
> Elevi Vs Profesori, agresiv sau non-agresiv ?!
dascalita
mesaj 3 Mar 2006, 11:36 PM
Mesaj #211


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.373
Inscris: 2 May 05
Din: galati
Forumist Nr.: 6.233



Bine ai venit,Ioa_3000!
Foarte interesante si la obiect obsevatiile tale!Iti multumesc pentru sinceritate si obiectivitate!
La intrebarea pusa de tine,"e atat de greu sa castigam respectul elevilor" se pare ca mai cautam raspunsuri...
Eu vorbesc din punctul de vedere al unei invatatoare,elevii mei inca se poarta cuviincios wink.gif cu mine.Problema e ca sunt excesiv de agresivi intre ei,nu negociaza conflictele care se ivesc si sunt prea tare influentati de "eroii"carora vor se le semene,supermanii din filme care ii indeamana:loveste,bate,fii nemilos...Nu mai vorbesc de "supermanii" de acasa sau din fata blocului...Exemplele la care recurg eu ca sa ilustrez cinstea,onorea si corectitudine devin desuete...Ce sa-i mai spui unui adolescent,care face glume pe seama unicului costum al profului de geografie,in timp ce el viseaza la...Armani blink.gif sau chiar poarta asa ceva?

sorry.gif Nu gasesc nici o scuza profesorilor slabi pregatiti,cine nu poate face fata unei astfel de profesii,cine nu are o pregatire psihopedagogica,nu prea are ce cauta la catedra!
cry.gif Ar fi o problema...cei bine pregatiti nu prea stau in invatamant...De ce oare?
Ceea ce spui tu se petrece intr-o clasa cu elevi bine educati...Ce se intampla acolo unde lipsesc cei sapte ani de acasa?Nici nu vrea sa ma gandesc...
Sondajul acela a aparut in mai multe ziare,s-a intamplat sa-l reproduc pe cel din "Libertatea"...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidius
mesaj 4 Mar 2006, 11:34 AM
Mesaj #212


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.849
Inscris: 30 March 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 2.824



Ioa_3000, mi-a placut foarte mult postul tau. Am incercat in nenumarate randuri sa exprim aceleasi lucruri dar nu am reusit niciodata sa le pun pe toate la un loc asa cum ai facut-o tu. thumb_yello.gif

QUOTE
Ar fi o problema...cei bine pregatiti nu prea stau in invatamant...De ce oare?

Evident din cauza banilor bata-i vina. Atata timp cat mai exista gandirea de genul "Invatamantul nu e productiv, deci nu avem de unde sa-i dam buget" ne ducem cu educatia pe apa sambetei... cry.gif

QUOTE
Ce sa-i mai spui unui adolescent,care face glume pe seama unicului costum al profului de geografie,in timp ce el viseaza la...Armani  sau chiar poarta asa ceva?

Pai ce sa-i spui? Ce are daca vine cu armaniul pe piele? Ii creste nivelul de inteligenta? Pai proful meu de mate din liceu era un taran adevarat: statea la sat, avea cai, vaci, pamant, ce mai tot tacamul iar la scoala ii placea sa vina cu cushma in cap. Daca nu stiai cine e ziceai ca-i ciobanul satului, mai pufoaica lipsindu-i. INSA, era (si este) foarte inteligent. Nu avea nici un fel de complexe: i se rupea deca veneai in armani sau guci; accepta ca unele probleme pot fi rezolvate de catre elevi inaintea lui; stia ce e ala respect reciproc (am spus reciproc, nu intr-un singur sens). Era un om bun care nu tipa, nu te facea prost, ba din contra, de multe ori folosea expresia: "domnule elev". Justificarea lui a fost ca toti suntem egali, iar daca noi ii spunem "domnule profesor", normal e sa ne apeleze si el pe noi cu "domnule" (nu ca multi altii care foloseau magarule, dobitocule, imbecilule).


--------------------
Suntem ceea ce gândim. (Buddha)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 4 Mar 2006, 12:50 PM
Mesaj #213


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Ioa_3000,
han.gif
QUOTE
Cat despre absente, domnilor profesori, in loc sa fiti atat de revoltati impotriva scutirilor si sa faceti tot ce puteti sa ne tineti fizic cu fundul pe scaun (ca mintea o avem in alta parte oricum) la ora, incercati (chiar daca programa e asa cum e si timpul e scurt) sa faceti ore captivante si veti avea mai multi "clienti".

Aici cred ca ai pus punctul pe i....
De fapt acesta este punctul in care incep conflictele....
Haideti sa raspundem la intrebarea de baza: De ce vine un elev la scoala daca oricum mintea lui e in alta parte?
Nu cred eu ca un profesor constient e revoltat pe absentele elevilor, care elevi daca ar fi prezenti ar face harcea parcea ora, si nu i-ar lasa nici pe alti elevi interesati de invatat sa inteleaga ceva...

Apoi sa incercam sa intelegem cam cum ar trebui sa fie acele ore "captivante"?

Scopul principal al unui profesor, consider eu, este sa-i invete pe elevi, nu sa-i distreze...

Dar a invata pe altii este un dar, o arta, un talent - si asta e adevarat..., poate nu toti profesorii sunt talentati - dar asta nu ar trebui sa fie motiv de batjocura la adresa lor...

Ori daca un elev vine la ore cu gandul sa se distreze, si da acolo peste o ora "plicticoasa" cu teoreme si demonstratii, cu intrebari si raspunsuri - la ce te poti astepta bun de la el?

Este adevarat, asa cum ai spus, ca sunt si profesori care nu au ce sa-i invete pe elevi, dar elevii cu adevarat maturi, nu vor face misto de el, pentru ca nu de el face misto, ci de calitatea lui de profesor, ci vor face o contestatie la directia scolii, la Minister, Inspectorat etc....

Parerea mea este ca elevul nu ar trebui sa respecte in principal acel om care este la catedra, ci intai calitatea lui de profesor, apoi in afara orei este treaba lui daca mai vorbeste cu el sau nu.... Profesorul la catedra are o functie, o menire, o raspundere, la fel poate, ca un presedinte de stat, care este respectat si onorat de toata lumea chiar daca unii nu l-au votat, sau chiar au fost impotriva lui.... Oare pot elevii intelege ca a respecta o functie este mai presus de omul ce o ocupa? Oare vor putea ei intelege ca respectand valoarea unei functii se respecta pe ei insisi?

Poate ca de aici ar trebui sa plecam cu lamuririle....

Va rog sa retineti ca e doar parerea mea, la care nu cred ca vor fi prea multi sustinatori, dar asa vad eu lucrurile acum....

PS... Nu am spus nimic despre calitatea profesorilor, dar ii putem inchipui ca pe o carte din care dorim sa invatam cate ceva (acesta e de fapt scopul, nu-i asa?)... Ce facem cu o carte care ne cam dezamageste in explicatii? O aruncam sau, dupa ce am aflat si putinul din ea, o punem totusi in biblioteca, chit ca pe raftul din spate? O carte, fie ea si proasta sau nesatisfacatoare, dupa umila mea parere, merita respectul cartii, si de aceea eu nu o arunc la gunoi, ci o sterg de praf si o pun pe raft, caci acolo este locul cartii...Din acest punct de vedere, daca putem respecta o carte cu un subiect prost, doar pentru ca este carte, oare nu putem respecta un profesor netalentat doar pentru simplu fapt ca e profesor?


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 4 Mar 2006, 12:50 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Balama
mesaj 4 Mar 2006, 02:42 PM
Mesaj #214


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 73
Inscris: 22 February 06
Forumist Nr.: 7.907



...pa`i avean in liceu o babornita de FIZICA.....care era ŞENILĂ.....senilă e putin zis....pa`i venea in ora si incepea sa predea lectia ...si cand auza ceva zgomote ...produse de mintea EI senila ....urla..si urla ..fratilor ...de zicea`i ca o castigat ROMANIA CUPA UEFA......liniste....liniste...cam astea erau cuvintele.....si dupa ce`si termina repertoriu`incepea sa ne asculte...
si cine pica la raspuns....primea niste note de te speriai......imi amintesc si acuma cum zicea ....de vorbit ..poti vorbi da cand te intreb eu din fizica taci ca cacatu in popsoi....facuse facultatea LA IASI....preda lectia .......da`i trebuia toate tablele din scoala.....ca sa`si termine lectia....si la final de ora...spunea TANTI SENILA .....AVETI INTREBARI LEGATE DE LECTIE....si cand mai intreba un coleg...despre...lectie....spunea : VEZI CA NU AI FOST ATENT..
pa`i cand ....nu mai avea loc de scris pe tabla....urla din nou....si aveai ghinion daca erai elev de servici...si am ajuns sa dam vina pe elevii absentii.....si ne lua unu` din clasa si stergea saracu tabla din cinci in cinci minute...am facut cerere la director...si ne`a zis...ca e cea mai buna profesoara de fizica din scoala....
ce bine ca am scapat de SENILA..am auzit ca e la SOCOLA....din cauza ca ea murit barbatusu` un batranel tare de treaba...care venea la ora..cand ea lipsea.....


--------------------
"Femeia fara sani e ca patul fara perne."
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ioa_3000
mesaj 4 Mar 2006, 04:57 PM
Mesaj #215


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 36
Inscris: 15 February 06
Forumist Nr.: 7.873



QUOTE
Scopul principal al unui profesor, consider eu, este sa-i invete pe elevi, nu sa-i distreze...


Nici nu am sustinut ca trebuie neaparat sa-i distreze (desi daca e posibil sa-i si distreze in timp ce-i invata, e doar un plus), ci sa le predea intr-un mod interesant, care sa-i captiveze si sa nu-i lase sa adoarma. Aceeasi materie se poate preda in multe feluri.

QUOTE
Este adevarat, asa cum ai spus, ca sunt si profesori care nu au ce sa-i invete pe elevi, dar elevii cu adevarat maturi, nu vor face misto de el, pentru ca nu de el face misto, ci de calitatea lui de profesor, ci vor face o contestatie la directia scolii, la Minister, Inspectorat etc....


Este mai usor sa schimbi un ministru decat un profesor. Stiti cat de multi profesori incompetenti am incercat sa schimbam, dar din pacate, nu se intampla mai niciodata nimic. Cat despre inspectii, mai ales cele anuntate sunt o gluma proasta. Pana si cel mai incompetent profesor poate face ca o ora de inspectie sa-i iasa bine daca vrea. Avem o profesoara cu probleme psihice, care are o serioasa fuga de idei si i se imbina in minte fantezia cu realitatea, am incercat s-o schimbam, dar fara nici un rezultat. Domnul director a venit in "inspectie", a ascultat cum profesoara preda lectia in timp ce dumnealui casca de-i trosneau falcile si a plecat. Evident ca la acea ora, doamna profesoara a predat cuvant cu cuvant din carte si s-a bazat pe proiecte facute de noi (fara vreun merit al dansei), asa ca nu a parut nimic suspect. In prezent, dumneai face pregatire pentru bac cu elevii. Mi-e mila de ea, ca e bolnava, asa ca nu-mi bat joc de ea in fata, dar nu pot sa am vreun pic de respect.

QUOTE
Parerea mea este ca elevul nu ar trebui sa respecte in principal acel om care este la catedra, ci intai calitatea lui de profesor, apoi in afara orei este treaba lui daca mai vorbeste cu el sau nu.... Profesorul la catedra are o functie, o menire, o raspundere, la fel poate, ca un presedinte de stat, care este respectat si onorat de toata lumea chiar daca unii nu l-au votat, sau chiar au fost impotriva lui.... Oare pot elevii intelege ca a respecta o functie este mai presus de omul ce o ocupa? Oare vor putea ei intelege ca respectand valoarea unei functii se respecta pe ei insisi?


O functie este la fel de onorabila ca ocupantii ei. Asa ca astfel de specimene ma fac sa-mi pierd increderea in functia de profesor . Din fericire, exista si cei care-mi demonstreaza contrariul. Dumneavoastra sugerati sa urmam incompetenti si nebuni si sa-i respectam de dragul functiei pe care o ocupa. Daca mai multi dintre noi ne-am invinge teama de repercusiuni si ne-am revolta impotriva acestori oameni, care nu reprezinta functia lor, ci exact opusul acesteia, am crea institutii mai competente si mai profesioniste. Decat sa-i respectam in virtutea inertiei, mai bine ii schimbam. Daca nu ni se permite sa-i schimbam, ii negam. Este tot ce putem face pentru a ne pastra respectul pentru functia pe care acesti impostori o uzurpa.


--------------------
Behind every great man there is a woman rolling her eyes :P
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kyklos
mesaj 4 Mar 2006, 05:10 PM
Mesaj #216


Ex-Colimator
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.439
Inscris: 25 November 05
Din: Cosmos , Cetatean al Cosmosului
Forumist Nr.: 7.332



Dascali nostri s-au plafonat , inafara de materia pe care ne invata zi de zi ei nu mai stiu alceva , un profesor de istorie daca va fi intrebat din matematica , romana , filosofie va ramane ca un copil la vederea unui OZN , mirat .
De ce?
P.S : Nu vreau sa generalizez aceasta idee , dar nici nu as dori sa fie dusa la extrem ...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 4 Mar 2006, 06:05 PM
Mesaj #217


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Ioa_3000,
QUOTE
Dumneavoastra sugerati sa urmam incompetenti si nebuni si sa-i respectam de dragul functiei pe care o ocupa.

In primul rand nu e cazul sa te formalizezi cu mine, vorbeste ca unui coleg...
Apoi eu nu am sugerat nicicum ce spui tu acolo...
Recunosc ca nici eu nu am inteles de la inceput ce o sa-ti spun acum, dar dupa atatea scoli am invatat un lucru sigur...
Niciodata din disputa elev - profesor nu castiga elevul... Asta chiar daca e vinovat profesorul si chiar daca elevului i se va da dreptate... de ce? Pai sa ne gandim care este menirea scolii,... rolul ei.... Este sa-i invete pe elevi...Atat si nimic mai mult... , prin urmare, elevul vine la scoala ca sa invete ceva...
Deci daca elevul nu pleaca cu invatatura de la scoala, atunci singurul perdant este elevul...Nu conteaza ca a fost profesorul slab pregatit, nu conteaza ca a fost profesorul beat, nu conteaza ca a fost un profesor care nu se impune, nu conteaza nici macar faptul ca elevul si-a satisfacut orgoliul si l-a palmuit pe profesor.... Conteaza doar ca la sfarsit, elevul nu a castigat nimic si a pierdut timpul degeaba la scoala.... Acesta este un lucru foarte greu de sesizat de elev... Parintii in primul rand ar trebui sa-l invete ca scoala este ca un antrenament, si ca elevul se antreneaza pentru concurs, caci dupa ce termina scoala urmeaza multe concursuri pentru angajare, nu-i asa? Ei bine iti spun eu ca la interviurile de la angajare nu te intreaba nimeni cati profesori ai palmuit in liceu si de cati ai facut misto, ci te intreaba ce ai invatat in scoala.... Daca nu cunosti nimic, nici macar justificarea ca ai avut profesori slab pregatiti nu te salveaza...
Eu vreau sa spun ca un elev, care are inca din clasa a noua, in fata interviurile la care va merge peste cativa ani, nu va mai cauta slabiciunile profesorului ca sa faca misto de ele, ci va cauta mai degraba sa-si vada propriile lui goluri in pregatire, si daca are nesansa unui profesor slab, se va stradui sa invete singur, fie pe la biblioteca, fie pe la alti colegi, si, atentie ca la mine a tinut chestia asta, se duce cu probleme la alt profesor despre care a auzit ca este bun...
Garantez aici oricarui elev, ca un profesor cu adevarat bun, daca va vedea un elev ca este interesat cu adevarat sa inteleaga ceva il va ajuta gratis cu cea mai mare placere....
Eu de aceea am insistat pe constientizarea de catre elev a motivului pentru care merge la scoala... Caci vestea proasta este ca dupa aceasta perioada de antrenament care este scoala, unde sunt permise atat greseli cat si sansa de a pune intrebari, dupa aceea, aceasta sansa nu mai exista... Cand te angajezi nu mai ai voie nici sa gresesti si nici sa mai pui intrebari cuiva, si atunci, fostul elev deja, o sa regrete amarnic timpul in care, in loc sa invete matematica sau fizica etc, elevul facea mistouri de cei ce trebuia sa-i asculte, mistouri care acum nu-l salveaza de la nimic....
QUOTE
Este mai usor sa schimbi un ministru decat un profesor.

Asa este..., dar ce sa facem atunci? Sa facem misto pe pregatirea noastra pana la urma? Aceasta e solutia? Scopul e profesorul sau pregatirea noastra? Eu zic ca elevul trebuie sa-si urmeze propriul interes in pregatire si daca profesorul nu e competent, ori sa se mute la alta clasa, scoala etc, ori sa depuna singur eforturi sa se pregateasca...
Oricum schimbarea profesorului nu e treaba elevului ci eventual a parintilor.... Elevii, consider eu, nu au dreptul de a ridica glasul, daramite mana, asupra profesorului...
Daca-mi dai voie o sa-ti spun o strategie a unor colegi de-ai mei din faculta, care aveau un prof de informatica slab... Acestia in loc sa faca misto de el, s-au gandit sa-l ia foarte in serios, si s-au apucat sa-i puna intrebari... Astazi un student ii punea doua intrebari, si ala se eschiva de la raspuns, la ora urmatoare altul si tot asa, pana cand a vazut omu ca nu are incotro si de rusine a plecat dindu-si demisia, dar exista si varianta ca sa se pregateasca el mai bine, sau daca stia si nu era interesat de predat sa-si schimbe optica....
QUOTE
Mi-e mila de ea, ca e bolnava, asa ca nu-mi bat joc de ea in fata, dar nu pot sa am vreun pic de respect.

Daca esti constienta ca ai goluri in pregatire, atunci mila ta ar trebui sa se indrepte asupra acestor goluri... "Faptul ca nu-ti bati joc de ea in fata" - nu te face nici mai smechera si nici nu te ajuta cu ceva... de ce ar trebui sa-ti bati joc de ea? Pentru ce? Esti tu mai buna ca ea? Si atunci? Oare nu e mai bine sa te concentrezi asupra pregatirii tale si sa o lasi pe ea in pace si sa nu-i mai porti de grija?
QUOTE
Stiti cat de multi profesori incompetenti am incercat sa schimbam, dar din pacate, nu se intampla mai niciodata nimic.

Asa cum ti-am spus, nu numarul profesorilor schimbati conteaza ci ce ai invatat tu la sfarsitul scolii... Acela este momentul adevarului...
QUOTE
Daca nu ni se permite sa-i schimbam, ii negam.

Bun.... si asta te ajuta sa inveti mai multa matematica sau fizica? Daca nu, inseamna ca negarea nu-i o metoda eficienta pentru pregatirea ta...
QUOTE
Este tot ce putem face pentru a ne pastra respectul pentru functia pe care acesti impostori o uzurpa.

Eu imi mentin pozitia si repet, functia de profesor este o functie onorabila prin definitie si nu are legatura cu slujbasii ei nevrednici... De aceea razboiul (daca exista) intre elev si profesori nu are decat un singur infrant sigur: elevul..., chiar daca acesta s-a distrat copios, dar distractie pe gratis nu exista in lumea asta, asa ca distractia asta, o sa-l coste scump mai tarziu cand e fata-n fata cu angajatorul..., iar momentul acela este mult mai aproape decat pare...
Daca ma credeti pe cuvant bine, daca nu,... nu

PS... imi cer iertare ca am indraznit sa dau sfaturi, desi nu am caderea, dar daca ajuta e bine, daca nu...ignoratile...


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dascalita
mesaj 4 Mar 2006, 10:39 PM
Mesaj #218


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.373
Inscris: 2 May 05
Din: galati
Forumist Nr.: 6.233



Clopotel, apreciez modul in care ai sustinut cauza INVATARII,nu a invatamantului...Asta e menirea scolii,sa-ti asigure conditiile invatarii!Daca vrei sa inveti si daca pentru asta ai venit la scoala,vei invata ...cu toate piedicile care iti ies in cale!
Cat priveste ideea ca elevul nu are dreptul sa ridice glasul impotriva profesorului...aici nu as fi chiar asa de radicala,ei pot sa-si spuna parerile,sa-si ceara drepturile(la invatatura,evident!)pastrand limitele civilizate ale dialogului.
thumb_yello.gif Foarte bine ai evidentiat faptul ca elevul e perdantul principal daca nu invata,indiferent cate scuze gaseste...
cry.gif Ma tem ca sfaturile tale nu se vor plia prea bine pe asteptarile noii generatii de la scoala...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 4 Mar 2006, 11:14 PM
Mesaj #219


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Dascalita,
QUOTE
Cat priveste ideea ca elevul nu are dreptul sa ridice glasul impotriva profesorului...aici nu as fi chiar asa de radicala,ei pot sa-si spuna parerile,sa-si ceara drepturile(la invatatura,evident!)pastrand limitele civilizate ale dialogului.

Eu am spus asa:
Elevii, consider eu, nu au dreptul de a ridica glasul, daramite mana, asupra profesorului...
Si aceasta nu inseamna deloc ca nu ar avea dreptul sa nu-si spuna parerile... Eu am spus sa nu-si ridice glasul, nu sa nu-si spuna parerile... Ba chiar trebuie sa-si spuna parerile...Daca nu exista un dialog intre elevi si profesori acela nu mai este invatamant...
Ce am spus eu trebuie inteles in urmatoarele moduri:
- pentru disciplina - mentionez ca un om disciplinat poate rezista cu brio intr-un post, si disciplina ii acopera o multime de lipsuri
- pentru respect - daca elevul inca de pe bancile scolii nu este invatat cu respectul pentru superiori si nu invata sa se supuna, cum va putea el executa ordinele sefilor sai dintr-o institutie? Va face si acolo misto de sefi cum a facut misto de profesori?
Tin sa le spun acestor elevi, ca spre deosebire de profesori, sefii aceia nu or sa inghita nimic, ba chiar o sa le dea un sut in poponet si o sa-i arunce in strada, iar dupa o luna de facut foamea, se intorc inapoi in patru labe si cer iertare...
Atentie la ce va spun acum tigrilor ca nu prea exagerez din pacate... Acum aveti iluzia ca banul lu' taticu si mamica e puternic dar realitatea o sa va apara cand va trebui sa transpirati voi pentru acel ban...
Nu banu' este cel ce face puternic un om in realitate, ci acel om care face bani e puternic cu adevarat, si nu poti face bani cu adevarat si pe termen lung daca nu stii macar sa-i numeri... smile.gif
Ok... am glumit... nu am vorbit despre elevii nostri, care sunt cu adevarat silitori, ci despre altii de foarte departe... spoton.gif


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ioa_3000
mesaj 5 Mar 2006, 12:10 AM
Mesaj #220


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 36
Inscris: 15 February 06
Forumist Nr.: 7.873



Clopotel, in primul rand nu-ti inteleg atitudinea agresiva. Noi discutam, nu ne certam. Nu sunt de fata (sper) elevii care isi lovesc profesorii sau care se ascund in spatele banilor parintilor. Nu are sens sa ne ambalam chiar asa.

In al doilea rand, nu ai inteles nimic din ce am spus eu. Nu am sustinut nicaieri ca e bine si indicat ca elevii sa-si agreseze in vreun fel profesorii, sa-si bata joc de ei sau sa nu invete la ore. Am prezentat doar o stare de fapt. Cat despre respectul pe care-l propovaduiesti, eu te-am respectat pe tine, te rog sa te abtii de la comentarii de genul ""Faptul ca nu-ti bati joc de ea in fata" - nu te face nici mai smechera si nici nu te ajuta cu ceva...". Nu am afirmat ca m-ar face mai "smechera".

Nu stiu in cate posturi te-ai angajat tu cu ce-ai invatat in scoala, poate ca or fi multe, nu zic, dar mie multa lume mi-a spus ca mai nou angajatorul nu te intreaba "cat ai luat la fizica in clasa a 9-a?" ci "ce stii sa faci si ce as castiga eu de pe urma angajarii tale?" Pregatirea mea la multe materii si in multe domenii (ca si a colegilor mei) s-a rupt de mult timp de ce facem la scoala, unde aflam o mana de lucruri utile si memoram o gramada de informatii care nu ne vor folosi nicicand. Cand am zis eu ca "am goluri in pregatire?". Te informez ca nu am asa ceva, e drept, nu multumita profesoarei de acea materie (un "optional" de forma, pentru completarea normei ei, pentru care nimeni nu a optat dar ne-a fost bagat pe gat de directiune si despre care stiu mult mai multe decat profesoara, careia i-a fost de asemenea bagat pe gat, nefiind o materie reala, ci una inventata ad-hoc). Cred ca ma pot informa si din alte parti mult mai bine decat de la profesorii incompetenti pe care ne inviti sa-i ascultam pentru binele nostru. Frumos mi-ar sta sa ma duc acum la BAC cu un bagaj de informatii incorecte sau incomplete pentru ca asa mi-au fost predate. De ce crezi ca exista scoli din care nu trece examenul un singur elev?

In ultimul rand, acesti oameni "disciplinati" care se pleaca in fata incompetentei de dragul de a nu li se taia din salariu se cheama, dupa caz, lasi sau lichele. Poate ca suna idealist, dar asa este. Una e respectul genuin, alta e slugarnicia. Iar cu slugarnicia nu se va misca nimic in tara asta si macar unii dintre noi e cazul sa miste ceva.


--------------------
Behind every great man there is a woman rolling her eyes :P
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 5 Mar 2006, 08:46 AM
Mesaj #221


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Ioa_3000,
QUOTE
Clopotel, in primul rand nu-ti inteleg atitudinea agresiva. Noi discutam, nu ne certam.

Despre ce atitudine agresiva vorbesti tu aici? ohmy.gif Cu cine m-am certat eu? ohmy.gif

Oricum vad ca discutam impreuna si ne intelegem separat....
Nu pot spune nici macar ca mi-ai rastalmacit vorbele, ci pur si simplu nu ai inteles nimic din ce am spus eu...D ex.
QUOTE
Una e respectul genuin, alta e slugarnicia
Un am spus sau macar am lasat sa se inteleaga ca elevul ar trebui sa fie slugarnic? ohmy.gif Daca tu prin "a te supune" intelegi "a fi slugarnic" - eu nu mai am ce sa comentez...
Dar daca tu prin "respectul genuin" intelegi "ca nu-mi bat joc de ea in fata", atunci asa or sta lucrurile acum, sensurile cuvintelor se mai schimba in timp e adevarat....
Evident nu e nici o problema... Eu nu am dorit decat sa expun adevarul perceput de mine, asa cum il vad, brut, fara menajamente, pe cine sa menajam? Cui ii e teama sa priveasca adevarul drept in fata?
Daca tu crezi ca ce am spus eu nu este adevarat, atunci am precizat si solutia in acest caz: da-i ignore... thumb_yello.gif wub.gif



--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 5 Mar 2006, 08:58 AM
Mesaj #222


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Dragă Ioa_3000, bine ai venit printre noi pe site !
Realmente mă bucur de tine ca interlocutor care pui astfel de probleme.
Să înţeleg că eşti elevă?
M-ar interesa statutul tău, deoarece astfel pot aborda discuţia de pe un teren sigur.
Cu sinceritate, doresc să dezvolt o dicuţie cu tine.

Acest topic a fost editat de contraste: 5 Mar 2006, 09:01 AM


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dascalita
mesaj 5 Mar 2006, 10:59 AM
Mesaj #223


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.373
Inscris: 2 May 05
Din: galati
Forumist Nr.: 6.233



Din cele doua puncte de vedere,al elevilor (purtator de cuvant si opinie , Ioa_3000 )si al profesorilor se pot gasi cai de imbunatatire a calitatii invatamantului.Noi,cadrele didactice putem vedea care sunt greselile de abordare a problemelor,de ce nu functioneaza comunicarea si respectul fata de omul de la catedra,de ce nu este elevul interesat sa invete .Elevii pot si ei sa inteleaga pozitia in care se afla omul de la catedra...
Cai de indreptare sunt de amandoua partile!Daca elevul isi vede interesul,acela de a invata,poate va cauta sa treaca peste teribilismul varstei si nu va mai vana slabiciunile (ca sa nu spun altfel!)profesorului,care e si el om si poate avea si defecte.Ideal ar fi sa avem profesori "ideali" smile.gif ,dar unde sa-i gasim?
Sunt convinsa ca sunt multi truditori ai scolii care se straduiesc sa dea ce e mai bun pe altarul scolii,multi au ramas pe baricade din pasiune si mai multi ar face lucruri si mai bune acolo daca n-ar fi incorsetati de o programa incarcata cu lucruri inutile.Poate ar fi util sa cereti profesorilor vostri sa faceti schimb de locuri pentru o ora...Sa incercati sa tineti clasa in mana si sa captati atenti tuturor,si a celor ce sunt in clasa numai...fizic,dar cu minte aiurea,si a celor care tulbura lectiile prin comportament agresiv.Dupa ce v-ati dat sufletul intr-o astfel de lectie,sa evaluati si rezultatele...
Noi,cei de la catedra ar trebui sa cautam sa-i intelegem mai mult,sa constientizam ca de multe ori nu copiii sunt vinovati de comportamentul agresiv fata de scoala ci societatea,mediul din care vin,modelele de reusita in viata care li se tot baga pe gat la televizor,atitudinea fata de omul corect si cinstit...
Ei,multe sunt de facut si de o parte si de alta,numai sa incercam!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ioa_3000
mesaj 5 Mar 2006, 02:18 PM
Mesaj #224


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 36
Inscris: 15 February 06
Forumist Nr.: 7.873



Da, cred ca un astfel de experiment ar fi util. Intr-adevar, munca la catedra e grea si obositoare, mai ales in clase prea "emancipate" sau, dimpotriva, prea necivilizate. Sunt de acord cu ce zici, Dascalita si chiar imi place intelegera de care dai dovada fata de ambele parti, si fata de profesori si fata de elevi. Cu putina astfel de intelegere lumea ar fi un loc mult mai frumos thumb_yello.gif

Contraste, da, sunt eleva in ultimul an de liceu. Sigur, mi-ar face placere o discutie! smile.gif


--------------------
Behind every great man there is a woman rolling her eyes :P
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fitzcarraldo
mesaj 7 Mar 2006, 02:30 AM
Mesaj #225


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 515
Inscris: 28 June 05
Din: Columbia
Forumist Nr.: 6.518



QUOTE (dascalita @ 3 Mar 2006, 11:36 PM)
Ce sa-i mai spui unui adolescent,care face glume pe seama unicului costum al profului de geografie,in timp ce el viseaza la...Armani  blink.gif sau chiar poarta asa ceva?


Se inteteste lupta de clasa ? Se simte un iz puternic proletar dinspre Moskova ? Ei dragilor, Moscova nu mai crede in lacrimi si s-a occidentalizat. roflmao.gif

Lasand la o parte ironia, aproape o necesitate in urma citirii acestui fragment patetic, de ce va simtiti voi profesorii prost ca elevii vostri se imbraca mai bine ? Si in fond ce e rau in asta ??? D-asta vreti uniforme, ca sa nu va mai simtiti de handel in fata lor? Afla fata mea, ca uniforme se pot face si pe comanda, la croitor, si ca vremea sacourilor culoarea ou de ratza facute la APACA a apus. Traiti in lumea voastra, lume asupra careia troneaza o secera si un ciocan.


--------------------
In a society that is drug - infested, violence - wracked and polluted by chemical greed, no one has ever died from a overdose of pornography.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ioa_3000
mesaj 7 Mar 2006, 05:15 PM
Mesaj #226


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 36
Inscris: 15 February 06
Forumist Nr.: 7.873



ummmmmmmmmmmmmm.... hh.gif Asta n-o sa pice foarte bine... unsure.gif
*se ascunde*


--------------------
Behind every great man there is a woman rolling her eyes :P
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 7 Mar 2006, 05:22 PM
Mesaj #227


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE (Fitzcarraldo @ 7 Mar 2006, 02:30 AM)
Afla fata mea[...]

Fitzcarraldo, dai dovada de o totala lipsa de respect. Parerea mea e sa-ti revizuiesti atitudinea.


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dascalita
mesaj 7 Mar 2006, 11:39 PM
Mesaj #228


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.373
Inscris: 2 May 05
Din: galati
Forumist Nr.: 6.233



sorry.gif @Fitzcarraldo sorry.gif
....fara cuvinte...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 8 Mar 2006, 07:42 AM
Mesaj #229


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



QUOTE
Traiti in lumea voastra, lume asupra careia troneaza o secera si un ciocan.

Lumea aceasta, s- transformat cu trecerea anilor.
Totusi, aceasta lume are meritul ei. De-alungul acestei perioade s-au format cei care au facut diferenta intre cum este si cum ar fi mai bine. Datorita acestor oameni traim in lumea de astazi, mai buna decat cea de ieri si mai putin buna decat cea de maine.
Dialogul va naste o imbunatatire a situatiei.

Ioa_3000 Ti-am pus intrebarea precedenta, deoarece datorita limbajului folosit si modului de a pune problema ma gandeam ca esti ceva mai mare de ani.
Numai ca, acum constat ca ai o minte coapta.
In afirmatiile tale sunt enorm de multe adevaruri.
Unele, le sesizez si eu la fel ca tine, pe altele, un pic diferit.
Diferenta poate fi din cunoasterea imediata a faptelor, dar si din experienta.
Mai discutam.

Acest topic a fost editat de contraste: 8 Mar 2006, 07:42 AM


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fitzcarraldo
mesaj 8 Mar 2006, 09:35 AM
Mesaj #230


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 515
Inscris: 28 June 05
Din: Columbia
Forumist Nr.: 6.518



QUOTE (dascalita @ 7 Mar 2006, 11:39 PM)
sorry.gif @Fitzcarraldo sorry.gif
....fara cuvinte...

Normal. wink.gif Si nu trebuie sa te inrosesti, asta e viata.

Daca o duci greu nu e din cauza elevilor, ci a sistemului. Insa, tot acest sistem de cacao iti ofera o gramada de portite s-o duci mai bine, kestia e sa vrei. Asa ca domn' profesor cu sacou ros de molii ar putea sa-si schimbe gardoroba complet si sa nu mai vina cu rata la scoala doar in cateva luni. Numai ca se complace in ipostaza asta si se victimizeaza singur. Asta e valabil pt. toti cei ca el. Persoane fata de care nu simt nici un fel de compasiune, isi merita soarta. wink.gif


--------------------
In a society that is drug - infested, violence - wracked and polluted by chemical greed, no one has ever died from a overdose of pornography.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ioa_3000
mesaj 8 Mar 2006, 04:45 PM
Mesaj #231


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 36
Inscris: 15 February 06
Forumist Nr.: 7.873



QUOTE
tot acest sistem de cacao iti ofera o gramada de portite s-o duci mai bine, kestia e sa vrei. Asa ca domn' profesor cu sacou ros de molii ar putea sa-si schimbe gardoroba complet si sa nu mai vina cu rata la scoala doar in cateva luni. Numai ca se complace in ipostaza asta si se victimizeaza singur.


Nu sunt sigura ca inteleg corect ce sugerezi, dar daca e ce cred eu, nici nu sunt sigura ca vreau sa inteleg...Poate nu inteleg eu bine, vrei sa imi clarifici tu, te rog?


--------------------
Behind every great man there is a woman rolling her eyes :P
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fitzcarraldo
mesaj 8 Mar 2006, 08:35 PM
Mesaj #232


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 515
Inscris: 28 June 05
Din: Columbia
Forumist Nr.: 6.518



QUOTE (Ioa_3000 @ 8 Mar 2006, 04:45 PM)

Nu sunt sigura ca inteleg corect ce sugerezi, dar daca e ce cred eu, nici nu sunt sigura ca vreau sa inteleg...Poate nu inteleg eu bine, vrei sa imi clarifici tu, te rog?

Nu intelegi corect, nu e ce crezi tu, nu stiu daca poti sa intelegi. Din nou intelegi gresit, si DA ! e vorba de cai cat se poate de licite. wink.gif


--------------------
In a society that is drug - infested, violence - wracked and polluted by chemical greed, no one has ever died from a overdose of pornography.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ioa_3000
mesaj 8 Mar 2006, 09:44 PM
Mesaj #233


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 36
Inscris: 15 February 06
Forumist Nr.: 7.873



QUOTE
Nu intelegi corect, nu e ce crezi tu, nu stiu daca poti sa intelegi. Din nou intelegi gresit, si DA ! e vorba de cai cat se poate de licite.

Ma bucur, domnule Fitzcarraldo, ca avem genii printre noi. Stii, asa sunt eu mai proasta de felul meu si ramaneam in prostia mea daca nu veneai tu sa ma luminezi. Daca nu esti capabil de a da dovada de respect si buna crestere intr-o conversatie, abtine-te de la a participa la ea.


--------------------
Behind every great man there is a woman rolling her eyes :P
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 8 Mar 2006, 10:53 PM
Mesaj #234


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



QUOTE
Insa, tot acest sistem de cacao iti ofera o gramada de portite s-o duci mai bine, kestia e sa vrei. Asa ca domn' profesor cu sacou ros de molii ar putea sa-si schimbe gardoroba complet si sa nu mai vina cu rata la scoala doar in cateva luni. Numai ca se complace in ipostaza asta si se victimizeaza singur.


Ce portite? Cum se victimizeaza singur?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LINICA
mesaj 9 Mar 2006, 11:39 AM
Mesaj #235


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 640
Inscris: 6 August 04
Forumist Nr.: 4.202



N-am mai trecut de multisor pe aici.
Se face cumva si practica la Elevi Vs Profesori? blink.gif
Hm, chiar daca nu interpretezi un erou pozitiv, joci bine Fitzcarraldo. Dar sper ca in realitate sa fie cat mai putine astfel de personaje.


Referitor la imbracamintea profesorilor si a elevilor, sunt de parere ca uniforma pentru elevi e de dorit in scoli. In ceea ce ii priveste pe profesori, ar trebui sa aiba mereu o tinuta decenta si demna. Eu nu cred in scuza cu salariul mic, devenita cliseu.





Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fitzcarraldo
mesaj 9 Mar 2006, 05:33 PM
Mesaj #236


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 515
Inscris: 28 June 05
Din: Columbia
Forumist Nr.: 6.518



QUOTE (Ioa_3000 @ 8 Mar 2006, 09:44 PM)
ca avem genii printre noi

cool.gif

Daca ar fi toti genii cine ne-ar mai lega la opinci *. Asta a spus-o Creanga, nu eu. wink.gif

Deja ati inceput sa ma plictisiti. Uite un pont : Banca Romaneasca da credit de consum de pana la 5000 de euro fara sa pui ipoteca pe casa. Iti trebuie buletin si adeverinta ca ai macar 100 de euro salariu. Banuiesc ca depasiti suma asta "astronomica". Eu am inceput cu 400 de dolari imprumutati acum ceva ani, asa ca stop complaining, wtf !!!

Acest topic a fost editat de Fitzcarraldo: 9 Mar 2006, 09:18 PM


--------------------
In a society that is drug - infested, violence - wracked and polluted by chemical greed, no one has ever died from a overdose of pornography.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dascalita
mesaj 9 Mar 2006, 07:21 PM
Mesaj #237


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.373
Inscris: 2 May 05
Din: galati
Forumist Nr.: 6.233



@Fitzcarraldo,ma bucur sincer ca-ti merg afacerile,pontul cu banca il stim de mult,cum ramane cu buna crestere?Sa inteleg ca aceasta scade pe masura ce contul din banca creste?Asta vrei sa sugerezi?Nu tine,dragul meu...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 9 Mar 2006, 07:24 PM
Mesaj #238


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Lasa-l mai, el e roman evoluat, a plecat din tara... rofl.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Damnatius
mesaj 9 Mar 2006, 09:12 PM
Mesaj #239


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 635
Inscris: 3 August 03
Din: Bucuresti / Ramnicu Valcea
Forumist Nr.: 537



@Ioa

QUOTE
Cred sincer ca o profesoara agresata de un elev fara a fi capabila sa previna aceasta situatie nu are ce cauta in spatele unei catedre, nu are nimic in comun cu aceasta meserie. Si chiar presupunand ca se intampla cumva ca un cadru didactic respectabil sa fie agresat sau insultat, el va sti in mod sigur cum sa iasa din aceasta situatie onorabil si cu autoritatea nestirbita. Orice rebeliune de acest gen a elevilor e in mare parte o eroare a celui impotriva caruia are loc. Sa nu uitam ca avem de-a face cu copii care stau in fata unor adulti. E oare chiar asa de greu sa le fie castigat respectul?


Poate ca profesoara aceea agresata nu are nimic in comun cu meseria. Totusi, mie o astfel de afirmatie mi se pare o justificare ieftina pentru comportamentul absolut aberant al unor elevi.

Pana unde trebuie sa mearga un profesor pentru a castiga respectul unui astfel de elev elev "de cartier"? Ok, sunt profesori care se pot impune, au o personalitate captivanta etc. Dar astia sunt destul de putini. Daca ii lasam numai pe ei sa tina ore, ramanem cu scolile goale. Ce facem cu profesorii care sunt buni in specializarea lor, dar carora le lipseste acea scanteie? Cu cei care ar putea foarte bine sa invete o clasa de elevi care VOR sa invete, dar nu au acel "ceva" care sa ii atraga si pe cei care nu vor sa invete?

QUOTE
O functie este la fel de onorabila ca ocupantii ei. Asa ca astfel de specimene ma fac sa-mi pierd increderea in functia de profesor . Din fericire, exista si cei care-mi demonstreaza contrariul. Dumneavoastra sugerati sa urmam incompetenti si nebuni si sa-i respectam de dragul functiei pe care o ocupa. Daca mai multi dintre noi ne-am invinge teama de repercusiuni si ne-am revolta impotriva acestori oameni, care nu reprezinta functia lor, ci exact opusul acesteia, am crea institutii mai competente si mai profesioniste. Decat sa-i respectam in virtutea inertiei, mai bine ii schimbam. Daca nu ni se permite sa-i schimbam, ii negam. Este tot ce putem face pentru a ne pastra respectul pentru functia pe care acesti impostori o uzurpa.


Pe de alta parte, pasajul asta este una din cele mai bune pledoari pe care am vazut-o la Han. Si asta in conditiile in care si eu cred ca functia trebuie respectata. Ai sincera mea admiratie pentru ce ai scris aici! thumb_yello.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fitzcarraldo
mesaj 9 Mar 2006, 09:17 PM
Mesaj #240


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 515
Inscris: 28 June 05
Din: Columbia
Forumist Nr.: 6.518



QUOTE (Damnatius @ 9 Mar 2006, 09:12 PM)
nu are ce cauta in spatele unei catedre

Aferim !

De ce sa faci ceva cand e mai simplu sa stai cu mana intinsa, milog, la stat ? laugh.gif Bugetari ... roflmao.gif roflmao.gif roflmao.gif


--------------------
In a society that is drug - infested, violence - wracked and polluted by chemical greed, no one has ever died from a overdose of pornography.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 9 Mar 2006, 10:26 PM
Mesaj #241


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



QUOTE
e ce sa faci ceva cand e mai simplu sa stai cu mana intinsa, milog, la stat ? laugh.gif Bugetari ...



Asa e dom'le, ce nevoie avem de milogii astia, desfiintam naibi scoala aia, ca uite, se vede ca reusesti si fara ea, nu?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dascalita
mesaj 16 Mar 2006, 09:17 PM
Mesaj #242


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.373
Inscris: 2 May 05
Din: galati
Forumist Nr.: 6.233



O posibila explicatie a conflictului dintre elevi si profesori....
Copiii uitati(Melania MANDAS VERGU, Gandul, 16 martie 2006)

" Dacă acum nu avem ochi de văzut şi urechi de auzit, mai târziu nu vom mai avea nici o şansă să intervenim
În ultimele 4 luni, Institutul de Ştiinţe ale Educaţiei a reuşit performanţa excepţională – neatinsă în toţi cei 16 ani pe care-i are de la înfiinţare – de a scoate pe piaţă două studii, două cercetări pe teme de stringentă actualitate: Violenţa în şcoală şi Educaţia în familie.
Rezultatele confirmă în cea mai mare parte ceea ce deja cunoaştem bine. Noutatea adusă de respectivele studii este aceea că ni se arată mai clar care sunt perspectivele. Altfel spus, dacă acum nu avem ochi de văzut şi urechi de auzit, mai târziu nu vom mai avea nici o şansă să intervenim.
Dintre toate concluziile, cea mai izbitoare este aceea că, în familiile româneşti, părinţii discută cu propriii copii, atunci când comunicarea are loc, doar despre câteva aspecte ale vieţii: mai ales despre şcoală, ce ai făcut la ore?, ce note ai luat?, despre cum se poartă copilul cu mama, cu tata, cu fraţii, despre politică, sport, muzică şi despre viitorul copilului. Sigur, ştim din proprie experienţă că, după o zi întreagă de alergătură între serviciu, piaţă şi un alt job pentru completarea veniturilor, seara, formularea cu voce obosită a întrebării standard „Ce note ai luat azi la şcoală?” ne dă sentimentul că ne-am achitat de datoria de părinte.
Ei bine, copiii de 13-14 ani, care au răspuns întrebărilor din studiu, spun că „cel mai rar” în familia lor discută despre sex, dragoste şi prietenie, deşi acestea îi interesează cel mai mult. Cu aceeaşi ritmicitate rară se discută în familie despre prietenii copilului, despre problemele morale şi religioase, despre cărţi şi reviste citite.
Aproape dramatic, prin prisma rezultatelor pe care le avem, se arată a fi aspectul relaţionării în familia românească. Părinţii se află împreună cu copiii lor atunci când iau masa (în procente de 80% media răspunsurilor părinţilor şi copiilor), când petrec sărbătorile şi se uită la televizor – fără a discuta despre ce urmăresc pe sticlă – şi... cam asta e tot.
Foarte rar se mai întâmplă ca părinţii să mai meargă împreună cu copiii la teatru, la film, să joace cărţi, tenis, şah, să meargă în vizite la prieteni, să meargă la biserică sau să îngrijească animale, păsări sau grădina împreună. Nici măcar temele nu se mai fac cu părinţii.
Aşa stând lucrurile, n-avem a ne mai minuna, ca babele pe şanţ, cu clătinat adânc din cap, de ce fac „dracii” ăştia de copii.
Prin iarnă, când o adolescentă de la Şcoala Centrală din Capitală era să moară, înjunghiată de propriul ei prieten, în propria şcoală, s-au înroşit liniile directe pe toate posturile de televiziune, din cauza apelurilor părinţilor furioşi pe şcoală, pe societate, pe lume, acuzând în dreapta şi-n stânga că nimeni nu se mai ocupă de educaţia copiilor. Foarte puţini au fost aceia care şi-au asumat responsabilitatea părintească faţă de faptele comise de odrasle.
Copilul care nu primeşte în propria sa familie nici răspunsuri, nici întrebări, când el la 13-14 ani are atât de multe de aflat, se refugiază în alte „familii”: gaşca din cartier, colegii din clasă. Vrea să-i spună cineva dacă arată bine, dacă e frumos, de ce-l rod noaptea tot felul de vise, de ce nu-i zâmbeşte fata din banca a treia, de ce nu-l acceptă prietenul lui cu toate ale sale. Mama şi tata-l alungă încruntaţi, îi închid gura cu „ai să vezi tu, când vei fi mare”. În clasă, ceilalţi de vârsta lui nu au vreme să asculte, fiind ei înşişi preocupaţi de propriile lor întrebări. Dirigintele, profesorul, nu prezintă încredere fiindcă niciodată nu se arată dispus să guste şotiile, glumele, debitându-şi grăbit sutele de informaţii care trec pe lângă urechea elevului ca expresul prin gară.
Presiunea psihologică a întrebărilor fără răspuns creşte agresivitatea, naşte introvertirea, comportamentul deviant, dacă nu chiar delincvent. Pentru preadolescenţi şi adolescenţi, scena descătuşării acestei presiuni este şcoala, grupul de prieteni, şi nu propria casă şi familie.
Intuiam de ceva vreme că lumea părinţilor şi cea a fiilor şi fiicelor nu mai au prea multe puncte de legătură. Au devenit paralele fiindcă nu le mai leagă decât atitudini şi relaţii de tip primar: hrană, adăpost. Când abia ne mai descurcăm noi, cei mari, încercând să facem faţă solicitărilor, cum să se descurce ei, la 14, 16, 18 ani, lăsaţi de capul lor?
Explicaţiile sociologice, psihologice, economice nu ţin loc de suflet şi afecţiune. Lipsa de comunicare naşte violenţa copiilor noştri, care uneori se manifestă chiar asupra noastră.
În ultimul an, numărul scandalurilor sexuale cu autori minori a întrecut orice previziune. De la elevii de clasa a IV-a până la studenţi, toţi par a învăţa să-şi înceapă viaţa sexuală în grup, şi numai cu martori, să-şi facă publice descoperirile erotice şi, mai nou, să-şi răzbune neîmplinirile afective postând pe internet mărturiile fotografice sau filmice ale relaţiei intime. Straniu este că această formă de a se manifesta public ascunde, de fapt, dorinţa lor de a vorbi despre sex şi dragoste, nevoia lor nesatisfăcută de a li se explica şi povesti despre ceea ce reprezintă la pubertate şi adolescenţă cea mai mare preocupare. Până la urmă, toată explozia aceasta de pornografie şi sex postată pe internet nu înseamnă, de fapt, strigătul disperat de ajutor al unei generaţii de copii fără părinţi reali, adevăraţi?
Când se bat între ei, la şcoală, pe stradă, când ameninţă cu cuţitul, când fură pentru droguri, când sparg liniştea nopţii cu înjurături de birjar, nu vor oare să spună că au nevoie să fie ascultaţi, ajutaţi, înţeleşi? "
(Melania MANDAS VERGU, Gandul, 16 martie 2006)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kyklos
mesaj 16 Mar 2006, 09:36 PM
Mesaj #243


Ex-Colimator
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.439
Inscris: 25 November 05
Din: Cosmos , Cetatean al Cosmosului
Forumist Nr.: 7.332



Cei drept si parinti mei au o minte retrograda , dar am observat ca un adolescent isi poate alege o persoana mai invarsta sau apropiata de varsta pentru ai fi de ajutor , ai da sfaturi . Dar , din cate am observat eu fiecare isi alege un sprijin din afara , mai putin din sanul familiei , pentru al ghida in viata .
Sunt o persoana retrasa , sincer sa fiu nu-mi plac activitatiile pe care practica adolecenti din ziua de astazi ,incerc sa separ raul de bine .


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 16 Mar 2006, 10:18 PM
Mesaj #244


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



QUOTE
Când se bat între ei, la şcoală, pe stradă, când ameninţă cu cuţitul, când fură pentru droguri, când sparg liniştea nopţii cu înjurături de birjar, nu vor oare să spună că au nevoie să fie ascultaţi, ajutaţi, înţeleşi? "


Nu, eu cred ca astia au nevoie sa mearga la puscarie. cool.gif

Totusi sunt de acord cu ce e scris acolo. Eu am parinti care se interesau de soarta mea si cu care discutam chestiile de felul ala. Observam ce relatie ciudata aveau alti prieteni cu parintii lor si ma gandeam cat de impersonala era acea relatie.

Acest topic a fost editat de Blakut: 16 Mar 2006, 10:19 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

7 Pagini V  « < 5 6 7
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 20 April 2024 - 09:15 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman