HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

3 Pagini V  < 1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Cutremurul In Asia, exista un topic despre asta?
Cla
mesaj 30 Dec 2004, 11:40 PM
Mesaj #36


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.101
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Riky, Crucea Rosie sau Unicef, dar sunt si altele...
Oricat de tampit suna, fiecare 5 Euro sunt bineveniti... din Germania tel. 0900 100 2005, fiecare legatura face 5 Euro pt donatii smile.gif
Sau vezi aici, e o lista lunga thumb_yello.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rikita
mesaj 31 Dec 2004, 12:37 AM
Mesaj #37


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.344
Inscris: 16 June 04
Din: berlin
Forumist Nr.: 3.860



mersi...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marcus
mesaj 1 Jan 2005, 05:36 PM
Mesaj #38


forumistul sahist - cel mai pasionat forumist
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.308
Inscris: 26 January 04
Din: Bucuresti / Braila
Forumist Nr.: 1.995



QUOTE (March @ 29 Dec 2004, 01:12 PM)
Si daca o insula a fost mutata chiar si numai cu 10 metri trebuie sa fie un motiv de calmare ? ( unele posturi tv au mentionat deplasari de 10-20 km, dar ce mai conteaza !)

Pentru inceput, trebuie facute noi harti, pentru ca cele vechi nu mai corespund. Cu asa cutremure, in curand (peste cateva zeci de ani), nu m-ar surprinde ca Romania sa se invecineze cu Germania. hh.gif


--------------------
* * * Nu lăsa visele să piară, pentru că dacă visele mor, viaţa nu este decât o pasăre cu aripi rupte care nu mai poate să zboare! (Langston Hughes) * * *

Turneul de Sah HanuAncutei 2012
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 1 Jan 2005, 05:36 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Cla
mesaj 1 Jan 2005, 09:16 PM
Mesaj #39


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.101
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Wow!! yeah.gif pot sa sar gardu' si-s acasa... clapping.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 2 Jan 2005, 03:05 PM
Mesaj #40


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



nu erau kilometrii. erau metrii. chestia cu unitatiile de masura si milioane/milliarde sunt lucruri pe care multi reporteri de la Fox/CNN se mai straduie sa le inteleaga.
sa vezi tu date in articole pe teme de astronomie...

otoh, asemenea reconfigurari de relief sunt normale pentru cutremure de asemenea magnitudine.

QUOTE

The shift of mass and the massive release of energy very slightly altered the Earth's rotation. The exact amount is yet undetermined, but theoretical models suggest the earthquake may have shortened the length of a day by as much as three microseconds (3 µs) and caused the Earth to minutely "wobble" on its axis by up to 2.5 cm (1 inch) (http://slate.msn.com/id/2111443/), (http://www.cnn.com/2004/TECH/science/12/29/quake.wobble.reut/index.html). However, due to tidal effects of the Moon, the length of a day increases by 15 µs every year, so any rotational speedup due to the earthquake will be quickly lost. Similarly, the natural Chandler wobble of the Earth can be up to 15 m (50 ft).

Based on one seismic model, some of the smaller islands southwest of Sumatra may have moved southwest up to 20 m (66 ft). The northern tip of Sumatra, which is on the Burma Plate (the southern regions are on the Sunda Plate), may also have moved southwest up to 36 m (118 ft). However, other models suggest that most of the movement would have been vertical rather than lateral. Onsite measurements using GPS will be used to determine the extent and nature of actual geophysical movement.


from here.


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rikita
mesaj 2 Jan 2005, 09:11 PM
Mesaj #41


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.344
Inscris: 16 June 04
Din: berlin
Forumist Nr.: 3.860



discutem aici despre metrii si kilometrii ca si cum asta ar fi cel mai important... cred ca milioanele care si-au pierdut casa si sutele de mii care si-au pierdut viata nu dau importanta la asta...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 3 Jan 2005, 10:52 AM
Mesaj #42


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (Rikita @ 2 Jan 2005, 09:11 PM)
discutem aici despre metrii si kilometrii ca si cum asta ar fi cel mai important... cred ca milioanele care si-au pierdut casa si sutele de mii care si-au pierdut viata nu dau importanta la asta...

Rikita ai dreptate. Pentru acei oameni sinistrati prioritatile acum sunt altele. Dar nu vad de ce pentru noi ar fi mai important cate milioane de oameni au ramas fara locuinta decat cum s-a modificat scoarta terestra. Stii, problemele cu locuinta si cu hrana sunt trecatoare insa cunostintele acumulate despre acest fenoment s-ar putea dovedi util pe viitor daca vreodata vreo nenorocire asemanatoare ar putea sa dea si peste noi.

Cred ca ieste interesant sa stim cum se comporta planeta pe care traim. Ma intrebam zilele trecute daca nu cumva acel cutremur din Asia a influentat clima din Romania. Foarte ciudat, a doua zi dupa cutremur era extrem de cald in Bucuresti. Pur si simplu era o zi de primavara, la orele 19:00 puteai sa mergi pe strada lejer in tricou si o geaca de blugi descheiata. E adevarat ca a fost doar o zi cu asa o temperatura mare dar pana azi nu a nins decat o data foarte slab in Bucuresti.

Undeva pe acest forum, mai precis aici vorbeam cu Blakut despre o anumita teorie (a lui Einstein) conform careia, crusta (scoarta) Pamantului s-ar putea deplasa, ar putea aluneca astfel incat oricand Africa ar putea ajunge la polul Nord. Poate parea o teorie exagerata. Nici eu nu am crezut-o, dar cand am aflat de cutremurul din Asia mi-am amintit de aceasta discutie. Pana una alta cutremurul a provocat doar deplasarea unor insule asu ale unor peninsule cu cateva zeci de metri. Si era normal tinand cont ca in general un cutremur de 8-9 grade provoaca modificari ale reliefului.

Modificari ale reliefului inseamna inclusiv scufundarea unor portiuni de pamant sau elevarea altora. Se pot forma munti sau canioane.

Se mai spune de asemenea ca unii cercetatori americani au ajuns la concluzia ca axa Pamantului ar fi oscilat fata de perpendiculara pe orbita din cauza degajarii unei mari cantitati de energie in urma cutremurului.

In urma acestei informatii, ma intreb, oare un cutremur asa puternic, ar fi capabil sa schimbe pozitia scoartei terestre si sa ne trezim a doua zi ca Europa se afla la Ecuator?

Si atunci, cum sa nu fie important ca relieful s-a modificat? Este foarte important. Pentru ca este posibil sa ne afecteze si pe noi.

Acest topic a fost editat de actionmedia: 3 Jan 2005, 10:52 AM


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achernar
mesaj 3 Jan 2005, 02:52 PM
Mesaj #43


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



Pai e foarte simplu. La 22 mai 1960 a avut loc in Chile o catastrofa asemanatoare. Cutremur initial +9 gradeR, tsunami, zeci se cutremure-replica, modificari de relief, etc. In ce masura a influentat cutremurul din Chile diversele aspecte climatice si/sau geofizice ulterioare ?

p.s : in noiembrie 2002 in aceeasi zona (NV de Banda Aceh, Sumatra) a avut loc un seism cu magnitudinea de 7.5 R. S-a soldat cu 71 de victime, si nu se mentioneaza nicaieri nimic despre vreun tsunami. Cum se poate interpreta acest aspect ?

Acest topic a fost editat de Achernar: 3 Jan 2005, 02:57 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Inorog
mesaj 3 Jan 2005, 02:55 PM
Mesaj #44


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.182
Inscris: 9 May 04
Forumist Nr.: 3.435



Ce inseamna sa fii atent la scoala si apoi sa te implici, ajutand si pe altii cu cunostintele tale:

"O fetita britanica a salvat 100 de turisti in Thailanda"/ev.zilei03.01.2005: http://www.expres.ro/externe/?news_id=175431


--------------------

A mai venit si-un inorog straveziu foarte speriat, foarte livid. Locuia intr-un viitor aramiu cu vedere la vid.
Nichita Stanescu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 3 Jan 2005, 04:18 PM
Mesaj #45


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



QUOTE

Se mai spune de asemenea ca unii cercetatori americani au ajuns la concluzia ca axa Pamantului ar fi oscilat fata de perpendiculara pe orbita din cauza degajarii unei mari cantitati de energie in urma cutremurului.

asta mai degraba pe urma unei coliziuni cu un asteroid.
lucru intimplat in trecut, ceea ce se presupune ca ar fi generat un tsnuami nu de 10m inaltime ci de 1000-1200 m.


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 5 Jan 2005, 10:18 AM
Mesaj #46


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



am un prieten care lucreaza in Sri Lanka. mi-a trimis poze de dupa...
el nu a fost afectat pt ca era la lucru in timpul catastrofei (departe de tarm), dar ce am vazut e nasolut

am vorbit apoi cu el la tel si mi-a spus ca cei mai multi au murit din aceeasi prostie ca de obicei, nu au invatat din lectiile trecutului!

de aia e bine sa faci Craciunul la zapada...


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mickydutza
mesaj 5 Jan 2005, 10:51 AM
Mesaj #47


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 337
Inscris: 11 December 04
Din: Targul Iesilor
Forumist Nr.: 5.149



Sincera sa fiu de mult nu prea ma mai uit la stiri si stam despre cutremur mai mult din auzite. aseara mi-a trimis o prietena pozele astea si am simtit cum mi se taie picioarele.

Before:
user posted image

After:
user posted image

Dumnezeu sa ii odihneasca in pace!


--------------------
user posted imageDaca o pasarica ti-a soptit ceva ... atunci inseamna ca ai inebunit, pentru ca pasarelele nu vorbesc.

"The limits of my language are the limits of my world." (Ludwig Wittgenstein)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 5 Jan 2005, 02:34 PM
Mesaj #48


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



pune si tu link la poza, nu toata poza, ca-i mai mare ca fereastra IE la majoritatea.
plus ca te vor injura aia de la digitalglobe pentru trafficul generat.


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 5 Jan 2005, 03:48 PM
Mesaj #49


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Oare se mai poate scapa din asa ceva...?! Numai printr-o minune Dumnezeiasca...
Tsunami Indonezia


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mara
mesaj 5 Jan 2005, 03:58 PM
Mesaj #50


Domnitor
******

Grup: Membri SpecialPM
Mesaje: 2.145
Inscris: 30 January 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.040



cry.gif

1

2

3

4

5

6

7

8

9


--------------------
Freedom is just another word for nothing left to lose.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 5 Jan 2005, 04:03 PM
Mesaj #51


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Brrr... nu as fi vrut sa fiu pe acolo...

Cineva mi-a zis ca s-a dat o stire prin care se spune ca nu a murit nici un animal... doar oamenii.
Poate cineva sa o confirme?
Hmmm... in acest caz, daca e adevarat,... ce concluzii putem trage...?!


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dani
mesaj 6 Jan 2005, 12:26 AM
Mesaj #52


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 236
Inscris: 2 December 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 5.046



QUOTE
Cineva mi-a zis ca s-a dat o stire prin care se spune ca nu a murit nici un animal... doar oamenii.
Poate cineva sa o confirme?


Ai dreptate, Reuters vorbeste despre faptul ca nu au fost gasite deloc animale moarte (elefanti, iepuri, etc.) UITE AICI

QUOTE
Hmmm... in acest caz, daca e adevarat,... ce concluzii putem trage...?!


Probabil este vorba de un al 6-lea simt ... thumb_yello.gif


--------------------
"Daca faci ceea ce ai facut dintotdeauna, vei obtine ceea ce ai obtinut dintotdeauna". (A. Robbins)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rikita
mesaj 6 Jan 2005, 01:17 AM
Mesaj #53


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.344
Inscris: 16 June 04
Din: berlin
Forumist Nr.: 3.860



da, am citit niste articole despre un park national si cum au fugit animalele cu cateva ore mai inainte. si ceva despre un vulcan undeva (altcandva, si pe alt continent) si un taran care si-a dat seama de comportament ciudat al animalelor, si a fugit si el si a supravietuit...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 6 Jan 2005, 01:09 PM
Mesaj #54


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Dani,
QUOTE
Probabil este vorba de un al 6-lea simt ...

Incontestabil animalele au fost avertizate cumva de unul din simturile lor, dar mie mi se pare un lucru interesant faptul ca au putut sa se fereasca de apa... Cutremurul a fost cauza tsunami-ului, fara doar si poate, si asta de regula animalele simt, dar faptul ca o sa vina apa pe uscat, cu valuri de 10 m... hmmm... e cam greu sa realizezi... De aceea eu consider ca nimic nu e intamplator pe lumea asta....


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rikita
mesaj 6 Jan 2005, 11:24 PM
Mesaj #55


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.344
Inscris: 16 June 04
Din: berlin
Forumist Nr.: 3.860



dar tsunami nu este doar apa dar si energie care se deplaseze si cauza tsunami-ul... adica, nu apa calatoreste, ci energia... si asta posibil ca animalele simt...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cactus
mesaj 7 Jan 2005, 07:31 AM
Mesaj #56


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.126
Inscris: 10 August 04
Din: nu spui; s-a schimbat
Forumist Nr.: 4.232



Ce parere aveti de articolul asta...
"Dupa tsunami, masina de zvonuri agita apele
Cei mai sceptici locuitori ai planetei nu se lasa deloc convinsi de explicatiile oficiale cu privire la producerea devastatoarelor valuri seismice in Asia de sud-est si, ca in cazul fiecarei mari tragedii, teoriile conspiratiei infloresc ca ciupercile dupa ploaie. In baruri, pe strazi, in birouri sau pe forumurile de Internet, scepticii comenteaza fara incetare cauzele producerii uriasului seism din Oceanul Indian, dar si lentoarea cu care guvernele din intreaga lume au reactionat in minutele si orele care au urmat cutremurului, inainte ca valurile seismice sa loveasca zonele de coasta si sa omoare 150.000 de oameni.

“De ce au trimis Statele Unite o nava de razboi? De ce un inalt responsabil militar aflat in Irak s-a deplasat la fata locului?”. Intr-un bar din cartierul Wan Chai din Hong Kong, americanul Mark Tyler isi pune toate aceste intrebari in fata unei sticle de bere. “Asta s-a intimplat la exact un an de la cutremurul din Iran”, seismul care a facut 30.000 de morti in a doua zi de Craciun din 2003. “Este o simpla coincidenta?”, se intreaba el retoric.
Prin dimensiunile sale apocaliptice, catastrofa din Asia inspira nenumarate teorii ale conspiratiei, ca si in cazul altor evenimente zguduitoare din trecut, precum atacul de la Pearl Harbour ori atentatele de la 11 septembrie 2001. De aceasta data sint aratate cu degetul armatele americana si indiana, sau guvernele unor tari precum Australia sau Thailanda, acuzate ca au reactionat cu mare intirziere.

“Arme ecologice”

Una dintre cele mai vehiculate teorii ale conspiratiei afirma ca in Oceanul Indian au fost testate arme ecologice, capabile sa provoace seisme si eruptii vulcanice prin propagarea undelor electromagnetice. Altele avanseaza o idee referitoare la dorinta extraterestrilor de a corecta miscarea de rotatie a Pamintului. Cum era de asteptat, oamenii de stiinta resping aceste teorii fanteziste. “Este o catastrofa naturala”, afirma Bart Bautisda, de la Institutul de vulcanologie si seismologie din Filipine.

Tacerea criminala

Este nevoie insa de multi oameni de stiinta pentru a convinge “spiritele nelinistite” care lasa friu liber imaginatiei pe Internet. Free Internet Press, o agentie de “informatii necenzurate pentru oameni adevarati”, publica un articol in care se afirma ca armata americana si Departamentul de Stat al SUA au stiut de tsunami, dar ca nu au avertizat tarile asiatice. Autorul articolului se intreaba de ce baza americana Diego Garcia, din Oceanul Indian, a fost informata si nu a suferit pierderi, in timp ce “pescarii indieni, sri-lankezi si thailandezi nu au avut dreptul sa fie avertizati”. Site-ul “India Daily” nu ramine mai prejos: “Este oare posibil ca toate agentiile guvernamentale sa fi stiut ce se intimpla, dar sa fi primit ordinul sa nu faca nimic? Si daca da, cine le-a cerut acest lucru?”, scrie Sudhir Chadda, un corespondent care se declara convins ca regiunea dezastrului a fost survolata recent de OZN-uri. “Pe insula Nicobar, unele persoane afirma ca a fost efectuat un experiment de catre extraterestri pentru a corija rotatia Pamintului. Si cercetatorii indieni au constatat ca miscarea de rotatie a fost modificata dupa cutremurul de pamint si aparitia valurilor seismice”, adauga el in final.

http://www.evenimentulzilei.ro/externe/?news_id=175761


--------------------
- "Help us, or else..!"
- "Or else what?"
- "Exactly!"

Nu e nimic mai trist decât tristeţea unui om vesel. (Armando Palacio Valdes)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Inorog
mesaj 7 Jan 2005, 10:19 AM
Mesaj #57


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.182
Inscris: 9 May 04
Forumist Nr.: 3.435



Am confirmarea "oficiala" (martori de la fata locului) ca teoria mea conform careia au existat 2 ore intre producerea cutremurului si valul tsunami pe tarmul Thailandei. Daca se puteau anunta sau nu persoanele aflate in zonele periculoase ramane o intrebare pertinenta. Eu imi mentin parerea ca anuntarea si salvarea a unei mari parti din populatia periclitata era posibila.

Un articol extraordinar, mi se pare din Jurnalul National (pacat ca nu am gasit legatura pe net ca sa vi-l arat si voua) spune ca a fost inregistrata aparitia unui cataclism planetar cu 20 de ore inainte de producerea cutremurului din 26 decembrie 2004, cu ajutorul proiectului de Constiinta Globala. Acest proiect este compus din mai multi senzori asezati in diferite zone de pe Terra (unul dintre ei fiind si in tara noastra la Cluj). Alarmele senzorilor sunt centralizate in SUA la o prestigioasa universitate. Din pacate senzorii nu sunt destul de precisi inca pentru a indica si zona unde va avea loc cataclismul. Un senzor este un fel de generator aleator de biti. Cand exista tulburari grave in probabilistica generatoarelor este semn ca se apropie un eveniment la scara planetara.


--------------------

A mai venit si-un inorog straveziu foarte speriat, foarte livid. Locuia intr-un viitor aramiu cu vedere la vid.
Nichita Stanescu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cactus
mesaj 7 Jan 2005, 10:29 AM
Mesaj #58


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.126
Inscris: 10 August 04
Din: nu spui; s-a schimbat
Forumist Nr.: 4.232



QUOTE (Inorog @ 7 Jan 2005, 10:19 AM)
Am confirmarea "oficiala" (martori de la fata locului) ca teoria mea conform careia au existat 2 ore intre producerea cutremurului si valul tsunami pe tarmul Thailandei. Daca se puteau anunta sau nu persoanele aflate in zonele periculoase ramane o intrebare pertinenta. Eu imi mentin parerea ca anuntarea si salvarea a unei mari parti din populatia periclitata era posibila.

Un articol extraordinar, mi se pare din Jurnalul National (pacat ca nu am gasit legatura pe net ca sa vi-l arat si voua) spune ca a fost inregistrata aparitia unui cataclism planetar cu 20 de ore inainte de producerea cutremurului din 26 decembrie 2004, cu ajutorul proiectului de Constiinta Globala. Acest proiect este compus din mai multi senzori asezati in diferite zone de pe Terra (unul dintre ei fiind si in tara noastra la Cluj). Alarmele senzorilor sunt centralizate in SUA la o prestigioasa universitate. Din pacate senzorii nu sunt destul de precisi inca pentru a indica si zona unde va avea loc cataclismul. Un senzor este un fel de generator aleator de biti. Cand exista tulburari grave in probabilistica generatoarelor este semn ca se apropie un eveniment la scara planetara.

Din ce data e Jurnalul National - poate il gasesc eu...


--------------------
- "Help us, or else..!"
- "Or else what?"
- "Exactly!"

Nu e nimic mai trist decât tristeţea unui om vesel. (Armando Palacio Valdes)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Inorog
mesaj 7 Jan 2005, 11:30 AM
Mesaj #59


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.182
Inscris: 9 May 04
Forumist Nr.: 3.435



cactus, articolul era sigur dintr-un ziar de ieri 06.01.2005. Ceea ce nu tin minte 100% este daca era din Jurnal National, caci colegii au luat mai multe ziare (parca mai era pe masa Ev. Zilei si Cotidianul).

Daca gasesti articolul pe net, da te rog o legatura si pentru ceilalti. Eu zic ca merita !

Proiectul despre care am amintit a prevazut atacul din 11 sept 2001, eruptii vulcanice, cutremure, etc.


--------------------

A mai venit si-un inorog straveziu foarte speriat, foarte livid. Locuia intr-un viitor aramiu cu vedere la vid.
Nichita Stanescu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cactus
mesaj 7 Jan 2005, 12:09 PM
Mesaj #60


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.126
Inscris: 10 August 04
Din: nu spui; s-a schimbat
Forumist Nr.: 4.232



QUOTE (Inorog @ 7 Jan 2005, 11:30 AM)
cactus, articolul era sigur dintr-un ziar de ieri 06.01.2005. Ceea ce nu tin minte 100% este daca era din Jurnal National, caci colegii au luat mai multe ziare (parca mai era pe masa Ev. Zilei si Cotidianul).

Daca gasesti articolul pe net, da te rog o legatura si pentru ceilalti. Eu zic ca merita !

Proiectul despre care am amintit a prevazut atacul din 11 sept 2001, eruptii vulcanice, cutremure, etc.

Jurnalul National:
All articles for 06th Ianuarie, 2005 Action Views Published

--------------------------------------------------------------------------------

1. ECONOMIC: [Articole de prima pagina] "Dobanda zero", ascunsa sub pres 22 2005-01-06 22:18:47
2. PARTIEEE !: [Articole de prima pagina] Zapada de un metru la Arieseni 18 2005-01-06 22:18:14
3. UTILE: [Articole de prima pagina] Zilele de primavara continua 18 2005-01-06 22:17:42
4. SPECIAL: [Articole de prima pagina] Stema PCR a fost data jos de doi necunoscuti 23 2005-01-06 22:17:16
5. OBSERVATOR: [Articole de prima pagina] Disputa - Revendicare de un milion de dolari 21 2005-01-06 22:16:50
6. REPORTAJ: [Articole de prima pagina] De Boboteaza - Hazii din Chintelnic 14 2005-01-06 22:16:22
7. SUFLETUL COMERTULUI: [Articole de prima pagina] Publicitate politica sau campanie electorala? 19 2005-01-06 22:15:47
8. CULTURA: [Articole de prima pagina] Decameronul politic romanesc 19 2005-01-06 22:15:09
9. OBSERVATOR: [Articole de prima pagina] Lichidator in lichidare 17 2005-01-06 22:14:36
10. SUPLIMENT TV: Supliment TV / saptamana 07 – 13 ianuarie 2005 10 2005-01-06 22:14:20
11. SCOALA: [Articole de prima pagina] Bani insuficienti pentru programele sociale 18 2005-01-06 22:14:09
12. REPORTAJ: [Articole de prima pagina] Manual de luat tepe, suveniruri din Egipt 21 2005-01-06 22:13:44
13. [Articole de prima pagina] Salvati Opereta! 9 2005-01-06 22:13:14
14. POLITIC: [Articol de main] Basescu face o noua gafa 24 2005-01-06 22:09:04
15. SPORT: [Stiri din Sport] Aproape de Bosfor 17 2005-01-06 22:08:13
16. POLITIC: Traian Basescu reia tema intoarcerii la popor atacand PUR - "Sunt un adept al un 16 2005-01-06 22:05:06
17. POLITIC: Declaratiile lui Basescu bulverseaza politicienii 16 2005-01-06 22:05:06
18. MONDEN: Un tanar roman regizeaza primul serial vietnamez 7 2005-01-06 22:05:06
19. MONDEN: A invatat meserie de la Naomi Campbell 9 2005-01-06 22:05:06
20. MONDEN: Patru intrebari pentru - DAN FINTESCU 8 2005-01-06 22:05:06
21. MONDEN: Avantgarde are club 8 2005-01-06 22:05:06
22. MONDEN: Maria Dragomiroiu, "Shakira" lui Tociu 11 2005-01-06 22:05:06
23. CULTURA: Ispita la superoferta 8 2005-01-06 22:05:06
24. CULTURA: Therion vine in Romania 5 2005-01-06 22:05:06
25. CULTURA: Premiile Cuvantul pe 2004 5 2005-01-06 22:05:06
26. SPORT: SPORT/Info 4 2005-01-06 22:05:06
27. BUSINESS: BUSINESS/INFO 6 2005-01-06 22:05:06
28. BUSINESS: Privatizari - Zece societati pentru 3,6 milioane de euro 6 2005-01-06 22:05:06
29. BUSINESS: China si India ne ieftinesc blugii 10 2005-01-06 22:05:06
30. IT: IT/Stirile zilei 6 2005-01-06 22:05:06
31. IT: [Tehnologia Informatiei] Virusul saptamanii: Downloader. GK 16 2005-01-06 22:05:06
32. IT: [Tehnologia Informatiei] Parteneriat - Microsoft intra in divertisment 16 2005-01-06 22:05:06
33. IT: [Tehnologia Informatiei] Topul cautarilor pe Internet in 2004 17 2005-01-06 22:05:06
34. SCOALA: SCOALA/Posta 8 2005-01-06 22:05:06
35. SCOALA: SCOALA/Info 10 2005-01-06 22:05:06
36. SUPLIMENT TV: Adultii jucausi isi fac daruri pe masura 8 2005-01-06 22:05:06
37. POLITIC: Pro si contra pe tema alegerilor anticipate 15 2005-01-06 22:05:06
38. Scriitorul de la pagina 3: Filme pe paine 14 2005-01-06 22:05:06
39. OPINII: Emil Hurezeanu: [Editoriale] Nu a Incalcat prevederile Constitutiei 17 2005-01-06 22:05:06
40. OPINII: Ion Cristoiu: [Opinii] Basescu poate provoca doar anticipate prezidentiale 10 2005-01-06 22:05:06
41. OBSERVATOR: OBSERVATOR/Stirile zilei 7 2005-01-06 22:05:06
42. OBSERVATOR: Actiune umanitara - "Un tsunami pe care il putem opri" 4 2005-01-06 22:05:06
43. OBSERVATOR: Vama Baneasa - Captura de 4 kilograme de opium 5 2005-01-06 22:05:06
44. OBSERVATOR: Primaria Maneciu, cooperativa a baronului local Marian Stelian 7 2005-01-06 22:05:06
45. OBSERVATOR: Romania in 5 minute 8 2005-01-06 22:05:06
46. OPINII: Dorin Tudoran: [Opinii] Turturica muta-ti cuibu‘ si te du... 12 2005-01-06 22:05:06
47. INTEGRARE: Marocul nu renunta la ambitiile europene 7 2005-01-06 22:05:06
48. INTEGRARE: INTEGRARE/Inedit 6 2005-01-06 22:05:06
49. INTEGRARE: Atentie la concurenta! 8 2005-01-06 22:05:06
50. INTEGRARE: INTEGRARE/Info 5 2005-01-06 22:05:06
51. INTEGRARE: INTEGRARE/D-ale Uniunii 6 2005-01-06 22:05:06
52. SUPLIMENT TV: Disparitii misterioase 7 2005-01-06 22:05:06
53. SUPLIMENT TV: Sanatate si familie pentru anul 2005 9 2005-01-06 22:05:06
54. ECONOMIC: Un sfert din romani dorm la serviciu 5 2005-01-06 22:05:06
55. ECONOMIC: ECONOMIC/Stirile zilei 8 2005-01-06 22:05:06
56. ECONOMIC: Tendinta - Dolarul revine 8 2005-01-06 22:05:06
57. EXTERNE: Inca un miliard de dolari pentru Asia 7 2005-01-06 22:05:06
58. ECONOMIA: Gabriela Firea: [Economia] Mainile sus, dobanda la vedere 10 2005-01-06 22:05:06
59. EXTERNE: EXTERNE/Info 7 2005-01-06 22:05:06
60. MONDEN: Gyorfi e "barbat in casa" 9 2005-01-06 22:05:06
61. CALENDAR: Omul zilei - Romeo Dunca 5 2005-01-06 22:05:06
62. SPORT: [Stiri din Sport] "Titluri furate" 14 2005-01-06 22:05:06
63. SPORT: Romanii se lupta in Antalya 5 2005-01-06 22:05:06
64. SPORT: Domocos, o alta achizitie marca Gigi Netoiu 6 2005-01-06 22:05:06
65. SPORT: Sapte ani fara Lia Manoliu 5 2005-01-06 22:05:06
66. CALENDAR: "Astazi e ziua ta..." - Ioana Bulca 5 2005-01-06 22:05:06
67. SPORT: [Stiri din Sport] "Mos" pentru Vastag 13 2005-01-06 22:05:06
68. CALENDAR: Vineri 7 ianuarie 2005 6 2005-01-06 22:05:06
69. SPORT: SPORT/Stirile zilei 7 2005-01-06 22:05:06
70. MONDEN: MONDEN/Declaratia zilei 9 2005-01-06 22:05:06
71. MONDEN: MONDEN/Suete 10 2005-01-06 22:05:06
72. GASTRONOMIE: O noua sansa pentru grasii din SUA 7 2005-01-06 22:05:06
73. GASTRONOMIE: Bucate astronomice 7 2005-01-06 22:05:06
74. VIATA SANATOASA: VIATA SANATOASA/Info 7 2005-01-06 22:05:06
75. VIATA SANATOASA: [Viata sanatoasa] Tumoarea si talentul muzical 17 2005-01-06 22:05:06
76. VIATA SANATOASA: [Viata sanatoasa] Servicii medicale europene 15 2005-01-06 22:05:06
77. VIATA SANATOASA: [Viata sanatoasa] Lasa-te de fumat dintr-o data! 18 2005-01-06 22:05:06
78. SUPLIMENT TV: Audiobook Coelho 8 2005-01-06 22:05:06
79. SUPLIMENT TV: Relaxare binemeritata 8 2005-01-06 22:05:06
80. SUPLIMENT TV: Filme bune anul are 8 2005-01-06 22:05:06
81. SUPLIMENT TV: Familia olimpica in vacanta la Poiana Brasov 8 2005-01-06 22:05:06
82. SCRISORI: Scrisori 7 2005-01-06 22:05:06
83. VIATA MEA E UN ROMAN: [Articol de submain] Unchiul lui Pacepa inca-si asteapta nepotul in vizita 18 2005-01-06 22:05:06
84. TURISM: Arieseni sau "mica Elvetie" a Apusenilor 13 2005-01-06 22:05:06
85. PARTIEEE !: INFORMATII UTILE - STATIUNI MONTANE 15 2005-01-06 19:05:26
86. POLITIC: [Articol de main] Traian Basescu deschide usa crizei politice 43 2005-01-06 01:28:23
87. ECONOMIC: [Articol de submain] ARO, inapoi la stat 34 2005-01-06 01:06:45
88. SPECIAL: [Articole de prima pagina] Libienii, pe frecventa revolutiei, la Timisoara 45 2005-01-06 01:06:01
89. OBSERVATOR: [Articole de prima pagina] Pacepa este din nou general 34 2005-01-06 01:05:14
90. OBSERVATOR: [Articole de prima pagina] Cercetari - Stenograme la PNA 38 2005-01-06 01:04:38
91. UTILE: [Articole de prima pagina] Week-end cu 14°C 31 2005-01-06 01:03:38
92. PARTIEEE !: [Articole de prima pagina] Snowpark - pentru cei mici 31 2005-01-06 01:02:52
93. ECONOMIC: [Articole de prima pagina] Avantaj - Reduceri de 10 procente la plata taxelor in avans 31 2005-01-06 01:01:36
94. ISTORIA COMUNISMULUI ROMANESC: [Articole de prima pagina] Pauker – Koblos, in lupta pentru putere 31 2005-01-06 01:00:46
95. OBSERVATOR: [Articole de prima pagina] Salvati Opereta! 23 2005-01-06 00:59:57
96. ENGLISH VERSION: Cross Lander Buy of the ARO All-Road Vehicle Company Reversed 11 2005-01-06 00:35:34
97. ENGLISH VERSION: Prices Drop at Winter Resorts and International Destinations 7 2005-01-06 00:34:54

http://www.jurnalul.ro/index.php?module=da...&month=01&day=6



--------------------------------------------------------------------------------

Total articles for 06th Ianuarie, 2005 - 97
--------------------------------------------------------------------------------


--------------------
- "Help us, or else..!"
- "Or else what?"
- "Exactly!"

Nu e nimic mai trist decât tristeţea unui om vesel. (Armando Palacio Valdes)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cactus
mesaj 7 Jan 2005, 12:19 PM
Mesaj #61


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.126
Inscris: 10 August 04
Din: nu spui; s-a schimbat
Forumist Nr.: 4.232



Evenimentul zilei 06.01.2005
http://www.expres.ro/arhiva/?PHPSESSID=011...year=2005&area=

Joi, 6 Ianuarie 2005

Basescu vrea anticipate! (Cristian Oprea)
Presedintele Traian Basescu a acordat ziarului “Adevarul” un interviu in care admite ca nu este un adversar al ideii alegerilor anticipate

Coada spre Rai (de Florian Bichir)
Avem un zel aparte de a fi crestini mai ales cu ocazia marilor sarbatori. De Boboteaza, ne calcam in picioare, ne dam coate si suduim printre dintii inclestati pentru a lua agheasma, de parca apa sfintita ar avea o putere speciala numai in aceasta zi.

Pacepa e din nou general roman (Cristian Oprea)
Fostul sef al spionajului romanesc, Ion Mihai Pacepa, a primit inapoi gradul de general (in rezerva), dupa cum ne-au declarat oficiali ai Serviciului de Informatii Externe. Directorul SIE, Gheorghe Fulga, i-a reacordat lui Pacepa gradul de general in ultimele zile de mandat la Cotroceni ale lui Ion Iliescu

Finul presedintelui vrea sa fie prefect de Arges (M.P.)


Prefecturile - marul discordiei intre PNL si PD (Irina Dumitriu)


Stenogramele PSD au ajuns la PNA (A.M.)


Scurt pe doi (EvZ)


Alegeri anticipate in Poiana Mare (Ramona Olaru)


Sindicalistii din PRM isi cer rasplata pentru sustinerea guvernului (Raluca Crisan)


Scindarea generatiei de aur (Daniel Contescu
Matei Udrea
Laurentiu Ciornei)
Generatia de aur s-a fracturat. Interese si idealuri diferite au facut ca grupul de jucatori care a scris istorie in fotbalul romanesc in urma cu un deceniu sa se scindeze acum, cind eroii retrasi din scena privesc altfel lucrurile. Multa vreme sesizabila doar de catre cei din anturaj, ruptura s-a acutizat

"Ma simt ca o pustoaica de 18 ani" (Marius Chican)


Pavel, complexat de elvetieni (L.G.)


Ariana Moldovan, diva din NFL (Luminita Grigore)


Ping pong (EvZ)


Doar patru amicale pentru tricolori in 2005 (M.U.)


Rapid n-are bani de transferuri (L.C.)


Disparuti fara urma in "Canalul Mortii" (Dan Sofronia)
Doua familii din Savinesti, judetul Neamt, traiesc clipe de cosmar in urma disparitiei misterioase a sotilor. Acestia au plecat de acasa in seara de 23 decembrie si nu au revenit pina acum. Cautarile efectuate de politisti si de rudele celor doi nu au avut nici un rezultat, dar se banuieste ca

Americanul e de vina (A.M.)


Judecatorii suceveni se razboiesc de citiva ani cu Ministerul Justitiei (Sergiu Rusu)


Primim la redactie


"Pe strada erau pesti vii amestecati cu cadavre" (Cristian Hubali)
Printre turistii romani care au supravietuit valurilor ucigase din Asia de sud s-a aflat si bucuresteanul Stefan Cristofor. Presedinte al unei firme de transporturi maritime, afaceristul in virsta de 56 de ani obisnuieste sa-si petreaca vacantele in Thailanda

A reinceput calvarul cozilor la medicamente (Adrian Bidilici)


Obiceiuri de Boboteaza (Sergiu Rusu
Stefan Ciocan)


Traversarea Europei cu 15 euro in buzunar (Florin Baltaretu)


Piine belgiana pentru doljeni (Petre Cojocaru
Florin Baltaretu)


Caricatura zilei


Telegrefice (EvZ)


Ploiestenii au stat la rind la impozite (M.N.)


Animale stresate din cauza petardelor (M.N.)


SMS (EvZ)


Minerii amaneteaza aurul pentru mincare (Marius Mitrache)


Telefonul cititorului (EvZ)


Tirg erotic international la Cluj (Madalina Prundea)


Bila alba: Comisia de etica a TVR
Bila neagra: Ovidiu Musetescu (EvZ)


"Boala sarutului" a trimis la pat peste 40 de tineri ieseni (M.P.)


"RAFO e un test pentru seriozitatea guvernului" (Lidia Moise)
Graeme Justice, reprezentantul Fondului Monetar International la Bucuresti, considera ca autoritatile de la Bucuresti trebuie sa actioneze cu seriozitate in chestiunea recuperarii banilor de la marii datornici fata de bugetul de stat si crede ca un prim test in acest sens este clarificarea situatiei de la RAFO Onesti

“Rablele" in ceata (Mihaela Balea
Lidia Truica)


ARO spre lichidare (Mihaela Balea)


La bani marunti (EvZ)


Sindicatul soferilor refuza plata rovinietei (L.F.)


Fetele ticalosiei (Livia Cimpoeru
Constantin Vlad)
In intreaga Europa, drapelele au fost coborite in berna ieri si s-au tinut momente de reculegere in memoria celor peste 150.000 de oameni ucisi de valurile seismice care au devastat sud-estul Asiei acum 11 zile. Intre timp, din toate colturile lumii, sosesc noi promisiuni de ajutor pentru sutele de mii de

2005 aduce razboaie, catastrofe si impotenta (Nadia Calin)


Trasnaile anului 2004 (Livia Cimpoeru)


Ajutor de la stele (Sabina Nicolae)


Din loc in loc (EvZ)


Scurt circuit (EvZ)


S-a confirmat cenzura din TVR (Vlad Iorga)
Luni a avut loc prima sedinta a Consiliului de Administratie al TVR pe anul acesta. Scopul intilnirii a fost luarea unor decizii pe baza raportului redactat de comisia de etica in care s-a analizat “scandalul” declansat de Alexandru Costache si de colegii care l-au sprijinit. Spre surprinderea unor sefi din TVR, acest raport nu a pus intr-o lumina prea buna activitatea departamentului Stiri, intarind o parte din acuzatiile exprimate.

Constantin Vinatoru, director interimar al TNB (V.I.)


Lumea digitala (Pagini realizate de revistele CHIP si LEVEL)


Media flash (EvZ)


"Organizatia" face legea in Tirgu-Mures (Dragos Bardosi)
In ultimii doi ani, Tirgu-Muresul a devenit teatrul unor acte de violenta nemaiintilnite in acest oras. Indignarea societatii civile este indreptatita, mai ales ca autorii acestor fapte de violenta sint aceiasi. Mai nou, in Tirgu-Mures se spune ca aceasta gasca s-a autointitulat "Organizatia".

Chestiunea transilvana: Romania in viteza Basescu (de Al. Cistelecan)
Daca lui Traian Basescu lucrurile vor continua sa-i iasa la fel ca pina acum, inseamna ca

Militari romani in Afganistan (M.S.)


Boc promite, presa ramine cu vorbele (Raluca Crisan)


Parlamentar sindicalist ameninta cu greva (Madalina Prundea)


Din Transilvania (EvZ)


Boboteaza, sarbatoarea purificarii sufletelor (Stefan Ciocan)


Criza de lapte praf in Alba Iulia (Andi Laslau)


Directorul Finantelor Timis, in vizorul PNA (Sergiu Miat)
Seful Finantelor Publice din judetul Timis, Iulius Jichici, se pregateste sa paraseasca functia, dar nu inainte de a face un drum pe la PNA. El a mai fost audiat de procurorii anti-coruptie in toamna anului trecut, in dosarul Klarei Piroska, fosta lui subalterna trimisa recent in judecata pentru luare de mita si alte infractiuni

Editorial: Prefecti cu fructe, sau cu frisca? (de Radu Ciobotea)
Povestea numirii prefectilor se lungeste, iar aceasta lungire e cu doua taisuri

Cazul Lobonea se apropie de final (Radu Dogaru)


Jos Iliescu la PSD Timis! (Ino Ardelean)


Hoti cu carucior (S.T.)


Un oltean original (S.T.)


Nici medicii nu mai dau compensate (Georgeta Petrovici)


Patrona evazionista (L.U.)


Mesaj pe zidurile vestiarului: Dobos „transferat” la Steaua (Stefan Both)


Demitere politica la Directia de Sport (Stefan Both)


Aparate de marcat pe taxi (G.P.)


Reculegere la Prefectura (G.P.)


Scurtcircuit la radiocomunicatii (Sergiu Miat)


Primul prefect liberal dupa ‘89 (Ino Ardelean)


Batalie de culise pentru Prefectura Aradului (Sorin Trocan)


Comentarii intre forumisti (Evenimentul zilei Online)
Stimati forumisti, datorita faptului ca in ultima vreme s-au inmultit comentariile care nu au legatura cu articolele aparute in ziar, am hotarit infiintarea unei rubrici permanente unde fiecare isi poate exprima opinia.

Iarna nu e inghesuiala la permise auto (Felicia Traistariu)
Zilnic, aproximativ 250 de bucuresteni isi depun dosarele pentru a sustine examenul de conducere auto. Numarul este relativ mic comparativ cu anul trecut, cind cozile din strada gen. Candiano Popescu devenisera deja celebre. Politistii examineaza insa zilnic 500 de candidati, unii fiind inscrisi in cursa pentru obtinerea permisului de conducere inca din noiembrie anul trecut.

Amenzi prea mici pentru blatistii de la metrou (EvZ)


Peste 23.000 de someri in Capitala (Luminita Valcea)


Din Bucuresti (EvZ)


Amenzi rutiere platite si online (EvZ)


Program de audienta (EvZ)


The queue to Heaven (by Florian Bichir)
We have a special zeal when it comes to being Christian mainly during great holidays. On the Epiphany, we step on each other's toes, we jostle each other and curse through our teeth in our strive to get some holy water, as if it had a special power only on that day. We hope for redemption, but we mistake it for a queue outside a butcher's shop, where the smart and lucky ones catch God by the foot. We call God, we boast of being the only Christian people, but we forget about the homeless people freezing to death at street corners while nobody bothers to even look at them. Our Christian solidarity is almost null

Business


Financial


Miscellaneous


Politics





Selecteaza data:

01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 Ian Feb Mar Apr Mai Iun Iul Aug Sep Oct Nov Dec 2005 2004 2003 2002 2001 2000 1999 1998 1997 1996
toate domeniile stirea zileieditorialpoliticasportinvestigatiisocialafaceristiri externedivertismenteditia de transilvaniaeditia de vestping-pong onlineeditia de bucurestienglish version


PESei : Cotidianul nu da acces la arhiva.


--------------------
- "Help us, or else..!"
- "Or else what?"
- "Exactly!"

Nu e nimic mai trist decât tristeţea unui om vesel. (Armando Palacio Valdes)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cactus
mesaj 7 Jan 2005, 12:20 PM
Mesaj #62


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.126
Inscris: 10 August 04
Din: nu spui; s-a schimbat
Forumist Nr.: 4.232



Este tot ce am reusit sa fac; sorry

mai vezi si asta:

http://hiddengifts.org/we_are_one/

Acest topic a fost editat de cactus: 7 Jan 2005, 12:26 PM


--------------------
- "Help us, or else..!"
- "Or else what?"
- "Exactly!"

Nu e nimic mai trist decât tristeţea unui om vesel. (Armando Palacio Valdes)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Inorog
mesaj 7 Jan 2005, 12:39 PM
Mesaj #63


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.182
Inscris: 9 May 04
Forumist Nr.: 3.435



cactus, scuze, articolul era in cel de-al treilea ziar biggrin.gif , in Cotidianul 06.01.2005:

Proiectul constiintei globale

.....

Cutremurul a fost anticipat cu aproape o zi

În cazul cutremurului şi valurilor uriaşe din Asia, deviaţiile au fost anticipate cu peste 20 de ore înaintea producerii tragicului eveniment. „Este prematur să discutăm despre o aplicaţie practică a acestui fenomen. Din păcate, chiar dacă ştim că ceva grav se va întîmpla, nu ştim ce anume se va întîmpla, unde şi cînd. Probabil că după ce vor fi instalate mai multe sisteme, în jur de 100, vom putea identifica şi zona expusă. Vom analiza înregistrările din cazurile precedente, inclusiv cele din Asia, pentru a vedea cum s-a propagat unda emoţională“, ne-a mai spus Adrian Pătruţ, cel care supraveghează singura unitate din România.

....

http://www.cotidianul.ro/index.php?arhiva=...are%7Caleatoare


--------------------

A mai venit si-un inorog straveziu foarte speriat, foarte livid. Locuia intr-un viitor aramiu cu vedere la vid.
Nichita Stanescu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cactus
mesaj 7 Jan 2005, 12:56 PM
Mesaj #64


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.126
Inscris: 10 August 04
Din: nu spui; s-a schimbat
Forumist Nr.: 4.232



QUOTE (Inorog @ 7 Jan 2005, 12:39 PM)
cactus, scuze, articolul era in cel de-al treilea ziar biggrin.gif , in Cotidianul 06.01.2005:

Proiectul constiintei globale

.....

Cutremurul a fost anticipat cu aproape o zi

În cazul cutremurului şi valurilor uriaşe din Asia, deviaţiile au fost anticipate cu peste 20 de ore înaintea producerii tragicului eveniment. „Este prematur să discutăm despre o aplicaţie practică a acestui fenomen. Din păcate, chiar dacă ştim că ceva grav se va întîmpla, nu ştim ce anume se va întîmpla, unde şi cînd. Probabil că după ce vor fi instalate mai multe sisteme, în jur de 100, vom putea identifica şi zona expusă. Vom analiza înregistrările din cazurile precedente, inclusiv cele din Asia, pentru a vedea cum s-a propagat unda emoţională“, ne-a mai spus Adrian Pătruţ, cel care supraveghează singura unitate din România.

....

http://www.cotidianul.ro/index.php?arhiva=...are%7Caleatoare

nobody´s perfect; not even cactus...


--------------------
- "Help us, or else..!"
- "Or else what?"
- "Exactly!"

Nu e nimic mai trist decât tristeţea unui om vesel. (Armando Palacio Valdes)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 8 Jan 2005, 08:57 AM
Mesaj #65


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



mai da... Hincu al nostru, va amintiti de el?
ce le-a mai dormit omul, ca nu l-a simtit pe asta de 9 pe Richter, sau o fi ca a fost prea departe?


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 8 Jan 2005, 11:53 AM
Mesaj #66


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



Sincer sa fiu, mi-ar fi placut sa se afle chiar acolo. Ironic, nu ? laugh.gif


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cactus
mesaj 9 Jan 2005, 11:48 AM
Mesaj #67


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.126
Inscris: 10 August 04
Din: nu spui; s-a schimbat
Forumist Nr.: 4.232



QUOTE (mutulica @ 8 Jan 2005, 08:57 AM)
mai da... Hincu al nostru, va amintiti de el?
ce le-a mai dormit omul, ca nu l-a simtit pe asta de 9 pe Richter, sau o fi ca a fost prea departe?

te-ai referit la cactus ? ranting.gif ranting.gif


--------------------
- "Help us, or else..!"
- "Or else what?"
- "Exactly!"

Nu e nimic mai trist decât tristeţea unui om vesel. (Armando Palacio Valdes)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rikita
mesaj 9 Jan 2005, 06:03 PM
Mesaj #68


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.344
Inscris: 16 June 04
Din: berlin
Forumist Nr.: 3.860



QUOTE (cactus @ 9 Jan 2005, 11:48 AM)
QUOTE (mutulica @ 8 Jan 2005, 08:57 AM)
mai da... Hincu al nostru, va amintiti de el?
ce le-a mai dormit omul, ca nu l-a simtit pe asta de 9 pe Richter, sau o fi ca a fost prea departe?

te-ai referit la cactus ? ranting.gif ranting.gif

nu inteleg nimic... blink.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 9 Jan 2005, 06:25 PM
Mesaj #69


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.101
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Nici el (cactusuu)... rofl.gif

Acest topic a fost editat de Cla: 9 Jan 2005, 06:28 PM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 10 Jan 2005, 08:45 AM
Mesaj #70


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



cica a mai fost o replica de vreo 6 pe richter de curind, si tot acolo

pt cine nu il stie pe Hincu, celebru seismologist roman, amator de aparitii la Circotasi, rog ignore postarile mele referitoare la persoana


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pagini V  < 1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 5 May 2024 - 10:42 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman