HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor având ca temă principală Politica Interna. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

346 Pagini V  « < 341 342 343 344 345 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Traian Basescu, Presedintele Romaniei, va fi sau nu un presedinte bun?!
Marduk
mesaj 19 Jul 2014, 09:41 AM
Mesaj #11971


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Cei care continua sa-l atace cu ura pe Traian Basescu nu fac altceva decat sa-i creeze o aura demonica, detractorii sai n-ar trebui sa uite ca si personajele negative au admiratori. Traian Basescu mai are 4 luni de mandat, politc este terminat, la asta au contribuit mai multi factori. Atitudinea personala, actiunile unor membrii din familia sa, dusmanii declarati si cei nedeclarati, presa antibasista etc. Nu am timp sa contabilizez ce a facut bine si ce a facut rau Traian Basescu, le las altora acesta indeletnicire. Ca cetatean al acestei tari, traitor in timpul celor doua mandate "basesciene" (ca e la moda acest politologism) m-am confruntat ca toti romanii cu tot felul de probleme create de sistem, de la plata impozitului, sanatate, intretinere, parcare etc. dar niciodata nu l-am considerat pe Traian Basescu vinovat de ceea ce mi se intampla. Am dat vina pe sistem, pe oamenii, functionarii, angrenati in acest sistem, platiti din banii mei ca sa faca sistemul sa functioneze, sa ma ajute pe mine ca cetatean sa beneficieze de toate facilitatile pentru care platesc impozit si taxe. Cand ma gandesc la sistem ii includ aici pe toti cetatenii acestei tari care detin functii platite de la buget, acest buzunar mare, pusculita, greu de controlat, de care au profitat si continua sa profite alesii cetatii. Daca azi romanii il vad, conform sondajelor, pe Ceausescu ca fiind cel mai "potrivit fost presedinte" ce-ar putea sa mai inventeze antibasistii, pentru ca Traian Basescu sa ocupe ultimul loc in aceasta sinistra ierarhie a presedintiilor Romaniei? Chiar si pe vremea lui Ceausescu eu dadeam vina pe sistem, pe oameni, pe cei care de frica sau din interese personale ocoleau adevarul, denaturau, minteau pentru o felicitare adresata de secretarul de partid, pentru o prima, care la randul sau primea felicitari de la esalonul superior etc. Aceasta piramida a neincrederii, a minciunii, a adevarului denaturat, modificat etc. avea in Romania o baza solida, formata din oameni, de la cetatean la elita, comunismul a tolerat si "incurajat" minciuna. Ne-am mintit singuri unii pe altii si azi continuam sa facem acelasi lucru desi nu mai exista dictatura comunista, dar unii au inventat o dictatura basista, tocmai pentru a nu rupe acest ombilic mental al urii impotriva lui Ceausescu. La "revolutie" putini au fost cei care au strigat impotriva comunismului, dar majoritatea il ura pe Ceausescu, identificandu-l drept capul tuturor relelor din acea vreme, dar oare Ceausescu conducea singur Romania? Este o intrebare cat se poate de actuala, conduce oare Traian Basescu Romania singur? unde sunt oamenii care ar trebui sa conduca aceasta tara? cine sunt acestia? Daca un ministru face o lege cu dedicatie, este vina lui Traian Basescu? daca un inalt functionar comite o ilegalitate a cui vina este? Ma invart in jurul acestei dileme cautand un raspuns, pentru ca incerc sa-i inteleg pe cei care il acuza pe Traian Basescu, sa ma conving ca nu fac o gresala refuzand sa ma alatur acestui cor antibasist. Insa tot timpul in mintea mea se intoarce OMUL, individul, romanul, cetateanul, omul care arunca gunoiul in padure, mucul de la tigara pe asfalt, in nisipul de pe plaja, omul milos care hraneste cainii de pe strada, desi stie ca un copil din vecini a fost muscat, omul lacom care vinde orice, omul din spatele ghiseului care asteapta macar o ciocolata pentru a raspunde unei cereri, omul dascal, medic care asteapta o recompensa chiar si de la cel mai sarac elev sau pacient, omul jurnalist, omul politist, omul avocat, omul judecator, omul primar, omul politician toti acestia formeaza aceasta piramida sociala. De sus si pana jos frumos asezati pe bancute oamenii acestei cetati, Romania, continua sa se acuze unii pe altii de toate relele ce se petrec in cetate, fara a se gandi macar o clipa la raul facut de fiecare. Unii spun ca Traian Basescu este de vina, altii ca Boc, altii Tariceanu, altii Iliescu, Nastase, Bercea, Carpaci, Camataru, securitatea, politia, americanii, rusii, comunistii etc. dar in toate aceste acuzatii eu nu vad decat oameni, romani. Ici colo apar cand si cand insule de speranta, acoperite repede de cei care se tem de schimbarea cea mare, de pierderea statutului, a obiectului muncii etc. Pana la urma democratia este o forma de guvernare a oamenilor, ea se reflecta in actiunile oamenilor, orice democratie depinde de oamenii bine pregatiti cu intentii bune, daca numarul acestora este mic, atunci si democratia este nesemnificativa, inexistenta, este doar o masca pusa pe chipul celor care mimeaza democratia, cand de fapt traiesc in propria dictatura.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gigip
mesaj 19 Jul 2014, 10:20 AM
Mesaj #11972


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.873
Inscris: 30 March 10
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 16.402



QUOTE(Marduk @ 19 Jul 2014, 10:41 AM) *
. Unii spun ca Traian Basescu este de vina, altii ca Boc, altii Tariceanu, altii Iliescu, Nastase, Bercea, Carpaci, Camataru, securitatea, politia, americanii, rusii, comunistii etc. dar in toate aceste acuzatii eu nu vad decat oameni, romani. Ici colo apar cand si cand insule de speranta, acoperite repede de cei care se tem de schimbarea cea mare, de pierderea statutului, a obiectului muncii etc. Pana la urma democratia este o forma de guvernare a oamenilor, ea se reflecta in actiunile oamenilor, orice democratie depinde de oamenii bine pregatiti cu intentii bune, daca numarul acestora este mic, atunci si democratia este nesemnificativa, inexistenta, este doar o masca pusa pe chipul celor care mimeaza democratia, cand de fapt traiesc in propria dictatura.

Iata ce spune cumatrul familiei Basescu despre el;aici http://www.youtube.com/watch?v=f49qBKS_H9s&feature=share
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 19 Jul 2014, 11:04 AM
Mesaj #11973


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062






--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 19 Jul 2014, 11:04 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
gigip
mesaj 19 Jul 2014, 11:09 AM
Mesaj #11974


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.873
Inscris: 30 March 10
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 16.402



QUOTE(Marduk @ 19 Jul 2014, 12:04 PM) *
[youtube=]f49qBKS_H9s&feature=share[/youtube]

Multumesc,marduk! Nu stiam cum sa postez asta!
Colaboratorul Securităţii Traian Băsescu a minţit în faţa instanţei

Posted on | February 13, 2014

Traian Băsescu a fost colaborator al Securităţii şi este un mare mincinos.

Grupul de Investigaţii Politice publică declaraţia mincinoasă dată de Traian Băsescu în faţa instanţei în data de 17 martie 2004. Declaraţia a fost dată la Judecătoria Sectorului 2 Bucureşti în procesul de calomnie intentat în urma dezvăluirilor legate de colaborarea sa cu Securitatea. Documentul, semnat de Traian Băsescu, demonstrează că acesta a minţit instanţa declarând: „Nu am avut legături cu persoane ce făceau parte din Securitate. După Revoluţie nu am fost contactat de nici un reprezentant al Securităţii. De altfel, niciodată nu am fost contactat de un astfel de reprezentant”.

Decizia CNSAS publicată astăzi, 13 februarie 2014, demonstrează încă o dată că Traian Băsescu a fost în permanentă şi directă legătură cu Securitatea, că a dat note la Securitate, că „TRAIAN” îl informa direct pe şeful Securităţii Port Constanţa, locotenent colonel Petre Şerbu.

De altfel, colaborarea lui Traian Băsescu cu Securitatea fusese deja confirmată de Decizia 310/26.09.2006 a Colegiului CNSAS. Potrivit acestei Decizii:

- Traian Băsescu a fost colaborator al Securităţii având dosarul personal nr. 3990/1973.
- Traian Băsescu a fost racolat de Direcţia a IV-a a Securităţii în 1973, pe vremea cînd era student la Institutul de Marină.
- Dosarul de colaborator nr. 3990/1973 al lui Traian Băsescu a fost distrus în 1979 cu Procesul-verbal de distrugere nr. 0058212/15.08.1979.

Deciziile CNSAS din 2006 şi din 2013 demonstrează că Traian Băsescu a fost colaborator al Securităţii. CNSAS susţine însă că, în activitatea sa de colaborator al Securităţii, Traian Băsescu nu ar fi făcut „poliţie politică comunistă” şi nu ar fi „îngrădit drepturile şi libertăţilor fundamentale ale omului”. Faptul că actualul preşedinte al României a fost colaborator al Securităţii este însă cert.

Documentul pe care îl publicăm azi demonstrează că Traian Băsescu a minţit în faţa instanţei în legătură cu trecutul său de informator al Securităţii.

Preluare de pe Grup.ro

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 19 Jul 2014, 11:15 AM
Mesaj #11975


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Daca cei din familia Anghel, alias Bercea, ar fi fost niste cetateni onesti, fara afaceri dubioase, platitori de taxe si impozite conform cu averea pe care o au, atunci mai ca le-as da dreptate, dar oamenii astia sunt niste infractori obisnuiti cu puscaria, asa ca pot declara orice, acuza pe oricine. Ce greutate poate sa aiba declaratia unui infractor cu antecedente in fata judecatorilor? Asta nu inseamna ca-i gasesc vreo scuza lui Mircea Basescu pentru prostia facuta, nici Traian Basescu n-a fost mai prejos la Costesti, dar consider ca presedintele s-a lasat influentat de consilieri proeuropeni, de politica europeana fata de tigani etc. Daca exista probe si Mircea Basescu va fi acuzat acesta trebuie sa faca inchisoare alaturi de finul sau Sandu Anghel zis Bercea Mondialul, Mircea Basescu n-are nevoie de porecla, e de ajuns ca romanii sa stie ce pateste unul de-al lor, daca se da pe mana unor tigani.

Acest topic a fost editat de Marduk: 19 Jul 2014, 11:17 AM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gigip
mesaj 25 Jul 2014, 11:42 AM
Mesaj #11976


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.873
Inscris: 30 March 10
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 16.402



QUOTE(Marduk @ 19 Jul 2014, 12:15 PM) *
Daca cei din familia Anghel, alias Bercea, ar fi fost niste cetateni onesti, fara afaceri dubioase, platitori de taxe si impozite conform cu averea pe care o au, atunci mai ca le-as da dreptate, dar oamenii astia sunt niste infractori obisnuiti cu puscaria, asa ca pot declara orice, acuza pe oricine. Ce greutate poate sa aiba declaratia unui infractor cu antecedente in fata judecatorilor? Asta nu inseamna ca-i gasesc vreo scuza lui Mircea Basescu pentru prostia facuta, nici Traian Basescu n-a fost mai prejos la Costesti, dar consider ca presedintele s-a lasat influentat de consilieri proeuropeni, de politica europeana fata de tigani etc. Daca exista probe si Mircea Basescu va fi acuzat acesta trebuie sa faca inchisoare alaturi de finul sau Sandu Anghel zis Bercea Mondialul, Mircea Basescu n-are nevoie de porecla, e de ajuns ca romanii sa stie ce pateste unul de-al lor, daca se da pe mana unor tigani.

Mircea Băsescu şi Marian Căpăţână, trimişi în judecată în dosarul privind mita primită de la familia lui Bercea Mondial, rămân în arest preventiv, a decis, vineri, Tribunalul Constanţa, care le-a respins cererile de înlocuire a măsurii arestării preventive cu arestul la domiciliu.

Mircea Băsescu a fost adus cu o dubă din arestul Poliţiei Capitalei la Tribunalul Constanţa, în jurul orei 9.15, potrivit mediafax.ro.

Marian Căpăţănă a fost adus din Penitenciarul Poarta Albă la Tribunalul Constanţa, care va judeca solicitarea acestuia de înlocuire a măsurii arestării preventive cu arestul la domiciliu.
Preluare de pe onlinereport.ro! Sa stea acolo pana vine si mafiotul national,fratiorul lui drag,adevaratul autor al traficului de influenta!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gigip
mesaj 31 Jul 2014, 06:27 AM
Mesaj #11977


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.873
Inscris: 30 March 10
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 16.402



QUOTE(gigip @ 25 Jul 2014, 12:42 PM) *
Mircea Băsescu şi Marian Căpăţână, trimişi în judecată în dosarul privind mita primită de la familia lui Bercea Mondial, rămân în arest preventiv, a decis, vineri, Tribunalul Constanţa, care le-a respins cererile de înlocuire a măsurii arestării preventive cu arestul la domiciliu.

Mircea Băsescu a fost adus cu o dubă din arestul Poliţiei Capitalei la Tribunalul Constanţa, în jurul orei 9.15, potrivit mediafax.ro.

Marian Căpăţănă a fost adus din Penitenciarul Poarta Albă la Tribunalul Constanţa, care va judeca solicitarea acestuia de înlocuire a măsurii arestării preventive cu arestul la domiciliu.
Preluare de pe onlinereport.ro! Sa stea acolo pana vine si mafiotul national,fratiorul lui drag,adevaratul autor al traficului de influenta!

Apel către Lichelul-preluare de pe catavencii.ro'o descriere excelenta a lasului de la Cotroceni:
10 Decembrie 2012 Doru Buşcu

Zoom

Ai dus USL-ul la 66%, deşi îl puteai duce şi la 90. N-or să-ţi facă statuie pentru asta, dar sînt gata să te împăieze. Nu le forţa mîna.

Te-ai cocoţat sus, pe un catarg de care alţii au fost spînzuraţi. Ca să te dea jos, romånii au ieşit pe caniculă, pe ploaie, pe viscol şi pe ger. Ar fi ieşit şi dacă ar fi fost cutremur, inundaţii, holeră sau lăcuste. Nu-i ispiti iar.

Ţara asta ţi-a dat multe. Ţi-a dat ocazia să torni la Securitate, să faci contrabandă, să intri în Partidul Comunist, să te îmbogăţeşti, tu şi familia ta, în anii beznei şi ai frigului. Ţi-a dat halatul de mătase, cusut cu aur, în care o să-ţi petreci bătrîneţile. N-o obliga să-ţi dea şi papucii.

Ai fost de cinci ori ministru al drumurilor şi nu avem autostrăzi. Ai fost de cinci ori ministru al navelor şi nu mai avem flotă. Ai fost de două ori primar al Capitalei şi nu mai avem, pe strada Mihăileanu, o casă care aparţinea statului. Ai fost ales, dacă punem şi suspendările, de patru ori preşedinte. Şi, după cum se arată, nu avem preşedinte. Avem, în schimb, răbdare. Dar e pe terminate.

Ura. Ai făcut din această interjecţie un substantiv public. Fereşte-te de verbele din '89.

Stai doi ani liniştit. Îţi plătim noi salariul, paza, mesele, transportul. Nu ne cere şi bacşiş.

Ai furat mult şi ai lăsat urme peste tot. Ai folosit cînd mîna lui Căşuneanu, cînd conturile lui Popoviciu, cînd ştampila Primăriei sau pe a Biroului Electoral Central, cînd dosarele judecătorilor de la Curtea Constituţională, cînd reţeaua ofiţerească moştenită de la adversarii tăi. Amprentele tale sînt risipite pe case, pe terenuri, pe conturi şi pe mandate care nu ţi se cuvin, în loc să fie adunate la Poliţie. Mulţumeşte-i lui Dumnezeu că eşti liber, nu-l înjura că nu ţi-a găsit nimic despre Crin Antonescu.

Ai minţit cum nimeni n-a mai minţit pînă la tine, i-ai jignit pe mulţi, ai obosit pe toată lumea. Eşti idiotul odihnit al petrecerii, care îi indispune pe toţi. Nebunul care strică cheful unei ţări. Serios, chiar nu mai vrem să bem nimic, nu insista.

Ai modernizat nu statul, ci Securitatea. O să rămîi în cartea de istorie fotografiat din faţă şi din profil. Cu toate astea, nu e totul pierdut: ai putea fi uitat.

Numeşte-l pe Ponta cum vrei tu, dar nu uita: înainte să te îmbeţi de Crăciun, numeşte-l premier. Se cheamă democraţie. E ca atunci cînd mai mulţi îţi zic că eşti beat, iar tu îi asculţi şi mergi la culcare.

Şi, apropo: există un Dumnezeu al beţivilor, o mînă nevăzută care îi împiedică să cadă. Ai grijă, cu sărbătorile astea, s-ar putea ca Domnul să surzească de la pocnitori şi să nu te audă – în caz că te prăbuşeşti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 31 Jul 2014, 08:46 AM
Mesaj #11978


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(gigip @ 31 Jul 2014, 07:27 AM) *
10 Decembrie 2012 Doru Buşcu

Ceva mai nou nu ai gasit? rofl.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gigip
mesaj 31 Jul 2014, 09:27 AM
Mesaj #11979


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.873
Inscris: 30 March 10
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 16.402



QUOTE(abis @ 31 Jul 2014, 09:46 AM) *
Ceva mai nou nu ai gasit? rofl.gif

Un adevar,spus acum 1000 de ani,este,sigur,la fel de valoros (daca nu mai valoros!!!)decat cel spus azi! Numai prostii nu inteleg asta!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gigip
mesaj 1 Aug 2014, 05:23 PM
Mesaj #11980


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.873
Inscris: 30 March 10
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 16.402



QUOTE(gigip @ 31 Jul 2014, 10:27 AM) *
Un adevar,spus acum 1000 de ani,este,sigur,la fel de valoros (daca nu mai valoros!!!)decat cel spus azi! Numai prostii nu inteleg asta!

Preluare din stiripesurse.ro:

Ponta: Băsescu a fost mai catastrofal decât el însuși! Are discurs de cârciumă
Cristi Șelaru, Redactor
17:27
10
basescu

Victor Ponta consideră că discursul lui Traian Băsescu a fost unul de cârciumă atunci când a criticat propunerile lui Claudiu Manda și Rozaliei Biro la Ministerul Bugetului și la cel al Culturii.

”Dau o replică prin presă pentru că și el tot prin presă a ales să discute. Susțin cele două propuneri. Dacă le respinge, voi face alte două propuneri. Poziția lui Băsescu e total politico-neserioasă, sau ca să citez din el, a fost mai catastrofal ca în alte dăți. Ceea ce nu e ușor.

Are o atribuție strict formală Băsescu acum în România. A fost un discurs de cârciumă. Când o să fie el premier, o să poate să le numească pe Udrea și Boagiu miniștrii.

Nu vreau să intru în troacă iar cu Băsescu. Cu siguranță UDMR va găsi pe altcineva, PSD va găsi pe altcineva dacă Băsescu respinge numirile. Am ajuns să stăm la toanele lui Băsescu, ceea ce e foarte rău.”, a spus Ponta la antena 3.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 1 Aug 2014, 07:23 PM
Mesaj #11981


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Ce mai vreti de la Traian Basescu? omul mai are cateva luni si intra in istorie. Vreti sa-l vedeti la inchisoare in aceiasi celula cu Dan Voiculescu? Daca Traian Basescu este vinovat de ceva sa fie judecat si condamnat, dar d.p.d.v politic toti cei care incearca sa castige electoral pe seama lui Traian Basescu, se insala daca iau in calcul influenta lui Basescu la viitoarele alegeri. Dan Voiculescu a lansat o ipoteza, sper finala, prin care incerca sa induca viitorul, printr-o afirmatie, cum ca Traian Basescu vrea sa-l vada la puscarie pana pleaca de la Cotroceni. Eu cred ca Dan Voiculescu a facut o ultima incercare de a scapa de justitie prin aceasta declaratie, da se "lipi" ca o capusa de plecarea lui Traian Basescu, ultima lui sansa de a nu fi identificat ca un escroc marunt ci ca un condamnat politic. Stratagema folosita si de alt mare "condamnat politic" Adrian Nastase, care desi se da un suferind al dictaturii basiste, ramane cu o avere considerabila pentru un condamnat politic al unei dictaturi nemiloase. Basescu este istorie, a venit vacanta, inundatiile au trecut, romanii au alte preocupari, V.V. Ponta s-a gandit tocmai acum cu ocazia alegerilor, dar fara nico legatura, sa dea o amnistie fiscala, cat pe ce sa fie una penala. Mamicile, taticii si bunicii sunt fericiti, Romania dormi linistita, PSD lucreaza pentru tine. Amin


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gigip
mesaj 4 Aug 2014, 05:45 AM
Mesaj #11982


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.873
Inscris: 30 March 10
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 16.402



QUOTE(Marduk @ 1 Aug 2014, 08:23 PM) *
Ce mai vreti de la Traian Basescu? omul mai are cateva luni si intra in istorie. Vreti sa-l vedeti la inchisoare in aceiasi celula cu Dan Voiculescu? Daca Traian Basescu este vinovat de ceva sa fie judecat si condamnat, dar d.p.d.v politic toti cei care incearca sa castige electoral pe seama lui Traian Basescu, se insala daca iau in calcul influenta lui Basescu la viitoarele alegeri.

Aseara,intr-o emisiune la RTV,"batranul de la Bucuresti"care apare in stenogramele mafiei Basescu-Bercea a facut doua afirmatii care confirma postarile me;le div 2011! Prima este ca Bercea l-a rugat DIRECT pe TRAIAN BASESCU sa-i boteze nepoata! Am spus de atunci ca adevaratul nas de botez este Traian Basescu si ca fratele sau este folosit doar PENTRU ACOPERIREA adevaratului nas! Al doilea lucru este ca Preda a declarat de multe ori ca Bercea Mondial are inregistrari PRIVIND SPAGA PRIMITA DE TRAIAN BASESCU!


Dumitru Preda, cel care ar fi supranumit ” Batranul de la Bucuresti”, in stenogramele DNA, şi care a fost si coleg de penitenciar cu Bercea Mondial, dar si un apropriat al lui Traian Basescu, a facut mai multe dezvaluiri despre relatia clanului Bercea cu familia Băsescu. Astfel, acesta a dezvaluit ca Bercea Mondial a spus in penitenciar ca detine inregistrari cu familia Basescu in ca din 2012. Mai mult, acesta a mai sustinut ca Bercea avea acces liber de fiecare data la seful penitenciarului.

Pe de alta parte, Dumitru Preda se dovedeste un apropiat al lui Traian Băsescu, intrucat RTV a prezentat mai multe imaginie din 2009, in care Preda apare langa Traian Basescu, in seara in care acesta a castigat prezidentialele din 2009. Acesta a mai fost vazut si in compania lui Ion Iliescu dar si a lui Emil Constantinescu. Acesta s-ar fi laudat clanului Bercea ca este un apropiat al presedintelui Traian Basescu si ca ar fi fost ofiter SPP sau SRI.

Apropierea sa de clan s-ar fi realizat in cele trei luni pe care acesta l-ar fi petrecut cu Bercea in penitenciarul din Craiova. Dumitru Preda a fost coleg de celula cu Bercea Mondial la Craiova si i-ar fi spus acestuia ca este un fost agent SPP, apropiat de Traian Basescu.

Batranul de la Bucuresti ar fi promis clanului Bercea ca va interveni pe langa Traian Basescu pentru a ii facilita eliberarea. El se presupune ca ar fi cel care a intermediat de fapt relatia dintre clanul Bercea si familia Basescu.
:
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gigip
mesaj 5 Aug 2014, 11:45 AM
Mesaj #11983


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.873
Inscris: 30 March 10
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 16.402



QUOTE(gigip @ 4 Aug 2014, 06:45 AM) *
:

Preluare din stiripesurse.ro:

Tăriceanu șterge pe jos cu Băsescu
Cristi Șelaru, Redactor
03/07/2014
543
NICOLAESCU - LEGI

Călin Popescu Tăriceanu a criticat în termeni duri cei 10 ani de mandat ai lui Traian Băsescu în funcția de președinte al României.

”Modelul prezidențial al lui Băsescu este malefic pentru țară. Un președinte șef de partid. A asigurat beneficii materiale pentru membrii de familie și pentru apropiați.

Băsescu a acaparat toate instituțiile fundamentale alea statului. Nu a fost președinte jucător, ci președinte stat. Statul sunt eu, așa a definit mandatul.

Trebuie să promovăm un alt tip de președinte, care să reprezinte cetățenii și să le apere interesele.”, a spus Tăriceanu.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 5 Aug 2014, 02:17 PM
Mesaj #11984


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Astept cu nerabdare ca V.V. Ponta sa depuna juramantul la Cotroceni. Pe urma mai discutam despre "tiranul" de Basescu comparativ cu "iluminatul" de Ponta. Dar mai bine sa n-avem surprize, sa fie linistea de care are nevoie "poporul" emanat avid sa-si expuna si sa-si consume averile dobandite din munca poporului roman.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 5 Aug 2014, 04:34 PM
Mesaj #11985


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Basescu, despre Monica Macovei si candidatura la prezidentiale ca independent:

Stiam ca si-o va anunta, a dat la foarte multi un mail, a anuntat.
(Intrebare: V-ati impacat cu ea?) Nu, pentru ca ea aici imi spunea cum l-am tradat eu pe Morar, si asta intra la cei lipsiti de caracter.
Nu poti sa fii atat de demagog incat sa ma acuzi de ceva ce tu stii ca e scris de un ministru al Justitiei, si asta mi-a arata carierism.
Nu pot sa nu observ ca a fost in stare de multe compromisuri incat sa isi asigure mandatul de europarlamentar, are garantata pensia de 4000 de euro si acum vine la prezindentiale, sa ne jucam
Nu mi se pare corect sa continue procesul de rupere a voturilor, eu nu cred ca in Romania cineva poate iesi presedinte ca independente.
Are un bagaj de trei patru compromisuri numai in ultimele luni, de dragul de a fi admirata ca a salvat justitia.
Nu e adevarat, justitia a fost salvata de judecatori si procurori, de cei 3000 de judecatori si procurori noi pentru care am semnat mandate.
Singurul lucru pe care mi-l asum e ca am protejat justitia de numiri negociate cu partidele, si aici poate ca e un lucru important.
Cand ii vad ca vin si spun ca ei sunt salvatorii justitiei si nu spun o vorba de noile generatii de magistrati care au intrat in paine acum ... de ce nu credeti ca nu mai castiga Mateut?
Au apartu judecatorii care stiu carte, Mateut a fost mare cat timp judecatorii au stiut mai putina carte decat el.
El se bate sa nu se mai judece fondul, acum se pare ca judecatorii stiu procedura mai bine decat marele Mateut.
(Intrebare: De ce nu va impacati cu M. Macovei?) Eu nu i-am facut ei ce mi-a facut ea, eu eram cu spatele la zid dupa alegeri cu o majoritate de 70% care putea sa nu discute cu mine, slava domnului pe lipsa de experienta a lui Ponta am reusit sa semnez acel pact.


E clar ca Monica Macovei nu este "omul lui Basescu". Din pacate, Basescu mizeaza prost.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gigip
mesaj 5 Aug 2014, 09:48 PM
Mesaj #11986


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.873
Inscris: 30 March 10
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 16.402



QUOTE(abis @ 5 Aug 2014, 05:34 PM) *
E clar ca Monica Macovei nu este "omul lui Basescu". Din pacate, Basescu mizeaza prost.

"Mizeriile pe care le împrăștie vor continua. Cred că ne confundă pe toți cu fratele lui care a fost filmat când lua mită. Dacă el crede că așa e toată țara, infractori cum sunt membrii familiei sale, poate să dea orice filmări. Traian Băsescu este o epavă umană și politică. Va începe cât de curând drumurile prin fața justiției. O să o propun pe Elena Băsescu la Cultură și pe Sorin Blejnar la Buget. Dacă respinge cele două propuneri, voi face alte două propuneri pe care nu o să mai aibă cum să le respingă. El, în general, minte când vorbește la televizor. Aștept să primesc în scris că respinge cele două propuneri. Încearcă să influențeze, să intimideze justiția și pune presiune pe justiție prin ieșirea sa publică de azi. Este dintr-o familie de infractori.", a spus Victor Ponta în replică la afirmațiile președintelui Traian Băsescu, la B1 T - See more at: http://www.dcnews.ro/victor-ponta-prima-re...h.jI5XYxY7.dpuf
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 5 Aug 2014, 10:35 PM
Mesaj #11987


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Ai idee cat de mult ma intereseaza parerea lui Ponta? rolleyes.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gigip
mesaj 6 Aug 2014, 09:17 AM
Mesaj #11988


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.873
Inscris: 30 March 10
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 16.402



QUOTE(abis @ 5 Aug 2014, 11:35 PM) *
Ai idee cat de mult ma intereseaza parerea lui Ponta? rolleyes.gif

Eu nu am postat pentru decervelatii care cred inca in mafiotul national ci pentru romanii care mai gandesc inainte de a posta tembelisme basiste! Chiar nu ma intereseaza,absolut deloc,aberatiile gandirii tale!
PS:Nu ti-am cerut parerea pentru ca daca as dori sa vad pareri aberante,schizoide,departe de adevar ar trebui sa -i intreb pe pacientii de la Spitalul 9,sectia irecuperabili! Acolo,cu ideile tale trepanate,sociopate,delirante,sigur,ai fi in centrul atentiei!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 6 Aug 2014, 09:21 AM
Mesaj #11989


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Ai grija cu limbajul, ca ma obligi iarasi sa intervin cu guma pe postarile tale. Exprima-te decent, nu ti-e rusine de parul tau alb sa vorbesti ca la usa cortului?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gigip
mesaj 6 Aug 2014, 09:28 AM
Mesaj #11990


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.873
Inscris: 30 March 10
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 16.402



[quote name='abis' post='759448' date='6 Aug 2014, 10:21 AM']Ai grija cu limbajul, ca ma obligi iarasi sa intervin cu guma pe postarile tale.

editat pentru offtopic si atac la persoana

Prim-ministrul Victor Ponta a comentat, marti seara, declaratiile facute anterior de presedintele Traian Basescu, spunand ca acesta este "o epava umana si politica".

"N-am urmarit ce a spus dl Basescu. Mizeriile pe care le imprastie in societate de 9 ani si jumatate vor continua pana in decembrie, iar noi ceilalti care vom avea functii in stat vom trebui sa curatam aceste mizerii si dejectii pe care Traian Basescu le-a aruncat asupra societatii romanesti", a declarat premierul, intr-o interventie telefonica la B1 Tv.

Legat de faptul ca seful statului a afirmat ca l-a pacalit cu pactul de coabitare, Victor Ponta a replicat: "Basescu le-a prezentat pactul si liderilor europeni".

Basescu: Ponta se gudura pe langa demnitarii straini, sa faca o poza cu ei. Are o imagine foarte proasta

"Traian Basescu e o epava umana si politica. Principiul e corect: prim-ministrii si presedintii Romaniei trebuie sa conlucreze", a spus Ponta.

De asemenea, referitor la declaratia presedintelui, ca premierul "a fost un politician mai slab" decat el, seful Executivului a raspuns: "Astea sunt lucruri care se discuta la carciuma - cine e tare si cine e slab".

"Traian Basescu va fi un cetatean care trebuie sa inceapa drumurile la tribunal si trebuie sa dea socoteala pentru toate lucrurile pe care le-a comis. Dl Basescu cred ca ne confunda pe toti cu fratele sau, care e arestat tocmai pentru ca a fost filmat cand lua mita de la niste interlopi.

Daca dl Basescu crede ca trebuie sa fim toti asa cum sunt el si familia sa, se insala. (...) La fel se intampla cu cauzele penale aflate pe rol, legate de alti membri ai familiei. Traian Basescu incearca sa creeze impresia ca in Romania toata lumea este ca el si ca familia sa - oameni care traiesc din incalcarea legii, din mita, din mizerii", a mai spus Victor Ponta.

Acesta a precizat ca Traian Basescu "a incercat tot timpul sa controleze si sa intimideze justitia".

"Traian Basescu e ultima persoana, fiind dintr-o familie de infractori, care trebuie sa vorbeasca despre asa ceva. Ma refer la fratele domniei sale, care e judecat in stare de arest. Cand spun de frate, e un membru al familiei", a subliniat premierul.

Basescu: Daca fac publice toate inregistrarile cu Ponta, o sa vedeti o sluga

Nu in ultimul rand, presedintele PSD a afirmat ca seful statului "incearca sa influenteze justitia" si sa puna presiune prin iesirea publica si declaratiile despre cazul Dan Voiculescu.

"Dl Basescu trebuia sa taca din gura, nu este jurnalist, este o persoana care inca mai are o functie, cateva luni, in stat. Incearca sa influenteze si sa puna presiune pe justitie. Afecteaza independenta justitiei cu declaratii despre un dosar aflat pe rol", a mai spus Victor Ponta.

Basescu, despre Voiculescu: E lichelism sa se spuna ca ma ocup de dosare politice

Se apropie verdictul in dosarul ICA - LIVE

Presedintele Traian Basescu spune ca, daca ar face publice alte inregistrari ale consultarilor de la Palatul Cotroceni cu Victor Ponta, cetatenii vor vedea "o sluga".

"A fost un politician mai slab decat mine. (...) L-as ruga sa nu ma faca sa dau publice toate intalnirile, ca iese si mai prost. Sa nu mai spuna inca o data ca vrea inregistrarile de la consultari, ca s-ar putea sa le dau. Si o sa vedeti o sluga.

Vi-l imaginati pe Ponta sa spuna: 'Dar sunt fericit, dl presedinte! Dar e foarte bine, dl presedinte! Sunt de acord, dl presedinte!'?", a spus Traian Basescu, intr-o emisiune la Evenimentul Zilei Live.

Acest topic a fost editat de abis: 6 Aug 2014, 09:34 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 6 Aug 2014, 12:04 PM
Mesaj #11991


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



Ma intrebam ... dupa toate cele intamplate (arestarea lui Mircea Basescu, probele detinute de clanul Bercea, scandalul procurorilor, etc) oare abis se mai indoieste de nevinovatia lui Traian Basescu ? Mai crede oare ca acesta e pur si nevinovat ca un prunc in scutece?

In mintea mea insa, fara sa vreau, se contureaza o paralela : Traian Basescu - Adrian Nastase rolleyes.gif


--------------------
*_*_*

Pierdut în Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 6 Aug 2014, 12:35 PM
Mesaj #11992


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(exergy33 @ 6 Aug 2014, 12:04 PM) *
In mintea mea insa, fara sa vreau, se contureaza o paralela : Traian Basescu - Adrian Nastase rolleyes.gif

Sa se contureze si un cerc ar fi indicat.
Pana la urma marineru' betivan si curvar ii baga pe toti la parnaie inclusiv pe ai lui. Conform antena 3 adica.


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 6 Aug 2014, 12:44 PM
Mesaj #11993


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(exergy33 @ 6 Aug 2014, 01:04 PM) *
Ma intrebam ... dupa toate cele intamplate (arestarea lui Mircea Basescu, probele detinute de clanul Bercea, scandalul procurorilor, etc) oare abis se mai indoieste de nevinovatia lui Traian Basescu ?

Nu am niciun dubiu in privinta vinovatiei lui Mircea Basescu. Ma astept sa fie condamnat la ani buni de inchisoare.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 6 Aug 2014, 01:49 PM
Mesaj #11994


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



Intrebarea se referea la Traian Basescu ... nu la Mircea Basescu.
Crezi ca presedintele nu a stiut ce a facut ilustrul sau frate?
Dar in ceea ce priveste proprietatea de la Nana si agentia imobiliara monegasca care s-a ocupat de vanzare ce parere ai? Ti se pare a fi o spalare de bani sau nu?

Raspunsurile nu sunt obligatorii insa le-am pus deoarece as dori sa aflu parerea ta sincera ca (fost ? ) sustinator al lui Basescu.


--------------------
*_*_*

Pierdut în Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 6 Aug 2014, 01:58 PM
Mesaj #11995


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(exergy33 @ 6 Aug 2014, 02:49 PM) *
Intrebarea se referea la Traian Basescu ... nu la Mircea Basescu.

Daca sunt probe ca persoana X a facut ceva ilegal, eu ar trebui sa trag concluzia ca Y este vinovat?

QUOTE
Crezi ca presedintele nu a stiut ce a facut ilustrul sau frate?

Nu stiu daca a stiut. Nu stiu cum este in alte familii, dar eu unul nu stiu absolut tot ce face fratele meu. Desi locuim in acelasi oras.

QUOTE
Dar in ceea ce priveste proprietatea de la Nana si agentia imobiliara monegasca care s-a ocupat de vanzare ce parere ai? Ti se pare a fi o spalare de bani sau nu?

De ce mi s-ar parea? unsure.gif

QUOTE
parerea ta sincera ca (fost ? ) sustinator al lui Basescu

Il sustin cand are dreptate si cand nu, nu.

Acest topic a fost editat de abis: 6 Aug 2014, 02:32 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 6 Aug 2014, 02:09 PM
Mesaj #11996


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(exergy33 @ 6 Aug 2014, 01:49 PM) *
Ti se pare a fi o spalare de bani sau nu?

Cred ca nu stii ce e aia spalare de bani. Atata timp cat s-a luat credit pe niste venituri declarate si fiscalizate, nu e vorba de spalare.


CE ESTE SPALAREA BANILOR?

Definitie de pe net:
Spalarea banilor este activitatea prin care infractorul incearca sa ascunda originea si posesia reala a veniturilor provenind din activitati infractionale.


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 6 Aug 2014, 03:30 PM
Mesaj #11997


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



Ma refeream la o spalare de bani in ceea ce priveste firma care a intermediat vanzarea nu la banii familiei presedintelui.
Scenariul (inchipuit) meu e ceva mai fantezist...

Cred ca stiu ce si cum se realizeaza o spalare de bani ... si cred ca implica ceva mai mult decat a da o aparenta de legitimitate unor sume de bani obtinute pe cai ilegale.

@abis
E greu de spus cu certitudine cum au decurs lucrurile.
Totusi sa inteleg ca tu ai impresia ca Traian Basescu nu ar fi stiut nimic de intermedierile dintre familia lui Bercea si fratele sau ?
Oare SRI-ul nu l-a informat pe presedinte?


--------------------
*_*_*

Pierdut în Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 6 Aug 2014, 03:35 PM
Mesaj #11998


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(exergy33 @ 6 Aug 2014, 03:30 PM) *
Ma refeream la o spalare de bani in ceea ce priveste firma care a intermediat vanzarea nu la banii familiei presedintelui.
Scenariul (inchipuit) meu e ceva mai fantezist...

Cred ca stiu ce si cum se realizeaza o spalare de bani ... si cred ca implica ceva mai mult decat a da o aparenta de legitimitate unor sume de bani obtinute pe cai ilegale.


Cred ca incurci din nou nefacand diferenta intre legal si ilegal. Mie nu mi s-a parut tranzactia aia cu cantec decat bineinteles cum au fost aia impoprietariri ( dar asa s-a facut in toata romania deci nimic special).

Chiar as fi curios sa argumentezi de ce ti s-a parut o spalare de bani (nu e de alta dar sunt atatia analfabeti economici care atunci cand nu inteleg ceva, acel ceva e "spalare de bani").



--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 6 Aug 2014, 03:38 PM
Mesaj #11999


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(exergy33 @ 6 Aug 2014, 04:30 PM) *
Totusi sa inteleg ca tu ai impresia ca Traian Basescu nu ar fi stiut nimic de intermedierile dintre familia lui Bercea si fratele sau ?
Oare SRI-ul nu l-a informat pe presedinte?

Asa zice seful SRI, ca nu l-a informat pe presedinte despre afacerile necurate facute de Mircea Basescu cu clanul Bercea, deoarece avea o interdictie legala: informatiile respective trebuie sa ajunga, potrivit legii, exclusiv la Parchet.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 6 Aug 2014, 07:13 PM
Mesaj #12000


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Basescu se joaca cu focul in beninarie - l-a provocat aseara pe Ponta, iar boul a rupt pactul de coabitare.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gigip
mesaj 6 Aug 2014, 10:19 PM
Mesaj #12001


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.873
Inscris: 30 March 10
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 16.402



QUOTE(abis @ 6 Aug 2014, 08:13 PM) *
Basescu se joaca cu focul in beninarie - l-a provocat aseara pe Ponta, iar boul a rupt pactul de coabitare.

Victor Ponta a rupt pactul de coabitare cu Traian Băsescu și a pornit războiul cu președintele! Totul a plecat după ce Băsescu a spus că l-a păcălit pe premier cu pactul de coabitare. Mai mult, președintele i-a dat termen până mâine să schimbe nominalizările lui Claudiu Manda la Ministerul Bugetului și a Rozaliei Biro la Ministerul Culturii.

Ponta l-a ironizat pe Băsescu și a spus că o va numi pe Elena Băsescu la Cultură și pe Sorin Blejnar la Buget, iar acum a recidivat.

”Nu există niciun termen prevăzut de lege şi Constituţie în care dacă domnul Băsescu dă un interviu la televizor să ne luăm după el. Eu am aşteptat şi astăzi, nu l-am crezut pe Traian Băsescu, că el, în general, minte când iese la televizor, dar a zis de câteva ori că o să respingă cele două propuneri de miniştri, respingerea nu se poate face într-un interviu, se poate face în scris pentru că eu am făcut propunerile în scris şi când o să primesc respingerile pe care până acum nu le-am primit, conform deciziei Curţii Constituţionale trebuie să fac alte două propuneri pe care de data aceasta Traian Băsescu nu le mai poate respinge, oricine ar fi cei doi.

Îi cunosc gusturile, nu întâmplător ieri, nu o ironie pe care sunt convins că a simţit-o, am zis că valorile pe care domnul Băsescu le-a promovat în 10 ani mi-ar impune să o propun pe domnişoara EBA la Cultură că tot e analfabetă şi pe domnul Blejnar la Buget că tot a furat cel mai mult. Nu avem valori comune şi nici opinii comune despre oameni.
Preluare din stiripesurse.ro!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gigip
mesaj 7 Aug 2014, 07:07 AM
Mesaj #12002


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.873
Inscris: 30 March 10
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 16.402



QUOTE(gigip @ 6 Aug 2014, 11:19 PM) *
Victor Ponta a rupt pactul de coabitare cu Traian Băsescu și a pornit războiul cu președintele! Totul a plecat după ce Băsescu a spus că l-a păcălit pe premier cu pactul de coabitare. Mai mult, președintele i-a dat termen până mâine să schimbe nominalizările lui Claudiu Manda la Ministerul Bugetului și a Rozaliei Biro la Ministerul Culturii.



Premierul Victor Ponta a declarat, miercuri, la "Sinteza zilei cu Mihai Gâdea", că preşedintele "Traian Băsescu îşi bate joc de orice fel de parteneri, fiind un individ care a trăit toata viaţa lui din înşelăciune şi minciună".

"Reamintesc că în decembrie 2012 oamenii au votat într-o majoritate covârşitoare pentru Uniunea Social Liberală, însă Traian Băsescu intenţiona să ne ducă la o nouă criză politică. Am spus tot timpul şi am încercat să fac diferenţa între persoana Traian Băsescu şi funcţia de preşedinte(...). Au fost nenumărate momente în care Traian Băsescu şi-a folosit funcţia prezidenţială împotriva intereselor publice, motiv pentru care am spus şi am transmis oficial că toate instituţiile statului, cu excepţia Preşedinţiei, încearcă să-şi facă treaba, iar că instituţia prezidenţială va redeveni o instituţie a României imediat după ce Traian Băsescu va pleca din funcţie", a spus premierul.

"Scopul principal al demersului meu, evident, folosind autodemascarea lui Traian Băsescu de ieri, este de a-l arăta partenerilor noştri europeni exact aşa cum este: un impostor, un individ care minte, fură şi îşi bate jos de orice fel de parteneri", a adăugat el.

"Am transmis şi transmitem către toţi cei care în 2012 şi-au pus obrazul pentru Traian Băsescu, pentru că e important să ştie că au fost manipulaţi de un individ care din asta a trăit toata viaţa lui, din înşelăciune şi din minciună", a mai spus Victor Ponta, miercuri seară, la Antena 3.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gigip
mesaj 7 Aug 2014, 08:10 AM
Mesaj #12003


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.873
Inscris: 30 March 10
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 16.402



QUOTE(abis @ 6 Aug 2014, 08:13 PM) *
Basescu se joaca cu focul in beninarie - l-a provocat aseara pe Ponta, iar boul a rupt pactul de coabitare.



Premierului Victor Ponta a dezvăluit, , ce urmează pentru președintele Traian Băsescu, după ce a rupt pactul de coabitare instituțională.

"Decurge un singur lucru: din punctul de vedere al Guvernului sau al Parlamentului, eu pot să vorbesc doar în numele Guvernului, orice relație instituțională cu Traian Băsescu încetează. Lucrurile în următoarele trei luni trebuie să fie foarte clare: se reprezintă pe el, familia sa infracțională și orice declarații, decizii nu trebuie să fie interpretate drept ale României, ci doar ale lui și ale grupului său infracțional", a spus premierul Victor Ponta, la Antena 3.

Premierul a subliniat că președintele este un "individ care din asta a trăit toată viața lui: din minciună și înșelăciune".
- See more at: http://www.dcnews.ro/victor-ponta-dezvalui...1.v2qg4iIb.dpuf
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 7 Aug 2014, 08:46 AM
Mesaj #12004


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(gigip @ 7 Aug 2014, 09:10 AM) *
Decurge un singur lucru: din punctul de vedere al Guvernului sau al Parlamentului, eu pot să vorbesc doar în numele Guvernului, orice relație instituțională cu Traian Băsescu încetează. Lucrurile în următoarele trei luni trebuie să fie foarte clare: se reprezintă pe el, familia sa infracțională și orice declarații, decizii nu trebuie să fie interpretate drept ale României, ci doar ale lui și ale grupului său infracțional

Ponta bate (a cata oara, nu a stat nimeni sa numere) campii.

Orice decizii, declaratii, decrete samd ale presedintelui in functie sunt "ale Romaniei" pana in ultima secunda de mandat. Domnul procuror nu prea cunoaste legile tarii. Si nu poate decide cu de la sine putere ca "orice relatie institutionala" cu presedintele inceteaza, ca nu face el constitutia dupa bunul plac. Acolo sunt scrise atributiile fiecarei institutii si fie ca ii place, fie ca nu ii place, asta nu se schimba.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gigip
mesaj 7 Aug 2014, 08:58 AM
Mesaj #12005


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.873
Inscris: 30 March 10
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 16.402



QUOTE(abis @ 7 Aug 2014, 09:46 AM) *
Ponta bate (a cata oara, nu a stat nimeni sa numere) campii.

Orice decizii, declaratii, decrete samd ale presedintelui in functie sunt "ale Romaniei" pana in ultima secunda de mandat. Domnul procuror nu prea cunoaste legile tarii. Si nu poate decide cu de la sine putere ca "orice relatie institutionala" cu presedintele inceteaza, ca nu face el constitutia dupa bunul plac. Acolo sunt scrise atributiile fiecarei institutii si fie ca ii place, fie ca nu ii place, asta nu se schimba.

Citeste mai atent si,daca ai un singur neuron si acela valid vei intelege ca Ponta a spus ca "orice relatie institutionala CU TRAIAN BASESCU"(nu cu presedintia!!!),inceteaza! Asta inseamna ca in afara relatiilor prevazute in legi,in constitutie cu presedintia,INCETEAZA ORICE RELATIE PERSONALA CU INDIVIDUL TRAIAN BASESCU!
Domnule preşedinte

Am luat act de declaraţiile dumneavoastră, din data de 05 august 2014, conform cărora Pactul de colaborare instituţională a reprezentat ”o păcăleală”. Pe această cale, vă reamintesc ceea ce aţi afirmat, ca răspuns la întrebarea unui jurnalist cu privire la acest document: ”Da, l-am păcălit pe Victor Ponta cu pactul de coabitare. Eu eram cu spatele la zid! Aveam o majoritate de 70%, care putea să nici nu discute cu mine…”.

Acest document a fost semnat de mine din dorinţa de a evita o nouă criză politică şi pentru a da un semnal că în România instituţiile pot funcţiona normal, indiferent de persoanele care le conduc. Vă readuc aminte că, în acea perioadă, tocmai dumneavoastră aţi fost cel care aţi prezentat documentul, în public, liderilor europeni, printre care preşedintelui de atunci al Comisiei Europene şi preşedintelui Parlamentului European, dar şi ambasadorilor acreditaţi la Bucureşti. Acest document a fost adus la cunoştinţă partenerilor României, ca o dovadă că suntem capabili să asumăm regulile democratice şi să veghem la buna funcţionare a instituţiilor.

Eu rămân în continuare convins că, în orice situaţie politică şi dincolo de orice dispută personală, preşedintele şi prim-ministrul trebuie să colaboreze pentru binele public. Din păcate, dumneavoastră aţi arătat în mod repetat că nu sunteţi interesat de acest lucru.

Ţinând cont de declaraţiile pe care le-aţi făcut în data de 05 august, amintite anterior, devine evident că Pactul de colaborare instituţională nu mai produce efectele politice şi instituţionale pentru care a fost întocmit. În urma afirmaţiilor pe care le-aţi făcut public în ziua de marţi, devine clar pentru toţi românii, dar şi pentru partenerii noştri că aţi semnat acest document cu rea-credinţă, fără a vă asuma în realitate principiile sale.

Prin urmare, vă aduc la cunoştinţă pe această cale faptul că, în actualele condiţii, nu mai pot considera valabil Pactul de coabitare instituţională semnat în decembrie 2012.

Victor Ponta, prim-ministru al Guvernului României





Go to the top of the page
 
+Quote Post

346 Pagini V  « < 341 342 343 344 345 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 25 April 2024 - 07:19 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman