HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor având ca temă principală Politica Interna. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

346 Pagini V  « < 195 196 197 198 199 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Traian Basescu, Presedintele Romaniei, va fi sau nu un presedinte bun?!
abis
mesaj 24 Mar 2008, 05:19 PM
Mesaj #6861


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Tu ai spus ca prezentele alea pe ecrane sunt numai prezentari negative sau tendentioase la adresa adversarilor lui Basescu. Cuvantul "numai" din fraza de mai sus o face sa fie neadevarata. wink.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 24 Mar 2008, 05:33 PM
Mesaj #6862


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(abis @ 24 Mar 2008, 07:19 PM) *
Tu ai spus ca prezentele alea pe ecrane sunt numai prezentari negative sau tendentioase la adresa adversarilor lui Basescu. Cuvantul "numai" din fraza de mai sus o face sa fie neadevarata. wink.gif

N-am vazut si n-am auzit nicio apreciere pozitiva !


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Leonardo
mesaj 26 Mar 2008, 01:05 AM
Mesaj #6863


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.199
Inscris: 25 October 05
Forumist Nr.: 7.146



presedintele joaca inclusiv in fotbalul romanesc:

'Presedintele Traian Basescu l-a decorat pe arbitrul Alexandru Deaconu cu Ordinul Meritul Sportiv, in cadrul unei ceremonii pe care Cotroceniul a dedicat-o recompensarii a 120 de personalitati din fotbalul romanesc.
[...]
Decorarea lui Alexandru Deaconu vine cu o zi inainte de sedinta comisiei de disciplina a Federatiei de fotbal, in cadrul careia se va da verdictul in cazul Rapid-Steaua.

"Am apreciat extraordinar curajul arbitrului Deaconu de a opri un meci. Venise timpul ca cineva sa spuna stop comportamentului nesportiv", a spus Traian Basescu, exprimindu-si apoi dorinta de a nu se face nicio speculatie: "Ceva hotari FRF, cum va continua, este problema FRF. Am apreciat astazi curajul unui arbitru". '
http://sport.hotnews.ro/stiri-fotbal-26561...dru-deaconu.htm

exceptional, nu mai comentez includerea pe o lista de personalitati sportiva a unui neica nimeni precum Deaconu si nici decizia sa discutabila.
nu mai comentez antepronuntarea mascata a presedintelui intr-o problema fotbalistica si nici faptul ca pe Jenei l-a uitat (sau a fost inlocuit pe ultima suta de metri cu Deaconu?).
spun doar ca astept ca in curand sa premieze si curajul celor ce se opun comportamentului nesportiv in politica, de ex. curajul celor ce critica promovarea copiilor timizi in prim-planul politicii romanesti, sau a celor ce nu sunt de acord cu apelative gen 'tziganca imputita' sau 'gaozar'.

Acest topic a fost editat de Leonardo: 26 Mar 2008, 01:10 AM


--------------------
"As a well spent day brings happy sleep, so life well used brings happy death" L. da Vinci
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 26 Mar 2008, 01:05 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
abis
mesaj 26 Mar 2008, 09:47 AM
Mesaj #6864


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(March @ 24 Mar 2008, 05:33 PM) *
N-am vazut si n-am auzit nicio apreciere pozitiva !

Pentru simplul motiv ca in comunicatul pe care l-am adus nu se facea referire la stiri sau comentarii (care pot fi pozitive sau negative), ci la prezente ale politicienilor din PNL, PSD, PLD etc. in emisiunile TV. Unde raportul era clar in favoarea favoritilor tai. smile.gif



edit: Leonardo, curios mi se pare faptul ca cineva care in general nu-l inghite pe presedinte il apreciaza tocmai pentru acest gest. smile.gif

Acest topic a fost editat de abis: 26 Mar 2008, 09:53 AM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 26 Mar 2008, 11:32 AM
Mesaj #6865


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(abis @ 26 Mar 2008, 11:47 AM) *
Pentru simplul motiv ca in comunicatul pe care l-am adus nu se facea referire la stiri sau comentarii (care pot fi pozitive sau negative), ci la prezente ale politicienilor din PNL, PSD, PLD etc. in emisiunile TV. Unde raportul era clar in favoarea favoritilor tai. smile.gif

Nu ma mai obosesc cu explicatiile. Esti pe aceasi linie cu madam Pora.


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 26 Mar 2008, 12:36 PM
Mesaj #6866


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(March @ 26 Mar 2008, 11:32 AM) *
Esti pe aceasi linie cu madam Pora.

Adica? smile.gif

Revezi te rog articolul postat: Monitorizarea CNA urmareste prezenta politicienilor in emisiunile de stiri si de dezbateri, despre asta era vorba si nu despre stiri ori comentarii (pozitive sau negative) in ceea ce-i priveste.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 26 Mar 2008, 02:20 PM
Mesaj #6867


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE(Leonardo @ 26 Mar 2008, 01:05 AM) *
exceptional, nu mai comentez includerea pe o lista de personalitati sportiva a unui neica nimeni precum Deaconu si nici decizia sa discutabila.


He, he, asta poate fi o continuare a spritului de la Golden sprit. jamie.gif Personal, apreciez gestul acelui arbitru, DAR nu cred ca trebuia decorat pentru asta. Puii mei, vreau si eu o decoratie ca am avut curaj sa ma duc la vecinu'manelistu' la usa si sa ii spun ca daca nu da muzica mai incet, chem politia. Ha, ce ziceti, nu merit si eu una?


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Leonardo
mesaj 26 Mar 2008, 04:51 PM
Mesaj #6868


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.199
Inscris: 25 October 05
Forumist Nr.: 7.146



QUOTE(Cucu Mucu @ 26 Mar 2008, 01:20 PM) *
He, he, asta poate fi o continuare a spritului de la Golden sprit. jamie.gif Personal, apreciez gestul acelui arbitru, DAR nu cred ca trebuia decorat pentru asta. Puii mei, vreau si eu o decoratie ca am avut curaj sa ma duc la vecinu'manelistu' la usa si sa ii spun ca daca nu da muzica mai incet, chem politia. Ha, ce ziceti, nu merit si eu una?


daca gestul tau are impact la mase si daca premierea ta poate reprezenta un castig de imagine atunci sa fii sigur ca poti primi in orice moment o medalie. biggrin.gif
Nu cred ca e o continuare a 'spritzului de aur', e deja consacrata exploatare a momentelor populiste.
Apropo, cica au mai primit 'Meritul sportiv' maseurul si magazionerul Nationalei (nu e gluma). Nu stiu nimic despre ospatarii de la 'Golden'. biggrin.gif


QUOTE
edit: Leonardo, curios mi se pare faptul ca cineva care in general nu-l inghite pe presedinte il apreciaza tocmai pentru acest gest.


Abis, explicatia e simpla, se judeca functie de interes si mai putin functie de justetea gestului prezidential. Stii ce vreau sa spun. (sa fie clar: nu simpatizez cu nicio echipa implicata in acest caz) smile.gif
Pana la urma presedintele a rasplatit un arbitru care judeca precum dansul: dupa caz, dupa cat de convenabil e sa inchizi ochii sau sa aplici la sange regulamentul. Mai multe amanunte aici: http://www.ifotbal.ro/erou-al-romaniei-pen...u-pentru-surub/.


Cat despre monitorizarea aparitiilor televizate, respectivul sondaj considera doar partidele politice, dar omite sa mentioneze aparitia domnului presedinte pe ecran de cateva ori pe zi, in diverse ipostaze si mai mereu dand cu barda in partidele cu aparitii televizate mai numeroase. Asta se cheama aparitie 'mascata' a pedeleului la televizor, cu impact extrem de mare avand in vedere functia in stat.
Sigur ca mai putem discuta si cu ce ocazii au aparut diversi membri PNL si PSD la televizor. Ca sa le putem considera propaganda pozitiva ar trebui sa eliminam acele aparitii in care respectivii membri de partid sunt plimbati la dna, prezentati drept infractori (desi in orice tara democratica esti nevinovat pana la sentinta in justitie) samd
Ar trebui sa mai eliminam de la aparitiile utile si scandalurile interne din partide (datorate schismelor si prostanacilor).
In final nu prea stiu cine e in avantaj la aparitii televizate.

Cuantificand doar aparitiile televizate fara sa decelam intre prezentari favorabile, neutre sau nefavorabile inseamna sa omitem esenta. In Italia de ex. a fost o perioada cand s-a vorbit intens de romani si au fost la televiziuni numeroase stiri sau documentare despre romani. Numai ca toate acestea erau negative, prezentau comunitatea romaneasca intr-o lumina destul de rea. Daca nu tinem cont de aceasta nuanta si numaram strict doar aparitiile teve am putea trage concluzia falsa ca romanii sunt favorizati de media italiana si ca avem o promovare excelenta comparativ cu bulgarii din peninsula de ex.



--------------------
"As a well spent day brings happy sleep, so life well used brings happy death" L. da Vinci
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 27 Mar 2008, 10:17 AM
Mesaj #6869


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Leonardo @ 26 Mar 2008, 04:51 PM) *
Pana la urma presedintele a rasplatit un arbitru care judeca precum dansul: dupa caz, dupa cat de convenabil e sa inchizi ochii sau sa aplici la sange regulamentul.

Chiar admitand ca acel arbitru a aplicat intocmai regulamentul, mi se pare exagerat sa fie decorat pentru acest lucru. Ce mare fapta de vitejie este aplicarea unui regulament de fotbal? Asadar, sunt de acord cu tine ca gestul de a-l decora a fost deplasat.
QUOTE
omite sa mentioneze aparitia domnului presedinte pe ecran

Ti-a scapat din vedere ca si aparitiile lui Basescu au fost contorizate: coalitia PSD, PNL, PC, PRM si UDMR are in total 1085 de aparitii, iar PD-L si presedintia 279.
QUOTE
Sigur ca mai putem discuta si cu ce ocazii au aparut diversi membri PNL si PSD la televizor. Ca sa le putem considera propaganda pozitiva ar trebui sa eliminam acele aparitii in care respectivii membri de partid sunt plimbati la dna, prezentati drept infractori

Era vorba de interventii ale reprezentantilor partidelor in emisiuni, nu despre astfel de stiri: La Realitatea, de exemplu, PNL a avut 86 de interventii, PSD 62, PD-L 27, UDMR si PC cite 9, PRM 8, administratia 7 si presedintia 12. La Antena 3, PNL a avut 91 de interventii, PSD- 49, PD-L -25, PC-21, PRM- 16, UDMR-14, administratia 15 si presedintia 14. Nici TVR nu da dovada de mai multa echidistanta. PNL, de exemplu a avut 83 de intervenii in aceeasi perioada, PSD- 44, PD-L -29, PRM- 22, PC 7 si PNG-14.
De la altii ma asteptam sa nu citeasca cu atentie si sa interpreteze datele dupa cum le convin, dar credeam ca tu vei fi mai atent.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Leonardo
mesaj 27 Mar 2008, 10:54 AM
Mesaj #6870


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.199
Inscris: 25 October 05
Forumist Nr.: 7.146



Abis: mea culpa, nu am marcat suficient termenul 'interventii'.
Mentin ceea ce afirmam mai sus: nu e important numarul aparitiilor fara a tine cont de importanta interventiilor, ora de difuzare, subiectul, canalul de televiziune.
Sau mai concis spus: pentru a se constata impactul acestor interventii ar trebui sa se asocieze cu ratingul si necesitatea interventiei (explicarea unei legi noi de catre cei ce au promovat-o etc.). Daca intervii intr-o emisiune care te ia la refrec nu mi se pare o favoare defel. Si daca analizam un pic vedem ca PNL si PSD au fost cei ce au luat-o pe carca la greu. biggrin.gif

Si nu stiu ce inteleg ei prin termenul 'interventii': de ex. la supra-mediatizarea negativa a accidentului de masina a lui Orban. Toti l-au sunat, a fost chemat in emisiuni ca sa dea socoteala. Nu cred ca si-a dorit neaparat aceste aparitii, dar banuiesc ca si astea se socotesc la 'interventii'. Si numai cu acest caz poti socoti vreo 10-15 interventii peneliste (cel putin una pe canal teve).
Sau cand cu Chiuariu la fel...
La fel si in cazul emisiunilor de analiza ale schimbarilor la conducere din partide; daca in emisiuni s-a discutat reintrarea in joc a lui Nastase pe cine sa sune mai repede pentru interventii decat pe aia de la pesedeu? Ce spuneam mai sus ramane valabil.

Altfel toata ziua e cate un membru de partid care-si da cu parerea de cate ceva, de la politica la starea vremii...inclusiv la concursuri trebuie sa apara cate un Medelin Voicu.
Si oricum nu e vorba de partipris neaparat, mai apare cine are ceva de spus.




--------------------
"As a well spent day brings happy sleep, so life well used brings happy death" L. da Vinci
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 27 Mar 2008, 11:01 AM
Mesaj #6871


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Leonardo @ 27 Mar 2008, 10:54 AM) *
Daca intervii intr-o emisiune care te ia la refrec nu mi se pare o favoare defel. Si daca analizam un pic vedem ca PNL si PSD au fost cei ce au luat-o pe carca la greu.

Daca deschizi televizorul pe orice canal si la orice ora, incepand cu Antenele si terminand cu Realitatea ori TVR, da-mi voie sa cred ca ai sanse mult mai mari sa dai peste vreun "analist" care pune tunurile pe Basescu decat de vreun "adulator" al presedintelui, cum ii place unui coleg de forum sa spuna.

Nu stiu ce-ar fi mai mult de spus pe acest subiect...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 27 Mar 2008, 11:27 AM
Mesaj #6872


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Abis,
Pentru ca o tii ca gaia-matu io cred ca n-ai priceput ! Nu conteaza numarul de pomeniri la tv ci cate din astea sunt negative si cate pozitive la adresa unui partid sau altul.


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Leonardo
mesaj 27 Mar 2008, 11:29 AM
Mesaj #6873


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.199
Inscris: 25 October 05
Forumist Nr.: 7.146



Abis: in afara de cateva emisiuni coordonate de adversari basescieni in rest e concordie deplina in a-l prezenta pe presedinte in culori roz. Antenele sunt mai aparte din motive binecunoscute, dar restul nu mi se par defel ca ar sta cu tunurile pe presedinte.
In ziare la fel si cel mai bun exemplu este Ziua, care dupa plecarea lui SRS a devenit aproape la fel de obedient fata de presedinte ca EVZ. In afara de Jurnalul (din aceleasi motive ca antenele) nu stiu ce parte a presei ii mai sta impotriva. Hotnews parca e Scanteia in format electronic, comandantul suprem e preamarit fara limite.

Si mai e o nuanta importanta in opinia mea: adversarii presedintelui au fost decredibilizati aproape total de catre amicii sai din presa. Orice ar spune un adversar despre primul om in stat este luat in seama de catre public in mica masura. Afacerea cu parcul Bordei de ex. este opera primarului Basescu, dar manipularea media a facut sa dispara cauza acestui shmen.
In schimb orice ar face inamicii politici ai presedintelui este promovat pana la saturatie, se lanseaza acuze si se claseaza cazul desi de foarte multe ori se vantura doar supozitii.
Nu mai spun de forta noului limbaj de lemn lansat de catre presedinte si promovat intens de catre media prietena. Cel mai recent exemplu este cel al 'tonomatelor in euro', expresie care ar fi starnit invidia comunistilor in anii '50.
Nu mai spun nici de mania proletara cu care au fost infierati de la cel mai inalt nivel (si mai apoi de presa prietena zile-n sir) cei ce au indraznit sa critice exprimarea greoaie a fiicei presedintelui care a intrat in conducerea tineretului pedelist votata in cvasi-unanimitate si cu discreditarea totala a celui ce a indraznit sa concureze contra ei.

Cam asa functioneaza media romaneasca in opinia mea, si sincer nu credeam sa ajung sa asist din nou la asemenea metode de manipulare dupa 18 ani de la schimbarea de regim. Cam atat ar fi de spus. smile.gif

Acest topic a fost editat de Leonardo: 27 Mar 2008, 11:32 AM


--------------------
"As a well spent day brings happy sleep, so life well used brings happy death" L. da Vinci
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 27 Mar 2008, 11:33 AM
Mesaj #6874


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Casa Albă: Bush merge la "Constadt", pentru a se întâlni cu preşedintele "Vasesque" rofl.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 28 Mar 2008, 11:44 AM
Mesaj #6875


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Da rofl.gif Au corectat intre timp gafa. The land of the free... freestyle thinkers spoton.gif
Dar ce sa ne miram, daca ei asa vad lumea...



Acest topic a fost editat de Cla: 28 Mar 2008, 12:05 PM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 28 Mar 2008, 12:26 PM
Mesaj #6876


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



QUOTE(Leonardo @ 26 Mar 2008, 01:05 AM) *
presedintele joaca inclusiv in fotbalul romanesc:

'Presedintele Traian Basescu l-a decorat pe arbitrul Alexandru Deaconu cu Ordinul Meritul Sportiv, in cadrul unei ceremonii pe care Cotroceniul a dedicat-o recompensarii a 120 de personalitati din fotbalul romanesc.
[...]
"Am apreciat extraordinar curajul arbitrului Deaconu de a opri un meci. Venise timpul ca cineva sa spuna stop comportamentului nesportiv", a spus Traian Basescu, exprimindu-si apoi dorinta de a nu se face nicio speculatie: "Ceva hotari FRF, cum va continua, este problema FRF. Am apreciat astazi curajul unui arbitru". '

Reiau ce-am declarat pe Sport: Basescu a facut si el cateva lucruri bune in cursul mandatului sau, printre care si decorarea lui Deaconu. TOCMAI ca nu a urmarit popularitatea prin decorarea arbitrului antipatic, ci a urmarit sa traga un semnal de alarma in ceea ce priveste violenta de pe stadioane.
Un gest curajos care rasplateste o decizie barbateasca, il admir pt. ca nu a dat nas delincventilor din galerii care acum il injura.
Presedintele s-a folosit de popularitatea sa pentru a descuraja huliganismul.

Acest topic a fost editat de andra_v: 28 Mar 2008, 12:27 PM


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michelle
mesaj 28 Mar 2008, 12:37 PM
Mesaj #6877


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



QUOTE(March @ 27 Mar 2008, 01:33 PM) *
Casa Albă: Bush merge la "Constadt", pentru a se întâlni cu preşedintele "Vasesque" rofl.gif

Ca sa vezi,Bush vine sa se intalneasca cu Basescu!Putin vine si el la Bucuresti la summit. Unde sunt cei care pina mai ieri tipau ca Basescu ne-a izolat in politica externa cu declaratiile lui "belicoase"???


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 28 Mar 2008, 12:46 PM
Mesaj #6878


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



Sa vedem si ce iese dupa summit.
Eu n-am declarat ca ne-am izolat extern prin declaratiile lui Basescu, ci prin faptul ca declaratiile sale nu au fost urmate de ACTIUNI eficiente atat in planul politicii externe, cat si interne.
Si ce merit are basescu? Summit-ul se tine la Bucuresti, era normal ca Bush sa dea ochii cu presedintele tarii-gazda.


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michelle
mesaj 28 Mar 2008, 01:00 PM
Mesaj #6879


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



andra_v:este evident faptul ca desi am postat dupa comentariul tau cu fotbalul si Basescu,comentariul meu nu priveste ce-ai spus tu!

Ai sa razi,dar nu era normal sa-si fixeze o intalnire cu presedintele tarii gazda.Pentru un presedinte american nu e normal asta.Putea sa se salute cu el la summit si cam atat.


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 28 Mar 2008, 01:02 PM
Mesaj #6880


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



Daca ai cunoaste protocolul in cadrul NATO ai vedea ca n-ar fi normal.


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michelle
mesaj 28 Mar 2008, 01:10 PM
Mesaj #6881


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



Si tu il cunosti? blink.gif

Vrei sa mi-aduc aminte ca pe un topic invecinat il faceai pe Mihai Razvan Ungureanu un ministru de externe prost? Si sa-ti spun acum ca daca astazi summitul NATO se tine la Bucuresti este in mare parte datorat muncii lui Ungureanu.Ironia sortii.


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Leonardo
mesaj 28 Mar 2008, 01:37 PM
Mesaj #6882


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.199
Inscris: 25 October 05
Forumist Nr.: 7.146



QUOTE(andra_v @ 28 Mar 2008, 11:26 AM) *
Reiau ce-am declarat pe Sport: Basescu a facut si el cateva lucruri bune in cursul mandatului sau, printre care si decorarea lui Deaconu. TOCMAI ca nu a urmarit popularitatea prin decorarea arbitrului antipatic, ci a urmarit sa traga un semnal de alarma in ceea ce priveste violenta de pe stadioane.
Un gest curajos care rasplateste o decizie barbateasca, il admir pt. ca nu a dat nas delincventilor din galerii care acum il injura.
Presedintele s-a folosit de popularitatea sa pentru a descuraja huliganismul.


reiau si eu ce am spus mai sus: depinde cine judeca gestul presedintelui. Citez dintr-un post de mai sus:
QUOTE
Abis, explicatia e simpla, se judeca functie de interes si mai putin functie de justetea gestului prezidential. Stii ce vreau sa spun. (sa fie clar: nu simpatizez cu nicio echipa implicata in acest caz)
Pana la urma presedintele a rasplatit un arbitru care judeca precum dansul: dupa caz, dupa cat de convenabil e sa inchizi ochii sau sa aplici la sange regulamentul. Mai multe amanunte aici: http://www.ifotbal.ro/erou-al-romaniei-pen...u-pentru-surub/.



Daca presedintele vroia sa descurajeze huliganismul de pe stadioane putea sa inceapa de la patroni/actionari/finantatori de cluburi si conducatori de ligi si federatii, adica principalii activisti pe taramul huliganismului din fotbal.
Asa ma mir ca n-a premiat si plutoanele de jandarmi de au spart capetele unor suporteri pe diverse stadioane.
Ca si asstia si-au facut cu cinste datoria si au luptat contra huliganismului pedepsind 3-4 vinovati alaturi de zeci de nevinovati.

Daca vrem sa dispara huliganismul sa ne uitam la tarile care se lupta eficient cu el, de ex. la englezi. Aia n-au nici garduri intre tribuna si teren si n-am auzit ca au rezolvat problema huliganismului (care in anii '80 a dus la excluderea cluburilor engleze din cupele europene pentru cativa ani) prin opriri de meciuri inainte de limita.

Presedintele a vrut o lovitura de imagine in stilul caracteristic, nimic mai mult. Pe Jenei, un domn al fotbalului si cu merite deosebite, l-a descoperit in ultima clipa, foarte probabil la semnalele din presa.

Altfel, pe cand era ministrul transporturilor si dandu-se rapidist convins mergea in Giulesti, nu era deranjat de marea de scuipati ce se abatea asupra bancii oaspetilor chiar de la tribuna oficiala unde dansul obisnuia sa scuipe seminte alaturi de Copos si nea Nicu Vacaroiu.

Ipocrizie fara limite.


--------------------
"As a well spent day brings happy sleep, so life well used brings happy death" L. da Vinci
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 28 Mar 2008, 04:05 PM
Mesaj #6883


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



Leonardo, presedintele nu le-a dat nas celor de pe stadioane. Asta este, a facut un gest prin care si-a pus "suporterii" in cap. Ma asteptam din partea dumitale la mai mult.
A decorat un arbitru care a dat dovada de coloana vertebrala.

Normal, depinde cine judeca gestul presedintelui: personajele din galerie, sau omul care are duminica seara se pregateste pentru munca.

Michelle, am spus cu multe luni in urma de ce Ungureanu a fost un slab ministru de externe. Nu sunt dispusa sa reaiau pe acest forum.

Acest topic a fost editat de andra_v: 28 Mar 2008, 04:13 PM


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Leonardo
mesaj 28 Mar 2008, 04:26 PM
Mesaj #6884


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.199
Inscris: 25 October 05
Forumist Nr.: 7.146



Andra_v: iti respect opinia, dar nici eu nu ma asteptam sa existe cineva care sa creada ca asta e medota de starpire a huliganismului pe stadioane. Nu mai spun ca decorarea sa a reprezentat implicit o (alta) ante-pronuntare a sentintei, inaintea celor abilitati sa judece. Dar ma rog, am mai zis de doua ori ca partile implicate in acest meci au dreptul sa judece subiectiv gestul prezidential.
Acum si 'organele' astea, fie ele si fotbalistice, chiar daca ar vrea n-ar putea sa zica contra presedintelui tarii.
Iti dai seama ca daca FRF ar decide ca Deaconu nu trebuia sa opreasca meciul, premierea asta ar cadea in penibil. A fost decorat de presedinte un cetatean care a procedat gresit in meseria pe care o presteaza.
Sau daca, prin absurd, se dovedeste ca n-a fost tocmai dezinteresat sa opreasca acest meci, schimband rezultatul total?
Cum ar fi un detinator de 'Meritul sportiv clasa a3a' pentru shpaga?

Nu mai spun ca acum Deaconu e cel mai galonat arbitru activ, poti sa spui ceva contra unui erou national?
Deja putem face pariuri pe durata meciurilor ce vor fi arbitrate de el; are mirul sfant si va face ce vrea.

Dar ma rog, suntem o democratie originala cu un (al catalea?) presedinte original si in acest context accept si decorari originale.
Si am putea extrapola acest exemplu la societate:
De ce sa nu combatem huliganismul batand preventiv toti locuitorii oraselor cu rata de infractionalitate ridicata?
De ce sa nu combatem furturile de buzunare din autobuze prin simpla interzicere a acestor mijloace de transport?
Ma astept in acest sens sa fie decorati de catre presedinte manipulatorii de bulane pe cele mai multe spinari de cetatean si primarii care interzic transportul in coun prin urbea pastorita. E clar ca vor merite deosebite in combaterea infractiunilor.


--------------------
"As a well spent day brings happy sleep, so life well used brings happy death" L. da Vinci
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 28 Mar 2008, 04:54 PM
Mesaj #6885


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



Marturisesc la logica asta este cam ...particulara. Daca regulamentul FRF stipuleaza clar ca meciul trebuie oprit in cazul scandarilor rasiste (ex. "cioara"), cu atat mai mult in aceasta situatie.
Daca FRF da un asemenea verdict penibil FRF se face de kko. Cum sa nu opresti meciul in cazul unei infractiuni pe stadion?! Bineinteles ca opresti meciul, politia face un raport, audiaza persoanele implicate (arbitrul, jucatorii, ceilalti martori, retine infractorii, face un proces-verbal).
Inca o data: matale esti Leonardo, ca nu te recunosc?

Acest topic a fost editat de andra_v: 28 Mar 2008, 04:55 PM


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 28 Mar 2008, 04:56 PM
Mesaj #6886


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Leonardo @ 28 Mar 2008, 04:26 PM) *
Acum si 'organele' astea, fie ele si fotbalistice, chiar daca ar vrea n-ar putea sa zica contra presedintelui tarii.

Ba bine ca nu. smile.gif La cat de "tavalit" este presedintele si de presa, si de parlament, si de guvern, de ce n-ar putea si FRF-ul sa ia parte la asa ceva?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 28 Mar 2008, 05:25 PM
Mesaj #6887


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



Bineinteles, un Copos, Taher, Dragomir, Sandu n-ar pierde prilejul sa-l ridiculizeze pe Basescu. Si sa pozeze in victimele ex-suspendatului, care are destule pacate.


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Leonardo
mesaj 28 Mar 2008, 05:39 PM
Mesaj #6888


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.199
Inscris: 25 October 05
Forumist Nr.: 7.146



QUOTE(andra_v @ 28 Mar 2008, 03:54 PM) *
Marturisesc la logica asta este cam ...particulara. Daca regulamentul FRF stipuleaza clar ca meciul trebuie oprit in cazul scandarilor rasiste (ex. "cioara"), cu atat mai mult in aceasta situatie.
Daca FRF da un asemenea verdict penibil FRF se face de kko. Cum sa nu opresti meciul in cazul unei infractiuni pe stadion?! Bineinteles ca opresti meciul, politia face un raport, audiaza persoanele implicate (arbitrul, jucatorii, ceilalti martori, retine infractorii, face un proces-verbal).
Inca o data: matale esti Leonardo, ca nu te recunosc?


Cred ca logica este buna.
Discutam aici gestul prezidential de a decora un arbitru pentru o decizie care inca nu a primit verdict din partea celor indreptatiti sa o faca. S-a antepronuntat indirect si in caz ca decizia FRF ar considera ca meciul nu trebuia oprit gestul in sine ar cadea in ridicol.
Oricum este asa, premierea la repezeala a lui Deaconu, intr-o festivitate dedicata unor personalitati sportive din ultimele decenii este ridicola. Putea sa-l cheme a doua zi de ex., sau cel mai bine dupa ce cazul era judecat. Putea sa nici nu-i dea acea distinctie, prea mare pentru un gest banal, era suficient sa se intretina juma de ora.

Referitor la cazul in sine, vezi detalii pe ziarele de sport, nu e chiar asa de clar dpdv regulamentar ca trebuia sa opreasca meciul asa cum a facut-o. Nu mai zic de ipocrizia in sine referitor la scandarile rasiste: geme Liga 1 de sex oral si ciori si oi si alte alea si tocmai la acest meci s-a gasit momentul sa se ia o masura exemplara. Trec peste faptul ca nu scandarile rasiste au fost cauza. Si tine cont ca acelasi arbitru a decis altceva, la un meci de anul trecut intre aceleasi echipe, la un incident similar.

Duminica a fost o situatie similara in prima liga germana; arbitrul a fost RANIT de o bricheta aruncata in tribuna, dar meciul a continuat. Clubul organizator, Duisburg, a fost penalizat la plata a 40000 euro si gata.

Poate ca nu suna placut pentru mata ceea ce spun, dar logica nu cred ca sufera. smile.gif

QUOTE
Ba bine ca nu. La cat de "tavalit" este presedintele si de presa, si de parlament, si de guvern, de ce n-ar putea si FRF-ul sa ia parte la asa ceva?


Abis sa fim seriosi, presedintele nu e tavalit decat de cativa carora imediat li se da la gioale.
Am mai spus si mai sus, in afara de Jurnalul national nu stiu multe alte ziare care sa-l 'tavaleasca' pe presedinte (si astia nu mereu). Iar prin comparatie cred ca institutie mai terfelita de presa decat parlamentul Romaniei nu exista pe continentul european. Guvernul mai deschide gura din cand in cand, dar in relatia cu presedintele nu stiu care e mai 'tavalit' si care a inceput primul. Si nu ca mi-ar place guvernul actual, e doar o constatare.
smile.gif

Acest topic a fost editat de Leonardo: 28 Mar 2008, 05:40 PM


--------------------
"As a well spent day brings happy sleep, so life well used brings happy death" L. da Vinci
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Leonardo
mesaj 28 Mar 2008, 05:43 PM
Mesaj #6889


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.199
Inscris: 25 October 05
Forumist Nr.: 7.146



QUOTE(andra_v @ 28 Mar 2008, 04:25 PM) *
Bineinteles, un Copos, Taher, Dragomir, Sandu n-ar pierde prilejul sa-l ridiculizeze pe Basescu. Si sa pozeze in victimele ex-suspendatului, care are destule pacate.


Gigi om pios si fara de pacate e total de acord cu presedintele. biggrin.gif biggrin.gif

Copos si Taher sunt parti implicate, Dragomir n-a zis nimic iar Sandu nu numai ca nu l-a atacat dar l-a si periat din plin preluand ideea din mers. biggrin.gif

Sa nu victimizam presedintele pin acest caz ca nu avem de ce.


--------------------
"As a well spent day brings happy sleep, so life well used brings happy death" L. da Vinci
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 28 Mar 2008, 06:57 PM
Mesaj #6890


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



QUOTE(Leonardo @ 28 Mar 2008, 05:39 PM) *
Cred ca logica este buna.
Discutam aici gestul prezidential de a decora un arbitru pentru o decizie care inca nu a primit verdict din partea celor indreptatiti sa o faca. S-a antepronuntat indirect si in caz ca decizia FRF ar considera ca meciul nu trebuia oprit gestul in sine ar cadea in ridicol.
Oricum este asa, premierea la repezeala a lui Deaconu, intr-o festivitate dedicata unor personalitati sportive din ultimele decenii este ridicola. Putea sa-l cheme a doua zi de ex., sau cel mai bine dupa ce cazul era judecat. Putea sa nici nu-i dea acea distinctie, prea mare pentru un gest banal, era suficient sa se intretina juma de ora.

N-ai decat sa crezi ca logica matale e buna, dar, repet, este vorba despre o infractiune, pentru care se pronunta legea penala: huliganul cu ochii injectai arunca bricheta (alte obiectelogic), meciul se opreste, politia face cercetari, audiaza martorii, printre care arbitrul, jucatorii, observatorul. Care e baiul tau? Parca pricepeai mai usor.

Ce-mi place mie pe forumul asta ca toti sunt buni la toate: constrctii, stiinta, drept, filosofie, politica. Asta e romanul, isi da cu parerea in toate domeniile.

Acest topic a fost editat de andra_v: 28 Mar 2008, 07:00 PM


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 28 Mar 2008, 07:04 PM
Mesaj #6891


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



QUOTE(Leonardo @ 28 Mar 2008, 05:43 PM) *
Gigi om pios si fara de pacate e total de acord cu presedintele. biggrin.gif biggrin.gif

Copos si Taher sunt parti implicate, Dragomir n-a zis nimic iar Sandu nu numai ca nu l-a atacat dar l-a si periat din plin preluand ideea din mers. biggrin.gif

Sa nu victimizam presedintele pin acest caz ca nu avem de ce.

Copos si Taher se stiu vinovati de incitare la violenta (infractiune), in timp ce Sandu a dat dovada de bun-simt, nu l-a periat pe prezident.

Abis, roata se intoarce: daca ani de zile Basescu a fost periat la comanda de toata presa, acum, cand Vantu s-a schimbat, va fi atacat tot la comanda.

Acest topic a fost editat de andra_v: 28 Mar 2008, 07:14 PM


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Leonardo
mesaj 28 Mar 2008, 07:04 PM
Mesaj #6892


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.199
Inscris: 25 October 05
Forumist Nr.: 7.146



Andra_V: ok, fiecare are dreptul la opinie.
n-am ce sa pricep din ceea ce spui pentru ca te contrazici singura. iti recomand sa citesti ce a raportat arbitrul in foaia de joc, ce scrie la regulamente, sa vezi cum procedeaza altii in cazuri similare.

ce politie si ce cercetari? ce legatura au astea cu decizia arboitrului de fotbal? din cate stiu n-a murit nimeni, n-a curs sange.
ca huliganii vor trebui prinsi si pedepsiti asta e altceva.
dar e discutabil daca arbitrul a avut o decizie corecta si daca pedepsele in grup sunt solutia. Odata erau, in comunism, acum am dubii. smile.gif

asta imi place si mie: ca toti se considera experti desi nu prea cunosc domeniul. tu de cate ori mergi la meciurile de fotbal? ai jucat vreodata, ai arbitrat vreodata? eu am un raspuns afirmativ la cel putin una dintre intrebarile de mai sus. weekend placut, ma opresc aici ca suntem deja offtopic. eu comentam acest caz prin prisma premierii prezidentiale a arbitrului in cauza. smile.gif


--------------------
"As a well spent day brings happy sleep, so life well used brings happy death" L. da Vinci
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 28 Mar 2008, 07:16 PM
Mesaj #6893


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



Infractiuen, baiete, unde te aflii? Intr-un stat de drept. Aruncarea unui obiect inspre arbitru constituie o fapta pedepsita de legea penala. No, iar m-am enervat. Deci, trebuie sa moara cineva ca sa se opreasca meciul? O decizie de bun-simt, dar am citit si Regulamentele, n-avea grija!

Acest topic a fost editat de andra_v: 28 Mar 2008, 07:17 PM


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 29 Mar 2008, 10:21 PM
Mesaj #6894


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(andra_v @ 28 Mar 2008, 07:04 PM) *
Abis, roata se intoarce: daca ani de zile Basescu a fost periat la comanda de toata presa, acum, cand Vantu s-a schimbat, va fi atacat tot la comanda.

Periat?! Habar nu am la ce periere te referi; cat a fost primar general, era ocolit de majoritatea presei. De cand este presedinte, este atacat de majoritatea presei (includ si TV-ul, nu doar presa scrisa).


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Superunknown
mesaj 30 Mar 2008, 01:00 PM
Mesaj #6895


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 911
Inscris: 15 February 04
Forumist Nr.: 2.236



QUOTE(andra_v @ 28 Mar 2008, 07:57 PM) *
Ce-mi place mie pe forumul asta ca toti sunt buni la toate: constrctii, stiinta, drept, filosofie, politica. Asta e romanul, isi da cu parerea in toate domeniile.

Ciudat, dar exact aceeasi reactie o am si eu citind mesajele tale legate de fotbal, suporteri si arbitraje. E bine sa fim categorici in domeniile pe care le stapinim, dar mai rezervati in celelalte.


--------------------
"Screw you guys, I'm going home" (E. Cartman)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

346 Pagini V  « < 195 196 197 198 199 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 20 April 2024 - 09:30 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman