HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Dincolo de Ratiune

Ideea acestui forum nu este de a starni polemici intre cei ce cred si cei ce nu cred in astre, in Dumnezeu, in terapii naturiste, in miracole sau in ghicitul in palma. Pragul acestui forum poate fi pasit de oricine, fara nici o exceptie, dar cei care nu sunt de acord cu ideile sau marturisirile celor care posteaza aici, sunt rugati sa se abtina in a face comentarii malitioase, sau contradictorii. Aici ne dorim sa avem coltisorul lipsit de orice stres, iar scopul real ar fi acela de a-i ajuta pe cei din jurul nostru sa se simta bine, ba chiar sa gaseasca solutii catre iesirea din situatii disperate - de ce nu?

9 Pagini V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Levitatia Umana, legenda sau adevar
Catalin
mesaj 30 Dec 2004, 12:52 PM
Mesaj #36


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



Am dat doar un exemplu din motivele pentru care poti contesta marturiile personale. Daca tii neaparat iti mai pot da si altele. De exemplu, faptul ca oamenii sunt creduli si cred povesti spuse de altii dandu-le mai departe ca adevaruri. Sau faptul ca unii oameni au o perceptie distorsionata asupra realitatii. Unii au vedenii, altii sunt schizofrenici, altii sunt mitomani, altii sunt inadaptati social.

QUOTE

Si tu spui ca eu am un interes de a face asta... In fapt acel interes nu exista... care ar fi castigul? Sa arat ca religia mea este mai buna decat a altuia?! Nuuuu ... in nici un caz... ar insema sa ne furam singuri caciula....Pe cine dorim sa mintim noi... pe noi? pe Dumnezeu? Hmmm... nu se poate...


Nu pe Dumnezeu. Pe voi insiva. Si, crede-ma, se poate. Nu mi-o lua in nume de rau. Orice om are tendinta naturala de a-si fura caciula. De-aia folosesc oamenii de stiinta teste asa de riguroase. Pentru ca stiu ca pana si ei au tendinta de a-si fura caciulile. Tendinta e asa de mare incat nici faptul ca iti dai seama de ea nu o face sa dispara!

QUOTE

Despre orientali pot sa-ti recomand sa citesti despre viata marelui yoghin Ramakrisna, sau Milarepa ... vei intalni acolo niste lucruri cu adevarat cutremuratoare prin neobisnuitul lor... (dar asta nu inseamna apriori ca ele ar fi povesti nemuritoare..)


Tu crezi ca in Ramayana sunt descrise evenimente reale? sau doar povesti nemuritoare? sunt convins ca stii ca descrierea actului de creatie in hinduism, descrierile, mai bine zis, sunt incompatibile cu Biblia al carei adept te declari...


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 30 Dec 2004, 01:03 PM
Mesaj #37


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



QUOTE
Tu crezi ca in Ramayana sunt descrise evenimente reale? sau doar povesti nemuritoare? sunt convins ca stii ca descrierea actului de creatie in hinduism, descrierile, mai bine zis, sunt incompatibile cu Biblia al carei adept te declari...

Eu am citit si Ramayana si Mahabharata... si Iliada si Odiseea si Eneida... si alte epopei... dar am si eu niste rezerve mari in a crede tot ce spune acolo... evident...
In schimb despre Biblie eu cred ca este adevarat ce se spune acolo...
Despre deosebirile dintre budhism si crestinism stiu deasemenea ca sunt multe (care se bat cap in cap chiar), dar exista si anumite lucruri comune. In ceea ce priveste levitatia, ea nu face parte din ceea ce numesc eu lucruri comune, caci levitatia este un efect... nu este scopul. Numai novicii se pot antrena ca sa leviteze... Exista chiar o poveste orientala pe tema asta cand un tanar s-a antrenat 15 ani sa mearga pe apa, si dupa ce a reusit s-a dus la maestrul sau si i-a aratat ce a reusit sa faca, iar maestrul i-a zis:" Bravo! Dar la ce-ti foloseste asta?"
Deci scopul nu este sa levitezi, ci parerea mea este ca levitatia este doar un simplu efect... Posibil un om adancit in rugaciune nici sa nu-si dea seama ca leviteaza... nu stiu daca intelegi ce vreau sa spun...


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 30 Dec 2004, 01:10 PM
Mesaj #38


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



QUOTE

Eu am citit si Ramayana si Mahabharata... si Iliada si Odiseea si Eneida... si alte epopei... dar am si eu niste rezerve mari in a crede tot ce spune acolo... evident...
In schimb despre Biblie eu cred ca este adevarat ce se spune acolo...


Ei bine, eu inca am niste rezerve mari in a crede tot ce spune Biblia, evident! wink.gif Dar ne indepartam de subiect...

QUOTE

Despre deosebirile dintre budhism si crestinism stiu deasemenea ca sunt multe (care se bat cap in cap chiar), dar exista si anumite lucruri comune. In ceea ce priveste levitatia, ea nu face parte din ceea ce numesc eu lucruri comune, caci levitatia este un efect... nu este scopul. Numai novicii se pot antrena ca sa leviteze... Exista chiar o poveste orientala pe tema asta cand un tanar s-a antrenat 15 ani sa mearga pe apa, si dupa ce a reusit s-a dus la maestrul sau si i-a aratat ce a reusit sa faca, iar maestrul i-a zis:" Bravo! Dar la ce-ti foloseste asta?"


Da, am citit si eu cartea de popularizare a taoismului. Cum se numea? povestiri comentate de Osho parca...

QUOTE

Deci scopul nu este sa levitezi, ci parerea mea este ca levitatia este doar un simplu efect... Posibil un om adancit in rugaciune nici sa nu-si dea seama ca leviteaza... nu stiu daca intelegi ce vreau sa spun...


Levitatia suprema... nimeni nu isi da seama de ea nici chiar cel care o face! smile.gif

Mi-aduce aminte de o poveste cu un om care sustinea ca e invizibil dar doar daca nu se uita nimeni la el. Nici chiar el insusi nu avea voie sa se uite in oglinda. Cum ar putea cineva sa il contrazica? smile.gif


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 30 Dec 2004, 01:10 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Clopotel
mesaj 30 Dec 2004, 01:24 PM
Mesaj #39


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



QUOTE
Da, am citit si eu cartea de popularizare a taoismului. Cum se numea? povestiri comentate de Osho parca...

Ce am spus eu mai sus nu este din Osho si nici din taoism, dar e posibil ca si Osho sa fi vorbit de levitatie si alte chestii... treaba lui...
QUOTE
Levitatia suprema... nimeni nu isi da seama de ea nici chiar cel care o face!
rofl.gif he he he..
Deci, eu am spus ca nu levitatia e scopul... si am mai spus ca este posibil ca cineva care leviteaza sa nu-si dea seama de asta, caci corpul lui leviteaza, dar sufletul se roaga... Te rog sa remarci sublinierea cuvantului posibil, de unde sa stiu eu ce realizeaza el atunci si ce nu... smile.gif
QUOTE
Mi-aduce aminte de o poveste cu un om care sustinea ca e invizibil dar doar daca nu se uita nimeni la el. Nici chiar el insusi nu avea voie sa se uite in oglinda. Cum ar putea cineva sa il contrazica? 

Daca iei in considerare subliniera de mai sus, este evident ca ce ai spus tu aici nu poate fi o replica la ce am spus eu acolo smile.gif

QUOTE
Orice om are tendinta naturala de a-si fura caciula.

Asa este... sunt de acord... cu asta ne luptam toti zi de zi... iar stiinta este doar o metoda de verificare, nu unica insa...

Acest topic a fost editat de Clopotel: 30 Dec 2004, 01:26 PM


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 30 Dec 2004, 02:23 PM
Mesaj #40


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



Levitatia este un fenomen PSI din grupa PK. Abilitatea de a levita este in stare latenta la majoritatea oamenilor, insa se poate educa. Iata un test pentru evidentierea eventualelor capacitati PK ne-latente pe care le aveti. Prin repetarea testului, veti observa ca rezultatele se amelioreaza in timp.
Clopotel are dreptate. Levitatia, si orice alt fenomen "paranormal", nu este un scop in sine ci un efect secundar al unei stari modificate a constiintei - corespunzand emisiilor de unde delta si theta ale creierului.

Acest topic a fost editat de IO: 30 Dec 2004, 02:23 PM


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 30 Dec 2004, 04:00 PM
Mesaj #41


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



Am facut testul. O data cu 50 de bile, o data cu 500. Iata rezultatele:
user posted image
user posted image

Prietene IO, publicul cere niste rezultate si de la dumneata. Sa vedem cu cat ai depsit "Not Significant". rolleyes.gif


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Inorog
mesaj 3 Jan 2005, 01:53 PM
Mesaj #42


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.182
Inscris: 9 May 04
Forumist Nr.: 3.435



QUOTE
Draga INOROG, de-alungul vietii mele am cunoscut lume multa si diversa.
Una dintre multele mele cunostinte feminine, mi-a povestit ca pana in jurul varstei de 5-6 ani, avea obiceiul sa se ridice in aer ca sa poata privi in casa la vecini. Unii o parau, ca de, privitul pe geam..., lua bataie, dar nimeni - povestea acum femeia- nu se intreba cum se inalta pe ziduri pana acolo.
Tot aceasta femeie mi-a povestit cum ca o data a vrut sa se inalte mai sus decat de obicei, s-a urcat pe ceva si de acolo a facut incercarea care povestea ea ca s-a soldat cu o prabusire pe spate cu acea usa peste ea. Nu a fost ranita, dar niciodata nu i-a mai reusit ridicarea.
Povesti ale copilariei? Prea sunt multe astfel de povesti. Si daca Iisus s-a ridicat la ceruri, nu cumva este si asta o levitatie?
Eu nu prea cred. Poate daca mi se explica procedeul si il incerc si imi reuseste .... Sau o fi trebuind si aici ...aplicata zisa aia "crede si nu cerceta"?


Te salut draga contraste,

Interesanta povestea ta! Evident, nu se mai poate dovedi daca acea persoana s-a ridicat sau nu. Interesant este insa chiar si simplul fapt ca s-a gandit la asa ceva.

Aveam cam aceeasi varsta. Cam 6 ani. Am visat ca m-am ridicat din pat si am vazut de sus strazile si casele din imprejurimi. Dupa cateva ocoluri m-am intors, am localizat prunul din curtea bunicului si incet incet am coborat. A fost un vis puternic din moment ce il tin minte si acum. Ce sa insemne? La vremea aceea nu mi-a vorbit nimeni despre levitatie si puteri paranormale. Exista oare undeva in subconstientul omului aceasta amintire ancestrala sau posibilitate de a pluti ?! Greu de spus, dar intrebarea ramane deschisa.
...............................................................................................................

Am facut si eu testul. NOT SIGNIFICANT sad.gif (de fapt mi-au intrat mai multe bile pe partea pe care nu am vrut, dar sa nu mai spuneti la nimeni smile.gif )

Catalin, cum ai postat rezultatele ?

Acest topic a fost editat de Inorog: 3 Jan 2005, 02:28 PM


--------------------

A mai venit si-un inorog straveziu foarte speriat, foarte livid. Locuia intr-un viitor aramiu cu vedere la vid.
Nichita Stanescu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 3 Jan 2005, 02:07 PM
Mesaj #43


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



DOAMNE, SI CE MULTE SE MAI SCRIU PE ACEASTA TEMA !
Ce de carti, articole, etc., etc. !
Imi doresc din tot sufletul o lectura sa ma clarifice, sa pot... levita si eu , nu de alta !


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 3 Jan 2005, 02:27 PM
Mesaj #44


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



Ca tot vorbiti de vise si de puterea de a levita cea pierduta...
In ultimii ani am visat din cand in cand pe o tema: puterea de a pluti. Nu de a ma ridica in aer, ci puterea de a ma mentine la acelasi nivel (deplasare doar laterala). Si aveam o senzatie puternica de naturalete: mi se parea atat de clar, atat de simplu, atat de evident... trebuia doar sa crezi ca se poate (dar nici pe departe credinta religioasa devil.gif ). Mi s-a intamplat odata ca, visand in mod repetat, si fiind in starea aceea imediat dupa trezire, in care nu stii foarte clar ce e realitate si ce e doar vis, sa am impresia ca chiar e o chestie reala!!!

Asa ca sustin parearea lui Catalin ca atata timp cat discuti de ceva ce ai facut dar nu mai poti si nu poti sa repeti experimentul, levitatia e o chestie la fel de buna ca o poveste de adormit copii.


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 4 Jan 2005, 10:40 AM
Mesaj #45


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



Pentru ca axel a spus foarte bine ca in vis credinta se transforma instantaneu in realitate (fapt pe care l'am trait si eu) as dori sa adaug ca ceea ce facem, simtim, gandim in starea de veghe influenteaza aceasta credinta. Atunci cand aceste lucruri favorizeaza increderea in noi insine si unitatea, visele vor fi mai mult "in puterea noastra" decat in situatia opusa.

Despre levitatie...
Cei care cunosc spun ca legea gravitatiei are si o contraparte, legea gratiei. Cu alte cuvinte asa cum exista o forta care atrage lucrurile in jos, exista si o forta care le atrage in sus. Cei care leviteaza probabil au constientizat aceasta lege/ forta si ce trebuie facut pentru a intra sub influenta ei....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Antont
mesaj 5 Jan 2005, 10:08 PM
Mesaj #46


© Care este
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.113
Inscris: 4 March 03
Din: Nici o Informatie
Forumist Nr.: 17



QUOTE (Inorog @ 29 Dec 2004, 11:10 AM)
Se putea la fel de bine ca filmul sa fi fost trucat. Eu personal nu am avut ocazia sa vad cu ochii mei nici o astfel de demonstratie.

Eu personal am vazut nu o data (si live) o demonstratie de asta de care spui tu. Si garantez ca nu era nimic trucat la cele la care am fost de fata biggrin.gif ....Si cu antrenamentul adecvat poate fi realizata de oricine, chiar daca pare ceva SF ohyeah.gif ...
La subectu' levitatie nu ma bag tongue.gif ....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Inorog
mesaj 6 Jan 2005, 11:46 AM
Mesaj #47


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.182
Inscris: 9 May 04
Forumist Nr.: 3.435



QUOTE
Eu personal am vazut nu o data (si live) o demonstratie de asta de care spui tu. Si garantez ca nu era nimic trucat la cele la care am fost de fata  biggrin.gif


Te referi la ingreunarea corpului ? Poti sa dai detalii ?

QUOTE
La subectu' levitatie nu ma bag  tongue.gif ....


Daca ma gandesc bine am vazut o demonstratie de levitatie sub hipnoza, la un circ ambulant. Fata era hipnotizata cu adevarat, asta e sigur, ca prea statea teapana in tot felul de pozitii incomode. Dar faptul ca dupa aceea a fost ridicata in aer si trecuta printr-un cerc de gimnastica imi ridica destule dubii cu privire la veridicitatea fenomenului. Probabil ca existau niste fire subtiri de sprijin pe undeva. Sau poate oglinzi ?


--------------------

A mai venit si-un inorog straveziu foarte speriat, foarte livid. Locuia intr-un viitor aramiu cu vedere la vid.
Nichita Stanescu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 7 Jan 2005, 01:43 PM
Mesaj #48


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



.
QUOTE
Cu alte cuvinte asa cum exista o forta care atrage lucrurile in jos, exista si o forta care le atrage in sus


De ce? Nu prea are sens aici.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Inorog
mesaj 7 Jan 2005, 01:57 PM
Mesaj #49


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.182
Inscris: 9 May 04
Forumist Nr.: 3.435



M-am gandit un pic. Un posibil trucaj al ingreunarii corpului ar putea fi hipnoza. Oamenii sunt hipnotizati sa creada ca obiectul sau omul din fata lor e mai greu. Levitatia insa nu ar putea fi trucata in acest fel decat printr-o hipnoza colectiva. Chiar si in acest caz aparatele nu ar putea fi pacalite.


--------------------

A mai venit si-un inorog straveziu foarte speriat, foarte livid. Locuia intr-un viitor aramiu cu vedere la vid.
Nichita Stanescu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 7 Jan 2005, 02:34 PM
Mesaj #50


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE (Inorog @ 6 Jan 2005, 12:46 PM)
Daca ma gandesc bine am vazut o demonstratie de levitatie sub hipnoza, la un circ ambulant. Fata era hipnotizata cu adevarat, asta e sigur, ca prea statea teapana in tot felul de pozitii incomode. Dar faptul ca dupa aceea a fost ridicata in aer si trecuta printr-un cerc de gimnastica imi ridica destule dubii cu privire la veridicitatea fenomenului. Probabil ca existau niste fire subtiri de sprijin pe undeva. Sau poate oglinzi ?

Pentru cateva mii de dolari, poti si tu sa faci asta spoton.gif
http://www.walterblaney.com/illusions/susp3001.html


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 7 Jan 2005, 02:46 PM
Mesaj #51


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



Frumos... spoton.gif


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 7 Jan 2005, 03:38 PM
Mesaj #52


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



QUOTE (Blakut @ 7 Jan 2005, 02:43 PM)
.
QUOTE
Cu alte cuvinte asa cum exista o forta care atrage lucrurile in jos, exista si o forta care le atrage in sus


De ce? Nu prea are sens aici.

Are sens. Forta gratiei este opusul necesar al fortei gravitatiei. Asa se mentine echilibrul.....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 7 Jan 2005, 03:50 PM
Mesaj #53


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



Err, Gypsy, stii? nu exista echilibru, spre fericirea noastra... altfel ne-am indeparta extrem de repede de Soare! rolleyes.gif


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Antont
mesaj 7 Jan 2005, 08:23 PM
Mesaj #54


© Care este
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.113
Inscris: 4 March 03
Din: Nici o Informatie
Forumist Nr.: 17



QUOTE (Inorog @ 6 Jan 2005, 12:46 PM)
Poti sa dai detalii ?

Acest exercitiu, sub forma descrisa de tine (sau in alte variante) se practica in mai toate stilurile interne de arte martiale (in stilurile interne tehnicile se bazeaza pe folosirea KI-ului, cum ii zic japonezii, sau QI, cum ii zic chinezii, oricum e vorba de acelasi lucru). Deci acesta este de fapt scopul exercitiului, de a-ti antrena si dezvolta Ki-ul. Ideea poate fi inteleasa bine doar practicind, altfel pare ceva SF, dupa cum ziceam smile.gif . Sint sigur ca pare greu de crezut cind vezi asa ceva filmat, dar cind practici treburile respective iti dai seama ca sint pe bune. Daca vrei sa vezi live asa ceva, du-te la orice dojo unde se practica AIKIDO (de exemplu), discuta cu un student avansat sau cu un instructor si o sa vezi si asta si altele mai interesante smile.gif .
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 10 Jan 2005, 10:05 AM
Mesaj #55


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



Catalin, daca forta de gravitatie nu ar avea un opus cum ar putea pasarile sa zboare, copacii sa creasca si altele asemenea?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Inorog
mesaj 10 Jan 2005, 10:25 AM
Mesaj #56


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.182
Inscris: 9 May 04
Forumist Nr.: 3.435



QUOTE
Pentru cateva mii de dolari, poti si tu sa faci asta  smile.gif
http://www.walterblaney.com/illusions/susp3001.html


Ca lumea, imi place thumb_yello.gif

QUOTE
Err, Gypsy, stii? nu exista echilibru, spre fericirea noastra... altfel ne-am indeparta extrem de repede de Soare!  rolleyes.gif


La distante interplanetare si interstelare lucreaza in principal doua forte : Forta gravitationala si forta centrifuga.


--------------------

A mai venit si-un inorog straveziu foarte speriat, foarte livid. Locuia intr-un viitor aramiu cu vedere la vid.
Nichita Stanescu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 10 Jan 2005, 11:52 AM
Mesaj #57


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



QUOTE (gypsyhart @ 10 Jan 2005, 10:05 AM)
Catalin, daca forta de gravitatie nu ar avea un opus cum ar putea pasarile sa zboare, copacii sa creasca si altele asemenea?

Asta e o intrebare serioasa? blink.gif

Pasarile si avioanele zboara folosind aerul. Forma aerodinamica a aripilor da nastere unei forte numite "portanta". Ea se bazeaza pe urmatoarea observatie: daca deasupra ta aerul se misca mai repede decit pe dedesubt, presiunea deasupra va fi mai mica. Diferenta de presiune inmultita cu suprafata este forta de portanta. Daca ai aripile suficient de bine construite si ai o viteza corespunzatoare portanta va anula gravitatia si vei zbura... (poti face un experiment care sa puna in evidenta portanta chiar la tine acasa: ia o foaie de hartie, si lipeste o margine de barbia ta; acum sufla tare si o sa observi ca foaia se va ridica desi gravitatia o trage in jos).

Copacii stau asa cum stai si tu in picioare: apasand asupra pamantului cu o forta oarecare (in cazul nostru greutatea), acesta iti raspunde cu o forta egala si de sens contrar, chestie care te tine in echilibru.


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 10 Jan 2005, 12:15 PM
Mesaj #58


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



@Catalin
Ce am vrut sa spun este ca echilibrul nu poate exista daca nu exista doua forte OPUSE. Ca se numeste forta centrifuga/portanta/ forta gratiei conteaza prea putin.....
In exemplul cu hartia pe care mi l'ai dat, ca sa creez "portanta" ce atrage foaia in sus am nevoie ca ma intai sa inspir aer....iar ca sa inspir trebuie sa expir si tot asa....e acelasi joc al opusilor.
Copacul sta insa cum a ajuns acolo sus? Eu stau in picioare insa cum de am ajuns sa cresc mare?smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 10 Jan 2005, 12:31 PM
Mesaj #59


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



Tot nu prea iti inteleg punctul de vedere. Faptul ca avem diverse "workarounds" pentru a scapa de neplacerile gravitatiei, nu inseamna ca am anulat-o pe aceasta sau ca i-am gasit opusul...


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 10 Jan 2005, 01:37 PM
Mesaj #60


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



Nu reusesti sa intelegi pentru ca tu vrei sa intelegi gravitatia per se. La fel cum pe alt forum vrei sa intelegi credinta sau ateismul in sine....Normal ca la un moment dat se rupe firul ohyeah.gif
Incearca si varianta sintezei.....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 10 Jan 2005, 01:40 PM
Mesaj #61


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



Hai sa nu incurcam mere cu pere rolleyes.gif


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 10 Jan 2005, 01:40 PM
Mesaj #62


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



Eu nu vreau nimic. Eu ma supun datelor pe care le primesc din observatii. Si datele spun ca gravitatia se manifesta peste tot, invariabil. De-aia mi se pare normal sa o iau "per se" cum zici tu. Portanta are nevoie de aer. Copacul are nevoie de pamant. Si asa mai departe... dar gravitatia nu are nevoie de nimic. Ea se manifesta oriunde.


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 10 Jan 2005, 01:47 PM
Mesaj #63


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



Copacul nu ar putea sa se ridice daca ar exista doar forta gravitatiei. Esti de acord?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 10 Jan 2005, 01:55 PM
Mesaj #64


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



N-am zis ca exista doar forta de gravitatie. Dar faptul ca exista si altceva in afara de forta de gravitatie nu inseamna ca acel altceva trebuie considerat ca un opus al acesteia.


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 10 Jan 2005, 01:59 PM
Mesaj #65


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE (gypsyhart @ 10 Jan 2005, 02:47 PM)
Copacul nu ar putea sa se ridice daca ar exista doar forta gravitatiei. Esti de acord?

Exista 4 forte fundamentale. Universul nu ar semana nici pe departe cu cel care il stim daca ar lipsi doar una din ele.


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 10 Jan 2005, 03:35 PM
Mesaj #66


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



Catalin
QUOTE
N-am zis ca exista doar forta de gravitatie. Dar faptul ca exista si altceva in afara de forta de gravitatie nu inseamna ca acel altceva trebuie considerat ca un opus al acesteia.


Din moment ce gravitatia este cea responsabila pentru "mersul in jos", si din moment ce exista lucruri pe lumea asta care totusi "sfideaza" acest mers.....mi se pare firesc sa existe o forta exact opusa. Altfel cum explicam "mersul in sus"? (al unui copac de exemplu?) si mai ales faptul ca el isi mentine "echilibrul"?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 10 Jan 2005, 09:04 PM
Mesaj #67


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Copacul creste in sus din simplul motiv ca se sprijina pe materia de dedesubt. Daca nu ar exista materia de dedesubt, care sa il sustina, copacul ar cadea spre centrul pamantului.
'Moleculele de copac' se sustin intre ele prin campurile de electroni (campurile de electroni ce inconjoara fiecare atom nu permit acestora sa treaca unul prin celalalt.)

Daca tu urci scarile nu folosesti opusul fortei gravitationale, ci forta picioarelor.

Universul e plin de forte. Forta gravitationala e o forta careia i se pot opune alte forte, generate in diverse feluri.
Totul tine de orientare.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 11 Jan 2005, 10:06 AM
Mesaj #68


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



@Blakut
Explicatia ta este partial adevarata. Pai si materia de dedesubt de ce nu cade spre centrul pamantului? pe ea cine o sustine?
De fapt copacul creste in ambele directii....de aici si echilibrul....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 11 Jan 2005, 10:50 AM
Mesaj #69


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



QUOTE (gypsyhart @ 11 Jan 2005, 10:06 AM)
Pai si materia de dedesubt de ce nu cade spre centrul pamantului? pe ea cine o sustine?

Alta materie de si mai dedesubt? rolleyes.gif


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 11 Jan 2005, 10:53 AM
Mesaj #70


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



rofl.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post

9 Pagini V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 25 April 2024 - 10:04 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman