HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor având ca temă principală Politica Interna. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

346 Pagini V  « < 255 256 257 258 259 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Traian Basescu, Presedintele Romaniei, va fi sau nu un presedinte bun?!
Marduk
mesaj 16 Jan 2011, 07:33 PM
Mesaj #8961


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(March @ 16 Jan 2011, 05:10 PM) *
Mai, ce scoala v-au invatat ! In loc sa comentezi fondul problemei.............................................

"istoria numirii de catre Traian Basescu, la Curtea Constitutionala a judecatorului Petre Lazaroiu ([b]fost Petre Ceausescu) cel care, intamplator, a fost cel care in 2003 pe cand era judecator" [/b]

"Pai cred ca e fratele consilierului prezidential,Sebastian Lazaroiu! Clanul mafiei portocalii!"

Moncher, cand vezi pe net o astfel de informatie, ce portocala mea sa te mai intereseze PDL-ul, Basescu, Boc, BUBA, etc. Daca Sebastian Lazaroiu, fost Ceausescu, este fratele lui Petre Lazaroiu, fost Ceausescu, cum sa nu te duca gandul la Barbulesti, Petresti, Dascalesti, Iliesti ............. si alti esti, care fac si desfac totul in tara asta indiferent de culoarea citricelor pe care cu mandrie o poarta in chept. rofl.gif


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 18 Jan 2011, 12:41 PM
Mesaj #8962


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Traian Basescu a colaborat cu Securitatea!

(...) Traian Băsescu susţine mereu că dosarul său a fost distrus. Ceea ce nu ştie preşedintele Băsescu este faptul că orice document distrus lasă urme care pot fi descoperite destul de uşor.
In 1972, general-maior Pavel Constandache, seful Centrului de Informatica si Documentare al Securitatii, a trimis catre fiecare dintre inspectoratele judetene de Securitate un ordin secret prin care cerea ca toti informatorii Securitatii din judetul respectiv sa fie trecuti in REGISTRUL JURNAL PENTRU EVIDENTA RETELEI INFORMATIVE. Odata cu acest ordin, fiecare judet a primit si modelul Registrului respectiv de la generalul Constandache. REGISTRUL JURNAL PENTRU EVIDENTA RETELEI INFORMATIVE este practic lista tuturor informatorilor din fiecare judet. În REGISTRUL JURNAL PENTRU EVIDENTA RETELEI INFORMATIVE din judeţul Constanţa apare şi numele lui Traian Băsescu, înregistrat cu numarul de 17592 din data de 25.02.1977, având un dosar personal de colaborare cu Securitatea, înregistrat cu numărul 3990/1973, ceea ce înseamnă că Traian Băsescu şi-a început colaborarea în 1973, pe când era student la Institutul de Marină.

În 1978 Traian Basescu a fost preluat de locotenentul major de Securitate Mihai Avramidis de la Serviciul Contrainformatii Economice al Portului Constanta, iar în 1983 fost preluat de ofiterul de Securitate Silvian Ionescu. Acesta din urma a fost, din 1985 pina in decembrie 1989, seful Serviciului 1 din Directia 1 din Centrul de Informatii Externe, avind in subordine activitatile Securitatii romane in Belgia. Lui Silvian Ionescu ii datoreaza Traian Basescu postul de reprezentant al Navrom la Anvers in Belgia. Dupa Revolutie, Silvian Ionescu a urmat, pas cu pas, traseul politic al lui Traian Basescu.



Tot materialul aici


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 20 Jan 2011, 11:42 AM
Mesaj #8963


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



Doamne ce prost:
http://www.hotnews.ro/stiri-esential-82240...ul-schengen.htm

"Romania si-a indeplinit si continua sa-si indeplineasca obligatiile asumate pentru aderarea la Spatiul Schengen "

trist e ca aia din opozitie care ii vor locul sunt si mai prosti decat el.


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 20 Jan 2011, 11:42 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
March
mesaj 20 Jan 2011, 05:17 PM
Mesaj #8964


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Regimul Basescu in imagini ( trecut in revista de ziarista Roxana Iordache thumb_yello.gif )


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 21 Jan 2011, 01:28 PM
Mesaj #8965


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Se intampla in regimul Basescu-Boc-Udrea & gasca :

Mafia din varful M.A.I. ! devil.gif

plus civilii :

Falcă s-a imbogatit peste noapte

Acest topic a fost editat de March: 21 Jan 2011, 01:31 PM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 22 Jan 2011, 04:51 PM
Mesaj #8966


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Basescu, posibil martor in procesul traficantului de arme Viktor Bout

Pe lista martorilor, in procesul celui mai mare traficant de arme din lume, rusul Viktor Bout, care incepe in septembrie la un tribunal federal din New York, se afla si persoane din Romania. Rechizitoriul procurorilor americani contine si probe si documente romanesti, care atesta complicitatea unor inalti demnitari romani cu "traficantul mortii".


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
gigip
mesaj 23 Jan 2011, 02:01 PM
Mesaj #8967


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.873
Inscris: 30 March 10
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 16.402



QUOTE(March @ 21 Jan 2011, 01:28 PM) *
Se intampla in regimul Basescu-Boc-Udrea & gasca :

Mafia din varful M.A.I. ! devil.gif

plus civilii :

Falcă s-a imbogatit peste noapte

Dupa 20 de ore de la declaratia din supermarket,Boc si soldatii sai,nestiutori de interpretarea si respectarea legilor,au intrat in silenzio stampa. Incruntatul nr.1 al natiunii ,caprarul Oprea,Boc cel mic si purtatorii lui de vorbe,au amutit subit!
La ora 17,Zeus si-a chemat supusii la palat sa-i invete ce sa spuna si sa le revina graiul.Rusine sa le fie lacheilor lui matroz imparat si demisiaaaaaa!
gigip
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 23 Jan 2011, 03:57 PM
Mesaj #8968


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(gigip @ 23 Jan 2011, 04:01 PM) *
La ora 17,Zeus si-a chemat supusii la palat sa-i invete ce sa spuna si sa le revina graiul.Rusine sa le fie lacheilor lui matroz imparat si demisiaaaaaa!
gigip

Asa se intampla cu lacheii ! Nu pot gandi si vorbi fara ordin !


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
gigip
mesaj 24 Jan 2011, 08:15 AM
Mesaj #8969


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.873
Inscris: 30 March 10
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 16.402



QUOTE(March @ 23 Jan 2011, 03:57 PM) *
Asa se intampla cu lacheii ! Nu pot gandi si vorbi fara ordin !

Curat constitutional!ICCJ a suspendat aplicarea hotararii de guvern,"premierul" Basescu zice ca respecta hotararea dar,cum a ciripit mai inainte Nutica,recalcularea pensiilor continua,deci suspendarea nu s-a suspendat!
In ce tara cu tampiti conducatori traim???
gigip
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 24 Jan 2011, 10:47 AM
Mesaj #8970


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(gigip @ 24 Jan 2011, 08:15 AM) *
Curat constitutional!ICCJ a suspendat aplicarea hotararii de guvern,"premierul" Basescu zice ca respecta hotararea dar,cum a ciripit mai inainte Nutica,recalcularea pensiilor continua,deci suspendarea nu s-a suspendat!

Recalcularea continua in temeiul Legii 119/2010.

Am spus si pe alt topic, dar probabil n-ai inteles: Ceea ce s-a retinut prin motivarea ICCJ este ca prin HG 735 s-ar adauga la legea 119 din 2010 obligatia ca oamenii sa formuleze ei cereri de recalculare si sa aduca ei acte doveditoare. La asta se refera aparenta de nelegalitate retinuta de Curte. Recalcularea trebuie facuta din oficiu pentru toti.

Asadar, recalcularea poate continua legal.


Pe bune, daca n-ati fi atat de inversunati si ati gandi putin inainte de a scrie, nu ar strica deloc...

Ca sa fiu mai clar. Decizia instantei se refera la o hotarare de guvern, nu la o lege. Legea prevede recalcularea, hotararea de guvern doar stabilea niste detalii ale recalcularii. Acele detalii odata corectate, recalcularea merge mai departe fara probleme.

Pana la urma, vad ca peste 80% dintre cei vizati de recalculare se aleg cu pensiile marite...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 24 Jan 2011, 12:27 PM
Mesaj #8971


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(abis @ 24 Jan 2011, 12:47 PM) *
Recalcularea continua in temeiul Legii 119/2010.

Am spus si pe alt topic, dar probabil n-ai inteles:

N-ai priceput tu si repeti ca o moara hodorogita ! Pana si Basea al tau a fost nevoit sa dea ordin lui Boc sa suspende recalcularea pentru ca nu pot aplica Legea 119 fara norme de aplicare . Cu care legea face corp comun ! Asa ca Bocul consitutionaltrebuie sa emita un nou HG pentru a continua aplicarea legii.

Sa vedem cum/ in ce fel il vor da acum dupa baia de huiduieli de la Iasi !

Acest topic a fost editat de March: 24 Jan 2011, 12:28 PM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 24 Jan 2011, 12:46 PM
Mesaj #8972


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(March @ 24 Jan 2011, 12:27 PM) *
Pana si Basea al tau a fost nevoit sa dea ordin lui Boc sa suspende recalcularea pentru ca nu pot aplica Legea 119 fara norme de aplicare . Cu care legea face corp comun ! Asa ca Bocul consitutionaltrebuie sa emita un nou HG pentru a continua aplicarea legii.

Pai eu ce ziceam? Guvernul va emite cel mai probabil o noua HG care va rezolva chestiunile in privinta carora s-a pronuntat justitia, insa greseala pe care ati facut-o voi a fost ca ati inteles din decizia ICCJ ca gata, nu se mai recalculeaza nimic. Nu e chiar asa. Exista dosare pe care decizia ICCJ nu le afecteaza in niciun fel.

Iar recalcularea se face in temeiul Legii 119/2010, asadar invalidarea HG de catre ICCJ nu face decat sa amane putin un proces care va avea inevitabil loc. Iar cei care pierd sunt tocmai pensionarii (cum spuneam, peste 80%) care nu vor avea pensii marite. wink.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 24 Jan 2011, 07:11 PM
Mesaj #8973


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Atitudinea sfidătoare şi ranjetul mecanic al lui Băsescu au iritat mulţimea


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
gigip
mesaj 24 Jan 2011, 07:22 PM
Mesaj #8974


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.873
Inscris: 30 March 10
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 16.402



QUOTE(March @ 24 Jan 2011, 07:11 PM) *
Atitudinea sfidătoare şi ranjetul mecanic al lui Băsescu au iritat mulţimea

Inceputul adevaratei revolutii din Romania,azi 24 ianuarie 2011,de la Iasi si Focsani,il va DEBARCA DIN FUNCTIA DE PRESEDINTE AL ROMANIEI PE CEL MAI MARE DICTATOR DIN TOATE TIMPURILE,AUTORUL SI INSTIGATORUL GENOCIDULUI SOCIAL DECLANSAT IMPOTRIVA POPORULUI ROMAN!
La groapa de gunoi a istoriei le este locul,in frunte cu CEL MAI HUIDUIT FIU AL NATIUNII!
gigip
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 25 Jan 2011, 07:17 AM
Mesaj #8975


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(gigip @ 24 Jan 2011, 07:22 PM) *
CEL MAI MARE DICTATOR DIN TOATE TIMPURILE

De ce tipi?

Este amuzant sa vezi ca cineva vorbeste despre cel mai mare dictator din toate timpurile (presupun ca te referi la dictatorii romani, nu la Pol Pot ori Stalin) intr-o tara in care secolul trecut i-a avut, pe rand, pe Carol al doilea, pe Antonescu, pe Dej, pe Ceausescu. Este amuzant sa vezi un dictator care nu poate schimba un premier ostil, care nu poate dizolva un parlament care i se opune, care este injurat zilnic la televiziune si in ziare, care este intampinat cu demonstratii de strada ale adversarilor politici, intr-o tara in care justitia "tranteste" hotarari ale guvernului sau samd. Tot dictatori de astia sa fi avut...


QUOTE
GENOCIDULUI SOCIAL DECLANSAT IMPOTRIVA POPORULUI ROMAN

Te joci cu cuvintele. Despre ce genocid vorbesti?

GENOCÍD, genociduri, s. n. Crimă comisă cu intenția de a distruge un grup uman, național, etnic etc. – Din fr. génocide.
Sursa: DEX '98

GENOCÍD ~uri n. Crimă constând în executarea metodică și în masă a unei comunități etnice (din motive naționale, religioase etc.). [Pl. și genocide] /<fr. génocide
Sursa: NODEX

GENOCÍD s. n. exterminare a unui grup național, etnic, rasial sau religios. (< fr. génocide)
Sursa: MDN

GENOCÍD s.n. Exterminare intenționată a unei comunități naționale, etnice, rasiale sau religioase, constituind o crimă împotriva umanității. [Pl. -duri, -de. / cf. fr. génocide < gr. genos – neam, lat. caedere – a ucide].
Sursa: DN


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gigip
mesaj 25 Jan 2011, 07:40 AM
Mesaj #8976


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.873
Inscris: 30 March 10
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 16.402



QUOTE(abis @ 25 Jan 2011, 07:17 AM) *
De ce tipi?

Este amuzant sa vezi ca cineva vorbeste despre cel mai mare dictator din toate timpurile (presupun ca te referi la dictatorii romani, nu la Pol Pot ori Stalin) intr-o tara in care secolul trecut i-a avut, pe rand, pe Carol al doilea, pe Antonescu, pe Dej, pe Ceausescu. Este amuzant sa vezi un dictator care nu poate schimba un premier ostil, care nu poate dizolva un parlament care i se opune, care este injurat zilnic la televiziune si in ziare, care este intampinat cu demonstratii de strada ale adversarilor politici, intr-o tara in care justitia "tranteste" hotarari ale guvernului sau samd. Tot dictatori de astia sa fi avut...
Te joci cu cuvintele. Despre ce genocid vorbesti?

GENOCÍD, genociduri, s. n. Crimă comisă cu intenția de a distruge un grup uman, național, etnic etc. – Din fr. génocide.
Sursa: DEX '98

GENOCÍD ~uri n. Crimă constând în executarea metodică și în masă a unei comunități etnice (din motive naționale, religioase etc.). [Pl. și genocide] /<fr. génocide
Sursa: NODEX

GENOCÍD s. n. exterminare a unui grup național, etnic, rasial sau religios. (< fr. génocide)
Sursa: MDN

GENOCÍD s.n. Exterminare intenționată a unei comunități naționale, etnice, rasiale sau religioase, constituind o crimă împotriva umanității. [Pl. -duri, -de. / cf. fr. génocide < gr. genos – neam, lat. caedere – a ucide].
Sursa: DN

Ai inceput sa intelegi,e un lucru bun,sunt sperante sa poti fi recuperat! Eu nu m-am referit la genocidul penal in sensul de crima ci la GENOCIDUL SOCIAL FACUT CA POLITICA DE STAT IN SENSUL CA BUGETARII,PENSIONARII,MILITARII,MAMICILE,COPII ,HANDICAPATII(nu cei portocalii care sunt afectati mental) SUNT SUPUSI UNEI DISCRIMINARI PERMANENTE SI ORGANIZATE,SUNT INSULTATI SI JIGNITI IN TOATE INTERVENTIILE PUBLICE,LI SE TAIE ILEGAL SALARIILE ORI PENSIILE.
DA, IN ULTIMII 2 ANI,IN ROMANIA EXISTA NEODICTATURA,DE GENUL COMUNISM CU FATA UMANA,IN SENSUL CA VICTIMELE AU VOIE SA URLE DE DURERE,SA TIPE,SA HUIDUIE DAR,NEODICTATORII INCALCA IN CONTINUARE CONSTITUTIA,LEGILE,HOTARARILE JUDECATORESTI,DREPTURILE FUNDAMENTALE ALE OMULUI!
gigip
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 25 Jan 2011, 10:23 AM
Mesaj #8977


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(gigip @ 25 Jan 2011, 07:40 AM) *
BUGETARII,PENSIONARII,MILITARII,MAMICILE,COPII ,HANDICAPATII... SUNT SUPUSI UNEI DISCRIMINARI PERMANENTE SI ORGANIZATE

La ce discriminare te referi? Daca toti bugetarii au salariile reduse cu acelasi procent, unde vezi discriminarea? Daca toate pensiile scad cu acelasi procent, care este discriminarea? Daca toate alocatiile bugetare scad, unde este discriminarea? Ar fi discriminare daca ar scadea unele, iar altele nu, in functie de optiunea politica, de sexul, religia, culoarea pielii, etnia celor vizati. Dar cand toata lumea are parte de acelasi tratament, nu putem vorbi despre discriminare.

De cand cu criza economica mondiala, firmele private au procedat la concedieri si la scaderi de salarii. Nu poti, cand iti scad veniturile, sa cresti salariile, ori chiar sa le mentii la acelasi nivel, pastrand si numarul de angajati. Este elementar intr-o economie privata. De ce statul, in conditiile in care ii scad veniturile, trebuie sa pastreze neatinse salariile celor angajati la stat? Daca veniturile unei firme private scad, scad si salariile ori numarul angajatilor. De ce in conditiile in care scad veniturile statului, acesta nu poate proceda la fel?

De fapt, nu doar ca poate proceda identic, reducand salariile bugetarilor, dar chiar este obligat sa o faca pentru a nu intra in faliment. Daca PIB-ul creste, este normal sa creasca salariile si pensiile. Dar atunci cand scade, ce ar trebui sa se intample? In virtutea oricarei logici economice, daca atunci cand veniturile statului cresc, cresc si salariile/pensiile, in mod evident atunci cand incasarile statului scad vor scadea si salariile/pensiile de stat. Este elementar.

Fireste, scaderea poate imbraca doua forme: fie scad nominal, asa cum s-a intamplat la noi, fie scad prin inflatie. Insa scaderea este inevitabila. Guvernul a ales prima cale opinand ca a doua ar fi mai dureroasa si ar face revenirea mult mai dificila. Altii pot avea alta parere, insa un lucru nu poate fi contestat: atunci cand iti intra in buzunar mai putin bani (ma refer la "buzunarul" bugetului de stat), nu mai poti plati la fel de mult cum plateai inainte (salarii si pensii).


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 25 Jan 2011, 11:33 AM
Mesaj #8978


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(abis @ 25 Jan 2011, 09:17 AM) *
Este amuzant sa vezi un dictator care nu poate schimba un premier ostil,

A avut grija sa numeasca un... pres ! Tara e in haos si el continua sa tina presul acolo si sa se se stearga pe el.


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 25 Jan 2011, 11:34 AM
Mesaj #8979


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(March @ 25 Jan 2011, 11:33 AM) *
Tara e in haos

Adica? Detaliaza, te rog. Cum adica este in haos?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 25 Jan 2011, 11:45 AM
Mesaj #8980


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Daca traiesti in Patagonia informeaza-te . Sub regimul lui Basea : dezastrul din sistemul sanitar ( in curand vor aduce doctori vietnamezi, laotieni..) , bulibaseala din educatie, tara izolata pe plan extern, investitorii dau bir cu fugitii, economia la pamant, dezbinarea nationala e mai ceva ca pe timpul lui Iliescu...
Da' cum tu nu traiesti in Patagonia, aici la HA esti un fel de hoara-geluvisan ! Culmea ridicolului cand vor/vrei sa explici ca negrul e... portocaliu !


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 25 Jan 2011, 12:03 PM
Mesaj #8981


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



March,

Hai sa le luam pe rand

- dezastrul din sistemul sanitar - poti fi mai concret? La ce anume te referi? Daca te gandesti la exodul medicilor si asistentilor, nu este un fenomen nou, care sa fi inceput acum. Este normal ca multi profesionisti, din orice domeniu, sa caute un job in afara tarii, daca pot castiga mult mai bine decat in tara. Asta fac si constructorii, si instalatorii, chiar si ciobanii. De ce nu si medicii?

- bulibaseala din educatie - nici aici nu inteleg ce anume acuzi. Noua lege a invatamantului este foarte buna, dupa parerea mea

- tara izolata pe plan extern - te referi la Shengen, nu? Daca se va lua decizia amanarii Bulgariei si Romaniei, nu va fi din cauza ca nu ne-am indeplinit obligatiile asumate, ci dintr-un capriciu de-al lui Sarkozy.

- investitorii dau bir cu fugitii, economia la pamant - exporturile romanesti sunt mai mari acum decat inainte de criza (sursa); productia industriala este in crestere. Imobiliarele au un recul important, insa este totusi criza in toata lumea. Prognozele specialistilor (ma refer la BM, FMI, BERD) spun ca anul asta va fi reluata cresterea economica. Pe cine sa cred, pe ei sau pe tine?


- dezbinarea nationala e mai ceva ca pe timpul lui Iliescu - asta este, in primul rand, meritul unora ca tine smile.gif

Oricum, ce spui tu este departe de haos. Haos este in Sudan, in Coasta de Fildes, in Haiti...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gigip
mesaj 25 Jan 2011, 03:04 PM
Mesaj #8982


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.873
Inscris: 30 March 10
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 16.402



atac la persoana, editat


Ca se ne mai destindem sa iti spun un banc politic realist:Dupa ce Basescu a castigat alegerile prezidentiale in 2004 a fost chemat la Doamne-doamne,care l-a felicitat.Dumnezeu l-a avertizat ca drumul sau va fi plin de incercari,motiv pentru care i-a inmanat 3 plicuri si i-a zis:fiule,cand vei avea prima dificultate,deschide primul plic care cuprinde sfaturile mele pentru tine.La fel sa faci si cu celelalte doua,pe rand.
Dupa 2 ani,vrand sa sape de Tariceanu(care nu ii mai executa ordinele) si nereusind acest lucru ,a deschis primul plic. In el erau sfaturi de a arunca vina pe Bombonel si guvernarea lui,pentru relele din tara,lucru pe care Basea il facu cu prisosinta.
Dupa ce parlamentul l-a suspendat iar pe Boc l-a demis prin cenzura,a deschis plicul 2.Aici avea instructiuni sa-l acuze pe Tariceanu de belele din tara,lucru excutat imediat de prezident.
Dupa ce a dispus personal taierea salariilor,degradarea militarilor in rezerva,taierea alocatiilor pentru mamici si copii,confuntat cu valul de nemultumire populara,domnul presedinte a deschis cu nerabdare si al treilea plic.
Spre surprinderea sa in el scria:Imi pare rau ,nu esti in stare sa conduci Romania! Demisioneaza,scrie si tu 3 plicuri si da-le inlocuitorului tau si pleaca acasa.

Acest topic a fost editat de abis: 25 Jan 2011, 03:24 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 25 Jan 2011, 03:26 PM
Mesaj #8983


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(gigip @ 25 Jan 2011, 03:04 PM) *
Dumnezeu l-a avertizat ca drumul sau va fi plin de incercari,motiv pentru care i-a inmanat 3 plicuri
.....
Demisioneaza,scrie si tu 3 plicuri si da-le inlocuitorului tau si pleaca acasa.

Vezi ca din bancul tau se intelege ca Basescu e inlocuitorul lui D-zeu. laugh.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 25 Jan 2011, 04:03 PM
Mesaj #8984


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(abis @ 25 Jan 2011, 02:03 PM) *
March,

Hai sa le luam pe rand


Alo ! Trezeste-te ! Uite am ajuns sa citez una care a facut-o deja :

Cabinetul Boc se dovedeşte pe zi ce trece o idee proastă, aplicată şi mai prost.Cu greu s-ar putea găsi acum o combinaţie mai eficientă de tembelism şi neruşinare, care să izbutească să compromită toate ideile bune la nivel teoretic. Adică, reforma sistemului de pensii, a administraţiei, educaţiei, sănătăţii, salarizării şi cheltuielilor publice şi, în general, orice demers absolut necesar spre un stat modern sunt decredibilizate pas cu pas într-un efort comun al întregului guvern. ( Andreea Pora)

Asa ca argumentatia aia a ta de mai sus e apa de ploaie ! O tii gaia-matu ca Murg, Hoara,Visan & alti portocalii !

Acest topic a fost editat de March: 25 Jan 2011, 04:03 PM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 25 Jan 2011, 04:35 PM
Mesaj #8985


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



March, una e ce spune Pora, alta este sa sustii ca in Romania exista (te citez) haos. Nu spune nimeni ca tot ce face guvernul este perfect, ca nu exista suficiente masuri care pot sa fie criticate, si eu am criticat in diverse randuri unele masuri luate de guvern (de ex. aici), insa de la asta pana la haosul clamat este cale lunga...

Intelegeam sa spui ca este haos daca eram in pragul razboiului civil, daca economia intra intr-o gaura neagra, daca se intampla cine stie ce catastrofa... Da, e criza, e o criza mondiala, este austeritate, guvernul ia uneori decizii proaste, insa face in mare ceea ce trebuie facut: reduce cheltuielile bugetare, inflatia nu a luat-o din loc, productia si exportul incep sa mearga bine, o parte din reducerea de salarii in sistemul bugetar este recuperata, justitia este mai libera decat a fost vreodata (pe bune, iti imaginezi vreo instanta care sa anuleze vreo HG in timpul lui Nastase?), presa la fel (ar fi difuzat Realitatea ori Antenele imagini in direct de la un miting la care sa se ceara demisia guvernului Nastase?), in curand vor fi alegeri la care nemultumitii pot schimba toata conducerea tarii... Chiar nu mi se pare ca tonul asta apocaliptic ar avea vreo justificare.

Daca ar fi luat alte masuri, am fi iesit mai repede din criza? Poate, insa din pacate nu am vazut acele masuri-minune nici la PSD, nici la PNL si cu atat mai putin la PC. Ce ne propune mareata alianta care este pe cale sa se nasca, in afara de "jos Basescu"? Care va fi modalitatea de impozitare, cat va fi TVA-ul? Cum va acoperi golul din buget daca vor creste salariile bugetarilor la cotele de dinaintea crizei? Nu stim, dar stim ca "se poate"...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 25 Jan 2011, 05:23 PM
Mesaj #8986


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(abis @ 25 Jan 2011, 06:35 PM) *
March, una e ce spune Pora, alta este sa sustii ca in Romania exista (te citez) haos.

Pai ce vrei ? Ca portocalia asta inversunata sa pronunte haos ? Din varful buzelor a spus-o ceva mai gingas.


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 25 Jan 2011, 05:29 PM
Mesaj #8987


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(abis @ 25 Jan 2011, 06:35 PM) *
.. Da, e criza, e o criza mondiala, este austeritate,

Dupa cum ti-am spus , aici esti un fel de geluvisan care repeta papagaliceste minciunile "Jupanului" portocaliilor.

Uite totusi poate bagi la cap :

Toată Europa a ieşit din recesiune, doar doua tari două ţări rămân pe minus.



--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 25 Jan 2011, 05:42 PM
Mesaj #8988


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Acelasi autor: motivele de optimism din economie

Teoretic, România este pregătită să-şi reia creşterea economică susţinută. Recesiunea prelungită – deja cea mai lungă de pe continent – n-a fost chiar degeaba. S-au făcut o mulţime de reglaje fine, de la ajustarea balanţei comerciale şi a contului curent până la ruperea graficului exponenţial al cheltuielilor bugetare. În plus, ritmul economiei a fost ţinut sub control de Banca Naţională, în aşteptarea unor reforme de profunzime. Nu toate reformele s-au produs, dar nici recesiunea nu poate fi lăsată să continue la nesfârşit.

Deci, economia se stabilizeaza si in curand incepe sa creasca. Este o minciuna ca avem de-a face cu o criza economica globala, peste care se suprapune criza sistemica la care au contribuit toti cei care s-au perindat la guvernare, si care au crescut fara noima economica salariile, pensiile si toate cheluielile bugetare?

Acelasi autor nu ezita sa spuna ca "regele e gol" atunci cand bine vorba despre solutiile economice fantasmagorice pe care le ofera asa-zisa opozitie, in frunte cu inteligentul Ponta: Crin intră în bătălie cu Ponta pentru titlul de gogoman


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 25 Jan 2011, 05:46 PM
Mesaj #8989


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Nu esti enervant. Ci plictisitor. Ceea ce este mai grav ! hh.gif Da' totusi meriti un banc despre Base pe care ti-l trimit la topicul respectiv.


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 25 Jan 2011, 06:22 PM
Mesaj #8990


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Cam macabru bancul... unsure.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gigip
mesaj 25 Jan 2011, 06:28 PM
Mesaj #8991


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.873
Inscris: 30 March 10
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 16.402



QUOTE(abis @ 25 Jan 2011, 03:26 PM) *
Vezi ca din bancul tau se intelege ca Basescu e inlocuitorul lui D-zeu. laugh.gif

In niciun caz.Intentia mea era sa spun ca Doamne,doamne l-a felicitat ca a scapat tara de Bombonel si ca Sf.Petru l-a laudat pe Traian pentru aceasta. E un banc realist din care se pot invata lucruri bune si eficiente. In viata,in politica,in familie cand nu mai reusesti sa faci fata,ca si in sport,pleci ori divortezi si incerci sa faci altceva!
A sustine mereu ca oricine ar face la fel este o scuza a celor incapabili.In Italia ,in vremuri de criza economica ori politica si,mai ales in Japonia guvernele se schimba de 10-15 ori pe an si nu sufera nimeni,dimpotriva !
Cramponarea de putere a lui Boc(cel mai incompetent premier ,cu cei mai incompetenti ministrii din "90 incoace-vezi Funeriu,Ialomitianu,Botis,Oprea),nu are nicio explicatie logica.
Dupa eliminarea din guvern a celor mai competenti ministri pedelisti,Videanu,Berceanu ,Blaga,Seitan si Sebastian Vladescu,singura solutie demna a lui Boc(avantajoasa si lui si PDL si presedintelui Basescu)este sa-si dea demisia si sa revina la Cluj,ca profesor-desi am dubii ca l-ar angaja cineva,dupa gafele imense comise.
gigip
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 25 Jan 2011, 07:22 PM
Mesaj #8992


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(gigip @ 25 Jan 2011, 08:28 PM) *
Cramponarea de putere a lui Boc(cel mai incompetent premier ,cu cei mai incompetenti ministrii din "90
gigip

Saracuuuu... Nu el se cramponeaza... "Stapanul" il tine cu forta in scaun.
Si este cel mai prost P.M. din toata istoria moderna a Romanicai.


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 26 Jan 2011, 12:15 PM
Mesaj #8993


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Din ciclul : " Stiri din Burkina Fasso a UE " :

Prezidentul joaca tontoroiu pe justitie !

Acest topic a fost editat de March: 26 Jan 2011, 12:16 PM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 26 Jan 2011, 01:10 PM
Mesaj #8994


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Atat timp cat legea interzice membrilor CSM sa aiba mai mult de un mandat, in ce consta greseala CC?



--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 27 Jan 2011, 02:51 PM
Mesaj #8995


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Fiind un presedinte responsabil si , de pe scaunul pe care e cocotat, cu mai multa demnitate decat orice alt politician,

Basea muta tigania din politica interna in plenul APCE de la Strasbourg !


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post

346 Pagini V  « < 255 256 257 258 259 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 8 May 2024 - 05:44 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman