HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Rugaminte

Toate cāte vă vor zice vouă, faceţi-le şi păziţi-le; dar după faptele lor nu faceţi, că ei zic, dar nu fac. [Matei 23:3]

Forumul Ecclesia este dedicat exclusiv crestinilor de diferite confesiuni. Ateii si personanele care critica aceasta religie sunt rugate sa foloseasca forumul de Religie si pe cel de Filosofie.
Va multumesc pentru intelegere. (Figaro)

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> The Church Of Jesus Christ Of Latter-day Saints, diferente fata de alte confesiuni
Mickydutza
mesaj 18 Jan 2005, 06:41 PM
Mesaj #1


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 337
Inscris: 11 December 04
Din: Targul Iesilor
Forumist Nr.: 5.149



Nu ma consider o persoana religioasa dar ma consider crestina. Nu cred ca este atat de importanta biserica la care mergi atata timp cat mergi cu inima deschiza si pentru a te ruga.
Dar exista atatea biserici... acum cativa ani am cunoscut un grup de americani care faceau parte din Biserica lui Iisus Hristos a Sfintilor din Ultimele Zile (The Church of Jesus Christ of Latter-Day Saints), cunoscuti mai degraba sub denumirea de mormoni.
Trebuie sa mentionez ca nu sunt nici contra dar nici pentru aceasta confesiune.
Prin intermediul acestui topic as vrea saa aflu cam ce stie la ora actuala lumea despre aceasta biserica.

Acest topic a fost editat de Mickydutza: 18 Jan 2005, 06:43 PM


--------------------
user posted imageDaca o pasarica ti-a soptit ceva ... atunci inseamna ca ai inebunit, pentru ca pasarelele nu vorbesc.

"The limits of my language are the limits of my world." (Ludwig Wittgenstein)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mentosana in cor...
mesaj 19 Jan 2005, 07:36 PM
Mesaj #2


Black Hat Lurker
****

Grup: Membri
Mesaje: 355
Inscris: 19 April 04
Forumist Nr.: 3.157



Singurul meu contact cu mormonii a fost cand am vazut episodul 12 din sezonul 7 din south park blink.gif Si mi-am dat seama ca in ce ma priveste mormonii sunt total neinteresanti si contactele se vor opri aici. Probabil ca majoritatea sunt oameni foarte draguti, dar pacat ca sunt asa din cele mai gresite motive...


--------------------
plutesc in alcool ca viermele-n tequila
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 19 Jan 2005, 08:56 PM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



"Biserica lui Isus Hristos sau a Sfintilor din ultimele zile" sau "Mormonii" (dupa cum e oficial numele in limba romana).
Sunt o grupare necrestina asemeni Martorilor lui Iehova (sa ma ierte 1.6, insa expun parerea Bisericii) aparuti cam in aceliasi perioada. Spre deosebire de Martorii lui Iehova care au doar Biblia, mormonii mai au "un al treilea testament" pe care Joseph Smith, fondatorul lor, l-ar fi primit de la un inger pe numele de ingerul Moroni, dar mult mai grav este ca ei sunt politeisti, pe cand Martorii sunt monoteisi asemeni evreilor.
Mormonii s-au indreptat spre politeism astfel ca nu sunt crestini, Martorii lui Iehova s-au indreptat sp[re iudaism, astfel ca seamana mai mult cu o grupare iudaica cu unele tente crestine si din cauza aceasta nu sunt recunoscuti ca fiind crestini.

Ei, mormonii, considera ca cele doua Testamente ale Bibliei canonice au fost pervertite si ca a trebuit restabilit echilibrul prin acest profet al lor; dupa ei la Maria a venit Duhul Sfant si a facut sex cu ea (aici e numai o parte unde blasfemiaza si hulesc crestinismul!) ca sa il faca pe Isus, Isus si Lucifer sunt frati ai aceluiasi dumnezeu, dar facuti cu sotii diferite, dumnezeul lor are sotii infinite, iar acest dumnezeu are la randul sau parinti si bunici alti dumnezei; iarasi in doctrina lor spun ca omul poate deveni dumnezeu si sa creeze o lume asemeni celei actuale. Au un corp de guvernare in statul american Utah, unde e templul central, format din 12 apostoli si mai au unii profeti. Au cea mai intensa activitate misionara, din fericire in orasul unde sunt eu acum nici un catolic nu le-a cazut in plasa si sigur nu le va cadea (am discutat cu ei).

Mormonii NU au botez trinitar, au casatorie si e permisa poligamia, nu au miruire, au "preotie", au cina domnului (unde folosesc apa in loc de vin) etc si toate acestea fiind total invalide din punct de vedere sacramental (Duhul Sfant lucreaza numai in Biserica lui Cristos si nu in afara ei).

Acest topic a fost editat de TriRegnum: 19 Jan 2005, 08:57 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 19 Jan 2005, 08:56 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
cociuba
mesaj 21 Jan 2005, 12:40 PM
Mesaj #4


Cavalerul nedesavarsit
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.548
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.251



TriRegnum
QUOTE
Duhul Sfant lucreaza numai in Biserica lui Cristos si nu in afara ei

nu crezi ca esti cam exclusivist, deci lasi ortodoxia pe dinafara? wink.gif
TriRegnum te invit sa vizitezi si forumul filosofie unde se discuta ceva foarte interesant :modul de aparitie a primelor manifestari religioase si mai vorbim wink.gif


--------------------

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 21 Jan 2005, 02:39 PM
Mesaj #5


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



Eu ma conformez Bisericii si Sfintilor Parinti: in afara Bisericii nu este mantuire.
Nu spun ca Biserica Ortodoxa nu are slujbe valide, schisma nu afecteaza validitatea Sacramentelor. (ba mai mult nici chiar erezia nu afecteaza Slujbele, exemplu facand Biserica Armeana Ortodoxa care e eretica, insa slujbele sunt valabile, din moment ce unui preot armean, care doreste sa intre in comuniune cu Biserica lui Cristos, ii vor fi recunoscute botezul, hirotonisirea, mirul etc)

Oricum aici vorbim de Mormoni, care nu sunt crestini, deci nu au cale de mantuire.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cociuba
mesaj 21 Jan 2005, 03:05 PM
Mesaj #6


Cavalerul nedesavarsit
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.548
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.251



QUOTE
care nu sunt crestini, deci nu au cale de mantuire.

nu vreau sa continui discutia, dar cati catolici sunt pe planeta vreo 500milioane ?
ce se intampla cu restul de aproape 6miliarde, ajung in iad, mai gandeste-te un pic wink.gif , e usor sa arunci cu astfel de afirmatii... ohmy.gif dar greu se demostrat ca o anumita religie este singura...
cu asta am incheiat offtopicurile ,daca vrei mai discutam wink.gif



--------------------

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Maharajah
mesaj 21 Jan 2005, 04:27 PM
Mesaj #7


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 326
Inscris: 4 January 05
Forumist Nr.: 5.362



Religia Membri
-------------------- ----------------------
Crestinism 1.9 miliarde
Islam 1.1 miliarde
Hinduism 781 milioane
Buddhism 324 milioane
Sikhism 19 milioane
Judaism 14 milioane
Baha'ism 6.1 milioane
Confucianism 5.3 milioane
Jainism 4.9 milioane
Shintoism 2.8 milioane

O statistica aproximativa, cu specificatia ca la Crestinism intra toate confesiunile si cultele crestine.


--------------------
We are like monkeys who dwell in the forest and shit on the very branches from which we hang
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 21 Jan 2005, 04:43 PM
Mesaj #8


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Mormonii se considera crestini. Biblia este, pentru ei, carte sfanta. Chiar din denumirea lor oficiala, The Church Of Jesus Christ..., rezulta ca centrul credintei lor este Isus Cristos. Sunt, deci, crestini. Asa cum crestini sunt si ortodocsii din Armenia, cu toate ca TriRegnum nu este de acord...

Mormonii din Romania se prezinta la adresa: http://www.mormonii.ro/


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 22 Jan 2005, 08:41 PM
Mesaj #9


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



cociuba
Probalema posibilitatii de mantuire poate fi dezbatuta si are circumsante atenunate. Un om care nu are legatura cu Biserica lui Cristos si isi urmeaza cultul sau respectand legea morala naturala, facand astfel binele, atunci Dumnezeu se va milostivi de el si il va mantui. Daca insa un om traieste alaturi de oameni ce fac parte din Biserica lui Cristos, cunoaste aceasta Biserica, si se incapataneaza sa nu devina crestin, atunci ne putem pune intrebari in legatura cu mantuirea lui (ne putnem intrebari, insa nu putem afirma ca merge sigur in iad, daca am spune asaceva am nesocoti iubirea nemarginita a lui Dumnezeu).

QUOTE
nu vreau sa continui discutia, dar cati catolici sunt pe planeta vreo 500milioane ?


Sunt mult mai multi catolici, numai romano-catolici sunt un miliard la care se mai adauga si restul de catolici din Bisericile rasaritene.(am privit pe ultimele statistici)

QUOTE
ce se intampla cu restul de aproape 6miliarde, ajung in iad, mai gandeste-te un pic  , e usor sa arunci cu astfel de afirmatii...  dar greu se demostrat ca o anumita religie este singura...


Am spus mai sus si am mai afirmat de multe ori pe forum: un om care isi urmeaza religia, si respecta legea morala naturala, atunci Dumnezeu il va mantui, caci el doreste ca omul sa traiasca si sa nu piara. (aceasta este doctrina Catolica)
(legea morala universala, naturala = legea constiintei, omul isi da seama cand greseste si fara sa aiba cele zece porunci in fata).

abis

QUOTE
Asa cum crestini sunt si ortodocsii din Armenia, cu toate ca TriRegnum nu este de acord...


Ortodocsii armeni sunt crestini, nu am negat acest lucru, insa fac parte dintr-o Biserica necalcedoneana, acceptand erezia monotelita (un monofizism mascat). Crestini sunt si lutheranii, si calvinii, si penticostalii etc, toti care accepta Sfanta Treime in principal, insa donform crestinismului traditional sunt denumiti "eretici", dupa Conciliul Vatican II, Biserica ii considera frati crestini de alta confesiune, nu ii mai priveste in acel mod radical si rigid ca in Evul Mediu.

PS: mormonii nu iti vor spune niciodata ca sunt politeisti, asa cum nu vor afirma ca nu sunt crestini.

Acest topic a fost editat de TriRegnum: 22 Jan 2005, 08:57 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mickydutza
mesaj 23 Jan 2005, 09:16 AM
Mesaj #10


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 337
Inscris: 11 December 04
Din: Targul Iesilor
Forumist Nr.: 5.149



Se pare ca discutia devine mai incinsa decat ar trebui. Sa imi fac si eu meseria de fondator al topicului.
Ideea este sa afle si lumea despre aceasta religie care la noi nu este de asa de mult timp.
Dupa cum spuneam am avut niste prieteni mormoni si mi s-au parut foarte de treaba ca persoane dar asta pana la momentul in care venea vorba de religie si nu aveai ce discuta cu ei. Insa mi s-a parut interesanta perspectiva lor, cu toate ca nu as putea niciodata sa o si cred.
Intr-adevar ei sunt politesti, cu toate ca nu o recunosc, si mai au 3 carti de baza pe langa biblie, printre care si Cartea lui Mormon.


--------------------
user posted imageDaca o pasarica ti-a soptit ceva ... atunci inseamna ca ai inebunit, pentru ca pasarelele nu vorbesc.

"The limits of my language are the limits of my world." (Ludwig Wittgenstein)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 23 Jan 2005, 11:00 AM
Mesaj #11


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



Si sunt cu Martorii lui Iehova la cutite, deh concurenta; insa martorii sunt mult mai mai rezervati in a-i discredita, crfitica, pe cand mormonii cauta mereu sa vorbeasca impotriva Martorilor (si eu am discutat cu mormoni).

Vorbim mai tarziu, caci peste 15 minute am Liturghie.

Acest topic a fost editat de TriRegnum: 23 Jan 2005, 11:01 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mickydutza
mesaj 23 Jan 2005, 12:08 PM
Mesaj #12


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 337
Inscris: 11 December 04
Din: Targul Iesilor
Forumist Nr.: 5.149



Eu am ajuns la concluzia ca nu ajungi sa iti intelegi si sa iti apreciezi afiliatia religioasa decat dupa ce ai intrat in contact cu membrii altor religii. Asta cel putin in cazul meu. Deci poate au si ei rostul lor.


--------------------
user posted imageDaca o pasarica ti-a soptit ceva ... atunci inseamna ca ai inebunit, pentru ca pasarelele nu vorbesc.

"The limits of my language are the limits of my world." (Ludwig Wittgenstein)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 23 Jan 2005, 08:43 PM
Mesaj #13


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



QUOTE
Eu am ajuns la concluzia ca nu ajungi sa iti intelegi si sa iti apreciezi afiliatia religioasa decat dupa ce ai intrat in contact cu membrii altor religii. Asta cel putin in cazul meu. Deci poate au si ei rostul lor.


Si tu esti mormon? Nu spun ca sunt oameni rai, malefici, ci doar ca nu sunt crestini si nu fac parte din Biserica lui Cristos. Rostul lor e acelasi ca al protestantilor si neoprotestantilor, chiar Isus ni l-e spus: "profeti mincinosi".

Invatatura lor este in primul rand necrestina, ei desi afirma ca cred in Isus Cristos, totusi nu sunt crestini, ba mai mult: nesocotesc cuvintele Mantuitorului cand a spus "Tu esti Petru si pe aceasta piatra voi zidi Biserica Mea pe care portile iadului nu o vor birui", asa ca ei afirmand ca Biserica lui Cristos a disparut dupa moartea Apostolilor, contrazic pe Mantuitor care a spus ca Biserica Lui nu va fi biruita in veci, in plus afirmatia lor contine alta greseala si anume ca Isus a murit degeaba pentru oamenii care au trait intre secolul I si XIX.
Si cartea lui Mormon e doar poveste (inspirata de diavol pentru a rataci suflete), Isus nu a trait in SUA cum scrie acolo etc.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 24 Jan 2005, 10:44 AM
Mesaj #14


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (Mickydutza @ 23 Jan 2005, 09:16 AM)
Intr-adevar ei sunt politesti, cu toate ca nu o recunosc

Explicati-mi si mie, cei care stiti mai multe despre mormoni: cum adica sunt politeisti, daca ei nu recunosc asta? Se inchina mai multor Dumnezei? Care sunt Dumnezeii astia?
Eu nu am gasit, pe pagina lor de web, nici un indiciu cu privire la politeism.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 24 Jan 2005, 11:36 AM
Mesaj #15


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



QUOTE
Explicati-mi si mie, cei care stiti mai multe despre mormoni: cum adica sunt politeisti, daca ei nu recunosc asta? Se inchina mai multor Dumnezei? Care sunt Dumnezeii astia?


Religia mormonilor este una ezoterica, astfel ca anumite "taine" nu le spun decat initiatilor, dupa ce mergi la ei vei afla, altfel le neaga (sau le recunosc cu jumatate sau sfert de gura), ei nu iti vor spune ca Isus si diavolul sunt frati de tata, ca Maria a facut sex cu duhul sfant care a luat chip de barbat, ca oamenii cu pielea inchisa la culoare sunt blestemati de dumnezeu, iar mormonul de rand credincios o sa ajunga si el un dumnezeu dupa moarte si va crea o lume paralela, asa cum nu iti vor spune ca Isus are parinti, bunici, strabunici la nesfarsit, iar dumnezaeu tatal are mai multe sotii celeste cu care are mai multi cipii, asta o vei afla dacaapostaziei si megi la ei ( pazeste-te de cuvintele dulci ca mierea ale diavoluli, care nu sunt altceva decat venin si fiere amagitoare).

QUOTE
Eu nu am gasit, pe pagina lor de web, nici un indiciu cu privire la politeism.


Chiar crezi ca sunt prosti sa spuna asemena lucruri, daca ti-ar veni la usa si ti-ar spune asemene credinte, le-ai tranti usa imediat in nas.

PS: am scris cu litere mici dumnezeu, duhul sfant ca sa arat ca e o deosebire intre Duhul Sfant si Dumnezeu Tatal al crestinilor.

Acest topic a fost editat de TriRegnum: 24 Jan 2005, 11:40 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 24 Jan 2005, 11:49 AM
Mesaj #16


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (TriRegnum @ 24 Jan 2005, 11:36 AM)
anumite "taine" nu le spun decat initiatilor, dupa ce mergi la ei vei afla, altfel le neaga

De mers la ei (in sensul de a adera la religia lor) nu cred ca o voi face vreodata. Totusi, a le pune in gura lucruri despre care afirmi ca nu le recunosc decat fata de initiati ma face sa te intreb de unde anume le-ai aflat.
Oricum, nimic din ce ai scris putin mai sus nu suna a politeism...

ps: Mi se pare ca a-i acuza de astfel de lucruri, desi ei nu le recunosc, ar putea fi considerat ca un "mesaj ce are ca scop denigrarea unei religii"...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 24 Jan 2005, 01:59 PM
Mesaj #17


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



QUOTE
De mers la ei (in sensul de a adera la religia lor) nu cred ca o voi face vreodata. Totusi, a le pune in gura lucruri despre care afirmi ca nu le recunosc decat fata de initiati ma face sa te intreb de unde anume le-ai aflat.


Foarte simplu: de la fostii mormoni care au devenit crestini intrand in Sfanta Biserica Catolica si Apostolica. Au scris si carti.

QUOTE
Oricum, nimic din ce ai scris putin mai sus nu suna a politeism...


Faptul ca sunt mai multi dumnezei inruditi, ca omul devine un dumnezeu la fel ca cel pe care il venereaza, se roaga la mai multi dumnezei etc, indica foarte clar politeismul.

QUOTE
ps: Mi se pare ca a-i acuza de astfel de lucruri, desi ei nu le recunosc, ar putea fi considerat ca un "mesaj ce are ca scop denigrarea unei religii"...


E o simpla parere, parerea ta. Nu-i acuza nimeni de neadevaruri, ci am spus numai adevaruri.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 24 Jan 2005, 02:22 PM
Mesaj #18


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (TriRegnum @ 24 Jan 2005, 01:59 PM)
de la fostii mormoni care au devenit crestini intrand in Sfanta Biserica Catolica si Apostolica

Eu, recunosc, nu am citit nici o carte scrisa de vreun catolic - fost mormon. Presupun insa ca tu ai citit. Asa ca te rog sa ma lamuresti: spui ca "se roaga la mai multi dumnezei". Care sunt astia?
Pe site-ul lor am gasit cele 13 articole pe care li se bazeaza credinta. Ei afirma foarte clar:
QUOTE
Noi credem in Dumnezeu Tatal, Tatal Etern si in Fiul Sau, Isus Hristos, si in Duhul Sfant.

Atat si nimic mai mult! Nici vorba de alti dumnezei... Cu atat mai mult cu cat respecta, la fel ca toti crestinii, prima porunca:
QUOTE
Sa nu ai alti dumnezei in afara de Mine

Asa ca te rog nu-i mai acuza de politeism fara argumente...

Acest topic a fost editat de abis: 24 Jan 2005, 02:23 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 24 Jan 2005, 03:30 PM
Mesaj #19


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



dumnezeu tatal etern = Elohim -> el nu mai are bunici si strabunici
dumnezeu tatal lui Isus Cristos = dumnezeul acestei lumi care are bunici si strabunici
duhul sfant = duhul dumnezeului acestei lumi care a facut sex cu o femeie pe nume Maria si astfel a fost zamislit fiul acestui dumnezeu tatal, pe nume Isus Cristos (diferit de cel al crestinilor desigur).

Cartea care mi-a incaput in maini era in engleza si nu am citit-o toata.


QUOTE
Asa ca te rog nu-i mai acuza de politeism fara argumente...


Argumentele le vei afla numai la ei in organizatie, eu nu numai eu i-am acuzat, ci acelasi lucru il spune si pe Discovery. Ar fi bine sa ii intrebi daca Isus si Lucifer sunt frati si daca dumnezeu are sotii celeste...sa imi comunici raspunsul.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 24 Jan 2005, 03:40 PM
Mesaj #20


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Nu am vazut sa faca undeva distinctie intre Dumnezeu - tatal etern si Dumnezeu - tatal lui Isus.
O sa le scriu sa-i intreb daca este adevarat ce ai spus despre Isus si Lucifer. Daca imi vor raspunde (si ce imi vor raspunde) vei fi primul care afla!


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mickydutza
mesaj 24 Jan 2005, 09:12 PM
Mesaj #21


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 337
Inscris: 11 December 04
Din: Targul Iesilor
Forumist Nr.: 5.149



Din pacate abis ma indoiesc ca iti vor da toate raspunsurile la intrebarile tale pe acel site. De obicei nu dezvaluie tot ce e de dezvaluit celor care nu fac parte din biserica lor. Dar ceea ce spune Triregnum este adevarat. Gandeste-te numai la numele biserici "Sfintii Ultimelor Zile ", referindu-se la ei insasi. Ceea ce vei putea afla in prima faza va fi povestea lui Joseph Smith.
Nu fac parte din biserica lor dar am aflat destul de multe fiindca am fost de curioasa sa intreb si ei au crezut ca ma intereaza din cu totul alte motive decat cele de simpla curiozitate.

Ceea ce am mai aflat interesant este ca fondatorul religiei, profetul Joseph Smith, a fost mason si gasisem mai de mult pe un site asemanari intre ritualurile masonice si cele ale lor. De asemenea gasisem ceva legat de anumite strangeri de mana secrete, fiecare cu semnificatia lor. Este foarte posibil ca aceasta religie sa fi aparut ca o miscare masonica si sa se fi transformat in ceea ce este acum. Ceea ce am zis mi-au zis mai multe persoane si inclusiv intr-un documentar tv.


--------------------
user posted imageDaca o pasarica ti-a soptit ceva ... atunci inseamna ca ai inebunit, pentru ca pasarelele nu vorbesc.

"The limits of my language are the limits of my world." (Ludwig Wittgenstein)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 24 Jan 2005, 09:32 PM
Mesaj #22


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



QUOTE
Ceea ce am mai aflat interesant este ca fondatorul religiei, profetul Joseph Smith, a fost mason si gasisem mai de mult pe un site asemanari intre ritualurile masonice si cele ale lor. De asemenea gasisem ceva legat de anumite strangeri de mana secrete, fiecare cu semnificatia lor. Este foarte posibil ca aceasta religie sa fi aparut ca o miscare masonica si sa se fi transformat in ceea ce este acum. Ceea ce am zis mi-au zis mai multe persoane si inclusiv intr-un documentar tv.


Templele lor sunt izbitor de asemanatoare cu lojile masonice, deci eu cand am spus ca au fost creati de diavol nu am batut campii tongue.gif. Ehe, despre masonerie sunt multe de spus, si din aceasta organizatie fac parte multe persoane. E foarte putin probabil sa fi fost o miscare masonica pur laica, masoneria e foarte vicleana, are ca tactica "divide et impera" asa ca toate religiile protestante si neoprotestante care le-a creat au fost doar pentru a diminua marelui dusman al masoneriei, Biserica Catolica (absolut toti fondatorii religilor protestante si neoprotestante au fost masoni, de la Martin Luther pana la M.Moon si ceilalti).


PS: Biserica Catolica a avut o imensa putere si a dorit mereu sa distruga masoneria, Biserica lui Cristos niciodata nu a dorit sa fie guvernata din afara, asa cum masoneria doreste sa puna mana pe toate cultele ca sa le conduca, Biserica L-a avut mereu ca unic conducator pe Mantuitorul Isus Cristos care calauzeste Mireasa Sa in Duhul Sfant. (asta nu inseamna ca nu exista unii clerici masoni, exista clerici din toate confesiunile in masonerie, insa Isus a spus ca portile iadului nu-i vor birui Biserica niciodata)

Acest topic a fost editat de TriRegnum: 24 Jan 2005, 11:46 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 25 Jan 2005, 01:34 AM
Mesaj #23


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



M-ar interesa (desi sunt botezat catolic, dar n-are de-a face) cine le-a dat catolicilor Patentul pe Dumnezeu si Cristos?
QUOTE
Biserica lui Cristos
... BLAAA... de parca altele n-ar fi al Lui... dry.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de cļæ½nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 25 Jan 2005, 09:57 AM
Mesaj #24


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (Mickydutza @ 24 Jan 2005, 09:12 PM)
Gandeste-te numai la numele biserici "Sfintii Ultimelor Zile ", referindu-se la ei insasi.

Eu am contestat doua lucruri:
1. afirmatia ca mormonii nu sunt crestini
2. afirmatia ca sunt politeisti

Daca mormonii se considera pe ei insisi sfinti, nu mi se pare ca asta spijina vreuna dintre cele doua afirmatii contestate. Cred ca atat timp cat cineva il considera pe Isus Cristos Dumnezeu si fiu de Dumnezeu, persoana respectiva este crestin. De asemenea, atat timp cat cineva crede in Sfanta Treime si respecta (macar) prima porunca din cele zece biblice, respectivul nu este politeist.

Legatura dintre mormoni si masonerie este alta discutie. Personal, intotdeuna am considerat ca masonilor li se atribuie mult mai multe lucruri decat fac ei in realitate...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 25 Jan 2005, 10:33 AM
Mesaj #25


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



QUOTE (Cla @ 25 Jan 2005, 12:34 AM)
M-ar interesa (desi sunt botezat catolic, dar n-are de-a face) cine le-a dat catolicilor Patentul pe Dumnezeu si Cristos?

Iisus tongue.gif


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mickydutza
mesaj 25 Jan 2005, 11:23 AM
Mesaj #26


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 337
Inscris: 11 December 04
Din: Targul Iesilor
Forumist Nr.: 5.149



QUOTE (abis @ 25 Jan 2005, 09:57 AM)
Eu am contestat doua lucruri:
1. afirmatia ca mormonii nu sunt crestini
2. afirmatia ca sunt politeisti


Legat de faptul daca sunt crestini sau nu prefer sa nu comentez deoarece si eu sunt intrucatva de parere ca atata timp cat crezi in Dumnezeu nu se poate sa fii pagan. Problema este ca ei considera ca initial toti au fos in Rai, si nu ca slujitori ai lui Dumnezeu sau creatii ale sale ci stand in acelasi rand cu Dumnezeu. Viata terestra este doar o incercare inainte de a se intoarce pentru a fi egali cu Dumnezeu. Desi cand se roaga se roaga lui Iisus, simplul fapt ca se considera ei pe ei dumnezei ii face politeisti.


--------------------
user posted imageDaca o pasarica ti-a soptit ceva ... atunci inseamna ca ai inebunit, pentru ca pasarelele nu vorbesc.

"The limits of my language are the limits of my world." (Ludwig Wittgenstein)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 25 Jan 2005, 11:52 AM
Mesaj #27


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (Mickydutza @ 25 Jan 2005, 11:23 AM)
simplul fapt ca se considera ei pe ei dumnezei ii face politeisti.

Daca se considera sfinti, nu inseamna ca se considera si dumnezei... Sfinti are si catolicismul, sfinti are si ortodoxia, exista (din cate stiu) rugaciuni inchinate Fecioarei Maria sau unor sfinti anume, dar asta nu inseamna ca Fecioara Maria sau sfintii respectivi sunt considerati dumnezei.
Asa cum ai spus, se roaga lui Isus. Nu lor insisi... Nu par sa se considere dumnezei...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 25 Jan 2005, 11:59 AM
Mesaj #28


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



cla
QUOTE
M-ar interesa (desi sunt botezat catolic, dar n-are de-a face) cine le-a dat catolicilor Patentul pe Dumnezeu si Cristos?


Cred ca parohul tau ti-ar explica mult mai bine.
Licenta de Dumnezeu si Cristos nu o are Biserica Catolica de la sine putere, ci de la Isus care a dat licenta mantuirii Bisericii Sale: Una, Sfanta, Catolica si Apostolica asa cum apare in "Crezul Apostolic" folosit ca simbol baptismal inca din timpurile Apostolilor lui Cristos. Numai in Biserica Lui exista deplina mantuire, desigur daca omul o accepta, insa Biserica Catolica mai invata ca si un necrestin sau un crestin care nu e in comuniune cu Biserica lui Cristos, daca il cauta pe DUmnezeu din toata inima, acest om va fi mantuit. (sunt u mld de catolici din sase, deci restul cinci nu putem spune ca vor fi osanditi, ci nadajduim in mila fara margini a lui DUmnezeu ca El ii va mantui si pe restul, caci la fel ii iubeste si pe ei)

Super fain raspunsul lui dead-cat, scurt si foarte cuprinzator. smile.gif

QUOTE
... BLAAA... de parca altele n-ar fi al Lui...


Desigur ca toti si toate sunt ale Lui, insa el are o singura Biserica care ii este Mireasa, nu vorbeste de Bisericile Mele, ci de Biserica Mea.

abis
QUOTE
Cred ca atat timp cat cineva il considera pe Isus Cristos Dumnezeu si fiu de Dumnezeu, persoana respectiva este crestin.


Nu oricine crede in Isus Cristos este crestin, ca sa fii crestin trebuie sa crezi in Sfanta Treime: Tatal etern nenascut, necreat, Fiul etern necreat, ci nascut din vesnicie, Duhul Sfant necreat, nenascut, ci purces, toate cele trei Persoane sunt co-egale, co-eterne. Insa mormonii afirma ca Isus a luat fiinta numai la zamislirea sa, nu este etern, ca dumnezeul lor mai are sotii in cer, ca lucifer si Isus sunt frati etc, aceste invataturi nu sunt crestine. (si mai spun ca Isus a fost in SUA si va cladi noul Ierusalim in SUA :"Noi credem in adunarea lui Israel si refacerea celor zece triburi; ca Sionul(Noul Ierusalim) va fi cladit pe continentul American; ca Hristos in persoana va domni e pamant si ca pamantul va fi innoit si va primi din nou gloria paradisului.")
Ei nu cred in Sfanta Treime asa cum e vazuta de crestini: Trei Persoane divine unite in Fiinta.

Mickydutza
QUOTE
Legat de faptul daca sunt crestini sau nu prefer sa nu comentez deoarece si eu sunt intrucatva de parere ca atata timp cat crezi in Dumnezeu nu se poate sa fii pagan.


Ba, din pacate se poate. Priveste mahomedanii care sunt pagani. Necrestinii au o idee diferita de dumnezeu, chiar daca par monoteisti.

QUOTE
Problema este ca ei considera ca initial toti au fos in Rai, si nu ca slujitori ai lui Dumnezeu sau creatii ale sale ci stand in acelasi rand cu Dumnezeu.


Acesta este pacatul, cursa diavolului care a vrut sa fie in Rai egal cu DUmnezeu, asadar vedem foarte bine de unde vine doctrina lor. Nimeni nu poate fi egal cu Dumnezeu, Dumnezeu este Dumnezeu si gata, tu ca om poti trai vesnic alaturi de El, insa nu vei fi atotputernic ca El.(si mie mi se pare mai fain asa)

QUOTE
Asa cum ai spus, se roaga lui Isus. Nu lor insisi... Nu par sa se considere dumnezei...


Dupa ce mor ei sunt siguri ca vor deveni dumnezei, si asta ii face politesiti (pe langa altele).

Acest topic a fost editat de TriRegnum: 25 Jan 2005, 12:03 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cociuba
mesaj 25 Jan 2005, 09:58 PM
Mesaj #29


Cavalerul nedesavarsit
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.548
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.251



QUOTE
Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum

din pacate TriRegnum nu respecti aceasta cerinta..., daca consideri ca doar religia ta e buna atunci pentru mine tu nu esti mai presus de thunder, el cu ale lui, iar TriRegnum cu papa, ma mira faptul ca cei crestin ortodoxi nu sar in sus,sa spui ca doar catolicismul e singura religie mi se pare iesitdin comun ,cum ramanecu apropierea de alte religii? cum sa-i intelegi pe musulmani
QUOTE
ca lucifer si Isus sunt frati

daca d-zeu este creatorul nostru, adica tatal ,atunci te intreb: pe lucifer cine la creat? wink.gif
altcineva?

si acum o observatie personala,am asistat la o inmormantare acum 2 zile, se folosea des cuvintele : ''robul lui d-zeu'' ce inseamna asta canoi suntem sclavii lui d-zeu? wink.gif

aceasta idee despre un d-zeu privat catolic pe care o au unii ma sperie,acest tip de intoleranta mi se pare de neconceput in sec 21 blink.gif


--------------------

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 25 Jan 2005, 10:32 PM
Mesaj #30


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



QUOTE
din pacate TriRegnum nu respecti aceasta cerinta..., daca consideri ca doar religia ta e buna atunci pentru mine tu nu esti mai presus de thunder, el cu ale lui, iar TriRegnum cu papa, ma mira faptul ca cei crestin ortodoxi nu sar in sus,sa spui ca doar catolicismul e singura religie mi se pare iesitdin comun ,cum ramanecu apropierea de alte religii? cum sa-i intelegi pe musulmani


Nu cred ca am denigrat vreo religie spunand neadevaruri, spunand adevarul nu e denigrare. Da, consider ca Biserica Catolica e cea adevarata, insa nu cred ca te-am oprit eu sa iti expui parerea pe forum. Am spus Biserica Ortodoxa din moment ce are sacramente valide la fel ca si cea Catolica detine si ea adevarul mantuirii (despartirea este doar de suprafata, nu si de interior, practic este aceiasi Biserica, caci invata acelasi lucru, si au acelasi scop: mantuirea omului), nu vad unde am denigrat Biserica Ortodoxa. Nu exista religia catolica, ci doar crestina din care face parte confesiunea catolica (cu cele 22 de rituri), ortodoxa rasariteana, calvina, luterana etc. Eu pe ortodocsi si pe ceilalti crerstin de alte confesiuni ii inteleg si le doresc din tot sufletul sa isi respecte confesiunea si pe Dumnezeu pe care il veneram cu totii in diferite forme.
Biserica Catolica e cea mai veche Biserica din lume, detine aceiasi credinta de la innceput pana acum, aceasta o atesta Conciliile Ecumenice si Sfanta Traditie, ar fi nedrept/mincinos sa spun altceva doar ca sa fie pe placut tau sau al altora.

Referitor la apropierea de alte religii, cum ar fi mahomedanismul, eu o percep diferit; nu poti elogia o religie care nu o impartasesti nici macar jumatate, respect pemusulmani si Coranul lor, doar ca imi expun viziunea; ar fi erezie sa spun ca toate religiile sunt bune, caci as da curs la sminteala pentru ceilalti. Ne apropiem de necrestini, insa doar in limita posibilitatilor, nu putem sa ne apropiem in asa fel sa renuntam la tezaurul credintei crestine.

QUOTE
daca d-zeu este creatorul nostru, adica tatal ,atunci te intreb: pe lucifer cine la creat? 
altcineva?


Pe ingerul Lucifer l-a creat Dumnezeu ca sa-i slujeasca Lui, ca inger credincios; insa dandu-i liberul arbitru, acest inger de lumina, Lucifer, s-a pervertit devenind ceea ce este azi: Satana.
Isus este Dumnezeu, este una in Fiinta cu Tatal Creator, iar Lucifer este o simpla creatura fara substanta divina in el, asa ca este eronat sa credem ce spun mormonii cum ca Isus si Lucifer sunt frati. (Isus este Creatorul, Lucifer creatura, singurele creaturi care am fost ridicate la nobilul titlu de "frati ai lui Cristos" si "fii ai lui Dumnezeu Tatal" sunt oamenii, caci Dumnezeu, Isus Cristos, s-a facut Om, asemeni noua)

QUOTE
si acum o observatie personala,am asistat la o inmormantare acum 2 zile, se folosea des cuvintele : ''robul lui d-zeu'' ce inseamna asta canoi suntem sclavii lui d-zeu?


Dumnezeu ne-a creat pentru ca sa Il iubim, sa Ii slujim si astfel noi sa mostenim viata vesnica. Evanghelia vorbeste despre "jugul placut" al Legii lui Dumnezeu. Astfel ca noi ne numim si robi ai Sai, si frati ai lui Isus. Robia, sclavia cum ii spui tu, probabil ca o vezi ca pe ceva umilitor, ceva ce atenteaza grav la demnitatea umana, insa robia, jugul lui Cristos este nascut din dragoste si dupa cum stim dragostea ne face sclavi. Iubindu-L pe Dumnezeu, suntem ai sai in totalitate, nu mai exista nimic care sa nu ii dam Lui, ne oferim cu toata fiinta noastra lui Isus Cristos, asta se numeste iubire, robie din iubire, care e cel mai frumos si divin sentiment uman.
(daruirea este asemeni mirelui si miresei care se iubesc, asa si Biserica, care suntem noi toti[tu, eu etc], si care este Mireasa lui Cristos, iar Cristos Isus este Mirele ei Ceresc: Isus, din Dumnezeu s-a facut sclavul nostru, al conditiei umane supusa durerii adusa prin pacatul adamic, a suferit, s-a injosit in asa masura incat nici cel mai umil sclav nu este, si asta pentru noi, pentru Biserica Sa, ca noi sa avem viata vesnica...iar Biserica la randul ei este, prin iubire, slujitoarea Mirelui ei)

QUOTE
aceasta idee despre un d-zeu privat catolic pe care o au unii ma sperie,acest tip de intoleranta mi se pare de neconceput in sec 21


"Mai bine sa ascultam de Dumnezeu decat de oameni" spunea Sf. Ap. Petru in fata Sinedriului. Nu e intoleranta, ci respect fata de credinta noastra, de traditie. Imi pare rau ca nu pot fi un sincretist cum probabil iti doresti, nu accept erezia sub nici o forma.

Si inca ceva: eu vorbesc din perspectiva Bisericii Catolice (iri recomand documentul "Lumen Gentium" al Conciliului Ecumenic Vatican II si acolo o sa-ti fie mai clar pzoitia oficiala a Bisericii pe care si eu o impartasesc).

Acest topic a fost editat de TriRegnum: 25 Jan 2005, 10:55 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cociuba
mesaj 25 Jan 2005, 10:44 PM
Mesaj #31


Cavalerul nedesavarsit
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.548
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.251



QUOTE
nu accept erezia sub nici o forma.

peste 5 miliarde de oameni sunt eretici?

QUOTE
Biserica Catolica e cea mai veche Biserica din lume,

cred ca ai vrut sa spui biserica crestina ,nu?

si acum cireasa de pe tort tongue.gif
QUOTE
si frati ai lui Isus.

suntem si noi d-zei...si inca o data tongue.gif ,caci vezi ce usor e sa iei totul cuvant cu cuvant wink.gif

oricum putin rezervare in a striga ca biserica catolica e superioara nu strica, caci poate vin alti ortodoxi sau poate budisti sa spuna asta... blink.gif


--------------------

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 25 Jan 2005, 11:06 PM
Mesaj #32


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



QUOTE
peste 5 miliarde de oameni sunt eretici?


Vad ca intelegi numai ce doresti tu sau vrei sa imi rastalmacesti cuvintele in mod intentionat... wink.gif .
Erezia inseamna neacceptarea vreunei doctrine proclamate de vreun Conciliu al Bisericii sau de Sfanta Traditie, cei necrestini nu au cum sa fie eretici.
Am spus ca nu accept erezia sincretismului acceptand ca toate religiile sunt bune.

QUOTE
cred ca ai vrut sa spui biserica crestina ,nu?


Biserica Catolica este Biserica Crestina de atunci, notiunea de "Biserica Catolica" este din timpurile apostolice, apare in Crezul baptismal folosit la Roma inca din primul secol(pe structura acestuia s-a elaborat Crezul niceo-constantinopolitan), apare si la Sfintii Parinti inca din cele mai vechi timpuri ale crestinismului.

QUOTE
suntem si noi d-zei...si inca o data  ,caci vezi ce usor e sa iei totul cuvant cu cuvant


Noi nu suntem dumnezei, suntem oameni simpli. Doar Isus e si Om si Dumnezeu, pentru ca firea umana a Mantuitorului este unita cu cea divina a celei de-a doua Persoane ale Sfintei Treimi. Noi avem numai firea umana si nu cea divina.

QUOTE
oricum putin rezervare in a striga ca biserica catolica e superioara nu strica, caci poate vin alti ortodoxi sau poate budisti sa spuna asta...


Ti-am mai spus, eu ca slujitor din Biserica Catolica expun parerea si viziunea catolica. Daca vrei, voi folosi termenul de Biserica Crestina, tongue.gif ca sa nu mai fi suparat.
Nu am exclus ortodocsii niciodata de la mantuire si nici pe budisti, ba din contra am afirmat ca oricine il cauta pe Dumnezeu intr-un mod sincer va mosteni viata vesnica (sa nu credem ca peste un miliard de chinezi care sunt budisti se vor osandi, caci Dumnezeu doreste mantuirea omului si nu osanda acestuia).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cociuba
mesaj 25 Jan 2005, 11:17 PM
Mesaj #33


Cavalerul nedesavarsit
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.548
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.251



tongue.gif dar tot nu mi se pare normal ca unii sa strige : religiamea e cea mai tare, acum pe bune TriRegnum: banuiesc ca ai citit o gramada, spune cinstit nu ti se pare interesant zenul de ex. wink.gif

QUOTE
Biserica Catolica este Biserica Crestina de atunci, notiunea de "Biserica Catolica" este din timpurile apostolice, apare in Crezul baptismal folosit la Roma inca din primul secol(pe structura acestuia s-a elaborat Crezul niceo-constantinopolitan), apare si la Sfintii Parinti inca din cele mai vechi timpuri ale crestinismului.

deviem , dar ce parere ai despre cartea Codul lui daVinci ? daca Iisus ar fi avut o sotie si urmasi? wink.gif blink.gif


--------------------

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 25 Jan 2005, 11:28 PM
Mesaj #34


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



Daca ar fi sa vorbim de istorie si toate cele ne-am intinde mult prea mult (mai ales despre erezii, cum s-a ajuns la termenul de erezie, ce nedreptati s-au facut evreilor care s-au crestinat in timpurile apostolice si care doreau sa mentina crestinismul separat de neamuri[vezi Fapte unde e primul Conciliu] si cu unele ritualuri si sarbatori iudaice, cum au ajuns neamurile[crestinii proveniti din paganism] sa ii excluda pe evreii aceia pentru erezie etc).

Eu am vorbit din Traditia si Conciliile Bisericii, care e foarte rigida, iti recomand in continuare documentul "Lumen Gentium".


QUOTE
deviem , dar ce parere ai despre cartea Codul lui daVinci ? daca Iisus ar fi avut o sotie si urmasi?


Nu exista nici o dovada ca a fost asa. Nu mai spun nimic ca sa nu fiu declarat eretic smile.gif (era vorba de o parere personala si unele deductii logice).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cociuba
mesaj 26 Jan 2005, 12:08 PM
Mesaj #35


Cavalerul nedesavarsit
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.548
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.251



QUOTE
ca sa nu fiu declarat eretic

te invit totusi sa-ti prezinti parerile smile.gif


--------------------

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 19 April 2024 - 06:57 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman