HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

6 Pagini V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Emigrantii, SI DENIGRANTII
gio19ro
mesaj 16 Jan 2005, 10:52 PM
Mesaj #36


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



Eeeee, pai cum afla de exemplu UK ca un cetatean al sau castiga bani grei in EAU daca el nu declara?

Pai daca eu muncesc in Japonia si fiind cetatean romano-german, pur si simplu nu zic nimic, ca doar nu sunt prost sa fiu impozitat de toate cele trei state.

Acest topic a fost editat de gio19ro: 16 Jan 2005, 10:56 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 16 Jan 2005, 10:57 PM
Mesaj #37


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



poate n-afla imediat. dar daca afla ulterior mergi la zdup in celula cu 2 negrii mari (am parafrazat ex-seful politiei din frankfurt).

OT:
uica-meu, fie iertat, lua ajutor social. nevasta-sa gasise un job cu un salar care-i ridica dincolo de social aid eglibility. dar ce-s ei prosti sa declare? astia de la finante au descoperit dupa 4 ani, si au cerut toti banii + dobinda inapoi. si s-a mai lasat si cu o condamnare cu suspendare.

d-aia-i mai sigur sa renunti in cazuri din astea la o cetatenie ca te trezesti cu contul blocat.
un coleg de-al meu are si cetatenie croata. de vreo 3 ani astia-l tot cheama in armata. desi nu s-a nascut in croatia si numai maica-sa e croata. la asta iar s-ar merita sa renunte, desi nu prea pare sa vrea. in schimb tot isi aranjeaza sa amine.


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 16 Jan 2005, 10:57 PM
Mesaj #38


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



Ce draft, dead-cat? Lumineaza-ma ca n-am habar. Chestia cu razboiul de-acum?
As considera si asta si taxele (daca sunt semnificative) ca fac o alegere, nu ca-s obligata. Aleg sa fiu luata cu arcanul sau sa platesc taxe, sau nu. Dar nu ma obliga nimeni biggrin.gif

Gio, si unde-s locurile unde e iubita America in momentul asta? laugh.gif Gluma deoparte - nu merg cu pasaportul pe frunte. Pot sa scot pasaportul romanesc si s-o dau in neaosa romaneasca oricand. laugh.gif Vorba e ca daca vreau sa ma duc la Paris 4 zile nu trebuie sa ma duc sa ma rog de francezi pentru o viza care dureaza eventual o saptamana si 2 cozi infernale.

Nefe, mwah1.gif mwah1.gif


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 16 Jan 2005, 10:57 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
dead-cat
mesaj 16 Jan 2005, 11:05 PM
Mesaj #39


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



QUOTE

Ce draft, dead-cat? Lumineaza-ma ca n-am habar. Chestia cu razboiul de-acum?

o sa vina draftul. Rumsfeld a zis, pentru a pastra 150 000 de soldati in iraq ai nevoie de 450 000. 150 000 in tour of duty, 150 000 in concediu si 150 000 in R&R.
US Army are 500 000 in total. deci i se urca comandamentul in cap guvernului pentru marirea numarului de soldati. dar cum cifrele de recrutare sunt 30% in minus pina si la garda nationala (aia care plateau college-ul) iar o serie de tineri incep s-o taie in canada, nu va mai dura mult si draftul va fi inevitabil.
si-atunci o galeata de cetateni nu vor mai vrea sa fie cetateni.


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 16 Jan 2005, 11:06 PM
Mesaj #40


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



QUOTE (dead-cat @ 16 Jan 2005, 10:57 PM)
OT:
uica-meu, fie iertat, lua ajutor social. nevasta-sa gasise un job cu un salar care-i ridica dincolo de social aid eglibility. dar ce-s ei prosti sa declare? astia de la finante au descoperit dupa 4 ani, si au cerut toti banii + dobinda inapoi. si s-a mai lasat si cu o condamnare cu suspendare.


Asta e chiar o prostie pt ca e aproape imposibil sa nu te gineasca in Germania. Dar daca lucrezi afara, intr-o tara departe rau, care are alt alfabet decat cel latin, ma indoiesc ca o sa fi gasit vreodata.

Romania si Germania au semnat acord din asta pt evitarea dublei impuneri? Ca daca nu eu sunt un candidat la negrii din celula rofl.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 16 Jan 2005, 11:08 PM
Mesaj #41


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



QUOTE

Romania si Germania au semnat acord din asta pt evitarea dublei impuneri? Ca daca nu eu sunt un candidat la negrii din celula

da au. m-am interesat eu cu citiva ani in urma.


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 16 Jan 2005, 11:08 PM
Mesaj #42


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



Deci, multumesc pentru clarificare M!

A emigra - a-si parasi patria stabilindu-se in alta tara, a se expatria (deci ar fi corect cum am zis eu ca pentru ai mei sunt ex-pat)

A imigra - a intra intr-o tara pentru a se stabili acolo, venind din alta tara

Re draft, mai bine ar inceta razboiul asta absurd. Daca incepe draft-ul o sa avem demonstratii in strada ca pe vremea Vietnamului.

Acest topic a fost editat de Mistinguett: 16 Jan 2005, 11:12 PM


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 16 Jan 2005, 11:13 PM
Mesaj #43


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



QUOTE (dead-cat @ 16 Jan 2005, 11:05 PM)
QUOTE

Ce draft, dead-cat? Lumineaza-ma ca n-am habar. Chestia cu razboiul de-acum?

o sa vina draftul. Rumsfeld a zis, pentru a pastra 150 000 de soldati in iraq ai nevoie de 450 000. 150 000 in tour of duty, 150 000 in concediu si 150 000 in R&R.
US Army are 500 000 in total. deci i se urca comandamentul in cap guvernului pentru marirea numarului de soldati. dar cum cifrele de recrutare sunt 30% in minus pina si la garda nationala (aia care plateau college-ul) iar o serie de tineri incep s-o taie in canada, nu va mai dura mult si draftul va fi inevitabil.
si-atunci o galeata de cetateni nu vor mai vrea sa fie cetateni.

O sa razi dar in armata SUA e plin de gonzaleshi ce au intrat si s-au dus in Iraq doar pt ca li s-a promis cetatenie. In SUA sunt vreo 25 de mil. de gonzalezhi fara acte, cetatenie si alte alea. Asta ca sa intelegi si tu cam ce fel de tara si armata are america. Nici nu-i de mirare ca dau chix dupa chix in Iraq. Au ajuns sa spere precum Hitler in arma minune care o sa intoarca soarta razboiului in ultimul moment. Si cica se laudau ca sunt capabili sa duca razboaie pe 3 continente simultan. rofl.gif
Avea dreptate chinezu' ce zicea ca SUA e un tigru de hartie. Ei sunt capabili de scurte ciocniri armate pe 3 continente, nicidecum de razboaie. In 2007 si-au propus sa i-a la tinta Iranul. Le plang de mila de pe acum alora ce o sa puna piciorul in Iran. Cred ca nici imigranti mexicani n-o sa se mai inghesuie sa dobandeasca cetatenia la modul asta, de a se angaja mercenari (pe bani de nimic) in armata sua.

Acest topic a fost editat de gio19ro: 16 Jan 2005, 11:51 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 16 Jan 2005, 11:22 PM
Mesaj #44


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE (gio19ro @ 16 Jan 2005, 11:52 PM)
Pai daca eu muncesc in Japonia si fiind cetatean romano-german, pur si simplu nu zic nimic, ca doar nu sunt prost sa fiu impozitat de toate cele trei state.

Dubla impunere functioneaza in felul urmator:
Esti cetatean in statul X si lucrezi in statul Y, si nu exista tratat de evitare a dublei impuneri. In statul X este imopozit pe venit 30% si in statul Y este 20%.
Din cauza ca lucrezi in statul Y, statul Y iti ia automat 20%. Dar statul X vrea si el sa fii impozitat ca la el, cu 30%, prin urmare mai dai inca 10% statului X si in final vei fi impozitat cu 30%.
Sa presupunem ca impozitul in statul X este totusi 10%. Tu esti deja impozitat cu 20% in statul Y, prin urmare statul X nu mai poate ridica nici o pretentie de impozitare asupra ta.

Intre Romania si SUA exista tratat de evitare a dublei impuneri (adica e tratat bilateral), dar nu am o lista completa cu statele cu care Romania are tratat. Din fericire pentru multi, reducerea impozitelor la 16% in Romania face ca sa nu mai reprezinte o problema aceasta dubla impunere.


edit: nu e limitare, ci evitare biggrin.gif

Acest topic a fost editat de axel: 16 Jan 2005, 11:33 PM


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 16 Jan 2005, 11:29 PM
Mesaj #45


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



Dar intre SUA si Germania?
Arata-mi si mie de unde iei informatiile astea.

Sa zicem ca muncesc intr-o tara Z care imi ia 10% dar eu sunt cetatean al tarilor X si Y. Cui dau restul de impozit si in ce proportii?

Acest topic a fost editat de gio19ro: 16 Jan 2005, 11:35 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 16 Jan 2005, 11:34 PM
Mesaj #46


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



Dar tu vii cu probleme complicate rofl.gif


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 17 Jan 2005, 09:34 AM
Mesaj #47


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



QUOTE (nefertiti @ 16 Jan 2005, 11:39 PM)
Off t.: Uite asa o mai vedem pe Misti pe la Han.  biggrin.gif  mwah1.gif

Nu numai ca o "vedem" pe Misti, dar putem citi si comentariile ei echilibrate, sincere ... flowers.gif fetelor !

Emigrarea are motive diverse, personale, ce nu ii privesc pe ceilalti.

Denigrarea e un lucru absurd ! Parerea mea ...

p.s. Subiectul asta a fost deschis in "lipsa" mea (3 zile!), si a ajuns deja la 45 de interventii ! Sa va spun ce ma asteptam sa gasesc aici ?
Asa ca ma bucura mult tonul discutiilor, echilibrat, asa cum trebuie sa ramana. smile.gif

Acest topic a fost editat de calfa: 17 Jan 2005, 09:34 AM


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 17 Jan 2005, 11:06 AM
Mesaj #48


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Da, cetatenia este inexistenta, anulata.
Dar sentimentele raman, nu-i asa CLA ?


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 17 Jan 2005, 11:25 AM
Mesaj #49


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



QUOTE (gio19ro @ 16 Jan 2005, 10:29 PM)
Dar intre SUA si Germania?
Arata-mi si mie de unde iei informatiile astea.

Sa zicem ca muncesc intr-o tara Z care imi ia 10% dar eu sunt cetatean al tarilor X si Y. Cui dau restul de impozit si in ce proportii?


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 17 Jan 2005, 11:34 AM
Mesaj #50


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Draga calfa, este si firesc sa ramana asa, deoarece este o discutie cu inima si pentru inima !


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 17 Jan 2005, 12:06 PM
Mesaj #51


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.101
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE (contraste @ 17 Jan 2005, 10:06 AM)
Da, cetatenia este inexistenta, anulata.
Dar sentimentele raman, nu-i asa CLA ?

In cazul meu se mai si amplifica, pe zi ce trece. O mica vina are si Hanul biggrin.gif
Dar asta cu cetatenia... nu va mai avea importanta cand intra RO in UE wink.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 17 Jan 2005, 12:10 PM
Mesaj #52


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



not so quick. mebrii UE "noi" isi intra de-abia dupa 7 ani in drepturi (depline).


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 17 Jan 2005, 12:42 PM
Mesaj #53


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.101
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Dar eu sunt "membru cu vechime" biggrin.gif Si n-o sa ma mai trimita in Germania dupa cateva luni de sedere, sau cum va sta treaba?
anyway, ce-s 7 ani?? wink.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oul Dogmatic
mesaj 17 Jan 2005, 03:58 PM
Mesaj #54


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 615
Inscris: 23 January 04
Forumist Nr.: 1.942



QUOTE
Am dubla cetatenie, nu m-a obligat nici una din tari sa renunt la cetatenie. Am doua pasapoarte si drept de vot (exercitat  cool.gif ) in ambele tari.
Eu cred ca sunt emigrant in State si expatriat in Romania. Daca gresesc, invata-ma tu ce e emigrarea.


Ai noroc! Nu toate tarile acorda acest drept de dubla cetatenie. Nu poti fi "ex-patriat" si cetatean cu drept de vot in acelasi timp! Ori una ori alta.


QUOTE
Deci nu ne place la o tara: politicul, socialul, culturalul (si ai uitat sa spui oamenii care o locuiesc). Ce mai ramane? Critica este critica atat timp cat este obiectiva si nu distorsionata de dezamagirile fiecaruia. In momentul in care critici la o tara lucruri care se intampla (in mai mica sau mai mare masura) oriunde in lume dar ii atribui acele lucruri exclusiv acestei tari, eu o consider denigrare.


Tu o consideri denigrare. Trebuie sa-ti amintesc ca nu sint putini americanii get beget care critica anumite aspecte ale sistemului si politicii in care traiesc.
Se pare ca tu l-ai apucat pe Dumnezeu de un picior in tara asta de accepti absolut tot ceea ce se intimpla. Atitudinea asta nu este din fericire specifica traditionalului spirit american care nu inghite laudatorii, nici periutzele si nici nedreptatea in general. Americanul "nascut" si nu "facut" pune mina pe'gun' la o adica si-si face dreptate.

QUOTE
Lipsa de patriotism care da un nou sens vorbei "a-si omora mama". In ultima instanta e vorba doar de bun simt sa nu improsti cu noroi.


PAtriotism! ohmy.gif Sa fie din nou ecourile ceausiste ale interminabilelor adunari "patriotice" care se fac inca auzite?? A avea bun simt inseamna in primul rind a respecta niste simple principii morale, sa nu ucizi, sa nu furi, sa nu-ti bati joc de altul....cand astea nu sint respectate la nivel politic cineve trebuie sa traga semnalul de alarma. Nu inteleg despre ce "mama" vorbesti? Mama America? laugh.gif POate tu sa fi supt ceva lapte de la ea, eu nu. Eu am platit taxe de cum am pus piciorul aici.

QUOTE
Contraste, nu stiu daca e soarta (in sensul ca nu ai control asupra situatiei) ci din contra, alegi sa traiesti unde crezi tu ca-ti e mai bine. Uneori socotelile din targ nu se potrivesc cu cele de-acasa, iar alteori se potrivesc. Dar alegerea sa emigrezi o faci tu, e o decizie care e facuta constient



Nu, nu e chiar asa! A fost o data ca niciodata , a fost o vreme in Romania de-i zicea comunism cand o clica de tradatori si mancatori de kk au pus laba pe tara si au transformat-o in curtea lor proprie. Pe vremea aia cetatenii care nu stateau drepti si nu dansau dupa cum canta partidu , adica nu erau destul de patrioti, aveau parte de fel de fel de delicii personale printre care hartuirea, umilinta, declinul profesional, chiar inchisoarea sau nu de putine ori...disparitia!
Probabil ca tu te-ai nascut dupa aia si vad ca nu sti. Ei, atunci oamenii nu ALEGEAU unde sa traiasca ca nu era voie sa alegi. La Alimentara de exemplu puteai sa alegi intre labe de pui si gaturi, asta era cam singura alegere "libera" de care aveai parte. Ca sa "emigrezi" trebuia sa-ti risti viata sa treci granita sa te dea inapoi dupa ce te batea bine, sa incerci din nou, sa stai in campuri de refugiati fara sa stii daca te accepta cineva si vesnic cu frica de a fi dat inapoi. Au facut-o si tineri, si batrani, si femei gravide....oameni disperati! Au fost cateva milioane de romani care au riscat totul pentru ca sa traiasca in demnitate si libertate, au plecat fara valize frumos impachetate, pasaport in buzunar , merinde de drum si bilet de avion. Inseamna oare ca nu au fost patrioti? SI daca au ajuns in America sau Canada sau altundeva trebuie sa accepte si sa inghita orice magarie insesi impotriva principiilor pentru care au riscat??
Oamenii astia au o alta imagine despre emigrare si conceptul de "libertate"! Oameni ca astia atunci cand ajung intr-o tara LIBERA au niste pretentii fiindca si-au riscat viata pentru un principiu, pentru o idee si nu accepta sa traiasca din nou in minciuna sau coruptie. Dupa revolutie romanii au pecat nu pentru libertate ci pentru oportunitate economica ceea ce este o alta poveste, o alta experienta de viata.
Eu admir si respect orice incercare a fiecarui om de a trai mai bine oriunde in lume dar totusi...' o sotzetate fara printipii carevasazica domnule, inseamna ca nu le are' si asta eu numesc lipsa coloanei vertebrale!

Acest topic a fost editat de Oul Dogmatic: 17 Jan 2005, 03:59 PM


--------------------
"Am dorit dintotdeauna sa fac o teza de doctorat cu tema Aflarea in treaba ca metoda de lucru la romani."Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 17 Jan 2005, 05:12 PM
Mesaj #55


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



Vezi tu, toti avem unghiul nostru de vedere, uneori unul mai obtuz decat altul.
De ce n-ai citat si cand am spus ca fiecare tara are si bune si rele? Si de unde ai capatat ideea ca inghit totul cu usurinta?
Si eu platesc taxe de cand am ajuns aici, nu esti singurul. Si romanii platesc taxe, dupa alt sistem. Americanii nu inghit periutele si laudatorii? ma faci sa rad - traiesti printre ei sau nu? ca daca traiesti printre ei asta e una din cele mai eronate impresii care le ai despre americani. De ce patriotismul este confundat cu comunismul? Imi iubesc tara natala si nici macar nu am fost UTC-ista (poti sa nu crezi).

Daca citeai cu atentie ce am scris, prin aritmetica elementara ai fi inteles ca eram matura inainte de '89 si deci stiu prin ce a trecut Romania si ce au indurat romanii. Parintii mei au fost oameni foarte de rand, cea mai "tare" pila care o aveam era un vecin care lucra la o fabrica de mezeluri. Am intalnit securitatea la gradul III (contact direct) si am cersit 4 ani dreptul sa ma casatoresc, si inca 2 am cersit viza, deci am cunoscut "bunavoita" organelor de stat a ambelor tari. Nu judeca pe nimeni prin prisma propriilor tale experiente, fiecare avem povestea noastra si nu toate sunt simple. Am venit in tara asta cu $93 si 2 valize de haine in cea mai mare parte nefolositoare aici si excluzand beneficiile materiale ale casatoriei (sotul meu avea si el vreo $100 in banca la sosirea mea) nu mi-a dat nimeni nimic degeaba de cand am venit. Mi-e foarte greu sa explic in nuante faptul ca nu am cuvinte de lauda (grafic: denigrare___0___lauda) pentru nici una din cele 2 tari, dar fapt este ca nu caut baltile numai ca sa pot improsca noroi. Asta apropos de echilibru. biggrin.gif

Sunt multe care nu mi-au placut in Romania, sunt multe care nu imi plac aici. Mi-au trebuit peste 12 ani sa inteleg ca am facut o alegere si daca nu accept consecintele traiesc ca in coma - fizicul aici si sufletul in alta parte. Pentru mine e mai usor de indurat viata (simpla) care o am aici. Simpla era si in Romania. Si-s buna la criticat, sa stii laugh.gif
Doar ca pana la urma e alegerea de a vedea paharul jumate plin sau gol.
Am cunoscut pe cineva care acum o luna a plecat in Romania dupa cativa ani de sedere aici. N-a mai rezistat, ii era prea dor, si-a lasat sotul (cu care avea o relatie buna) si nu s-a uitat inapoi inca. Fiecare alegem ce credem ca e mai bine pentru noi.

Raman la parerea mea ca emigrarea este o experienta diferita pentru fiecare in parte si are o multitudine de variabile.

Acest topic a fost editat de Mistinguett: 17 Jan 2005, 05:14 PM


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 17 Jan 2005, 05:34 PM
Mesaj #56


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Emigrarea este o experienta diferita pentru fiecare in parte si are si o multitudine de variabile, la fel ca si deciderea de a ramane in tara.
Uneori este mai geu sa ramai decat sa pleci dupa cum spun unii dintre cunoscutii mei .
Pentru tine Mistingurtt, poate nu ai vazut :
http://www.hanuancutei.com/forum/index.php...ndpost&p=214787


Acest topic a fost editat de contraste: 17 Jan 2005, 05:47 PM


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 17 Jan 2005, 06:15 PM
Mesaj #57


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



QUOTE
Nu inteleg despre ce "mama" vorbesti? Mama America?  POate tu sa fi supt ceva lapte de la ea, eu nu. Eu am platit taxe de cum am pus piciorul aici.


Oule, bietul de tine, cum suferi in america aia pacatoasa.
Ca tot suntem la topicul despre emigrare, pot sa intreb de ce nu pleci de acolo?
A dat Bush ceva lege ce va interzice emigrarea, sau calatoriile? Cum a facut Ceausescu pe vremuri cu noi?


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 17 Jan 2005, 06:32 PM
Mesaj #58


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE (Oul Dogmatic @ 17 Jan 2005, 04:58 PM)
Ai noroc! Nu toate tarile acorda acest drept de dubla cetatenie. Nu poti fi "ex-patriat" si cetatean cu drept de vot in acelasi timp! Ori una ori alta.

"ex-pat" are o conotatie de exilat.


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 17 Jan 2005, 06:38 PM
Mesaj #59


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE (Oul Dogmatic @ 17 Jan 2005, 04:58 PM)
Atitudinea asta nu este din fericire specifica traditionalului spirit american care nu inghite laudatorii, nici periutzele si nici nedreptatea in general.

De aceea in SUA oamenii si companiile investesc atat de mult in imaginea lor?

QUOTE
Americanul "nascut" si nu "facut" pune mina pe'gun' la o adica si-si face dreptate.

Oare e un mit sau o realitate?


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oul Dogmatic
mesaj 18 Jan 2005, 05:50 AM
Mesaj #60


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 615
Inscris: 23 January 04
Forumist Nr.: 1.942



QUOTE
De ce n-ai citat si cand am spus ca fiecare tara are si bune si rele? Si de unde ai capatat ideea ca inghit totul cu usurinta?


Deci intelegi ca am motive sa critic ce are America rau, ce are bune stie toata lumea! cool.gif

QUOTE
Si eu platesc taxe de cand am ajuns aici, nu esti singurul. Si romanii platesc taxe, dupa alt sistem.


In cazul asta nu datoram nimanui nimic. Mama America nu ne da nimic de geaba.

QUOTE
Americanii nu inghit periutele si laudatorii? ma faci sa rad - traiesti printre ei sau nu? ca daca traiesti printre ei asta e una din cele mai eronate impresii care le ai despre americani.


Depinde printre ce fel de americani traiesti. Am mai spus-o si inainte nu sint toti la fel. John care sta 10 ore intr-un cubicul la etajul 50 nu e la fel ca John fermierul din Montana care-si taie singur gainile, mulge vaca si se spala o data pe saptamina.
Mai sint si americani faimosi ca Moore, Madona sau Chomsky, fiecare patriot in felul lui dar ce-i caracterizeaza pe toti este constiinta comuna ca ei sint cei care pot face o diferenta,o schimbare daca vor.

QUOTE
Am intalnit securitatea la gradul III (contact direct) si am cersit 4 ani dreptul sa ma casatoresc, si inca 2 am cersit viza, deci am cunoscut "bunavoita" organelor de stat a ambelor tari. Nu judeca pe nimeni prin prisma propriilor tale experiente, fiecare avem povestea noastra si nu toate sunt simple.


Daca tu crezi ca asta e persecutie.....fie si asa, desi cu asemenea motive nu ti-ar fi acordat nimeni azil politic in vest daca chiar erai satula de mizerii si te decideai sa o rupi cu ele in mod direct. Eu nu judec, eu explic anumite afirmatii ale tale care mi s-au parut inexacte in anumite aspecte.

QUOTE
Am venit in tara asta cu $93 si 2 valize de haine in cea mai mare parte nefolositoare aici si excluzand beneficiile materiale ale casatoriei (sotul meu avea si el vreo $100 in banca la sosirea mea) nu mi-a dat nimeni nimic degeaba de cand am venit.


Sa stii ca tot norocoasa ai fost! 2 valize de haine , $93 si un sot cu job ! ohmy.gif
Romanii cu care am aterizat eu aici aveam cu totii cate o punga de plastic cu foile de drum in ele si haina din spate, femeile e adevarat aveau si cate o geanta atirnata de umar si unele cate o mica servieta. Asta a fost mostenirea si inceputul.


QUOTE
nu caut baltile numai ca sa pot improsca noroi


Adica le ocolesti! Esti diplomata, dar balta e balta si mai devreme sau mai tarziu tot calca cineva in ea.

QUOTE
Sunt multe care nu  mi-au placut in Romania, sunt multe care nu imi plac aici. Mi-au trebuit peste 12 ani sa inteleg ca am facut o alegere si daca nu accept consecintele traiesc ca in coma - fizicul aici si sufletul in alta parte. Pentru mine e mai usor de indurat viata (simpla) care o am aici.  Simpla era si in Romania.  Doar ca pana la urma e alegerea de a vedea paharul jumate plin sau gol.


Esti cam nehotarata. E bine aici,da' nu e rau nici acolo, imi place acolo, da' imi place si aici...da, cam traiesti intr-un fel de coma, intre doua lumi si nu vrei sa "superi" pe niciuna ca...cine stie poate ai nevoie mai incolo!

QUOTE
Am cunoscut pe cineva care acum o luna a plecat in Romania dupa cativa ani de sedere aici....   Fiecare alegem ce credem ca e mai bine pentru  noi.


Acum exista aceasta alternativa. Pentru foarte, foarte multi romani emigrati inainte de '89 aceasta alegere nu exista. Era un one way ticket...intoarcerea insemna puscarie, canal sau mai rau. Doar dupa '89 chestia asta cu 'du-te vino Trandafiro' e posibila, e un lux draga!

Acest topic a fost editat de Oul Dogmatic: 18 Jan 2005, 05:50 AM


--------------------
"Am dorit dintotdeauna sa fac o teza de doctorat cu tema Aflarea in treaba ca metoda de lucru la romani."Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oul Dogmatic
mesaj 18 Jan 2005, 05:55 AM
Mesaj #61


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 615
Inscris: 23 January 04
Forumist Nr.: 1.942



QUOTE
QUOTE (Oul Dogmatic @ 17 Jan 2005, 04:58 PM)
Atitudinea asta nu este din fericire specifica traditionalului spirit american care nu inghite laudatorii, nici periutzele si nici nedreptatea in general.

De aceea in SUA oamenii si companiile investesc atat de mult in imaginea lor?


Pai de ce am zis eu "traditionalul spirit american"? Mai exista daca-l cauti cu lumanarea! biggrin.gif

QUOTE
QUOTE
Americanul "nascut" si nu "facut" pune mina pe'gun' la o adica si-si face dreptate.
Oare e un mit sau o realitate?


Incep sa cred ca e un mit sau e pe cale sa devina unul! cry.gif

Acest topic a fost editat de Oul Dogmatic: 18 Jan 2005, 05:56 AM


--------------------
"Am dorit dintotdeauna sa fac o teza de doctorat cu tema Aflarea in treaba ca metoda de lucru la romani."Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
CopaculCunoaster...
mesaj 18 Jan 2005, 10:48 PM
Mesaj #62


Vataf
***

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 100
Inscris: 14 January 05
Forumist Nr.: 5.443



Prietene cred ca este un mit inca de cand nu se mai umbla calare prin america rofl.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
CopaculCunoaster...
mesaj 18 Jan 2005, 10:52 PM
Mesaj #63


Vataf
***

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 100
Inscris: 14 January 05
Forumist Nr.: 5.443




Iar dreptatea se face cu condeiul cu vorba si mai ales cu inteligenta devil.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 18 Jan 2005, 11:52 PM
Mesaj #64


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



Ou Dogmatic, nu numai ca-mi rastalmacesti cuvintele si le intorci cum vrei, dar imi si vorbesti de parca am fost la gradinita amandoi.
Hai sa discutam despre subiect si nu despre parerile mele, pe care nu o sa mi le schimb pentru ca le judeci tu.


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oul Dogmatic
mesaj 19 Jan 2005, 02:31 AM
Mesaj #65


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 615
Inscris: 23 January 04
Forumist Nr.: 1.942



Scumpa doamna , imi cer scuze! Eu credeam ca tot fun-ul pe un forum sint parerile...la subiect! Cum o fi aia sa discuti despre un subiect fara sa ai pareri? ohmy.gif


--------------------
"Am dorit dintotdeauna sa fac o teza de doctorat cu tema Aflarea in treaba ca metoda de lucru la romani."Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 19 Jan 2005, 12:05 PM
Mesaj #66


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



Oule Dogmatic, scriam mai deunazi:

QUOTE
Emigrarea are motive diverse, personale, ce nu ii privesc pe ceilalti.

Denigrarea e un lucru absurd ! Parerea mea ...

[...] ma bucura mult tonul discutiilor, echilibrat, asa cum trebuie sa ramana. 


Ei bine, in mai multe mesaje consecutive te-ai adresat lui Misti "tragand-o la raspundere" parca, pentru parerile ei. Nu stau acum sa iti dau citate din ce ai scris ...

Asa ca e de inteles atitudinea lui Misti, care dupa cateva incercari de a "para" ceea ce ar putea fi numit "atac subtil la persoana", a ajuns sa iti reproseze "tonul" cu care i te adresezi.

Niciunul dintre noi nu are motive sa adopte in mod repetat un ton superior cu ceilalti.

Propunerea si Rugamintea mea ar fi sa nu se mai discute cazurile concrete ale forumistilor dincolo de anumite limite. Normal ca iti poti aduce in discutie propria experienta. Dar nu cred ca ea trebuie sa devina subiect de disputa. Parerea mea ...

_______________

p.s.

Discutia asta mi-a adeverit temerile. O dezbatere pe teme Emigratie si Denigrare are toate sansele sa se deplaseze spre "lupte personale", derivate din lupta pentru/impotriva unor clisee, din frustrari, etc.

In plus, felul de a vedea lumea doar in alb si negru isi pune si el amprenta. Cand cineva ajunge sa spuna: "Esti cam nehotarata. E bine aici,da' nu e rau nici acolo, imi place acolo, da' imi place si aici...da, cam traiesti intr-un fel de coma, intre doua lumi si nu vrei sa "superi" pe niciuna ca...cine stie poate ai nevoie mai incolo!" despre asa ceva e vorba. Lasand la o parte comparatia cam deplasata cu o "coma" ...

Pare ca nu mai are voie omul sa vada si binele si raul in orice. America e musai sa fie ori rea ori buna, si Romania asijderea. Asa sa fie ? smile.gif

Acest topic a fost editat de calfa: 19 Jan 2005, 12:06 PM


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 19 Jan 2005, 03:21 PM
Mesaj #67


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Draga ousorule, puisorule, te rog, fara discutii neprincipiale si altercatii aici, da ?
Multumesc !


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 19 Jan 2005, 10:18 PM
Mesaj #68


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



Calfa, ai dreptate in tot ce ai scris si ma bucur pentru ca imi arata ca nu-s eu paranoica sau prea sensibila.
"Coma" a fost o comparatie a mea dar care a fost rastalmacita si folosita de Ou in stilul lui.
Fiecare are dreptul sa traiasca mai mult sau mai putin nefericit, e si asta o alegere care o facem in viata si eu una nu mai incerc sa "salvez" pe nimeni din nefericire, mi-am invatat lectia demult; deci gasesc inutil sa mai raspund provocarilor. tongue.gif

Se pare ca a vedea lucrurile in alb si negru este ceva obisnuit la emigranti. Daca nu e perfect, e cum nu se poate mai rau. Si daca aici (oriunde "aici" este) e rau, dincolo e mai bine. Si asta e valabil pentru fiecare parte a gardului. Dar mai exista si reversul: aici e perfect, iar dincolo e mizerie. Sau mai exista: mizerie aici, mizerie acolo, mizerie peste tot, mama ei de viata - daca pun mana pe pusca o rezolv eu. laugh.gif



--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oul Dogmatic
mesaj 20 Jan 2005, 07:01 AM
Mesaj #69


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 615
Inscris: 23 January 04
Forumist Nr.: 1.942



QUOTE (contraste @ 19 Jan 2005, 04:21 PM)
Draga ousorule, puisorule, te rog, fara discutii neprincipiale si altercatii aici, da ?
Multumesc !

innocent.gif



--------------------
"Am dorit dintotdeauna sa fac o teza de doctorat cu tema Aflarea in treaba ca metoda de lucru la romani."Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 21 Jan 2005, 12:08 PM
Mesaj #70


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



QUOTE (Oul Dogmatic @ 15 Jan 2005, 09:43 AM)
Zed, tot ce spui e foarte adevarat dar multe din aspectele astea exista si in SUA, de exemplu.

Oule,
Citatul tau se refera la aspectele menrionate de zad in mesajul de deasupra.... detaliaza un pic, cu referiri specifice si exemple concrete care aspecte se gasesc si in sua.....

Parerea mea despre cei care injura tara dupa ce au plecat? Niste kk-nari cu pretentii de intelectualitate... wink.gif

Acest topic a fost editat de bdl: 22 Jan 2005, 06:03 AM


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post

6 Pagini V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 16 May 2024 - 03:14 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman