HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor având ca temă principală Politica Interna. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

7 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Au trecut atatia ani de la Revolutie...., unde am ajuns ? ce-am realizat ?
March
mesaj 8 Sep 2005, 11:48 AM
Mesaj #71


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Cand i-o veni sorocul, sunt tare curios ce-o fi decis nea Tache in privinta inmormantarii : crematoriul , ca fostii lui tovarasi rosii sau inmormantarea conform traditiei evreiesti ?!


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 10 Nov 2005, 10:15 AM
Mesaj #72


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Romania dupa Coposu

Avem economie de piata functionala, dar ne lipseste reperul moral


Romania arata, acum, la zece ani de la plecarea lui Corneliu Coposu, mult mai bine. Vorba Comisiei Europene, avem economie functionala de piata, indeplinim criteriile politice s.a.m.d. si, oricum, ne calificam in a deveni membri ai UE. Lucrul cel mai important care ne lipseste este reperul moral. Celor care l-au admirat si celor care l-au contestat, celor care l-au urmat si celor care s-au temut de el le lipseste Coposu. ..


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Leonardo
mesaj 10 Nov 2005, 10:27 AM
Mesaj #73


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.199
Inscris: 25 October 05
Forumist Nr.: 7.146



Cam trist sa spui ca in aproape 16 ani de la Revo ai avut un singur reper moral si ala de fapt nu mai este de mult.
Cred ca e vina celor care au acaparat pozitiile vizibile si nu-i mai lasa pe altii sa iasa in fata. Sunt convins ca la o tara de 22 mil. de locuitori poti gasi lesne sute sau chiar mii de de repere morale in viata. Se pune intrebarea ce vrem insa sa avem: repere morale sau idoli falsi?

Despre Revolutie sau Lovilutie vom mai discuta zeci de ani si tot nu vom stabili care defineste cel mai corect 'evenimentele din decembrie '89'. Si pana la urma nici nu stiu cat de mult mai conteaza sa etichetam foarte exact trecutul, ar fi mai important sa ne ancoram mai temeinic in prezent si sa ne luptam pentru un viitor mai putin tranzitiv decat acum.
Poate tocmai pentru ca traim prea mult in trecut ne face sa avem mereu nostalgia unor repere morale care nu mai sunt si ne face incapabili sa gasim altele in viata.

Acest topic a fost editat de Leonardo: 10 Nov 2005, 10:29 AM


--------------------
"As a well spent day brings happy sleep, so life well used brings happy death" L. da Vinci
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 10 Nov 2005, 10:27 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
March
mesaj 10 Nov 2005, 11:09 AM
Mesaj #74


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (Leonardo @ 10 Nov 2005, 11:27 AM)

Si pana la urma nici nu stiu cat de mult mai conteaza sa etichetam foarte exact trecutul, ar fi mai important sa ne ancoram mai temeinic in prezent ...

Asta zicea si Bombonel. devil.gif Sa-l ingropam ! Trecutul ! Vai de capul poporului care isi uita trecutul ! Mai ales cel cu perioade negre, sau, ma rog, sangerii !


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 14 Nov 2005, 12:40 PM
Mesaj #75


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Mostenirea lui Coposu


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 14 Nov 2005, 12:54 PM
Mesaj #76


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (March @ 14 Nov 2005, 12:40 PM)
Mostenirea lui Coposu

Testament ? sorry.gif

Dumnezeu sa-l ierte si sa-l odihneasca in pace - dar nu prea vad care ar fi sensul sau motivul "idealizarii" lui Corneliu Coposu. rolleyes.gif Un fost "Victoras Ponta" interbelic, care a avut ghinonul sa faca temnita grea in perioada comunista ( toata compasiunea mea pentru asta ) si care dupa o Revolutie in care nu a avut practic nici un merit sau implicatie a adus si impus atit in scena politica romaneasca cit si in dezbaterile ideatice un partid si probleme in mare parte revolute si binisor depasite de realitatile sf. de secol XX ... hmm.gif ... plus a mai si blocat muuult timp ascensiunea tineretului intr-un partid care la un moment dat semana cu un azil de pensionari si care din pacate a si ajuns la putere ulterior... in schimb a avut initiativa de a-i propune lui Iliescu candidatura la presedentia Romaniei din partea PNTcd in 1990 ... apoi lui Petre Roman functia de prim-ministru in cazul unor anticipate, cu conditia reinstaurarii monarhiei ... unsure.gif

Sincer ... eu nu prea pricep care e faza ... blink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 14 Nov 2005, 01:05 PM
Mesaj #77


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Ia mai gandeste-te putin ! Sau mai citeste odata ! Poate pricepi ! tongue.gif Pana si ex-Cotrocelu s-a dus sa depuna o coroana la mormantul lui ! Deh, mort nu poate sa-i mai stea ca o sula in coaste ! tongue.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 14 Nov 2005, 01:14 PM
Mesaj #78


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



MIA, uite aici un bonus pentru tine ! tongue.gif Din care dau urmatorul pasaj :

(...) Coposu a indiguit, aproape singur, valul de nationalism turmatic, pus in miscare de Ion Iliescu & Aparatul. Fara rezistenta lui Coposu, fara calmul si aura sa, argumentul democratic s-ar fi degradat. Belarusul ar fi debutat in Romania. Principiul aliantei atlantice si al orbitei europene, enuntat prima oara de Coposu, ar fi intirziat enorm. Curajul presei si ideea primara de autonomie de judecata ar fi trebuit sa astepte alte vremuri(...)


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 14 Nov 2005, 01:42 PM
Mesaj #79


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (March @ 14 Nov 2005, 01:14 PM)
MIA, uite aici un bonus pentru tine ! tongue.gif {...}

Traian Ungureanu ? tongue.gif Deja de cind am vazut semnatura mi-a scazut interesul pt. articol ...

Oricum - partea din fraza citata de tine e complet aiuritoare si eventual o pot include la categoria "lozinci sforaitoare" :

QUOTE

Fara rezistenta lui Coposu, fara calmul si aura sa, argumentul democratic s-ar fi degradat. Belarusul ar fi debutat in Romania. Principiul aliantei atlantice si al orbitei europene, enuntat prima oara de Coposu, ar fi intirziat enorm.


Daca URSS-ul nu ar fi intrat in colaps in 1991 probabil ca "belarusizarea" unor state din Est ( inclusiv Romania ) ar fi avut loc - indiferent de existenta sau inexistenta lui Corneliu Coposu. rolleyes.gif
Cit despre orbita europeana ... in 1990 prin "Europa" se intelegea, de catre marele public, dar nu numai, cu totul altceva decit in anul de gratie 2005. wink.gif

De fapt in general tot articolul e o oda - de prost gust dupa parerea mea si destul de departe de realitate - si nicidecum o argumentatie. smile.gif De fapt nici nu ma prea puteam astepta la altceva de la T.U. ... biggrin.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 14 Nov 2005, 02:08 PM
Mesaj #80


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Pai odele astea ( apropos oda pentru un mort e ca o frectie la un picior de lemn tongue.gif ) sunt scrise de ziaristii care te racaie pe tine : Dan Pavel, Traian Ungureanu, apoi cei de la "Ev.Z."....


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 14 Nov 2005, 02:55 PM
Mesaj #81


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (March @ 14 Nov 2005, 02:08 PM)
Pai odele astea ( apropos oda pentru un mort e ca o frectie la un picior de lemn tongue.gif ) sunt scrise de ziaristii care te racaie pe tine : Dan Pavel, Traian Ungureanu, apoi cei de la "Ev.Z."....

Dan Pavel - ex-becalistul ? tongue.gif

Oricum - "evolutia" lui Traian Ungureanu e cam jalnica. Mai un pic si ajunge sa sustina ca singurul sens pentru romani ar fi sa formeze un fel de batalioane de soc anti-islamice si anti-multiculturaliste spre a-si dovedi adeziunea la valorile occidentale ... devil.gif

Dincolo de asta - tot nu am priceput ce atita parada de "mostenirea/testamentul ... Seniorului". Dar na ... asta probabil e ceva pentru initiati. laugh.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 14 Nov 2005, 03:51 PM
Mesaj #82


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (MIA @ 14 Nov 2005, 03:55 PM)

Dincolo de asta - tot nu am priceput ce atita parada de "mostenirea/testamentul ... Seniorului". Dar na ... asta probabil e ceva pentru initiati.  laugh.gif

Din cauza starii jalnice in care se afla cea mai mare parte a clasei politice dambovitene ! laugh.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 17 Nov 2005, 02:43 PM
Mesaj #83


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Pentru ca tot se intreba cineva pe aici " Ce-i aia societate civila" !

Generatia asteptata
Opt bravi soldati in transeele societatii civile


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
valeria
mesaj 17 Nov 2005, 04:02 PM
Mesaj #84


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 134
Inscris: 24 October 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.142



Nu voi avea niciodata destule cuvinte sa-mi exprim bucuria ca a avut loc revolutia sau oricum o numiti voi... In zilele alea am stat la TV, e drept, mi-era frica de moarte si nu speram intr-un miracol. Dar in Piata Universitatii am fost. Va pot spune ca niciodata in viata mea nu am mai simtit ce simteam acolo. Parca toti erau EU multiplicati in mii de exemplare. Nu vorbeam cu oamenii, simteam ca gandim la fel. Mi-e greata de cei care sustin c-a fost manipulare si mila de cei care inca mai cred asta. Poate era interesul cuiva, poate cineva a si incercat sa manipuleze, dar este nesemnificativ. Sentimentul era ca doream libertate spirituala mai mult decat orice, lipsita de ipocrizii... Ma simteam libera, inteligenta, buna, fericita.
Ca nici astazi nu ne e cu mult mai bine? Poate e mai greu cu banii pentru multi, pensionarii n-au nici o vina, cei tineri trebuie sa se adapteze. E greu. Coruptie? Murdarie? devil.gif Era in unii dintre noi dinainte, a iesit doar la lumina.
Dar creierele noastre? Nu ele conteaza cel mai mult? Informarea, fratilor, Internetul, Hanuancutei, canalele TV, o vizita peste granita, daca poti, o simpla vizita la supermarchet... Chiar ati uitat carligele goale de la alimentara? Sau aveati pile la vanzatoare? Copii nostri care vorbesc engleza ca pe o a doua limba fara sa fie "nepatrioti". Libertatea de a "tine" cu un partid sau altul, chiar daca prin toate sunt atatia porci... Numai din contradictii se poate naste progresul. Eu as numi ce s-a schimbat atunci RENASTEREA SPERANTEI. smile.gif
Ca sunt si multe aspecte negative, sunt... OHO! De exemplu azi toti cei care au bani au si "studii superioare". Dureaza mult, poate generatii, pana ne vom cerne. Cu toti incompetentii cu diploma, obraznici si bazati, ce pretentii sa avem? Dar suntem liberi, fratilor. PUTEM GANDI LIBER. Vorba PRO-TV-ului. Mie mi se pare un castig care pune in umbra inconvenientele. Sunt fericita ca fiul meu, care e baiat istet de altfel, nu prea intelege ce am trait noi. Il si plictiseste subiectul. El gandeste liber fara sa fi suferit pentru asta. Nu stiu... Eu urasc dictatura sub orice forma ar lua si nu cred ca poate aduce NICIODATA nimic bun. 1989 mi-a schimbat viata in bine, in mult mai bine, desi nu sunt mai bogata material. Sunt constienta ca nu m-am adaptat destul de rapid. Dar accept asta. Insa fac totul (vorba lu' Ceasca) ca fiul meu sa inteleaga lumea in care traim si sa se descurce bine, fara magarii. Eu inca sper ca se poate. Am exemple destule printre adevaratii mei prieteni. Avem totusi libertatea de a ne alege soarta... tongue.gif

Acest topic a fost editat de valeria: 17 Nov 2005, 04:04 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 17 Nov 2005, 04:12 PM
Mesaj #85


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Valeria , bravos ! Esti printre putini care exprimi o asemenea pozitia aici ! thumb_yello.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 18 Nov 2005, 10:56 AM
Mesaj #86


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (March @ 17 Nov 2005, 04:12 PM)
Valeria , bravos ! Esti printre putini care exprimi o asemenea pozitia aici ! thumb_yello.gif

Bati cimpii March !! Sau na ... probabil iti face placere sa te consideri asa .. printre minoritatea cu adevarat desteapta ... tongue.gif

QUOTE

Ca nici astazi nu ne e cu mult mai bine?{...}


Valeria - omul e o fiinta tare jegoasa. sorry.gif
Ce spui tu e perfect adevarat, excelent ca s-a intimplat, ca nu mai exista totalitarism numai na ... de regula daca ai 3-4 probleme presante tot nu te poti bucura pe deplin cind ai rezolvat doar una din ele ... rolleyes.gif ... sau cel putin eu asa simt. smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 18 Nov 2005, 11:08 AM
Mesaj #87


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (MIA @ 18 Nov 2005, 11:56 AM)
QUOTE (March @ 17 Nov 2005, 04:12 PM)
Valeria , bravos  ! Esti printre putini care exprimi o asemenea pozitia aici ! thumb_yello.gif

Bati cimpii March !! Sau na ... probabil iti face placere sa te consideri asa .. printre minoritatea cu adevarat desteapta ... tongue.gif

Dupa cum spuneam... te racaie, te racaie... rofl.gif Valeria nu-l baga in seama !


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 18 Nov 2005, 11:41 AM
Mesaj #88


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (March @ 17 Nov 2005, 03:43 PM)
Pentru ca tot se intreba cineva pe aici " Ce-i aia societate civila" !

Generatia asteptata
Opt bravi soldati in transeele societatii civile

Trei generali ai societatii civile ( unele nume sunt greu de inghitit de unii de pe aici ! tongue.gif )

si

Alti paznici tineri ai democratiei


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 18 Nov 2005, 12:11 PM
Mesaj #89


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (March @ 18 Nov 2005, 11:08 AM)
QUOTE (MIA @ 18 Nov 2005, 11:56 AM)
QUOTE (March @ 17 Nov 2005, 04:12 PM)
Valeria , bravos  ! Esti printre putini care exprimi o asemenea pozitia aici ! thumb_yello.gif

Bati cimpii March !! Sau na ... probabil iti face placere sa te consideri asa .. printre minoritatea cu adevarat desteapta ... tongue.gif

Dupa cum spuneam... te racaie, te racaie... rofl.gif

Ce sa ma riciie ? blink.gif

Citi poti fi de penibil ? Nu am eu grija de faze de-astea ... laugh.gif

Aaa - cit despre alina-Mungiu Pipiddi ... cam orice comentariu e de prisos ... sorry.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 18 Nov 2005, 03:51 PM
Mesaj #90


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (MIA @ 18 Nov 2005, 01:11 PM)
Ce sa ma riciie ?  blink.gif

Piata Universitatii, Balconul, Cei care au vorbit din el, Coposu, Infrangerea acolitilor lui ex-Cotrocelu in '96 ( si in '04, desigur), CNSAS-ul, Legea Lustratiei, Culoarea portocalie, mai vrei si altele ? Poate condamnarea lui Cosma ?! blink.gif

Acest topic a fost editat de March: 18 Nov 2005, 04:07 PM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 18 Nov 2005, 03:57 PM
Mesaj #91


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



Nu conteaza.....traiasca brostia!! ohyeah.gif

Acest topic a fost editat de SORIN: 18 Nov 2005, 04:02 PM


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 18 Nov 2005, 04:42 PM
Mesaj #92


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (March @ 18 Nov 2005, 03:51 PM)
QUOTE (MIA @ 18 Nov 2005, 01:11 PM)
Ce sa ma riciie ?  blink.gif

Piata Universitatii, Balconul, Cei care au vorbit din el, Coposu, Infrangerea acolitilor lui ex-Cotrocelu in '96 ( si in '04, desigur), CNSAS-ul, Legea Lustratiei, Culoarea portocalie, mai vrei si altele ? Poate condamnarea lui Cosma ?! blink.gif

hmm.gif

Uite dom'le ce se intimpla daca unii nu-si iau doza de Rudotel la timp ... sorry.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 18 Nov 2005, 04:54 PM
Mesaj #93


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Asta-i un raspuns de cap de curca ! rofl.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
valeria
mesaj 19 Nov 2005, 10:07 AM
Mesaj #94


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 134
Inscris: 24 October 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.142



Atunci, in Piata Universitatii nu mai era nevoie de Rudotel.
Il aveam pe Valy Sterian... d-zeu sa-l ierte...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edittha
mesaj 20 Nov 2005, 08:58 AM
Mesaj #95


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 316
Inscris: 19 June 05
Forumist Nr.: 6.479



15 ani de la revolutie, 15 ani de sperante desarte, 15 ani de veselie pentru unii si 15 ani de zbucium pentru altii.15 ani de agoniseala furata pentru cei mincinosi si 15 ani de durere pentru cei ce inca mai spera.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 20 Nov 2005, 12:30 PM
Mesaj #96


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (valeria @ 19 Nov 2005, 11:07 AM)
Atunci, in Piata Universitatii nu mai era nevoie de Rudotel.
Il aveam pe Valy Sterian... d-zeu sa-l ierte...

Da. Il uitasem sad.gif Si el a fost unul ce-i racaia pe multi de atunci si de acum !


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 27 Nov 2005, 01:22 PM
Mesaj #97


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Confesiunile lui Petre Roman !
Confesiunile unui nerusinat !! mad.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
ducoro
mesaj 27 Nov 2005, 01:27 PM
Mesaj #98


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 304
Inscris: 18 November 05
Forumist Nr.: 7.292



QUOTE (March @ 27 Nov 2005, 01:22 PM)
Confesiunile lui Petre Roman !
Confesiunile unui nerusinat !! mad.gif

15 ANI IN CARE MULTI S-AU ASCUNS DUPA FUSTELE NEVESTELO,PANTALONII BARBATILOR,SAU DUPA CONTAINERELE CU POSTURI CALDE CARE LE-AU INCHIS GURILE. PACAT DE INM...........DESTEAPTATE ROMANE......... mad.gif mad.gif mad.gif


--------------------
Fiecare om este nebun in felul lui, iar cel care spune ca nu este nebun, este CEL MAI NEBUN.
HOTULUI II ESTE FRICA SA NU FIE FURAT!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 30 Nov 2005, 10:48 AM
Mesaj #99


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



In prag de aniversare !

Securitatea „nedreptatita”

Fostul presedinte Emil Constantinescu se afla in plina campanie de relansare politica si rescriere a istoriei mandatului sau. Relansarea nu va fi usoara, caci abandonul sau la final de mandat este inca viu in memoria celor care l-au votat candva. Rescrierea o face cu orgoliul ranit, contrastand unele evolutii din ultimii cinci ani cu meritele sale imaginare ori reale, acestea din urma insuficient recunoscute. Potrivit lui, dupa anul 2000 s-ar fi produs o restauratie in conducerea serviciilor secrete si o consolidare a sistemului oligarhic, generator de coruptie la cel mai inalt nivel. Insusi actualul sef al statului ar fi condus de serviciile secrete, sustine cel care se declarase invins de ele.
Fostul presedinte reia o tema raspandita, anume ca sistemul oligarhic din Romania are ca nucleu serviciile secrete din perioada Ceausescu. E neindoielnic ca acei securisti sau ofiteri din fosta DIE ori CIE, bine informati si cu rezerve de valuta, s-au descurcat mai bine cand s-a ivit sansa de a pune mana pe bucati din economia nationala sau pe case nationalizate. Dar Securitatea nu s-a regrupat singura. Marea plasa de siguranta si recuperare tesuta de Ion Iliescu si FSN-ul nascator de partide pentru toti „oamenii de bine” ai sistemului acoperea aproape intregul aparat de partid si de stat. Gresit se induce ideea ca raul asociat cu perioada comunista si prelungirea acestuia este monopolul Securitatii. Mai mult, printr-o formulare parsiva din lege se face distinctia dintre Securitate „ca politie politica” si alta, cu altfel de atributii. Or, Securitatea a fost, in ansamblul ei, politia politica a PCR si instrumentul cu care a terorizat pe cei care s-au impotrivit sovietizarii si apoi national-comunizarii tarii. In virtutea acestei scamatorii legislative, CNSAS, alimentat selectiv cu dosare de la SRI, trebuie sa stabileasca cine sunt demnitarii care au colaborat cu Securitatea „ca politie politica”. Reiese ca mai nimeni, in afara de cativa parliti care au acceptat sau au fost constransi sa devina informatori. Nu sunt deconspirati ofiterii de securitate care organizau si administrau delatiunea; si aceasta in conditiile in care presedintele Basescu declara ca unele firme romanesti au in personalul lor cate 10-12 ofiteri de securitate.

Dar daca ofiterii prezenti in economia mafiotizata sunt la adapost, cu atat mai usor s-au deghizat ceilalti participanti de seama ori mari profitori ai regimului comunist. Nu se poate afla ce relatii au avut cu Securitatea liderii de astazi care ocupau functii importante si in fostul regim, intre altele fiindca SRI nu furnizeaza dosare care aduc atingere „sigurantei nationale”. La disparitia fara acte si congres a PCR, intreaga raspundere politica, inclusiv pentru abuzurile Securitatii, a fost transferata „impuscatilor” si catorva membri ai CPEX condamnati la inchisoare. Ceilalti stapani sau parteneri ai Securitatii, membri CC ai PCR, secretarii judeteni si orasenesti de partid, sefii organizatiilor de baza din intreprinderi si alte unitati, capii Militiei, procuraturii, presedintii de tribunale, pot respira usurati. Nu vor fi deranjati de constiinta sau de CNSAS. La fel ca si „profesionistii” din Militie, procuratura si justitie, sau din aparatul de propaganda numit presa. S-a uitat repede cine lucra in aceste domenii, azi deficitare la capitolul reforma, in care se patrundea greu si care nu atrageau pe adversarii regimului.

De adversari a avut grija tot dl Iliescu si partidul sau. Le-au inchis usile, i-au ponegrit si au impiedicat sau intarziat orice demers reparatoriu, inclusiv retrocedarea proprietatilor confiscate. S-au asigurat astfel ca nimeni, daca nu provine din zona lor, sa nu dobandeasca vreo influenta sau autonomie economica ce ar putea naste rivali politici ori economici. Sistemul oligarhic, pseudo-elita necompetitiva, abuziva si corupta, este creatia lor, nu numai a securistilor. „Buni” si „rai”, securistii ar avea motive sa protesteze ca sunt singurii aratati cu degetul...

("Ev.Z" - Christian Mititelu a fost seful sectiei romane a BBC intre 1984 si 2004 )




--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
talusa
mesaj 30 Nov 2005, 02:04 PM
Mesaj #100


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.427
Inscris: 4 March 03
Forumist Nr.: 15



QUOTE (March @ 27 Nov 2005, 01:22 PM)
Confesiunile lui  Petre Roman ! 
Confesiunile unui  nerusinat !!  mad.gif

Si inca un nerusinat......MULTINATIONAL!!

Tatal evreu, mama catolica si el....ORTODOX!! laugh.gif

Iar acum, cu ocazia descoperirilor despre acel Bloom, poate ne povesteste si "Petrica" cate ceva despre....achizitionarea unor Airbusuri, prin anii 90..de catre Tarom[interesant cine a incasat comisionul!] devil.gif devil.gif

Acest topic a fost editat de abis: 30 Nov 2005, 03:44 PM


--------------------
Cu prostia insasi, pana si zeii lupta in zadar! Schiller

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 30 Nov 2005, 04:13 PM
Mesaj #101


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Decembrie ’89 - Inceputul loviturii de stat militare

Deci Lovilutie ?! blink.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 2 Dec 2005, 01:56 PM
Mesaj #102


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Pentru cei ce nu stiu sau pentru cei ce vor sa-si aduca aminte !

Decembrie ’89 - Guvernul propus de Ilie Ceausescu

Cum a trecut colonelul Lazarescu de partea Revolutiei

Confirmate de documente oficiale : Tunelurile de la Comitetul Central

Aghiotantii lui Ceausescu povestesc minut cu minut : O zi din viata dictatorului


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 4 Dec 2005, 02:00 PM
Mesaj #103


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Misterul evacuarii lui Nicolae Ceausescu din CC


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 4 Dec 2005, 05:33 PM
Mesaj #104


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



Eu unul abia astept sa apara si în librarii volumul ala a lui Alex M. Stoenescu din care sunt date fragmentele cu pricina ... rolleyes.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 5 Dec 2005, 02:25 PM
Mesaj #105


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Decembrie ’89: Lista CFSN a fost falsificata in favoarea lui Ion Iliescu devil.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post

7 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 April 2024 - 01:43 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman