HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor având ca temă principală Politica Interna. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

346 Pagini V  « < 196 197 198 199 200 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Traian Basescu, Presedintele Romaniei, va fi sau nu un presedinte bun?!
Cucu Mucu
mesaj 30 Mar 2008, 01:54 PM
Mesaj #6896


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE(Michelle @ 28 Mar 2008, 01:37 PM) *
Ca sa vezi,Bush vine sa se intalneasca cu Basescu!Putin vine si el la Bucuresti la summit. Unde sunt cei care pina mai ieri tipau ca Basescu ne-a izolat in politica externa cu declaratiile lui "belicoase"???


Pai si ce merit are el in asta? Am putea sa spunem ca e rezultatul ministerului de externe, rofl.gif daca nu ar fi o gogmanie si mai mare decat ca e meritul presedintelui. Summitul se tine la Bucuresti din motive strategice bine definite, chiar daca nu am fi vrut tot se tinea la noi, ca prezentam importanta pt Sam dpdv geo-politic si geo-strategic in zona Marii Negre, mai precis, in coasta papasei Putin. jamie.gif


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 31 Mar 2008, 10:36 AM
Mesaj #6897


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Pe data de 7 februarie 2008, Traian Băsescu spunea: „În momentul de faţă PSD, prin Iliescu, Hrebenciuc via Olteanu, Mircea Geoană, influenţează major deciziile premierului Călin Popescu-Tăriceanu. O spun cu toată responsabilitatea unui şef de stat!“

A doua zi, 8 februarie, reactia lui Iliescu: „Băsescu are o obsesie maladivă“

PNL, guvernul, majoritatea presei reactionau la unison: "Băsescu bate campii!"

Iilescu, zilele trecute: "Actualul guvern Tăriceanu nu ar fi rezistat fără susţinerea PSD. I-am sprijinit ca să fie stabilitate. “ cool.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Superunknown
mesaj 31 Mar 2008, 10:48 AM
Mesaj #6898


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 911
Inscris: 15 February 04
Forumist Nr.: 2.236



E o diferenta intre a sustine pe cineva si a-i "influenta major deciziile". Cit despre "responsabilitatea" sefului nostru de stat, avem in fiecare zi noi dovezi in acest sens... omul nu e-n stare sa conduca o masina fara s-o dea in gard, darmite o tara.


--------------------
"Screw you guys, I'm going home" (E. Cartman)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 31 Mar 2008, 10:48 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
abis
mesaj 31 Mar 2008, 11:18 AM
Mesaj #6899


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Care ar fi diferenta? Nu au fost influentate deciziile guvernului de catre PSD, incepand cu legea pensionarilor si terminand cu chiria pe care trebuia s-o plateasca Ilici? smile.gif

N-a dat cu masina in gard, ci in masina din fata sa. Si, spre deosebire de Orban, s-a prezentat imediat la politie, unde a fost sanctionat cu amenda si puncte de penalizare. Ceea ce arata diferenta dintre cei doi cand vine vorba despre respectarea legilor. smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 31 Mar 2008, 01:09 PM
Mesaj #6900


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



sunt departe de a fi vreun fan al matrozului chior, dar nu pot sa nu respect actualul echilibru de forte de la conducerea tarii. e incredibil cum am reusit sa avem cel mai stabil guvern de dupa revolutie si cred ca printre cele mai longevive ( durabile au mai fost un Vacaroiu 92-96 si Nastase 2000-2004), desi.. imediat dupa ce a fost instalat toata lumea vorbea de anticipate...

raman la ideea ca desi nu imi place de Basescu, a reusit cumva sa dea mai multa culoare institutiei prezidentiale, dar in acelasi timp sa ii scada puterea prin actiunile in care s-a implicat... si sunt curios sa vad ce o sa iasa in 2008


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Leonardo
mesaj 31 Mar 2008, 03:00 PM
Mesaj #6901


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.199
Inscris: 25 October 05
Forumist Nr.: 7.146



am avut un guvern stabil la nivel de prim-ministru, in rest s-a cam tot schimbat. Nu cred ca exista vreun ministru care sa-si fi pastrat postul de la inceputul mandatului actual. Daca luam in calcul faptul ca rezistat pana la capat, ai zice ca avem un prim-ministru puternic. Daca ii analizam prestatia ramane sa ne mai gandim daca merita nota de trecere.

Din vara 2005 presedintele a tot incercat sa-l dea jos pe primul ministru.
de pe la sfarsitul lui 2006 a inceput si primul ministru sa raspunda cu aceeasi moneda.
Partidul presedintelui fost de guvernamant face opozitie si cere de ceva ani sa se organizeze anticipate.
in mod paradoxal guvernul rezista prin vointa partidelor de opozitie care nu doresc anticipate din motive de slabiciune electorala.
Pana si UDMR, partid monolit si vesnic la putere, a iesit sifonat din acest ciclu de 4 ani.
Aici da, ii recunosc 'meritul' presedintelui si sunt de acord cu Mutulica atunci cand spune ca intaiul om in stat 'a dat culoare institutiei prezidentiale'. Nu sunt insa sigur de culoarea data; o fi negru, o fi rosu, o fi alta... biggrin.gif


Acesti 4 ani cred ca sunt mai bine definiti ca fiind unii de 'lupte de strada' in politica romaneasca. Un fel de Liban la nivelul clasei politice, unde 'militiile rivale' se lupta intre ele slabindu-se reciproc.
E ca si cum o institutie de invatamant ar fi lasata in grija golanului scolii si a elevului greu de cap dar incapatanat. E drept ca politica romaneasca ofera pe banda rulanta gogomani, smecherasi si tantalai. biggrin.gif




--------------------
"As a well spent day brings happy sleep, so life well used brings happy death" L. da Vinci
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michelle
mesaj 31 Mar 2008, 08:13 PM
Mesaj #6902


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



QUOTE(Cucu Mucu @ 30 Mar 2008, 02:54 PM) *
Pai si ce merit are el in asta? Am putea sa spunem ca e rezultatul ministerului de externe, rofl.gif daca nu ar fi o gogmanie si mai mare decat ca e meritul presedintelui. Summitul se tine la Bucuresti din motive strategice bine definite, chiar daca nu am fi vrut tot se tinea la noi, ca prezentam importanta pt Sam dpdv geo-politic si geo-strategic in zona Marii Negre, mai precis, in coasta papasei Putin. jamie.gif

Al ministrului de externe este cu siguranta meritul, dar nu al lui Cioroianu,desigur tongue.gif mai citeste si tu despre asta s-a scris in ziare,a cui a fost ideea si cine a concretizat-o. jamie.gif
Cit despre Basescu vrei sa m-apuc acum sa scot citate mai vechi referitoare la "in ce izolare ne-a adus cu declaratiile lui belicoase",mi se pare ca faceai si mataluta cor pe tema asta;
Si stii ceva?interes strategic geopolitic ar fi putut avea americanii de ceva mai multa vreme(cam de prin dec '89) dar se simtea acolo la Casa Alba asa un curent cum ca in tara asta de linga Marea neagra,ca era si pe vremea lui Ilici tot cu tarm la Marea Neagra, NU EXiSTA SUFICIENTA VOINTA POLITICA de a se ralia cu vestul. Mai tineti minte cind a iesit Constantinescu afara de la Clinton sa dea declaratii de presa ,afara,in ploaie???


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Commonsense
mesaj 31 Mar 2008, 11:08 PM
Mesaj #6903


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 1
Inscris: 31 March 08
Forumist Nr.: 11.441



Nu mai credeti ce scrie in ziare.......oameni buni.....

NOUL dex-online.ro
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Superunknown
mesaj 1 Apr 2008, 11:25 AM
Mesaj #6904


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 911
Inscris: 15 February 04
Forumist Nr.: 2.236



QUOTE(Michelle @ 31 Mar 2008, 09:13 PM) *
NU EXiSTA SUFICIENTA VOINTA POLITICA de a se ralia cu vestul.

Corect, a trebuit sa vina Basescu si luminoasa lui conceptie despre politica externa ca sa ne raliem si noi cu vestul. Cum care conceptie? Aia cu licuricii, stiti voi...


--------------------
"Screw you guys, I'm going home" (E. Cartman)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 2 Apr 2008, 01:03 PM
Mesaj #6905


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE(Michelle @ 31 Mar 2008, 09:13 PM) *
Cit despre Basescu vrei sa m-apuc acum sa scot citate mai vechi referitoare la "in ce izolare ne-a adus cu declaratiile lui belicoase",mi se pare ca faceai si mataluta cor pe tema asta;


Ba, daca nu ma insel, eu eram dirijorul corului. Si inca imi mentin parererile mele de atunci. Bush nu a venit la Bucuresti pt ca ii e drag de Base sau de declaratiile lui belicoase, ci pentru simplul fapt ca mai are nevoie de niste prosti pt amplasarea scutului antiracheta, de niste supape pt eliminarea supra-plinului terorist si ducerea lui cat mai departe de granitele US. ? Iar Putin, o sa vedeti, vine mai mult sa se stropseasca la Nato si la Bush decat ca ii e drag Base. Cine nu vede asta, sa isi ia niste opelari cu dioptrii mai mari! Cat despre Base si relatiile externe, cum sa iti spun, mie imi e drag ca le mai da cu tifla la unii, la altii, dar intotdeauna imi pare un elefant intr-un magazin de portelanuri la capitolul asta. rofl.gif


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michelle
mesaj 4 Apr 2008, 12:54 PM
Mesaj #6906


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



Elefant asa cum iti pare tie se pare ca aseara i-a reusit o poza de mare jucator,cum i-a placut intotdeauna sa fie, la o masa la Hilton erau toate stelele politicii mondiale-Putin,Bush,Merkel,Scheffer,secretarul general ONU,care,atentie,rar sunt vazute macar impreuna. Aseara erau alaturi de Base,la noi acasa jamie.gif Si asta orice-ar spune oricare,este meritul lui.Ca le-a captat interesul,ca doar n-or fi venit pentru mincare??! Cu declaratiile lui belicoase gen "Marea Neagra-lac rusesc" si altele care "chipurile" ne periclitau gazul de la rasarit ,asa necioplit cum l-au crezut multi,matroz chior si alte definitii cretine,l-a facut el pe Putin sa-l invite la Moscova??l-a facut. thumb_yello.gif

Acest topic a fost editat de Michelle: 4 Apr 2008, 12:56 PM


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Superunknown
mesaj 4 Apr 2008, 02:38 PM
Mesaj #6907


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 911
Inscris: 15 February 04
Forumist Nr.: 2.236



Revenim la conceptia lui Basescu asupra politicii externe, conceptie impartasita, iata, si de Michelle: singurul nostru obiectiv este, se pare, sa ne bage lumea in seama, sa ne facem si noi loc la masa "stelelor", sa le "captam interesul". Din acest punct de vedere, am avut succes: au venit "stelele" la Bucuresti, ne-au gustat sarmalutele, ne-am facut poze cu ele. E tot ce-si putea dori micul politician marginal, incompetent si frustrat care ne e presedinte. Dupa cum s-a vazut si la summit, tarile serioase inteleg sa foloseasca mai eficient diplomatia pentru a-si promova interesele. Vezi exemplul Greciei, care de ani de zile blocheaza emanciparea Macedoniei din cauza numelui, un motiv care pentru altii poate parea marunt. Apropo, marele diplomat Basescu a considerat Grecia o tara "mica". Ce sa-i faci, daca n-are si ea o Casa a Poporului...

Cit despre invitatia lui Putin, tipul e pe ultima suta de metri cu mandatul, isi poate permite sa-l invite si pe Michael Jackson, ca stie ca succesorul sau nu e obligat sa tina seama de invitatiile astea. Oricum, dragut din partea lui ca l-a invitat, se vede ca nu-i facut din acelasi aluat ca Basescu, altfel sigur ii dadea cu flit si-l facea de ris in fata presei.


--------------------
"Screw you guys, I'm going home" (E. Cartman)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 4 Apr 2008, 04:14 PM
Mesaj #6908


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Cucu Mucu @ 2 Apr 2008, 02:03 PM) *
Putin, o sa vedeti, vine mai mult sa se stropseasca la Nato si la Bush decat ca ii e drag Base

Sper sa nu avem prea curand vreun presedinte indragit de Moscova. smile.gif





--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Leonardo
mesaj 4 Apr 2008, 06:00 PM
Mesaj #6909


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.199
Inscris: 25 October 05
Forumist Nr.: 7.146



Eu sper sa avem cat mai curand un presedinte respectat si agreat inclusiv de catre Moscova.
In politica relatiile de iubire sunt de fapt din interes.
Daca nu stii asta nu ai ce cauta la varf.
Daca ambitiile si cultivarea facila a imaginii personale conteaza mai mult decat binele tarii atunci nu ai ce cauta la varf. Nu inseamna ca daca ai relatii bune cu rusii esti comunist. E un mod ultra simplist de a pune problema si nu tine cont de realitate.

Nu poate decat sa ma bucure o relatie corecta si avantajoasa cu orice stat, inclusiv cu Rusia.
Sa nu uitam ca Rusia e o piata de desfacere imensa si totodata principalul furnizor de resurse pentru Europa.
Numai un naiv poate sa nu bage in seama o asemenea tara, dovada ca mai toti marii de pe continent au afaceri grele cu rusii. Inclusiv americanii au afaceri cu rusii, iar statia spatiala internationala nu ar fi fost posibila fara cooperarea cu ei (americanii zic asta).


Altfel prefer sa ramana indragiti doar cantaretii de muzica populara.

Acest topic a fost editat de Leonardo: 4 Apr 2008, 06:01 PM


--------------------
"As a well spent day brings happy sleep, so life well used brings happy death" L. da Vinci
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 4 Apr 2008, 06:04 PM
Mesaj #6910


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Leonardo @ 4 Apr 2008, 07:00 PM) *
Nu poate decat sa ma bucure o relatie corecta si avantajoasa cu orice stat, inclusiv cu Rusia.

Si pe mine la fel.

O relatie corecta presupune insa corectitudine din ambele parti. Am senzatia ca nu gresesc apreciind ca Moscova nu-i iubeste deloc pe cei care o trateaza corect. smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Leonardo
mesaj 4 Apr 2008, 06:30 PM
Mesaj #6911


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.199
Inscris: 25 October 05
Forumist Nr.: 7.146



asta e mai mult o preconceptie decat realitate. smile.gif

rusii nu sunt mai incorecti decat alte mari puteri in conditiile in care ii tratezi similar.
si nu ne obliga nimeni sa reinfiintam pactul de la varsovia, vorbeam de relatii economice.
ungurii de ex. au relatii economice excelente cu rusii si beneficiaza din plin de asta, desi au suferim mai mult in relatia cu ei in trecut.
mai sunt si altii in aceeasi situatie, inclusiv tari vest-europene care alta data erau in tabara cealalta.

e o naivitate sa crezi ca rusii vor sa mai exporte comunism.
nu mai spun ca nu prezentam si nu am prezentat prea mare interes strategic pentru ei.
am contribuit doar la rotunjirea blocului comunist, atata tot.

prefer de ex. un pret scazut la resurse energetice din relatia cu rusii decat batai pe umar in relatia cu altii presupus mai democrati. Si accederea pe piata ruseasca a produselor fabricate in Romania inseamna bunastare pentru noi, creare de noi locuri de munca. smile.gif




--------------------
"As a well spent day brings happy sleep, so life well used brings happy death" L. da Vinci
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 5 Apr 2008, 04:49 PM
Mesaj #6912


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Leonardo @ 4 Apr 2008, 07:30 PM) *
e o naivitate sa crezi ca rusii vor sa mai exporte comunism

Cine vorbeste despre exportul de comunism in ziua de azi?
QUOTE
prefer de ex. un pret scazut la resurse energetice din relatia cu rusii decat batai pe umar in relatia cu altii presupus mai democrati. Si accederea pe piata ruseasca a produselor fabricate in Romania inseamna bunastare pentru noi, creare de noi locuri de munca

Eu unul prefer sa depindem cat mai putin de Rusia dpdv economic, chiar daca asta presupune anumite costuri energetice ceva mai mari. Cred ca dependenta de Rusia este un pret prea mare pentru gazul ieftin.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michelle
mesaj 5 Apr 2008, 09:45 PM
Mesaj #6913


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



QUOTE(Leonardo @ 4 Apr 2008, 07:30 PM) *
asta e mai mult o preconceptie decat realitate. smile.gif

rusii nu sunt mai incorecti decat alte mari puteri in conditiile in care ii tratezi similar.


Asta e ce crezi tu!

Daca sunt asa de corecti de ce nu ne dau inapoi tezaurul? Si asta nu de-acum ca nu le place de Basescu,niciodata n-au avut nici cea mai mica intentie.Iar noi i-am tratat cu manusi pina acum,adica le-am menajat toate orgoliile si toate interesele. Te duci in Basarabia si bastinasii iti zic ca ei nu stiu sa vorbeasca romaneste.Da' ce limba stiti?ii intrebi atunci...pai,moldoveneste,vine raspunsul...si cum se face ca desi vorbesti moldoveneste ne intelegem totusi??
Trebuia sa le zicem de la-nceput:vreti independenta? pai ,va numiti oricum dar nu Republica Moldova...noi avem o provincie care se cheama asa;in naivitatea si lirismul nostru mioritic am zis ca asta o sa-i apropie de noi si cind colo rusofilii maine-poimaine ne cer si teritoriul pina la arcul carpatic ca doar se numeste Moldova,nu???

Rusii sunt aroganti,si asta la toate nivelurile.In iarna asta am putut sa vad asta la Paris (probabil nu pe cei mai bogati!) infulecind caviar si fructe de mare si credeti-ma chelnerii (politicosi cu toata lumea de altfel) cu ei erau pres,efectiv se dadeau peste cap sa le satisfaca si cea mai mica sau mai absurda dorinta mad.gif noi eram clienti de ocazie,rusii erau clienti permanenti.
In magazinele designerilor de lux la fel.Hotelurile mari erau oaze unde auzeai vorbindu-se mai mult ruseste decit engleza sau franceza.


Ei stiu ca au puterea,prin resurse si armament si ne joaca pe degete.Isi joaca cartile cu maximum de profit si fara scrupule.Si daca se poate triseaza.E in firea lor si cred ca daca dau peste obedienti o fac cu si mai mare placere.

Acest topic a fost editat de Michelle: 5 Apr 2008, 09:53 PM


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 6 Apr 2008, 12:24 PM
Mesaj #6914


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



Bush a venit la Bucuresti pentru ca refrenul era securitatea la Marea Neagra (inclusiv dosarul Ucraina si Cauzazul de Sud) si problematica dependentei energetice de Rusia. In doua tari putea avea loc summit-ul: Romania si Bulgaria. A doua sustine 100% interesele Rusiei in cadrul NATO si UE (alatiri de Turcia), deci pica. Asa ca, prin excludere, a ramas Romania.

Apropos, Bulgaria, cu toate ca nu sustine poliiticile anglo-americane, are mai multe avantaje economice decat Romania. Nu pierde nimic, atrage mai multi investitori americani, in plus, stiti la ce pret primesc gazul din Rusia.

Si sa terminam odata cu reminiscentele amercanii corecti-rusii incorecti, NATO - "democratizare" versus blocul rus "comunist"! Comunismul a murit, iar puterile ne trateaza in functie de jocurile de interese.

Acest topic a fost editat de andra_v: 6 Apr 2008, 12:28 PM


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michelle
mesaj 6 Apr 2008, 04:11 PM
Mesaj #6915


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



Batalia concreta pentru locatia summitului 2008 a fost intre Romania si Portugalia,nu Bulgaria.Crezi ca nu se poate discuta despre securitatea la Marea Neagra decit in tarile cu vecinatate la ea?
Faptul ca rusii dau gaze mai ieftine bulgarilor nu inseamna ca rusii sunt culanti sau ca bulgarii au fost mai destepti si au stiut sa puna altfel problema.Pe undeva trebuia sa treaca si conducta asta si cum pe-acolo mina de lucru si implicit costurile sunt mai mici, basca ca bulgarii nu pun conditii ca romanii,ei au primit ce li s-a dat , au zis bogdaproste si au pupat mina tarului Putin.
Interesant este ca in conditiile-astea tarul ,totusi, si-a adus aminte ca mai are o vorba de spus si lui Basescu, acum la final de mandat.Ceea ce inseamna ca e presant,ca altfel il lasa pe Medvedev s-o rezolve.Si cred eu ca are un favor de cerut ca altfel daca era doar de transmis asa scurt,i-o transmitea aici sau ii dadea un ravas in care ii aducea la cunostinta.

ah si sa nu uit,andra.Mie daca nu-mi place de rusi si-i critic,nu inseamna ca imi place mai mult de americani,sau ca "mi-as pune banii in bancile lor" ohyeah.gif

Acest topic a fost editat de Michelle: 6 Apr 2008, 04:21 PM


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 6 Apr 2008, 04:16 PM
Mesaj #6916


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



Am inteles ca batalia era intre Romania si Portugalia. Marele merit al lui Basescu: pozitia strategica a Romaniei, dat fiind faptul ca problema centrala era aceea a securitatii la Marea Neagra.


Acest topic a fost editat de andra_v: 6 Apr 2008, 04:19 PM


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 6 Apr 2008, 04:24 PM
Mesaj #6917


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



QUOTE(Michelle @ 6 Apr 2008, 04:11 PM) *
Faptul ca rusii dau gaze mai ieftine bulgarilor nu inseamna ca rusii sunt culanti sau ca bulgarii au fost mai destepti si au stiut sa puna altfel problema.Pe undeva trebuia sa treaca si conducta asta si cum pe-acolo mina de lucru si implicit costurile sunt mai mici, basca ca bulgarii nu pun conditii ca romanii,ei au primit ce li s-a dat , au zis bogdaproste si au pupat mina tarului Putin.

Felicitari guvernului bulgar (ca si celui german, francez, polonez, maghiar) ca a tinut cont de interesul national, nu de relatiile personale ale demnitarilor!

M-a amuzat: "pe undeva trebuia sa treaca si conducta". Pai, ghici ghicitoare de ce nu trece prin Romania?! De bine ce sunt gestionate relatiile romano-ruse, Romania-UE.


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michelle
mesaj 6 Apr 2008, 04:26 PM
Mesaj #6918


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



Marele merit al lui Basescu: ca s-a descurcat bine in calitate de presedinte al tarii gazda si n-a stat ca mutu-n papusoi sau sa se scarpine-n masele ca Cioroianu.

Marele merit al lui Ungureanu : ca s-a batut sa fie summitul la noi si chiar a reusit!

edit.eu ti-am explicat de ce nu trece pe la noi,nu de gestiunea relatiilor bla-bla,e vorba ca-i costa mai ieftin si bulgarii sunt baieti mai simpluti si acum ghiciti voi pe unde o sa mai treaca South Stream -ul dupa Bulgaria si o sa va explicati atunci de ce toata lumea(in special Franta si Germania) au tinut partea Greciei in problema Macedoniei. thumb_yello.gif

Acest topic a fost editat de Michelle: 6 Apr 2008, 04:36 PM


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Leonardo
mesaj 6 Apr 2008, 05:06 PM
Mesaj #6919


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.199
Inscris: 25 October 05
Forumist Nr.: 7.146



QUOTE(Michelle @ 5 Apr 2008, 09:45 PM) *
Asta e ce crezi tu!


Corect, in general spun ce cred. smile.gif

QUOTE(Michelle @ 5 Apr 2008, 09:45 PM) *
Daca sunt asa de corecti de ce nu ne dau inapoi tezaurul? Si asta nu de-acum ca nu le place de Basescu,niciodata n-au avut nici cea mai mica intentie.Iar noi i-am tratat cu manusi pina acum,adica le-am menajat toate orgoliile si toate interesele.


n-am zis niciodata ca sunt corecti, am spus ca nu sunt mai incorecti decat alte mari puteri.
de ex. din cauza razboiului in Irak noi am pierdut ceva gologani, echivalentul a vreo 3 miliarde dolores (prin 98, acum probabil mai mult). am pierdut si prin embargoul sarbesc niste gologani. nu stiu sa fi cerut vreodata compensatii sau macar sa fi pus problema lor. probabil ca oricum nu primeam nimic, dar e un mod similar de a fi tratati de o mare putere careia ii sprijinim neconditionat interesele. Bataile pe umar, amintirile cu curcubee nu prea valoreaza nimic. smile.gif

iar faptul ca am ramas niste zeci de ani la mana urss-ului este datorat, sa nu uitam, celor care la Yalta si Postdam au agreat de comun acord impartirea sferelor de influenta. Apropo, intr-o varianta initiala Romania era impartita intre cele doua 'lumi'. se pare ca Churchill a venit cu solutia salvatoare si ne-a respectat integritatea cedandu-ne integral.
Nu ajunge doar tupeul, ba chiar poti genera reactii adverse ridicand tonul chiar in conditiile in care dreptatea e de partea ta. Cu diplomatie si inspiratie rezolvi mai mult decat cu cereri imperative adresate unuia mai tare decat tine.
Ca regula generala, daca trebuie sa te lupti cu un adversar mult mai fortzos decat tine, nu ai nicio sansa daca iti incerci exclusiv puterile fizice. Singura arma ce poate sa-ti aduca victoria este inteligenta; numai cu inteligenta poti compensa decalajul fizic. Altfel esti mancat. smile.gif

QUOTE(Michelle @ 5 Apr 2008, 09:45 PM) *
Te duci in Basarabia si bastinasii iti zic ca ei nu stiu sa vorbeasca romaneste.Da' ce limba stiti?ii intrebi atunci...pai,moldoveneste,vine raspunsul...si cum se face ca desi vorbesti moldoveneste ne intelegem totusi??
Trebuia sa le zicem de la-nceput:vreti independenta? pai ,va numiti oricum dar nu Republica Moldova...noi avem o provincie care se cheama asa;in naivitatea si lirismul nostru mioritic am zis ca asta o sa-i apropie de noi si cind colo rusofilii maine-poimaine ne cer si teritoriul pina la arcul carpatic ca doar se numeste Moldova,nu???


nu pot decat sa fiu de acord cu tine aici. smile.gif
exact la asta ma gandeam si eu cand am vazut cu cata consecventa se opun grecii accesului FRY Macedonia in NATO si UE sub aceasta denumire.
noi in schimb ce facem? i-am lasat pe astia sa se declare Republica Moldova si-i sustinem peste tot desi ei ne-o cam trag la ochi.
la fel si cu Ucraina: ii sustinem sa intre in NATO si chiar militam pentru ei, desi presedintele zice din gura ca am avea niste probleme nerezolvate cu ei.
normal trebuia sa ne opunem cu indarjire pana cand ucrainenii ne baga in seama.
Apropo, din tezaurul evacuat la Moscova ni s-a mai dat ceva inapoi, din Insula serpilor luata pe blat, fara niciun act, nici gand, ba vor si platoul continental aferent (unde sunt resurse de petrol si gaz). Nu mai zic ca si in Ucraina mai sunt ceva romani prin Bucovina de la ei, nu mai zic de Bastroe. De ce ii sustinem atunci atat? Astia sigur nu ne vor da nimic niciodata, nici macar gaz. Poate doar 'biogaz' in nas. smile.gif
Deci de acord cu tine: sa fim consecventi in politica externa si sa ne urmarim interesele. Daca ne vom bloca pe rusi ca pe un inamic vom pierde.

Si tine cont ca nu-mi plac deloc rusii, dar stii cum e: poate nu-ti convine soacra, dar daca tot esti legat de ea prin nevasta/sotz atunci de ce nu ai consuma sarmalele si cozonacul pe care ti le trimite? O stare permanent conflictuala cu soacra nu-ti aduce decat mai rau, putina diplomatie iti poate face viata mult mai dulce. Si nu inseamna ca devii dependent de ea nicidecum. smile.gif

QUOTE(Michelle @ 5 Apr 2008, 09:45 PM) *
Rusii sunt aroganti,si asta la toate nivelurile.In iarna asta am putut sa vad asta la Paris (probabil nu pe cei mai bogati!) infulecind caviar si fructe de mare si credeti-ma chelnerii (politicosi cu toata lumea de altfel) cu ei erau pres,efectiv se dadeau peste cap sa le satisfaca si cea mai mica sau mai absurda dorinta mad.gif noi eram clienti de ocazie,rusii erau clienti permanenti.
In magazinele designerilor de lux la fel.Hotelurile mari erau oaze unde auzeai vorbindu-se mai mult ruseste decit engleza sau franceza.
Ei stiu ca au puterea,prin resurse si armament si ne joaca pe degete.Isi joaca cartile cu maximum de profit si fara scrupule.Si daca se poate triseaza.E in firea lor si cred ca daca dau peste obedienti o fac cu si mai mare placere.


Ai dat un exemplu foarte bun care sustine ce vreau sa spun: orice jupan interesat sa castige din afacerea lui se comporta serviabil cu cei ce-i platesc pretul cerut si-i fac consumatie la greu. Indiferent ca bogatanu' ala e rus sau Gigi Becali, indiferent ca jupanu' e roman, francez sau altceva.
Clientii permanenti se trateaza preferential ca ei iti tin afacerea in principal, asigura dever bun pe timp indelungat. Astia de vin si pleaca sunt si ei tratati cu deferenta, dar niciodata nu poti sa-i tratezi la fel cu aia care pot veni mereu si au chimirul plin.
e vorba doar de bani, e vorba de afaceri. Si in Romania ma simt agresat de conationali aroganti oriunde ma duc. Dar asa e capitalismul: cine plateste sta mai in fatza si e mai arogant. Si in general bogatanii sunt lipsiti de scrupule si triseaza, altfel s-ar impiedica in probleme morale si nu ar mai deveni bogati.


Andra_v: corect ce spui in ultimul post de aici. smile.gif
Nemtii, italienii si altii si-au vazut interesele. Sigur ca au devenit temporar dependenti, dar ce nu inteleg ai nostri e ca 'dependenta' asta iti da ragaz sa poti sa lucrezi la independenta viitoare. E solutia de moment pe care trebuie sa fii idiot sa o refuzi. S-ar putea ca peste niste ani fluxul asta de dependenta energetica sa se schimbe. Sa nu mai spun ca tarile mai sus mentionate incep sa fie acceptate ca 'partase' la exploatarile de gaz de prin fosta urss. Castiga cine gandeste pe termen lung.
Independenta si autonomia totala era visata numai de Ceausescu si am vazut pe pielea noastra ce a insemnat asta. In contextul globalzarii asta suna chiar ca o gluma proasta. Ar trebui sa ne jucam cartile pana cand nu va fi prea tarziu si nu vom mai avea decat doiari in mana. Ne e frica sa nu devenim dependenti de rusi, dar suntem puternic dependenti de importuri de peste tot, fapt ce se vede in fragilitatea excesiva a economiei romanesti la convulsiile pietei financiare internationale. M-as bucura enorm sa fim extrem de agresivi economic si ceva mai tacuti la nivel politic.


--------------------
"As a well spent day brings happy sleep, so life well used brings happy death" L. da Vinci
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 6 Apr 2008, 05:18 PM
Mesaj #6920


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



QUOTE(Leonardo @ 6 Apr 2008, 05:06 PM) *
In contextul globalzarii asta suna chiar ca o gluma proasta. Ar trebui sa ne jucam cartile pana cand nu va fi prea tarziu si nu vom mai avea decat doiari in mana. Ne e frica sa nu devenim dependenti de rusi, dar suntem puternic dependenti de importuri de peste tot, fapt ce se vede in fragilitatea excesiva a economiei romanesti la convulsiile pietei financiare internationale. M-as bucura enorm sa fim extrem de agresivi economic si ceva mai tacuti la nivel politic.

Leonardo, ai pus punctul pe i: nu mai avem industrie, agricultura la pamant, in curand vom importa si apa; insa problema noastra este dependenta energetica de Rusia!!! Toate statele membre UE/NATO sunt dependente actualmente de gazul rusesc, problema e sa venim cu o oferta economica pe care rusii sa o considere avantajoasa din punctul lor de vedere (similar Ungariei, care, desi a facut un gest inamical la adresa Rusiei recunoscand independenta kosovo, a obtinut un contract avantajos cu Gazprom deoarece s-a miscat inteligent dpdv economic).

Si au subliniam acelasi lucru: prea multe declaratii alte Baselului si ale ministrului Mihai Razvan Ungureanu, prea putine realizari in plan economic si diplomatic.
Un cabinet si un ministru de externe nu trebuie sa fie zgomotos, sa dea declaratii, sa epateze, ci sa promoveze tacut interesele tarii sale.

Acest topic a fost editat de andra_v: 6 Apr 2008, 05:22 PM


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michelle
mesaj 6 Apr 2008, 05:43 PM
Mesaj #6921


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



In lumea asta daca nu esti vocal nu te baga nimeni in seama.

Dar sa revenim la ministrii de externe...dupa ce l-a sustinut pina-n panzele albe la externe pe Cioroianu care n-avea expertiza necesara si mai e si "spontan din nastere",s-a batut mediatic cu Basescu pentru el,capra indaratnica numita Tariceanu,vrea chiar el acuma sa se debaraseze de ministrul incomod.Cica i s-a sugerat discret sa nu-si mai aranjeze vizite oficiale dupa summit,in plus s-a cautat temeinic un roman care-a murit in ianuarie blink.gif ("internat" fiind intr-o inchisoare din Polonia),PSD-ul in marea lui cardasie cere imperios demisia ministrului de externe care nu s-a ocupat,n-a facut si n-a dres si tot acest spectacol unde altundeva decit la prietenul Voiculescu pe Antene.


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Leonardo
mesaj 6 Apr 2008, 05:56 PM
Mesaj #6922


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.199
Inscris: 25 October 05
Forumist Nr.: 7.146



deocamdata nu avem probleme de dependenta energetica fata de Rusia. Nu avem problemele din alte tari europene mai puternice decat noi.
avem ceva argumente (am si renuntat prea usor la unele prin vanzarea Petrom) pe care daca le valorificam nu vom fi niciodata in pericol de a deveni dependenti. Si depinde cat de repede ne vom orienta catre eficienta energetica, catre alte surse alternative combustibililor fosili.
Tari independente energetic nu prea gasesti prin 'vestul democratic'. De ex. Agentia internationala de energie (iea) a fost creata sub patronaj american (in vremea crizei energetice din anii '70, o idee a lui Kisinger) are rolul initial de a garanta alimentarea cu energie a tarilor membre pentru 3 luni de zile, in caz ca apare o criza energetica. Ma rog, poveste lunga energia. Orientul mijlociu este batalia americana pentru asigurarea resurselor energetice de ex. Dar asta e batalia pentru combustibilii fosili care in curand (in zeci de ani adica) nu vor mai fi cu ponderea cea mai mare in generarea de energie. daca nu luam masuri din vreme vom deveni mai dependenti decat ne inchipuim, si asta nu fatza de resursele rusesti de combustibili fosili ci de tehnologie noua pentru producere de energie.
Rezumand, teama de dependenta de resursele rusesti este o marota. Eu sincer as prefera sa cumpar acum de la ei, in conditiile in care am si rezerve naturale proprii. Chiar daca nu cumparam acum, in caz ca nu gasim alternative, vom ajunge la mana lor tocmai cand nu vom avea loc de intors, in conditiile in care nu vom avea relatii tocmai bune (daca vom merge pe aceeasi linie de acum) si in conditiile in care toate tarile din jur vor avea deja relatii vechi si stabile, cu contracte semnate ferm. Abia atunci vom putea discuta despre dependenta, pentru ca daca va fi cum prevad aici, va trebui intr-adevar sa facem sluj pentur a obtine un oscior. Acum ai putea avea o relatie comerciala in care unul da ceva si altul plateste (un pret care se negociaza si functie de relatiile existente la nivel diplomatic). E sigur insa ca daca te autoizolezi si dai din gura mult si prost, nu te poti astepta la ceva bun in relatia viitoare. Dar asta ar putea fi evitata in caz ca jucam acum inteligent in relatia cu ei, dupa cum spuneam si anterior.


Insa la ora actuala, dupa cum spuneam, suntem dependenti de altii in mai toate domeniile. E deja cam tarziu avand in vedere ca am dat/vandut cam tot, dar daca nu vom fi in stare sa dezvoltam produse romanesti, in curand vom avea o mare problema. Firmele mari care acum au venit la noi, s-ar putea sa plece dupa vreo 10 ani din aceleasi motive pentru care ne-au ales pe noi acum. Dar nu vreau sa ma gandesc la perspectiva asta, sper sa reusim. smile.gif

Michelle: daca esti doar vocal lumea te va baga in seama, dar te va trata pe masura. smile.gif
Argumentele lumii de azi sunt mai putin mediatice decat spui.
Cioroianu e un prost, de acord cu tine.
Nici Ungureanu nu a fost prea bun, iar presedintele mi se pare ca face politica externa cu buldozerul.
vom vedea care vor fi consecintele, sper sa ma insel eu, dar asta se va intampla doar daca lumea diplomatica se va schimba total in sensul urmat de politica dambovitene.

Acest topic a fost editat de Leonardo: 6 Apr 2008, 06:01 PM


--------------------
"As a well spent day brings happy sleep, so life well used brings happy death" L. da Vinci
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 6 Apr 2008, 07:53 PM
Mesaj #6923


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE(Michelle @ 5 Apr 2008, 10:45 PM) *
n iarna asta am putut sa vad asta la Paris (probabil nu pe cei mai bogati!) infulecind caviar si fructe de mare si credeti-ma chelnerii (politicosi cu toata lumea de altfel) cu ei erau pres,efectiv se dadeau peste cap sa le satisfaca si cea mai mica sau mai absurda dorinta mad.gif noi eram clienti de ocazie,rusii erau clienti permanenti.


Te-a cam ars la ficati ca ciolovecii erau tratati mai bine decat Maria Ta, nu? tongue.gif

QUOTE
Te duci in Basarabia si bastinasii iti zic ca ei nu stiu sa vorbeasca romaneste.Da' ce limba stiti?ii intrebi atunci...pai,moldoveneste,vine raspunsul...si cum se face ca desi vorbesti moldoveneste ne intelegem totusi??

Ar fi o pretentie cam absurda sa credem ca Republica Moldova e pamant romanesc, nu crezi? Cat a facut parte din Romania? Cat a facut parte din URSS? Cat a fost stat de sine statator?

Mi-a placut comportamentul lui Basescu la summit, mai ales ca nu a avut sustinerea papagalului de la externe. Dar cel mai bun, si trebuie sa imi scot palaria in fata lui, a fost Putin - stofa de mare presedinte al unei mari puteri. Iar invitatia adresata lui Base la Moscova a fost inca un sut dat in fund americanilor. Un parteneriat corect cu rusii ne-ar aduce multe avantaje, mult mai multe decat o relatie belicoasa.




--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michelle
mesaj 6 Apr 2008, 08:39 PM
Mesaj #6924


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



QUOTE(Cucu Mucu @ 6 Apr 2008, 08:53 PM) *
Te-a cam ars la ficati ca ciolovecii erau tratati mai bine decat Maria Ta, nu? tongue.gif
Ar fi o pretentie cam absurda sa credem ca Republica Moldova e pamant romanesc, nu crezi? Cat a facut parte din Romania? Cat a facut parte din URSS? Cat a fost stat de sine statator?

Mi-a placut comportamentul lui Basescu la summit, mai ales ca nu a avut sustinerea papagalului de la externe. Dar cel mai bun, si trebuie sa imi scot palaria in fata lui, a fost Putin - stofa de mare presedinte al unei mari puteri. Iar invitatia adresata lui Base la Moscova a fost inca un sut dat in fund americanilor. Un parteneriat corect cu rusii ne-ar aduce multe avantaje, mult mai multe decat o relatie belicoasa.

Eu vreau sa cred ca Basarabia e pamint romanesc,ma lasi? mama mea e nascuta acolo,bunicul era moldovean -roman nascut si el tot acolo,numai bunica avea radacini ucrainene,asta e s-au mai combinat si natiile intre ele.

Cit despre tratament stai tu linistit,n-are fata treaba,mai ales ca le vorbesc binisor pe limba lor,m-am simtit chiar mai bine decit la mine-acasa;ce m-a enervat e ca rusii cu bani au impanzit Europa si daca au bani nu inseamna ca-s mai culti sau mai stilati decit figurantii nostri.Si eu merg acolo sa scap de ei,nu sa dau peste aceiasi , dar de alta nationalitate.


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 6 Apr 2008, 08:44 PM
Mesaj #6925


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE(Michelle @ 6 Apr 2008, 09:39 PM) *
Cit despre tratament stai tu linistit,n-are fata treaba,mai ales ca le vorbesc binisor pe limba lor,m-am simtit chiar mai bine decit la mine-acasa;ce m-a enervat e ca rusii cu bani au impanzit Europa si daca au bani nu inseamna ca-s mai culti sau mai stilati decit figurantii nostri.Si eu merg acolo sa scap de ei,nu sa dau peste aceiasi , dar de alta nationalitate.

rofl.gif Maimutoi si marlani sunt peste tot... deh, trebuie sa cheltuie si ei banii aia scosi din trafic de arme, mertane si fomei undeva.

Si mie imi place sa cred ca Basarabia e pamant romanesc, numai ca nu prea avem baza istorica, bre, pt credintele noastre.


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michelle
mesaj 7 Apr 2008, 10:12 AM
Mesaj #6926


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



Un articol care observa corect lucrurile.
Multa lume e fascinata de Putin ca sub efectul unei hipnoze gen victima in fata sarpelui.Si totusi...


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 7 Apr 2008, 10:52 AM
Mesaj #6927


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Cucu Mucu @ 6 Apr 2008, 08:53 PM) *
Un parteneriat corect cu rusii ne-ar aduce multe avantaje, mult mai multe decat o relatie belicoasa.

Sunt de acord cu tine. Dar intrebarea este: isi doresc rusii sa aiba parte in Europa de parteneri corecti? Asta le lipseste, parteneri cu care sa construiasca relatii corecte?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Superunknown
mesaj 7 Apr 2008, 10:58 AM
Mesaj #6928


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 911
Inscris: 15 February 04
Forumist Nr.: 2.236



QUOTE(Cucu Mucu @ 6 Apr 2008, 09:44 PM) *
Cat a facut parte din Romania? Cat a facut parte din URSS? Cat a fost stat de sine statator?

Intrebarile astea n-au nici o relevanta in conditiile in care, chiar si dupa deznationalizari sistematice ca cele din 1812-1918 si 1940-1990, elementul majoritar a ramas in foarte mare masura romanesc. Chiar si asa, daca e sa judecam dupa criteriul tau (repet, irelevant), Basarabia a fost romaneasca de la 1300 si ceva pina la 1812; ruseasca intre 1812 si 1918; din nou romaneasca intre 1918-1940; si sovietica intre 1940 si 1990 (cu exceptia anilor 1941-1944). Atit in 1812 cit si in 1940, Basarabia a devenit ruseasca si apoi sovietica prin rapt teritorial, au fost acte de agresiune fara nici o urma de legitimitate, deci un motiv in plus sa sustinem ca pretentiile noastre asupra Basarabiei sint intemeiate.

Acest topic a fost editat de Superunknown: 7 Apr 2008, 11:00 AM


--------------------
"Screw you guys, I'm going home" (E. Cartman)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Leonardo
mesaj 7 Apr 2008, 11:12 AM
Mesaj #6929


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.199
Inscris: 25 October 05
Forumist Nr.: 7.146



corect e un termen relativ.
de ex. relatia SUA-UE e corecta, dar la presiunile partii americane UE se pregateste sa faca o exceptie si sa importe pui de peste ocean care nu corespund normelor europene. cel putin comisionarul Verhoegen a scris deja catre comisia UE si parlament in acest sens.
La fel si cu regimul vizelor pentru tarile central si est-europene; americanii au tratat direct cu anumite tari, ambele parti trecand rapid peste faptul ca acestea ar fi trebuit negociate in bloc, la nivel ue.
Apropo de asta, poate ca o sustinere conditionata a participarii noastre in Irak ar fi fost eficienta in obtinerea (macar) a eliminarii vizelor americane.

mai sunt destule alte exemple si in relatia cu Rusia, cum ar fi acordurile bilaterale pentru furnizare de energie ale Germaniei (conducta submarina a shuntat tarile Baltice starnind protestele acestora) si Italiei. In acest moment orice acord similar al unei alte tari europene mai mici (precum Romania) va fi cu greu 'la fel de corect' cu cele pomenite mai sus.

Interesul poarta fesul si totul presupune compromisuri si diplomatie.
Nu-mi plac rusii, dar decat sa ramanem prostul satului care urla la luna si ramane pe bara, prefer sa ne comportam mai putin vocal si sa incercam sa ne tragem ceva avantaje speculand la fel ca altii relatia cu Rusia si cu alte tari (inclusiv SUA).

Deocamdata cred ca jucam prost, de ex. sustinand aiurea si neconditionat Ucraina la admiterea in NATO (in loc sa-i tinem in sah pana cand rezolvam problemele bilaterale) si ne dam aiurea in tramvai la rusi in loc sa fim smecheri si sa incercam sa castigam din vecinatatea cu ei si sa rezolvam cate ceva din problemele istorice.

Concluzionand, pentru mine corect este orice se intampla in avantajul Romaniei (imediat sau pe termen lung, vizibil sau nu de catre mase). O relatie proasta cu o tara mare din vecinatate nu mi se pare in avantajul tarii.


--------------------
"As a well spent day brings happy sleep, so life well used brings happy death" L. da Vinci
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 7 Apr 2008, 11:35 AM
Mesaj #6930


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Leonardo @ 7 Apr 2008, 12:12 PM) *
Concluzionand, pentru mine corect este orice se intampla in avantajul Romaniei

Cum vine asta, "corect" este ceea ce ma avantajeaza? smile.gif

Din punctul meu de vedere in avantajul Romaniei ar fi ca Ucraina sa faca parte din NATO si UE; in avantajul nostru ar fi ca politica UE fata de Rusia sa fie unitara. Nu-mi place Bush, dar in privinta extinderii NATO pozitia lui mi se pare cea corecta, nu cea a Germaniei. Este un bun exemplu Germania: pentru ca primeste gaz ceva mai ieftin decat altii trebuie sa faca Rusiei tot felul de compromisuri, cum a fost si pozitia fata de extinderea NATO cu Georgia si Ucraina. N-as vrea ca maine-poimaine, de teama sa nu pierdem pretul preferential al gazelor, sa fim nevoiti sa facem alte concesii.

O relatie corecta cu rusii nu putem avea decat in momentul in care Rusia va renunta la folosirea gazelor naturale ca arma politica.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

346 Pagini V  « < 196 197 198 199 200 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 24 April 2024 - 06:05 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman