HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Dincolo de Ratiune

Ideea acestui forum nu este de a starni polemici intre cei ce cred si cei ce nu cred in astre, in Dumnezeu, in terapii naturiste, in miracole sau in ghicitul in palma. Pragul acestui forum poate fi pasit de oricine, fara nici o exceptie, dar cei care nu sunt de acord cu ideile sau marturisirile celor care posteaza aici, sunt rugati sa se abtina in a face comentarii malitioase, sau contradictorii. Aici ne dorim sa avem coltisorul lipsit de orice stres, iar scopul real ar fi acela de a-i ajuta pe cei din jurul nostru sa se simta bine, ba chiar sa gaseasca solutii catre iesirea din situatii disperate - de ce nu?

9 Pagini V  « < 6 7 8 9 >  
Reply to this topicStart new topic
> Levitatia Umana, legenda sau adevar
cociuba
mesaj 1 May 2005, 01:50 PM
Mesaj #241


Cavalerul nedesavarsit
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.548
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.251



am apucat sa citesc linkul oferit de tudy, am sa incep sa pracric si eu levitatia tongue.gif

alexjaguar a explicat pe topicul david blaine cat de cat , dar acum am vazut ce se intampla realmente... thumb_yello.gif


--------------------

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tudy
mesaj 1 May 2005, 10:53 PM
Mesaj #242


Forumistul Filosof in 2003
*****

Grup: Membri
Mesaje: 914
Inscris: 22 March 03
Din: Bistrita / Cluj
Forumist Nr.: 112



QUOTE (cociuba @ 1 May 2005, 02:50 PM)
am apucat sa citesc linkul oferit de tudy, am sa incep sa pracric si eu levitatia tongue.gif

alexjaguar a explicat pe topicul david blaine cat de cat , dar acum am vazut ce se intampla realmente... thumb_yello.gif

Urmatorul pas ar fi sa iesi pe strada cu un prieten si sa te filmeze si pe tine, in stil David Blaine... ohyeah.gif

Asteptam link-uri la secvente video. spoton.gif


--------------------
Dintre cei care nu spun nimic, putini sunt cei tacuti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cociuba
mesaj 2 May 2005, 07:24 PM
Mesaj #243


Cavalerul nedesavarsit
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.548
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.251



doar prietenii am sa-i impresionez spoton.gif

Acest topic a fost editat de cociuba: 2 May 2005, 07:24 PM


--------------------

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 2 May 2005, 07:24 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
gypsyhart
mesaj 3 May 2005, 01:49 PM
Mesaj #244


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



Propun participanţilor (care nu se afla in aceasta situatie...) sa revină ON TOPIC, la fenomenul levitatiei.
Referintele la persoana care sustine una sau alta sunt acceptate in masura in care:
-au legatura cu argumentatia, nu ca ARGUMENTATIE IN SINE
- sunt facute cu buna credinta, nu pentru discreditarea persoanei vizate

Multumesc!
Continuaţi....



Go to the top of the page
 
+Quote Post
juju
mesaj 3 May 2005, 10:52 PM
Mesaj #245


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 208
Inscris: 19 August 04
Din: Bucuresti - Canada
Forumist Nr.: 4.297



iata aici un site care arata bine trucul lui Blaine:
http://www.magiclearn.50megs.com/photo2.html

si pt. ca la un momendat se vorbea despre ce exista si ce nu ,
ginditi-va ca si acupunctura exista dar nu se vede.
De ce n-ar exista si levitatia umana.
Dar asa cum nu oricine poate exersa acupunctura tot asa nu oriicine poate levita. smile.gif

Acest topic a fost editat de juju: 3 May 2005, 10:54 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alexjaguar
mesaj 8 May 2005, 07:57 PM
Mesaj #246


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 11
Inscris: 17 July 04
Forumist Nr.: 4.092



mdaa,,, te pot ajuta eu cu trucurile ca le stiu pe toate:D bineinteles ca nu toti ma cred...le stiu dinainte sa fie pe net.eu practic de la 11-12 ani
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alexjaguar
mesaj 8 May 2005, 08:00 PM
Mesaj #247


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 11
Inscris: 17 July 04
Forumist Nr.: 4.092



apropo .. stiu o levitatie mai buna ca balducci aia biggrin.gif se numeste kingrising...daca vreti sa va invatz luati legatura cu mine biggrin.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 8 May 2005, 11:44 PM
Mesaj #248


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE (juju @ 4 May 2005, 12:52 AM)
si pt. ca la un momendat se vorbea despre ce exista si ce nu ,
ginditi-va ca si acupunctura exista dar nu se vede.
De ce n-ar exista si levitatia umana.

Pentru ca contrazice flagrant legile fizicii. Si in caz ca nu esti cumva ca domnul inginer thunder ca sa zici ca puteti sa va duceti undeva cu legile fizicii, ca domnu' Bivolaru e mai destept decat toti fizicienii vostri la un loc, trebuie sa fii foarte circumspect cand cineva afirma ca leviteaza.


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 9 May 2005, 04:35 PM
Mesaj #249


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (axel @ 9 May 2005, 01:44 AM)
QUOTE (juju @ 4 May 2005, 12:52 AM)
si pt. ca la un momendat se vorbea despre ce exista si ce nu ,
ginditi-va ca si acupunctura exista dar nu se vede.
De ce n-ar exista si levitatia umana.

Pentru ca contrazice flagrant legile fizicii.

- noroc cu fizica asta ca a descoperit tot ce se putea descoperi in aceasta Creatie sau macar in Universul fizic. Acum 1000 de ani pina si ideea de avion contrazicea "legile fizicii", la fel si radioul, calculatorul etc. Tot fizica asta a descoperit si cacofoniile acestei lumi. ohyeah.gif

- oare OZN-urile cum or "levita" ? ohmy.gif


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
juju
mesaj 9 May 2005, 10:29 PM
Mesaj #250


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 208
Inscris: 19 August 04
Din: Bucuresti - Canada
Forumist Nr.: 4.297



QUOTE
Acum 1000 de ani pina si ideea de avion contrazicea "legile fizicii"

Acu 100 de anui se zicea ca orice vehicul merge cu mai mult de 36 km/h ocupantii vor arde de vii.
Eu am vazut de dimineata o decapotabila cu vre-o 200km/h si ocupantii nici nu fumegau! laugh.gif

QUOTE
- oare OZN-urile cum or "levita" ?

pai acu vre-o 4000 de ani se vorbea in india de niste "vede" care pluteau fara sa faca zgomot.
Levitau...? ohmy.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 9 May 2005, 11:03 PM
Mesaj #251


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE (thunder @ 9 May 2005, 06:35 PM)
- noroc cu fizica asta ca a descoperit tot ce se putea descoperi in aceasta Creatie sau macar in Universul fizic. Acum 1000 de ani pina si ideea de avion contrazicea "legile fizicii", la fel si radioul, calculatorul etc. Tot fizica asta a descoperit si cacofoniile acestei lumi. ohyeah.gif

Nu zau! Eu zic sa mai treci odata pe la cursurile acelea de fizica pe la care ai chiulit.


QUOTE
- oare OZN-urile cum or "levita" ?

In caz ca ai uitat cumva, ne aflam la topicul "Levitatia umana". Si elicopterele leviteaza, dar multi dintre noi (poate nu si cei care au chiulit la cursurile de fizica) stim pe ce principiu se bazeaza. Si ele au fost proiectate inca de pe vremea lui DaVinci wink.gif


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 10 May 2005, 12:46 AM
Mesaj #252


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (axel @ 10 May 2005, 01:03 AM)
QUOTE (thunder @ 9 May 2005, 06:35 PM)
- noroc cu fizica asta ca a descoperit tot ce se putea descoperi in aceasta Creatie sau macar in Universul fizic. Acum 1000 de ani pina si ideea de avion contrazicea "legile fizicii", la fel si radioul, calculatorul etc.

Nu zau! Eu zic sa mai treci odata pe la cursurile acelea de fizica pe la care ai chiulit.

- de chiulit nu am chiulit, insa poti fi sigur ca tu nu ai atins stiintele oculte si nici ele pe tine. Diferenta de rezonanta/vibratie.

QUOTE
QUOTE
- oare OZN-urile cum or "levita" ?

In caz ca ai uitat cumva, ne aflam la topicul "Levitatia umana". Si elicopterele leviteaza, dar multi dintre noi (poate nu si cei care au chiulit la cursurile de fizica) stim pe ce principiu se bazeaza. Si ele au fost proiectate inca de pe vremea lui DaVinci

- OZN-urile exista de mii de ani. Cum de stiinta actuala sau fizica aia pe care se bazeaza viata si cunoasterea ta nu a descoperit inca modalitatea de "levitatie" a OZN-urilor ? Si OZN-ul si corpul fizic al omului este un "lucru material", deci functioneaza acelasi principiu la baza levitatiei, chiar daca metodele sint diferite.


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 10 May 2005, 12:51 AM
Mesaj #253


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



Si marmota invelea ciocolata in staniol...


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Quasar
mesaj 21 May 2005, 11:57 AM
Mesaj #254


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 249
Inscris: 27 April 05
Forumist Nr.: 6.204



A nu se confunda fenomenul OZN , cu fenomenele paranormale
OZN-lor pot fi exemple de civilizatii extraterestre cu o inteligenta avansata iar fen. paranormale sunt rezultatele interferarii lumii materiale (XYZ-T(timp)) cu alte dimensiuni unde nu se mai aplica legile fizicii clasice!
Cum se spune in Biblie " daca aveti putina credinta cat un graunte de nisip si muntii din loc o sa-i puteti muta " [reproducere din minte]
Concluzie :
Lumea materiala (fizica) poate fi alterata de anumite energii controlabile sau necontrolabile , asa explicandu-se numeroaase evenimente paranormale
si levitatia ( in adevaratul cuvant ) poate fi rezultatul unei interferari intre lumea noastra si o oarecare dimensiune !
Ceea ce este de remarcat este ca a trebuie sa ai har sau sa-ti cultivi o "anumita invatatura" (poate yoga ) de a modifica realitatea fizica
Totusi realitatea este mult mai complexa decat am putea noi sa ne o intelegem , sau nu suntem pregati sa acceptam!!!!!!
Exemplu este Biblia care are destule invataturi cu pilde din acea vreme , pe intelesul oamenilor din acea epoca . "Sunt multe in cer si pe Pamant " care nu le vedem noi
Ganditi-va la cat de limitate sunt simturile oamenilor!!!!!!!!!!!!!1 ( cei nesimtiti au cu cateva mii de simturi mai putine decat un om normal) unsure.gif unsure.gif unsure.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Quasar
mesaj 21 May 2005, 12:07 PM
Mesaj #255


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 249
Inscris: 27 April 05
Forumist Nr.: 6.204



A , a nu crede acei "profeti" care au dobandit acele calitati "magice" , ei pot sa denatureze invataturile dobandite de omenire in timpul existentei sale !
Concluzie :
Invatatura levitatiei nu este "libera " fiecarui muritor de rand care face nu stiu ce ... si nu stiu cum...
Secolul nostru poate va aduce si raspunsul la intrebarea " ce suntem noi " , poate o reconfirmare , si sa demonstreze ca nu suntem un rezultat al Hazardului !
In ecuatia existentei umane lipseste o constanta ( care poate explica multe ) si pe care o gasim impreuna , sau o va gasi-o copii copiilor nostri!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cociuba
mesaj 21 May 2005, 09:06 PM
Mesaj #256


Cavalerul nedesavarsit
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.548
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.251



Quasar
QUOTE
cei nesimtiti au cu cateva mii de simturi mai putine decat un om normal

deci eu cunosc 5 simturi: vizual (V),
auditiv (A), kinestezic (K), olfactiv (O), gustativ (G) deci daca scadem cateva mii, atunci un nesimtit va avea -(minus) cateva mii de simturi blink.gif


--------------------

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fusion
mesaj 22 May 2005, 06:59 AM
Mesaj #257


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 35
Inscris: 9 October 04
Forumist Nr.: 4.633



QUOTE (Quasar @ 21 May 2005, 12:57 PM)
Cum se spune in Biblie " daca aveti putina credinta cat un graunte de nisip si muntii din loc o sa-i puteti muta " [reproducere din minte]
Concluzie :
Lumea materiala (fizica) poate fi alterata de anumite energii controlabile sau necontrolabile , asa explicandu-se numeroaase evenimente paranormale
si levitatia ( in adevaratul cuvant ) poate fi rezultatul unei interferari intre lumea noastra si o oarecare dimensiune !

Si nisipul acela se numeste LSD.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 28 May 2005, 05:01 PM
Mesaj #258


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



http://www.thinkgeek.com/cubegoodies/toys/5bb6/


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 31 Aug 2005, 12:56 AM
Mesaj #259


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



Aveti in aceste imagini pe maestrul levitator Catalin facand o demonstratie in fata unei audiente profane

user posted image

user posted image


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 31 Aug 2005, 07:39 AM
Mesaj #260


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



Precum vedeti, credinciosii au avut dreptate. Scepticii si-au luat-o pe coaja. In sfarsit am descoperit si eu minunatele taine ale levitatiei... sa vedeti acolo cate energii subtile se desfasurau!


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 1 Sep 2005, 11:48 AM
Mesaj #261


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (Catalin @ 31 Aug 2005, 09:39 AM)
Precum vedeti, credinciosii au avut dreptate. Scepticii si-au luat-o pe coaja. In sfarsit am descoperit si eu minunatele taine ale levitatiei... sa vedeti acolo cate energii subtile se desfasurau!

- minunat. mai ramine sa descoperi si unde e sufletul tau si cum leviteaza el.


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cociuba
mesaj 1 Sep 2005, 11:59 AM
Mesaj #262


Cavalerul nedesavarsit
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.548
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.251



@Catalin spoton.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif


--------------------

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Damnatius
mesaj 1 Sep 2005, 10:40 PM
Mesaj #263


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 635
Inscris: 3 August 03
Din: Bucuresti / Ramnicu Valcea
Forumist Nr.: 537



thunder

Eu iti propun alt pariu decat cel cu berea in Maxx:

Daca pana in 2012 nu se intampla marea Revelatie de care vorbeai, tu nu mai intri pe acest forum, nu mai postezi, niciodata, la nici un fel de subiect. Te duci undeva si iti pui un sac de cenusa in cap!

Daca tu ai dreptate, well, in caz ca "mai sunt in viata", te voi cauta personal sa iti cer scuze.

Sper sa nu iei ca un afront postul asta, fiindca esti un initiat, iar eu un biet profan. Deci, te tii la pariu?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 2 Sep 2005, 12:20 AM
Mesaj #264


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



QUOTE
In sfarsit am descoperit si eu minunatele taine ale levitatiei... sa vedeti acolo cate energii subtile se desfasurau!


Pot depune marturie ca am fost acolo si, intr-adevar, s-au8 desfasurat multe energii suPtile. Si pozele nu sunt trucate, totul a fost pe bune.


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 2 Sep 2005, 07:18 AM
Mesaj #265


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



QUOTE

Daca pana in 2012 nu se intampla marea Revelatie de care vorbeai, tu nu mai intri pe acest forum, nu mai postezi, niciodata, la nici un fel de subiect. Te duci undeva si iti pui un sac de cenusa in cap!

Daca tu ai dreptate, well, in caz ca "mai sunt in viata", te voi cauta personal sa iti cer scuze.

Sper sa nu iei ca un afront postul asta, fiindca esti un initiat, iar eu un biet profan. Deci, te tii la pariu?


2012?! sunt sanse bune ca nici unul dintre noi sa nu mai posteze aici pe vremea aia. Ba chiar s-ar putea sa nici nu mai existe acest site! si asta fara sa se intample nu stiu ce minune.


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 2 Sep 2005, 02:19 PM
Mesaj #266


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (Damnatius @ 2 Sep 2005, 12:40 AM)
thunder

Eu iti propun alt pariu decat cel cu berea in Maxx:

Daca pana in 2012 nu se intampla marea Revelatie de care vorbeai, tu nu mai intri pe acest forum, nu mai postezi, niciodata, la nici un fel de subiect. Te duci undeva si iti pui un sac de cenusa in cap!

- ma indoiesc ca la acea vreme sa mai fiu disponibil pt. "activitatea pe forumuri". La acea vreme lupta se va duce la alte nivele decit cel informational.

- cu toate acestea, nu uitati ce va spun acum. Lucrurile, viata si libertatea oamenilor vor fi atit de afectate in urmatorii ani incit numai netul va mai avea o cit de cita libertate, si aceea sub semnul "ocultarii" persoanei si inscrisurilor, prin folosirea metodelor de criptare (mult mai puternice ca acum si care nu sint facute si intretinute si raspindite de aceiasi care va cauta acum prin mailuri samd), proxi-uri si alte metode de "ascundere". Asa ca multe dintre activitatile celor din asa zisa "rezistanta umana planetara" vor "discuta" si comunica prin net. Cititi Apocalipsa si vedeti in mic ce vi se pregateste de catre anumite grupuri de interese oculte malefice si cind veti incepe sa simtit pe pielea voastra acele actiuni descrise acolo sa va amintiti de de faptul ca exista si o anumita "miscare de rezistenta". Asa cum descrie si Apocalipsa, este o lupta intre fortele binelui si ale raului. La vremea respectiva multi dintre cei care acum scuipa si fac mistouri de prost gust si ieftine ii vor cauta cu disperare pe cei pe care cindva ii scuipau. Atunci nu iti vei mai dori sa nu scriu pe forumuri, ci sa fiu cit mai prezent. rolleyes.gif Dincolo de aceste dizertatii ale mele, sa le trecem la povesti SF, iar voi le aplaudati sau le huiduiti, dupa gustul personal.

Eu personal nu sint total de acord cu ideea "2012", pt. ca acele momente, asa cum spune si biblia, nu sint fixe si nici la data, ora fixa, culmea, si deja cunoscute de marea majoritate a oamenilor, printr-o astfel de propaganda, insa ceva real si obiectiv exista in aceste idei. Stiu sigur ca lucrurile vor lua o turnura dura la un moment dat, caci raul nu vrea sa cedeze de buna voie conducerea la nivelul planetei si al acestui colt de Univers, iar unii au nevoie de un soc pt. a se trezi din "dulcea adormire" in care sint mentinuti prin minciuna, manipulare si dezinformare de catre mai marii lumii. La acea vreme multe fenomene paranormale isi vor face aparitia printre cei alesi, incusiv levitatia care este o "banalitate" fata de alte miracole care se vor produce atunci. In continuarea povestii SF, prezentam si faptul ca aceste grupari oculte au si departamente speciale de antrenament pt. trezirea si folosirea anumitor puteri paranormale, deci altfel spus, au si ei paranormalii lor care ii vor baga la inaintare intr-o anumita vreme. Acum ii tin doar pt. misiune obscure, "marunte". Cind va incepe razboiul paranormal, acesta pe tarimul comunicatiei si mass media vi se va parea joaca de copii infantili. Acel razboi despre care se vorbeste in Apocalisa, intre ingerii lui Mihail si "ingerii" lui lucifer implica o lupta "pe viata si pe moarte" in planurile subtile, paralele, astrale, in care asa zisele puteri paranormale vor fi principalele "arme" de lupta. Dupa ce va pierde lupta in lumile paralele si va fi izgonit de acolo, lupta va continua in planul fizic. Ce ati vazut in filmul Dune e joaca de copii cu ce va fi atunci.

Asa, sa trecem de la SF la realitatea omului profan.

QUOTE
Daca tu ai dreptate, well, in caz ca "mai sunt in viata", te voi cauta personal sa iti cer scuze.

- daca vei mai trai in planul fizic, nu stiu in ce masura ma vei mai putea gasi, dar prin forta juramintului (pariului) va trebui sa ma cauti si sa fii cit mai lucid, obiectiv si intelept pt. a putea actiona asa cum este necesar si perfect vis a vis de "mine" si nu neaparat sa-ti ceri scuze, care la vremea respectiva oricum vor fi tardive si non necesare. Stii ce spunea Iisus: "iarta-i Doamne ca nu stiu ce fac".

QUOTE
Sper sa nu iei ca un afront postul asta, fiindca esti un initiat, iar eu un biet profan. Deci, te tii la pariu?

- da, tin pariul, insa nu in ceea ce numesti tu "cenusa si sac". Repet insa, ca initiat nu contez in ordinea si armonia divina cosmica, si cu atit mai putin ca om profan sau lunatic. Afront poate fi cel mult acea actiune in care un adevar divin esti neglijat si interpretat ca opusul sau. Eu personal iti urez si tie si altora sa va treziti (spiritual) INAINTE DE 2012.

- revenim la levitatie ? rolleyes.gif


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 2 Sep 2005, 02:29 PM
Mesaj #267


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (juju @ 4 May 2005, 12:52 AM)
si pt. ca la un momendat se vorbea despre ce exista si ce nu ,
ginditi-va ca si acupunctura exista dar nu se vede.
De ce n-ar exista si levitatia umana.
Dar asa cum nu oricine poate exersa acupunctura tot asa nu oriicine poate levita. smile.gif

- sint unii care spun ca nici acupunctura nu exista. hh.gif


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 2 Sep 2005, 03:21 PM
Mesaj #268


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (juju @ 4 May 2005, 12:52 AM)
Dar asa cum nu oricine poate exersa acupunctura tot asa nu oriicine poate levita. smile.gif

- apropos de practica. Ca sa practici in primul rind trebuie sa ai un minim si real interes. Apoi sa cauti si sa gasesti niste metode autentice si un cadru potrivit acestei cautari. Un pas important ar mai fi si acela prin care nu numai ca ai acces la acele metode, ci sa le si intelegi principiile dupa care functioneaza. Ex. concret. Multi practica pe planeta tehnicile posturale numite asane, sau asanas. Unii o fac in mod mimetic, exterior, aplicind doar pozitia ca si exteriorizare, netinind cont sau pur si simplu ca nu stiu ca exista si centri de forta, sau energii subtile, nadisuri ... si/sau mai ales ca nu stiu cum circula aceste energii subtile prin structurile subtile si ce centri de forta sint angrenati in aceste circulatii si dinamizari ale centrilor de forta, ale energiilor subtile samd. Constientizarea acestor energii si mai ales circulatia lor amplifica de N ori eficienta acelei asane posturale. La fel trebuie procedat si in cazul tehnicilor care au ca efect (paralel si) aparitia si manifestarea levitatiei.

- cine a inteles ca fiinta nu inseamna nu numai corpul fizic, ci si alte structuri subtile ale ei, merita sa citeasca mai departe ce voi expune. Cine are o gindire/filozofie (strict) materialista nu are rost sa piada timpul "citind", caci nu e pt. ei si capacitatea lor de intelegere si asimilare mentala, sufleteasca, spirituala.

- intre toate aceste structuri ale fiintei exista o strinsa interdependenta si legatura. Astfel, corpul fizic si organele si functiile sale sint in strinsa legatura si interdependenta cu structurile subtile. Astfel, asa zisele forte si energii "fizice" au o prelungire in planurile subtile (de fapt lucrurile sint taman invers, avind in vedere lantul cauza-efect, si fortele si energiile fizice sint o prelungire a celor din subtil). In cazul levitatiei este implicata asa zisa "energie/forta gravitationala". Ea are o cauza si un efect, insasi ea in sine este si cauza si efect. Ea functioneaza conform anumitor principii si legi cosmice universale, nevazute si neintelese de mintea omului profan, sau al cercetatorilor cu orientare si intelege materialista a Universului. Astfel, forta gravitationala este mai puternica sau mai putin puternica functie de anumite necunoscute care intra in ecuatia ei de functionare/manifestare. Cunoscind aceste necunoscute si accesind principiul dupa care ele intereactioneaza cit si al modului in care una sau mai multe pot fi modificate se pot produce modificari asupra efectului obtinut de forta gravitationala. Astfel, cel initiat si antrenat in aceste metode si mijloace asa zis paranormale poate controla energiile subtile ce sint in conexiune cu levitatia si fortele gravitationale si pot obtine efecte in sensul amplificarii fortei gravitationale("legarea/lipirea de pamint"), sau al diminuarii ei (levitatia).

Despre "legarea de pamint" se poate afla chiar si prin vizionare video, modul in care marele maestru Morihei Ueshiba aplica aceasta putere paranormala, cind face demonstratii publice. De ex. intr-una era asezat jos, intr-o pozitie banala, cu picioarele incrcisate, iar mai multi discipoli incercau sa-l impinga si nu reuseau sa-l urneasca nici un milimetru. In alte ex. el singur tinea piept (statea pe loc) cind mai multi discipoli impingeau din greu la el. Daca imi amintesc bine, el numea aceasta tehnica: "legarea cerului si pamintului". In principiu este vorba de manifestarea unei alte puteri paranormale, insa ca si princioiu este oarecu asemanator cu cel din levitatie, dar in sens opus folosit si actionat.

- in cazul levitatiei sint amplificate in aura subtila energii subtile care diminueaza sau chiar elimina efectul energiilor care controleaza si coordoneaza forta gravitationala.

- as dori sa precizez insa ca aceste puteri paranormale, inclusiv levitatia, pot apare la practicantii spirituali chiar fara sa urmereasca asta si ca ele nu sint o tinta in sine pt. ei si nu eu nevoie de ele in cautarea lor spirituala. Exista chiar o poveste in care Buddha arata cit de nesemnificative sint aceste puteri pt. telul cautatorului spiritual. El ajunge la marginea unui riu si acolo gaseste un "practicant", initiat. El i-a demonstrat lui Buddha la ce mari realizari a ajuns el in 12 ani de eforturi "spirituale". El a trecut mai apoi riul in levitatie. Buddha l-a intrebat cit a muncit pt. asta, apoi i-a spus. Uite, eu nu trebuie sa muncesc 12 ani sa obtin un lucru pe care il pot obtine doar cu un banut pe care il ofer luntrasului sa ma duca pe partea cealalta a riului. Dincolo de asta, daca exista aceasta "atractie fatala" catre a verifica si obtine aceasta levitatie exista tehnici care aplicate cu masura si consecventa produc acest rezultat.

Acest topic a fost editat de thunder: 2 Sep 2005, 03:22 PM


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Damnatius
mesaj 2 Sep 2005, 03:37 PM
Mesaj #269


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 635
Inscris: 3 August 03
Din: Bucuresti / Ramnicu Valcea
Forumist Nr.: 537



QUOTE
2012?! sunt sanse bune ca nici unul dintre noi sa nu mai posteze aici pe vremea aia. Ba chiar s-ar putea sa nici nu mai existe acest site! si asta fara sa se intample nu stiu ce minune.


Asa, si? Sunt sanse si ca forumul sa ramana in picioare iar eu sa mai postez inca pe el. Mai devreme nu se putea, pt ca omul a zis foarte clar: 7 ani apocaliptici=> 2005+5 => 2012

QUOTE
Stii ce spunea Iisus: "iarta-i Doamne ca nu stiu ce fac".


Ce spunea Isus este irelevant in discutia de fata, pentru ca El era fiul lui Dumnezeu, El avea posibilitatea reala sa faca profetii si sa stie astfel de lucruri pe care numai Dumnezeu le mai stia. Tu, cu siguranta, nu esti Isus, prin urmare imi rezerv dreptul de a fi foarte suspicios la profetiile pe care le faci.

QUOTE
Sper sa nu iei ca un afront postul asta, fiindca esti un initiat, iar eu un biet profan. Deci, te tii la pariu?

- da, tin pariul


Asta e tot ce asteptam. Mersi foarte mult.

Acest topic a fost editat de Damnatius: 2 Sep 2005, 03:45 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 2 Sep 2005, 06:50 PM
Mesaj #270


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (Damnatius @ 2 Sep 2005, 05:37 PM)
QUOTE
Stii ce spunea Iisus: "iarta-i Doamne ca nu stiu ce fac".


Ce spunea Isus este irelevant in discutia de fata, pentru ca El era fiul lui Dumnezeu, El avea posibilitatea reala sa faca profetii si sa stie astfel de lucruri pe care numai Dumnezeu le mai stia. Tu, cu siguranta, nu esti Isus, prin urmare imi rezerv dreptul de a fi foarte suspicios la profetiile pe care le faci.

- te rog sa fii f. suspicios la ce spun eu, dar si la ce spun altii ... dar sa ai si ochii, mintea si mai ales inima deschisa pt. a simti/discerne si tria adevarul de fals, inferiorul de superior, spiritual de profan.

- a-l ruga pe Dumnezeu sa-i ierte pe cei care nu stiu ce fac nu este numai apanajului Fiilor lui Dumnezeu, ci al fiecarei fiinte in parte. Nu eu ii iert, ci Dumnenzeu. Poti sa fii sigur 1000% ca eu nu sint Iisus si iti confirm asta cu toata puterea si fiinta mea, dar iti amintesc ca pe vremea lui Iisus, nimeni nu stia cine si ce e Iisus. Doar citiva discipoli au intuit si mai apoi Iisus le-a confirmat statutul Sau in lume, acela de Messia. Amintiti-va cine nu a crezut si cine s-a opus mai tare/mult acestui fapt. Fariseii, saducheii, carturarii, intr-un cuvint mai marii bisericii. Pe linga ei mari marii imparati si conducatori ai lumii (zona Ierusalimului ma refer). Pe linga acestia o mare majoritate de oameni din popor. Doar citiva, repet, citiva au realizat imensa gratie divina care s-a manifestat prin intruparea si prezenta lui Iisus in lume, putini care au fost numiti ca fiind "secta nazariteanului", sau mai stiu eu cum, avind de suferit datorita daruirii lor fata de Iisus si invatatura Sa, viind vinati, haituiti si chiar omoriti pt. credinta lor. Cum e posibil ca o fiinta divina sa nu fie recunoscuta de cei din jur ? Ceea ce vreau sa va spun, pe departe, e ca autenticul, spiritual si partea divina nu e asa de usor de recunoscut la cel/cei care au astfel de treziri spirituale.

QUOTE
QUOTE
Sper sa nu iei ca un afront postul asta, fiindca esti un initiat, iar eu un biet profan. Deci, te tii la pariu?
- da, tin pariul

Asta e tot ce asteptam. Mersi foarte mult.

- cu mare placere. Succes ! rolleyes.gif

PS. Apropos, si Iisus a manifestat o anumita forma de levitatie, cind mergea pe apa. wub.gif

Acest topic a fost editat de thunder: 2 Sep 2005, 06:53 PM


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
user
mesaj 3 Sep 2005, 12:19 AM
Mesaj #271


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 24
Inscris: 17 May 04
Forumist Nr.: 3.536



thunder, am si eu o intrebare: foarte des spui ca daca urmezi o cale spirituala vie afli multe si te trezesti etc

banuiesc ca sunt multi care au urmat diverse cai, inclusiv tu. de ce nu ajuta omenirea ? cu astfel de informatii si de capacitati, de ce nu schimba multe din nenorocirile cotidiene ?

inclusiv tu. ne spui de multe chestii ca sunt posibile si ca exista, dar nu spui "veniti sa va convingeti, haideti sa vedeti cat de bine e, haideti sa va arat, haideti sa schimbam lucrurile pt ca eu stiu ceea ce voi nu stiti".
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 10 Sep 2005, 06:02 PM
Mesaj #272


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (user @ 3 Sep 2005, 02:19 AM)
thunder, am si eu o intrebare: foarte des spui ca daca urmezi o cale spirituala vie afli multe si te trezesti etc

- scuze de intirziere. smile.gif Raspunsurile nu prea sint on topic, insa or sa fie ceva mai "dincolo de ratiune(a comuna)". smile.gif

- reconfirm aceasta idee.

QUOTE
banuiesc ca sunt multi care au urmat diverse cai, inclusiv tu. de ce nu ajuta omenirea ?

- lucrurile sint mult mai complexe decit par la prima vedere.

- omenirea isi urmeaza un curs al ei, curs care implica ca un fel de scoala spirituala la care poposesc milioane de suflete. In aceasta scoala vin si elevi mai buni si mai putin buni, elevi bine intentionati, altii mai putin, unii vin ca vor sa invete ceva, altii pt. ca sint trimisi ca si la o scoala de corectie, unii vin constient, altii mai putin constient (karma ii atrage). Fiecare fiinta in parte are o karma personala, care ii va crea conditiile in care sufletul sau sa evolueze si sa-si depazeasca testele (teze, examene, extemporale, etc), pragurile (de la o clasa la alta), si chiar graduarea (terminarea scolii, sau trecerea la un alt nivel de constiinta si evolutie, pe care il vom numi in mod generic "eliberarea" si ne vom referi la trecerea la "ultima" treapta. Karma comuna a fiecarui suflet este intr-o comuniune mai mare sau mai mica cu a altor suflete, formind un gen de karma comuna, specifica unui grup comun, care are si un suflet (egregor) comun. Astfel, vor exista lectii, teste si praguri pe care fiecare fiinta il va trece de unul singur, dar si teste, praguri si nivele pe care le vor trece in comun. Diferitele egregoruri apartinind numeroaselor grupuri de pe intreaga planeta, sint toate integrate intr-un mare egreor comun, cel al planetei Terra. Ca si grup l-am identifica cu ceea ce numim "umanitatea". In viata fiecarui om exista momente de cumpana, de incercare, de verificare, de bucurie, de suferinta, etc. La fel si in cadrul umanitatii. Fiecare eveniment face parte din invataturile pe care le primeste "elevul" la scoala si musai trebuie sa treaca prin ele. Unele sint mai dureroase, altele mai putin, alte sint pline de bucurie si implinire, samd. Toate vin conform karmei fiecarui individ in parte. De ex. o suferinta apare in viata unui om datorita actiunilor gresite/rele pe care le-a facut cindva, de multe ori chiar poate fi dintr-o viata anterioara. Aceste suferinte nu apara neaparat pt. ca cineva (Dumnezeu) vrea neaparat sa va faca sa suferiti, sau ca se distreaza pe seama voastra, ci pt. ca e singura modalitate prin care fiinta (sufletul) voastra poate invata lectia. Sint cazuri in care un suflet nu invata din greseala si suferinta primita si repeta greseala, deci si suferinta se va repeta. Sint cazuri in care odata invatata lectia, nu va mai fi nevoie de treci prin toate suferintele provocate de actiunile tale gresite de acel tip. In acest caz se produce o stopare a karmei, care poate fi compenstat de cel in cauza, poate fi "arsa" (prin metode oculte specifice), sau poate fi "stearsa" de Dumnezeu sau in alt spirit divin ca si o forma de Gratie divina. Astfel se intelege ca legea Gratiei Divine este superioara si transcende legea karmei. Exista legi si principii divine specifice fiecarui nivel de manifestare din Creatie, unele care se aplica doar la unele nivele, altele care se manifesta la toate nivelele, sau doar la unele, samd.

- revenind la intrebare. Fiecare fiinta trebuie sa treaca prin scoala sa, prin karma sa, prin lectiile sale. Nu ai voie sa te implici in karma cuiva, decit in anumite conditii aparte. Cind ti se cere (esti rugat), cind ti se face mila/compasiune pt. cineva si iti manifesti liberul arbitru fie pt. a prelua din karma sa, fie pt. a-i arde, sau intermedia (a pune o vorba buna la Dumnezeu), deci indiferct diferite forme de manifestare a Gratiei Divine, manifestata direct prin tine, cel care intervii, fie prin tine ca intermediar al lui Dumnezeu, fie direct de catre Dumnezeu. Sint situatii in care unii oameni nu pot si nu merita sa fie ajutati, chiar daca ai tine cu totdinadinsul. Lectia lor de viata nu permite suntarea unor lectii si chiar pedepse prin care trebuie sa treaca. la fel se petrece cu un un grup (familie, prieteni, fani, clasa, pluton, armata, popor, umanitatea, samd).

- in cazul umanitatii, este vorba de imense energii subtile strinse in decursul a sute, si mii de ani, diferite karme ale unor popoare, ale unor nationalitati, ale umanitatii in general. Nu poti (pre)lua aceste energii imense si karma de suferinta decit cel mult daca esti un Iisus. Ce poti insa sa faci este sa le arati altora diferitele metode prin care fiecare in parte se poate autodepasi. Asta nu se face cu forta sau printr-un prozelitism (reclama) incisiv, ci doar la cei care vin catre tine.

QUOTE
cu astfel de informatii si de capacitati, de ce nu schimba multe din nenorocirile cotidiene ?

- ca si in lumea fizica, nu poti impinge o greutate pe care forta ta nu o poate misca. Din acest motiv, aceste nenorociri vin pt. ca sint singurele metode prin care umanitatea mai poate invata cite ceva si scapa de acele incarcari karmice negative. Ideea nu e de a le lua oamenilor testele si incercarile, ci de a-i face constienti de motivele acestor teste/nenorociri, de modul in care trebuie sa reactionezi in fata lor si mai ales cum sa faci ca ele sa nu mai apara in viitor, sau chiar sa le poata evita/elimna dinainte ca ele sa apara.

- nici macar Iisus nu ar interveni in aceste nenoriciri daca ele sint necesare si integrate in "scoala suferintei" la care acced majoritatea umanitatii. Nu o face Dumnezeu, de ce ar face-o altii ? Toti cei implicati trebuie s-o faca, pt. ca e scoala lor. Invatatorul le da examenul, le da idei, sugestii, ii invata ... dar nu ia el deciziile si nu scrie el raspunsurile (nu ai deciziile) in locul elevului. Ca initiat, de diferite grade si nivele, esti ca un elev ceva mai avansat, intr-o clasa mai mare, si din acea perspectiva ii poti ajuta pe cei mai mici, dar tot asa, cind ti se cere si exista meritele necesare (adica sa ai voia si acceptul divin sa oferi acel ajutor).

QUOTE
inclusiv tu. ne spui de multe chestii ca sunt posibile si ca exista, dar nu spui "veniti sa va convingeti, haideti sa vedeti cat de bine e, haideti sa va arat, haideti sa schimbam lucrurile pt ca eu stiu ceea ce voi nu stiti".

- am repulsie fata de prozelitism. Nu insa si fata de a ajuta pe cel care vine catre mine. Nu o sa ma apuc sa ma laud pe mine si grupul de studiu, sa-i spun asa, ca ia uite ce bine e si tare la "noi". Eu stiu ceea ce nu multi stiu. Eu pot face ceea ce putin pot face. Dar asta nu ajuta la nimic pe altii. Ei nu trebuie sa fie ca mine, nici sa-mi urmeze ideologia, sau "invatatura" ci sa-si gaseasca propria lor cale spirituala autetica, vie, si maestrul spiritual si dupa aia sa-i urmeze invatatura si mai ales s-o practice. Fiind vie, acesta invatatura si practica va produce in scurt timp efecte/rezultate si pas cu pas, va urma la noi trepte pasind catre tenul final. Nu toti avem aceasi cale si aceiasi tipologie, ci doar acelasi tel ultim. smile.gif

- levitativa, telepatia etc sint mici dulcegarii pe linga telul final al fiintei, al sufletului. Poti ajunge la levitatie, la telepatie si la alte puteri paranormale, dar asta e doar o farima din ceea ce esti si poti fi cind vei fi plenar trezit spiritual.


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
user
mesaj 12 Sep 2005, 02:15 AM
Mesaj #273


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 24
Inscris: 17 May 04
Forumist Nr.: 3.536



QUOTE (thunder @ 10 Sep 2005, 07:02 PM)
am repulsie fata de prozelitism. Nu insa si fata de a ajuta pe cel care vine catre mine. Nu o sa ma apuc sa ma laud pe mine si grupul de studiu, sa-i spun asa, ca ia uite ce bine e si tare la "noi". Eu stiu ceea ce nu multi stiu. Eu pot face ceea ce putin pot face. Dar asta nu ajuta la nimic pe altii. Ei nu trebuie sa fie ca mine, nici sa-mi urmeze ideologia, sau "invatatura" ci sa-si gaseasca propria lor cale spirituala autetica, vie, si maestrul spiritual si dupa aia sa-i urmeze invatatura si mai ales s-o practice.

aici nu inteleg: spui ca ajuti pe cel care vine spre tine, dar ii spui sa-si gaseasca maestru spiritual, calea lui. Pai daca el vine sa te intrebe pe tine, tocmai pt ca "stii ceea ce nu multi stiu" si "poti face ceea ce putini pot face", de ce nu il ajuti ( recte de ce nu dai niste indrumari autentice, clare ) ci il lasi cu teoria si ii spui sa caute in alta parte ?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 13 Sep 2005, 03:50 PM
Mesaj #274


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (user @ 12 Sep 2005, 04:15 AM)
QUOTE (thunder @ 10 Sep 2005, 07:02 PM)
am repulsie fata de prozelitism. Nu insa si fata de a ajuta pe cel care vine catre mine. Nu o sa ma apuc sa ma laud pe mine si grupul de studiu, sa-i spun asa, ca ia uite ce bine e si tare la "noi". Eu stiu ceea ce nu multi stiu. Eu pot face ceea ce putin pot face. Dar asta nu ajuta la nimic pe altii. Ei nu trebuie sa fie ca mine, nici sa-mi urmeze ideologia, sau "invatatura" ci sa-si gaseasca propria lor cale spirituala autetica, vie, si maestrul spiritual si dupa aia sa-i urmeze invatatura si mai ales s-o practice.

aici nu inteleg: spui ca ajuti pe cel care vine spre tine, dar ii spui sa-si gaseasca maestru spiritual, calea lui.

- da, caci eu ii pot da un sfat, o idee, poate si un alt tip de ajutor, dar nimic nu se compara cu ajutorul si sfatului unui maestru spiritual. Eu nu pot/vreau sa spun: "mergi pe calea asta, sau mergi la maestrul ala, etc". Acel om trebuie sa-si recunoasca calea si maestrul. Degeaba i-as spune eu alege calea buddista cind el are o predispunere catre o cale devotionala. El isi poate dori cutare putere paranormala. Eu ii pot sugera sau nu o directie sau tehnica anume, dar pt. a adopta asemenea tehnici e nevoie de niste pregatiri, purificari samd prealabile.

- cind vei alege in mod obiectiv si realist calea atunci imi pot oferi cit de cit ajutorul si experienta realizata daca avem o cale comuna. Ce ar fi daca el este un infocat devot al lui Krishna si ii spun sa aleaga calea crestina ? Sau el este in individ mantal, rational, tehnicist ... si sa-i recomand calea sau tehnici devotionale? Sau invers, el adora un spirit angelic iar eu ii spun: lasa prostiile, pune mina si fa meditatie, pranayama, etc.

- nu e corect sa fac un gen de prozelitism insidios sau agresiv: "hai la sahxxxx yoga ca e super beton, primesti totul dea gata, nu trebuie sa faci nimic, primesti realizarea Sinelui, samd". Sau, vino aici ca vei fi salvat, nu vei mai cunoaste moarte nici dupa ce mori, esti ales din start daca urmezi pe X, samd", sau "hai aici ca o sa ai la puteri paranormale de o sa-i dai pe spate pe toti, o sa cuceresti femeile, o sa faci bani gramada, o sa ghicesti la loto, samd".

- da, spui ca ai vrea sa-ti depasesti o teama, o inhibitie, o frustare, etc. ii pot sugera ceva atitudini, principii, tipuri de energii in exces sau in deficit, eventual exercitii, dar nu pot sari un anume prag. Numai un maestru il poate "sari" caci el de unde sa dea si cu ce sa-ti ia/arda (karma).

QUOTE
Pai daca el vine sa te intrebe pe tine, tocmai pt ca "stii ceea ce nu multi stiu" si "poti face ceea ce putini pot face", de ce nu il ajuti ( recte de ce nu dai niste indrumari autentice, clare ) ci il lasi cu teoria si ii spui sa caute in alta parte ?

- daca simt ca ii pot oferi mai mult ii ofer, daca nu ... urmaresc sa fac voia divina. Ceea ce stiu este in mare masura trecuta prin practica si filtrul ratiunii si discernamintului. Iar ceea ce pot este datorata practicii spirituale care dupa un timp, gradat, s-a dezvoltat si trezit in fiinta mea. Stii ca e o vorba: "fructul trebuie cules cind s-a copt". Asa si cautatorul spiritual, "trebuie cules si adus pe cale cind se "coace". smile.gif

- ne departam de la topic. Eu zic ca decit sa batem pasul pe loc, mai bine intreaba ce cauti si deschide niste discutii din care sa aibe cit mai multi de cistigat. Un intermediar al lui Dumnezeu, un maestru, ci chiar insusi Dumnezeu sint aidoma unei vaci cu lapte care asteapta sa fie mulsa. Cere si ti se va da, bate si ti se va deschide ... daca esti pregatit.

- uite ca tot sintem in topicul cu levitatia. Da, orice fiinta poate levita cu conditia sa constientizeze mecanismele launtrice care conduc la apartitia si controlul acelor mecanisme si energii subtile care favorizeaza aceasta. smile.gif La fel si invizibilitatea, clarviziunea, empatia etc.


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kyklos
mesaj 10 Dec 2005, 08:46 PM
Mesaj #275


Ex-Colimator
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.439
Inscris: 25 November 05
Din: Cosmos , Cetatean al Cosmosului
Forumist Nr.: 7.332



Din cate stiu eu ,atunci cand levitezi pierzi o anumita greutate .Levitatia e un fenomen foarte interesant .


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

9 Pagini V  « < 6 7 8 9 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 25 April 2024 - 01:07 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman