HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

2 Pagini V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> Cum Iesiti Dintr-o Situatie... Jenanta?
mutulica
mesaj 27 Apr 2005, 05:37 AM
Mesaj #36


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



adevarul ca cea mai des utilizata cale ca sa iesim dintr-o situatie jenanta... e sa dam intr-una si mai jenanta


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Saramago
mesaj 27 Apr 2005, 05:57 PM
Mesaj #37


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 134
Inscris: 10 April 05
Forumist Nr.: 6.102



QUOTE (mutulica @ 26 Apr 2005, 11:37 PM)
adevarul ca cea mai des utilizata cale ca sa iesim dintr-o situatie jenanta... e sa dam intr-una si mai jenanta

Asa este! Facem orice pentru ca sa nu recunoastem rusinea mare pe care o simtim si sa aparem inferiori.

Cand folosim umorul ca sa iesim dintr-o situatie jenanta, de fapt dorim sa creem impresia ca pentru noi nu e jenanta acea situatie... ca e lipsita de importanta intamplarea pentru noi. Preferam sa se creada ca suntem nesimtiti decat ca ne-a lovit rusinea.

Daca folosim fuga, preferam sa se creada ca suntem lipsiti de maturitate.

Daca folosim nervii la contra-atac... preferam sa se creada ca suntem nebuni ca exageram asa ceva.

Daca folosim metoda sa facem pe prostul ca si cum nu stim ce s-a intamplat de fapt, preferam sa se creada in cazul ca suntem prinsi, ca suntem atat de prosti ca nu am stiut ce am facut.


--------------------
24. "Lumina se află īnăuntrul unei fiinţe luminoase
şi ea luminează lumea toată." Nag Hammadi- Evanghelia dupa Toma


Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 28 Apr 2005, 10:36 AM
Mesaj #38


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



Noi romanii se pare ca ne jenam mult mai mult decat alti straini.

Iata o intamplare (identica cu exemplul initial):
Faceam o prezentare in strainatate, in sala numai persoane cu functii mari. Eu nu aveam fermoarul tras smile.gif. Un american imi zice in timpul prezentarii ' hei. si face semnul in jos' eu ma uit, vad, si zic ' nici o problema' termin inca o fraza si apoi il inchid fara sa ma intorc evident. N-a ras nimeni nici atunci nici dupa, doar usoare zambete aprobatoare wink.gif. La fel, tot la noi , pare o jena sa-ti tragi nasul, etc, strainii nu au vreo jena la chetiile fiziologice...
D'aia am ajus la concluzia de la inceput.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 28 Apr 2005, 10:36 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
dead-cat
mesaj 28 Apr 2005, 11:54 AM
Mesaj #39


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



aia tine mai mult de siguranta pe sine. cind esti stapin pe situatie si liber de tot felul de complexe si nu crezi ca in primul rind ai de demonstrat auditoriului ca in RO nu se sta la lumina lampii de petrol, atunci, cind iti zice unul ca ai slitul deschis, poti sa-i multumesti zimbind si sa-ti continui treaba fara sa rosesti sau sa te gindesti "oare ce cred acuma oamenii astia despre mine/de unde vin"). mai ales ca in mod sigur li se rupe.


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
divido
mesaj 28 Apr 2005, 12:07 PM
Mesaj #40


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 48
Inscris: 5 April 05
Forumist Nr.: 6.068




clar ca romanii sunt mai crispati decat cei din afara - care se poarta foarte relaxati si "not carrying"

... smile.gif dar hai sa vedem totusi cat de open minded suntem si noi

guys, hai sa ne scotocim prin mintisoarele noastre si sa scoatem la iveala momentele embarasing ...? smile.gif

who starts?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 28 Apr 2005, 12:10 PM
Mesaj #41


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Tie ti se pare ca esti prima care a postat aci? Ca io am vaga impresie ca unii deja au povestit niste chestii p'aci.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidius
mesaj 28 Apr 2005, 01:42 PM
Mesaj #42


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.849
Inscris: 30 March 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 2.824



La problema cu slitul, se mai poate adauga faptul ca romanului in loc sa i se rupa, face tot felul de bascalii gratuite, apoi mai pune de la el una alta si ajunge sa povesteasca la tot cartierul ca prezentatorului i-a iesit scula afara, ca e prost crescut, etc., iar cum romanii sunt mari amatori de senzational, stirea face imediat inconjorul lumii si te trezesti ca ai ajuns sa fii privit cu ochi critici de catre multi.


--------------------
Suntem ceea ce gāndim. (Buddha)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MonicaV
mesaj 4 Jun 2005, 11:05 PM
Mesaj #43


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 518
Inscris: 13 December 03
Forumist Nr.: 1.472



In Canada, m-am asezat pe scaun la restaurant cu fusta ridicata la spate. O femeie mi-a atras atentia in mod discret. Bineinteles, era suficient de larga ca sa pot sa patesc asa ceva fara sa observ. In Romania, mi-au cazut chilotii pe strada in centrul Bucurestiului. In loc sa mi-i trag in sus, pur si simplu i-am pus in geanta si am plecat de acolo. Altadata, mi-a cazut dresul, dar nu de tot. M-am dus intr-o scara de bloc si mi i-am tras in sus. Un tip a deschis usa de la un apartament. Credea ca intrasem ca sa fac pipi. Eu i-am spus adevarul, dupa care el m-a scuipat, ceea ce mi s-a parut nu numai un gest foarte mojicesc si o lipsa de respect fata de sexul femeiesc si de domnisoarele cu ciorapi subtiri (sau de cele care aveau nenorocul de a cumpara asemenea ciorapi), dar si nedrept, ca nu facusem nimic rau si avusesem bunul simt sa nu imi trag ciorapii pe strada (nu prea aveam unde sa ma ascund prin zona aceea, si nici nu puteam sa astept sa ajung acasa). E una din amintirile mele cele mai triste.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 5 Jun 2005, 01:55 PM
Mesaj #44


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Monica,
Faza cu ala de te-a scuipat e naspa....imi pare rau sa aud asta.....inseamna ca ala era un mitocan sadea....sa scuipi pe cineva fara un motiv intemeiat mi se pare o mojicie .....
Iar faza cu chilotii in centrul bucurestiului.....imi amintesc de ea, cei de la apararea civila au anuntat ca reactoarele de la kozlodui au probleme .....
Btw, bate-i in cuie data viitoare...


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dascalita
mesaj 5 Jun 2005, 03:18 PM
Mesaj #45


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.371
Inscris: 2 May 05
Din: galati
Forumist Nr.: 6.233



rofl.gif rofl.gif rofl.gif bdl,am inceput sa-ti caut postarile!Ai un umor nebun!
In alta ordine de idei,fiecare a trecut prin situatii jenante...Simtul umorului ne scoate "basma curata"...daca-l avem!
In primul meu an de invatamant am trecut printr-o situatie... hh.gif Plina de emotie,19 ani,gatita frumos...m-am prezentat la post.Imaginati-va o multime de ochi masurandu-ma din cap pana-n picioare,sa vada cine e noua "dascalita"...Dupa ce fost prezentata colegilor,am fost invitata sa iau loc la masa Consiliului profesoral si am ajuns sub masa! rofl.gif Scaunul s-a rupt sub mine cu toate ca n-aveam nici 50 de kilograme! sorry.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 5 Jun 2005, 06:52 PM
Mesaj #46


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



QUOTE (dead-cat @ 28 Apr 2005, 01:54 PM)
aia tine mai mult de siguranta pe sine. cind esti stapin pe situatie si liber de tot felul de complexe ....... atunci, cind iti zice unul ca ai slitul deschis, poti sa-i multumesti zimbind si sa-ti continui treaba fara sa rosesti sau sa te gindesti "oare ce cred acuma oamenii astia despre mine/de unde vin"). mai ales ca in mod sigur li se rupe.

Super smile.gif


QUOTE (Zorro)
La problema cu slitul, se mai poate adauga faptul ca romanului in loc sa i se rupa, face tot felul de bascalii gratuite, apoi mai pune de la el una alta si ajunge sa povesteasca la tot cartierul ca prezentatorului i-a iesit scula afara, ca e prost crescut, etc., iar cum romanii sunt mari amatori de senzational, stirea face imediat inconjorul lumii si te trezesti ca ai ajuns sa fii privit cu ochi critici de catre multi.


Exact . Noi inca mai mentinem traditii tribale care ne dau dreptul sa ne bagam in viata celorlati , sa avem un cuvant de spus despre ce si cum fac altii. Unul din lucrurile care m-au deranjat in vacanta mea in Romania a fost faptul ca auzeam destul de des " Doamne , ai vazut-o pe aia , ce culori tipatoare , cat prost gust ,cat aia , cat cealalta " . Suntem foarte judgmental fata de ceilalti . In loc sa ne vedem de treaba noastra si ca comentam doar actiunile oamenilor , adica actiunile care ne afecteaza pe noi , noi comentam absolut tot , de la cum se imbraca , la cum isi cheltuie banii .

Acest topic a fost editat de toxic: 5 Jun 2005, 06:59 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidius
mesaj 6 Jun 2005, 10:58 AM
Mesaj #47


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.849
Inscris: 30 March 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 2.824



QUOTE
Suntem foarte judgmental fata de ceilalti

Hehee, e deja sport national!


--------------------
Suntem ceea ce gāndim. (Buddha)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 11:36 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman