HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor avānd ca temă principală Politica Interna. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

346 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Traian Basescu, Presedintele Romaniei, va fi sau nu un presedinte bun?!
Achernar
mesaj 29 Dec 2004, 01:53 PM
Mesaj #71


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



QUOTE (actionmedia @ 29 Dec 2004, 11:29 AM)
2. Masura ii favorizeaza doar pe cei bogati. FALS.

Intradevar in mod direct cei cu salarii mari castiga substantial mai mult, dar masura este benefica si pentru cei cu venituri mici atat in mod direct (venituri ceva mai mari) dar si indirect prin insanatosirea economiei datorita cresterii consumului.


Traim in Romanica, man. Stii foaarte bine ca orice majorare a veniturilor este speculata imediat de comercianti. Cresc veniturile cu 1 % ? Preturile bunurilor strict necesare vor creste imediat cu 5 %. Intrucat metodologia de calcul a ratei inflatiei amesteca mere cu pere, intotdeauna rata 'oficiala a inflatiei' va fi net inferiara cresterii efective a preturilor bunurilor de stricta necesitate. Cat se preconizeaza a fi nivelul inflatiei anul acesta ? 10 % ? OK, preturile pentru 'potol' si utilitati vor creste probabil cu cel putin 30 %. Altfel spus, ceea ce nea Gheorghe isi cumpara azi cu 1 milion isi va cumpara la sfarsitul anului 2005 cu 1,3 milioane.
Hai sa vedem acum ce castiga nea Gheorghe salariatu 'ad labam' din aplicarea cotei unice : la 4 milioane net acum, castig 35.000 dupa aplicare. La 7 milioane net acum, castig 260.000 dupa aplicare. La 10 milioane net acum, castig 810.000 dupa aplicare. Fa calculelele si-ai sa vezi ca iese.
Boon. Acum ia in calcul cresterea preturilor la 'papica' si vezi daca nu cumva nea Gheorghe von 4-6 milioane n-ar avea pe undeva dreptate. Ca el iese pe minus din confruntarea cu preturile, in timp ce ala de castiga 10 milioane isi scoate parleala. Si, dupa cum stii, in Romanica noastra se practica des sloganul 'Vrei salariu mai mare ? OK, usa e-acolo, inchide-o pe dinafara. Si cand mai ai idei de-astea scrie-ti demisia dinainte, altfel ...'. Sau nu ti s-a intamplat pana acum ?
Hehe ... cine-si inchipuie ca nea Gheorghe i-a dat jos pe 'aia' pentru 50.000 pe luna e un maaare naiv. Ca doar luni de zile a fost educat sa nu puna botul la maruntisul aruncat pe 'aia de la putere'

Acest topic a fost editat de Achernar: 29 Dec 2004, 02:00 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 29 Dec 2004, 02:19 PM
Mesaj #72


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (Achernar @ 29 Dec 2004, 01:53 PM)
Stii foaarte bine ca orice majorare a veniturilor este speculata imediat de comercianti. Cresc veniturile cu 1 % ? Preturile bunurilor strict necesare vor creste imediat cu 5 %.

Care este baza afirmatiei tale? Cred ca privesti lucrurile superficial. Majorarea veniturilor nu este speculata de comercianti. Unde ai auzit chestia asta? Da-mi un exemplu.

Ceea ce spui tu se numeste inflatie, iar cresterea veniturilor este intradevar o componenta a inflatiei dar numai atunci cand cresterea veniturilor antreneaza o crestere artificiala a masei monetare, atunci cand nu are acoperire reala.

Reducerea impozitelor nu produce o crestere a masei monetare. Aceasta ramane aceeasi doar ca va rula mai repede.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achernar
mesaj 29 Dec 2004, 02:36 PM
Mesaj #73


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



Mde, vom constata foarte rapid daca e asa sau nu. Probabil chiar din ianuarie.
Ca exemplu, totusi, as putea estima ca posesorii de locuinte inchiriate s-ar putea simti excitati in cel mai inalt grad la ideea ca middle class-ul a pus mana pe ban. M-as mira sa nu incerce sa scoata ceva din treaba asta, mai ales daca au chiriasi din aceasta categorie. La fel si posesorii de service-uri auto, tot ca exemplu. As mai gasi inca 20 de exemple, dar astea cred ca deocamdata sunt suficiente.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 29 Dec 2004, 02:36 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
axel
mesaj 29 Dec 2004, 03:00 PM
Mesaj #74


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



Pai in general (oriunde in lume), pretul locuintelor e stabilit procentual din veniturile populatiei si in functie de raportul cerere/oferta (daca sunt putine locuinte, procentul este f. mare). Asa ca nu e nimic anormal in scumpirea locuintelor odata cu cresterea veniturilor.


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 29 Dec 2004, 03:13 PM
Mesaj #75


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (axel @ 29 Dec 2004, 03:00 PM)
pretul locuintelor e stabilit procentual din veniturile populatiei si in functie de raportul cerere/oferta (daca sunt putine locuinte, procentul este f. mare

Foarte bine spus. Raportul cerere/oferta s-ar putea ca tot mai multi sa iasa din zona gri si sa intre la categoria eligibililor pentru credite ipotecare. Oameni care aveau venituri mari dar la negru, preferau sa plateasca chirii (tot la negru) iar restul de bani sa si-i puna deoparte in speranta ca vor reusi sa isi cumpere o casa. Daca chiriile vor creste, s-ar putea ca o mare parte dintre acestia sa treaca pe plata legala si sa faca un credit ipotecar (in ciuda preturilor mari la case) prin urmare propritarii raman fara chiriasi si vor fi nevoiti sa scada preturile, piata se regleaza singura my friend. Oricum masura este benefica pe termen lung.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achernar
mesaj 29 Dec 2004, 03:37 PM
Mesaj #76


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



@ axel : Desigur. Se poate merge chiar mai departe, afirmand ca, la urma urmei, chiar daca produsele sau serviciile vor costa mai mult, cei ce incaseaza sumele suplimentare vor consuma sau vor investi la randul lor ceva mai mult, plus ca taxele incasate de diversele bugete (de ex TVA) vor fi mai mari. E normal ca in capitalism X sa posede si sa consume mai mult decat Y. Dar societatea romaneasca nu e adaptata acestui mod de a privi problema. Inclusiv un numar mare de persoane apartinand clasei de mijloc se vor simti net dezavantajate atunci cand vor aparea primele efecte ale aplicarii cotei unice. Tocmai de aceea cred ca deocamdata aceasta masura poate fi privita cel mult ca fiind un experiment ce ar putea avea sau nu succes. In mod sigur cota unica nu rezolva de una singura prea multe din problemele romanilor, si daca nu va fi insotita si de alte cateva masuri complementare va fi in curand privita ca fiind o metoda de accentuare a decalajului dintre bogati si saraci. Treaba care, bineanteles, ar putea fi folosita usor de diverse pesoane aflate in cautarea atentiei 'maselor'.

Acest topic a fost editat de Achernar: 29 Dec 2004, 03:37 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 29 Dec 2004, 03:49 PM
Mesaj #77


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE (Achernar @ 29 Dec 2004, 04:37 PM)
va fi in curand privita ca fiind o metoda de accentuare a decalajului dintre bogati si saraci. Treaba care, bineanteles, ar putea fi folosita usor de diverse pesoane aflate in cautarea atentiei 'maselor'.

Scopul nu e a micsora distanta dintre bogati si saraci. Ci de a creste nivelul de trai pentru cat mai multi oameni, daca se poate, pentru toti oamenii.
Vrei distanta cat mai mica intre bogati si saraci inseamna ca nu te doare de fapt cum traiesti tu si te intereseaza mai mult de cum traieste vecinul.


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Inorog
mesaj 30 Dec 2004, 10:17 AM
Mesaj #78


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.182
Inscris: 9 May 04
Forumist Nr.: 3.435



QUOTE
Foarte bine spus. Raportul cerere/oferta s-ar putea ca tot mai multi sa iasa din zona gri si sa intre la categoria eligibililor pentru credite ipotecare. Oameni care aveau venituri mari dar la negru, preferau sa plateasca chirii (tot la negru) iar restul de bani sa si-i puna deoparte in speranta ca vor reusi sa isi cumpere o casa. Daca chiriile vor creste, s-ar putea ca o mare parte dintre acestia sa treaca pe plata legala si sa faca un credit ipotecar (in ciuda preturilor mari la case) prin urmare propritarii raman fara chiriasi si vor fi nevoiti sa scada preturile, piata se regleaza singura my friend.


Peste tot in lume unde se desfasoara piata libera chiriile lunare oscileaza in jurul unui anumit procent din valoarea locuintei, mi se pare undeva pe la 0,5%


--------------------

A mai venit si-un inorog straveziu foarte speriat, foarte livid. Locuia intr-un viitor aramiu cu vedere la vid.
Nichita Stanescu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 1 Jan 2005, 11:30 AM
Mesaj #79


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Un An Nou mai bun la toti smile.gif

Ei, ati vazut modul cum s-a adresat Popeye romanilor de Anul Nou ? Din Piata Universitatii chiar din mijlocul multimii , cu un mesaj in care nu s-au gasit nici macar aschii ale "vestitei" limbi de lemn ! Bravo lui. Si sa fie un nou inceput, cu noroc pentru noi toti. Asa sa ne ajute Dumnezeu ! lmani.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 1 Jan 2005, 11:45 AM
Mesaj #80


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Si tie Un An Nou Bun, March smile.gif
Hai serios, Popeye conduce Romania?? blink.gif
rofl.gif
Mamaaaaa, ce as baga in productia de spanac, la mai mare, ce vrea muschii lui!! spoton.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de cļæ½nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 1 Jan 2005, 11:55 AM
Mesaj #81


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Cla,
Daca-i dam mai mult spanac lui Popeye poate ii creste si ceva par in 2005 ! rofl.gif Oricum , cu sau fara podoaba capilara, Basescu va aduce o schimbare in tarisoara asta .


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 1 Jan 2005, 12:10 PM
Mesaj #82


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



March, cu par sau fara biggrin.gif ... stii cum mi-asi dori asta? cry.gif e si tarisoara mea, eu sper din suflet cu voi... cry.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de cļæ½nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Inorog
mesaj 3 Jan 2005, 10:29 AM
Mesaj #83


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.182
Inscris: 9 May 04
Forumist Nr.: 3.435



March:
QUOTE
Ei, ati vazut modul cum s-a adresat Popeye romanilor de Anul Nou ?


Bravo Traian Basescu ! E si un articol in evenimentul zilei pe tema asta. Primul presedinte roman fara tablou de revelion:
http://www.expres.ro/topstory/?news_id=175...47463d3c0dab3aa


--------------------

A mai venit si-un inorog straveziu foarte speriat, foarte livid. Locuia intr-un viitor aramiu cu vedere la vid.
Nichita Stanescu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
steiner_gun
mesaj 3 Jan 2005, 11:27 AM
Mesaj #84


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 32
Inscris: 5 February 04
Din: Cluj-Napoca
Forumist Nr.: 2.103



Mda, probabil de-aia a prins asa bine Base ... atitudinea lejera, relaxata, de gasca ...
Doamne da sa mearga tara asta mai bine!

si LA MULTI ANI! spoton.gif


--------------------
I would like to see assassins smiling, the executioner who cuts off an innocent head with his great curved oriental sabre.
I would like to see beggars and queens;
I would like to see roses and blood;
I would like to see those who die for love or else for hate!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 3 Jan 2005, 02:54 PM
Mesaj #85


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Marturisesc ca in iata mea au fost alesi si realesi destui presedinti, si am mers din discurs in discurs si dezamagire in dezamagie. Am ascultat toate discursurile in afara de acesta.
Prefer sa nu fiu dezamagita in viitor decat de faptul ca nu am ascultat discursul ...

Acest topic a fost editat de contraste: 3 Jan 2005, 02:57 PM


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 3 Jan 2005, 05:36 PM
Mesaj #86


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Oi fi petrecut Revelionul la ferma aia din Cornu tongue.gif si d-aia n-ai vazut / auzit discursul biggrin.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 5 Jan 2005, 02:42 PM
Mesaj #87


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Nu, MARCH, intr-o casa, dar cand a venit momentul, a venit si lehaminteala si am intors spatele si am lasat pe altii... Eu am preferat un moment de retragere cu si in mine la cumpana dintre ani.... Sunt scarbita profund de toate murdariile , poate tu fiind mai tanar poti spera, si, iti urez sa nu fii niciodata dezamagit ca mine....de politica asta, care este o .... politica, nu?

Scrie-mi pe PM ce este cu ferma aia din Cornu ?



Acest topic a fost editat de contraste: 5 Jan 2005, 02:43 PM


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 7 Jan 2005, 11:56 AM
Mesaj #88


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Ce-i in gusa e si-n capusa !

(...) Seful statului si-ar dori “anticipate imediate pentru a scćpa de o solutie imorala care se numeste PUR”.


"Anticipatele lui Basescu" produc reactii seismice


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
cociuba
mesaj 7 Jan 2005, 12:34 PM
Mesaj #89


Cavalerul nedesavarsit
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.548
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.251



va invit sa vizitati jurnalul national
ca sa vedeti cum deja a inceput razboiul mediatic a trustului voiculescu impotriva lui basescu...
oare pur chiar nu intelege : fie se spovedeste laugh.gif fie dispare de pe scena politica smile.gif ?


--------------------

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 7 Jan 2005, 01:00 PM
Mesaj #90


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Eu nu vad decat apucaturile golanesti ale lui Nastase , mostenite de Basescu - a ajuns cel mai important om in stat, asa ca poate spune si face ce vrea. Hmmm, cam suna a dictatura. Romania nu e o corabie, si romanii nu sunt matelotii lui basescu, sa-si pocneasca talpile si sa strige "'Nteles, sa traiti". Basescu a cam uitat, sau nu a stiut niciodata, ca trebuie sa fie presedintele romanilor, nu al pedistilor. Sunt cam ingrijorat... Sper sa nu schimbam niste baroni albastri cu unii portocalii.


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 7 Jan 2005, 01:07 PM
Mesaj #91


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Sunt de parere ca nu face de capul lui ce face... Trebuie sa fie cumva indemnat si consiliat.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 7 Jan 2005, 01:17 PM
Mesaj #92


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



Eu zic ca face un joc foarte inteligent: ii baga in cap lui Voiculescu ca daca se mai balanseaza mult in pozitia adoptata, o sa cada si-si rupe gatul.


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 7 Jan 2005, 01:26 PM
Mesaj #93


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Un joc f inteligent, intr-adevar. Dar in favoarea cui? Asta este intrebarea! In favoarea romanilor nu cred... Sa arunci cu sperietoarea de alegeri anticipate nu face decat sa destabilizeze si mai mult o scena politica ce seamana cu un castel de carti! El vorbeste acum in numele Romaniei! Chiar daca imi creeaza greata specimenele tip voiculescu, nu pot fi de acord cu maniera lui Basescu de rezolvare a problemei. Datoria lui este sa stabilizeze tara, nu sa creeze haos. Prin anticipatele atat de dragi lui, nici el nu va castiga mai multa putere, iar tara va pierde, in primul rand pe plan economic, plus un semestru de reforme, din cele patru cate ne-au mai ramas pana in 2007. Chiar nu e momentul sa ne umflam muschii la "impresionat gagici", scuzati-mi limbajul.


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cociuba
mesaj 7 Jan 2005, 01:29 PM
Mesaj #94


Cavalerul nedesavarsit
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.548
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.251



nu draga marius. trebuie sa lasam totul sa curga, sa doarma vacaroiu la senat , nastase sa-si numere ceva la camera deputatilor..., si pe deasupra fiecare lege mai serioasa sa se dezbata cu lunile wink.gif , da o sa avem stabilitate wink.gif


--------------------

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 7 Jan 2005, 02:28 PM
Mesaj #95


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Si crezi ca daca avem anticipate nu va fi la fel?! Cine imi garanteaza mie ca , avand in vedere ca Basescu isi bate joc de amendamentul sau cum ii zice, 64 din constitutie, maine nu poate dispune, stiu eu, deportarea tuturor celor care mananca cu mana stanga, sa zicem??? E chestiune de nuanta! Din cate stiam eu, a jurat pe Constitutie, iar artic.1 spune ca "nimeni nun e mai presus de lege". Dar daca el isi bate joc de constitutia noastra cu atata usurinta, pentru mine nu e cu nimic mai presus de Nastase. Nastase si Vacaroiu au fost alesi , printr-un exercitiu democratic. Daca puristii asa au votat atunci, e treaba lor. Fara puristi nici Tariceanu nu ar fi avut un guvern.Astea sunt proceduri stabilite bine, prin constitutie, prin legi. Daca incepem sa facem fiecare cum ne taie capul, ca asa credem noi ca e bine...


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cociuba
mesaj 7 Jan 2005, 02:32 PM
Mesaj #96


Cavalerul nedesavarsit
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.548
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.251



marius nu vreau sa incepem polemici inutile..., daca tu iti vei acorda sprijinul purului va alegerile anticipate e treaba ta wink.gif , pur e un partid-televiziune, care nu are nici o directie, acum e un bun moment sa aibe si el o directie... wink.gif

nu prea inteleg ce legi ale constitutiei a incalcat basescu?


--------------------

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 7 Jan 2005, 02:40 PM
Mesaj #97


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



Lucrurile nu sunt ceea ce par a fi. PUR-ul a avit si are pretentii exagerate. Alianta a facut un compromis doar pentru a avea guvernarea. Sa nu uitam ca guvernul actual va fi cel care va organiza eventuale alegeri anticipate.
Compromisul nu poate continua la nesfarsit. Ori PUR-ul isi schimba modul de "colabora" cu Alianta ori vor fi anticipate.
Cat despren neconstitutionalitatea afirmatiilor presedintelui am mari rezerve. Eu cred ca tot ceea ce face Basescu este constitutiunal. Ar fi stupid din partea lui sa incalce constitutia dupa ce s-a straduit atat de mult sa demonstreze contrariul.
Nu am studiat in amanunt problema dar faza cu "actul neconstitutional" cred ca este doar o exagerare a PSD.

Basescu vrea ca treaba sa meraga si de aia il trage de urechi pe Voiculescu sa mai lase pretentiile la ciolan.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 7 Jan 2005, 02:48 PM
Mesaj #98


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



@cociuba
Nu imi place Nastase, il dispretuiesc pe voiculescu, dar asta nu inseamna ca trebuie sa fiu de acord cu Basescu. Nici eu nu vreau polemici inutile.Si cu siguranta nu voi vota cu purul (ma scuzi!). Basescu a incalcat principiul de impartialitate, comportandu-se exact ca Iliescu. Prin afirmatiile ca va schimba regulamentele pt a reusi sa ii dea jos pe aia doi de la sefia parlamentului, incalca artic. 64 din constitutie. Asta e ce am vazut eu! Sper sa fie ultimile fapte ilegale.


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 7 Jan 2005, 02:52 PM
Mesaj #99


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (mariusc2 @ 7 Jan 2005, 02:48 PM)
Basescu a incalcat principiul de impartialitate, comportandu-se exact ca Iliescu. Prin afirmatiile ca va schimba regulamentele pt a reusi sa ii dea jos pe aia doi de la sefia parlamentului, incalca artic. 64 din constitutie.

Ce ar fi sa ne demonstrezi cum a incalcat Basescu Constitutia? Niste citate, ceva? Aratane ce este neconstitutional din ceea ce a spus Basescu. Faptul ca afirma ca "PUR este un partid imoral" este neconstitutional? De ce?


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 7 Jan 2005, 02:59 PM
Mesaj #100


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (mariusc2 @ 7 Jan 2005, 03:28 PM)
Si crezi ca daca avem anticipate nu va fi la fel?! Cine imi garanteaza mie ca , avand in vedere ca Basescu isi bate joc de amendamentul sau cum ii zice, 64 din constitutie, maine nu poate dispune, stiu eu, deportarea tuturor celor care mananca cu mana stanga, sa zicem??? E chestiune de nuanta! Din cate stiam eu, a jurat pe Constitutie, iar artic.1 spune ca "nimeni nun e mai presus de lege". Dar daca el isi bate joc de constitutia noastra cu atata usurinta, pentru mine nu e cu nimic mai presus de Nastase. Nastase si Vacaroiu au fost alesi , printr-un exercitiu democratic. Daca puristii asa au votat atunci, e treaba lor. Fara puristi nici Tariceanu nu ar fi avut un guvern.Astea sunt proceduri stabilite bine, prin constitutie, prin legi. Daca incepem sa facem fiecare cum ne taie capul, ca asa credem noi ca e bine...

Vad ca ai prins nitel curaj si ai scos capul ! Si tot bati campii despre destabilizarea tarii, dictatura ,etc,etc. De cand niste alegeri anticipate inseamna destabilizarea tarii ?
Si vad ca te faci ca nu stii ca Nastase si Vacaroiu au fost alesi in mod hoteste la presedintia camerelor . Prin asa-zisul vot secret la vedere devil.gif Pai daca era secret cred ca nici o parte din pesedeii si peremei nu-i mai votau !

Popeye face bine ca-l tine "in pumni" pe ex-generalul Voiculescu. Care pentru partidul-televizor al lui ridica in permanenta pretentii pe masura averii lui personale devil.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 7 Jan 2005, 03:09 PM
Mesaj #101


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



@actionmedia
Vad ca ai adus in discutie problema cu purul si te agati de ea. Eu nu am spus ca a incalcat legea cand a spus ca purul e imoral, desi, atunci cand bati palma cu un organism imoral, si moralitatea ta e pusa la indoiala. A incalcat legea cand a facut referiri tendetioase cu privire la alte partide, cum ar fi pesedeul. Nu mai e seful pedeului acum, e seful tarii, trebuie sa fie impartial, e obligat prin constitutie. Nu mai are dreptul sa critice nici un partid, atata timp cat acesta respecta legile.
@march
QUOTE
Vad ca ai prins nitel curaj si ai scos capul ! Si tot bati campii despre destabilizarea tarii,...
.
Acum am ajuns pe net, ca eu mai si muncesc. La multi ani si tie!Nu mai am de adaugat decat atat, dragule: aquilla non capit musca! tongue.gif


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 7 Jan 2005, 03:18 PM
Mesaj #102


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (mariusc2 @ 7 Jan 2005, 03:09 PM)
@actionmedia
Vad ca ai adus in discutie problema cu purul si te agati de ea.

Nu ma agat de nimic. Te intreb, pentru ca vreau sa aflu daca parerea ta ca Basescu a incalcat Constitutia iti apartine, este fundamentata, sau ai pris-o din zbor in urma conferintei de presa a PSD.
Pana acum nu am inteles ce a fost neconstitutional din ceea ce a spus sau facut Basescu.
Nu m-a lamurit nici fraza urmatoare.
QUOTE
A incalcat legea cand a facut referiri tendetioase cu privire la alte partide, cum ar fi pesedeul.

Ce inseamna "referiri tendentioase" poti sa exemplifici? Daca nu poti atunci faci afirmatii nefondate.

QUOTE
trebuie sa fie impartial

O.K. ce te-a facut sa crezi ca a fost impartial?

QUOTE
Nu mai are dreptul sa critice nici un partid, atata timp cat acesta respecta legile.

Din cate stiu eu constitutia nu ii interzice sa critice partidele politice, iar incalcarea legii este problema justitiei nu a Presedintelui. Dar care ar fi "criticile" lui Basescu?


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 7 Jan 2005, 04:10 PM
Mesaj #103


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (mariusc2 @ 7 Jan 2005, 04:09 PM)
@march
QUOTE
Vad ca ai prins nitel curaj si ai scos capul ! Si tot bati campii despre destabilizarea tarii,...
.
Acum am ajuns pe net, ca eu mai si muncesc. La multi ani si tie!Nu mai am de adaugat decat atat, dragule: aquilla non capit musca! tongue.gif

Vad ca tot o dai dupa piersic cu raspunsurile la intrebarile punctuale care ti se pun ! Sau acvila aia e numai o cioara amarata tongue.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
steiner_gun
mesaj 7 Jan 2005, 04:23 PM
Mesaj #104


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 32
Inscris: 5 February 04
Din: Cluj-Napoca
Forumist Nr.: 2.103



Basescu a facut-o de oaie cu PUR-ul. A crezut ca l-a prins pe D-zo de un picior cand PUR a acceptat sa intre in guvern. De ce se teme de PSD si vrea sa ii elimine din toate sferele politice? Se teme sa nu fie controlat sau se teme ca nu o sa poata sa isi faca treaba?


--------------------
I would like to see assassins smiling, the executioner who cuts off an innocent head with his great curved oriental sabre.
I would like to see beggars and queens;
I would like to see roses and blood;
I would like to see those who die for love or else for hate!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 7 Jan 2005, 04:28 PM
Mesaj #105


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (steiner_gun @ 7 Jan 2005, 04:23 PM)
De ce se teme de PSD si vrea sa ii elimine din toate sferele politice? Se teme sa nu fie controlat sau se teme ca nu o sa poata sa isi faca treaba?

De ce crezi tu ca Basescu se teme de PSD? Razboiul cu PSD nu s-a incheiat. Cei care l-au votat pe Basescu au vrut sa elimine PSD de pe scena politica. Basescu isi face datoria fata de electorat. Dupa parerea mea este foarte bine ca continua cruciada impotriva unui partid corupt si ca nu a fost doar demagogie electorala.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

346 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 20 April 2024 - 05:52 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman