HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor avānd ca temă principală Politica Interna. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

346 Pagini V  « < 343 344 345 346 >  
Reply to this topicStart new topic
> Traian Basescu, Presedintele Romaniei, va fi sau nu un presedinte bun?!
abis
mesaj 3 Dec 2014, 04:08 PM
Mesaj #12041


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Acum, pe final de mandat

http://www.contributors.ro/editorial/portr...apat-de-mandat/


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 3 Dec 2014, 08:11 PM
Mesaj #12042


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



"Dacă ar trebui să spun ceva pe cont propriu īn privința rolului istoric jucat de acest președinte, aș spune și eu, desigur, toate lucrurile astea. Dar aș adăuga ceva. Aș spune că pe parcursul celor două mandate ale sale, Traian Băsescu a jucat rolul unei pene. Da, cred că ați auzit bine: al unei pene. O pană, aș spune, adusă de apele tulburi ale istoriei noastre și care urma să intre īn mașinăria Ticăloșiei și s-o gripeze."

Frumos zis, Basescu asa cum a fost el, are un mare merit, a fost tot timpul constient ca este nevoie de schimbare, din nefericire c-o singura "pana" nu se poate bloca "masinaria ticalosiei". E nevoie de mai mult, decat o singura "pana", desi istoria acestui popor, are momente cand demonstreaza ca proverbul "ia ajuns cutitul la os" are pe aceste meleaguri o semnificatie aparte, reala, proportionala cu rabdarea romanului. Problema este ca romanul se da greu dus din calmul sau mioritic, iar cand o face nu-l tine mult, ajunge intr-o faza exploziva, face valuri, dupa care intra in acalmie, o stare normala a sa.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 20 Dec 2014, 11:44 AM
Mesaj #12043


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



O fotografie cat un milion de cuvinte.




drunk.gif clapping.gif rofl.gif

Nu stiu pentru alti cum o sa fie, dar mie o sa-mi lipseasca Traian Basescu, ca om, pentru ca institutia prezidentiala o sa fie aceiasi indiferent de cine o conduce. O sa-mi lipseasca umorul sau de matelot hatru, trecut prin viata si uns cu toate alifiile. Determinarea sa sincera de a incerca macar sa faca ceva, acolo unde este pus sa faca ceva. Este posibil sa aflam o multime de "nazbatii" facute de marinar, unele hilare altele ilegale, poate chiar penale, dar mie mi-a placut modul sau de a raspunde unor situatii, unor criticii si dusmani ai sai, ilaritatea simpla. Tragand linie si facand totalul, dupa cele doua mandate ale sale, eu ca cetatean nu pot decat sa constat ca justitia functioneaza mult mai bine, ca romanul, desi are probleme, a descoperit ca prin unitate poate rezolva unele dintre aceste probleme si fara sa se planga pe la curtile straine, gandind mai mult, muncind mai mult, dar mai ales gandind inainte de a se apuca de munca. Desi sub mandatul sau nu mi-a fost nici bine nici rau, iar "guvernul sau" prezidat de Boc, mi-a luat cate ceva, am inteles ca un cetatean trebuie sa mai si dea inainte sa primeasca, mai ales atunci cand societatea ii cer acest lucru. Cum sceptic am fost intodeauna, ca presedinte nu-i voi acorda circumstante atenuante, tinanad cont ce s-a intamplat cu fratele domniei sale, pana in momentul in care justitia il va absolvi de orice vina, am sa am banuiala ca n-a putut sa stea prea departe de coruptie, de corupatori, desi asta a incercat sa ne convinga tot timpul. Odata insa ce aceasta ceata, poate intretinuta si de dusmanii domniei sale, se va risipi, va fi si pentru mine cel mai bun presedinte pe care Romania l-a avut dupa '89. Intr-un cuvant ca sa n-o mai lungesc, sa zica unii ca sunt basist, Traian Basescu a fost un presedinte popular.

Acest topic a fost editat de Marduk: 20 Dec 2014, 12:10 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 20 Dec 2014, 11:44 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
The Dude
mesaj 22 Dec 2014, 09:34 AM
Mesaj #12044


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



SOLSTIŢIUL DE IARNĂ 2014.
Superstiţii şi tradiţii străvechi

La origini, credinţele populare se află sub semnul soarelui, pe care strămoşii noştri īl sărbătoreau la solstiţii şi echinocţii, momente astronomice remarcabile. Pe 21 decembrie, are loc solstiţiul de iarnă, cānd Soarele se află la cea mai joasă īnălţime, după care, din „moş lipsit de putere" īncepe să īntinerească şi urcă progresiv pe bolta cerească.

Aceste evenimente erau marcate de străbuni prin obiceiul urcării pe munte, cu torţe aprinse, pentru a īntāmpina răsăritul Soarelui şi a se īnchina acestuia, precum şi altor zeităţi. După rugăciune, se ţineau petreceri cu foc, se cānta şi se dansa pānă la asfinţit, cānd oamenii coborau la casele lor. După cucerirea Daciei de către romani, substratul autohton al sărbătorilor de iarnă a fost īmbogăţit cu Saturnaliile şi Calendele lui ianuarie, scrie ziuaconstanta.ro.

Saturnaliile (17-23 decembrie) reprezintă sărbători romane īnchinate zeului Saturn şi soţiei sale Ops, care personifică rodnicia pămāntului. Īn spaţiul mioritic, Saturn a fost identificat de antici cu Zamolxe. Calendele lui ianuarie reprezintă sărbătorile de īnceput de an, deosebit de venerate la romani, cānd īşi ofereau daruri şi īşi transmiteau urări. Atunci se īmpărţeau ramuri verzi de laur sau palmier pe care erau prinse smochine, turtă dulce sau alte daruri, tradiţie transmisă poporului nostru prin obiceiul Sorcovei. Tot de la romani s-au transmis īn credinţa solară a strămoşilor noştri elemente din cultul lui Mithra, sărbătorit pe 25 decembrie ca Sol Invictus (Soare invincibil).



SOLSTIŢIUL DE IARNĂ. calendarul stelar marchează duminică, 21 decembrie, īnceputul iernii astronomice.
Este cea mai lunga noapte a anului....

Cea mai lunga noapte a Romaniei post decembriste s-a incheiat simbolic ieri..cu lacrimi de crocodil si sters mucii pe drapel.


Succes succesorului.... thumb_yello.gif

Acest topic a fost editat de The Dude: 22 Dec 2014, 11:52 AM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 23 Dec 2014, 06:04 PM
Mesaj #12045


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Am ascultat discursul final, rostit inca din functia de presedinte al Romaniei, a lui Traian Basescu. In discursul sau Traian Basescu a spus ca Romania, romanii sunt in siguranta, ca parte a parteneriartului strategic, ca membri ai NATO etc. oferim securitate si primim securitate etc. Trebuie sa-i transmit ca eu, ca cetatean roman, nu ma simt in siguranta, daca as fi fost francez, german, englez, spaniol sau italian poate ca m-as fi simtit in siguranta. Dar cand Rusia are trupe la nici 800 de km de granita Romaniei, in unele zone chiar mai putin de atata, respectiv Transnistria. Nu pot sa-l cred pe Traian Basescu cand ma abureste cu siguranta romanilor, a Romaniei ca parte a unui sistem european vizat de ambitiile rusesti. Mai corect ar fi fost sa ne spuna ca la nivelul asta de siguranta, oferit de USA-NATO-UE, exista si riscuri pe care trebuie sa ni le asumam, ca tara ca popor, daca vrem sa beneficiem de de "scutul" NATO-UE. Eu nu cred in afirmatii clare, raspicate, postulate etc. pentru ca stiu ca ceea ce este azi valabil, bun, eficient etc. intr-o secunda, ora, maine poate deveni un cosmar din care nu vom sti cum sa scapam. Comparatia intre romani si alti europeni, aflati mai la vest, n-a fost intamplatoare, daca tinem cont de nemultumirea rusilor fata de bazele NATO-USA de pe teritoriul Romaniei. Nu i-am auzit pe rusi sa fie deranjati de bazele americane din Germania, de pilda, dar sunt foarte ofuscati pe faptul ca Romania si Polonia s-au implicat direct in acest demers al USA pentru a deschide aceste baze atat de aproape de granitele Rusiei. Ca o concluzie, nu cred ca asigurarile date de Traian Basescu au fost menite sa ne linisteasca, din contra eu cred ca sunt o punere in garda la ceea ce se poate intampla in Romania daca Rusia si NATO-USA intra in conflict armat. Ultimele decizii ale Ucrainei, dorinta sa de a fi membru al NATO ma fac sa cred ca Traian Basescu n-a avut viziune politica asupra viitorului Romaniei sau a vrut pur si simplu la final sa ne linisteasca, ceva de genul: "romani dormiti linistiti, NATO vegheaza la bunastarea si linistea voastra".


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 23 Jan 2015, 11:39 AM
Mesaj #12046


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Observ ca unii continua sa-l atace pe cetateanul Traian Basescu, sa-l acuze de toate relele petrecute in Romania in ultimii ani. Mai nou unii s-au suparat tare rau ca "dosarul flota" a fost clasat. Eu nu tin sa-l apar pe Traian Basescu, am vazut ca stie sa se apere si singur, nici nu stiu daca Traian Basescu este singurul vinovat de disparitia flotei romanesti, dar un lucru stiu sigur, acest politician Traian Basescu a venit inainte de alegeri, la confruntarea cu Geoana si ne-a aratat "dosarul flota". Ne-a spus ca, deputat fiind a demisionat si s-a pus la dispozitia organelor de ancheta, fiind declarat nevinovat, ma gandesc ca daca ar fi mintit atunci inainte de alegeri, ar fi fost o gresala pe care ar fi exploatat-o adversarii sai si poate n-ar mai fi fost reales. Poate ca procurorii sunt prea slab pregatiti, ca sa nu zic altfel, sunt intr-adevar oamenii lui Traian Basescu, sau sunt cu adevarat profesionisti si si-au dat seama de unde ni s-a tras prostia nationala cu "vanzarea" flotei, care de fapt, dupa stiinta mea, a fost vanata efectiv de niste "rechini" care fac legea in acest domeniu de activitate, cu sediiile prin Pireu si Londra. Un lucru este cert, eu m-am saturat sa-i aud latrand pe toti indivizii astia care au avut si inca mai traiesc cu impresia ca Traian Basescu este un demon, ce-or vrea? sa-l vada mort? in puscarie? incerc sa inteleg ce-i impinge de la spate pe toti acesti "critici" acerbi, poate este ceva ce-mi scapa si ma trezesc intr-o zi, peste ani sa aflu din istorie, ca Traian Basescu a fost un nemernic, a furat flota, a trait cu Elena Udrea, ne-a vandut la americani etc.

Acest topic a fost editat de Marduk: 23 Jan 2015, 04:44 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 19 Mar 2015, 09:31 AM
Mesaj #12047


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.958
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



Cred ca Basescu a ajuns la acel punct terminus asteptat de toti opozantii sai ...


--------------------
*_*_*

Pierdut Ʈn Geometria Uitării
CăutĆ¢nd Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 19 Mar 2015, 09:45 AM
Mesaj #12048


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Daca a furat ca toti ceilalti ajunsi la DNA sa plateasca exact ca ei. Totusi nu pot sa nu remarc ca Traian Basescu ramane un politician activ, care-si spune opiniile liber si acuza atunci cand este sigur ca cei acuzati au gresit. Ultimul atac a fost impotriva presedintelui Johannis avand ca tema vizita acestuia in Ucraina. Nu stiu daca Johannis a discutat la Kiev cu Porosenco despre situatia romanilor din Bucovina, dar dupa cum s-a exprimat Traian Basescu se pare ca n-a facut ce trebuia facut. Romanii din Bucovina, la fel cu celelalte etnii din Ucraina au avut si inca mai au probleme legate de drepturile lor, utilizarea limbii, scoli, circulatia, regimul vizelor etc. Desi sunt unii care zic ca etniile din Ucraina n-au avut astfel de probleme, daca Traian Basescu il critica pe actualul sef al statului in acesta privinta, atunci inseamna ca romanii si nu numai au astfel de probleme care se cer rezolvate cu sprijinul Romaniei.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 18 Apr 2015, 06:45 PM
Mesaj #12049


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Nu stiu ce-a vrut Traian Basescu sa demonstreze aseara la Realitatea, poate ca fostul presedite incearca sa apere realizarile din mandatele sale, institutii, legi, principii, ciraci etc. Mie mi-a lasat impresia unui lup singuratic atacat de haita in al carui teritoriu a intrat intamplator sau nu. Traian Basescu a ramas un Don Quijote care lupta cu morile de vant pentru o cauza pe care nici el nu cred c-o intelege prea bine. Am incercat sa deslusesc eroii care populeaza acest tablou final al carui personaj principal este Traian Basescu. Sancho Panza stiu cine este, iapa e clar, cred pentru toata lumea, morile n-au nevoie de o prezentare detaliata, totusi scena nu este completa, cine sunt cei care joaca rolul jurnalistilor nemultumiti de prestatia fostului "hijo de algo" de la Cotroceni?



Acest topic a fost editat de Marduk: 19 Apr 2015, 09:48 AM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bunicu'Gilbert
mesaj 1 May 2015, 01:09 PM
Mesaj #12050


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 187
Inscris: 8 September 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 733



Dupa expirarea celor doua mandate ale presedintelui Basescu mi- am pus urmatorea intrebare: unde ar fi ajuns Romania daca alegerile erau castigate de catre Nastase, respectiv Geoana. Dupa parerea mea poporul "a avut miros" si l- a ales pe cel mai potrivit presedinte.


--------------------
Doar un las are curajul sa spuna ca nu a cunoscut niciodata frica.
F. Foch
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 1 May 2015, 04:44 PM
Mesaj #12051


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Buna intrebare si bine ai revenit la han. Si eu mi-am pus aceiasi intrebare, dar n-am gasit acelasi raspuns. Cred ca alegerea lui Traian Basescu a fost mai comlexa de cat "mirosul" romanilor. Eu am observat ca Traian Basescu a avut un "trend" din prima campanie electorala, acest trend s-a numit coruptia. Cel putin pe mine candidatul Traian Basescu asta m-a facut sa inteleg, ca daca-l voi alege presedinte omul va incerca sa reformeze niste institutii ale statului profund corupte, aservite unui partid anume, unor politicieni care isi inchipuiau ca sunt asemeni deputatilor MAN din vremea lui Ceausescu. Azi cand Traian Basescu este un simplu cetatean, tabloidizat de un frate spagar si de o fiica dornica de aventuri politice pe banii publici, imi pare un luptator tradat de propriul sistem de valori, pe care si-a dorit sa-l reformeze. In sensul ca l-a reformat, dar putini sunt cei care au inteles reforma, de unde s-a ajuns la aceste exagerari mediatice, stiri pe care tembeliziunile se bat si platesc pentru a avea "breaking news". DNA-ul lucreaza la foc continuu, parlamentul este pepinierea coruptiei, politia este penetrata de interese de grup politic, ANAF-ul considera ca fiecare roman este un evazionist etc. Este imaginea unei tari pe care doar V.V. Ponta si-a imaginat-o, acum iata o are, spre a salva natiunea de esecul reformei basiste. Cum spuneam pe topicul destinat acestui arivist, totul ii merge din plin, parca este patronat de o interventie "divina" ca lucrurile sa mearga in directia dorita de el, pentru a culege laurii nemeritati ai reformelor si investitiilor facute de altii. Traian Basescu este un luptator, iar pentru asta merita admiratia mea. Insa eu nu stiu pentru cine mai lupta Traian Basescu, pentru ca este o lupta contradictorie, Traian Basescu se comporta precum gaina ce-a clocit oua de rata. Omul face scandal pe mal, desi este marinar, cand de fapt problemele pentru care el actveaza, protesteaza, combate etc. au loc in largul mlastinei, unde intr-un ochi limpede de apa, se ineaca tot mai multi politicieni, indiferent de orientare politica, care au crezut ca pot fenta reforma. Acum chiar nu stiu daca e bine sau nu, ca DNA-ul sa nu raspunda doar in fata lui Dumnezeu


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 1 May 2015, 10:16 PM
Mesaj #12052


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Dupa parerea mea, romanii au ales mereu bine in turul doi, din 1996 incoace.

Alternativele ar fi fost mult mai rele.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rogvaiv
mesaj 7 Jul 2015, 08:53 PM
Mesaj #12053


Cronicar
****

Grup: Membri
Mesaje: 393
Inscris: 21 February 14
Forumist Nr.: 62.741



Īn zece ani, Băsescu a făcut și lucruri tāmpite și lucruri extraordinar de tāmpite™
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 14 Sep 2015, 02:48 PM
Mesaj #12054


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062





No comment.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rogvaiv
mesaj 15 Oct 2015, 11:30 PM
Mesaj #12055


Cronicar
****

Grup: Membri
Mesaje: 393
Inscris: 21 February 14
Forumist Nr.: 62.741



...și m-am īntrebat: De ce nu īși cumpără o casă la țară, să se retragă din viața publică?
E obligat, să nu facă asta, e obligat...
Știa că va trebui să se mute din galaxie după terminarea mandatului. Știa de asemena că nu s-au inventat metode pentru a face asta, sau dacă s-au inventat ele nu sunt cunoscute, ori dacă sunt cunoscute, ele nu s-au inventat. Și tot așa, și tot așa.
wacko.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 16 Oct 2015, 07:48 PM
Mesaj #12056


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Pai s-a mutat din galaxie, ce mai conteaza ce zice Traian Basescu? vorbeste si el la fel ca mine ca tine ca abis, Cla sau oricare alt musteriu sau roman de la bodega din sat, cine-l mai ia in seama? Te pomenesti ca pentru unii inca mai conteaza ce zice Traian Basescu!?!? cool.gif


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 4 Nov 2015, 11:01 AM
Mesaj #12057


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Azi este ziua de nastere a lui Traian Basescu. De ziua lui s-a nimerit sa demisioneze Ponta.

Frumos cadou... dar nu stiu daca intr-adevar si l-a dorit. smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 7 Nov 2015, 11:55 PM
Mesaj #12058


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.958
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



QUOTE(abis @ 4 Nov 2015, 12:01 PM) *
Azi este ziua de nastere a lui Traian Basescu. De ziua lui s-a nimerit sa demisioneze Ponta.

Frumos cadou... dar nu stiu daca intr-adevar si l-a dorit. smile.gif

De ce nu ? unsure.gif ... crezi ca i s-a facut mila de 'pisic" ?


--------------------
*_*_*

Pierdut Ʈn Geometria Uitării
CăutĆ¢nd Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 8 Nov 2015, 01:14 AM
Mesaj #12059


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Mila, nu... Dar mi-e teama ca Basescu a jucat pe cartea Ponta...

http://www.stiripesurse.ro/elena-udrea-rec...nta_971646.html

Uite si aici

http://www.cristoiublog.ro/gindul-de-viner...octombrie-2015/

Ce ne spune Jurnalul Elenei Udrea despre ce i se īntīmplă acum lui Gabriel Oprea

...

Simt nevoia să repet ce-am mai scris, pentru că numai așa putem īnțelege ce i se īntīmplă lui Gabriel Oprea.
Īn bătălia electorală, SRI s-a īmpărțit īn două:
Gruparea lui George Maior și Gruparea lui Florian Coldea.
Gruparea lui George Maior a fost din tabăra lui Victor Ponta. Din această tabără au mai făcut parte: Gabriel Oprea, Elena Udrea, Alina Bica, Horia Georgescu.


Acest topic a fost editat de abis: 8 Nov 2015, 01:16 AM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 8 Nov 2015, 11:39 AM
Mesaj #12060


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 8 Nov 2015, 01:14 AM) *
...mi-e teama ca Basescu a jucat pe cartea Ponta...

Adica? a jucat la cacealma stiind ce se va intampla cu Ponta & Co.


L.E.

"Cīteva priorități care pot fi făcute imediat și unde STRADA are dreptate. Pe toate le-am dorit şi eu, dar nu le-am putut rezolva. Acum īnsă le-am văzut scrise īn stradă."

Astfel de declaratii nu fac bine "viitorului" politic a lui Traian Basescu. A fost presedinte jucator, a jucat ce-a putut, dar e timpul sa lasam pe altii sa vorbeasca despre ce vor face, nu despre ce puteau sa faca si n-au facut. Pentru mine Traian Basescu ramane un alt presedinte invins de sistemul politic instaurat dupa "revolutia" din decembrie '89. Stie multe, e uns cu toate alifiile, marinar de cursa lunga, dar e vremea sa-i lase pe tineri sa gandeasca sa vorbeasca, sigur are dreptul la opinie, dar mai bine ne-ar spune, daca si-a dorit astfel de prioritati, cine nu l-a lasat sa le puna in practica, x,y,z etc. nume prenume, sa stim si noi cu cine luptam in continuare nu generalitati fara forma si fond.

Acest topic a fost editat de Marduk: 8 Nov 2015, 01:39 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 9 Nov 2015, 12:31 PM
Mesaj #12061


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Despre cum Basescu a luat-o razna de tot in ultima vreme

http://www.hotnews.ro/stiri-opinii-2057216...re-politica.htm


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 18 Feb 2016, 03:15 PM
Mesaj #12062


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Traian Basescu ma uimeste pe zi ce trece. I-am prevazut un sfarsit politic linistit, la pensie cu nepotii, luptand sa-si demonstreze sursa nereusitelor politice din mandatele sale etc. Spre surprinderea mea "scorpionul" nu se da batut, inca nu inteleg bine daca si-a propus sa revina in politica ca si cap de afis electoral sau se multumeste cu functia de "guru" al unor partide lipsite de orientare politica dar pline de interese nationale, de idealuri si promisiuni pe care multi dintre noi nu vor apuca sa le vada realizate. Traian Basescu musca, inteapa si face bascalie de orice greseala a politicienilor ce domina viata politica a Romaniei de azi. Multi m-au acuzat de basism, desi n-am acceptat niciodata asta, trebuie sa recunosc ca Traian Basescu este politicianul pe care eu ca alegator naiv l-as alege din nou. De ce? pentru ca n-are bete-n c.r cand se exprima. La Traian Basescu ideile curg ca un izvor vesel de munte, printre rasete si grimase, marinarul pisicher le tranteste fara ocolisuri, pe intelesul romanilor, care inca mai au putina glagorie, ce-i ajuta sa inteleaga politica ipochimenilor din parlamentul romanesc. Traian Basescu stie ca exista astfel de romani, care vad dincolo de manipularile antenelor de pomenile electorale, are cum s-ar spune un public caruia i se poate adresa fara sa fie acuzat de ipocrizie, ca sa nu mai vorbesc de unii ziaristi care fac din vorbele sale adevarate romane jurnalistice. Sa vedem ce drum politic alege pensionarul bunic Traian Basescu? lasa nepotii pe mana unei bone si se avanta din nou in lupta sau are de aparat acuzatii, sprijinite pe dosare, carora trebuie sa le faca fata pentru a nu ajunge ca fratele domniei sale.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 7 Jul 2016, 11:25 AM
Mesaj #12063


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Traian Basescu "inteapa" pe cine poate si ori de cate ori are ocazia, cateodata debordand de ridicolul afirmatiilor sale. Nu poate sa renunte la politica, asa cum au facut alte nume sonore ale trecutului apropiat. M-am intrebat ce-l mana in lupta pe vajnicul marinar!? nu intelegeam de ce da in tot si-n toate, dar mi-am adus aminte ca urmeaza alegerile generale si-atunci am zis sa-i acord circumstante electorale. Dar nu e corect sa distrugi orice intreprindere, buna sau rea, a adversarilor politici de dragul alegerilor.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 22 Aug 2016, 11:47 AM
Mesaj #12064


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Traian Basescu vede in Dacian Ciolos un rival la functia de prim ministru, motiv pentru care ataca activitatea acestuia, minimalizand deciziile guvernului tehnocrat. De ce crede Traian Basescu ca ar putea fi cel mai bun prim ministru? Cata vreme a recunoscut ca din functa de presedinte, de multe ori, din cauza legilor, parlamentului, serviciilor etc. n-a reusit sa schimbe tot ce si-a dorit. Crede Traian Basescu ca odata ajuns prim ministru va face mai mult decat a facut ca presedinte? mai mult decat face Dacian Ciolos (Violeta Alexandru) in incercarea de a reduce birocratia din Romania! Pana in prezent, nu-mi aduc aminte ca un guvern sa se fi gandit sa puna in practica desfiintarea cozilor la care stau romanii. Sa vedem programul lui Traian Basescu in acest sens, pentru ca celebra reformare a Romanieni de pe vremea sa, n-a functionat.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 28 Sep 2016, 03:04 PM
Mesaj #12065


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Multi s-au sesizat de autodenuntul lui Sebastian Ghita, privind plagiatul lui Codruta Kovesi! Pe mine m-a uimit reactia lui Traian Basescu, care-i baga azi, nu acum 10 ani, in aceiasi oala pe toti cei care ar putea sa-l compromita in vreun fel. Sunt pur si simplu siderat de modul in care "marinarul" rezolva enigmele politicii romanesti, calca pe cadavre sprijinindu-se de scheletii existenti in dulapul fiecaruia din cei pe care-i acuza. Avand in vedere miza pe care se joaca, ma tot intreb cand o sa apara unul mai tare ca Traian Basescu, care sa-i gaseasca slabiciunea si sa-l aduca in fata justitiei pentru toate acuzatiile reale sau ireale pe care i le-a adus atat mass media, politicienii cat si nenea Miron de la noi din sat, care este ferm convins ca Traian Basescu este cel mai diabolic, dintre toti politicienii Romaniei


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 29 Sep 2016, 07:02 AM
Mesaj #12066


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.958
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



De ce siderat ?
Scena politica romaneasca a devenit un ring de box thailandez .... sa vedem cine va rezista pana la sfarsitul partidei rolleyes.gif


--------------------
*_*_*

Pierdut Ʈn Geometria Uitării
CăutĆ¢nd Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 29 Sep 2016, 12:29 PM
Mesaj #12067


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Pentru ca ma asteptam, de fapt speram, ca Traian Basescu sa se retraga din viata politica activa, sa devina un fel de Ion Iliescu pentru dreapta din Romania. Traian Basescu are de aparat "ceva"!? nu stiu daca apara un crez politic, daca-si apara averea, copiii, nepotii, cert este ca "marinarul scorpion" lupta, lasand impresia ca este cel care inca face jocurile pe scena politica din Romania.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 26 Oct 2016, 10:26 PM
Mesaj #12068


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.086
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Un "jocutor" la TV.

De ce, Domnul meu, ne permiteti acest interviu ?
- Pentru ca-mi place, si pentru Dumneavoastra.
- Adica, ce va place ?
- Īmi place cum va faceti de rās.
- Moment... de ce ?
- De-aia. Ma bucura cāt timp va scarpinati la c.oaie si īntre timp īm vin banii de la Televiziune. Eu n-am ajuns la Bruxelles, dar merge si-asa.
- Si asta nu va deranjeaza ? adica ecologia si restul ?
- Da, restul e īn Bruxelles, nu intereseaza si va rog, mergeti mai departe ca am ca diplomat mai multe de facut, sa nu-mi scap AUDI, care ma duce la intrevederi importante, e de vorba cum am executa Wallonia si am accepta Big Food din Canada, ciao.

Acest topic a fost editat de Cla: 26 Oct 2016, 10:36 PM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de cļæ½nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 4 Dec 2016, 03:09 PM
Mesaj #12069


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Traian Basescu, conform trend-lui electoral actual nationalist, amenintand Ungaria cu o "vizita" a romanilor la Budapesta. Sa fie Basescu dezamagit de politica UE? Acum cand la Chisinau presedinte este un prorus, ma asteptam ca Traian Basescu sa devina un proeruopean, nu nationalist! dar se pare ca electoratul o cere si atunci marinarul joaca cum ii dicteaza echipajul. Chiar atat de mult sa-si doreasca Traian Basescu sa ajunga in parlament? ca minoritar! ce-ar mai putea schimba din ce n-a schimbat, in anii mandatului sau ca presedinte?

Acest topic a fost editat de Marduk: 4 Dec 2016, 03:17 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 14 Feb 2017, 11:45 AM
Mesaj #12070


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



A venit si randul lui Basescu? Sa vedem pana unde a bagat mana in "butoiul cu miere"! Daca-i vinovat sa plateasca, iar banii inapoi la buget.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 27 Feb 2017, 05:33 PM
Mesaj #12071


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Traian Basescu a ajuns sa-si devoreze propriile "progenituri". Un mod condamnabil de a parasi politica, pentru ca Traian Basescu catre asta se indreapta. Nu stiu cui foloseste aceasta "strategie", poate fratelui sau, poate unor viitoare dosare in care este acuzat, cert este ca Traian Basescu dezamageste prin aceasta atitudine menita sa abrambureasca si mai mult, electoratul. Traian Basescu trage la "edec" o intreaga structura, a carei paternitate ar trebui sa si-o asume, chiar daca va fi nevoit sa se recunoasca invins de sistem. Pacat ca un om care a dat speranta atator romani se dezice azi de propria politca, doar pentru a demonstra ca nu el este vinovat, ci cei care l-au sustinut in toata activitatea sa.

Acest topic a fost editat de Marduk: 27 Feb 2017, 05:34 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 21 Apr 2017, 10:51 AM
Mesaj #12072


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



„Dacă a luat o dată mită, să nu-i distrugem viața! Așa era īn tranziție”
Cu afirmatia asta Traian Basescu s-a sters singur din istoria postdecembrista, din sufletul celor care inca mai credeau ca el, Traian Basescu, a reprezentat lupta impotriva sistemului corupt. Daca a facut-o din dragoste, fata de Elena Udrea, o sa accept ca tot ce am trait, privit, discutat etc. nu este decat o "telenovela" damboviteana, dar ca european, democrat, anticoruptie etc. i-as spune domnului Traian Basescu ca odata cu aceasta afirmatie a intrat in panoplia DINOZAURILOR. Romania are nevoie de altceva, o alta politica, alti politicieni care sa amendeze toate LACOMIA, celor care s-au erijat in salvatorii neamului, dar si-au pus la adapost averile obtinute in tranzitie. La final as avea o intrebare pentru Traian Basescu, comandantul Basescu: in cazul unui naufragiu, pe mare, exista scuze de acest gen, pentru ca si in acest caz, e vorba tot de o tranzitie? TOTI CEI CARE AU FURAT SAU AU GRESIT, PENTRU CA ASA ERA IN TRANZITIE, SA DEA BANII SI AVERILE INAPOI, LA BUGET, LA POPOR, PENTRU SPITALE, SCOLI, AZILE, APARARE ETC. dupa care mai discutam despre distrugerea vietii a milioane de romani pentru bunastarea a cātorva mii.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ypsilonalpha
mesaj 27 Apr 2017, 09:07 AM
Mesaj #12073


Cel Mai Bun Moderator :: Premiul 'ARTA de a conversa'
******

Grup: Moderator Global
Mesaje: 2.573
Inscris: 3 March 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7



QUOTE(Marduk @ 21 Apr 2017, 11:51 AM) *
Romania are nevoie de altceva, o alta politica, alti politicieni care sa amendeze toate LACOMIA, celor care s-au erijat in salvatorii neamului, dar si-au pus la adapost averile obtinute in tranzitie.


E voie sa amendam si lacomia strainilor care cumpara tzara la bucata si la kil? sau stapinii de la Briucsel si Uajington nu-s de acord?


--------------------
This is my last act as your King. Do not be afraid. All things change. I am Arthur of Camelot and I command you now...to fight! Fight like you never fought before! Never Surrender! Never Surrender!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 27 Apr 2017, 10:38 AM
Mesaj #12074


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Nici un strain nu-ti poate CUMPARA TARA, fara acordul tau, al politicienilor si afaceristilor de genul lui Becali, care au cumparat terenuri cu 2-4 euro/mp, de la taranii amarati si nestiutori si le-au vandut la straini cu 400 de euro/mp. Exemplele pot continua cu uzinele comuniste, extractia si rafinarea produselor petroliere, minele si padurile padurile etc. Cei care au VANDUT TARA sunt romani de-ai nostri, care azi se dau mari patrioti dar se bucura de averile lor.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ypsilonalpha
mesaj 5 May 2017, 12:24 PM
Mesaj #12075


Cel Mai Bun Moderator :: Premiul 'ARTA de a conversa'
******

Grup: Moderator Global
Mesaje: 2.573
Inscris: 3 March 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7



Just. Si cetatzeanul Basescu Traiana exact asta a facut, a vindut tzara catre cine s-a nimerit sa fie prin preajma. Adica americanii.

Prin asta se aseamana cu alt mare betzivan notoriu, Bovis Eltsin (zis si Boris, dar el era de fapt un mare Bovis).

I-a dat cineva mandat sa faca vinzarea asta? L-a obligat cineva?

I-a pus cienva pistolul la timpla sa fure alegerile prezidentiale din 2009, cum se vehiculeaza mai nou ideea?

Dar alegerile prezidentiale din 2014, oare alea cum au fost ele furate?



--------------------
This is my last act as your King. Do not be afraid. All things change. I am Arthur of Camelot and I command you now...to fight! Fight like you never fought before! Never Surrender! Never Surrender!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

346 Pagini V  « < 343 344 345 346 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 03:39 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman