HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor având ca temă principală Politica Interna. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

3 Pagini V  < 1 2 3  
Reply to this topicStart new topic
> Taxa De 16%, sunteti de acord cu taxa de 16%?
sunteti de acord cu taxa de 16%?
Nu puteti vizualiza rezultatele sondajului inainte de a vota. Va invitam sa va logati si sa votati pentru vizualizarea rezultatelor.
Nr. Voturi: 30
Musafirii nu pot vota. Va invitam sa va logati / inregistrati. 
Quasar
mesaj 22 Jun 2005, 02:29 PM
Mesaj #71


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 249
Inscris: 27 April 05
Forumist Nr.: 6.204



Taxa pe valoarea adaugata (TVA) ar putea fi majorata, de la 1 ianuarie 2006, cu doua sau trei puncte procentuale, pentru ca una dintre problemele economiei romanesti in acest moment este cresterea prea mare a consumului, a declarat intr-un interviu acordat BBC ministrul Finantelor Publice, Ionut Popescu. Ministrul a adaugat ca o decizie privind cota standard a TVA, situata in prezent la 19%, va fi luata in perioada urmatoare. "Atunci cind vorbim de deficitul de cont curent, de pericolul inflationist, asta inseamna un consum prea mare. Ce s-a intimplat? Inca din anul 2004 - an electoral - salariile au crescut prea mult, apoi si prin cota unica, au ramas prea multi bani la oameni, s-a dezvoltat foarte mult creditul de consum. Toti acesti factori au facut ca in Romania consumul sa creasca foarte mult", a afirmat ministrul Finantelor. El a adaugat ca cifra "16" a devenit un fel de cifra magica a economiei romanesti, de la 1 ianuarie 2006 urmind sa fie impozitate cu aceasta cota profitul, venitul, precum si dividendele, tranzactiile speculative imobiliare, dobinzile si cistigurile din piata de capital. "Filozofia noastra este aceea de a incuraja munca, cu alte cuvinte de a o taxa la un nivel scazut, dar pe de alta parte trebuie sa taxam mai mult consumul", a mai spus Popescu. Presedintele Traian Basescu a anuntat, luni, ca reforma fiscala va continua in 2006 cu reducerea contributiilor la fondurile de sanatate, de pensii, de somaj, astfel ca numarul 16 va deveni arhicunoscut in fiscalitatea romaneasca, aceasta politica avind ca obiectiv stimularea masiva a economiei. O delegatie a Fondului Monetar International se afla la Bucuresti pentru a analiza cu autoritatile romane ultimele evolutii macroeconomice si incadrarea in tintele stabilite, politica fiscala si bugetara, inclusiv rectificarea bugetara si proiectele bugetare pe termen mediu. De asemenea, sint discutate aspecte privind politica monetara si cea salariala in sectorul de stat, derularea procesului de privatizare, in special in sectorul energetic. ohyeah.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
talusa
mesaj 23 Jun 2005, 01:32 PM
Mesaj #72


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.427
Inscris: 4 March 03
Forumist Nr.: 15



Cota unica a facut praf economia

http://www.curierulnational.ro/?page=artic...e=879&art=58081


--------------------
Cu prostia insasi, pana si zeii lupta in zadar! Schiller

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 23 Jun 2005, 03:08 PM
Mesaj #73


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



Abis ... citesti asta sau te-ai refugiat in discutarea subiectului ( sau mai exact zis la o invirtire in jurul cozii sorry.gif ) la rubrica despre Integrarea Europeana ( desi nu ar fi acolo locul discutiei ... ) ? rolleyes.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 23 Jun 2005, 03:08 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
abis
mesaj 23 Jun 2005, 03:15 PM
Mesaj #74


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Cum sa nu, citesc.

E drept ca aici ar fi mai potrivita discutia, dar daca acolo a inceput... Putem s-o continuam aici.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achernar
mesaj 23 Jun 2005, 03:18 PM
Mesaj #75


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



Simpatic cetateanul. 'Incurajam munca dar descurajam consumul'. Probabil incurajeaza munca patriotica. Daca ma gandesc bine si Ceasca ajunsese la o concluzie asemanatoare. Avea dreptate cine zicea ca istoria se repeta.

Daca ma gandesc bine e clar ca salariile nu vor creste prea mult in urmatorii ani. E mai bine asa, altfel idiotii aia de salariati ar fi in stare sa-si foloseasca salariile pentru A CONSUMA in loc sa le tina acasa in sertar. Sau sa le puna in rama si sa roada radacini prin parcuri.



Acest topic a fost editat de Achernar: 23 Jun 2005, 03:24 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 23 Jun 2005, 04:23 PM
Mesaj #76


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (abis @ 23 Jun 2005, 04:15 PM)
E drept ca aici ar fi mai potrivita discutia, dar daca acolo a inceput...

Pai si mie mi se pare mai potrivit aici ... smile.gif

QUOTE

Probabil incurajeaza munca patriotica.


Nope - o sa-i zica "munca europeana" probabil. tongue.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
talusa
mesaj 25 Jun 2005, 09:59 AM
Mesaj #77


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.427
Inscris: 4 March 03
Forumist Nr.: 15



Cota unica aduce o gaura la buget de 10.000 de miliarde de lei

http://www.realitatearomaneasca.ro/content...miliarde-de-lei


--------------------
Cu prostia insasi, pana si zeii lupta in zadar! Schiller

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achernar
mesaj 28 Jun 2005, 01:35 PM
Mesaj #78


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



rofl.gif rofl.gif rofl.gif

Foaaarte interesant ! Fratii incearca sa recupereze din banii 'pierduti' in urma aplicarii taxei de 16 %. Si nu cred ca aceasta masura va fi si ultima. Interesant este si faptul ca daca pana acum trebuia sa fi cotizat la buget pentru a lua banul, acum inclusiv aia de stau cu cracii-n sus ar urma sa beneficieze de ceva maruntis. Mai ziceau cate unii ceva de comunism. Interesant e ca domnul ministru a fost vicepresedinte al PD, deci cam stie care-i linia pe care trebuie s-o aplice. Oare vor urma alegeri in toamna ? Ca doar astea ar justifica masuri (specific pesediste) de genul asta, adica de mituire a electoratului.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Quasar
mesaj 28 Jun 2005, 04:23 PM
Mesaj #79


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 249
Inscris: 27 April 05
Forumist Nr.: 6.204



Oare cu ce sunt mai buni "astia" fata de "rosii " care au fost??????????
Situatia " care este " este urata!
TVA-ul creste , inflatiea creste ...
Stiti ce tine pasul cu ei " greata " fata de guvernanti si de politicieni , "asta" creste in continuare!
Cu ce se va deosebi 1 ian 2006 fata de 1 ian 2005 ???????
hmmmmmm???
Ce bine ar fi sa spuna guvernantii nostri : " Nivelul de trai este cu 5 % mai bun fata de acum un an"
O sa prindem zilele acelea?
AAAAAA
" TREB' SA OPRIM CONSUMUL , TREB' SA OPRIM SA-SI MAI CUMPERE NENOROCITUL DE ROMAN FRIGIDERE , TELEVIZOARE MASINI DE SPALAT SI MAI TREB' SA OPRIM SA MAI SI GANDEASCA , daca se poate, ROMANASUL NOSTRU "!!!!!!!!!!!!
HMMMMMMMMMMMM
Unde esti tu Doamne sa vezi ce prostie este in tara asta !!!!!!!!!!
drool.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 28 Jun 2005, 04:35 PM
Mesaj #80


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Achernar,
Nu pot sa spun decat ca sunt si eu la fel de surpins... E o idiotenie sa cobori alocatia pentru copii la nivelul asta. Sper ca proiectul nu va trece asa de parlament. Om vedea...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
talusa
mesaj 30 Jun 2005, 12:57 PM
Mesaj #81


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.427
Inscris: 4 March 03
Forumist Nr.: 15



user posted image


--------------------
Cu prostia insasi, pana si zeii lupta in zadar! Schiller

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 30 Jun 2005, 01:17 PM
Mesaj #82


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (Achernar @ 28 Jun 2005, 02:35 PM)
Mai ziceau cate unii ceva de comunism. Interesant e ca domnul ministru a fost vicepresedinte al PD, deci cam stie care-i linia pe care trebuie s-o aplice. Oare vor urma alegeri in toamna ? Ca doar astea ar justifica masuri (specific pesediste) de genul asta, adica de mituire a electoratului.

Pai aia care erau cu gura mare in demascat "comunistii" pe zona cred ca au fost prinsi un pic pe picior gresit la faza asta ... tongue.gif

Timpenia asta e in perfecta continuare a aberatiei cu acordarea "ajutorului social" la toata tiganimea de la care spera PSD-ul sa-si scoata pirleala la alegeri ! devil.gif
Ma refer fireste la faptul de a nu corela acordarea indemnizatiei/marimea ei cu plata anterioara a unor obligatii sociale, nu la diminuarea propriu-zisa. hh.gif

Iar Boc a iesit sa faca si el circ ieftin cum ca PD-ul va cere retragerea proiectului ... biggrin.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hexor
mesaj 30 Jun 2005, 01:40 PM
Mesaj #83


Musteriu
*

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 39
Inscris: 25 June 05
Din: galati
Forumist Nr.: 6.499



Mi se pare mie sau conducerea tarii vrea sa ne faca sa plecam din tara in bloc?Daca o s-a mai continue in sensul asta peste 5 ani o sa ramana populatia Romaniei la 12 mil de loc..Restul emigrati sau fugiti ilegal .


--------------------
Imi respect dreptul de a face ce vreau !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Quasar
mesaj 30 Jun 2005, 01:48 PM
Mesaj #84


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 249
Inscris: 27 April 05
Forumist Nr.: 6.204



Au sa ramana in tara doar politicienii , politaii , vamesii , cei care fura si prostimea ! spoton.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achernar
mesaj 30 Jun 2005, 02:56 PM
Mesaj #85


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



Noo ! E tocmai invers. Deja-s cozi kilometrice la punctele de trecere a frontierei. Romanii plecati din tara dupa 1945 se-ntorc cu zecile de mii. Au auzit ca-n Romania se traieste din ce in ce mai bine si vor si ei sa profite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Quasar
mesaj 30 Jun 2005, 03:01 PM
Mesaj #86


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 249
Inscris: 27 April 05
Forumist Nr.: 6.204



Cei plecati in Siberia da! Stau de rup gardul! hh.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
talusa
mesaj 30 Jun 2005, 07:52 PM
Mesaj #87


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.427
Inscris: 4 March 03
Forumist Nr.: 15



QUOTE (Quasar @ 30 Jun 2005, 02:48 PM)
Au sa ramana in tara doar politicienii , politaii , vamesii , cei care fura si prostimea ! spoton.gif

Nu duceti mare lipsa de ultimul articol wink.gif


--------------------
Cu prostia insasi, pana si zeii lupta in zadar! Schiller

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achernar
mesaj 1 Jul 2005, 10:11 AM
Mesaj #88


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



Din pacate, la romani nu prostimea reprezinta marea problema ci tocmai aia ceva mai dotati intelectual. Cat timp gandesc la nivel de individ sunt deosebit de realisti. Cand se grupeaza insa sunt gata sa inghita cele mai mari gogorite fara ca macar sa le treaca prin cap faptul ca-si taie singuri craca de sub picioare.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 1 Jul 2005, 11:58 AM
Mesaj #89


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (Achernar @ 1 Jul 2005, 11:11 AM)
la romani nu prostimea reprezinta marea problema ci tocmai aia ceva mai dotati intelectual

Evient. "Prostimea" face intotdeauna cele mai bune alegeri, pacat ca o trag inapoi intelectualii astia nenorociti.

N-aveau dreptate aia care cereau "moarte intelectualilor"?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achernar
mesaj 1 Jul 2005, 12:27 PM
Mesaj #90


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



a. Sper ca-ti dai seama ca lozinca n-a fost inventata spontan. Initiatorul a fost in mod sigur un cetatean mult mai dotat intelectual decat marea majoritate a alora de-o scandau.

b. Iti reamintesc faptul ca marea majoritatea e indivizilor care au condus (sau conduc) Romania nu faceau in nici un caz parte din 'prostime'. Deciziile majore le apartin. Iar rezultatele se vad.
p.s : nu ma refer numai la conducatorii prezentati publicului ci si la cei care dirijeaza 'din umbra'. Si te rog sa nu-mi povestesti precum ca astia din urma n-ar exista, nu-mi permit sa ma tavalesc pe jos (de ras) la ora asta.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
talusa
mesaj 1 Jul 2005, 01:39 PM
Mesaj #91


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.427
Inscris: 4 March 03
Forumist Nr.: 15



QUOTE (Achernar @ 1 Jul 2005, 01:27 PM)
b. Iti reamintesc faptul ca marea majoritatea e indivizilor care au condus (sau conduc) Romania nu faceau in nici un caz parte din 'prostime'. Deciziile majore le apartin. Iar rezultatele se vad.

• Vreau sa va spun ca eu am discutat cu nenumarati sefi de stat, prim-ministri si le-am spus: uite ce am facut eu, va asigur eu... Nu m-a crezut nimeni (...)
Emil Constantinescu, Presedintele Romaniei


--------------------
Cu prostia insasi, pana si zeii lupta in zadar! Schiller

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 4 Jul 2005, 03:22 PM
Mesaj #92


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (abis @ 1 Jul 2005, 12:58 PM)
Evident. "Prostimea" face intotdeauna cele mai bune alegeri, pacat ca o trag inapoi intelectualii astia nenorociti.

N-aveau dreptate aia care cereau "moarte intelectualilor"?

Păi na ... vorba lui Achenar - de la nea Pingelică încoace nu mai cred că a fost ministru sau secretar de stat în România fără să fie şi intelectual şi cam tot dijeaba ... sorry.gif

Şi plus de asta alăturarea la un adevăr a unei aberaţii sună mai degrabă a manipulare. wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
talusa
mesaj 4 Jul 2005, 06:09 PM
Mesaj #93


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.427
Inscris: 4 March 03
Forumist Nr.: 15



QUOTE (MIA @ 4 Jul 2005, 04:22 PM)
QUOTE (abis @ 1 Jul 2005, 12:58 PM)
Evident. "Prostimea" face intotdeauna cele mai bune alegeri, pacat ca o trag inapoi intelectualii astia nenorociti.

N-aveau dreptate aia care cereau "moarte intelectualilor"?

Păi na ... vorba lui Achenar - de la nea Pingelică încoace nu mai cred că a fost ministru sau secretar de stat în România fără să fie şi intelectual şi cam tot dijeaba ... sorry.gif

Şi plus de asta alăturarea la un adevăr a unei aberaţii sună mai degrabă a manipulare. wink.gif

De ce sunt intelectualii lasi?

"Criterion", Nr. 2, Bucuresti, 1934

Ati văzut vreodată un "intelectual" în timpul unei crize politice, sau unei prefaceri internationale?
Nu numai că e uluit si neiformat, asta încă n'ar fi o rusine prea mare. Dar e deadreptul înspăimântat, e coplesit de frică, e paralizat de panică. Umblă aiurit, pune întrebări oricui, ascultă pe oricine îi vorbeste, are o încredere oarbă în orice dobitoc politic – si tremură pentru viata si libertatea lui ca cel din urmă dintre sclavi. Numai atunci îsi dă el seama ce putin s'a "interesat" de viata socială din jurul său. Si caută pretutindeni sprijin, adăpost, încurajare. Renuntă la orice demnitate personală, uită cu desăvârsire misiunea lui istorică; frica face din el o lichea si un sclav.
De câte ori plutesc în aer psihoze politice, de câte ori se întâmplă sau se asteaptă ceva grav – o revolutie, o reforma acerbă, un atentat, o schimbare esentială a ordinei sociale – bietul "intelectual" român îsi pierde mintile.
(Fireste, vorbesc numai de "intelectualul" pur, de cel fără aderente cu partidele sau grupările poltice). Incearcă atunci să facă cele mai umilitoare tranzactii; si nu de ordin concret, politic, ci tranzactii fara nici un profit, fara nici o eficacitate. Mărturiseste oricarui om întâlnit ca aproba anumite gesturi politce, că si el a gândit asa, că bine se face ce se face etc. In noaptea insurectiei comuniste dela Atelierele Grivita, am întâlnit un excelent romancier care, aflând de cele ce s'au întâmplat, mi-a deschis repede ultimul său roman, apărut chiar în zilele acelea, ca să-mi arate că si el a promovat o revolutie sociala si antiburgheza. Poate că asa era. Dar nu lucrul acesta e semnificativ. Ci faptul ca excelentul romancier s'a grabit să-si caute puncte de contact cu o miscare socială despre care nu stia nimic, nu stia cine o face si contra cui, daca are sorti de izbândă si de eficacitate, etc. Nu stia nimic. Scos din preocuparile lui "intelectuale", i-a fost frică. Tot asa le-a fost frică tuturor intelectualilor crestini de succesele "Garzii de fier" si au început să o aprobe nu pentru că le convenea programul "Gărzii", ci pentru că se temeau să nu fie suspectati si persecutati după o eventuală victorie a ei.
Nu am nimic de zis contra intelectualilor care trec de o parte sau alta a baricadei îndemnati de o anumită constiintă socială sau natională. Dar îmi repugnă lasitatea intelectualilor apolitici, care îsi descopăr deodată aderente cu o miscare socială în pragul izbânzii (sau care numai pare astfel).
Si ei nu fac asta din interes, căci cei mai multi n'au nimic de câstigat ca "intelectuali" dintr'o asemenea miscare. O fac pur si simplu din frica, din lasitate. Frica ce îsi are rădăcina în lipsa de constiintă "functională" (dacă ni se iartă expresia), în lipsa constiintei că ei ,"intelectualii", reprezintă – în pofida oricarei violente si a oricarei prostii politice – singura fortă invincibilă a unei natiuni. Dacă orice intelectual si-ar da seama ce reprezintă el în societatea românească, si mai ales pe cine reprezinta el – putin i'ar păsa atunci de orice revolutie, de orice razboi, de orice criza politica. Mare sau mica, biruita sau victorioasa, o natiune nu înfrunta eternitatea nici prin politicienii ei, nici prin armata ei, nici prin tăranii sau proletarii ei – ci numai prin ce se gândeste, se descopera si se creeaza între hotarele ei. Ceasul de azi sau de mâine poate fi stăpânit de oricine, fara ca o natiune sa piara. Fortele care musca din eternitate, fortele care sustin istoria unei tari si-i alimenteaza misiunea ei – n'au nimic cu politicul, nici cu economicul, nici cu socialul. Ele sunt purtate si exaltate numai de catre "intelectualii" unei tari, de avantgarda care singura, pe frontierele timpului, lupta contra neantului. Atâtea provincii romane, admirabil civilizate, au pierit pentru totdeauna pentru că nu au existat acolo creiere care sa domine masa amorfa si efemeridele istoriei, sa creeze valori sufletesti, sa nutreasca o cultura. Aproape toate republicile sud-americane trăiesc aceiasi experientă periferică, semi-istorică, asteptând ca timpul să le înghita actuala lor viata "politica". Deci, asta reprezinta "intelectualii": lupta contra neantului, a mortii; permanenta afirmare a geniului, virilitătii, puterii de creatie a unei natiuni. Si ca atare n'au de ce să se teama, să intre în panică si să se umilească în fata unei miscări politice cu sanse de succes. Mai întâi pentru că orice miscare politica îsi are radacinile in ideile unui intelectual sau a unui grup de intelectuali. (Nu vorbesc, fireste, nici de guverne, nici de legislatii abstracte; ci de revolutii, reforme si reactiuni concrete, istorice).
Si in al doilea rând, pentru că nici o revolutie si nici un act politic nu priveste direct pe intelectual. (Poate privi, în orice caz, numai interesele lui de breaslă, confortul lui, familia lui). In ceasul în care ceva se întâmplă politic, deci se consumă – intelectualul se află cu mult înainte, ocupat să creeze ceva care sa muste din eternitate, sau sa faca ceva care numai dupa multi ani va fi precipitat în stradă, va căpăta valoare politica. In ceasul unei revolutii sau a unei crize, intelectualul adevarat se află prea departe ca sa se mai poata întoarce inapoi; el a trecut demult pe acolo. Ceeace pare nou, pentru mase, este de mult trăit, asimilat, consumat pentru el.
Indiferenta fata de politica, de prezentul politic? Nicidecum. Ci numai toleranta si întelegere. Dai o mână de ajutor si treci mai departe. Dar în nici un caz nu merita să-ti pierzi cumpătul, să-ti iesi din fire si să pactizezi cu oricine – uitând că nimeni nu poate avea dreptul de a pactiza cu tine. Iti pierzi libertatea? Asta nu ti-o poate lua nimeni. Iti primejduiesti situatia materiala? Asta priveste familia ta, nu pe tine. Iti risti viata? Ei si? Acel pe care îl reprezinti, nu moare niciodată. Dacă crezi altfel, renuntă la "intelectualitate" si fă-te om politic.


Mircea Eliade



user posted image

Acest topic a fost editat de talusa: 4 Jul 2005, 06:11 PM


--------------------
Cu prostia insasi, pana si zeii lupta in zadar! Schiller

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 23 Feb 2006, 01:48 PM
Mesaj #94


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



Am gasit aici acest topic in care cred ca putem discuta despre cota unica de impozitare. Pentru ca tot este la politica si pentru ca a fost folosit ca si contraargument politic pe un alt topic aici siaici si asa mai departe. Pentru a nu fi offtopic pe acel thread cred ca e mai bine sa discutam aici despre cota unica.

Deci:
Skysurfer
QUOTE
Cota unica... eu sunt economist si chiar dc intr-o faza de inceput m-am bucurat de ea (doar pt 2 luni) dupa un scurt calcul puterea mea de cumparare este mai mica.


Nu contest ca puterea ta de cumparare este mai mica, dar de unde stii ca asta se bazeaza pe introducerea cotei unice? Iti reamintesc ca orice forma de impozitare ar fi fost, cresterile de preturi la gaze, benzina, motorina, ar fi fost inevitabile. Acestea sunt principalele motive pentru care au crescut preturile si implicit a scazut puterea de cumparare.
Pe de alta parte efectele benefice ale cotei unice sunt pe termen lung, nu ne asteptam sa le simtim foarte repede. Cele mai importante efecte ar fi cresterea economiei si a consumului.

QUOTE
Impozitarea castigurilor din dobanzi bancare a scumpit si creditul, ceea ce inseamna ca deja imi provoaca pierderi.


Creditul se ieftineste de cativa ani incoace. Pe de alta parte mi se pare normal sa se impoziteze orice forma de venit.

QUOTE
Dobanda din banca nu imi acopera rata inflatiei deci iar pierd


Nu are legatura cu cota unica, tine de politica bancara.

MIA
QUOTE
Produce efecte benefice in buzunarele angajatilor ( foarte ) bine platiti. La marea masa a salariatilor din Romania insa e practic insesizabila.

Astea sunt efectele pe termen scurt si mediu. Pe termen lung efectele sunt pozitive pentru toata lumea prin cresterea economiei. Si pana la urma doar nu o sa ne complacem o vesnicie in stadiul de venituri mici si sa asteptam pomana de la stat. In timp, prin cresterea economiei ar trebui sa creasca si veniturile.

Leonardo
QUOTE
Singurul aspect pozitiv al cotei unice a fost pentru cei care aveau al doilea servici sau cumul si pentru cei cu venituri de peste 20 de milioane. Toate acestea puteau fi insa lesne obtinute daca se modificau pragurile de impozitare in sensul scaderii darilor la, sa zicem, 16% pentru cei cu salarii pana in, iar sa zicem, 2000 Euro (echivalent).


Cota unica nu se refera doar la salarii ci si la profit. Reducerea impozitului pe profit este foarte important.
Cresterea impozitului pe dividende mi se pare echitabil. E prost pentru cei care isi luau salariul pe microintreprindere dar in felul acesta nu face discriminare. Orice venit se impoziteaza. Foarte bine.

QUOTE

Cota unica a eliminat din start orice deduceri existente (mai putine) sau viitoare (aici e pierderea). Deducerile sunt un mijloc elegant de a acorda facilitati celor ce au copii, celor ce-si imbunatatesc casa si cresc astfel valoarea bunurilor comunitatii, celor ce investesc in lucruri necesare in profesie, celor ce isi fac asigurari suplimentare etc..


Nu le-a eliminat. Deducerile exista. In special cei cu venituri mici beneficiaza de ele.

QUOTE
Cota unica a redus aportul la buget din impozite si drept urmare acum va creste TVA la 22% si din cate stiu au mai crescut si ceva impozite pe profit pe la firme mici.


Nu. Fals. Nu a redus aportul. Cresterea de TVA este o varianta. Deocamdata sunt speculatii, nu se stie ce se va intampla. E posibil sa creasca chiar aceasta cota unica. 18% e suportabil, daca este insotita si de o reducere a asigurarilor sociale ar largi destul de mult baza de impozitare. Oricum varianta cresterii cu 3% a TVA era luata in calcul pentru a lasa loc pentru reducerea acestor asigurari sociale care inca sunt prea mari si mentin o rata ridicata de munca la negru. Cei din massmedia si militantii anti cota unica precum si PSD-ii sustin ideea ca 3% in plus la TVA s-ar datora faptului ca banii stransi din 16% nu sunt suficienti. Este fals. Altele sunt motivele pentru eventuala crestere a TVA.

Aici as vrea sa fac o precizare. Multa lumea ar vrea ca sa existe un bunton pe care sa apese guvernantii, iar ei sa traiasca mai bine. Asa ceva nu exista. Reducerea fiscalitatii nu se poate face decat cu cateva procente si nu aduce imediat bunastare, nu iti dubleaza salariul si nu iti garanteaza vacante in Caraibe. Fiscalitatea este o parghie prin care statul controleaza economia. De multe ori masurile care conduc la cresterea economiei nu sunt imediat benefice pentru oameni si invers.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 23 Feb 2006, 02:15 PM
Mesaj #95


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (actionmedia @ 23 Feb 2006, 01:48 PM)
Cele mai importante efecte ar fi cresterea economiei si a consumului.

Consumul creste - dar economia nu prea ... rolleyes.gif

QUOTE

Creditul se ieftineste de cativa ani incoace. Pe de alta parte mi se pare normal sa se impoziteze orice forma de venit.


Se ieftineste datorita scaderii inflatiei si nu are de fapt legatura cu impoztarea. Oricum nu mi se pare normal sa se impoziteze bani care deja au fost impozitati odata. Si - in principiu - asta e o metoda de sabotare pe termen lung a economiei, din cauza ca descurajeaza economisirea ... hmm.gif

QUOTE

Astea sunt efectele pe termen scurt si mediu. Pe termen lung efectele sunt pozitive pentru toata lumea prin cresterea economiei. Si pana la urma doar nu o sa ne complacem o vesnicie in stadiul de venituri mici si sa asteptam pomana de la stat. In timp, prin cresterea economiei ar trebui sa creasca si veniturile.


Pe termen lung toti suntem morti cum zicea cineva ... tongue.gif
Oricum - vad ca tot repeti refrenul asta : "pe termen lung o sa fie excelent deoarece creste economia" desi na ... pina la "pe termen lung" mai trebuie sa creasca si pe termen scurt si mediu. wink.gif

QUOTE

Cota unica nu se refera doar la salarii ci si la profit. Reducerea impozitului pe profit este foarte important.
Cresterea impozitului pe dividende mi se pare echitabil. E prost pentru cei care isi luau salariul pe microintreprindere dar in felul acesta nu face discriminare. Orice venit se impoziteaza. Foarte bine.


Serios ??? ohmy.gif
Adica singurele si principalele venituri din dividende sunt alea prin care se ia salariul prin micro-intreprindere ??? Tu mai citesti ce scrii sau le spui doar asa ... ? sorry.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 23 Feb 2006, 03:35 PM
Mesaj #96


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (MIA @ 23 Feb 2006, 02:15 PM)
Consumul creste - dar economia nu prea ... rolleyes.gif

Cresterea consumului aduce in timp crestere economica.

QUOTE
Se ieftineste datorita scaderii inflatiei si nu are de fapt legatura cu impoztarea.


Nici nu am spus ca ar avea vreo legatura cu impozitarea. Cineva spunea ca s-a scumpit si eu am spus ca nu s-a scumpit. Chiar daca se scumpea nu era obigatoriu sa fie din vina impozitarii.

QUOTE
Oricum nu mi se pare normal sa se impoziteze bani care deja au fost impozitati odata.


Daca te referi la impozitarea dobanzii, eu nu vad cand a mai fost impozitata. Daca eu tin la banca 1.000.000 dolari si primesc la ei o dobanda anuala de 20000 dolari, acesti 20000 dolari reprezinta un venit si trebuie impozitat. Care e problema?

QUOTE
Si - in principiu - asta e o metoda de sabotare pe termen lung a economiei, din cauza ca descurajeaza economisirea ...


Descurajarea este doar pe termen scurt, pana se obisnuieste lumea cu situatia. Oricum poate fi corectata prin politici bancare de incurajare a economisirii. Pe de alta parte incurajeaza consumul, investitiile si creditele, absolut necesare pentru crestere economica.

QUOTE
Adica singurele si principalele venituri din dividende sunt alea prin care se ia salariul prin micro-intreprindere ???


Eu nu am spus asa ceva. Te rog nu imi pune vorbe in gura.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marian M
mesaj 3 May 2006, 08:27 AM
Mesaj #97


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 377
Inscris: 24 July 04
Forumist Nr.: 4.131



Cum mai e cu "unica" ?
Inclin sa cred ca a avut efecte bune pt. economie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achernar
mesaj 3 May 2006, 08:47 AM
Mesaj #98


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553




Din Evenimentul Zilei de azi :

"De ce sa platim impozite mari la stat? Aceasta este problema pe care a ridicat-o raportul Societatii Academice Romane (SAR) referitor la cota unica. Pe langa motivul evident, cum ca statul are nevoie de bani, raspunsul finantistilor este ca taxele mai mici ar putea fi chiar in dezavantajul contribuabililor."

rofl.gif

Go to the top of the page
 
+Quote Post
MariusM
mesaj 13 May 2006, 10:33 AM
Mesaj #99


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 49
Inscris: 9 May 06
Forumist Nr.: 8.231



O categorie pentru care cota unică înseamnă impozite mai mari (prin eliminarea deducerilor care existau înainte) este cea a persoanelor fizice autorizate. Se practică o discriminare fiscală fără nici o logică între salariaţi şi persoane fizice autorizate (adică cei care lucrează pe cont propriu).
http://ro.altermedia.info/politica/persoan...scale_3240.html
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pagini V  < 1 2 3
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 4 May 2024 - 11:33 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman