HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Dincolo de Ratiune

Ideea acestui forum nu este de a starni polemici intre cei ce cred si cei ce nu cred in astre, in Dumnezeu, in terapii naturiste, in miracole sau in ghicitul in palma. Pragul acestui forum poate fi pasit de oricine, fara nici o exceptie, dar cei care nu sunt de acord cu ideile sau marturisirile celor care posteaza aici, sunt rugati sa se abtina in a face comentarii malitioase, sau contradictorii. Aici ne dorim sa avem coltisorul lipsit de orice stres, iar scopul real ar fi acela de a-i ajuta pe cei din jurul nostru sa se simta bine, ba chiar sa gaseasca solutii catre iesirea din situatii disperate - de ce nu?

2 Pagini V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> Nutritia Si Practicile Energetice, Ce putem face ?
thunder
mesaj 2 Jun 2005, 12:40 AM
Mesaj #36


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (little1 @ 1 Jun 2005, 07:20 PM)
thunder, despre sare ce stii ?

- se foloseste in bucate, ca in poveste. smile.gif

QUOTE
cred ca este folosita in ocultism, nu ?

- nu neaparat in ocultism, dar se cunosc anumite efecte purificatorii pe care sarea le are asupra aurei si energiilor pertubatoare.

QUOTE
dar zaharul ? din coliva, ma refer...  biggrin.gif

- recomand mierea sau zaharul invertit. smile.gif

QUOTE
intrebarile sunt legate de ce ai spus despre entitati.

- mai concret ...?

QUOTE
pe de alta parte, cred ca doar cultivand o relatie stabila si puternica cu tine insuti, poti sa iti dai seama ce e bun si ce nu e bun pentru tine...

- cautarea launtrica este motto-ul multor cai spirituale, insa e necesarea si "ancorarea" de aspecte exterioare care te pot ajuta in cautarea si regasirea interioara. Alimentatia de ex. este una dintre aceste "ajutatoare exterioare" prin care se poate aduce nu numai sanatatea, ci si purificarea si elevarea spirituala.

QUOTE
cu tine te impaci cel mai bine - asta ar fi idealul

- smile.gif la final, te impaci cu toata Manifestarea, cu TOTUL. Pina atunci, macar sa avem o stare de sanatate cit mai perfecta. smile.gif


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 3 Jun 2005, 10:06 AM
Mesaj #37


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE (thunder @ 31 May 2005, 03:15 PM)
Mari oameni sint si au fost vegetarieni.

Ai putea da exemple?


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 3 Jun 2005, 10:14 AM
Mesaj #38


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



Mesaj editat. Am observat ca iti este greu sa te abtii de la atacuri la persoana. Avand in vedere ca ai fost avertizat deja atat public cat si prin PM, de aici inainte insistenta in acest tip de interventie, respectiv altele care nu respecta ideea acestui subforum de a evita "comentariile malitioase", poate duce la banarea de pe acest subforum pentru o o perioada mai mare sau mica de timp.

QUOTE
- recomand mierea sau zaharul invertit.
Ce e ala si unde se vinde?

Acest topic a fost editat de gypsyhart: 3 Jun 2005, 10:47 AM


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 3 Jun 2005, 10:14 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
thunder
mesaj 3 Jun 2005, 12:41 PM
Mesaj #39


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (axel @ 3 Jun 2005, 12:06 PM)
QUOTE (thunder @ 31 May 2005, 03:15 PM)
Mari oameni sint si au fost vegetarieni.

Ai putea da exemple?

vegetarieni faimosi

Editat:

CITIVA LACTO VEGETARIENI FAIMOSI

Pitagora, Platon, Socrate, Empedocle, Ovidiu, Seneca, Plutarh, Crysostom, Clement din Alexandria, Leonardo da Vinci, Tolstoi, Sir Isaac Newton, Milton, Sir Isaac Pitman, William SHakespeare, Jean Jacques Rousseau, Bob Dylan, Voltaire, Benjamin Franklin, Charles Darwin, Richard Wagner, William Booth, Henry David Thoreau, Alexander Pope, Rabindranath Tagore, H. G. Wells, George Bernard Show, Gandhi, Albert Schweitzer, Albert Einstein.


Acest topic a fost editat de thunder: 3 Jun 2005, 12:54 PM


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 3 Jun 2005, 12:48 PM
Mesaj #40


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (axel @ 3 Jun 2005, 12:14 PM)
QUOTE
- recomand mierea sau zaharul invertit.
Ce e ala si unde se vinde?

Zahărul invertit, inofensiv pentru organism

Se ştie că zahărul rafinat nu este prea sănătos pentru organism. De zeci de ani se caută un īndulcitor artificial care să-l īnlocuiască īn alimentaţie. Obţinut prin semisinteză şi format dintr-o singură substanţ㠖 zaharoza, zahărul creează mari probleme de asimilare, organismul fiind "programat" să digere şi să asimileze numai combinaţiile complexe şi naturale de zaharuri existente īn fructe. Este suprasolicitat pancreasul, care īşi reduce astfel secreţia de insulină generīnd diabetul şi este afectată sinteza unor hormoni direct implicaţi īn coordonarea activităţii sistemului imunitar. Astfel, prin consumul de zahăr, organismul este predispus la infecţii, la răceli şi gripe, la sclerozarea timpurie şi fragilizarea vaselor de sīnge.
Pentru a fi metabolizat, zahărul este mai īntīi invertit īn interiorul corpului, ceea ce necesită mult calciu, care se preia din oase, dinţi, unghii şi păr. Aşa se ajunge la osteoporoză.
Pentru a se evita pierderea de calciu, iar zaharoza să devină inofensivă īn organism, chiar şi īn cazul diabeticilor, nutriţioniştii recomandă utilizarea zahărului invertit īnainte de a fi consumat. Pentru o astfel de operaţiune, este nevoie de 1 kg zahăr tos, 150 ml apă, o linguriţă rasă de sare de lămīie şi un vas emailat (īn nici un caz inox sau a aluminiu). Se pun toate ingredientele īn vas, se fierbe totul la foc iute şi se amestecă puţin cu o lingură de lemn. Invertirea zahărului durează 10 minute. Fierbīnd īn clocote, zahărul se transformă īntr-o compoziţie limpede ca uleiul sau ca mierea, iar pe marginea vasului se adună o spumă īnchisă la culoare, care se strīnge cu lingura de lemn şi se aruncă.
Īn ultimele 2-3 minute de fierbere trebuie să fim atenţi ca siropul din vas să nu se īnchidă la culoare. Pentru aceasta vom micşora intensitatea focului. Cīnd este gata, zahărul nu mai face spumă şi are consistenţa unei smīntīni mai subţiri. Se lasă la răcit puţin şi cīnd este călduţ īncă, se strecoară prin două straturi de tifon şi se toarnă īn borcane curate.
Se foloseşte īn loc de zahăr īn ceai, cafea, lapte sau prăjituri. (C.I.)

http://www.evenimentul.ro/local/article/80...aseArticle.html


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 3 Jun 2005, 06:03 PM
Mesaj #41


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE (thunder @ 3 Jun 2005, 02:41 PM)
QUOTE (axel @ 3 Jun 2005, 12:06 PM)
QUOTE (thunder @ 31 May 2005, 03:15 PM)
Mari oameni sint si au fost vegetarieni.

Ai putea da exemple?

vegetarieni faimosi

Editat:

CITIVA LACTO VEGETARIENI FAIMOSI

Pitagora, Platon, Socrate, Empedocle, Ovidiu, Seneca, Plutarh, Crysostom, Clement din Alexandria, Leonardo da Vinci, Tolstoi, Sir Isaac Newton, Milton, Sir Isaac Pitman, William SHakespeare, Jean Jacques Rousseau, Bob Dylan, Voltaire, Benjamin Franklin, Charles Darwin, Richard Wagner, William Booth, Henry David Thoreau, Alexander Pope, Rabindranath Tagore, H. G. Wells, George Bernard Show, Gandhi, Albert Schweitzer, Albert Einstein.

Nu. Ai inteles gresit. Ma interesa o lista de oameni mari (nu neaparat faimosi), si sa-mi spui care e vegetarian si care este nevegetarian, ca sa-mi fac o idee cat la suta ar fi vegetarieni.

Acest topic a fost editat de axel: 3 Jun 2005, 11:56 PM


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 3 Jun 2005, 06:07 PM
Mesaj #42


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE (thunder @ 3 Jun 2005, 02:48 PM)
Zahărul invertit, inofensiv pentru organism

Se ştie că zahărul rafinat nu este prea sănătos pentru organism. De zeci de ani se caută un īndulcitor artificial care să-l īnlocuiască īn alimentaţie.[...]

Poti sa ne spui prin ce difera chimic zaharul normal de zaharul invertit (sau fiert, conform procedeului de fabricatie numit de tine)?


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 4 Jun 2005, 06:32 AM
Mesaj #43


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (axel @ 3 Jun 2005, 08:07 PM)
QUOTE (thunder @ 3 Jun 2005, 02:48 PM)
Zahărul invertit, inofensiv pentru organism

Poti sa ne spui prin ce difera chimic zaharul normal de zaharul invertit (sau fiert, conform procedeului de fabricatie numit de tine)?

- as putea, dar nu vreau. Fa o experienta directa. Maninca si bea timp de o saptamina sau o luna alimente si bauturi numai cu zahar si pe urma aceiasi perioada numai cu zahar invertit.


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 4 Jun 2005, 06:36 AM
Mesaj #44


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (axel @ 3 Jun 2005, 08:03 PM)
Nu. Ai inteles gresit. Ma interesa o lista de oameni mari (nu neaparat faimosi), si sa-mi spui care e vegetarian si care este nevegetarian, ca sa-mi fac o idee cat la suta ar fi vegetarieni.

- ideile, problemele, alegerile si limitele tale.


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 4 Jun 2005, 06:43 AM
Mesaj #45


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE (thunder @ 4 Jun 2005, 08:32 AM)
- as putea, dar nu vreau.

Este un mod "misterios" de a spune nu pot?


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 4 Jun 2005, 06:44 AM
Mesaj #46


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE (thunder @ 4 Jun 2005, 08:36 AM)
QUOTE (axel @ 3 Jun 2005, 08:03 PM)
Nu. Ai inteles gresit. Ma interesa o lista de oameni mari (nu neaparat faimosi), si sa-mi spui care e vegetarian si care este nevegetarian, ca sa-mi fac o idee cat la suta ar fi vegetarieni.

- ideile, problemele, alegerile si limitele tale.

Atunci ar fi frumos sa admiti ca ai facut o afirmatie nefondata wink.gif


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 4 Jun 2005, 11:40 PM
Mesaj #47


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



Zaharul

Zaharul este unul dintre alimentele cele mai studiate si mai contestate de medicina, fie ea clasica ori naturista. Fiind un aliment foarte concentrat, el uzeaza pur si simplu anumite organe. Pentru un organism adaptat de milioane de ani sa se hraneasca cu zaharuri complexe din fructe, miere, cereale si legume, ingerarea unei ciocolate sau a altor dulciuri concentrate este un adevarat soc, care produce dezechilibre in lant:
-zaharul strabate cu usurinta intestinul subtire ajungand in sange, unde provoaca o stare de hiperglicemie;
aceasta va determina o stare de excitare fizica si nervoasa;
-pancreasul alertat peste masura, secreta mai multa insulina decat normal, ceea ce are ca rezultat scaderea zaharului din sange sub medie, asa incat in scurt timp se instaleaza o stare de hipoglicemie;
-ficatul isi face datoria si transfera o parte din rezervele sale de glucide in sange.

Aceste alternante deregleaza intreg metabolismul si, in timp, obosesc si uzeaza organismul (mai ales pancreasul), epuizand in acelasi timp sistemul nervos. Chiar daca organismul uman are o mare capacitate de adaptare, si suporta o vreme aceste fenomene, mai tarziu, insa, apar probleme de sanatate. Iata care sunt principalele tulburari:
-pancreasul suprasolicitat se deregleaza, normalizand tot mai greu glicemia, ceea ce duce la diabetul zaharat, cu toate consecintele sale cumplite: de la orbire la tulburari circulatorii majore ori boli cardiace fatale. In Romania se estimeaza ca peste sase sute de mii de oameni sufera, in diferite stadii, de diabet.
-sistemul imunitar este partial inactivat vreme de cateva ore dupa ingerarea zaharului printr-un lant de procese hormonale prea complexe pentru a fi descris aici. Aceasta duce la o expunere periculoasa si inutila la gripa, boli de plamani, infectii urinare si intestinale, rinita, sinuzita etc.
-lipsa de calciu se instaleaza si ea cu timpul, mai ales daca consumul regulat de zahar in diferite forme este insotit si de un stres puternic.
-caria dentara apare la 94% din populatia care consuma produse cu zahar (de sase ori mai mult decat in urma cu 200 de ani, inainte de descoperirea zaharului). Cauza nu este, asa cum se credea acum zece ani, faptul ca zaharul si dulciurile favorizeaza dezvoltarea bacteriilor pe dinti, ci perturbarea unui lant de procese metabolice ale calciului.
obezitatea se instaleaza frecvent la marii consumatori de dulciuri. Acest lucru se produce, desi zaharul nu este atat de bogat in calorii pe cat se crede, dar are "darul" de a perturba echilibrul hormonal, ceea ce duce la cresterea apetitului si la dezvoltarea in exces a tesutului adipos.
-se dezvolta celulita, aspectul respingator de coaja de portocala, ca rezultat al dereglarii schimbului de substante.
-o serie de alte boli cum ar fi: reumatismul, anemia, astenia, degenerescenta osoasa, cancerul, scleroza multipla, sinuzita si rinita cronica, tulburarile hormonale se agraveaza ca o consecinta a consumului de zahar si se retrag ca prin farmec o data ce am renuntat la el. o serie de alte boli cum ar fi: reumatismul, anemia, astenia, degenerescenta osoasa, cancerul, scleroza multipla, sinuzita si rinita cronica, tulburarile hormonale se agraveaza ca o consecinta a consumului de zahar si se retrag ca prin farmec o data ce am renuntat la el.

Iata de ce va propunem sa renuntati doar pentru o perioada, sa zicem o luna, la zahar, pentru a verifica in practica efectul miraculos al renuntarii la otrava alba, cum "alinta" naturistii occidentali zaharul.

Cel mai potrivit inlocuitor natural al zaharului este mierea de albine, un amestec foarte complex de zaharuri naturale, un produs viu, care contine substante special facute sa ajute organismul sa asimileze fara probleme acest aliment. In perioada de vara-toamna, un inlocuitor si mai bun sunt fructele proaspete. Sucurile, salatele de fructe, fructele sunt o adevarata relaxare pentru organism, ducand la normalizarea glicemiei, la reglarea functiilor pancreasului, la rafinarea gustului, precum si a perceptiilor olfactive. Iarna, fructele uscate: stafidele, smochinele, curmalele, caisele deshidratate etc. sunt un excelent inlocuitor al zaharului. Ele sunt foarte dulci, foarte bogate in zaharuri (aproape 80% din masa lor), dar sunt mult mai usor de suportat de organism fata de zaharul alb.

Mentinerea echilibrului in ceea ce mananci este cheia succesului pentru o masa sanatoasa.

http://www.wellness.ro/articole/zaharul.htm


RAFINAREA

Pentru a intelege mai bine paradoxul reprezentat de rafinare este bine sa stim care este definitia atribuita acestui termen de Dictionarul Explicativ al limbii romane: rafinare=proces tehnologic prin care se indeparteaza impuritatile din unele substante (alcool, uleiuri, zahar etc) in scopul imbunatatirii calitatii lor. Folosita la scara mondiala in procesul de industrializare a alimentatiei, rafinarea este adesea o metoda nociva al carei rezultat este saracirea si alterarea alimentelor.

Prin rafinarea diversor vegetale este obtinuta o gama variata de produse alimentare. Cele mai folosite (la care se vor face principalele referiri) sunt zaharul, uleiul si faina alba Introducem in acest capitol si faina alba in spiritul definitiei pe care o ofera DEX-ul rafinarii (a curata un produs de impuritati -!!!!) si a imaginii clasice pe care o au taratele si painea neagra drept alimente pentru porci.

Printr-o analiza la rece asupra efectelor unor alimente obtinute prin rafinare, cum ar fi zaharul rafinat, uleiul rafinat, faina alba, se va putea intelege ca definitia este extrem de deplasata, iar "impuritatile indepartate" reprezinta valoarea nutritiva a alimentelor si echilibrul lor natural, care odata distrus poate cauza efecte dureroase asupra organismului.

Nici pe departe nu se poate vorbi despre "imbunatatirea calitatii lor", ci despre o alterare a "calitatii lor", singura "imbunatatire fiind la nivel cantitativ".

Zaharul rafinat

A. Alaturi de faina alba acest aliment alcatuieste ceea ce s-ar putea denumi fara exagerare otrava alba. Ca si in cazul fainii albe, prin rafinare, zaharul este complet saracit fiind eliminate vitaminele, mineralele si fibrele. Prin consum constant, zaharul rafinat obliga organismul sa furnizeze suplimentar vitamine (mai ales din complexul B), de asemenea crom, magneziu si zinc absolut necesare procesului de transformare a glucozei in energie.
Dincolo de faptul ca incarca organismul cu noi sarcini saracindu-l de anumite elemente vitale, el nu este in intregime asimilat de catre organism favorizand aparitia obezitatii si a diferitor (alte) boli. Mai mult, zaharul rafinat afecteaza si absorbtia unor minerale (cromul si zincul) prezente in unele alimente consumate.
De asemenea, fiind extrem de concentrat el lezeaza organele digestive, pe care le obliga sa prelucreze o cantitate de energie ce nu o pot suporta. Astfel, el trece imediat in sange - prin intestinul subtire - provoaca hiperglicemie, ceea ce obliga pancreasul sa produca in exces insulina si deregleaza anumite functii ale organismului; efectul fizic este invers celui asteptat, in sensul ca omul nu castiga energie (dupa cum se crede eronat datorita valorii energetice ridicate a zaharului), ci pierde energie din pricina luptelor din interiorul organismului si devine obosit sau agitat.
Organizatia Mondiala a Sanatatii recomanda eliminarea completa a zaharului rafinat din alimentatie.
B. Stiindu-se efectele negative ale zaharului rafinat, industria alimentara a nascocit substituentii zaharului, pentru a oferi o alternativa celor "certati" cu zaharul. Paradoxul fenomenului il reprezinta faptul ca multi substituenti sunt mai toxici decat zaharul rafinat. Cel mai nociv dintre ele este aspartamul (E 950 si E 951), care "ajuta" la provocarea peste 70 de tipuri de boli mortale.
O intrebare este iminenta: odata cu recunoastera efectelor negative ale zaharului inlocuirea lui cu ceva si mai toxic se datoreaza ignorantei producatorilor, sau unei lacomii nascute de "pragmatismul" si idealul de a creste profitul si cifra de afaceri specifice bussiness man-ului?
Oricare ar fi raspunsul, el tradeaza o iresponsbilitate vicioasa.
C. Mierea de albine este alternativa zaharului ce nu ridica nici o problema, nici un risc, ci reprezinta o binecuvantare pentru organism. Termenul "inlocuitor" al zaharului este impropiu pentru miere deoarece mierea a fost candva inlocuita de catre zahar, producerea mierii pierzand foarte mult teren odata cu importul masiv de zahar din Indiile de Vest (sec. al XVII-lea).
D. Dar si in cazul mierii pot aparea probleme grave:
- poate fi falsificata;
- asemanatoare cu mierea de albine sunt comercializate unele produse in compozitia carora intra variabil 20-30% miere de albine; de aceea consumatorului trebuie sa fie atent pentru a fi sigur ca a cumparat miere de albine pura si nu miere de albine amestecata cu glucoza sau alte substante ce au efecte negative asupra organismului;
- pentru a pastra limpezimea pretiosului aliment ce se pierde odata cu normala cristalizare a lui, mierea poate fi incalzita periodic; unii producatori apeleaza la aceasta metoda pentru ca se vinde mai usor, multa lume considerand ca mierea limpede este superioara celei cristalizate. Supusa unei temperaturi ridicate mierea mai pastreaza aproximativ 30% din propietatile sale, enzimele fiind distruse, in general, prin tratament termic. Cristalizarea mierii nu este decat un semn al faptului ca ea este naturala.

http://aqvarius.ro/domniacantitatii1.htm#zahar

CARNEA

Carnea este cel mai periculos aliment indiferent cum ar fi tratata, iar atitudinile celor ce incurajeaza consumul ei sunt atitudini inconstiente, nascute din obisnuinta de a considera carnea drept benefica si necesara organismului si din presupusul ei gust delicios (in realitate fiind un gust al mortii, "camuflat" de multitudinea de condimente folosite pentru a fi preparata).
Despre carne si efectele ei dezastruase asupra organismului se pot scrie sute de pagini atat din perspectiva stiintifica, cat si din perspectiva spirituala, filozofica sau religioasa. Ar fi multe de spus, dar pentru a prezenta carnea si efectele ei asa cum sunt in realitate, e suficient sa amintim doar urmatoarele:
- consumul carnii este posibil printr-un act criminal (ceea ce ar trebui sa dea de gandit)
- viata animalelor nu este justificata de nevoia omului de a consuma "delicioasa" carne; ele traiesc pentru ele insele ;
- este alimentul cu cele mai multe toxine in compozitia lui;
- digestia carnii se realizeaza foarte greu cu costuri enorme pentru echilibrul organismului, iar in partea teminala a intestinului uman, unde carnea isi depaseste termenul de digestie, ea intra in putrefactie. In intestin exact in zona sensibila, tranzitul carnii este insotit de o flora de putrefactie;
- bacteriile intestinale provoaca putrefactia bolului alimentar, situatie ce permite infiltratia substantelor toxice in vasele sangvine, iar pentru a le elimina, organismul este nevoit sa cedeze o mare cantitate de energie, aspect ce poate influenta negativ atat fizicul cat si psihicul consumatorului;
- substantele care nu sunt asimilate in timpul digestiei se pot fixa creand premizele aparitiei unor tumori, mai ales de origine cancerigena; multi specialisti afirma ca prin consumul de carne nu se face altceva decat sa se alimenteze celulele canceroase;
- carnea este principalul generator de acid uric (compus produs de metabolismul nucleoproteidelor, prezent in cantitati foarte reduse in sange); cu alte cuvinte acidul uric este un produs rezidual (excretoriu), extras de rinichi din circuitul sanguin, trimis catre vezica urinara si eliminat impreuna cu ureea sub forma de urina. Ar mai trebui spus ca o bucata potrivita de carne contine in medie 0,9072 grame de acid uric, iar organismul uman nu poate elimina intr-o zi mai mult decat 0,5148. Dar ceea ce este paradoxal este ca gustul carnii este dat de acidul uric.
- carnea franeaza sinteza vitaminelor B12 ceea ce genereaza in primul rand aparitia anemiei.
- contine foarte multe bacterii de putrefactie (germeni din colon). In lucrarea "Veriga lipsa din curriculum medical care este chimia alimentara in relatia ei cu chimia organismului", Dr. Jay Milton Hoffman explica cauzele acestui fenomen: "Atunci cand animalul este viu procesul osmotic din colon impiedica bacteriile de putrefactie sa intre in organismul animalului. Cand animalul moare, procesul osmotic dispare si bacteriile de putrefactie migreaza prin peretii colonului in carne. Acestea inmoaie carnea." Alti specialisti, A.W. Nelson, bacteriolog la Sanatoriu si Spitalul din Batlle Creek, si citat de multi alti doctori, afirma ca: "Bacteriile din carne sunt identice cu cele din balegar si sunt mai numeroase in anumite feluri de carne decat in balegarul proaspat. Toate tipurile de carne se infecteaza cu bacterii din balegar in timpul taierii si numarul lor creste cu cat carnea este pastrata mai multa vreme."
- animalele imprima in carne dintr-un punct de vedere energetic (informational) tot ceea ce simt in momentul mortii; aceasta informatie a spaimei, a terorii este transferata in organismul celui ce mai devreme sau mai tarziu va consuma respectiva carne; "mecanismul" se intelege foarte usor, realizand ca intre alimente si organism exista un proces de comunicare.

Nota mea: acest asa zis proces de comunicare este de fapt rezonanta care se manifesta intre aceste "alimente" si fiinta care le ingurgiteaza, de unde si proverbul: "esti ceea ce maninci si maninci ceea ce esti".

Acest topic a fost editat de thunder: 5 Jun 2005, 05:13 PM


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
little1
mesaj 5 Jun 2005, 05:35 PM
Mesaj #48


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 471
Inscris: 19 February 04
Forumist Nr.: 2.280



sunt cateva lucruri care merita discutate:

- zaharul si mierea sunt foarte diferite ca si compozitie, dar aciditatea este asemanatoare - este cu dus si intors

- carnea nu este cea mai mare problema, ci amestecurile nepotrivite intre alimente, care pot aparea si la vegetarieni; sunt unele scoli spirituale care afirma ca intreruperea consumului de carne poate sa-l faca pe un om aerian si usor de manipulat. Pentru unii oameni poate sa fie o binecuvantare, pentru altii nu. E o problema de temporizare.

- sarea este folosita in ritualurile de purificare, apropo de discutiile referitoare la artele martiale, de luptatorii Sumo, din Japonia. De asemenea este folosita in exorcizari, pentru ca se pare ca are puterea de a atrage energii negative...

Eu prefer sa ma documentez mereu, indiferent de nivelul la care sunt. Este o vorba care spune ca nimic nu sta pe loc, si cine s-a oprit, pica.



--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 5 Jun 2005, 06:41 PM
Mesaj #49


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (little1 @ 5 Jun 2005, 07:35 PM)
sunt cateva lucruri care merita discutate:

- tocmai de aceea, o sa le iau pe rind, incepind cu sfirsitul. smile.gif

QUOTE
- sarea este folosita in ritualurile de purificare, apropo de discutiile referitoare la artele martiale, de luptatorii Sumo, din Japonia. De asemenea este folosita in exorcizari, pentru ca se pare ca are puterea de a atrage energii negative...

- nu se pot face exorcizari cu sarea decit de mica amploare, in comparatie cu alte metode si ritualuri spirituale. Vezi mai jos motivatiile acestei afirmatii.

- fenomenul de posedare are doua importante conotatii. Motivatia si cauza ... si elementele subtile energetive care permit, favorizeaza si intretin fenomenul de posedare.

- cauza: fiintele posedate in prinul rind se afla in aceasta situatie pt. ca ai au facut anumite greseli karmice in trecut, fie in viata respective fie in alte vieti anterioare. Deci cauza subtila este karma negativa de acest tip. Cauza mai grosiera este o exacerbare a elementelor subtile receptive, de tip YIN, ce poate merge chiar si pina la stadiul de mediumitate si chiar acela de posedare, partiala sau totala. In acest context, una sau mai multe entitati malefice "ocupa" structurile subtile si chiar si cea fizica, preluind controlul partial sau total.

- componenta energetica: prezenta in aura acelui posedat a unor energii malefice corespunzatoare entitatilor care il poseda, energii care sint "rodul" trezirii si dinamizarii in fiinta (structuri subtile) a unor focare de energie malefica, care permit, atrag si sustin prezenta si manifestarea acelor energii in aura celui posedat. Pe baza acestor componente energetice are loc fenomenul de posedare.

- sarea are o compozitie cristalina de un anume tip ce ii favorizeaza "receptarea" energiilor subtile si inmagazinarea lor. Din acest motiv, se foloseste sare ca si element de "descarcare" a energiilor malefice si perturbatoare din aura, dupa care acea sare TREBUIE aruncata intr-un riu, sau apa curgatoare, dupa caz, daca nu aveam asa ceva in apropiere, se arunca la WC dupa care se trage apa. A NU se arunca acea sare sau apa cu sare in WC-urile inchise, cum sint cele de la tara, de la case. O modalitate de a actiona in acest sens este introducerea miniilor (in special a palmelor) intr-o anumita cantitate de sare (ATENTIE!!!, doar sare GRONJOASA). Dupa ce are loc descarcarea energetica, care poate dura citeva secundea sau minute, functie de cantitatea de energie perturbatoare prezenta in aura, pina cind simtiti o eliberare si armonizare si linistire cit mai plenara. Daca nu se obtine aceasta, si inca mai simtiti tensiuni, trebuie aruncata acea sare si pusa alta in locul ei. A NU SE FOLOSI acea sare la mincare sau in alte scopuri. Cine face totusi aceasta este un INCONSTIENT si un IGNORANT si va plati pt. greseala cu voie sau fara voie pe care o face.

- sarea elimina o parte din energiile malefice ce "tin legata" entitatea malefica de cel posedat, dar daca "legatura" e mai puternica si are in spate o karma negativa grea, cumplita, sarea nu poate elimina aceasta problema, motiv pt. care e necesar preotul cu har sau alte metode initiatice puternice. Sint demoni si tip de karma negativa pe care nici preotii nu pot sa le elimine, caci nu sint pregatiti launtric pt. asta si nici metodele lor nu sint "suficiente". Asta e valabil in special in cazul fiintelor care au facut mari, grele si grave greseli/pacate (mai ales) in alte vieti. In cazul acestora e nevoie de o operare oculta la nivelul karmei, iar asta nu e permis decit MARILOR INITIATI si Fii ai lui Dumnezeu, evident, NUMAI cu ACORDUL lui Dumnezeu.

- un alt aspect legat de acest subiect al fenomenului de posesiune si legat si de topic, este folosirea unei alimentatii PREPONDERENT YANG, care va facilita echilibrarea energiilor YIN YANG din fiinta si diminuarera si chiar eliminarea fenomenului de mediumitate si receptivitate excesiva si chiar pe acela de posesivitate. In paralel cu aceasta trebuie purificate structurile subtile prin tehnici initiatice adecvate si trezite elemente si focare de energie benefice, divine, superioare, care vor "inchide" si "ingheta" manifestarea focarelor malefice din fiinta. Bine e absenta raului si raul e absenta binelui ... iar dpdv energetic, energiile malefice arata o lipsa a energiilor benefice si viceversa. E ultra necesara si purificarea corpului fizic, alaturi de un regim alimentar adecvat, cu alimente preponderent YANG.

QUOTE
Eu prefer sa ma documentez mereu, indiferent de nivelul la care sunt. Este o vorba care spune ca nimic nu sta pe loc, si cine s-a oprit, pica.

- de acord. smile.gif


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 5 Jun 2005, 06:50 PM
Mesaj #50


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



CONEXIUNILE ALIMENTATIEI NATURALE - 01-Mitul Calciului / 02-Aditivii Alimentari / 03-Experiment vegetarian / 04-Faina= Otrava Alba


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 6 Jun 2005, 03:05 PM
Mesaj #51


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



[Observatie OFFTOPIC: Reclamatiile la adresa moderatorului/ moderatorilor se fac prin PM.]

Acest topic a fost editat de gypsyhart: 6 Jun 2005, 03:06 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 7 Jun 2005, 02:04 AM
Mesaj #52


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (little1 @ 5 Jun 2005, 07:35 PM)
- carnea nu este cea mai mare problema, ci amestecurile nepotrivite intre alimente, care pot aparea si la vegetarieni; sunt unele scoli spirituale care afirma ca intreruperea consumului de carne poate sa-l faca pe un om aerian si usor de manipulat. Pentru unii oameni poate sa fie o binecuvantare, pentru altii nu. E o problema de temporizare.

- iata un set de afirmatii in care adevarul locuieste cu eroarea. Asta este unul dintre marile probleme in ziua de azi, acest conglomerat de adevar si eroare in care neintimplator ne-au condus unii si altii, uneori cu interese meschine si rauvoitoare.

- diferite amestecturi de alimente pot fi daunatoare, sau mai putin armonioase ... indiferent daca au sau nu carnea in continut. Nu intru in detalii acum.

- carnea e o problema f. mare dpdv al sanatatii si mai ales al spiritualitatii si compozitei energetice subtile. Dupa cum am mai scris-o intr-un mesaj anterior (aspect confirmat de mai multe fiinte si invataturi spirituale), animalele in momentul in care mor si chiar cele precedente (mai ales la unele animale care "intuiesc" ce o sa li se petreaca), traiesc o mare spaima, groaza si teama. Aceasta traire puternica a lor atrage dupa sine o puternica si "consistenta" energie subtila specifica acestor manifestari cumplite, energii care sint "impregnate" si carnea (trupul fizic) animalului, din care mai apoi maninca omul cu atita inconstienta, energii care sint preluate in aura celui care maninca acea carne. Aceasta energie atrage dupa sine o manifestare corespondenta din partea omului prin preluarea energetica cre se face si mai apoi prin rezonantele create in aura sa.

- un alt aspect ocult ezoteric, ar fi acela ca animalul are o constiinta animalica, inferioara statutului de om, iar energiile subtile conexe acestor stari de constiinta animalica sint si ele impregnate de aceste energii. Mincind aceasta carne de animal, constiinta si energiile omului sint atrase catre zonele inferioare ale starii si statutului de animal. Cu cit nivelul de constiinta al animalului este mai jos, cu atit energiile omului sint mai jos conduse si dinamizate. Energiile isi coboara nivelul de vibratie, iar constiinta este condusa catre o constiinta joasa, aproape de nivelul animalic. Nu se pune problema pina la a deveni au animal, sau a avea o constiinta specifica animalului, dar omul (spiritul de fapt) ca si statut are menirea de a evolua spiritual, de a purifica si inalta, eleva constiinta si energiile din aura si face mai mult sau mai putin in directia asta, iar prin injurgitatul carnii (si nu numai a ei) constinta si energiile lui sint trase in jos. Altfel spus, in acea fiinta se petrece ceva asemanatore cu vorba aia: "doi incarca trei descarca".

- dpdv al pacatului, faptul ca partici in mod indirect la uciderea acestor animale iti aprtage dupa sine si pacatul si karma negativa conexa cu aceasta actiune de ucidere. Cu cit animalul are un nivel de constiinta mai ridicat, cu atit pacatul e mai mare. Acesta este si unul din "secretele" eliminarii din alimentatie al unor animale in cadrul unor popoare si religii, cum ar fi de ex. carnea de porc, in cultul islamic. Culmea acestei greseli este uciderea omului si mai ales mincatul carnii de om. Ca si culme a pacatului uciderii, este uciderea unei fiinte spirituale, elevate, a unui Fiu al lui Dumnezeu. Cum spune si biblia: "aceasta suferinta trebuia sa vina la Mine, dar vai de cel prin care vine aceasta. Mai bine nu s-ar fi nascut..."

- dpdv al sanatatii lucrurile sint demult studiate si expuse ca si cercetari si rezultate. Daca e necesar, am sa caut niste elemente concrete din aceste studii si sa le expun.

- ma indoiesc PROFUND ca exista scoli spirituale autentice care sa faca asemenea afirmatii: "intreruperea consumului de carne poate sa-l faca pe un om aerian si usor de manipulat". Iata de ce:

- orice scoala spirituala autentica are in mod explicit sau indirect cuprins in invatatura si practica sa, tehnici practrice si sfaturi teoretice prin care se purifica aura subtila, structurile fizice si subtile si se rafineaza, eleveaza constiinta. Carnea produce efecte fizice si subtile opuse acestei directionari pe plan spiritual. Impurificarea fizica si subtila a structurii fizice si celor subtile, impiedica si se opun elevarii spirituale, mai ales in fazele de inceput ale practicii spirituale. Pina si mintea devine mai opaca si impura si cu o vibrartie joasa, care ii "optureaza" accesul la ideile superioare, divin inspiratorii ale unor informatii, teorii si sfaturi de natura spirituala, elevata, inalta. Exista o incarcatura subtil energetica conexa fiecarei afirmatii si teorii si adevaruri. Daca mintea, trupul, sufletul si spiritul nu au o rezonanta cel putin apropiata de vibratia acelei energii specifice acelor teorii/afirmatii/adevaruri, fiinta in cauza nu le poate "procesa", intelege si/sau asimila. Se petrece ca in fenomenul ce are loc din "intersectarea" apei cu uleiul. Acest fenomen este descris in textual sau prin pilde si analogii in diferite cai spirituale autentice, inclusiv de ex. in crestinism, in pilda semanatorului. Acolo saminta joaca rolul de invatatura, iar solul pe care cade saminta este constiinta oamenilor. Din acest motiv, aceiasi saminta/invatatura da roade/efecte diferite de la sol la sol, de la om la om. La fel se petrece chiar si in cadrul unei scoli spirituale. Aceiasi invatatura da roade diferite in discipoli, dupa specificul si personalitatea fiecarui discipol in parte, cit si dupa nivelul sau spiritual si karma sa. "Puterea de intelegere si actiune depinde de karma", spunea Buddha Gautama.

- eliminarea carnii din alimentatie nu produce efectul de "aerian", din contra ... cu atit mai putin tendinta de manipulare facila. Manipularea poate avea loc in momentul in care nivelul de inteligenta al fiintei este scazut, cind este incastrat in domge si limite, cind are un discernamint spiritual scazut, iar dpdv subtil ocult, cind o anumita structura superioara a sa, si anume "AnandaMayakosha" nu este purificata si trezita, lucru care se obtine prin purificari succesive si aplicarea practica a unor tehnici spirituale conexe cu aceasta trezire/dinamizare. Odata cu trezirea/dinamizarea acestei structuri subtile, fiinta are in mai mare discernamint spiritual, rezultat din rezonanta cit mai completa si complexa si Adevarul Ultim, cu matricea subtila a adevarului. In momentul in care fiinta are o cit mai completa si complexa legatura/rezonanta cu aceasta matrice a adevarului, acea fiinta nu mai poate fi pacalita/mintita/manipulata (asa usor). Pur si simplu simti cind cel din fata ta minte, se eschiveaza, foloseste un adevar ca sa-si acopere un alt adevar (adevaratul motiv al unor intentii sau actiuni ale sale) samd ... si in mod asemanator se petrec lucrurile si cind fiinta citeste sau are acces la unele informatii/afirmatii scrise sau vorbite.

- iata, pe scurt, de ce o autentica cale si scoala spirituala nu ar spune asa ceva ... si indica o alimentatie cit mai naturala, pura si fara multe din "obisnuintele" omului de azi: carnea, cafeaua, alcoolul, tutunul, alimentele impure, aditivi industriali (E-uri, unele sint chiar toxice), drogurile ... samd.

Acest topic a fost editat de thunder: 7 Jun 2005, 02:05 AM


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 7 Jun 2005, 02:57 AM
Mesaj #53


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE (thunder @ 7 Jun 2005, 04:04 AM)
- iata, pe scurt, de ce o autentica cale si scoala spirituala nu ar spune asa ceva ... si indica o alimentatie cit mai naturala, pura si fara multe din "obisnuintele" omului de azi: carnea, cafeaua, alcoolul, tutunul, alimentele impure, aditivi industriali (E-uri, unele sint chiar toxice), drogurile ... samd.

FYI (for your information), o parte din acele E-uri daunatoare sunt naturale. De exemplu, E120.


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
little1
mesaj 8 Jun 2005, 07:11 PM
Mesaj #54


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 471
Inscris: 19 February 04
Forumist Nr.: 2.280



Thunder,

cu tot respectul pentru parerea ta, eu gandesc un pic diferit.
nu vreau sa fac mare scofala din asta, dar toti vegetarienii cu care am avut de a face erau destul de rigizi si destul de incapatanati
aerieni ? erau doar cei tineri. cei mai in varsta, nu.

sunt insa si exceptii

mai pe scurt, cred ca suntem oameni diferiti, si pentru fiecare dintre noi este posibil sa functioneze ceva diferit. cand renunti la ceva din alimentatie sunt multi factori de interes, in afara de cel spiritual. cel referitor la fiziologie... parerile se schimba mereu, pe masura ce stiinta progreseaza.

totusi subiectul ramane deschis pentru mine. ceea ce ai impartasit este interesant, mult mai mult decat am citit vreundeva.

multumim smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 02:06 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman